Pitný režim – kontrola

Píše Miro Veselý od roku 2004. Info...

Množstvo moču…

Je to prosté – ak pijete nedostatočné množstvo tekutín, telo si veľkú časť z nich "nechá" pre seba. Nevylúči ich močením. Preto ak chodíte močiť len zriedkakedy a je "toho" ešte aj málo, všetko je jasné – pijete málo.

Farba moču…

Čím je farba moču tmavšia, tým horšie. Zlým signálom teda je, zriedkavé močenie malého množstva moču tmavšej farby.

Svetložlté, alebo takmer číre sfarbenie je dobrým znakom správneho zavodnenia organizmu. Svetlá farba signalizuje, že v moči nie je veľká koncentrácia odpadových látok.

Farba moču neplatí pri vitamínoch a liekoch

Tento rýchlotest však neplatí pre tých, ktorí užívajú veľa vitamínov – buď v strave (napríklad pečeň obsahuje veľa vitamínov), alebo formou suplementácie rôznymi vitamínovými tabletkami. Po vitamínoch (a niektorých liekoch) je farba moču tmavšia a žltšia. V takom prípade sa za indikátor primeraného zavodnenia organizmu dá používať iba jeho množstvo.

Teraz si už teda viete ľahko overiť, či pijete málo, alebo veľa. Dohliadnite na to, aby sa vám podľa možnosti nikdy nestávalo to, že máte tmavší moč.

Podrobný test

Lepším testom je prísny zápis. Investujte jeden deň na to, že si zapíšete všetko, čo za deň vypijete. Večer spočítajte a hneď budete mať jasno, ako stojíte s príjmom vody.

Pite vždy z fľaše, alebo z pohára – tak sa vám podarí presnejšie určiť, koľko tekutiny ste pojali.

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu všetky informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Dátum aktualizácie článku: 9. februára 2006

 

Komentáre k článku: Pitný režim – kontrola

 1. xx 9. februára 2006

  najviac sa mi paci posledna veta ….. pite z flasky alebo z pohara :o))

 2. ester 11. februára 2006

  ako mám kontrolovať farbu moču – vo splachovacom WC je zriedený s vodou

 3. Miro Veselý 13. februára 2006

  no ak ostane bezfarebná, je dobre. Nejaký odhad snáď máš :-)

 4. kvak 25. marca 2006

  pitny rezim sa snazim dodrziavat a vzhladom k tomu, ze v praci mame WC na konci dlhej chodby, premavam po nej ako auto po dialnici a mam to vlastne 2v1 – kopec pohybu vdaka “odpustaniu” prebytocnych tekutin :-)))))
  a chudnutie ide lahsie….

 5. Timmy 8. apríla 2006

  Jo vole, chcanky… :D

 6. Oryna 8. apríla 2006

  Kvak, tvoj príspevok ma pobavil, pretože som v práci na tom presne tak isto, denne sa premávam hore dole, najprv mi to vadilo, ale už som si zvykla, stojí to za to. Pijem čistú vodu a bylinkové čaje. Teraz na jar si dávam žihľavový čaj, všetci v práci sa čudujú čo za zenú žbrndu to pijem, ale cítim ako mi to pomáha.

 7. ester 15. apríla 2006

  si jasne ze je zriedeny s vodou.. ale vzdy vidiet ci je voda cirejsia alebo zltsia.. si sa nikdy nepozeral do pisoaru alebo do zachodu ked si cikal???

 8. simonecka 27. júla 2006

  ja ked mam dojem,ze malo pijem,zoberiem si krasne malovany dzban,plny farieb,ktore mam rada,a pekny poharik(mam najradsej farby modra,zlta,oranzova,zelena a poharik modry),no a do toho dzbanu si nalejem do plna cistu pramenitu vodu z vodovodu.je to asi 2 l dzban.a urobim s pitia vody ritual,a naozaj to zabera,do poludnia ten dzban krasne vypijem,lebo si decentne a fajnovo s toho krasneho dzbanu ulievam.

 9. barbara 27. júla 2006

  simonecka: no vidíte ako si človek môže urobiť radosť. A ešte aj príjemné s užitočným.

Pridajte komentár:

Máte otázku, alebo chcete k článku niečo doplniť? Napíšte to sem. Odpoviem čo najskôr.

Vyplňte ešte: