Dnes sa pozrime, čo sa stane, ak pijete menej, než je vhodné a potrebné. O pitnom režime som písal podrobne aj tu. Skôr, než začneme: po internete sa šíria aj názory, ktoré nie sú v poriadku. Skôr teda, než naletíte nejakému senzačnému nezmyslu!
Teraz sa pozrime na situáciu, ako to vyzerá, ak pijete menej, než treba. Typický príklad:
Už 1% dehydratácia sa prejavuje v pozorovateľnom znížení výkonnosti, pozornosti a celkového pocitu spokojnosti. Jedno percento to môže byť menej, ako liter chýbajúcej vody.
Problémom zníženia výkonnosti nemusíte rozumieť šport. Predstavte si šoféra, ktorý vinou smädu začne mať pomalšie reflexy. Aj to sa môže stať osudným.
Dehydrovaný človek podáva nižší výkon. Preto je vhodné pravidelne piť menšie množstvá tekutiny, aby ste tomuto stavu predchádzali.
Neznamená to, že si potrebujete usrknúť z fľaše každých 10 krokov malý hlt. Ale neznamená to, že sa máte napiť ráno a potom ešte raz možno večer.
Viem, niektorí internetoví rádoby experti vám budú tvrdiť, že človek pred tisíckami rokov pil možno len raz za deň, keď našiel vodu. Takých expertov pošlite do jaskyne a nech v nej ostanú žiť. To, že tak možno ľudia žili bolo z nutnosti, nie preto, že to je zdravé. A mimochodom nedožívali sa práve najvyššieho veku a ani neboli nijako mimoriadne zdraví. Nepodľahnite paleo rozprávkam. Máme 21. storočie. Vo vrecku máte mobil, doma chladničku a možno klimatizáciu. Va vašom panelovom či rodinnom obydlí máte plastové okná a sieťky proti hmyzu. Nevidím dôvod, prečo by ste sa nemali normálne napiť niekoľkokrát denne.
Prax niektorých ľudí dať si ráno šálku kávy a druhý pokus o príjem tekutín nasleduje možno až pri obede - to je naozaj dosť málo.
Prejavy dehydratácie sú vždy individuálne. Ak máte niektorý z nižšie uvedených stavov, vždy v prvom rade myslite na to, že príčinou môže byť "obyčajný" smäd.
Pocit smädu si teda niekdey vôbec nemusíte všimnúť.
Naše telo je učenlivé. Ak na smäd nereagujete napitím sa, telo nebude pocit smädu "vysielať". Jednoducho dá sa zvyknúť na to, že veľkú časť dňa sa nenapijete a pritom nebudete cítiť smäd. Naučíte sa ten pocit nevnímať. A znova - to neznamená, že to tak je správne!
O možnej dehydratácii môžete uvažovať aj u ľudí, ktorí sú často zlostní, malátni, alebo len otrávení. Najmä ak to je vždy v čase, keď sa už dlhší čas nenapili. Môže ich len bolieť hlava, sú v nepohode. To môže byť spôsobené prostým nedostatkom vody.
Ak ráno niekto vypije šálku kávy, pred obedom sa už môžu prejavovať viaceré z uvedených príznakov dehydratácie. V horúcich letných dňoch môže vyšší tlak krvi spôsobený smädom spoluspôsobiť srdcový záchvat.
Investujte jeden deň na to, že si zapíšete všetko, čo pijete. Večer spočítajte a hneď budete mať jasno, ako stojíte s príjmom vody. Pite vždy z fľaše alebo z pohára – tak sa vám podarí presnejšie určiť, koľko tekutiny ste pojali. Asi najrýchlejší test na stav hydratácie je množstvo a farba moču.
Dosť rýchlo a ľahko viete posúdiť tieto dva parametre:
Kritérium farby moču nemusí platiť vždy!
V prípade, že pre tmavší moč máte niektorý z týchto dôvodov, nemôžete jeho farbu použiť na vyhodnotenie pitného režimu! Potom sa ako indikátor primeraného zavodnenia organizmu dá používať iba jeho množstvo.
Na dehydratáciu môžete myslieť aj v prípade ľudí, ktorí javia niektoré jej znaky. To sa týka aj vzťahov na pracovisku, či nálady na rodinných stretnutiach.
O dehydratácii môžete uvažovať aj u ľudí, ktorí sú zlostní / malátni / otrávení v určitých časoch, napríklad pred obedom. Môže ich len bolieť hlava, sú v nepohode. To môže byť spôsobené prostým nedostatkom vody.
Prejavy dehydratácie sú aj menej viditeľné - zahustenie telesných tekutín má za následok spomalenie metabolizmu. Dlhodobejší nedostatok tekutín môže poškodiť napríklad ľadviny, pečeň. Môže sa prejaviť poruchami trávenia. V organizme sa hromadia toxické látky. Nedostatkom vody trpí aj pleť. Človek, ktorý pije málo trpí úplne zbytočne a ani ho nenapadne, že príčina je možno tak prostá. Stačilo by riadne sa napiť. Pravidelne.
Nie, neznamená to že máte za deň vypiť 3 dvojlitrové fľaše. Stačí jedna. Podľa stravy nemusí byť ani celá. Presnejšie čísla si vyrátate v už spomenutej kalkulačke BMI.
© Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.