Prejavy dehydratácie

Píše Miro Veselý od roku 2004. Info...

Už 1% dehydratácia sa prejavuje v pozorovateľnom znížení výkonnosti, pozornosti a celkového pocitu spokojnosti. U bežného človeka je jedno percento menej, ako liter chýbajúcej vody. Pocit smädu sa však prihlási až potom, keď stupeň dehydratácie presiahol 2%. Je škoda čakať na to…

Menej vody, menší výkon

Dehydrovaný človek podáva nižší výkon. Preto je vhodné takmer sústavne piť menšie množstvá tekutiny, aby ste tomuto stavu predchádzali.

Úplne najhoršou z možností je prax niektorých ľudí dať si ráno šálku kávy a druhý pokus o príjem tekutín nasleduje možno až pri obede. Možno vám to niekoho pripomenie – čítajte ďalej, či by vám náhodou nesedeli aj niektoré ďalšie súvislosti.

Človek, ktorý má v tele menej vody, než potrebuje, podáva zhoršený výkon.

Prvé príznaky nedostatku tekutín asi nezbadáte, pretože len veľmi mierne stúpne telesná teplota. Postupne, ako klesajú zásoby vody začína klesať výkonnosť, pridáva sa únava. (Žiaľ, únava, nie pocit smädu.) Prejavy dehydratácie môžu byť individuálne, ale ak máte niektorý z nižšie uvedených stavov, vždy v prvom rade myslite na to, že príčinou môže byť “obyčajný” smäd.

 • únava
 • sucho v ústach
 • bolesti hlavy
 • podráždenosť
 • pocity otupenosti, apatie
 • závraty
 • pozorovateľný pokles výkonnosti
 • vyšší tlak krvi
 • kŕče

 

Ak máte niektorý z nižšie uvedených stavov, vždy v prvom rade myslite na to že príčinou môže byť „obyčajný“ smäd. Pocit smädu sa však prihlási až potom, keď stupeň dehydratácie presiahol 2%. Je škoda čakať na to…

Šoférujete v horúcom letnom dni? Už po krátkom čase môžete byť dehydrovaní. To zhoršuje vašu pohotovosť a ostražitosť. Vaše reakčné časy budú podobné, ako keby ste si pred jazdou hrkli 2 deci vína.

O možnej dehydratácii môžete uvažovať aj u ľudí, ktorí sú často zlostní, malátni, alebo len otrávení. Najmä ak to je vždy v čase, keď sa už dlhší čas nenapili. Môže ich len bolieť hlava, sú v nepohode. To môže byť spôsobené prostým nedostatkom vody.

Ak ráno niekto vypije šálku kávy, pred obedom sa už môžu prejavovať viaceré z uvedených príznakov dehydratácie. V horúcich letných dňoch môže vyšší tlak krvi spôsobený smädom spoluspôsobiť srdcový záchvat.

Investujte jeden deň na to, že si zapíšete všetko, čo pijete. Večer spočítajte a hneď budete mať jasno, ako stojíte s príjmom vody. Pite vždy z fľaše alebo z pohára – tak sa vám podarí presnejšie určiť, koľko tekutiny ste pojali. Asi najrýchlejší test na stav hydratácie je množstvo a farba moču.

 • Množstvo moču: Ak pijete málo tekutín, telo si veľkú časť z nich „nechá“ pre seba. Nevylúči ich močením. Preto ak chodíte močiť len zriedkakedy a je „toho“ málo, pijete nedostatočne.
 • Farba moču: Čím je farba moču tmavšia, tým horšie. Zlým signálom teda je zriedkavé močenie malého množstva moču, spravidla tmavšej farby. Svetložlté alebo takmer číre sfarbenie je dobrým znakom správneho zavodnenia organizmu. Svetlá farba signalizuje, že v moči nie je veľká koncentrácia odpadových látok.

Kritérium farby moču však nemusí platiť pre tých, ktorí užívajú veľa vitamínov – buď v strave (napríklad ste jedli pečeň), alebo rôznymi vitamínovými tabletkami. Po vitamínoch (a niektorých liekoch) je farba moču tmavšia a žltšia. V takom prípade sa za indikátor primeraného zavodnenia organizmu dá používať iba jeho množstvo.

Minerálky môžu zvyšovať vašu celkovú hmotnosť. Niektoré obsahujú veľa sodíka a ten v tele zadržiava vodu (a zvyšuje krvný tlak). Zadržaná voda potom navýši vašu hmotnosť.

O dehydratácii môžete uvažovať aj u ľudí, ktorí sú zlostní / malátni / otrávení v určitých časoch, napríklad pred obedom. Môže ich len bolieť hlava, sú v nepohode. To môže byť spôsobené prostým nedostatkom vody – ak ráno niekto vypije šálku kávy, pred obedom sa už môžu prejavovať viaceré z uvedených príznakov dehydratácie. V horúcich letných dňoch môže vyšší tlak krvi spôsobený práve týmto mechanizmom spôsobiť srdcový záchvat.

Prejavy dehydratácie sú aj menej viditeľné – zahustenie telesných tekutín má za následok spomalenie metabolizmu. Dlhodobejší nedostatok tekutín môže poškodiť napríklad ľadviny, pečeň. Môže sa prejaviť poruchami trávenia. V organizme sa hromadia toxické látky. Nedostatkom vody trpí aj pleť.

Človek, ktorý pije málo trpí úplne zbytočne a ani ho nenapadne, že príčina je možno tak prostá. Stačilo by riadne sa napiť.

Pravidelne.

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu všetky informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Dátum aktualizácie článku: 15. februára 2006

 

Komentáre k článku: Prejavy dehydratácie

 1. Heda 3. augusta 2006

  SÚHLASÍM !!! Piť vodu, čaj, ale všetko bez cukru.

 2. beata 5. marca 2008

  aj ja chcem schudnut,ale ked začnem dodržiavat pitny režim zvysi sa mi tlak zacne boliet hlava a som v koncoch a musim s tym prestat

 3. mima 5. marca 2008

  Ahoj beata. Tiež sa zamýšľam nad tým, že ako to majú riešiť tí, čo majú problém so zadržiavaním vody.
  Ja tiež k nim patrím. V lete mi dosť veľmi opúchajú nohy, už keď neodpuchnú ani v noci, riešim to liekmi na odvodnenie ( predpísané lekárom). V tomto prípade neviem či je to vhodné piť toľko vody ako sa odporúča pri chudnutí. Zadržiavanie vody zaťažuje orgány (hlavne pľúca a srdce). Ale st ýmto sa asi budeme musieť obrátiť na lekárov – internistov, kariológov. Ak niekto viete, poraďte prosím…

 4. Miro Veselý 5. marca 2008

  beata: to je vec pre lekára. pitný režim by normálne mal mať presne opačné účinky. nepiješ čaj? v niektorých druhoch je kofeín/teín.

 5. kamila 24. decembra 2014

  no a ja som sa chcela v robote napit vody a som nemohla a ani ju pri sebe nemozem mat lebo budem mat problemy nakoniec som bola taka smedna ze mi az islo na vracanie normalne nasej sefke zelam vsetko najhorsie a zeby sa jej to vratilo

 6. Zopha 27. apríla 2016

  Desat rokov prehliadnuta stranka, ked si ju zrazu vsimlo 10 mojich spoluziakov (so mnou) – no uvaz, nie je to faajn?

Pridajte komentár:

Máte otázku, alebo chcete k článku niečo doplniť? Napíšte to sem. Odpoviem čo najskôr.

Vyplňte ešte: