Pitie proti hladu

Možno ste už počuli vetu že “hlad je preoblečený smäd”. Ak si to vyskúšate, dáte tomuto tvrdeniu zapravdu. Na úvod však začnime od konca. Od toho, ako sa mnoho ľudí vďaka pitiu môže pekne prepracovať k obezite.

Tak, ako väčšina vecí, aj pitie sa totiž dá pomerne ľahko použiť nesprávne. Nie je dôležité, či chtiac, alebo nechtiac. Neskôr si povieme, že mnoho ľudí pitný režim podceňuje, iní ho preháňajú. Ani jeden z prístupov nie je dobrý, ani zdravý. No jednu vec často vidíme u ľudí ktorí nedokážu schudnúť.

Káva ako anorektikum

Káva má anorektický účinok. To po slovensky znamená, že znižuje pocit hladu. (Anorektiká – to je názov liekov, ktoré odstraňujú pocit hladu.)

Neuveriteľne často sa môžete stretnúť u tučných ľudí s nasledovným scenárom dňa:

 1. Ráno si dajú kávu nalačno a po nej už nemajú hlad. Vďaka tomu “nestihnú raňajky”. Káva potlačí pocit hladu aj na dve či tri hodiny.
 2. Prídu do práce a potom si zas spravia kávu. Možno by si radšej dali niečo pod zub, ale káva je rýchlejšia. Nuž a zas nezaškodilo by trocha pochudnúť. Skúsme si takú malú diétku dnes…
 3. Dopoludnia asi padne a obeť ešte nejaká tá káva.
 4. Ktovie, ako bude s obedom. Možno niečo čudné v závodnej jedálni.
 5. Popoludní už únava silnie a začína byť neznesiteľná. Samozrejme, veď telo ide nalačno. Ak bol nevhodný obed pridá sa aj ťažká ospalosť. Takže ďalšia káva.
 6. Z práce rovno domov. Káva už nedokáže zamaskovať hlad. Takže domov taký človek prichádza vyčerpaný a vyhladovaný. No doma nie sú žiadne zdravé potraviny.
 7. Vrhne sa preto na všetko čo nájde. Záchvatovito zje aj pár nevhodných vecí. Možno s pocitom, že cez deň diéta tak večer azda “mám právo” si niečo málo zobnúť. (Len keď ono z toho bude veľa. Hlad a hypoglykémia sa postarajú, že hladoš už nerozmýšľa racionálne.
 8. V noci sa tá potrava nestrávi, takže ráno ani veľmi nebudete cítiť hlad. Takže môžete ísť od bodu jedna.

Výsledkom takéhoto jednania býva spomalenie metabolizmu. To všetko vďaka káve, ktorá pomáha potlačiť prirodzený pocit hladu. Ak by sa totiž človek naraňajkoval, deň prebieha inak. Pozrite si článok o tom, prečo o vašej hmotnosti rozhodujú raňajky. 

Nechem vyvolať pocit, že brojím proti káve. Ak kávu správne použijete (viz článok) môže byť vašim spojencom. Lepší by bol zelený čaj, ale také reči na kávičkárov neplatia…

No a teraz už poďme ďalej.

Poďme sa začať stravovať normálne.

Ak dodržiavate zásady zdravej výživy, nebudete pociťovať po celý deň hlad. No a keby náhodou trocha, tak potom viete využiť vodu na to, aby vám pomohla “vydžať” tie neznesiteľné minúty do ďalšieho jedla. 

Je to celkom jednoduché – ak často popíjate, prakticky nebudete poznať rôzne “záchvatovité” stavy, počas ktorých má človek “neznesiteľnú chuť” na sladkosti, alebo na maškrty. Žalúdok je vďaka pravidelnému pitiu stále viac, či menej naplnený a tak nevysiela žiadne požiadavky na akciu typu “hneď zhltni tie čokoládové trubičky”.

Naopak – hojnosť tekutín prospieva aj organizmu. Zrýchli sa vám metabolizmus, to sa pri chudnutí vždy hodí. Organizmus sa potom ľahko zbaví toho, čo nepotrebuje.

Avšak hojnosť tekutín to neznamená priveľa tekutín!

Pozrite si článok o pitnom režime v ktorom popisujem vhodné množstvo vody.

Pitný režim – nie je to zas len nejaký módny výkrik?

Možno si kladiete otázku, či to s tým pitným režimom nepreháňame. Možno ste tiež čítali ten článok, v ktorom jeden lekár vychrlil pár tisíc slov a vyznelo to, akože nie je vhodné veľa piť. Vyznelo to ako pamflet proti pitnému režimu. Ako každú senzáciu to ľudia zdieľali a chybne si to vysvetlili. Proste klasika – čím viac chaosu, tým lepšie.

Nie je ten pitný režim len nejaká módna vlna? Veď celkom určite pred pár storočiami žiaden špeciálny režim nedodržiavali – poviete si možno.

 • Dodržiavali. Len nemal názov.
 • V minulosti sa človek živil (a pil) úplne iným spôsobom, ako dnes.
 • To čo pred pár sto rokmi bolo “normálne” však ešte nemusí znamenať že to bolo aj ideálne.

Do tela totiž vodu dostávate nielen pohárom. Aj v strave je voda.

Skôr, než sa teda pozrite na to, koľko vypiť vody, treba myslieť na to, koľko vody zjete v samotnej potrave.

V súčasnosti je však väčšina technologických postupov, ktoré sa používajú na úpravu stravy zahusťujúca.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

Prirodzené by bolo jesť mnohé pokrmy surové – ovocie a zeleninu. Ale to sa často nedarí. O čo viac zjete rôznych “hustých” jedál, o to viac vody potrebujete vsiaknuť pomocou pohára.

 • Ak zjete kilo paradajok, je to ako keby ste vypili skoro liter vody.
 • Ak ale zjete knackebrot so syrom, tak v takom jedle je vody málo. Potom ju treba doplniť.

Varené mäsá, pečené koláče, rôzne koncentrované dobroty – to všetko sú jedlá čiastočne zbavené vody. Preto pri takej strave do organizmu nedostanete dostatočnú dávku vody už stravou. Potom jedinou alternatívou je doplniť vodu pitím.

Kaleráb s vodou

Máte strach, že budete hladní? Skúste si dať kaleráb a k nemu napríklad kúsok tofu. Pošlite tam ešte kávovú lyžičku olivového, alebo ľanového oleja a zapite pohárom čistej vody. Nastavte si budík, aby vás o hodinu vyštval vyžblnkať ďalší pohár vody. Týmto spôsobom aj pri veľmi malom energetickom príjme budete sýti do plnej spokojnosti. Je to overené, stačí to spraviť.

Nehovorím, že takto sa máte stravovať. Je to len príklad, ako viete “manipulovať” s pocitom hladu. Určite lepšie, ako keby ste si dali tabletku na chudnutie – ako to robia niektoré dietárky.

Voda + vláknina zo zeleniny majú veľmi dobrý sýtiaci poténciál. Pridajte k tomu trocha bielkovín a sacharidov a máte zaručený “liek” proti hladu. Funguje bezpečne.

 • Dôležité je, aby ste stále mali v organizme dostatok tekutín. (Dostatok, nie prebytok!)
 • Nepoužívajte však tekutiny namiesto zdravej stravy! Nejde o to hladovať a maskovať hlad!

Nakoniec okrem pitného režimu ešte na úvahu aj tip, ako proti hladu môže fungovať chuť v ústach. Mne sa to neosvedčilo, ale môžete skúsiť.

Cukrík, alebo žuvačka proti hladu

Samozrejme, plne si uvedomujem, že idem hovoriť o sebaklame a ilúzii. To znamená, že to čo napíšem bude platiť len pre niekoho, a možno dokonca len v niektorých situáciách. Môžete si tento tip skúsiť a ak sa vám osvedčí, používajte ho. Ak neúčinkuje, potom smola…

Pri voľbe cukríkov a žuvačiek sa však VŽDY orientujte podľa zloženia, nie podľa sloganov. Mnoho firiem používa podvodné slogany. Tvrdia, že ich cukríky sú “bez cukru”, ale v takých cukríkoch pritom je napríklad veľa tuku a namiesto repného cukru používajú iné – energeticky porovnateľné sladidlo. Ak ich zjete niekoľko, prijmete zhruba toľko energie, ako keby ste zjedli veľké jablko. Preto ak už cukríky, malo by ísť radšej o cukríky s umelým sladidlom, ktoré sú takmer bez energie. Tie môžete jesť bez toho, aby ste si to museli evidovať.

Umyť zuby a spať!

Niektorým ľuďom sa osvedčilo umytie zubov večer, ako “bodka” za jedením. Môžete si to tiež skúsiť.

Umytie zubov v ústach navodí chuť, po ktorej sa nejaký čas naozaj človeku nežiada hneď jesť. Ak sa po umytí zubov začnete venovať nejakej činnosti, ktorá vás zabaví, možno si vďaka tomu ani nespomeniete na nejaké maškrtenie.

Čokoláda proti hladu

Nakoniec tip. Okrem pitného režimu môže proti hladu fungovať aj tuk. Jeho účinok sa ale prejaví až za nejakú pol hodinku. Ak ale viete, že plánujete ísť nieka, kde bude hlad, zjedzte tabuľku čokolády. Výrazne to zmierni pocit hladu neskôr. Nezastaví to maškrtnosť ani chuť dať si niečo dobré. Ale samotný pocit hladu sa naozaj takto dá zahnať.

Nejde tu však o to, že jete čokoládu. Ide o v nej obsiahnutý tuk. Namiesto nej môžete vypiť lyžičku olivového oleja, alebo si dajte avokádo. Alebo malú hrsť orechov.

Ak sa Vám článok páčil,
a chceli by ste podporiť autora a tento web, môžete.
Zdieľajte tento článok, alebo si kúpte niektorú z kníh Mira Veselého.
Kliknite sem a vyberte si.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

7 Odpovedí

 1. Ak môžem, mal by som otázku ohľadom druhej vety tretieho odstavca od konca. “Pridajte k tomu trocha bielkovín…”. AKO? To mi robí asi najväčšie starosti a problémy. Denne mám cca len 30 – 40g a to je veľmi málo. A neviem do seba dostať ani dostatočný počet vláknin. Denne mám príjem cca 4000kJ a nedarí sa mi do toho “napchať” potrebné množstvo bielkovín a vláknin.
  Prosím poraďte mi. Ďakujem.

 2. Popolvár: Ísť na 4000 kJ za deň je zlý nápad, ak to nerobíte v spolupráci s profesionálnym diétológom a lekárom. Hrozí riziko nedostatku rôznych látok pre organizmus nevyhnutných. K otázke: Ako pridať bielkoviny a vlákninu? Tak trebárs raňajky pol syru cottage, malý krajec celozrnného chleba a jedna rajčina. K tonmu hodne tekutín, voda, alebo čaj.

 3. Máme radi kapustovú polievku bez tuku či zahustenia s jednou rajčinou,paprikou…neobsahuje kapusta príliš neslušné množstvo cukrov?

 4. kapusta – 5g sacharidov na 100g – o nič viac, ako ktorákoľvek iná zelenina

 5. Hovorite, ze chudnutie zacina v hlave a tak surfujem po internete a citam castokrat aj kontraverzne clanky o chudnuti, ale co je zaujimave v momente ako si poviem, ze zacinam chudnut, nieco sa v mojej hlave pojasi a zacnem doslova zrat. Asi som dusevne chora. Pit sa mi dari tak maximalne dopoludnia a potom sa to zvrhne. Vazne ja budem asi pripad na odstrel. Mam 55 rokov, 163 cm, l00 kg a znizenu funkciu stitnej zlazy. Moj endokrinolog vsak tvrdi, ze som obezna z prezierania. A ma pravdu. S pozdravom Jana

 6. nonoleta treba dať do poriadku tú štítnu žľazu, zmena jej funkcie spravidla vedie k obezite a často aj k depresii.

 7. Dobrý deň.Chcem sa spýtať,čo hovoríte na to že niektorý ľudia odporúčajú pri diete 1 pitný alebo zeleninový deň za týždeň?Je to vhodne?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najnovšie pridané

Prerušovaný pôst – intermittent fasting

Intermittent fasting z angličtiny znamená prerušované hladovanie. Často sa stretnete aj s prekladom prerušovaný pôst. Používa sa aj pojem krátkodobé hladovanie. Je to hladovka a

Chudnutie a otužovanie

Niektorí autori (napríklad Timothy Ferriss: “Čtyřhodinové tělo”) odporúčajú využiť chlad, ako nástroj na spotrebu energie. V súčasnosti stúpa záujem aj o metódu Wima Hofa, čo

7 tipov čo robiť po schudnutí

Pre väčšinu z nás bolo chudnutie tou najľahšou časťou práce. Problémy nastávajú až vo chvíli, keď máte pocit, že ste v cieli. Pri chudnutí totiž nikdy nie

Jedálniček na rýchle chudnutie

V tomto článku nebude konkrétny jedálniček na rýchle chudnutie. Ak ho hľadáte, tak stačí ak použijete môj normálny jedálniček na chudnutie, ale znížte tuk asi na

Jedlo je energia, aj radosť

Jedlo potrebujeme na to, aby sme prežili. Z jedenia sa však časom stal rituál. Symbol. Zvyk. Ba niekedy aj liek. Jedlo si spájame nielen s

Chlieb a chudnutie

Priberá sa z chleba? To je totiž dosť častá otázka ľudí, čo majú problém s váhou. Rýchla odpoveď znie „áno aj nie“. A teraz sa pozrime ako to

Prečítajte si

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.