chudnutie-ako

Ako rýchlo sa dá chudnúť?

Asi všetci tuční by radi schudli čo najrýchlejšie. No pozastavme sa. Priberali ste pozvoľna. Trvalo tocelé roky. Čo máte naraz tak naponáhlo?

Chudnutie ide pomaly, a ak sa tempo pokúsite veľmi urýchliť, škodíte sami sebe, pretože príliš rýchle tempo môže byť zdraviu nebezpečné.

Netešte sa na rýchle a trvalé schudnutie. Človek nie je nafúknutý balónik. Nestačí pichnúť.

Samozrejme – našinec by strašne rád schudol rýchlo a najlepšie hneď. Ale tak to nefunguje.

OK, poviete si, poradíte sa pred chudnutím s lekárom, a nech to ide čo najrýchlejšie.

Ako sa dá urýchliť chudnutie?

Chudnutie sa dá urýchliť rôznymi spôsobmi. Týrať telo hladom a pritom bičovať tréningami. Nakopávať kávou a posmeľovať zeleným čajom. Zaraďovať intermitentné pôsty, alebo hladovky. Nie je to zdravé, ale dá sa to. Výsledkom sú zvyčajne nechcené nepríjemné dôsledky:

 • Hladovaním stratíte časť aktívnej telesnej hmoty. Svaly, kostná hmota, oslabené srdce. Tým nemyslím len hladovku. Aj prípady, kedy ľudia zámerne jedia výrazne menej, ako by mali.
 • Oslabením svalov riskujete že vás sekne v chrbte (hernia disku) jedna z najčastejších komplikácií u ľudí čo sa snažia schudnúť rýchlo. To sa stane ľahko nielen pri podvýžive, ale aj keď málo cvičíte.
 • Drastickým a rýchlym chudnutím z väčšej obezity určite počítajte s tým, že budete mať ovisnutú kožu na bruchu. Nie, nikto vám nezaručí, že pomalým chudnutím žiadna koža nebude visieť. Ale videli sme viacerých ľudí, čo po pomalom chudnutí mali s kožou menej ťažkostí.
 • Príliš rýchla zmena hmotnosti niekedy vedie k pocitom depersonalizácie. To je po slovensky povedané „čudný pocit, kedy sa človek necíti byť sám sebou“. V zrkadle sa vidí, ale nie je zvynutý na nový vzhľad. Rýchlosť chudnutia bola vyššia a zmeny tváre príliš rýchle. Niekto to nemusí zvládnuť. Depresie, nespokojnosť, pocit izolácie.
 • Narušenie vôľových zdrojov. Niektorí ľudia sa dokážu zaťať. Proste to vydržia a idú na doraz. Pevná vôľa však môže slabnúť. Stačí, ak to preženiete a koledujete si o zlyhanie. V článku ako získať pevnú vôľu sú ďalšie tipy ako sa dá posilniť.
 • Vyčerpanie. Po dlhej diéte, či strádaní sa niektorí ľudia tak psychicky aj fyzicky vyčerpajú, že viac nedokážu. Akonáhle dosiahnu výsledky, uvoľnia sa.
Uvoľnenie potom zvyčajne zodpovedá zhruba tomu, aké veľké vypätie mu predchádzalo. Jednoducho po veľkej diéte niekedy prichádza veľké obžerstvo.

Potom sa ľahko stane, že človek úplne stratí kontrolu. Platí:

Ako rýchlo schudnete tak rýchlo (často) zas priberiete

Je to preto, že rýchlochudnutie zo zaťatými zubami človek akosi pretrpí, ale potom sa vráti do starých koľají. Jednoducho človek si povie „dám to“. Dá „výzvu“ na všetkých kamarátov že vydrží týždeň či mesiac bez piva. Alebo bez klobás. A dokáže to. Ale čo bude po výzve?

Rýchlym chudnutím si totiž nevybudujete nové návyky životného štýlu, ktorý by vám pomáhal so zdravím. Po schudnutí budete tam kde ste boli. Pri starých zvykoch, strave a zvyčajne aj pri necvičení.

Čas je stratený a organizmu kolísanie váhy dosť škodí. Preto by tempo chudnutia malo byť len veľmi pomalé.

Rozumná rýchlosť chudnutia je 2 kilá mesačne

Možno sa vám bude zdať toto tempo neuveriteľne pomalé. Ak sa chcete zbaviť trebárs zhruba 30 kilogramov, je to akcia na vyše roka.

Z nejakých 170 kíl by to trvalo 4 roky dostať sa na normálne čísla. Tu by však platili asi trocha iné pravidlá hry. Najmä pri vyššej obezite sa chudnutie darí zvládať v o niečo rýchlejšom tempe. Často sa dá dosiahnuť až 4 kilá za mesiac.

Potom by chudnutie zo 170 na 80 kíl zabralo len dva roky. Aj to je hodne demotivujúce. Človek by chcel byť chudý hneď. Žiaľ, nie každé chcenie sa dá realizovať. Útechou nech vám je aspoň fakt, že ak by ste mali čarovný prútik, vďaka ktorému by ste cez noc zo 140 kíl zhodili na 80, zakrátko by ste si aj tak dovolili staré porcie a pohodlie a zrazu by ste mali 150 kíl.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

Pri väčších obezitách teda najčastejšie zaznamenáte asi takýto priebeh. Prvé mesiace niekedy vyrazia dych. Aj 10 kíl mínus vie veľmi potešiť. No ako ide čas, postupne sa to bude spomaľovať. Ono tých mínus 10 kíl mesačne totiž často znamená aj výraznejšiu snahu o chudnutie – či už diétou, alebo cvičením. Potom sa môže do hry zapojiť aj mierne spomalený metabolizmus a trocha komplikovať situáciu. Preto je pomalšie, ale vytrvalé tempo lepšie, ako najskôr prudké a potom problémy s nechudnutím.

Navyše pomalé tempo chudnutia je výhodné aj preto, že máte dostatok času začať si tvoriť nové návyky jedenia a športu.

Ideálne je ak zvýšite metabolický obrat

Pri chudnutí platí rovnica, že ak toho zjete menej, než potrebujete, budete chudnúť.

Táto veta sa však dá vysvetliť na mnoho spôsobov.

 • Dietárska verzia: Obmedzím jedlo na minimum a začnem chudnúť.
 • Športová verzia: Jedlo nebudem riešiť, ale nasadím tvrdý tréning.

Ani jeden prístup dlhodobo nebude fungovať.

 • Ak začnete obmedzovať jedlo, začnete chradnúť. Chudnutie začne brzdiť a spomalí sa metabolizmus.
 • Ak veľa cvičíte je to pre kondičku fajn. Ale veľa jedla nevycvičíte. Nebudete chudnúť, ak chcete jesť nezdravo.

Preto je výhodné, ak vaša strava bude zhruba zodpovedať tomu, čo potrebujete. Zároveň však navýšite aj šport a to na také čísla, aby ste sa dostali do energetického mínusu. Ale len veľmi malého mínusu.

Príklad. Ak by ste pri vašej výške a váhe mali jesť 10 000 kJ za deň, jedzte toľko. No váš energetický výdaj za deň by mal byť okolo 11 000 až 12 000 kJ za deň a to dosiahnete práve športom. Problémom je, že nebude celkom ľahké vypočítať to. Moja kalkulačka BMI vám pomôže vyrátať koľko máte zjesť. Skúste si to vyrátať a riaďte sa tým. Uvidíte, či to prinesie výsledky.

