Ako sa správne vážiť?

Píše Miro Veselý od roku 2004. Info...

Občas sa ľudia pýtajú na to, ako sa majú správne odvážiť. Preto skúsim zhrnúť poznatky z praxe s váhami. Možno vám pomôžu spresniť výsledky váženia. Začnem od konca, to ja rád. :-)

Nech sa deje čokoľvek, výsledky svojho váženia si vždy zapisujte! Je to mimoriadne dôležité.

Kto si nezapisuje svoju hmotnosť, má pocit, že všetko si zapamätá. A naozaj – nie je problém pamätať si, že minulý týždeň som vážil 83,7 a tento týždeň som vážil 82,6 kila. Ale už si určite nebudete pamätať váhu pred troma týždňami, alebo staršie výsledky. Áno, budete vedieť, že stále idete s hmotnosťou dolu. Ale nebudete vedieť povedať ako rýchlo chudnete priemerne. Nebudete si vedieť vyrobiť graf, na ktorom je vždy najlepšie vidieť, čo sa s vami deje – dlhodobo. Práve graf vás môže upozorniť na to, že aj keď stále chudnete, spomalilo sa to. Že je čas zistiť, prečo.

Preto je zapisovanie hmotnosti s dátumom veľmi dôležité, najlepšie, ak si to zapíšete priamo do Excelu, ktorý vám z týchto čísel vyrobí graf. Alebo použite Google dokumenty na zapisovanie hmotnosti. Alebo papier, ktorý máte niekde na stene. Alebo aplikáciu v mobile. Je jedno, kde si to zapíšete, ale zapíšte si to.

Paradoxne je zápis výsledkov váženia najdôležitejší pre tých, ktorí chudnú, ale nechudnú. To znamená, že pre chudnutie niečo robia (diéta, cvičenie) avšak nemájú výsledky.

Veľa ľudí chce schudnúť, ale ich “diétne opatrenia proti obezite” sú nedostatočné. Taký človek je celé dni v strese, vlastne stále drží diétu, no jeho hmotnosť je stále zhruba na rovnakom čísle. Tu zlezie o pol kila dolu, inokedy sa vráti… Bez zápisu sa tak dá stratiť aj niekoľko mesiacov času, pretože ten človek si ani neuvedomí, že jeho hmotnosť sa dlhodobo nemení. Práve zápis by pomohol odhaliť fakt, že treba zmeniť stratégiu chudnutia – veď sa dlhodobo nedarí…

Zapisovanie však môže odhaliť aj prípadné problémy.

Predstavte si, že máte napríklad takýto zápis výsledkov chudnutia:

Na prvý pohľad to vyzerá, že v tom máte najmenej dva “zlyhania”.

Od 26. dňa váha neklesá, ale stúpa. Potom nasledovala disciplína a váha sa dostala na starý trend. No po 43. dni zas nezadržateľne stúpa.

Je to prehra? Nie. So zápisom viete robiť práve to, že sa pozriete na vec štatisticky. Zo štatistiky vieme, že v priemere asi 4 kilá mesačne môžete chudnúť pomerne normálne – bez veľkých sebazaprení a nevhodnej (príliš malej) stravy.

Modrá čiara ukazuje, ako malo prebiehať chudnutie, ak by sme si boli hneď na začiatku naplánovali, že 4 kilá mesačne stačia. Tu vidíte dva výsledky:

 1. Dlhodobo chudnutie beží tak, ako treba. Len netrpezlivý občan by to rád urýchlil. No urýchlenie sa zvyčajne vypomstí. Pár dní vydržíte tvrdšiu “diétu” a potom zlyháte. Telo a mozog si vynútia.
 2. Ak bol cieľ chudnutia zamýšľaný podľa zelenej čiary, náš chudnúci bude veľmi sklamaný. Pritom však neprávom!

Na takéto úvahy teda je dobré zapísať si výsledky a kombinovať to aj so zápisom ďalších parametrov.

Chudnutie s úspechom - balík kníh

Keď si kúpite tento balík, získate:

 • 5 kníh Mira Veselého s podpisom.
 • Plus ručne maľovanú záložku.
 • Plus dobrý pocit, že ste podporili autora :-)

Hárok na zápis si stiahnete tu. 

Správny plán na chudnutie: hneď vidíte, že ste po mesiaci príliš pritvrdili.

Chybný plán na chudnutie: Chudnete prirýchlo a ešte budete nahnevaní, že ste to nevydržali. Výsledkom často je, že človek po nejakom čase prestane chudnúť. Len preto, že má pocit “zlyhal som, zas to ide hore, mne už nepomôže žiadna diéta”.

Toľko teda úvodom, ako sa správne vážiť. Ešte predtým ale upozornenie: Pri cvičení pozor! Ak začnete poctivo cvičiť – a to predovšetkým silové cviky – začnú vám rásť svaly. Tie sú pomerne ťažké a tak počítajte s tým, že vaša hmotnosť nebude zodpovedať len tomu, čo sa deje s tukom. Môže sa stať, že budete chudnúť, váš pás bude čoraz menší, ale kilá na váhe sa hýbať nebudú. (Ak máte váhu s meraním percenta telesného tuku, tak toto percento by malo v prípade rastu svalov veľmi pomaly, ale klesať.) To je ideálne chudnutie ak vám rastú svaly.

Nezabudnite si zapísať aj obvod pása!

Je dobré pri vážení si vždy hneď zmerať aj obvod pása. Merajte vždy rovnakým meradlom a na rovnakom mieste. Výhodné býva zhruba miesto, kadiaľ vedie opasok, čiže asi 2 až 4 centimetre pod pupkom. Klesajúci obvod pása je neklamným znakom, že chudnete.

Odvážte sa odvážiť sa!

Neraz počujem vetu “bojím sa odvážiť”. Hovoria ju ľudia, čo nechcú vidieť pravdu. Pritom väčšinou veľmi dobre vedia, že číslo na váhe by ich nepotešilo. Svoju obezitu vidia aj v zrkadle, ale nechcú poznať jej číselné vyjadrenie. Nuž čo, kým im chutí, nech si užijú aj rezne.

A poďme sa vážiť

Každá váha je mimoriadne citlivá na rovnosť podložky. Veľa bytov má krivé podlahy. Pred vážením preto skúste nájsť miesto, na ktorom bude váha celkom jednoznačne a bezproblémovo stáť pevne a rovno. Nehodí sa podložka mäkká, ani krivá. Ak sa na váhu postavíte, musíte jednoznačne cítiť, že stojíte na rovnej podložke, že sa pod vami nekýva.

O niečo zákernejšie sú podlahy, ktoré sú pomerne rovné, ale sú nakrivo. Ak na ne položíte fitloptu, tá sa hneď odgúľa inam… Na takej podložke váha stojí rovno, ale zrejme vám ukáže iné číslo ak sa odvážite za chvíľu o pár centimetrov vedľa.

Druhým faktorom, ktorý ovplyvňuje váženie je to, ako na váhe stojíte. Iné číslo odvážite, ak sa na váhu postavíte viac dopredu, dozadu, možno ak inak rozkročíte nohy. Aj váš celkový postoj pri vážení ovplyvní výsledok – ak stojíte vzpriamene, môže váha ukázať iné číslo, ako keď ste mierne predklonení, aby ste videli číslo, čo váha odvážila.

Preto je dobré dohliadnuť na to, či sa vážite v celkom presne opakovateľných podmienkach. To si musíte overiť. Testujte opakovateľnosť. Skúste si na váhu “vyliezť” niekoľko krát tesne za sebou. Odvážte sa a váhu zdvihnite. Potom váhu zas dajte tam, kde sa vždy vážite a znova sa odvážte. Výsledok by zakaždým mal byť viac-menej rovnaký.

A potom skúšajte, čo sa stane, ak si stanete tak, že vám z váhy trocha trčia špičky nôh, ako váži, keď máte nohy bližšie k sebe. Tiež overte, nakoľko citlivá je váha na to, či ste pri vážení zhrbení, alebo vzpriamení. Práve týmito testami si overíte, či pri vážení musíte dbať na nejaké “zásady”.

Osvedčilo sa mi na váhu si nakresliť obrys nôh, na ktorý sa presne mám postaviť. (Liehová fixka, ak ju chcete zmazať, použite benzínalkohol.) A rovnako mám na parketách značky, kam treba váhu presunúť, aby výsledky boli čo najpresnejšie. (To sa zmazať nedá, ak nie sú lakované.) Ignorovaním týchto opatrení by bola (každá) váha schopná ukázať rozdiel aj do dvoch kíl…

Kedy sa vážiť? Váha človeka sa v priebehu dňa mení, spravidla pribúda. Večer budete mať kilo aj dva viac, ako ráno. Preto je výhodnejšie vážiť sa podľa možnosti ráno, nalačno, po vykonaní telesných potrieb typu záchod. Vážte sa celkom nahí.

Pred vážením  si môžete ostrihať nechty na rukách a nohách, oholiť sa (tvár, pod pazuchami a všetko iné, čo sa holiť dá), umyť si zuby. Nezabudnite sa vysmrkať a ak môžete, vyplačte sa. Nech ste čo najľahší :-)

Ako často sa vážiť? Dôležitá je pravidelnosť. Väčšinou sa osvedčilo vážiť sa raz za týždeň.

Môžete sa však vážiť aj denne, ale ľahko zaznamenáte pomerne veľké výkyvy v hmotnosti, ktoré môžu znechutiť. Zajtra môžete mať ľahko o pol kila viac, než dnes a pritom dnes ste vzorovo discipínovaní. To môže znechutiť.

Úplne stačí vážiť sa raz za týždeň.

Pokiaľ ste príliš zvedaví, tak denne – ráno.

Častejšie váženie nie je vhodné.

Preto je lepšie týždenné váženie so zápisom.

Pričasté váženie príliš upriamuje pozornosť na hmotnosť a pritom vaším skutočným cieľom vlastne vôbec nie sú kilá. Vaším skutočným cieľom je menšie brucho. Tak ho merajte krajčírskym metrom. Je to presnejšia informácia o tom, aké máte výsledky.

Akú váhu si kúpiť? Pojem digitálna váha vzbudzuje rešpekt, ilúziu presnosti. No aj digitálna váha je len bežnou váhou, ktorá má výstup vyvedený nie na “ručičku”, ale na displej. Nemusí byť o nič presnejšia, ako stará váha, vyrobená pred desiatkami rokov.

Výhoda digitálnej váhy je v tom, že vám orientačne vypočíta aj percento telesného tuku. To je číslo, ktoré vás môže zaujímať a práve kvôli tomu sa podľa mňa oplatí kúpiť si digitálnu váhu. Inak to nemá zmysel.

Tip: osobné váhy v obchode Alza – tu sa ľahko dá vybrať niečo nižšej cenovej triedy a v dobrej kvalite. Ak chcete vyššiu presnosť merania tuku, siahnite po váhe, ktorá meria tuk aj na rukách a nohách.

Nikdy neporovnávajte svoju hmotnosť, ak sa vážite na rôznych váhach. Ak sa nemôžete odvážiť doma, ani sa nevážte. Iná váha vám môže ukázať aj značne odlišné číslo a jediná informácia, ktorú sa dozviete bude fakt, že jedna z použitých váh váži zle. (Alebo vážia zle obidve váhy…)

Nevážte sa raz oblečení a inokedy vyzlečení. Ak napríklad doma vážite 81 kíl a u lekárky vám navážia 85 kíl, dôvod je prostý – topánky, oblečenie + rozdiel v presnosti váhy. Nikdy sa nedozviete skutočné číslo. Preto sa vážte vždy len na jednej váhe.

Aj keby vaša domáca váha ukazovala o päť kíl viac (či menej) to nevadí. Pri chudnutí nie je dôležitá presná váha, zaujíma vás skôr trend. Potrebujete vedieť, čo sa deje s vašou hmotnosťou v dlhodobom horizonte. Je takmer jedno, či ste schudli zo 120 kíl na 90, alebo zo 115 na 85 – dôležité je, že slanina je preč a či vaša osobná váha ukazuje presne, alebo nepresne vám môže byť srdečne jedno. Nepotrebujete teda presne kalibrovanú váhu. Ale vážte sa na “tej svojej” stále.

Ak počas chudnutia budete prepriahať váhu, počítajte s tým, že nová váha môže ukázať iné čísla. Tento “skok” neodráža váš úspech, alebo neúspech pri chudnutí. Vaša nová váha je len inak kalibrovaná, prispôsobte graf chudnutia novej váhe.

Ako odvážiť viac ako 150 kilový kusisko slaniny?

Niektorí ľudia sú tuční až tak, že na bežnej osobnej váhe sa neodvážia, pretože sú ťažší, ako rozsah, v ktorom váha váži. Potom sa dá vážiť sa tak, že pre každú nohu sa použije jedna váha a výsledok obidvoch sa zráta… Na tento účel však nepoužívajte digitálnu váhu, nedalo by sa merať percento telesného tuku – to vyžaduje, aby ste na váhe stáli obidvoma nohami.

Pri rozhovoroch s ľuďmi, ktorých hmotnosť presiahla 150 kíl často zaznieva rovnaká sťažnosť: nemáme sa kde vážiť.

Tí so zmyslom pre humor doplnia príbeh, ako to skúšali po známosti na pošte s váhou na balíky, alebo na iných, kurióznych miestach…

Bežné osobné váhy sú zjavne navrhnuté pre zdravého občana – bežne sa ich maximum pohybuje niekde v rozmedzí 130 až 150 kíl. Len veľmi výnimočne sa dá objaviť váha, ktorá zvládne viac.

Tento fakt je veľmi nepríjemný. Tučný človek sa síce len nerád pozerá váhe “do očí”, no nevážiť sa je tiež veľmi nebezpečné. Potom, čo sa váha prehupne cez 150 kíl totiž toto číslo človeku zostane kdesi “zapísané” v pamäti a môže mať roky pocit, že teda má “niečo cez 150”. To “niečo” však je rovnako gumové, ako požiadavka “malo by sa menej jesť”. Stačí sa pár rokov nevážiť a človek bez váhy stratí aj tú poslednú kontrolu nad svojou hmotnosťou. Pokojne sa môže stať, že priberie ďalšie desiatky kíl a stále si myslí, že má “niečo cez 150”.

Viem, naša spoločnosť je postavená a zariadená pre zdravých a priemerne normálnych ľudí. Si tučný? Si vozičkár? Si nevidomý? Si príliš starý? Si slabý? Tak si buď. Ale nič od nás nechci.

Jasné, extrémne obéznych ľudí je relatívne málo a priemyslu s predajom osobných váh by asi nevynahradili náklady. Vyrobiť lacnú, malú, presnú váhu so širším rozsahom váženia je asi aj technologický problém. A tak sa z tejto skutočnosti dá vyvodiť aspoň jeden pokusný záver:

Môžete sa už vážiť iba ukradomky na váhe určenej pre balíky, či hospodársky dobytok? To by pre vás malo byť veľmi vážnym varovaním! Svoju obezitu ste nechali prerásť naozaj oveľa, oveľa ďalej, ako treba.

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu všetky informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Dátum aktualizácie článku: 17. januára 2019

 

Komentáre k článku: Ako sa správne vážiť?

 1. M 3. januára 2006

  Vazit ludi od 120 do 240 (300) kg je technicky velmi jednoduche: zoberies dve vahy, na kazdu sa postavis jednou nohou a scitas hmotnost oboh noh ;)

 2. robo 28. marca 2006

  Presne tak, dve lacne bezne vahy spolahlivo vyriasia problem. A bolo by dobre ich aj umerne zatazit, to znamena pri vazeni sa pokusat prenasat hmotnost na vahy tak, aby ukazovali obe priblizne rovnaku hmotnost. Prostym scitanim dostaneme vyslednu hmotnost. Meranie je dolezite opakovat aspon 3x. MBezne mechanicke vahy sa ustalia na jednej hodnote asi po 2-3 meraniach. Proste nasupit, zostupit, atd.

 3. Ayleen 28. marca 2006

  Chlapci, nechcem vam kazit radost, ale takto namerana vaha (kazdy nohu odvazis na jednej vahe) je dost klamliva.
  Ja sa chcem opytat, nakolko je presne meranie tuku v tele pomocou domacich vah a meracich stanic, ktore sa daju najst v niektorych nakupnych centrach (zda sa mi, ze sa to vola stanica zdravia). Rano to ukazuje ine, ako poobede, vecer.

 4. Miro Veselý 28. marca 2006

  Ayleen: treba sa vážiť vždy v rovnakom čase a stave, to je zásada aj v návode na použitie. Inak to meria po napití, po jedle, po cvičení. Nie sú presné, iba približné. Žiaľ stanoviť % telesného tuku je naozaj vážny problém a niet presnej metodiky. Všetko je len približné.

 5. Anonym 28. marca 2006

  Miro: Presne to odmeria iba lekar a specializovane centra a musis si to pekne zaplatit. Velmi sa mi nezda metodika merania pri domacich vahach alebo systemom, ze sa chytis nejakeho pristroja. Ak by to davalo presne vysledky, nemerali by to lekari, kulturisti…, tak zlozito pomocou drahych pristrojov.

 6. katarina 11. augusta 2006

  skusala som chudnut viac krat,stacilo by mi 10kg.po 6.hod.som nejedla,cvicila som na stac.bycikli,trvalo to 4mes.a neschudla som ani kilo.co mam robit?

 7. tučný 11. augusta 2006

  …a niektorí ľudia sú takí tuční, že sa nemôžu v páse zmerať obyčajným krajčírskym centimetrom, ktorý je do 150 cm.
  Však ma to naštvalo a naštartovalo držať sa rád na tejto stránke. V páse som mal 149 cm a už som nemohol zapnúť bezpečnostné pásy v aute. Bola to posledná kvapka. Dnes mám v páse 140cm a dúfam, že to pôjde ďalej dolu.

 8. modroočka 13. septembra 2006

  mám 18 rokov a snažím sa schudnúť. mám 164 cm, 53 kg a snažím sa zhodiť 3 kg, ale už dlhšiu dobu sa mi to nedarí. Neviem či sa málo snažím alebo čo…

 9. Miro Veselý 13. septembra 2006

  modroočka: to predsa nie je dôvod na chudnutie. drž zdravú životosprávu, pohyb a nechudni. chudnutím riskuješ že začneš priberať

 10. simba 3. októbra 2006

  ja som schudla cez prázdniny 7 kíl a veľmi sa mi to páči a potrebovala by som schudnúť ešte 4 kilá,problém je v tom,že cez prázdniny som nebola doma a nemal mi kto vypekať, teraz sa snažím udržať si hmotnosť, ja verím že ešte schudnem…

 11. lenti 7. októbra 2006

  ja sa budem snažiť dodrýiavať tieto ady vždy sa mi podarí schudnuť akurát tak 3 4 kila a ja by som potrebovala aspon 10 :-(

 12. Vera 16. októbra 2006

  Hmmm ja sm schudla cez leto v pase ale aj na vahe mala som 52kg pri vyske 160cm schudla som 3 kila za mesiac ale potom som nabrala zase tak isto a mam 52 zacala som len pred tyzdnom nic som neschudla a pritom cvicim denne 200 brusakova niuc nejdem skoro nic

 13. Vera 16. októbra 2006

  Modoocka ajooj a co jedavas hmm?A kolko krat denne cvicis hmm ja jem na desiatu v skole jeden Finsky chleba na obed teda ked pridem zo skoly mam cestoviny asi tak o 15 00 a potom o 17 00 jablko a potom nic a ete som nic neschudla

 14. Vikina 17. októbra 2006

  vera: ty nepotrebujes chudnut, si stihla. A ak budes pokracovat v svojom sposobe stravovania, tak ti skor hrozi, ze priberies. Papaj pravidelne, cvic primerane. Asi si este dost mlada, v tvojom veku je maloktore dievca spokojne so svojou postavou. Neblbni s dietami, tie ti mozu len poskodit. Maj sa krasne.

 15. smutna 26. októbra 2006

  mam 174 cm a 76 kg..cez prazdniny som nabrala 6 kg, odisla som do cudzieho statu a mala som stresy..tak to dopadlo..som velmi nestastna, a nedari sa mi vobec chudnut..a dnes ma aj frajer okaslal,..asi preto, ako vizeram… mam 22rokov..

 16. anna 26. októbra 2006

  smutna: nebud smutna rano vyjde slnko a všetko bude inak a po čase ti bude lepšie a ty sa dáš do poriadku, on nestál za to, príde iný, veď máš len 22… usmej sa :)

 17. niaba2 3. novembra 2006

  aojkajte babenky, no tak tu citkam a rozmyslam nad tym svojim stravovanim, no pravdu poved neni to nic moc, masko sice nejem ale s tymi sladkostami to je hrooza, ja som maskrta! naj mam cokoladu, mamine kolaciky a palacinky s orechami a cokoladou! chcela by som ale vediet ci by som mala chudnut bo neviem ci je moja vaha primerana vyske- 172cm a 61kg. Poradite? dik dik

 18. jarkagirl 6. novembra 2006

  ahojte ja by som chcela schudnut aspon 10 kilogramov meram 162cm a vazim 67kg a mam iba 14 rokov prosim vas poradte mi ako sa mam zacat stravovat sice som uz drzala dietu ale vydrzala som najviac 2 tyzdne za tie 2 tyzdne som schudla okolo 8 kilogramov ale zacala som jest tak to prislo naspat napiste mi kolko by som mala vazit prosim vsetky moje spoluziacky su stihle a necitim sa medzi nimi moc prijemne aj ked sa mi vobec neposmievaju prosim vas odpiste mi niekto dakujem

 19. myšlienka 8. marca 2008

  ak chcete schudnut podla mna, staci trochu obmedzit stravu a viac sportovat, je tento moj nazor spravny? ja sa to snazim robit ale neak to nejde

 20. Milan 9. marca 2008

  Takze mila Myslienka.
  Je to nespravny nazor.
  V potstate cely tento super web je otom, ako zarucene schudnut. Takze si vsetko pekne precitaj.
  Zaberie ti to najviac 2 hodiny. A neberies tolko informacii, ze len si tuknes do hlavy a povies “ja krava sprosta” a zistis ze toto robis zle, toto nerobis vôbec a toho zase malo.
  Precitaj si hlavne pravidelne jest
  glikemicky index
  pitny rezim, sportovanie……..
  ale najlepsie bude ak si precitas vsetko. Uvidis, ze to je celko zaujimave citanie.

 21. toto radi pocuju 21. júla 2008

  Že pravidelne jest toto tu všetci radi počujú áno radia to doktori ale poviem vám ako som na to išiel ja raňajky sem tam max 2 rožky tie male a 2 parky na obed tak o 14.00 tak s rozumom a potom nič po mesiaci a pol som stratil 15kg teraz mam 170cm a 70 kg som úplne spokojný načo 45kg aby ma vietor odfúkol vážiť pod 60kg tak chudnutie neriešim samozrejme je zaujímave koľko ma kto svalstva ja som už chudý a mam 70kg niekto o mojej výške musí mať na rovnakú postavu 60kg a niečo pre slečny nič v zlom ale s vychudnutými babami stoji sex za nič tak sa zamyslite či to chudnutie stoji za to a urobte niečo aj pre svojho partnera a samozrejme kto sedí v kancli tak sa musí hýbať lebo ten priberie aj keď jest nebude tak ľudia nehnite a trochu zdravého pohybu ps zdvíhať takže železá nie je zdravý pohyb :-) pozor je veľmi možne že pri takejto nesprávnej výžive môžte aj vážne ochorieť každý si musí vedieť uvedomiť za čo mu to stojí proste je len jedno pravidlo kto nežere ten netlstne židi to predviedli bohužiaľ nie po svojej vôli. Ať se darí.

  Komentáre nepíšte aj tak to čítať nebudem tak ma neosierajte za chrbtom. :-)

 22. morena 6. septembra 2008

  mne napriklad stacilo si precitat stranku o chudnuti od Mira mokreho a normalne som schudla. Zo zaciatku to islo sice trochu pomaly ,za 2 tyzdne som schudla menej ako pol kila, ale potom sa to pohlo a za 2 mesiace som mala dolu 4 kila.Nie je to az tak vela ale viac nepotrebujem. Ale nikdy som sa netrapila nezmyselnymi hladovkami, jedla som zhruba vsetko co predtym akurat ovela menej a viac zeleniny aby ma to zasytilo na dlho.
  Len sa netreba vzdavat a pevnu volu.
  Prajem vam nech sa vam to vsetko podari

 23. daniela 29. apríla 2009

  ja som zacala zit zdravsie,nakolko som obezna a zhadzujem asi 200g denne,celkom je to prijemne,dufam,ze vydrzim.Chcela by som davat 4 kg mesacne dole aspon 7 mesiacov.Drzte palce.Problem je hlavne v tom,ze clovek nema nic po ruke zdrave,ked je hladny,si myslim,ale teraz uz rano pripravujem jedl na cely den,nie ked ma prepadne hlad.

 24. jojo 18. júla 2009

  nejde o to kolko mate kilov. Ide o to ako ste na to fyzicky … tj pomer tukov a svalov… mam 170 cm a 77kilov chcel som schudnut – vratilo sa mi to, zacal som pravidelne posilovat nabral som svaly a tuky su fuc a drzim sa uz dlho na 77kg

 25. LiLu 23. septembra 2009

  “Nezabudnite sa vysmrkať a ak môžete, vyplačte sa. Nech ste čo najľahší ” :D :D moja klasická nedeľnajšia dilema, keď sa mi nechce dávať šošovky: Ak sa odvážim v okuliaroch, budem ťažšia. Ale bez nich nedovidím na čísla;)))

 26. minusdvanast 30. januára 2010

  neuveríte, ale na zapisovanie spomínaných veličín
  stav vodomeru teplej vody, studenej vody, meračov na radiátoroch a obvodu pása mám piaty rok jeden slovník za bývalých 0,40 SK a potrvá 10 rokov, kým ho zaplním

 27. mima 21. marca 2010

  CIM MENEJ JETE TYM MENEJ SCHUDNETE.treba jest pravidelne a vseko…ale v malych davkach a ono to pojde dole.ssamozrejme zacat cvicit…….

 28. newanka081 6. júla 2010

  Ahojte všetci asi tak pred rokom som sa rozhodla schudnuť a našla som si na nete dietu ktorá sa volala oddelená strava… zrobila som si svoj jedálniček tak aby som jedla každe tri hodiny v určitych množstvách a pila som veľa čistej vody…skoro vôbec som necvičila..ale dodržiavala som presne tu dietu…aa po 2 tyždnoch som schudla 6 kil…čiže som mala60 a potom 54….no však keď som si občas trochu zašportovala išlo to rychlejšie:)……po skončeni som pomali prešla na normalnu stravu a pribrala som naspeť2 kila…..no tento rok som tiež chcela skusiť a začala som inymi dietami a pila som drinky na chudnutie ..a jedla som tak všeliako ..a pokazila som si dosť žaludok…:( teraz keď chcem držať dietu ešte priberem:/ neviete mi poradiť čo stym aby sa mi to napravilo a mohla by som schudnuť??

 29. rybynka 28. septembra 2010

  thakze ja mam 15 rokov a vazim 49kg…newiem ako mam schudnut na stehna…v bruchu som suprova teda sa mi paci ale stehna mam tlste aj ked nie vela ale chcem v nich trochu schudnut ako to mam spravit??? alebo posledne dva mesiace sa stale napchavam sladkosti stale nieco jem…ako vsetci hovoria ze to neni na mne vidiet ale chcem menej jest mam vahu 46minimalne viac nizsie nechcem ist alebo zostat na tejto vahe ako som ale nech tolko nejem stale ma nuti nieco jest…:)

 30. Petra 22. februára 2011

  ahojte prosim vas neviete mi vysvetlit na akom principe funguje tie vahy, ktore vypocitavaju aj tuk v tele na perceta. Ja som si totit zadovazila taku vahu avsak vsimla som si ze ak sa postavim na vahu v rifliach, percento sa zvysi, a ked si ich dam dole pochopitelne znizi. a ja si to furt neviem vysvetlit preco sak predsa s riflami vazim o pol kila viac ale co to ma s tukom v tele??? a bohuzial si nemozem porovnat vysledky so zvyskom rodiny, kedze mi che vaha ukazat percenta len mne aj napriek tomu ze je na obale napisane ze ma pamat na 4 osoby. vopred dakujem za odpoved

 31. Erik 3. apríla 2011

  Ja som za mesiac schdoltakých 5-6kíl každy den ráno osm išiel hrať futbal asi tak 5 hodín len ráno som niečo zjedol ptoom troška poobede ludia si to neuvedomujú ale počas toho ako športujete mýslím teda futbal neviem ako je to pri iným športoch tak nemáte velkú chuť do jedla ako bvykle a to my velmi pomohlo to je všetko

 32. Branislav 9. augusta 2011

  Veľa ľudí tu spomenulo jesť pravidelne a menej. Tak k tomuto názoru sa pripájam. Je pravda, že som v podstate na začiatku aktívneho chudnutia, ale takmer každý deň sa vážim a vidím čo to robí s mojou váhou. Držím sa niektorých rád spomenutých na fóre. Jem každé 3 až 4 hodiny a snažím sa mať čo najmenšiu porciu. To je základ. 3 hodiny pred tým ako idem spať naposledy jem. Začal som aktívne civičiť v posilke. Snažím sa každý deň aspoň hodinku cvičiť. A dôležitá vec, prestal som piť vodu ochutenú o sirup. Pijem čisto vodu z vodovodu. Je pravda, že si občas doprajem aj niečo, čo by som nemal, ale napriek tomu verím a vidím, že váha pomaličky ide a pôjde dole. Len pre zaujímavosť: Mám 200cm a 2. augusta som mal 151 kg, dnes je 9teho augusta a mám 147.6 kg. Je to veľmi krátky čas, ale som presvedčený, že na konci mesiaca budem na tom ďaleko lepšie. Svaly narastú a tuku bude menej, zároveň mi klesne váha.

  Pre ženy asi toľko, tie čo máte máličko viac kilov ako by ste maly mať, neriešte až tak tých pár kilov navyše. Veľa chlapom sa páči ak má žena na tých správnych miestach o pár kilov viac :) (nohy, zadok)

 33. Branislav 12. augusta 2011

  Je mi jasné, kedy boli písané vaše príspevky, preto sa vyjadrím aktuálne a stručne. Ja som nedávno kúpil váhu, ktorá bez problémov odváži do 180kg. Okrem toho meria % tu, vody a svalov v tele. Stála síce asi 40 eur, ale ide o priority! Nebudem písať typ, pretože by to mohla byť neželaná reklama. Stačí si napísať do googlu a bez problémov vyhľadá váhy do 180kg.

 34. Miro Veselý 13. augusta 2011

  Branislav ďakujem za doplnenie tejto informácie, ja tú reklamu spravím :-) vidím, že váha nad 180 kíl sa dá kúpiť od značky Gorenje. Drahá, ale vraj výborná je aj Tanita Marathon set BC 1000 dostať to aj so športtesterom. Je to váha do 200 kíl. http://www.obchod.sportujeme.sk/rozne-tanita-marathon-set-bc-1000-garmin-fr60-damsky-model/127747p/ keby som nemal omron rady bt, kúpil by som toto, tam sa už človek dozvie vecí pomaly ako u lekára :-) a pri chudnutí sa dobre dá sledovať trend.

 35. Branislav 13. augusta 2011

  Ak to teda nebude na škodu, tak napíšem akú váhu mám ja: (chybná linka)
  Som s ňou spokojný čo je podstatné a váži do 180kg.

  Tú čo si Mirko hodil link, tak to už je finančný masaker na peňaženku :D, ale beriem v úvahu, že to už bude kvalita a, že má veľa funkcií.

 36. Miro Veselý 13. augusta 2011

  Branislav ľutujem, tá linka neukazuje na váhu, tak som ju zmazal. Ak napíšeš názov, alebo tak, upresníme to tu. Inak uznávam, tie vyššie cenovo postavené váhy sú naozaj drahšie, ale zas ak zrátam celkovú investíciu do chudnutia, tak to nie je taká tragédia.

  Pri nízkom rozpočte však odporúčam investovať do najpresnejšej antropometrickej pomôcky, aká je na trhu. Stojí plné od 0,50 centov do zhruba troch eur a volá sa krajčírsky centimeter. Na posúdenie chudnutia nie je nič presnejšie. Tie digitálne váhy sú milé pánske huncútstvo.

 37. Branislav 14. augusta 2011

  Krajčírsky meter xD No veru, lacná alternatíva na zistenie chudnutia :D
  Takže jedná sa o váhu Topcom Body Analysis Scale 1000. Aj na výzor pekná, čo síce nie je až tak podstatné, ale som spokojný.

 38. rudolf 24. októbra 2011

  zdravym,jasom mal nadvahu a zacal som posilnovat , no zalezi ci chcete stratit vahu cize znizit ju alebo len optycky schudnut cize ak sa navas niekto pozrie, pomysli si ze ste schudly ale opak je pravdou, pretoze, svalova hmota je taska, taze najprv si musiet rozmysliet ze ci chcete schudnut na vahe, alebo vyzorovo, lebo, niekedy ani podla vysky sa neda dobre pusidt ze a tak tymas taku vysku tak bysi mal vazit tolko nieje to parva tosu len dohady, takze ak chcete mile zienky schudnut a trosku len opravyt postavu, tak len z lajka cvicit, nic taskeho, a pravidelne jest, ale nie cestovyny, toje najvecsia hlupost, s cestovyn sa velmi pribera, takze ziadne, mucne jedla, aj ked tak napriklad ze taky chlebyk, tak grahamovy, a cestovyny takties u grahamove, ale chut je ina, takze , zelenina, kuracie meso, hovedzie, ryby hlavne, a ovocie, a len cistu vodu.dufam ze vam to pomoze.

 39. saška 8. februára 2013

  Ja som za mesiac schudla z pásu 5,5 cm!! Ja som taká šťastná :) Vďaka tomuto súhrnu všetkého to bolo ľahké :)) Kíl asi 3 neviem presne lebo naša váha neustále váži niečo iné :)

 40. jan 9. februára 2013

  Mám dotaz. všude sem četl že je nezdrave rychle chudnutí.Ja sem schudl 32kg za 64 dní (s 128kg na 96kg) zda se vam to extremně hodně nevím co s tím sem jedinec co 4x tydne posyluje sylovy trenyng (kulturistyka) a 2x tydně cvičím kardio po 90 minutach (jím asy 190g bílkovin, asy 360g sacharidu a deně tuku kolem 50g. k tomu používam dodatečnou vyživu pro kulturysty gainer a protejn) mněřím 180cm posyloval sem i před tím hubnutím ale pak sem zmněnil stravu a bac ho kyla letěli dolu jak zblazněne.

 41. hanka 24. júna 2014

  mam 11 rokov vazim 46 kg a 148 cm. vazim vela ?

 42. Miro Veselý 24. júna 2014

  hanka váha v detstve ani v puberte nepovie veľa. Najlepšie je poradiť sa s lekárom, alebo telocvikárom. Oni vedia posúdiť, či vzhľadom na stavbu tela je váha v poriadku, alebo nie.

 43. Kristína 3. júna 2015

  Chcela by som sa spýtať o koľko by mala váha klesnúť cez noc? Pretože ja som celkom určite mala asi rok spomalený metabolizmus, teraz mi už klesá váha cez noc presne o kilo, ale ešte by mi trebalo zhodiť asi 11 kíl, respektíve pýtam sa či sa dá s tým výsledkom ďalej pracovať, ak viem že mi váha cez noc klesne o kilo, znamená to, že mi už normálne pracuje metabolizmus?

 44. Kristína 3. júna 2015

  a ešte sa chcem spýtať, o koľko klesne váha cez noc vám? približne? viem že je to väčšinou individuálna záležitosť, ale aj tak :)

 45. Miro Veselý 3. júna 2015

  Kristína priznávam sa, nikdy by ma nebolo napadlo vážiť sa pred spaním a po spaní. Nič intteligentné by ste sa z takého čísla nedozvedeli. Ak pôjdete na WC, tak jediné čo sa dozviete bude, koľko ste vycikali, vykakali a vydýchali vhlhkosti z tela. Prípadne ak si poplačete, tak aj stratené slzy budú v tom čísle. Pokiaľ chudnete, tak jediný relevantný parmeter je obvod pása a ten stačí merať jeden, vždy rovnaký deň v mesiaci. Ak chudnete, uvidíte to na opasku. Váha vám nepovie nič, čo by ste vedeli nejak uchopiť.

 46. Jozef 23. januára 2016

  Jednoducho a trefne napisany clanok,okoreneny o humor.
  A teraz uz viem,preco mam po vecernom behani o 1,5kg viac ako som mal rano.

 47. Iva 25. septembra 2017

  Dobrý deň ktorá váha je presnejšia na váženie digitalna ale cislicova.
  Ďakujem.

 48. Miro Veselý 25. septembra 2017

  Iva každá váha v princípe ako vstup používa nejaký analógový prevod, teda nie číslicový. Následne je tlak buď snímaný elektronicky, alebo prenesený na nejaké mechanické ukazovátko. To znamená že v princípe sú rovnako presné váhy s mechanickým číslicovým ukazovateľom, aj tie digitálne. Dá sa očakávať, že lacnejšia váha bude menej presná. Ale v praxi na bežné váženie zvyčajne stačí akákoľvek váha – radšej nech je jedna stále tá istá. Dobré je vyberať tak, aby prípadné zmeny polohy telana váhe nemenili jeho celkovú hmotnosť vo výsledku. Na lacnú váhu keď sa postavíte že sa chcete odvážiť tak ak ste trocha viac nabok alebo dopredu tak sa môže zmeniť váha. Na dobrej váhe by mal byť rovnaký výsledok aj keď nestojíte dokonale rovno.

 49. chech 8. marca 2018

  5.3.2018 som v Kauflande za 9,9 eur kupil vahu s rozsahom do 180 kg.

 50. Jana 18. januára 2019

  Trochu nepresný článok, ktorý nezohľadňuje u žien hormonalny (menštruačný) cyklus a teda rôzne fázy zadržiavania body v tele a teda aj drobné výkyvy váhy.

 51. Miro Veselý 18. januára 2019

  Jana v jednom článku sa to všetko napísať nedá :-) problém s menzes som popisoval tu https://www.chudnutie-ako.sk/postup-na-chudnutie/vazte-sa-obcas

Pridajte komentár:

Máte otázku, alebo chcete k článku niečo doplniť? Napíšte to sem. Odpoviem čo najskôr.

Vyplňte ešte: