BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky

Bolí vás často hlava?

Bolesť hlavy je často spôsobená iba zlým pitným režimom. Môžete spraviť aj ďalšie úpravy aby ste sa jej vyhli bez liekov.

Predstavte si celkom klasickú situáciu na rodinnej oslave. Stôl sa priam prehýba pod ťarchou obložených chlebíčkov, šunky, syra, jednohubiek, slaných tyčiniek a koláčikov. Každý nafasuje pohár s vínom. Všade sladká kola. Kdesi vraj je aj fľaša so sódou, ale asi sa bojí a ukrýva sa. (Alebo ju niektorý z priľahlých alkoholikov takticky stopil.)

Pitný režim

Pri lavičkách sa často dajú nájsť stopy po tom, ako dodržiavajú pitný režim bezdomovci. Z toho si príklad neberte, takýto prístup by rýchlo viedol k bolesti hlavy.

Oslava beží, no zrazu sa začínate cítiť unavení, už toho akosi bolo dosť. Aj víno už lezie do hlavy nejako rýchlo. Odísť už teraz by sa ešte nepatrilo. Tak teda poprosíte o kávu. Ale nepomôže. Hlava bolí čoraz dôraznejšie, únava rastie a začínate mať pocit podráždenosti. Ak patríte medzi prchké povahy, už čoskoro sa s niekým riadne pohádate. Aj ostatní sú už nejakí podráždení.

Čo sa to stalo? Prečo tie zvláštne pocity? Veď ste medzi blízkymi, príjemnými ľuďmi.

Veľmi pravdepodobne ide o dehydratáciu. Nedostatok vody.

Bežné pohostenie sa často skladá z vecí buď veľmi posolených, alebo extrémne presolených. Aj bez nich organizmus potrebuje prijímať vodu pravidelne. Ale po zvýšenom príjme soli sa potreba vody ešte viac zvýši. A na stoloch sú len vína a tie nemožno piť nejakým závratným tempom. Málokto za taký večer vypije 1 až 2 litre čistej vody, čo by bolo pomerne primerané pohosteniu.

"To chceš piť len vodu? Aha, tu máš vodku, víno, džús, rum, domácu pálenku, kolu, inú kolu, džús..." Žiadosťou o čistú vodu bez bubliniek nejedného domáceho podráždite. Navyše hojnosť vody znamená pravidelné exkurzie na WC, čo tiež nie je každému príjemné.

Na dehydratácii je zákerné práve to, že pocit smädu sme sa naučili bezpečne ignorovať už v detstve.

Smäd sa nám spája s pocitom chuti na sladké žbrndy. Neraz máme pocit hladu a pritom by stačilo trocha sa napiť.

Proste odvykli sme piť vodu. Odvykli sme si pociťovať smäd.

Už v detstve sa smäd učíme ignorovať. "Predsa sa nemôžem ísť počas hodiny len tak napiť." A cez prestávku sa zabudne, sú aj atraktívnejšie podnety... A tak už dieťa zistí, že je výhodnejšie naučiť sa pocit smädu vôbec nevnímať.

Rôzne malinovky a sladké lepidlá síce tekutinou sú, ale zaťažujú organizmus nielen cukrom a kyselinami, ale aj kysličníkom uhličitým. Ich pitie rozhodne nie je pre organizmus len úľavou. Skôr je to ťažká úloha. Cukor treba spracovať. Umelé látky z malinoviek pomasírujú :-) pečeň. Kysličník uhličitý je plyn, ktorého sa normálne človek snaží zbaviť - prečo ho pašovať do tela v bublinkách?

Čo s tým?

V ideálnom stave by ste nemali dopustiť, aby ste vôbec začali pociťovať smäd, či nebodaj príznaky dehydratácie. To sa dá docieliť tak, že budete pravidelne piť.

Naplánujte si, že za deň vypijete najmenej 2 litre vody, alebo nesladeného čaju.

Radšej tri. Rozdeľte to na menšie porcie a tie potom dodržiavajte. Naplánujte si to trebárs pomocou budíka, alebo mobilného telefónu.

Mnohí ľudia nechcú piť. Voda im nechutí, nedokážu jej vypiť viac, ako pár glgov a aj to ich potom vraj tlačí v žalúdku. Všetko je vecou zvyku. Ak ale chcete spraviť pre svoje zdravie, teda pre seba niečo užitočné uistite sa, že prijímate asi 2 až 3 litre tekutín denne. Do tohto množstva môžete zarátať aj vodu obsiahnutú v ovocí a zelenine, či v nápojoch.

