Pitie proti hladu

Píše Miro Veselý od roku 2004. Info...

Možno ste už počuli vetu že “hlad je preoblečený smäd”. Ak si to vyskúšate, dáte tomuto tvrdeniu zapravdu.

Je to celkom jednoduché – ak často popíjate, prakticky nebudete poznať rôzne “záchvatovité” stavy, počas ktorých má človek “neznesiteľnú chuť” na sladkosti, alebo na maškrty. Žalúdok je vďaka pravidelnému pitiu stále viac, či menej naplnený a tak nevysiela žiadne požiadavky na akciu typu “hneď zhltni tie čokoládové trubičky”.

Naopak – hojnosť tekutín prospieva aj organizmu. Zrýchli sa vám metabolizmus, to sa pri chudnutí vždy hodí. Organizmus sa potom ľahko zbaví toho, čo nepotrebuje.

Pitný režim – nie je to zas len nejaký módny výkrik?

Možno si kladiete otázku, či to s tým pitným režimom nepreháňame. Či onen pitný režim nie je len nejaká módna vlna. Veď celkom určite pred pár storočiami žiaden režim nedodržiavali – poviete si možno.

 • Dodržiavali. Len nemal názov.
 • V minulosti sa človek živil úplne iným druhom potravy, ako dnes.

V súčasnosti je väčšina technologických postupov, ktoré sa používajú na úpravu stravy zahusťujúca. Z potravín sa snažíme “vytĺcť” maximum pri minimálnom objeme.

Prirodzené by bolo jesť mnohé pokrmy surové – ovocie a zeleninu. Ale nedá sa povedať, že by tvorili podstatnú časť jedálneho lístka.

Momentálne jedávame jedlá koncentrované. Varené mäsá, pečené koláče, rôzne koncentrované dobroty – to všetko sú jedlá čiastočne zbavené vody. Preto pri takej strave do organizmu nedostanete dostatočnú dávku vody už stravou. Potom jedinou alternatívou je doplniť vodu pitím.

Kaleráb s vodou

Máte strach, že budete hladní? Skúste si dať kaleráb a k nemu napríklad kúsok tofu. Pošlite tam ešte kávovú lyžičku olivového, alebo ľanového oleja a zapite veľkým pohárom čistej vody. Nastavte si budík, aby vás o hodinu vyštval vyžblnkať ďalší pohár vody. Týmto spôsobom aj pri veľmi malom energetickom príjme budete sýti do plnej spokojnosti. Je to overené, stačí to spraviť.

Voda + vláknina zo zeleniny majú veľmi dobrý sýtiaci poténciál. Pridajte k tomu trocha bielkovín a sacharidov a máte zaručený “liek” proti hladu. Funguje bezpečne.

 • Dôležité však je, aby ste stále mali v organizme dostatok tekutín.
 • Myslite na pitný režim. Ak sa vám to nedarí, použite budík.

Nakoniec okrem pitného režimu ešte na úvahu aj tip, ako proti hladu môže fungovať chuť v ústach. Mne sa to neosvedčilo, ale môžete skúsiť.

Cukrík, alebo žuvačka proti hladu

Samozrejme, plne si uvedomujem, že idem hovoriť o sebaklame a ilúzii. To znamená, že to čo napíšem bude platiť len pre niekoho, a možno dokonca len v niektorých situáciách. Môžete si tento tip skúsiť a ak sa vám osvedčí, používajte ho. Ak neúčinkuje, potom smola…

Cukríky a žuvačky

Na trhu je dnes veľké množstvo cukríkov a žuvačiek s malým, alebo žiadnym obsahom cukru. Nás budú zaujímať predovšetkým cukríky “vetrové”, mentolové a iné. Intenzívna chuť má dva významy:

 • môže sa stať intenzívnym zážitkom
 • takých cukríkov sa nedá zjesť priveľa

Zážitok je dôležitá vec. Keď taký cukrík cmúľate, uvedomujete si stále, že sa niečo deje v ústach. To mnohým ľuďom vyhovuje a uspokojí to potrebu podnetov tohto druhu. Vďaka cmúľaniu sa do žalúdka dostane aj trocha slín a tak najmä v meste a v teréne nebude tak rýchlo hlásiť hlad. Intenzita chuti na hranici štípania potom je výhodná aj preto, aby ste nemali tendenciu zjesť všetky cukríky v škatuľke a hneď načať ďalšiu.

Mnohým ľuďom zas vyhovuje žuvanie žuvačiek. Zapojenie žuvacích svalov môže byť tiež dobrým spojencom v klamaní zmyslov, že niečo papáme. Mňa zo žuvačiek ide trafiť šľak, pretože už po pár minútach sa stratí všetka chuť. Z detstva som bol zvyknutý na veľké žuvačky Pedro a tie súčasné maličké plátky by som musel použiť všetky naraz. A dať si do úst celý balíček žuvačiek je dosť drahý špás nato, že už za pár minút je z toho veľká hruda bez chuti…

Úspešné chudnutie - balík kníh

5 kníh Mira Veselého s podpisom.

Plus CD "Ako schudnúť"
Plus ručne maľovanú záložku.
Plus dobrý pocit, že ste podporili autora :-)

39,90 eur + poštovné

Tip: Jeden balík a máte 5 darčekov pre známych...

V konečnom dôsledku je jedno, čo si zvolíte – cukríky, či žuvačku. Skúste jedno aj druhé a vyberte si to, čo vás baví viac…

Pozor na podvody

Pri voľbe cukríkov sa však VŽDY orientujte podľa zloženia, nie podľa sloganov.

Mnoho firiem používa podvodné slogany. Tvrdia, že ich cukríky sú “bez cukru”, ale v takých cukríkoch pritom je napríklad veľa tuku a namiesto repného cukru používajú iné – energeticky porovnateľné sladidlo. Ak ich zjete niekoľko, prijmete zhruba toľko energie, ako keby ste zjedli veľké jablko. Preto ak už cukríky, malo by ísť radšej o cukríky s umelým sladidlom, ktoré sú takmer bez energie. Tie môžete jesť bez toho, aby ste si to museli evidovať.

Overte si preto ich energetickú hodnotu. (Výrobcovia radi používajú ako jednotky kalórie, pretože je ich opticky menej.)

Umyť zuby a spať!

Niektorým ľuďom sa osvedčilo umytie zubov večer, ako “bodka” za jedením. Môžete si to tiež skúsiť.

Umytie zubov v ústach navodí chuť, po ktorej sa nejaký čas naozaj človeku nežiada jesť. Ak sa po umytí zubov začnete venovať nejakej činnosti, ktorá vás zabaví, možno si vďaka tomu ani nespomeniete na nejaké maškrtenie.

Čokoláda proti hladu

Nakoniec tip. Okrem pitného režimu môže proti hladu fungovať aj tuk. Jeho účinok sa ale prejaví až za nejakú pol hodinku. Ak ale viete, že plánujete ísť nieka, kde bude hlad, zjedzte tabuľku čokolády. Výrazne to zmierni pocit hladu neskôr. Nezastaví to maškrtnosť ani chuť dať si niečo dobré. Ale samotný pocit hladu sa naozaj takto dá zahnať.

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu všetky informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Dátum aktualizácie článku: 10. februára 2006

 

Komentáre k článku: Pitie proti hladu

 1. Popolvár 10. februára 2006

  Ak môžem, mal by som otázku ohľadom druhej vety tretieho odstavca od konca. “Pridajte k tomu trocha bielkovín…”. AKO? To mi robí asi najväčšie starosti a problémy. Denne mám cca len 30 – 40g a to je veľmi málo. A neviem do seba dostať ani dostatočný počet vláknin. Denne mám príjem cca 4000kJ a nedarí sa mi do toho “napchať” potrebné množstvo bielkovín a vláknin.
  Prosím poraďte mi. Ďakujem.

 2. Miro Veselý 11. februára 2006

  Popolvár: Ísť na 4000 kJ za deň je zlý nápad, ak to nerobíte v spolupráci s profesionálnym diétológom a lekárom. Hrozí riziko nedostatku rôznych látok pre organizmus nevyhnutných. K otázke: Ako pridať bielkoviny a vlákninu? Tak trebárs raňajky pol syru cottage, malý krajec celozrnného chleba a jedna rajčina. K tonmu hodne tekutín, voda, alebo čaj.

 3. junko 24. marca 2006

  Máme radi kapustovú polievku bez tuku či zahustenia s jednou rajčinou,paprikou…neobsahuje kapusta príliš neslušné množstvo cukrov?

 4. a. 28. mája 2011

  kapusta – 5g sacharidov na 100g – o nič viac, ako ktorákoľvek iná zelenina

 5. nonoleta 26. marca 2012

  Hovorite, ze chudnutie zacina v hlave a tak surfujem po internete a citam castokrat aj kontraverzne clanky o chudnuti, ale co je zaujimave v momente ako si poviem, ze zacinam chudnut, nieco sa v mojej hlave pojasi a zacnem doslova zrat. Asi som dusevne chora. Pit sa mi dari tak maximalne dopoludnia a potom sa to zvrhne. Vazne ja budem asi pripad na odstrel. Mam 55 rokov, 163 cm, l00 kg a znizenu funkciu stitnej zlazy. Moj endokrinolog vsak tvrdi, ze som obezna z prezierania. A ma pravdu. S pozdravom Jana

 6. Miro Veselý 26. marca 2012

  nonoleta treba dať do poriadku tú štítnu žľazu, zmena jej funkcie spravidla vedie k obezite a často aj k depresii.

 7. Martina 6. apríla 2012

  Dobrý deň.Chcem sa spýtať,čo hovoríte na to že niektorý ľudia odporúčajú pri diete 1 pitný alebo zeleninový deň za týždeň?Je to vhodne?

Pridajte komentár:

Máte otázku, alebo chcete k článku niečo doplniť? Napíšte to sem. Odpoviem čo najskôr.

Vyplňte ešte: