Zámer výrobcov sladkých nápojov je celkom jasný. Aby ste si kúpili viac, ešte viac a najlepšie pravideNne. Nič iné ich nezaujíma a keby som vyrábal nealko ja, tiež by som neskúmal, či vyrábam zdravý nápoj. Jediné, čo by ma zaujímalo, by bolo, aby ten nápoj bol neodolateľne chutný, aby človeku v žiadnom prípade nestačila jediná fľaša.
To v praxi znamená, že nápoj musí byť primerane sladký. Žiaľ, tým sa stáva energeticky zaujímavý.
Na to, aby nám nápoj chutil majú výrobcovia normálny výskum. Odborníci testujú na mnohých dobrovoľníkoch, aká intenzita sladkosti a príchutí je tá pravá. Cieľ je jediný. Neodolateľnosť. Chcú dodať najlepší možný produkt. Nuž - darí sa im to.
Princíp je jednoduchý. Na vzorkách stotisícov predaných fliaš vie výrobca veľmi presne povedať, ako ovplyvní predaj zmena farby obalu, úprava v chuti, sladkosti či iné drobné úpravy. Nakupujúci musí chcieť kupovať väčšie množstvo a častejšie.
O sladké žbrndičky sa však veľmi zaujíma aj váš zoznam, koľko kalórií (či kilojoulov) ste dnes pojali. Vravíte, že ste za poobedie stiahli len jednu dvojlitrovú fľašu tej skvelej sladkej koly? To poznám. Je to zhruba 3 500 kJ energie. Ak chcete schudnúť, ostane vám v ten den už len málo priestoru pre príjem naozajstnej potravy.
Rôzne sladké džúsy, nektáre, koly, rôznofarebné sladké vody majú nepríjemné vlastnosti:
Preto je rozumnejšie tieto nápoje nemať vôbec poruke. Kúpte si radšej obyčajnú vynerválku, alebo - ideálne - pite proste čistú vodu.
Samozrejme, je tu možnosť siahnuť po umelých sladidlách a osladiť si život bez energetického príjmu. No odporúčam vám, aby ste to nerobili. Chuť sladkostí je vecou návyku. Ak nejaký čas vydržíte bez sladkostí, časom sa vám chute zmenia a prestanete mať tak úporný pocit potreby, aby všetko bolo sladké.
To bola tá stručná verzia článku. Teraz si ešte povieme zopár podrobností.
Začnime najskôr tým, ako telo používa energiu. Keď sa pustíte do nejakej aktivity, ako je práca, alebo šport, pálite energiu. Spravidla aktuálne sa ako prvý začína používať cukor. Ten je v krvi stále pripravený práve na to, aby bol "poruke". Ako pracujete, časom sa zásoba krvného cukru minie. Ak činnosť pretrváva, môže sa ako energetický zdroj začať používať aj tuk. Na to, aby sa tuk z tukových buniek láskavo uráčil vystúpiť je potrebný kyslík. Preto nie je jedno, čo počas chudnutia cvičíte. Ak to bude ľahké aeróbne cvičenie, vo svaloch je dostatok kyslíka a telo bude neochotne, ale postupne pridávať aj tuk.
Takže asi po takých 10 minútach ľahkého tréningu sa do zoznamu toho, čo pálite začne pomaly pridávať aj tuk. Po dvadsiatej minúte je už asi 60% energetického výdaja hradeného z tuku a tak to už zvyčajne pôjde po celý zvyšok tréningu.
Keby sme si to ORIENTAČNE zobrazili v grafe, mohlo by to vyzerať nejak takto. Ak cieľom tréningu bude chudnutie, tak to zaujímavé sa odohráva po dvadsiatej až štyridsiatej minúte.
Čo sa však stane, ak si po pol hodinke tréningu dáte "zaslúžený" rehydratačný nápoj? Tieto nápoje obsahujú cukor. Tým sa takmer okamžite telo dostáva k ľahko dostupnej energii. V tej chvíli ju používa na výkon a prestáva namáhavo odbúravať tuk.
Len si to skúste. Po takom nápoji sa vám odrazu perfektne trénuje. Ako tréning je to v poriadku, jediné čo sa stane je to, že už nechudnete.
Preto pri chudnutí zásobovanie cukrom znamená v tom lepšom prípade NEchudnutie. V horšom prípade priberanie.
Preto si teraz rýchlo preleťme, ktoré druhy sladkých nápojov sú pri chudnutí nevhodné. A prečo.
Sladká kola právom každého napadne ako prvá vec, ktorá je počas chudnutia zakázaná. Je to tak. Tieto nápoje sú zvyčajne zdrojom cukru.
Nič, čo by sa nám hodilo.
Už som spomenul klasické športové nápoje. Tie sú určené pre vytrvalostný výkon. Ak bežíte viac ako 2 hodiny, potom sú výborné a účelné. No vytrvalostný výkon nie je vec na chudnutie. Je to šport.
Pri športe na pálenie tuku preto tieto nápoje nepite. Pozor aj na to, ak sú označené nálepkou "bez cukru". To potom znamená že buď sú tam použité umelé sladidlá, alebo je tam nejaká forma glukózy - čo síce nie je cukor, ale pri chudnutí to má presne ten efekt, ktorý nechceme.
Tieto nápoje nebývajú až tak výrazne sladké a nepijú sa vo veľkej dávke. Patria teda skôr do kategórie, ktorá vám chudnutie môže spomaliť, ale asi z nich nepriberiete. Predsa len, zatiaľ čo vypiť 3 litre koly za deň (skoro celodenná dávka energie bez stravy) tak ak si dáte jeden rehydratačný nápoj, bude to tak možno ako keby ste si dali lyžicu cukru.
Dnes vcelku rýchlo sa rozvíjajúci trh, ktorý kombinuje predraženú sladkú vodu s kofeínom a bublinkami.
Pri chudnutí sú celkom nevhodné. Obsahujú veľkú dávku cukru. Ani kofeínu nepotrebujete tak vysoké dávky. Určite nepočítajte s tým, že si ho dáte pred tréningom a že potom viac odcvičíte.
Ak chcete energiu v podobe kofeínu, taurínu, alebo niečoho takého, môžete. Zelený čaj, káva. Alebo aj vo foriem výživových doplnkov si môžete dať tabletku kofeínu či guarany. To však už väčšina ľudí začne pozerať čudne. "Mám si dať tabletku kofeínu?" Nepáči sa im to. Ale tú istú látku rozpustenú v plechovke si kúpia bez obáv.
Takže ak nemáte energiu, najedzte sa. Nepite drahé sladkosti.
V obchodoch dostať veľa nápojov, ktoré sú sladené a človek si to možno ani neuvedomí. Typickým príkladom je práve ľadový čaj. Čaj - veď to sa pri chudnutí môže. No a popíjač si ani neuvedomí, že tá sladká mňamka pekne prilieva energiu do jeho tela.
Podobne môžu byť na tom rôzne minerálky s príchuťou. Ak sú sladené cukrom, tak je to na priberanie. Ak umelými sladidlami, tak to nepatrí medzi zdravý pitný režim.
Aj tu je dobré myslieť na množstvo. Ak máte niekde na túre vypiť pohár kofoly, či ľadového čaju tak to je určite v poriadku. Raz za čas. No ak tieto nápoje popíjate denne, tak to problém bude.
V reštauráciách, baroch či na dovolenkách sa občas vyskytujú rôzne dobrôtky.
Barman dá trocha sirupu, pomarančovej šťavy. Možno zmrzlinu alebo niečo a vznikne kokteil rôzneho zloženia.
Aj keď vám na to dá slamku a dáždniček, pri chudnutí to pre vás je prísne zakázaná potravina.
V káve a čaji sa dá umiestniť pomerne malá dávka cukru. Porime sa preto na to oddelene:
Je dobré myslieť aj na to, že káva znižuje pocit hladu. Kávou teda "zabijete" prirodzený inštinkt, ktorý vám radí niečo zjesť. Presne vďaka káve potom človek vydrží nejesť celý deň a večer sa napchať. Výsledkom môže byť ťažká obezita.
Tu už hovoríme skôr o potravine ako o nápoji. Pre poriadok to však medzi sladké nápoje radím.
Ak taký nápoj vypijete trebárs na výlete viac-menej namiesto jedla, tak jednoazovo sa nestane žiadna pohroma. No pravidelné popíjanie takých dobrotiek vám bude brániť v chudnutí.
Do rovnakej skupiny patrí aj kakao. Ak si ho dáte s vianočkou, asi ste práve spravili diétnu chybu. Pri chudnutí to nie je dobrý nápad.
Dnes sú smoothiec populárne. Všeobecne sú vnímané ako zdravá potravina. Pri chudnutí je však dobré strážiť zloženie. Ak tam cítite sladkú chuť, tak je jedno či je to mrkva, jablko, alebo banán. V smoothie je cukor rýchlo dostupný a vy si to radšej nedávajte.
Ak si spravíte niektoré hustejšie smoothie, tak energeticky to môže sedieť. Ale trávenie sa veľmi nemá s čím namáhať. Za chvíľu budete zas hladní.
Podobne, ako smoothies aj odšťavovanie je pri chudnutí celkom nevhodné. Vzniká z neho sladká voda, z ktorej priberiete, ak ju pijete často.
Znova - je to otázka množstva. Ak si dáte pohár riedenej šťavy, je to fajn. Ak niekoľko pohárov za deň, tak tým už kryjete veľkú časť príjmu energie cukrom.
Navyše odšťavením sa zároveň zbavujete vlákniny. Tá je v ovocí a zelenine možno to najdôležitejšie, čo vaše telo potrebuje.
Nakoniec džúsy - na ne platí to isté čo na odšťavené šťavy. Aj keď dšús môže mať deklarované, že je bez pridaného cukru, je v ňom prirodzený cukor z ovocia.
Energetická hodnota džúsov aj odšťaveného ovocia môže byť podobná, ako mlieko. Čiže hovoríme skôr o potravine, ako o nápoji.
Sladké nápoje teda pri chudnutí môžu predstavovať problém. Jednoduchšie bude ak sa im vyhnete. Nepite ich. Iba občas a zriedkavo si môžete dopriať výnimku. Aspoň vám to bude vzácnejšie...
© Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.