Pri pití malinoviek buďte striedmi. Z tých s cukrom sa ľahko priberá. Tie bez cukru sú, ako keby ste koštovali obsah skúmaviek v chemickom laboratóriu... Kto si chce odplaviť vápnik z kostí, ten, samozrejme, nemá čo riešiť. Pije niektorú kolu a poradiť si nenechá.

Pozor na lákavé nápisy "bez cukru" na džúsoch.

Aj šťava z ovocia obsahuje nezanedbateľné množstvo energie. Bežne počítajte s tým, že liter džúsu môže mať energetickú hodnotu 1500 až 2000 kJ. Vypiť sa dá na posedenie. Nezasýti vás, ale vlejete do seba energiu zodpovedajúcu sýtemu obedu. Ak teda máte jesť ovocie, celé kusy ovocia sú výhodnejšie, než popíjanie konzervovaného džúsu.

A, samozrejme, platí aj to, že čím lacnejší džús kúpite, tým bude jeho kvalita nižšia.

To všetko vieme. A vieme to aj vytrvalo ignorovať.

Skúste sa zamyslieť, ako ste sa cítili v poslednom čase. Ak nie celkom v pohode, potom zvážte, či vaša únava, či bolesti hlavy nemôžu súvisieť s tak beznádejne jednoduchou vecou, ako je (s)prostý nedostatok tekutín. Je absurdné, že v dnešných časoch, obklopení dostatkom a modernými počítačmi, trpíme smädom. A často sme sa smäd naučili ignorovať až tak, že už len trpíme. Nevieme prečo, len nám je čudne.

Myslite na to pri organizovaní rodinných (či nerodinných) posedení. Uistite sa, že každý človek vypil dostatok tekutín. (Nie vodky, samozrejme, stále hovorím o vode :-) Uistiť sa, to neznamená postaviť pred ľudí poháre s vodou. Treba dohliadnuť, že ich naozaj vypijú.

Pokojne si naplánujte na štedrovečernom, či inom posedení raz za hodinu vyzvať prítomných, aby si vypili po pohári vody. Na svoje zdravie. Aspoň jeden prípitok môže byť aj čestný. Možno to vzbudí úsmev na tvárach, ale výsledkom bude čulejšia a priateľskejšia atmosféra.

Čo ešte môžete spraviť, ak vás častejšie bolí hlava?

Niekoľko zásahov do životného štýlu môže celkom účinne spôsobiť, že bolesti hlavy celkom zmiznú. No je treba vedieť aj to, že nie každá bolesť sa dá odstrániť len stravou, či životným štýlom.

  • Bolesť hlavy môže mať banálnu príčinu, ako je nedostatok vody.
  • Môže byť na príčine stres.
  • Únava.
  • Zle zvolené, alebo chýbajúce okuliare.
  • Skrátené (najmä) šijové svalstvo.
  • Často sa môže objaviť po niektorých jedlách.
  • Najmä ženy často trpia migrénou. Migréna môže mať ako príčinu všetko hore uvedené, ale môže ísť aj o cievbny problém, ktorý musí riešiť lekár.
  • Zmeny počasia, tlaku...
  • Niekedy sa bolesť objavuje v súvislosti s menštruáciou, alebo pri hormonálnych výkyvoch.
  • Pri rôznych zdravotných problémoch býva bolesť v hlave príznakom, že sa niečo deje.

To len telegraficky. Takže navrhujem vám asi takýto postup:

  1. Ak sa objaví bolesť hlavy po prvý krát, pravdepodobne si s nami telo chce niečo "vydiskutovať". Prestaňte robiť, odpočiňte si, relaxujte, prejdite sa.
  2. Pokiaľ to nepomôže, hľadajte, či viete nájsť príčinu čo sa vlastne mohlo stať.
  3. Obráťte sa na lekára, ak bolesť neprestáva pár hodín.

Lekár je tu na to, aby posúdil, či v hre nie je niečo vážnejšie. Niektoré bolesti hlavy vyžadujú úplne iný prístup ako bežná bolesť.

Ak sa vám bolesti hlavy častejšie začínajú opakovať, neriešte to liekmi proti bolesti!

Bolesť je signál, že niečo nie je v poriadku. Je to ako kontrolka. Tabletkou proti bolesti by ste ju akurát vypli.

Ak je bolesť veľmi nepríjemná a lekár to odklepol, tak si JEDNORAZOVO môžete dať aj tabletku proti bolesti. Na to tie bobuľe sú. Avšak ihneď potom začnite prehodnocovať svoj životný štýl. V hre často býva príčina, ktorú keď zrušíte, tak bolesti pominú. Vtedy sa dá povedať, že telo potrebovalo niečo zmeniť a upozronilo vás na to bolesťou.

Na niekoľko týždňov úplne prestaňte piť alkohol. Ani ono "zdravotné decko" červeného vína. Predovšetkým červené víno si zakážte určite.

Zamyslite sa aj nad tým, či náhodou nie ste zvyknutí piť kávu, alebo energetické drinky. Ak je na kofeín vytvorený návyk a vy ho z nejakých príčin obmedzíte, môže sa to prejaviť práve vo forme takýchto bolestí.

Pokiaľ ide o migrénu, je vhodné úplne sa vyhýbať káve a kofeínu. To môže spočiatku byť pár dní nepríjemné.

V strave skúste na pár týždňov čo najviac zredukovať nevhodné veci. Údeniny, šunka, sladkosti, presolené jedlá... To všetko si dajte na zakázanú listinu. Takáto žemlička so šunkou akokoľvek to vyzerá ako diéta je pri bolestiach hlavy celkom nevhodné jedlo.

  • Šunka zvyčajne obsahuje veľa pridaných látok a konzervantov, ktoré sú známe tým, že podporujú bolesť.
  • Aj pečivo aj šunka z hypermarketu sú tvrdo presolené. V jednej porcii zjete možno aj celodennú dávku soli.
  • Pečivo tohto typu je z bielej múky. Nič vhodné.

Vylúčte aj čokoládu, mliečne výrobky ako syry, mäso najmä vnútornosti, vajcia. Odporúča sa nejaký čas nejesť ani paradajky, či citrusové plody. Drasticky znížte príjem tuku. Ponechajte podľa možnosti len olivový olej. Jedzte prevažne takú stravu, ako pri chudnutí, len s prísnejším vylúčením problémových potravín.

Čo najprísnejšie regulujte éčka. Minimum potravín, ktoré obsahujú v zložení rôzne chemické látky.

Viem, sú to tvrdé opatrenia. Ale ak sa vám po ich nasadení uľaví, tak viete, že strava je asi príčinou. Potom môžete začať expeimentovať. Nepridajte naraz všetko, ale len po jednej potravine. Keď sa potom zas bolesť hlavy objaví, viete, ktorá potravina to vyvoláva.

Stres a stuhnuté svaly tiež často vyvolávajú bolesti. Mechanizmov, ako to funguje môže byť viacero.

  • Skrátené svaly okolo ramien, krčnej chrbtice držia hlavu v silnom napätí. Ak sa bolesť začne objavovať po pár hodinách sedenia, tak môže ísť práve o to, že svaly sú stuhnuté a "bolia" až v hlave.
  • Stuhnuté šijové svalstvo môže hlavu držať v predsunutej pozícii. To môže zhoršovať priesvit niektorých ciev a tepien v krku. Mozog môže mať horšie zásobenie krvou.

V obidvoch prípadoch potom môže pomôcť cvičenie SM Systém, alebo niektoré jógové cvičenia, alebo vhodný strečing.

Mnoho cvičení SM Systému je zameraných na uvoľňovanie krčného svalstva a ak sa trocha dá, tak aj o zlepšenie držania tela. Pri pravidelnom cvičení sa často úplne stratia bolesti hlavy. Potom sa dá povedať, že príčina bola v zlom držaní tela a v strese.

Ak je v hre stres, potom môže pomôcť, ak si dáte dlhšiu dovolenku, alebo budete inak relaxovať. Ak sa bolesti začnú strávať tak viete odhadnúť, že príčinou bolestí je asi dlhodobý stres, alebo nervák. Viete čo treba riešiť.

Ešte raz však opakujem, ak to nie je nevyhnuté, neužívajte lieky proti bolesti. Ich nežiadúce účinky sú zákerné tým, že najskôr sa zdá, že sa nič nedeje. No vy ste liekom proti bolesti neodstránili príčinu. Takže hlva zas začne bolieť. Zas si dáte tabletku? Tak sa buduje návyk a situácia sa nerieši. Ako užívate tabletky, časom si všimnete, že pôvodná dávka nestačí. Musíte zjesť viac, aby to bolesť potlačilo. Tým sa ešte viac zhoršia nežiadúce účinky...

Preto je lepšie nevstúpiť do bludného kruhu odstraňovania bolesti. Radšej nájdite a odstráňte príčinu, ktorá bolesť vyvoláva.

A asi najčastejšie to je prostý nedodržaný pitný režim. Takže hneď teraz si poďme pripiť pohárom vody na zdravie!

Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.