Zvyšovanie metabolického obratu potom znamená, že po mesiaci alebo dvoch môžete skúsiť začať jesť 11 000 kJ za deň, ale pridáte na tréningu, takže za deň miniete 12 až 13 tisíc kJ. V takom prípade vaše telo:

 1. Bude stále v deficite 1000 až 2000 kJ na deň a teda budete chudnúť.
 2. Bude vládať cvičiť, lebo viac cvičenia je krytého väčším prísunom jedla.
 3. Zrýchľuje sa metabolizmus, pretože viac zjete a viac miniete.

Týmto spôsobom síce nebudete nejako masívne urýchľovať chudntie, ale robíte všetko pre to, aby ste chudli a zároveň posilňovali zdravie. Je to režim, pri ktorom netrpíte hladom, ani únavou a viete pri ňom vydržať dlhodobo.

Napísal Miro Veselý

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

92 Odpovedí

 1. Fajn clanok… a myslim ze bude na tom pomalom chudnuti nieco pravdy,lebo sa vzdy schudnut co najrychlejsie a stale iba priberam… :o(

 2. noo je to pravda aaa ozaj ak by ste chceli rychlejsie tak sa to da tak ze opcas zbuhnete do fitneska aa potom jete az ked to citite aaa pite len nebublinkave veci ja som tak schudol dos bolo kofoli a tak

 3. Ja som schudla 12kg za mesiac a potom som postupne zvysovala porcie. udrzala som si to dodnes. Podla mna to chce len silnu volu

 4. Luka: Ako sa Ti podarilo schudnúť za mesiac 12kg. To si neviem ani predstaviť. Poraď ako si na to išla. Čo si jedla?
  A jedla si vôbec niečo?

 5. Ak to budeš posielať, myslím že urobíš viacerým radosť.Tak jedla si niečo???????? Koľko a kedy?????????Napíš aj ja chcem vyzerať k svetu.

 6. Dobrý deň, mám 56 rokov , výšku 186 cm, ešte v januári 2006 som vážil 116 kg. Už som sa na seba nemohol pozerať – poznáte to ráno v kúpelni
  a pohľad do zrkadla z boku. Hrôza ! Mirkov článok a následne web som objavil iba minulý týždeň a veľmio ma zaujal jeho obsah. Chudnúť som začal sám od seba 6.1.2006. Dnes (16.5.2006) mám rovných 100. Veľa Vašich postupov aj ja používam spontánne a ešte mi pomohla kniha , ktorú som dostal na Vianoce: „Umenie nestárnuť“ Vrelo doporučujem. Nasadil som naozaj len redukčnú diétu, trocha , nie striktne delenú stravu, delenú stravu, vysadil som všetky neduhy ako sú údeniny, vnútornosti sladkosti, arašídy, atď, začal previdelne cvičiť – nie posilňovňa- bicykel a práca cez víkend na záhradke, intenzívna chôdza a pohyb pri každej príložitosti. Chudnem cca pri tomto spôsobe 4 kg za mesiac, nemám s tým vážne problémy i keď sebadisciplína musí byť. Môžem pokračovať v takom tempe alebo spomaliť? Zvykol som si naozaj na nové stravovacie návyky a nemám s tým problém.Chcem dať dole ešte cca 15 kg. Som odhodlaný vydržať. Celkovo som o 100% v lepšej kondícii a
  Pohľad do zrkadla už nie je frustrujúci a to je motivácia.

 7. Juraj: 4 kilá za mesiac je optimálne tempo, asi sa postupne bude spomaľovať. Inak gratulujem, to je vynikajúci výsledok!

 8. jedla som len ovocie a nizkotucne vyrobky. mala som pred sebou jasnu viziu, ako super budem vyzerat. kedze bolo leto ,takmer kazdy den som sadla na bicykel. kazde zhodene kilo ma hnalo dalej a dalej.bola som plna zivota a na jedlo som takmer nepomyslela. samozrejme,ze potom som sa nevrhla na cokoladu a chipsy,praktikovala som osvojene navyky,len vo vacsich mnoztvach. jednoducho tomu musis uverit

 9. Keď som sa rozhodol schudnúť mal som 29 rokov a vážil som 86 kg a obvod pásu som mal 106 cm a v práci odpornú kolegyňu-šéfova manželka ktorá mohla všetko, ktorá mi viac ráz povedala „Bože ti si ale tučný a neschopný“.Neviem niečo sa vo mne zlomilo a tak som sa s veľmi pevnou voľou rozhodol že začnem chudnúť.Chcel som to rýchlo. Nemal som poňatie ako tak som náhodou objavil jednu knihu kde bola tabuľka na delenú stravu t.j. 3 dni som jedol len ryžu, cestoviny v práci som si dal polievku bez chleba, a z druhého jedla som si vybral buď zemiaky,alebo ryžu…Na raňajky som zjedol ja to volám polystyrenové chleba-celozrnné.Pri jedle som nepil vodu a po obede ako písali som vypil vždy hodinu potom.Samozrejme žiadne sladkosti fungovalo to na princípe raňajky obed večera.Keď som mal hlad dal som si najprv ovocie a potom cestovinu s kečupom tak aby ma to zasítilo.Večer cca o 19 hod. som cvičil.Prvý deň som urobil 3 brušáky a odpadol som spotený.Prvý deň som sa cítil veľmi vyčerpaný, oni písali že človek sa cíti zle kôli čisteniu sa organizmu od bordelu.V malom zošite som si urobil tabuľku kde som zapisoval údaje ako či som večer cvičil ,strava atď.Poviem Vám úprimne nebolo to ľahké, ale som to vydržal samozrejme že som si kúpil žuvačky pre sladkú chuť bez cukru, a denne som vypil 2 litre vody.Predtým som zjedol každý deň aspoň 5 kg čokolády a zrazu nič mal som s toho radosť.Po 3 mesiacoch som schudol 16 kg a obvod pásu som mal 85 cm veľká radosť. Vydržalo mi to dodnes

 10. Je to asi pravda, že pomaly ale isto.Lenže ja už chudnem pol roka a schudla som len 6kíl a na páse skoro nič.Neviem čo mám robiť.Poradí mi tu niekto.Skušam aj cvičiť ale s tým som začala len minulí týždeň.

 11. no mne pripada 2 kila mesacne fakt strasne malo,radsej asi fakt poficim za doktorom nech to je aspon tych 4-5 kil mesacne :o)

 12. Juraj z Lučenca mal by si kúpiť veľkú bonboniéru a odpornej kolegyni sa poďakovať, že z teba urobila fešáka.

 13. Luka a Juraj z Lucenca….blahozelam vam a dufam, ze vam to takto nadalej vydrzi :o)) ako toto vsetko citam davate mi silu a ukazujete…ste dokazom toho, ze aj nieco co som si ja a moje okolie myslelo, ze je NEMOZNE….je MOZNE a vy ste to dokazali a myslim, ze ste dali vela ludom nadej, aby so sebou nieco robili :o))))DAKUJEM VAM :o)))

 14. Veľmi rada si dám vyprážané rezne kuracie, lebo ich mám rada. Ale viem že vyprážané jedlá nie sú zdravé, tak zviknem ten tuk čiže masť odsať so servitkou. Potom je tam toho tuku menej. Neviem či je to správna voľba ale robím to pri každom vyprážaní či je to syr,ryba…

 15. Sima a myslis, ze to pomaha????Vies to zavisis aj od toho kolko toho zjes, takze ten tuk tam je a staaale bude :o(

 16. k sime:s tou servitkou to sa iste nieco odsaje pokial vsak chces seriozne zhodit dajake to kilo tak musis sa vyprazanych veci vzdat pripadne len vynimocne. existuje tisic sposobov ako maso pripravit bez alebo len s minimom tzv. zlych tukov. inak kazdy aj kto chudne potrebuje tie dobre ktore su najma v rastl. olejoch, moj osobny favorit je olivovy a robim s nim vsetko nielen salaty.
  K teme rychle chudnutie len tolko:
  Da sa aj rychlo, u mna to teraz v lete bolo 12 kil za 2 mesiace, vdaka sportu.
  Pohyb a strava stary osvedceny recept.
  Ja som behal aj nadalej beham. Zasada je zacat pomaly len tolko aby to cloveka nefrustovalo a pravidelne min. kazdy 2 az 3 den a popstupne pridavat. skvele je aj plavanie najma v zaciatkoch ale na slovensku mozne len v horucom lete pre nedostatok plavarni.
  Inak v strave mam jednoduche pravidla:
  biele muky a vyrobky z nich su viacmenej tabu rovnako alkohol. tuky aj skryte a cukor na minimum. kopce zeleniny najlepsie v surovom stave, ovocie, musli……….
  a nebudete sa stacit cudovat ako kilecka ubudaju. Inak mam 45 a zdravim vsetkych citatelov.

 17. strašne fajn stranka, fakt, uz som sa zýmierila s tym, ze som baculka a potom som objavila stranku, a povedala som si preco nie, ved som skusila uz milion diet a ono to zacalo fungovat, som strasne rada, lebo dnes po vyse mesiaci som prelomila hranicu 60kg (moja vyska 161) predtym sa mi to nedarilo, max som zhodila na 61. Z hmotnosti 64 som sa za mesiac aj par dni dopracovala na 59,5 a ide to pekne dole. Sm strasne stastna, pekne cvicim a obcas si doprajem aj dajaku sladkost. Strasne velmi dakujem za navod na chudnutie, ktory FUNGUJE!!!!!!!!!!!

 18. newem ako mam schudnuttt…mam 14, meriam 160…a vaziiim 46..podla mna to je hroznee velaa…a mama mi howori nech staale jem,…pomooze mi nekdo??
  :((

 19. nikusiiik: Preco je to podla teba vela? BMI mas 18, pricom az od 20 je normalna hmotnost (i ked to zavisi aj od veku, ale az tak sa v tom nevyznam). Takze zdravo papaj, a ak chces dobru postavu, tak cvic, napriklad nejaky tanec alebo aerobic. :-)

 20. LyA: je to normálne, lebo ti prestal pracovať metabolizmus a nespaľuje, takže neriskuj svoj ďalší vývoj, začni pekne pravidelne jesť, veľa zeleniny, ovocie, menej sladkého a mastného, pi veľa vodičky a trochu cvič a uvidíš tie zázraky

 21. ahojte:-)ja mám hroozne velôky problem…mám skoro 17,vysku tak 168-170 cm a 65kg…pred 3mesiacmi som mala 55kg,ale brigadovala som,takme nic za cely den som nejdela,lebo som nemal cas,spalla som asi hodinu cez vikedny,lebo bolo vela ludi a cez tyžden tak 6hoin…večer sme edli to,čo sa zvysilo,vúčšinou,vypr.syr,hraolky,rezne,palacinky…a pribrala som,na spominanych 65…je to strasne depresivne.pred tym,som mala 55 a citila som sa celkom fajn,i ked som stale chcela nieco zhodit,ale pribrat za 3 mesiace 10kg,tak to chcem mat naspat 55…bbojim sa,že neprestanem priberat…vyzeram ako balon…pribrala som na zadku,stehnach,tvary a hlavne na bruchu…:-((((chcem a potrebujem schudnut naspat na rych 55kg…ale natrvalo…uvedomujem si,že som pribrala prave tym blbym zlym jedenim,ale sa mi tak dokaslal metabolizmus,že mám pocit,že nemožem nic jest…možete mi poradit jedalnicek,v ktorom nebudem včerat,nebudete to financne narocne a natrvalo zhodin 10kg za meiac??potrebujem to,pretože budem mat vtedy 17…a musim vyzerat tak ako vtedy,predtym…pride mi rodina z Blavy,a musim vyzeat k svetu…pomozte mi prosim…ja už mám aj take vykyvy,že som schopna nic nejest…ja by som to vydrzala,len tu ide o to,že keby som zacala znova jast,pribrala by som dvojnasone,co nechcem…Luka,fakt ked budem jest len ovocie,zeleniny,nizkotucne vyrobky schudnem za mesiac mojich vytuženych 10kg??a naspat nepriberiem ani gram?????????moj ocino hovori,že preto priberam,lebo je viac,ako vydavam energie,teda keby som menej jedla a viac energie vyavlôa shcudnem…ale moj prblem je ten,že ja cely tyždne sa snažim menej pakat,cvicit,lebo ked som v škole,tak na jedlo ani nepomyslim,ale ked som na praxi(casnik)aleo cez vikedn,tak by som stale nieco do seba džgala…:-((((musiim surne zhodit 10kg…:-(((

 22. Nikky: pri 170/65 nemôžeš hovoriť o sebe ako o balóne. nemáš dôvod chudnúť! stravuj sa trvalo racionálne, cvič a nechudni, inak priberieš ešte viac.

 23. Miro Veselý:ale ja chcem schudnut na 55kg,prosiim…:-(((ako to mám urobit?do 20decembra mám malo casu…

 24. Nikky, bude to zniet tvrdo, ale za mesiac 10 kil neschudnes. mala si na to mysliet skor, nez si sa vypapala.

  co mozes teraz spravit, je – prestuduj si tuto stranku, riad sa radami z nej a za ten mesiac stihnes zhodit okolo 4 kg. pri tvojej hmotnosti to uz bude poznatelny rozdiel. drzim palce

 25. Ny:dakujem:-))…ja viem,že je to pravda,že som mala na o mysliet skor,ale vedy som si to neuvedomovala…:-((…ale jedno dievca pisalo,že za mesiac zhodila 12kg a nepribrala naspat nic…zatial…

 26. Nikky: jedno dievca pisalo = nepoznas ju osobne, nevies, ci neklame, alebo len neponuka nejaky prostriedok na chudnutie, nevies, akym sposobom sa jej to podarilo, nevies, ako dlho si uz drzi hmotnost, nevies, ake nasledky to zanechalo na jej zdravi. toz tak.
  tak sup sup, kolko clankov uz mas odtialto precitanych? uz mas nakupenych tuniakov vo vlastnej stave, nizkotucny tvaroh, kopu zeleniny, kuracie prsia a celozrnny chleba? :)

 27. Nikky: za mesiac neschudneš 10 kíl. keby si to dokázala, môžeš skončiť v nemocnici. schudnúť môžeš tak veľa len vody to pri tvojej výške/váhe môže ohroziť zdravie.

 28. Ny:mám,ja take veci papám a velmi rada,len tu ide o to,že ja potrebujem vedeiť kolko toho možem zjest…ja zjem aj zeleninu,aj čierne pečivo(jem len take)ale ked som haaldn so schodpna ho zjest aj 6 kusov…je to strasne…
  Miro Veselý:mám čas do 20 decembra…kolko do vtedy je možne schudut,tak aby som naspat nenabrala????.čitala som už naozaj vela veci z tejto stranky…chcela som ta aj tak poprosit o radu…proste mi napises(prosim)jedalnicek,čo budem behom dna jest,kolko toho(nie gramy-pri pečive tak,lebo ja to neviem odhadnut)proste kolko možem zjets,čo a ekedy…pomožeš mi?…

 29. Nikky: s prístupom „priprav mi jedálniček, ale nie v gramoch“ neschudneš. Úplne prestaň soliť a jesť slané potraviny a vypi 3 litre vody denne. To by mohlo stiahnuť nejaké kilo dolu. prejdi si sekciu racionálna výživa. do 20. decembra si prečítaj aspoň 2 knihy o chudnutí (Málková, Kunová sú autorky solídnych kníh). nečakaj, že za pár dní sa zbavíš nejakého významného množstva tuku. Ak ti ide o termín 20. 12 predpokladám, že od 24.12 budeš zas žrať ako kyselina a na silvedstra nariekať, že si zas ako guľa. na chudnutie nie je dobré mať termín. taká motivácia je veľmi prchavá

 30. Nikky si ešte mladá, nemáš s tým skúsenosti, pretože do teraz si mala ideálnu váhu. Meriam ako ty, v sedemnástich som pribrala rovnako ako ty. A chcela som schudnúť rovnako rýchlo ako ty. Z 54 kg som pribrala na 60 kg, tak som chcela chudnúť. Vyskúšala som všetky možné diéty a nakoniec som mala 72 kg /moje maximum/. Mám 23 rokov a až v tomto roku sa mi podarilo schudnúť na 54 kg. CHCEŠ VEDIEŤ AKO? ZMENILA SOM ŽIVOTNÝ ŠTÝL:
  Jem, jem, jem celý deň (raňajky na 100 %, desiata – nejaké ovocie, alebo aj rožok so syrom a zeleninou, podľa toho, na čo mám chuť,na obed rybu, cestoviny, ryzoto…po obede tiež niečo, ALE HLAVNE NEDOBIEHAŤ VŠETKO VEČER).
  Nemysli na to ako schudnúť, mysli na svoje zdravie, prečítaj si nejaké kvalitné knihy o chudnutí. Ak sa budeš zdravo stravovať, budeš sa cítiť lepšie, a potom si môžeš dať po obede kľudne kapučíno s kúskom koláča,malú porciu kapustnice na Vianoce, chipsy ma Silvestra a nepriberieš(ak sa nepreješ)

 31. Miro Veselý:hmmm,to je asik pravda…bez terminu…:-)))dakujem
  Monika:a kolko ti trvalo,kym si schudla?…a jedla si nejake sladkosti?alebo kavu,cappucino?…lebo ja(asi ako každy)bez nejakej tej sladkosti asi neprežijem,i ked viem,že je to somarina,že sa to da…ale snažim sa nejest moc sladkeho…

 32. Mam 15 rokov 160cm avazim 90 kil lekary my hovoria ze mam tiez vela ovocia jest atd,a jasom davnejsie jedaval moc teraz to obmedzujem ale stale nic a nic tak idem 28 na odber krvi ci nemam problemy zo stitnou zlazou moze to byt aj tym???pls poradte

 33. Ahoj Pato.
  Ano, stitna zlaza ma vplyv na tvar postavy. Pri poruchach jej fungovania, clovek bud pribera, alebo az extremne chudne ( stitna zlaza sa stara o regulaciu energie), ma polamane nechty, nemôze sa sustredit, problemy s pametou……
  Myslim, ze seťo by ti to mohol povedat presnejsie.
  Takze ti odporucam toho lekara. Aspon budes vediet na com si. A pato, s tym ovocim len opatrne. Ma totiz vela cukru, a tym padom aj vysoku energeticku hodnotu. Kilo bananou ma 5500 kJ, co ma asi energeticku hodnotu ako 2 obedy. A okrem toho aj vysoky glykemicky index, co spôsobuje rychly prisun energie, nasledne rychle ulozenie do tuku za pomoci inzulinu a vlci hlad. Takze s ovocim fakt opatrne.
  Tak asi tak. Zatim sa maj. Milan

 34. Pato: Problemom moze byt i stitna zlaza, znizena produkcia T3 a T4 hormonov sposobuje spomalenie metabolizmu. Na dialku sa neda povedat, ci je to len stitnou zlazou, ci je to aj stitnou zlazou alebo to s nou nema nic spolocneho. Ak by sa potvrdila znizena cinnost stitnej zlazy, budu ti predpisane lieky, ktore podporuju tvorbu tych 2 hormonov a ich hladina v krvi by sa mala ustalit na normalnych hodnotach. Nezarucuje to vsak to, ze od toho okamihu zacnes chudnut a schudnes na normalnu vahu. Treba sa v prvom rade pozriet na to, ako sa bezne stravujes, s najvacsou pravdepodobnostou tam bude pes zakopany. A pripajam sa k Milanovi ohladom toho ovocia – ovocie je zdrave, ale treba ho jest s mierou, pretoze obsahuje vela cukru a naviac je clovek z neho rychlo hladny.

 35. noo takze mam 170cm a vazim 68kil…nie som nejaka velmi tucna a bola som dokonca aj tucnejsia..ked som bola mala (asi 12rokov)mala som asi 160 cmi a 70 kil…schudla som behom roka…ani neviem ako..nijak vyrazne som nesportovala…len somsi obcas chodila zakopat na ihro…lopta mi teda asi tiez pomohla..ale teraz mam 16..vek myslim kedy sa kazda baba snazi vyzerat co najlepsie ale s loptou uz sa nekamosim….a preto mi od minuleho roka vyrazne narastli boky a stehna a pomali si zacinam uvedomovat ze mi raste aj brusko…precitala som si tieto clanky a je uzasne komu sa co podarilo…ale vo mne je velky problem…nesportujem…a neviem sa donutit…neviem co to so mnou je..to som taka leniva…alebo ja neviem..neviem si najst cas…u mna je tazke jest nieco ako delena strava alebo nejaka dieta…alebo vylucit nejake jedla..vari moja mamina a to co jedia oni musim jest aj ja…chapete ma….takze ,,zeriem,,seckooo…myslim ze keby som povedala mame ze toto nebudem tak ma vyhodi:D…po precitani tejto diskusie som odhodlana ale nieco urobit pre to aby som vyzerala aspon ako mynuly rok..nemusim byt nejaka chuda ale chcem sa citi dobre…pretoze teraz sa tak necitim…cem len upozornit na tie male porcie ..je to dobre…dalej je dobre obcas vynechat jeden hlavny chod…bud ranajky,obed alebo veceru ale nie ze ked vynechame ranajky tak sa si to vynahradime na obed:D…a sport…bicykel je fajn…tak a ja zacinam…skusila by som beh…kto sa prida??? zelam vela stastia kazdemu…a dakujem..skvela stranka

 36. TAKŽE SKUSIM TO TU KEDZE NA INEJ STRANKE NIKTO NEREAGUJE VYSKA 173CM VAHA85 KG 4 ROKY SKUSAM SCHUDNUT A NAMIESTO TOHO SOM PRIBRALA 11 KG KED SOM SEDELA DOMA A DZOBALA VAHA SA MI DRZALA KED SA SNAZIM CHUDNUT PRIBERAM ,ALE AKO PRIBERAM !!! JEDEN DEN MAM 83 NA DRUHY MI TO VYLETI NA 85 POOM TO NIEKOLKO TYZDNOV KOLISE ORE DOLU POTOM SA TO USTALI NA TO VYSSOM CISLE! SLADKE NEJEM SLANINA ,KLOBASI NEJEM NEPREJEDAM SA A POSLEDNYCH 12 DNI NEJEM ANI PO5 HODINE AJ TAK INOKEDY MOJE POSLEDNE JEDLO NEBOLO NESKORSIE AKO PO 6 A DENNE CVICIM 40 MIN NA ROTOPEDE A NIC SOM S TOHO NA NERVI NIE SOM TEN TYP KTORY BY SA PCHAL PRI TELKE CIPSAMI,ALEBO ORIESKAMI JE LOGICKE KED NIEKTO ZERE OD ANA DO VECERA A PRIBERA,ALE JA LEN UBERAM A UBERAM …A ESTE NAKOLKO NEZNASAM SLADKE AJ OVOCNE CHUTE ROKY NEJEM OVOCIE ,ALE POSLEDNYCH 12 DNI CO CVICIM SA DONUTIM DENNE ZJEST ASPOM 2 JABLKA PRECO SA MI ZA POSLEDNICH 12 DNI NEPODARILO SCHUDNUT ANI DEKO????JA FAKT UZ NEVLADZEM MAM POCIT ZE UZ NIKDY NEPRESTANEM PRIBERAT

 37. ďakujem za rady ktore nikto nenapisal za ohlas ktory som nemala proste za nič takže sa lúčim ……………………………

 38. lejdyk čítaj predtým, než píšeš. k diskusiám k článku nepatria osobné otázky, na to je fórum. je to napísané pár milimetrov nad formulárom do ktorého píšeš.

  no a dosť pochybujem, že niekto číta texty písané veľkými písmenami. je to únavné.

 39. ja si myslim miro,,ze si to tak nemusel napisat..ludia sem pisu ,,lebo obdivuju tych druhych,,ale pisu aj preto ,,lebo hladaju pomoc,alebo povzbudive slova ci odpovede,..lejdyk,,mozno tiez potrebuje radu..a myslim ze tym aky skvely ludia sem pisu,,by tu odpoved nasla,,ale kazdopadne najde tu tvoju ,,tak sa isto potesi,,!!!a pre tych m
  ylsich!!!!:obdivujem ze ste dokazali schudnut ,,je to drina,ja ,beham pravidelne,,jem len ryby,,ovocie,,a pijem vodu,,je to fajn,,citim sa dobre,,mam hrube nohy aj zadok je velky:))ale urcite lepsie ako pred tym,,,ale mamjednu radu…mam 22 bola som asi dva roky ako buchta,,nevadilo mi to ,,ani mojmu piatelovi,,ale raz mi povedala moja mama aj znami ked som prisla po dlhom case domov,,boze,,ty si ako vagon,,vratila som sa dost nahnevana,,ale bola to pravda,,a tak sa zacalo,,v praci som stretla kamosa,je kulturista,,perfektne telo,,nic si nepycha,,aby mal svaly,,proste cvici,,a ma dietu,,uz som mu plakala,ze asi nikdy neschudnem,,moja tvar bola ako balon,,a nakoniec,mi dal jeho dietu,,ktoru nedal nikomu,,lebo je kus blazniva,,a aj nezdrava,,teda nie nezdrava,,ale blazniva urcite,,je skuseny ,,cital mnoho kniziek,,a o take veci sa zaujima,,doonca bol aj mojim trenerom,,dohliadal na vsetko,,atkze ak budete chciet rada vam ju napisem,,mne sa podariklo schudnut 8kg za 13dni,,moja tvar je uzka,,brusko ploche,,prsia tiez nemam uz take velke,,este zadocek,,,ale ten pojde dole behanim,,napisem vam ale osobne na email,,este raz,,drzim palce vsetkym ktorym,,sa tak „trapia“co uz ,,ked chceme vyzerat k svetu

 40. yanne rada si precitam tvoju dietu aspom neaka rada s tohoto fora mozes mi ju poslat mailom na lejdyk @azet.sk vopred dakujem:-D

 41. za 13 dní som schudla 3,2kg. Chcem sa opýtať akým tempom môžem chudnúť,kedžea ktívne športujem a bojím sa aby ma nechytla mánia chudnutia a niečo som neprehnala.

 42. hm, ja som nepriberala dlho. mne par kil naskoci aj za tyzden :-(( ked sa prestanem ovladat. pred tehotenstvom (priblizne 4 r nazad) som mala akurat vahu, ako treba. to az po teho sa neviem zbavit kil. a niekedy aj viem, ale je to narocne ;-)

 43. no teraz vam ja porozpravam moj pribeh.. teraz mam 14 rokov a vazim 84kg. a zacalo sa to v siestom rocniku ked som mala 45kg a za rok som pribrala do 71 kg.. je to neuviretle začalo mi praskať brucho no a priberam vzdy a za den neziem ani jeden krajec chleba a vody skoro vobec pritom 6 rokov tancujem ja mam len tazke kosti lebo vysku mam 158 a pas 82cm. no v 8 rocniku sme sa na zaciatku roka važili a mala som neuveritelnych 95kg pred 2 tyždnami som začala chudnut a važim 84 a dufam ze to tak pojde dalej no nemam prisnu dietu lebo jedna teta mi sama povedlaa že ked chcem začať hudnuť ale zdravo lebo ked budem chudnuť nezdravo rychlo schudnem a naspeť priberiem.tak som si dala povedat hoc mi vobec nechuti jest ale jem 5 krat denne tancujem 2 krat do tyždna lebo v tedy mam hodiny a chcemm ist na 60 viem ze je to tažke ale chcem a ja to dokažem prajem vam tu vsetkym aby ste to aj vy zvladli… DAKUJEM .

 44. Awojik seci prosim mam problem mam 12 rokov vysku150 cm 41 kg a ako mam schudnut zo stehiem plls poradte dakto

 45. Dobry den

  Na zaciatku som vazil pri mojej vyske 187cm 137kg. Stavil som sa s kamaratmi, ze zhodim nejake kg. Od 1.5.2009 do 18.8.2009 som schudol 23kg takze mam teraz 114kg. Fungujem vlastne tak ako predtym len nejeem a nepijem vobec sladke a po 6hod vobec nejem iba zeleninu a ovocie. Preto sa chcem opytat ci nemozem si nejak uskodit pripadne poskodit zdravie ,,, zozaciatku isli rychlo kg dole teraz max 4kg mesacne. Dakujem

 46. Ahojte! Potrebujem pomoc……mam 17 rokov….meriam okolo 170cm a vazim 85kg!! To je strasne vela….:-( uz neviem co robit zo sebou….Uz som skusala tak ze cely den nic nejest a to islo neak tyzden a to som len pila a potom mi bolo len zle :-( dajte mi prosím neaku dietu alebo radu :-( prosím :-( Lebolen priberám a priberám a furt by som len jedla :-(

 47. Zdravím všetkých. Už veľmi dlho čítam Mirkove články (REŠPEKT:) a musím potvrdiť, že riadiť sa nimi je asi najrozumnejší spôsob, ako sa zbaviť prebytočných kilogramov. Teda VRELO ODPORÚČAM (: Ďalej by som iba chcela upozorniť ostatných na fakt, že pre diskusie týkajúce sa toho, koľko má kto kilogramov a podobne je vytvorené samostatné FÓRUM, kde Vám vždy nejako poradia :) Aha, ešte by som sa chcela vyjadriť k „rýchlemu chudnutiu“. Rýchle chudnutie spočíva v tom, že telo stráca najskôr vodu a potom sa hmota stráca zo svalov. Po diéte začnete papkať ako predtým a všetko sa to na Vás nalepí. S jednou výnimkou – vo forme tuku. Takže opticky budete vyzerať tučnejší a budete mať menej svalovej hmoty – teda menšiu výdrž a budete aj celkovo ochabnutejši – ochabnutejšie svalstvo. Preto sa odporúča popri chudnutí zaviesť aj nejakú možno ľahkú formu športu. Všetkým prajem veľa šťastne zhodených kilogramov, ktoré sa už nikdy nenalepia nas5 :P Lady_G

 48. zmena stravovacích návykov je lepší cieľ ako počet zhodených kilogramov hmotnosti za určité obdobie

 49. Mám 14 rokov a mám nadváhu 10 kg a neviem čo mám s tým robiť prosím mohol by mi niekto poradiť ako by som mala cvičiť a ako jesť ? Vopred ďakujem.

 50. V detstve je veľmi nevhodné chudnúť. 10 kíl určite nie je dôvod. Výžive detí a mládeže sa nevenujem, je lepšie poradiť sa s lekárom. V zásade preč sladkosti a zbytočne mastné jedlá + systematický pohyb. Prečítaj si pár kníh o zdravej výžive a neblbni s chudnutím, lebo sa prediétuješ do obezity.

 51. potrebovala by so sa vas spytat volaco, ze asi pred par mesiacmi, tusim styri dozadu som si uvedomila ake je dolezite mat zdravy zivotny styl, jem fakt racionalne, sice si obcas dam cokoladu ale to iba kusok a mastne mi ani nechuti zjem iba chude maso a aj to nie prilis vela. takto som za tie 4 mesiace schudla asi 3, 4 kila. a teraz je tomu tyzden co fakt snazim lebo moje chudnutie sa rapidne zabrzdilo, ba by som povedala ze moja vaha narasta a urcite to nie je preto lebo uz nemam odkial schudnut a pod, ani stresy nemam lebo su prazdniny. Meriam 174cm a mam momentalne 79kg. neviete mi povedat co by som mohla robit zle, alebo co by ste mi odporucili?…inak soom chodievala pravidelne 3x do tyzdna pplavat ale terza beriem penicilin a nemozmem tam chodit ale zato o to viac si davam pozor na to co jem. Dakujem vopred za odpoved.

 52. šestka najčastejšie býva príčinou mierna nedisciplína v strave. na pár dní zas treba vážiť a počítať jedlo. čokoládka a chudnutie veľmi nejdú k sebe.

 53. chcel by som sa
  opita ja ziadnu dietu nedrzim iba so zmenil jedalnice a jem kazde tri hodiny a predca chudne len problem je v to za kazdy tyzeden jeto 1 kg iba viac chodim do posilky viac zeleniny menj mastych jedal a ziadne slakosti ale kazdy tyzden 0.5 az 1kg nieje to rychlo vdaka za odpoved

 54. Ahojte, snazim sa chudnut, ale nejak sa mi nedari. mam 23 rokov vysku 183cm a vazim tak 83-84,5 kg co sa tyka bmi nie je to zle som pevnejsej postavy, tym chcem povedat ze niesom utle ziena :). Co ma desi je uz niekolko rokov moje brucho :( pas mam 86cm ale obvod cez brucho ako je pupok 106cm a uplne nespevnene svalstvo a faldy :(. neviem co mam robit… Dva tyzdne som cvicila kazdy den hodinu a pol a pred cvicenim uzivala L-carnitin a CLA tabletku aby mi pomohlo trosku s tukom, ale nevidela som zziadne vysledky a potom som ochorela a nemohla som cvicit teraz som ako tak zdrava cize zase zacnem cvicit. neviem co je najlepsie na to brucho aj ked viem ze iba nan sa schudnut neda… Na zaciatku roka som mala zdravotne problemy a uzivala som hormony a vtedy som sa rozorala a pribrala som z 80 na 85 kg. prosim pan Vesely co by so mala robit? Zacala som zdravsie jest (zacala som jest aj zeleninu trosku viac a kedze som pracujuci clovek stravujem sa po restauraciach :( …) dakujem za kazdu radu, spravim hoc co aby som nevyzerala v takomto mladom veku ako mamicka v 4 mesiaci :( dakujem este raz za odpovede

 55. nadejna spravíš hocčo? potom je isté, že schudneš. prečítaj si celý tento web a zariaď sa podľa toho, čo sa dozvieš.

 56. mozem sa este spytat zacala som pit tibetsku hubu cize kefir, moze to nejak negativne posobit na tucnenie? inak velmi dobre rady odkedy som sem prisla citam postupne cely web. dakujem

 57. nadejna čokoľvek papáš, váž a rátaj pomocou tabuliek. vo vhodnom množstve môžeš všetko.

 58. s týmto článkom úplne súhlasím . Ako teenagerka som mala dosť veľkú obezitu . Kedže som bola v najlepších rokoch chela som rýchlo schudnúť čo sa m podarilo no bohužila sa mi aj veľmi rýchlo podarilo všetko nabrať . Zhruba v 18 som sa rozhodla že nejdem zapájať žiadne diety , len zdravú stravu a cvičenie . Jedla som raňajky desiatu obed večeru . Jedálniček som moc nevymenila jediné čo som spravila : menšila som porcie a po 17:00 som už nejedla len veľa pila . K tomu som sa snažila aspon 3 krát do týždna cvičiť . Držím takto už cez 2 roky , zvikla som si a je to bez problémov ;-)..Schudla som z 85 na 60 kg v priebehu 2 rokov takže s týmto článkom súhlasím .Hlavne pomaly

 59. Ahojte mam 13 rokov. velmi rychlo chudnema nic uz pomaly nechcem jest.vzdy som mala iba 60kg a teraz mam 55kg je to normalne
  ďakujem

 60. macik u 13 ročného dievčaťa je normálne, ak jej váha ide hore. Volá sa to rast. Pokiaľ máš akúkoľvek neistotu ohľadom svojej hmotnosti, musí ti to potvrdiť lekár a aj navrhnúť stratégiu, čo s tým. Ale nejesť to je dobrý základ poruchy zvanej mentálna anorexia a ničí to životy. Radím opatrne!

 61. Ahojte :) aj ja mám 13 rokov a strašne priberám. V bokoch, na bruchu na zadku, na stehnách a je mi hrozne keď sa na seba pozriem. Ako to riešite vy? Vždy som bola chudá…. Už som zúfalá

 62. hoja, mam 14 rokov 178cm a 97kg je to doostt vela a tak by som chcel schudnut prve 5kil a keby to slo tak postupne 20kil dole :D pls poradte ako…..

 63. Prosím poraďte mi ako mám schudnúť do leta? mám 15 rokov,172 cm a vážim 70kg…………..a fakt nutne potrebujem schudnúť…..?:((((((((((

 64. Ahojte ;) mám 16 a mám 62 kg v 14 som mala skoro 80 ;)… chcem vám len poradiť,aby ste sa na seba nepozerali ako na prasa,sviňe a podobné.Iste ste sa každý z vás stretol s nejakou nadávkou ako napríklad …“Ty Tučibomba“ viete každý je múdry,hlavne ten kto má 15 kg aj s topánkami ;) chcem vás len povzbudiť,že nie všetko je o diéte..Ak jednoducho nemáš vôľu a nevládzeš a každé sladké ťa opantáva..sťahuj brucho ;) oblečenia sú šité aj voľným materiálom.Ja osobne aj tak nemám rada obtiahnuté elastické materiály…ďalej plavky…novým typom plaviek sú tzv. „tankíny“ vrch je ako tričko a gaťky máš ako kraťasy …tým pádom nevidno všetky krivky ;) sladkosti…existuje mnoho sladkostí s ktorých si môžeš dopriať pokušenie…odporúčam … vynechať sladké na 3 dni v týždni ;) 2x do týždna si môžeš dať poriadnu kalorickú bombu ;) odporúčam musli tyčinky,alebo musli s mliekom ;) a veľa pohybu …. žiadne behanie sa nevyrovná prechádzke plnej zábavy a smiechu :) poriadne dlhá prechádzka :) … tak,dúfam,že som vás povzbudila … ľudia hľadte na vaše ♥ pretože väčšina ľudí si všíma hlavne srdce a nie vzhľad… možno túžite po plochých bruškách a dať si tričko aby vám netrčala žiadna pneumatika… vykašlite sa na to…vždy si povedzte… „Boh ma stvoril,takého aký som a on ma má rád a pošle mi priateľa alebo priateľku ktorá bude milovať moje krivky“ .. a krivky sa dajú dokonale zamaskovať! nestrácajte chuť žiť kvôli tučnote… sú aj horšie veci ako je pár kíl navyše alebo pneumatika okolo pása… :)

 65. ahojte :) mám 15 rokov a vážim 67 :( a meraim cca 167…nedokážem sa viac pozerať na seba a na to bruchu a stehná niš iné len to a taktiež aj lítka …cez 8 rokov som chodila na gymnastku a vážila som okol 58 kg.potom šla puberta a skončila som s gymnatsikou v tedy som mala 77 kg :( ..potom som si povedla že to tak nepôjde a ceý týžden a dačo som nič nejdela po 2-3 dnoch som si zvkla na nejedenie ale naši nie potom po vyše týždni som musela jesť a od vtedy mám stále 67 kg. …jee to strašne vela ja si to uvedomujema niesom spokojná s tým a neviem fakt čo mám dalej robyť …mám zase hladovať ?? ..myslela sms i že to hned naberem nas5 ale nestalo sa čudujem sa tomu ale asi sa dám na hladovku a rýchlejšie chudnema nejako sa pokusim si to udržať ako sa stáýle kukať na to tučné brucho a nohy :(( ..ale aj tak ak máte nejaký dobrý tip tak rada ho uvýtam …vážne prosím pomôžte mi ael nie 4 klg, za mesiac to je fak trašne málo :(

 66. Nika v hornbachu, baumaxe sa dá kúpiť píla. Ak to vezmeš niekde nad stehnom, tak máš dole aj dvadsať kíl. Takže v pätnástke musíš ísť hore, veď rastieš. Ak pôjdeš na váhu tak si uženieš anorexiu alebo ťažkú obezitu z podvýživy. Ak chceš schudnúť rieš to s lekárom alebo dobrým trénerom. Hladovanie nie je spôsob, akým sa chudne. Spýtaj sa tučnejších ľudí či hladovali. Všetci do jedného a mnohí dodnes. A daj si to dokopy.

 67. Dobrý deň,budem mať 16 rokov,výška 168 cm a váha 63kg,chcela by som schudnúť nejakých 6-7kg za 1-2 mesiace.Koľko kalórii by som mala pri tomto chudnutí denne prijať?

 68. ja mam 14 a mam visku asi tak 180 a vazim 100kg prosim vas pomozte mi akoo bi som mohol chudnut
  us som sa o to pokusal 10 krat cakam dobre radi

 69. Dobrý deň , ja by som sa chcela opýtať či nemá niekdo skusenosť ako pomôcť pri chudnutý… Môj syn má 10 rokov, výšku 136 cm a 58 kg. Je to vela, problém je ale v tom , že má problémy s nadobličkami, udržuje sa v ňom voda, takže on je vlastne naplavení vodou,rád behá, pohybu má naozaj dosť.ale voda je stale zakernejšia, dodržiava pitný režim, čo znamená ,že napr. 1,5 denne vypije vody , ale len nejaký 0,5 l z neho vyjde,, nevie mi niekdo poradiť ako mu môžem pomôcť? Doktori pokial neni po puberte nevedia zakročiť,,, ďakujem

 70. Viera vo vašom prípade je jediný kompetentný, kto vaám vie poradiť lekár vášho syna. Akákoľvek rada od niekoho, kto ho nevyšetril, alebo od nejakých liečiteľov môže uškodiť. Ak ide o zadržiavanie vody tak to nie je téma na chudnutie.

 71. co stranka to ine pohlady… co lekar, iny nazor… bla bla bla… najucinnejsia cesta ako schudnut rychlo je ketoza… a ten jojo efekt je hlupost, lebo chudnutie je jedna vec, druha vec je zivotny styl… ak si clovek udrzi zivotny styl a prestane si mysliet, ze ma zacat zrat zase a len zase sacharidy, tak je jedno, ci jojo efektom, alebo dlhodobejsie, tak aj tak priberie… ketota vam zaruci bez problemov 20 kg za 5 mesiacov, lenze vsetci po dietach nabehnu na stare zvyky a je jasne, ze kila idu zase hore… takze jojo efekt je len pre jojo ludi… normalny clovek po schudnuti 20kg musi jedenie a zivotny styl udrziavat tak ci onak…ci rychlo schudne, alebo pomaly…takze nie chudnutie rychle ci pomale je zdravotne nevhodne, ale obezita…

 72. erik rýchle a nevhodné chudnutie môže niekoho aj zabiť. skúste si najskôr pozrieť aj riziká ketogénnych diét. ale proti gustu žiaden dišputát.

 73. Ja som začala chudnúť v apríli 2011 a, chvalabohu, váhu si držím dodnes – moje „miery“ vtedy boli 182 cm/90 kg, mala som 15 rokov a aj napriek tomu, že som sa aktívne venovala basketbalu – trénovala som 5 krát do týždňa min. 1 hodinu, moja váha nešla dole, bola viac-menej stabilná, ak som netrénovala, tak kilá išli okamžite hore, napr. také prázdniny či Vianoce. Preto som sa rozhodla s tým niečo urobiť a s mamou som zašla k diétologičke, ktorá mne aj mame odporučila proteínovú diétu s prechodom na delenú stravu. Mojím cieľom bolo vtedy schudnúť do konca augusta z 90 kg na 75 kg, čo sa síce ukázalo ako nereálne, no nakoniec mi to vôbec neprekážalo. Vďaka novému spôsobu stravovania som zistila, že aj keď som mala dostatok pohybu a jedla len kvalitné, tj zdravé jedlo (mama na to vždy dbala), jeho porcie boli neprimerane veľké = mala som príliš veľký príjem… Keď k tomu prirátame moju slabosť pre všetko sladké, myslím, že si viete utvoriť predstavu aj sami… Z meraní, ktoré na mne už spomínaná pani doktorka spravila som zistila, že aj napriek tomu, že cvičím je moje telo plné „bordelu“, hladina vnútorných tukov obrovská, hladina vody strašná (nevypila som viac ako 1 liter vody denne). No po prechode na novú stravu sa moje výsledky rapídne zlepšili – zbavila som sa všetkých nebezpečných tukov a „bordelu“, ktorým som už v 15 bola preplnená a začala som piť min 3 litre čistej vody denne (najlepšie voda z vodovodu, v lete nesýtené minerálky, aby nechábali minerály, ktoré telo vypotí). S mojou slabosťou na sladké to už bolo trošku horšie, chcelo to silnú vôľu, no mala som svoj cieľ a motiváciu – prejsť sa o rok po kúpalisku v bikinách bez toho, aby som musela zakrývať „špeky“ a už žiadne jednodielne plavky. Začiatky preto boli dosť ťažké, preds len telo bolo zvyknuté na väčšie porcie, no keď som si jedlo rozložila na menšie časti a jedla v malom 5-6 krát denne každé 3 hodiny, tak sa to dalo. A, samozrejme, stále piť, v jednej knižke som sa dokonca dočítala, že „hlad, je prezlečený smäd“, no určite nenahrádzajte jedlo vodou!!! S delenou stravou schudnete tak cca 2-3 kilá za mesiac, záleží od výšky Vašej nadváhy, no postupne sa tempo chudnutia bude spomaľovať. Avšak, ak si zvyknete na nový jedálníček, určite si váhu udržíte, môžete sem-tam aj trošku popustiť – napr. na nejakej oslave si dnes kľudne dám aj koláčik aj dva :) a potom zase 2-3 dni mám „prísnejší“ režim… Dnes sa cítim fantasticky a preto všetkým môžem delenú stravu len odporučiť.

 74. Mám 54 rokov a potrebujem schudnut 5-6kg, hlavne v páse.Stačí ked obmedzím dávky jedla a kúpim si rotanu? V práci sa nachodím dosť rýchlym tempom. A ešte sa chcem spýtať môžem jesť ovsené vločky na večeru? To mi skôr vyhovuje ako na raňajky.

 75. Ahojte :) neviete mi poradit, ako by som mohla schudnut? Mam 70 kg a strasne ma to trapi, ze nemozem schudnúť.. Narodila som sa bez stitnej zlazy, neviem ci to je kvoli tomu…

 76. Ahojte ako mam schudnut ked moje oci lubia papat?chapete dufam.mam uz 118kg.a chcem schudnut uz ani mojej manzelke sa nepacim.dakujem

 77. Ahoj,tiež som obdobný prípad, musela som nabrať 55 kg nadváhu,zažiť obmedzenie pohybu a až teraz si uvedomujem že to takto nemôže ísť ďalej. Dnešným dňom končím so starým životným štýlom a začínam. Štartujem z pozície: vek 44, výška 170 cm, váha 115kg. Cieľ mojej cesty je 60 kg v časovom horizonte jedného roka. Neviem či je to reálne, ale dúfam že áno.

 78. Monik držím palce. Prvé mesiace sa dá ísť dole dosť rýchlo, potom sa to trocha spomalí a to je v poriadku. Odporúčam, nezačnite skokovo a surovo, radšej miernejšie. Je väčšia šanca, že to dotiahnete do úspešného konca. Držím palce!

 79. Ahojte, ja som schudla 5 kg za 2,5 tyzdna, je to hlavne o tom, ze som prestala jest sladkosti, jedla som najviac na obed, vela ovocia a zeleniny, pila vela vody. Velmi mi pomohlo aj to, ze som zacala cvicit. :)

 80. Zial povedzme si uprimne

  Jediny naj recept na chudnutie je pohyb a nejest :)
  Ja ked chudnem mi staci miesto obeda si dat nejaky sendvic ci snack, na zaciatku je to neprijemne,za dva dni si uz telo zvyka a v pripade krcov vyplnte zaludok vodou. za tyzden to iste urobim na veceru 2 sendvice a na dalsi tyzden uz len jeden.takto to taham cez pracovny tyzden a cez vikend mam vevere normalne. Po 1 tyzdni treba len mat silne ranajky aby telo vydrzalo dlhsie neobedovat a bude mu stacit len ten sendvic a vyvarovat sa sladkemu.pre urychlenie a spevnenie treba pohyb.naj je sport behanie ale pre viac kg ludi staci chodza.do prace pesi-mhd.prechadzky…ja ako byvali aktivny sportovec (teraz len fitko a beh) kde som bol vo vahovtch kategoriach viem co je schudnut rychlo tj za 5dni.vacsinou sa zbavite vody vyprazdnite sa a vycerpate.
  Tento sposob co pisem nemusi vyhovovat kazdemu ale ludske telo je prisposobene na vydrz-beh chodza,aby si naslo potravu-nebolo jej vela takze len pohyb a menej jest a prec sladkosti

 81. Ahoj Miro, potrebovala by som poradit. Za posledny rok som pribrala kazdy mesiac cca 1kg. Takze uz mam takmer o 10kg viac ako zvyknem mat. Som z toho velmi nestastna, lebo jem ovela menej a hybem sa ovela viac. Ale vaha ide stale hore. Myslim si, ze je to zrejme hormonalne. Jem iba ranajky a obed a na veceru si dam kalerab alebo inu zeleninu. Behat nemozem, lebo mam poskodene vaziva v kolenach, ale na prechadzky(3km) chodim kazdy den a to dost sviznou chodzou plus denne 15minut cvicim zostavu na posilnenie brusneho svalstva. Mam takmer 40 rokov a za posledne obdobie sa mi vobec nedari chudnut aj ked nic nejem, tak schudnem len cca0,5kg. Mam 170cm a74kg ale moja bezna vaha je 65. Mam ist k lekarovi alebo by som mohla urobit nieco ine? Problem je aj v tom ze odkedy zacalo toto priberanie ma nic nebavi, na nic sa netesim, som len zo vsetkeho unavena.

 82. Lucia z takto uvedených súvislostí je ťažko odhadnúť čo sa deje. Jesť len ráno a na obed nie je najlepší nápad, môže to byť cesta ako si spomalíte metabolizmus. Úplne ako prvé si položte otázku, čo sa zmenilo pred rokom. Lebo ak odvtedy priberáte a zároveň bol nejaký životný zlom, tak tam nájdete možno odpoveď, prečo ste začala priberať.

  Na druhej strane ak popisujete že sa na nič netešíte a ste unavená, tak by som určite odporúčal dôkladnú kontrolu u lekára, pretože môže ísť napríklad o zmenu činnosti štítnej žľazy ktorá sa môže prejaviť aj tak, že sa postupne zhoršuje nálada akoby smerom k depresii. Ak by lekár určil, že ste inak v poriadku a nič priberanie nespôsobuje zdravotne, asi by som odporučil na pár týždňov prejsť na stravu 3 alebo 5 krát denne na základe odporúčaní na tejto stránke, alebo z niektorej odbornej knihy (Bukovský, Málková viz literatúra / zoznam odporúčaných kníh aj na tejto stránke) a vydržať v tom aj niekoľko týždňov. Ak máte „len“ spomalený metabolizmus, môže dlho trvať než sa dá do poriadku a telo by bolo ochotné začať trocha aj chudnúť. Ale radím dodržte poradie. Najskôr lekár, potom úpravy v strave. Ak by bol nejaký zdravotný problém, nech sa to nezanedbá. Inak číselne to nevyzerá dramaticky, 10 kilová nadváha je v podstate v rámci širšej normy ešte v poriadku. Uznávam ale, že človek nechce mať navyše kilá, ak nemusí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.