Chudnutie a tekutiny

Píše Miro Veselý od roku 2004. Info...

Presnejšie povedané – vody.

Táto podmienka sa ľahko povie, ale ťažšie splní.

Ak to nie je nejaká sladká kola, človeka to k čistej vode príliš neťahá. Mnoho ľudí sa sťažujem že im voda nechutí, že jej nemôžu vypiť veľa a podobne. To však neznamená, že nemáte piť vodu. Je to predovšetkým vec zvyku. Ak si navyknete na drogu typu kola, nebude vám "obyčajná", prirodzená voda vôbec chutiť. To je fakt, overili sme si to mnohí. Ale to ešte neznamená, že ak nám chutí sladká žbrnda, že je aj správne piť ju.

Pitie čistej vody je vecou zvyku. Viem, možno si teraz v duchu vravíte, že na vašu obľúbenú kolu vám nesmie nikto siahnuť, že bublinky nútne potrebujete. Ale to nie je pravda. To je len pocit, ktorý v nás navodili výrobcovia. Čím skôr úplne uškrtíte kohútik s balenými nápojmi, tým skôr s veľkým údivom zistíte nielen to, že obyčajná voda sa dá piť, ale aj to, že koly a vynerválky vám vôbec nebudú chýbať. Verte, je to overené.

Ja som pil pred pár rokmi viac, než 2 litre Coca Coly denne. Bol som tým správnym zákazníkom, ktorý podľahol sladkej chuti a kofeínu. Známi ma upozorňovali, že toho pijem priveľa, ale až zdravotné ťažkosti ma prinútili tento nápoj obmedziť. Myslel som, aké to bude ťažké, ale nebolo. Kola je len návyk, ktorý nám chutí. Ak ju nemáte, vôbec nič zlé sa nestane. Ušetríte pár stoviek mesačne, nefiltrujete cez svoju pečeň chemikálie a netučniete z cukru.

Jasné, čistú vodu vás to neláka piť až tak často. Preto je vhodné, ak využijete mobilný telefón alebo počítač na to, aby vám každú hodinu pripomenul, že je čas na pohár vody. Tak zaručíte, že budete popíjať pravidelne a po rozumných dávkach…

Ak vám chutí čaj, môžete popíjať aj čaj. Do príjmu vody môžete pripočítať aj vodu obsiahnutú v ovocí a zelenine, to znamená, že ak zjete kilo zeleniny, prijmete dosť veľa vody, takmer liter. To môžete započítať do denného príjmu vody.

Tiež môžete použiť niektorú náhradnú výživu – majú sa rozpustiť vo vode a nahradia jedno jedlo. To sa týka prípadu, že napríklad jedno jedlo denne príjmate vo forme umelej výživy. Sú to špeciálne zostavené zmesy určené práve na nízkoenergetickú diétu. Obsahujú vyvážené množstvo bielkovín a sacharidov, k tomu vitamíny, minerály. Tuku by malo byť len málo a aj to by mal byť ten "správny", čiže nenasýtený. Vypiť takú "sadru" z pollitrom vody môže riešiť jedno jedlo dňa a zároveň ste prijali pol litra vody.

Pri prípadnej voľbe sušenej stravy však nekupujte rôzne nezmyselné diéty, ktoré sú sladké. Z nich skôr priberiete, niektoré špeciálne zmesi Lna chudnutie" dokonca obsahujú cukor… Takže pred kúpou si overte zloženie. Každopádne umelú výživu používajte v núdzi, ak to je možné, vždy radšej uprednostnite kvalitné a čerstvé potraviny. Ja si rozpúšťam rôzne také zázraky aj v trištvrtelitri vody – dobrá zámienka napiť sa.

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu všetky informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Dátum aktualizácie článku: 12. januára 2006

 

Komentáre k článku: Chudnutie a tekutiny

 1. sisa 2. augusta 2004

  ja mam problem ja nie som smadna..ja nejem vecer ale ked som hladna ja proste nechcem pit vodu..ja uz neviem:((

 2. Miro Veselý| 3. augusta 2004

  sisa: otázka nestojí tak, či chcete piť. Urobte si štatistiku, koľko vody do vás vôjde za deň, vrátane zeleniny. Ak podstatne menej, ako 2 litre a dlhodobo, môžete si ublížiť. Prvý orgán, ktorý pri takej suchej diéte trpí je mozog – môže vás bolievať hlava, zníži sa vám výkonnosť, nálada.
  Radím vám piť primerané množstvo vody aj proti svojej vôli – po malých dávkach a pravidelne.
  Niektoré ženy sa môžu báť vody kvôli váhe. To je však už na trochu inú tému (bulímia, anorexia) a tej by som sa tu venoval len nerád. S takým problémom treba okamžite niečo robiť, nie čítať web.

 3. sisa 3. augusta 2004

  ja jem normalne…len ta voda..ja dlhodobo pijem tak 1 liter vody za den…a boli ma hlava..kazdy den..musim s tym daco robit..dakujem idem sa hned napit vody..staci tak 2,5 l za den??

 4. Miro Veselý 4. augusta 2004

  sisa: považujte 2 litre za minimum, v lete automaticky viac, pri pohybe ešte viac a pri pohybe v lete spojenom s potením možno aj cez tri litre. Množstvo presnejšie stanovím ťažko, pretože z mena sisa sa dá tušiť čiastočne pohlavie, ale nič iné :-) najlepšie ak sa príležitostne spýtate ľubovoľného lekára a máte to záväzne. Ak vám tie bolesti hlavy do 7 dní celkom jednoznačne neustúpia, budúcu stredu by ste mali sedieť u svojho lekára vo veci čo s tým. Bolesť je niečo ako indikátor, signalizuje, že niečo nie je v poriadku. Nemusí to byť len malý príjem tekutiny, ale aj nedostatok niekktorých látok (vitamíny, minerály) ale aj niektoré choroby. Treba zistiť čo to je za bolesť a vyriešiť problém, ktorý ju spôsobuje.

