Asi všetci tuční by radi schudli čo najrýchlejšie. No pozastavme sa. Priberali ste pozvoľna. Trvalo tocelé roky. Čo máte naraz tak naponáhlo?
Chudnutie ide pomaly, a ak sa tempo pokúsite veľmi urýchliť, škodíte sami sebe, pretože príliš rýchle tempo môže byť zdraviu nebezpečné.
Samozrejme – našinec by strašne rád schudol rýchlo a najlepšie hneď. Ale tak to nefunguje.
OK, poviete si, poradíte sa pred chudnutím s lekárom, a nech to ide čo najrýchlejšie.
Chudnutie sa dá urýchliť rôznymi spôsobmi. Týrať telo hladom a pritom bičovať tréningami. Nakopávať kávou a posmeľovať zeleným čajom. Zaraďovať intermitentné pôsty, alebo hladovky. Nie je to zdravé, ale dá sa to. Výsledkom sú zvyčajne nechcené nepríjemné dôsledky:
Potom sa ľahko stane, že človek úplne stratí kontrolu. Platí:
Ako rýchlo schudnete tak rýchlo (často) zas priberiete
Je to preto, že rýchlochudnutie zo zaťatými zubami človek akosi pretrpí, ale potom sa vráti do starých koľají. Jednoducho človek si povie "dám to". Dá "výzvu" na všetkých kamarátov že vydrží týždeň či mesiac bez piva. Alebo bez klobás. A dokáže to. Ale čo bude po výzve?
Čas je stratený a organizmu kolísanie váhy dosť škodí. Preto by tempo chudnutia malo byť len veľmi pomalé.
Možno sa vám bude zdať toto tempo neuveriteľne pomalé. Ak sa chcete zbaviť trebárs zhruba 30 kilogramov, je to akcia na vyše roka.
Z nejakých 170 kíl by to trvalo 4 roky dostať sa na normálne čísla. Tu by však platili asi trocha iné pravidlá hry. Najmä pri vyššej obezite sa chudnutie darí zvládať v o niečo rýchlejšom tempe. Často sa dá dosiahnuť až 4 kilá za mesiac.
Potom by chudnutie zo 170 na 80 kíl zabralo len dva roky. Aj to je hodne demotivujúce. Človek by chcel byť chudý hneď. Žiaľ, nie každé chcenie sa dá realizovať. Útechou nech vám je aspoň fakt, že ak by ste mali čarovný prútik, vďaka ktorému by ste cez noc zo 140 kíl zhodili na 80, zakrátko by ste si aj tak dovolili staré porcie a pohodlie a zrazu by ste mali 150 kíl.
Pri väčších obezitách teda najčastejšie zaznamenáte asi takýto priebeh. Prvé mesiace niekedy vyrazia dych. Aj 10 kíl mínus vie veľmi potešiť. No ako ide čas, postupne sa to bude spomaľovať. Ono tých mínus 10 kíl mesačne totiž často znamená aj výraznejšiu snahu o chudnutie - či už diétou, alebo cvičením. Potom sa môže do hry zapojiť aj mierne spomalený metabolizmus a trocha komplikovať situáciu. Preto je pomalšie, ale vytrvalé tempo lepšie, ako najskôr prudké a potom problémy s nechudnutím.
Navyše pomalé tempo chudnutia je výhodné aj preto, že máte dostatok času začať si tvoriť nové návyky jedenia a športu.
Pri chudnutí platí rovnica, že ak toho zjete menej, než potrebujete, budete chudnúť.
Táto veta sa však dá vysvetliť na mnoho spôsobov.
Ani jeden prístup dlhodobo nebude fungovať.
Preto je výhodné, ak vaša strava bude zhruba zodpovedať tomu, čo potrebujete. Zároveň však navýšite aj šport a to na také čísla, aby ste sa dostali do energetického mínusu. Ale len veľmi malého mínusu.
Príklad. Ak by ste pri vašej výške a váhe mali jesť 10 000 kJ za deň, jedzte toľko. No váš energetický výdaj za deň by mal byť okolo 11 000 až 12 000 kJ za deň a to dosiahnete práve športom. Problémom je, že nebude celkom ľahké vypočítať to. Moja kalkulačka BMI vám pomôže vyrátať koľko máte zjesť. Skúste si to vyrátať a riaďte sa tým. Uvidíte, či to prinesie výsledky.
Zvyšovanie metabolického obratu potom znamená, že po mesiaci alebo dvoch môžete skúsiť začať jesť 11 000 kJ za deň, ale pridáte na tréningu, takže za deň miniete 12 až 13 tisíc kJ. V takom prípade vaše telo:
Týmto spôsobom síce nebudete nejako masívne urýchľovať chudntie, ale robíte všetko pre to, aby ste chudli a zároveň posilňovali zdravie. Je to režim, pri ktorom netrpíte hladom, ani únavou a viete pri ňom vydržať dlhodobo.
© Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.