 5. sisa 6. augusta 2004

  zas som nevydrzala:( ja do seba nedam 3 litre vody..to je veeeeela..
  neviem, snazim sa ale ta zatial maximum 2 litre…

 6. Katka 18. augusta 2004

  Sisa: naozaj si treba príjem vody natrénovať a ko každý tréning musí prebiehať postupne. Mne to tiež robí problémy, ale pre začiatok – naozaj piť malé dúšky a veľa krát. Napríklad v kuchyni mám vždy po ruke nejakú fľašu (teda s vodou alebo minerálkou:-) ) a ono sa to nezdá, ale v priebehu víkendového doobednajšieho varenia a motania sa po kuchyni je hneď 1,5 litra preč. Alebo si navarím litrík zeleného čaju a z maličkej (akože čínskej) misky (ani nie deci) ho sŕkam pri telke.. a za jeden film ten liter vypijem.. podobne pri žehlení – jeden hlt po každom väčšom kúsku.. vítaná prestávka

 7. Skipka 23. augusta 2004

  pitný režim je ozaj veľmi dôležitý, a to aj na zbavenie sa nežiaducich látok v tele. Najlešie je nosiť všade so sebou fľašu, tak ako to popísala Katka. Ja som kedysi skoro nic nepila celý deň a vôbec sam i nežiadalo ani piť, ale neskôr som sa naučila všade chodiť s fľašou. Dnes, ak ju náhodou nemám, cítim sa potom pri vodovodnom kohútiku ako smädná ťava.
  Ozaj, mohol by tu byť článok o tom, ako správne piť a čo piť, že vodu treba striedať a najlepšie je piť vodu bez bubliniek.

 8. veronika 30. apríla 2005

  Ja pijem deňne 5l vody a robím to takým spôsobom, že si do litrovej flaše nachystám vodu a tú vypijem niekedy aj naraz a vlastne ma to aj na určitú dobu zasýti a zaženiem ten najväčší hlad. Je to dobré pri diete a zabraňuje to tomu aby som pri pocite vlčieho hladu ziedla celú chladničku. Keď sa napijem tak počkám 10 minút a potom sa najem normále dietne, ale keby som sa nenapila a trocha “nezasýtila” tak by som v záchvate hladu zjedla čokoľvek. Len neviem či príjem tekutín nieje nejako ohraničený aby som náhodou neprebrala, každopádne mi voda pomáha chudnúť.

 9. Roman 5. septembra 2005

  a máte tip na nejaku taku rozpustnu nahradu stravy ako obcasny doplnok vyzivy? tych pripravkov na trhu je asi dost vela, ja som si nikdy ziadny nekupil, lebo tymto zazracnym pripravkom, ktore zarucuju schudnutie bez pohybu neverim. clovek fakt nevie, oni si tam aj tak popisu co chcu. existuje nieco overene?

 10. Miro Veselý 5. septembra 2005

  Nebrať také, čo obsahujú cukor. Aj sacharidov netreba veľa. Názvy neviem.

 11. Roman 5. septembra 2005

  no, mozno sa po niecom skusim pozriet. vdaka.

 12. jujo 4. januára 2006

  Zacal som s pitnou kúrou pred niekoľkými dňami. Či vďaka tomu schudnem to ešte nedokážem predpovedať, ale prvý pozitívny vedľajší účinok sa už dostavil. Skrátil som pracovné porady, aspoň tie, ktorých dĺžku dokážem ovplyvniť. Nevydržím totiž už 2-3 hodiny sedieť a neísť na záchod. Ukázalo sa, že rovnakú agendu možno vybaviť podstatne rýchlejšie a ušetriť more času.

 13. Lopatista 11. januára 2006

  To náhradné jedlo vo vode nie je jedlo navyše? Alebo stačí namiesto večere náhradné jedlo a nebudem hladný – ako sa to volá?

 14. Miro Veselý 11. januára 2006

  Lopatista: tie náhradné jedlá nahradia jedlo, mali by obsahovať vhodnú kombináciu živín. Čo som skúšal, nemali, žiaľ, veľmi sýtiaci účinok. Ale energeticky stačia. Optimálne by bolo zjesť zeleninu pred tým náhradným jedlom. To by riadne zasýtilo.

 15. Lopatista 12. januára 2006

  To je škoda. Ja by som chcel byť chudší a nehladovať doživotne. Povzbudila ma informácia, že zelenina má protihladovací účinok a znižuje potrebu veľkých porcií. Cez nízkotučné a nízkokalorické jedlá to nepôjde, namiesto jedného syra zjem dva nízkotučné. Sladké vysokokalorické veci aj tak nemám rád.

 16. Miro Veselý 12. januára 2006

  Lopatista: Nedá sa večne hladovať, stravu treba navrhnúť tak, aby bola zdravá, chutná, sýta a pritom energeticky prijateľná. Dá sa to.

 17. ewelin alias EvaEva:-) 12. januára 2006

  Ja som tiež nevedela vypiť ani pohár tekutiny. Až raz som čítala článok o ázijskej pitnej kúre s “obyčajnou” vodou nalačno, pričom stravovanie cez deň nebolo nijako obmedzované. Ráno sa doporučovalo vypiť až 1,5 litra vody, najlepšie odstátej, či trocha teplej. Pila som to z trojdecových pohárov ALE CEZ SLAMKU ! Ťahala som tú vodu ako bez duše a bez problémov som vypila, koľko doporučovali. Samozrejme, že som od tohto extrému upustila, ale nerobí mi problém ťahať cez slamku akékoľvek množstvo vody, bylinkového (vychladnutého) čaju a v poslednej dobe obľubujem studený zeleniný vývar. Do 4-5 litrového hrnca hodím celú mrkvu,petržlen,zeler,paštrnák,karfiol, kel…(bezpracné) a vychladnuté mi to veľmi chutí. O množstve prijatých minelálov ani nehovorím. V tomto zeleninovom vývare zvyknem variť ryžu -nemusím ju osoliť a je skvelá. Takže to sú moje tipy, ktoré sa osvedčili mne, aby som vypila denne cca 3 litre tekutiny.
  A tá uvarená zelenina len čaká, kedy si ju všimnem, obyčajne vtedy, keď ma pochytí hlad a spažravím ju bez výčitiek aj neskôr večer – viem, že mi neublíži. Skôr naopak – ráno sa derie veľmi rýchlo a prirodzene tam, kam patrí .. no… veď viete :-))

 18. Marika 12. januára 2006

  Aj ja mam skúsenost s literapol vody ráno nalačno po tri mesiace. Viem si živo predstaviť ako museli trpieť husy, ktoré kedysi dávno štopala moja mama slížami. Ale je pravda, že vtedy začalo moje uzdravovanie pohybového aparátu. Teraz pijem ráno len pol litra vlažnej vody na lačno, hodinu po tom nejem. Cez deň pijem slabé čaje alebo čistú vlažnú vodu a naučila som sa piť, pijem už s chuti. Je to zvyk. Chodím na prameň keď môžem. Pitím sa okrem iného šetria ľadviny, nemusia veľa vody recyklovať.Učinok vody si najlepšie predstavíte tak, že keď umývate podlahu v troche vody vo vedre alebo v plnom vedre, kedy bude čistejšia? Skúste si tvár umyt v minerálke, v káve, v čaji, v pive alebo v čistej vode. Kedy bude najčistejšia? A tak je to aj s umývaním nášho vnútra.

 19. Lopatista 13. januára 2006

  Miro Veselý
  Znie to ako rozprávka. Chcelo by to samostatnú stránku, alebo rovno vydať knižne, napríklad ako kuchárku. Všetci tuční tvrdia, že to dohromady nejde, aby jedlo bolo chutné, nepriberalo sa po ňom a hlavne aby človek nehladoval.

 20. Miro Veselý 13. januára 2006

  Lopatista: nehnevajte sa, ale čo tvrdia tuční veľmi nepočúvajte, skoro vždy sú to len hlúpe výhovorky. Spýtajte sa tých, čo schudli a povieme vám: dá sa to bez hladu a chutne.

 21. anona 14. januára 2006

  Mám radu,
  tiež som si nemohla do seba toľko vody naliať, treba zaradiť aspoň prvých pártýždňov aj odvodňujúce čaje( napr.žihľava, praslička…poradia v lekárni), potom ľahko vypijete vody aj viac.Je to len o tom naučiť telo, že konečne nemusí všetku tekutinu úzkostlivo strážiť a robiť zásoby. To isté ako so stravou 5 krát denne, princíp nie je iný.

 22. Lopatista 14. januára 2006

  Ja som z tých čo schudli ak si dobre pamätám asi 10 kg za pol roka. Len obmedzovaním jedla. Potom som pribral ešte viac, lebo som nevydržal hladovanie. Klasický jojo efekt. Organizmus sa bál ďaľšieho hladovania a urobil si väčšie zásoby tuku. Kardinálny problém je nebyť hladný (doživotne). Ale musím pochváliť, že tieto stránky o chudnutí sú najlepšie.

 23. babča 18. januára 2006

  Tak dávam na všetky rady čo som si tu prečítala a idem na to potrebujem schudnúť 10 kg.
  Ozvem sa za mesiac o takomto čase,ak dovtedy vydržím. Držte mi palce.

 24. Miro Veselý 18. januára 2006

  babča: držíme!

 25. Kata 19. januára 2006

  Miro Veselý, som zvedavá, čo poradíš mne. Teda ak sa mi dá poradiť. Ja nemôžem piť veľa vody. Skutočne nemôžem. A nie je to preto, že by mi nechutila. Ja mám asi príliš malý močový mechúr, ja fakt neviem. Ale ja som čítala o tom, ako je veľa piť zdravé a skúsila som to. No a výsledok bol ten, že som ani nemohla chodiť von, furt sa mi chcelo na záchod. Išla som napr. do obchodu. Pred tým som šla na záchod. Prešla som asi 100 m a už sa mi strašne chcelo a obzerala som sa, či tam nie sú nejaké kríčky. Iný príklad. Nedávno som bola darovať krv. Dali mi vypiť 3 poháre čaju, aby sa mi dobre brala. Potom som vypila ešte kávu, po odbere. Pred odchodom som išla na záchod. Z Kramárov som išla najskôr do mesta a tam som musela nájsť miesto, kde by som mohla ísť na malú. Mala som pocit, že sa pototo. Ja fakt neviem. Čo mám robiť, poraď.

 26. Miro Veselý 19. januára 2006

  Kata: Malý mechúr? A čo myslíš, že ja nechodím každú chvíľu? Proste ak sa tekutina leje dnu, potečie aj von. Neporadím. Možno je to trocha vec cviku.

 27. Sisina 23. januára 2006

  Ahoj Miro, chcem sa opytat, ci je podla Teba velmi skodlive, ked pijem denne tak tristvrte litra mineralky light? Okrem toho vypijem asi 1liter zeleneho caju a 0,5litra cistej vody.Kedze v clanku pises, ze mineralka nie je dobra. Ako mam teda postupovat pri pitnom rezime? dakujem

 28. Miro Veselý 24. januára 2006

  minerálky čo sú s malým obsahom sodíka sú v poriadku, ale aj tak sa neodporúča piť ich sústavne. v zásade by taký pitný režim, ako popisuješ nemal byť problémom – ak light znamená málo sodíka a málo bubliniek.

 29. Sisina 24. januára 2006

  Miro – dakujem, ano light je s nizkym obsahom sodika a malo bubliniek. Takze budem takto pokracovat:)

 30. Miška 30. januára 2006

  Ahoj Miro, asi po 4 mesiacoch sa mi podarilo zhodiť 8kg, na čo naozaj nedám dopustiť.Paradoxne som však počas toho veľmi obmedzila príjem tekutín.Teraz som začala piť opäť viac(len čistej vody,okolo 1,5l ), ale odvtedy – to je asi tak mesiac, mám pocit, že mierne priberám, a napriek tomu koľko vypijem mám pocit že sa dosť v malých množstvách vyprázdňujem. Možno je táto otázka absurdná, ale je možné, že sa voda niekde ukladá, alebo či z nej môžem priberať?

 31. Miro Veselý 31. januára 2006

  Miška: voda sa môže v tele hromadiť, veľmi často vtedy, ak človek pije minerálky s vyšším obsahom sodíka, alebo ak solí potraviny. Ak ale piješ čistú vodu, mierny nárast hmotnosti by som nepodceňoval, signalizuje, že prijímaš viac energie, než treba. Uber, inak jojo.

 32. Miro Veselý 31. januára 2006

  Miška: inak gratulujem k 8 kilám, to je skvelý výkon!

 33. Miška 31. januára 2006

  Díky za odpoveď. Takže priberanie z čistej vody je vylúčené? Ak, áno, tak prosím ťa, koľko by som jej mala vypiť teraz v zime? A ešte, ak by si mi mohol poradiť nejaký vyvážený počet kalórií na udržanie hmotnosti, Dík….

 34. Miro Veselý 1. februára 2006

  Miška: c čistej vody sa nepriberá. tie dve otázky sa nedajú odpovedať naslepo. príjem tekutín optimálne 2, radšej 3 litre denne, ale v tom je aj to, čo zješ trebárs v zelenine. kalórie na udržanie sú úplne individuálna záležitosť, nedá sa to vyrátať vzorcom. Hrubý odhad sa dá získať tu
  https://www.chudnutie-ako.sk/jedalnicek-na-chudnutie/kolko-jedla-jest
  ale záleží na metabolizme, treba to pozorovať. trebárs donedávna som bol tak, že ak zjem asi 8000 – 9000 kJ denne stojím s váhou tam, kde chcem aby bola (už rok) ale teoreticky by som mohol zjesť vyše 10. ale metabolizmus po diéte ešte nie je tak rýchly, aby som to mohol spraviť. Preto sa nedá odpovedať, ľutujem.

 35. Anna 21. februára 2006

  Ahojte,potrebujem schudnut,ale viac by ma to bavilo medzi ludmi s podobnym problemom. Neviete o niecom-niekom v Blave?

 36. Miro Veselý 21. februára 2006

  Anna: Navrhni vo fóre stretnutie, určite sa nájde pár ľudí. Ak hľadáš profesionálnu pomoc, tak to by mal vedieť skôr lekár.

 37. Jana 27. februára 2006

  Zdravím Vás, musím sa priznať, že aj ja mám trochu obavy, z toľkého množstva tekutín preto radšej pijem menej(dosť menej),ale na druhej strane len čistú vodu. Naozaj sa chcem nejak premôcť a piť viac, len stále mám obavy, či sa dokáže organizmus v priebehu dňa zbaviť povedzme tých 2,5l vody?

 38. Miro Veselý 28. februára 2006

  Jana: Výborné, ak pijete čistú vodu, je to to najlepšie, čo môžete spraviť. Organizmus sa prebytočnej vody zbaviť vie. A ak chcete vypiť veľa, musíte piť celkom systematicky po troche.

 39. lya 11. marca 2006

  zrovna pijem pohar vody, jaka nahodicka :). chcela som iba podotknut k tomu, ze sladke napoje nemusia byt wôbec wysoko energeticky wydatne. napr. cola light, alebo rôzne ine podotykam lacne limonady, kt. wsetky maju do 0,5 kJ/10 ml. a ked si dobre wyberiete tak su aj chutne. lebo prawidlo, ze lacne – je to horsie, je nanestastie zvacsa prawda. Ja ich pijem skoro stale, ale raz za cas si dam aj ten pohar vody.

 40. Miro Veselý 11. marca 2006

  lya len tie koly sú čistá chémia. občas – nepoviem. ale čo najmenej.

 41. rob19 11. marca 2006

  ako to je stou vodou.Môže byť aj obyčajná chlórovaná odstáta z vodovodu?
  Alebo radšej prevarená a odstáta?

 42. Miro Veselý 12. marca 2006

  rob19: odstátie vyženie chlór, prevarenie asi tiež. určite stačí. ak má hnusnú chuť, potom asi kúpiť niektorý kanvicový filter, ale neporadím ktorý, lebo to nie je moja parketa. brita napríklad vodu trocha demineralizuje.

 43. Mišo 15. marca 2006

  Zdravím Vás, dal som na vaše rady a začal som piť okolo tých 2l len čistej vody denne. Predtým to bolo podstatne menej. Už vopred som sa pripravil, že moje návštevy WC budú oveľa častejšie, ale na moje prekvapenie chodím na WC-ko
  rovnako(čo sa týka množstva, aj počtu).Inak po tých 2l sa cítim fakt lepšie, preto dúfam ,že to môže mať len pozitívne účinky. Ale je mi naozaj divné, že keď vypijem 2l vody, tak prečo vylúčim len 1l? (a to fakt len vodu z vodovodu a ani so solení to nepreháňam) A ešte, je možné že z vody môže rásť brucho, alebo niečo podobné?

 44. Miro Veselý 16. marca 2006

  Mišo: niečo vypotíš, niečo odíde so stolicou a veľa vody vydýchaš. Z vody ti brucho zatručene nebude rásť, skôr naopak, ak máš nadváhu, pôjde preč tuk.

 45. EvaEva 16. marca 2006

  Mišo: ako vieš, že na WC-ku vypustíš len 1 liter moču. To si fakt odmeriavaš? Ak áno, tak je to dobrý postreh. Ja som to robila a zistila som rôzne výsledky podľa skonzumovanej stravy, podľa dennej námahy atď. Niekedy sa mi zdalo, že som viac vypustila ako vypila. Hovorím len o vode z vodovodu, nie o močopudných čajoch ….

 46. Veronika 29. marca 2006

  Ahojte, ja som niekedy pila uplne mizerne, veľakrát som sa zbadala až večer pred spaním že som v ten deň nič nevypila. Ale už som si zvykla a teraz už do obeda vypijem aj 1,5 l až 2 l vody. Hneď sa cítim lepšie, mám viac energie a som taká kľudnejšia, vôbec nie som nervózna ako predtým. Miesto stravy mám dvakrát denne tú náhradu vo forme prášku, kilá mi vôbec nešli dole, centimetre ano, ale keby som to videla aj na váhe! Je to normálne že centimetre idú dole a váha nie?

 47. Miro Veselý 29. marca 2006

  Veronika: Ak cvičíš, je to celkom normálne, lebo pribúda svalovina a tá má veľkú hmotnosť. Je dokonca ideálne, ak sa ti nemení hmotnosť a ubúdajú centimetre.

 48. 21lenka 1. apríla 2006

  Donedávna som vypila za den 2 kávy a skôro nič viac okrem tekutín v strave a pár glgov pri čistení zubov. Teraz som sa zaťala a už 2. týždeň pijem 3-4 litre aj viac čistej vody. Je to super, už mi to vôbec nevadí a voda mi veľmi chutí. U nás v Poprade (prameň v L.Tepličke je vraj najlepší v str. Európe/ vôbec nie je upravovaná. Ľutujem všetkých vo veľkých mestách kde majú chlórovanú vodu.

 49. abberlinka 8. apríla 2006

  Voda mi chuti, no napriek tomu som donedawna nepila skoro vobec. Az teraz takto kupil taqy bohovsky drahy filter na vodu ktory odstranuje chlor, mineraly a setko ostatne. Ked uz daco take mate, pravda, preco to nevyuzit a taq som zacala pit a teraz uz dokazem vypit sedem deci tekutin denne, dufam ze sa niekedy dopracujem aj ku tym dvom litrom:)) chcem sa spytat, tie tri litre platia pre vsetkych? lebo pochybujem ze nejake mensie dieta by tolko zvladlo vypit:)

 50. lya 16. apríla 2006

  ahojj Mirko…tak s tou chemiou mas uplnu prawdu. same E-cko :(((..

 51. peta 19. apríla 2006

  Ja som prinutena pit ca 2,5 l vody denne, pretoze ked nepijem, dostavi sa migrena….predtym som ale tolko nepila, je to vazne len vec zvyku, ale mam otazocku: Veronika pisala, ze pije 5litrov denne. nie je to vela?ved telo nemusi trpiet len dehydrataciou, ale aj nadmernym zavodnenim, nie?A niekde som citala, ze dokonca moze dojst aj k opuchu mozgu, a ze tym telo vyplavuje potrebne vitaminy, mineraly…Tak aka je pravda?

 52. Miro Veselý 19. apríla 2006

  peta: tipujem, že 5 litrov je veľmi veľa

 53. rel 25. apríla 2006

  Ahojcek,
  som tu nová. Aj ja potrebujem tak 10 kg zhodiť. Ale pitný režim mám dobrý- tak 2-3 l denne. Obyčajná prevarená voda ráno nalačno, potom pol l zeleného čaju, doobeda v robote litrík čaju – najradšej maté, poobede nejaké ovocné a večer vodičku. Na noc si do termosky navarím l vody a do rána vypijem. Viem, vyzerá to smiešne, ale zvyknem sa prebudiť na smäd – dám si trochu teplej vodičky. Že nie v noci čaj mi poradila známa, že vtedy zažívací trakt oddychuje a netreba ho obťažovať ani čajom .

 54. ivet 26. apríla 2006

  Ahojte,
  pridavam sa aj ja do vasich radov:-)potrebujem si upravit svoju vahu. Na stranku chodim aj 2x denne, a cerpam info. Pisem si,co som zjedla,snazim sa o spravny pitny rezim, kazdu hodinu mam budik:-) na mobile a pijem pohar vody z vodovodu…

 55. rybka 27. apríla 2006

  mam jednu otazku: ci sa odporuca nejaky denny limit pre pitie zeleneho caju. pijem cca 2 litre denne…

 56. anona 27. apríla 2006

  a to v správnej koncentrácii? nie riedený? a to nemáš nervy nadranc? nemáš zápchu? zdá sa mi to dosť prehnané dva litre,ja síce dám dva litre čaju dennne, ale robím ho tak, že dokopy je to čajovej hmoty ako na dve šálky denne, teda voda, čo pijem, je ochutená, aj nejaký čaj do seba dostanem:))a pitný režim doplním ešte fľašou minerálky napríklad… voda z vodovodu ma zatiaľ nenadchla, aj keď posledný týždeň aj to trénujem, oblbnem mozog tým, že ju nalejem na odstátie do krásneho obrovského skleného džbánu.

 57. Zora W. 27. apríla 2006

  abberlinka: Priemerný dospelý človek denne “vydá” okolo 2 – 3 litrov tekutín, ktoré je nutné aj doplniť. Avšak v závislosti od ďalších faktorov, akými sú ročné obdobie (v lete toho vypotíme viac), pohybových aktivít (športovci až o 2 litre viac), telesnej hmotnosti (20 kg dieťa, obézny človek takisto vypotí viac a oveľa viac v lete) a pod. Pitie kávy napríklad, káva – odvodňuje, takže platí 1 šálka kávy = 2 poháre vody.
  rybka: 2 litre čaju je skutočne veľa, nedajbože, ak je to len čaj. Najväčšie zastúpenie v pitnom režime by mala mať čistá voda, potom čaje (max. 5 – 6 väčších šálok denne) a nízkosodíkové minerálky, ktoré je dobré striedať.

 58. redbat 7. mája 2006

  niekde som citala tento vzorec na vypocet toho, kolko ma clovek vypit denne tekutin.

  vasu vahu v kg nasobite cislom 0,4 a vydelite cislom 10. vyjde vam mnozstvo tekutin v litrox, ktore by ste mali denne vypit.

  skoda, ze nepamatam, kde som to citala… skleroza moja :)

 59. Mirka 31. mája 2006

  Až teraz po prečítaní vašich článkov si uvedomujem, že som na tom so svojím pitným režimom veľmi biedne – neviem či vôbec 1l/deň. Som však odhodlaná vďaka tomuto webu to minimálne zdvojnásobiť, lebo aj ja sa pokúšam zhodiť nejaké to kilečko… Budem však rada ak mi odpoviete, vy čo s tým máte skúsenosti, dokáže sa telo vysporiadať s 2x toľko vody ( myslím naozaj čistej vody), keď bolo zvyknuté na ten 1l denne? Nemôže sa to negatívne odraziť na váhe – myslím či sa tá prijatá voda neuloží niekde do zásoby a váha nestúpne? Prípadne aký to malo vplyv na vás zo začiatku, fakt dík…..

 60. Andzi 10. júna 2006

  Ahojte, som tu nova, chcem sa Vas opytat, ci uz niekto z vas schudol okolo 30 kg a ako dlho mu to asi trvalo. Dakujem

 61. Miro Veselý 10. júna 2006

  Andzi: ja som schudol 40 kíl, asi za rok a niečo. Počítaj zhruba s tempom 4 kilá za mesiac, to sa dá reálne udržať. Posledných asi 5 – 10 kíl ide stále pomalšie.

 62. noIdea 11. júna 2006

  Podla mojho kardiologa, sa treba v letnych mesiacoch vyhybat pitiu cajov a mineralok, lebo vraj zadrziavaju vodu v tele. Pre chudnutie je najlepsie cista pramenita voda.

 63. Ayleen 12. júna 2006

  noldea: Zavisí od toho aké minerálky, čas, čo by podporoval zadržiavanie vody nepoznám, skôr naopak.

 64. Zora W. 12. júna 2006

  Noldea: Mňa to s tým čajom tiež zaujalo, o súvislosti so zadržiavaním vody nič netuším. Nevieš prečo, konkrétne, ho tvoj lekár neodporúča? Ďakujem.

 65. Mahavishnu 12. júna 2006

  Ja si myslim, ze onIdea ho zle pochopila. Ten kardiolog neodporuca caj nie preto, lebo zadrziava vodu, ale prave preto, ze ma diureticky ucinok. Ked clovek v horucave vypije len par cajov a ziadnu vodu, moze dojst k dehydratacii.

 66. Ayleen 12. júna 2006

  Mahavishnu: To zavisí od druhu čaju. Sú čaje s diuretickým účinkom, ale tie sú pekne označené, takže človek vie, čo pije. Podľa mňa pitím ovocných čajov, zeleného, bieleho, lapacho, mate, roibos človek nemôže urobiť chybu, môže iba získať.

 67. Mahavishnu 12. júna 2006

  Ayleen: Ano, nemyslel som vsetky caje.

  BTW: http://www.inzine.sk/article.asp?art=9610

 68. lilinka 11. júla 2006

  Nevadí, že pijem stale(nie každú hodinu.Denne asi 4 litre.

 69. Miro Veselý 11. júla 2006

  lilinka: v týchto horúčavách je množstvo primerané. Čím častejšie a menej v jednej dávke piješ, tým lepšie.

 70. jana 14. augusta 2006

  ja vlastne pijem pocas dna iba cistu vodu, niekedy si uvarim nejaky cas nesladeny, a malokedy este mineralku, minule som si aj na navsteve vypitala cistu vodu, najprv sa na mna divali ako na vadnu…

 71. mirco 5. októbra 2006

  Kiez by ste robili u nas v robote to by ste dokazali vypit aj 3 litre vody za 8 hodin ako ja. Takze nemam problem vypit ani 5 litrou vody za den. Dokonca som sa pred nedavnom skusal napit sprite-ky a nechapem preco mi tak chutila. A inak diky tomuto webu som schudol z 87 kil na 70 za rok, tak by som chcel podakovat Miru Veselemu, ze mi k tomu mojmu uspechu dopomohol.

 72. Miro Veselý 5. októbra 2006

  mirco: ďakujem za poďakovanie, ale poklona patrí tebe. schudnúť nie je ľahké a celý boj ostáva len na tom človeku, ktorý chudne. takže gratulujem k výborným číslam a prajem ti, aby si si ich udržal

 73. baria 12. októbra 2006

  Mirko,je srvátka -voda po odkvapkaní tvarohu kalorická?Kolko jej môžem denne vypiť

 74. Miro Veselý 13. októbra 2006

  baria: neviem, nemám na to v tabuľkách čísla.

 75. Anonym 13. októbra 2006

  baria: srvatka je malo kaloricka a nizkotucna. Okrem toho sa jej pripisuju priaznive ucinky na metabolizmus. Ma malo bielkovin, ale tieto su velmi hodnotne.

  na 100g (asi 1dcl): 104 kj, 0g tuku, 5g sacharidov, 1g bielkoviny
  myslim, ze 0,3-0,5l denne, ak to zaratas do energetickeho prijmu, urcite mozes.

 76. Vikina 13. októbra 2006

  predchadzajuci prispevok je odo mna, nechtiac som sa zatajila

 77. Zanett 23. októbra 2006

  Mam otazku pocula som ze pri piti vody s citronovou stavou sa schudne rychlejsie, poculi ste uz o tom?

 78. Miro Veselý 23. októbra 2006

  Zanett:počítaj skôr s tým, že nie. citrónová šťava je určite plus, pokojne ju pi. môže spomaliť trávenie a tak o málo “znížiť” glykemický index. ale samo o sebe také opatrenie účinné nebude

 79. Jackie 26. októbra 2006

  Pane Veselý a co námitka, že se z vody dělají močové kameny a to je bolest.
  Jinak se mi Vaše stránka moc líbí.

 80. Miro Veselý 26. októbra 2006

  Jackie: čo to? z čistej vody sa kamene nerobia. pravidelné pitie vody môže ľadvinám len pomôcť

 81. Lubka 13. novembra 2006

  Ludia, ja kazdemu zavidim co sa musi nutit pit. teraz sa mam uz celkom fajn, ale pred par mesiacmi som bola v tazkom strese a asi z toho som bola sialene smadna, pila som 9 litrov vody denne a v kuse na zachod, zle mi to robilo na zaludok ale mala som hrozny smad. teraz uz len asi 4 l, ale v podstate cely den popijam, hocikedy sa mozem napit. moze to byt z toho, ze jem vela vlakniny? aleo ked zjem na ranajky okrem jogurtu s lyzicou vlociek aj 1 cely cottagge cheese, tak je to strasne, cele doobeda som smadna. nemozem ani cvicit na fitlopte ako som zvykla doobeda. som doma a pisem diplomku. chcem schudnut2 kila.neni to lahke. pred 8 rokmi som scudla 10 za rok. teraz som 2 nabrala. drzte sa vsetci,pa

 82. Anonym 14. novembra 2006

  lubka: ak si naozaj pila 9l denne a si stale smadna, odporucam ti co najrychlejsie vyhladat lekara. Za zvysenym smadom sa moze skryvat endokrinologicka porucha napr. diabetes. Neodkladaj to, take veci treba objasnit! Lekar ti urobi krvne testy a budes mudrejsia.

 83. Vikina 14. novembra 2006

  posledny prispevok je odo mna, sorry.

 84. lubka 14. novembra 2006

  Dik Vikina. So mnou sa vtedy robilo vsetko, stari rodicia su lekari a podrobila som sa milion vysetreniem. Existuje zriedkava porucha diabetes insipidus co neni cukrovka ale tzv. ziznivka. Testuje sa ci mas riedky moc. Z troch skusok len raz to vyzeralo ze mam. Podla mna to bolo psychicke.
  Teraz mam ten problem ze viem ze robim v jedeni blbosti a robim ich. Napriklad 1kg jablk poobede, potom mi je cely den zle, nestravim to. Ale o to vasciu chut mam na dalsie veci, lebo mam taky otras pocit v zaludku, chcem, aby sa mi to posunulo, stravilo, ale na to som mala mysliet predtym ako som to kilo zjedla. Je to nejake sebaposkodzovanie? Vy ostatni ste neni obcas takto na hlavu?

 85. Gabi 14. novembra 2006

  Abberlinka: Prečítala som čo – to o pití vody, keď som s tým začala. V Liptovskej Tepličke je voda určite lepšia – zdravšia, ale aj v Bratislave – doma v Petržalke a v práci v centre na Jakubáku je voda veľmi chutná a podľa odborníkov – už si nepamätám tie zloženia, tiež dobrá. Pritom kadejaké filtre vraj odfiltrujú aj minerály a stopové prvky a jednoducho nie je to také úžasné, ako sa o tom píše. Lepšie je asi vodu dať odstáť, alebo prevariť,alebo zmrznúť, ja si myslím, že ešte lepšie je dať ju odstáť na slnko, aby sa “nabila” energiou.

 86. barbara 14. novembra 2006

  A váš názor na “zmrznutú” alebo tkz. “ľadovú” vodu?

  Ak aj to nie je voda z ľadovcov, ale sú ľudia, ktorí si najprv dajú vodu zamrznúť do mrazničky a potom po rozpustení pijú.

 87. Vikina 14. novembra 2006

  lubka: to je fajn, ze si absolvovala tie vysetrenia. Pri velkom smade je okrem diabetes mellitus aj diabetes insipidus vzdy ako diferencialna diagnosa. Ako uz Miro povedal, zabudni na chudnutie, stravuj sa zdravo a pravidelne, kvoli dvom kilam si predsa nepokasles metabolizmus. Ak budes vymyslat s diatami, nakoniec len priberies.

 88. KaTka 22. mája 2008

  Ahojte, kamarat mi odporucil nejaku zvlastnu dietu… Na lacno mam rano vypit 2 litre vody, az potom sa zevraj mozem najest. Skusam to asi 4ty den. Vypit tolko vody naraz je makacka. Trva mi to asi hodinu. Cez den zevraj mozem jest vsetko ako normalne… Zvlastne je ze po tych 2 litroch ani moc nebeham na nazachod… Je to normalne? Nemate nahodou niekto presne znenie tej ,,diety,,?
  Potrebovala by som zhodit za mesiac aspon tak 5 kilo, ale drzat dietu z obmedzovani mnamiek na mna nieje…. Neporadite mi nieco?

 89. Miro Veselý 22. mája 2008

  KaTka je obdivuhodné, že sa pustíš do niečoho, o čom nič nevieš. Tvoj kamarát ti odporúčal somarinu.

 90. evka 7. februára 2009

  chcem sa opytat, ja mam neskutocny problem vypit aj pol litra vody denne, pohar vody je pre mna az az, neboli ma hlava ani nic podobne, mne ta voda naonok vobec nechyba, ale pijem vela caju aj 2l denne rozne no najviac zeleny, mozem to povazovat ako nahradu tej vody …?

 91. Martina1606 19. mája 2009

  Môžem piť aj minerálku? Keď som v práci tak vypijem 1,5 litra minerálky. Keď som doma tak čistú vodu alebo zelený čaj. Je to v poriadku?

 92. Miro Veselý 19. mája 2009

  Môžete piť čokoľvek chcete. Ak sa pýtate na to, čo je vhodné, tak čistá voda.

 93. Mirka 26. júna 2009

  Som strašne rada,že som sa odvykla od farebných gebuzín.Pila som až 2 litre coly za deň! Trvalo to dlho,ale už rok pijem vodu,ktorä som predtým nechcela ani vidieť.Všetko potrebuje svoj čas…

 94. ciryl 9. augusta 2009

  Ahojte….ja len k tej vode a pitnému režimu…:o)
  Kedysi som nepotrebovala piť…nooo, nepotrebovala nieje asi správne slovo, lebo pit potrebuje každý… Chcem povedať, že som necítila potrebu… nebola som smädná… Pila som tak jednu kávu celý deň…v podstate som sa ňou len ovlažovala-reagovala som na pocit smädu- čo si uvedomujem až s odstupom času… A moje telo nepoznalo, čo je to napr. spotiť sa…alebo cikať viac ako raz dvakrát denne…. Všetko sa zmenilo nástupom do práce a do kolektívu báb, kt. ako svoju súčasť brali fľašu minerálky denne… Bolo mi to divné, nechápala som,a ko do nich zmestí toľko vody…
  A teraz???…doslova som to od nich odkukala…. Viete koľko vypijem??? 3-4 litre vody tekutín…Ako?
  Mám rada čajík..ano, toho sa nevzdám- klasický domáci čajík, osladený a s trochou sirupu a s citrónom…. Na raňajky vypijem pol litra a k tomu nejaký chlebík so zeleninkou… Kým raňajkujem, chladí sa mi už v ďalšom pollitráku čistý bylinkový čaj- zvyknem piť žihľavu, alchemilku a repík- striedam to…. Keď doraňajkujem, vypijem ho tak na dva dúšky, ešte teplý. Prvé kolo tekutín mám za sebou a celkom bezbolestne. Viete čo som si všimla? Čím viac pijem, tým viac cítim potrebu piť. A na celý deň si kúpim 2fľaše neperlivej minerálky- 2x 1,5l. Pijem rovno z fľaše, všimla som si, že tak sa napijem viac,a ko z pohára. Doobeda zvládnem vypiť tú jednu 1,5litrovku vody a na poobedie mám ďalšiu. Nemám rada, ak mi niekto pije z fľaše, ak si niekto chce z nej naliať. Nedovolím to. Niesom sebec, keby šlo niekomu o život, rada mu ho zachránim a napiť sa mu dám:o)), ale ide o to, že takto mám prehľad koľko som vypila.
  Skúste to, dá sa to.
  Ano, aj ja mám medzery a nie vždy sa mi to podarí…vypiť 4 litre. Niekedy mám o jeden čaj na rano menej… Inokedy- a hlavne doma pijem menej ako v práci… Alebo aj ak som mimo domu, niekde von, vypijem menej…lebo to mi vadí časté cikanie… Ale už NIKDY nechcem byť na jednej káve denne. Vždy vypijem najmenej 2,5l.
  A napokon, aj to časté cikanie časom prejde a nebude až tak časté ako zo začiatku, lebo aj telo si musí zvyknúť.
  Ozaj a už aj viem, čo znamená ak niekto povie, že sa spotil….:o))
  Držím palce- papapa:o)))

 95. Miroslav Laky 26. decembra 2010

  Tak že ako som čítál, máme denne tak 2-3 doporučujete?

 96. a. 28. mája 2011

  odporúča sa 4 dcl na 10 kg hmotnosti, v lete a pri športe ešte o niečo viac

 97. derpy 4. apríla 2012

  Zdravim, mozem si raz za cas dat coca colu light? napriklad ked idem s kamoskou do cajovne a je teplo?

 98. Agi 15. mája 2013

  Dobry den. a co vravite na nesytene vody s pridavkom bylinkoveho extraktu? dakujem za odpoved

 99. Miro Veselý 15. mája 2013

  Agi neviem, neskúmam tieto produkty. Ak tam nie je cukor, tak by to problém byť nemal. Len aby to nebolo viac chemické laboratórium, než pitný režim.

 100. gennaro 18. novembra 2013

  mam 105 kil a potrebujem schudnut 10 kil, pitie vody mi naozaj pomoze?

 101. Miro Veselý 18. novembra 2013

  gennaro záleží na príčine nadváhy. ak je to maškrtenie, alebo nepravidelná strava, tak samotné pitie vody zmení málo. ale môže zmierniť pocity hladu a tým aj chuť na maškrtenie. v tej chvíli to môže spôsobiť aj zmenu v množstve nevhodného jedla a následné chudnutie.

 102. evab 20. augusta 2014

  ako budem piť čistú vodu za aký čas sa výsledky na mojej postave prejavia

 103. Miro Veselý 20. augusta 2014

  evab správny pitný režim je len jeden z faktorov, ktoré sa môžu prejaviť na postave. No naslepo vám nikto nedokáže povedať čo a ako sa dá očakávať ako zmena na postave. Celkovo – dodržanie všetkých opatrení zvykne mať za následok chudnutie okolo 2 až 4 kilá mesačne u obézneho.

 104. Janka 10. novembra 2015

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, že či je normálne keď za deň vypijem liter koly (viem, že je nezdravá) a potom asi 2,5 litra vody. Keď to zrátam je to až 3,5L tekutín! Mám 16 rokov a výšku asi okolo 174cm. Cukrovku nemám :)

 105. Miro Veselý 11. novembra 2015

  Janka odporúčaný príjem tekutín vám vyráta kalkulačka BMI tu hore na stránke. Kolu by som naozaj zrušil, viem že to bude ťažké, ja som pred rokmi bol na vyše dvoch litroch denne – je to ako závislosť. Ale zdraviu to neprospieva.

Pridajte komentár:

Máte otázku, alebo chcete k článku niečo doplniť? Napíšte to sem. Odpoviem čo najskôr.

Vyplňte ešte: