BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Nebojte sa neúspechu!

Nečakajte, že budete chudnúť dokonale. Nie je nič neprirodzené, ani nezvyklé, ak po niekoľko týždňovom vzorovom chudnutí človek zrazu zlyhá a zje celú čokoládu, potom klobásu a ktovie čo ešte.

Áno, je to chyba, asi sa to prejaví na váhe. No a čo? Tak ste spravili chybu! Snažte sa čo najrýchlejšie zmobilizovať svoje sily a nepovoľte si ďalšiu podobnú chybu.

Teraz však nepíšem o niečom, čo sa volá Cheat day – podvádzací deň! Taký deň je vopred naplánovaný. (No a neodporúčam si plánovať také dni. Ak už to musí byť tak len málokedy, párkrát do roka.)

Tu hovoríme o situácii, kedy sa rozhodnete poctivo chudnúť. No po nejakom čase zlyháte. Namiesto diéty podľahnete pokušeniu a dáte si niečo nevhodné. Jednoducho - stane sa to každému. Niektorí tuční však takúto výnimku označia za "zlyhanie". Povedia si "zlyhal(a) som, nedám to, ke koniec". Namiesto toho, aby pokojne fungovali ďalej v normálnom režime chudnutia, vzdajú sa. A to je škoda.

Človek často tak trocha klame sám seba. Chce maškrtiť - aj chudnúť. Lenže tieto dve veci sa nedajú robiť naraz. A tu nastáva vážny problém.

Rovnica chudnutia: CH = O+D+V
(chudnutie=obmedzenie+disciplína+vytrvalosť)

Chudnutie = teraz sa musím Obmedziť aby som potom mal radosť z výsledkov. PLUS: aj potom sa budem musieť obmedzovať, aby som si tie výsledky udržal. Teda PLUS vytrvalosť, pretože chudnutie je pomalé a aj po chudnutí je potrebné dodržiavať disciplínu v strave.

Rovnica jojo efektu: J = N+N+N
(jojo efekt=nedočkavosť+nedisciplína+nestálosť)

Jojo efekt = ak vidím maškrtu, neviem si ju zakázať (trocha odbornejšie sa to dá nazvať ako neschopnosť odložiť odmenu na neskôr). PLUS nedisciplinované správanie, ktoré si zvyčajne taký človek dlhodobo toleruje. PLUS nestálosť v postojoch alebo motivácii.

Raz, či niekoľko krát sa „obžrať“ (Viem, je to vulgárne slovo, ale nič presnejšie nepoznám) je ľudské. Človek predsa robí tak veľa chýb. Vo všetkom.

Chyby sú celkom normálne. Slúžia ako forma učenia. Omylom sa popálite na peci a nabudúce si už dáte pozor. Veľký pozor. Žiaľ, chyba pri chudnutí zvyčajne býva veľmi príjemná. Dáte si koláčik a hneď by ste to chceli zopakovať. Preto pri chudnutí nemáme prirodzený "trest" za chybu. Diétna chyba je odmenená chuťou. Škoda. Preto je to tak ťažké.

Aj alkoholici, ktorí sa snažia prestať piť majú občas deň, že „do toho spadnú“. Nazývajú to „mokrá recidíva“. Mokrou je označená preto, že naozaj pijú. Existuje aj „suchá recidíva“, kedy alkoholik má iba sen, v ktorom sa opije... Možno aj vám sa občas pošťastí zobudiť sa na hrozný sen, ako sa napchávate uherákom a veterníkami...

Opakujem, recidíva je normálna vec. Človek si pri chudnutí musí veľa upierať a občas to proste nevydrží. Berte to preto s nadhľadom. Aj nezdržanlivosť sa dá trénovať. Povedzte si, že ste síce zlyhali, ale hneď sa pokúste pokračovať v režime, ako keby sa nič nebolo stalo. Ďalej pokračujte v racionálnej strave. Dovoľte si takéto zlyhanie bez výčitiek. Nemajú zmysel.

Ak sa vám aj podarí trocha porušiť svoje plány, nič to. Pokračujte v chudnutí ďalej. Nedovoľte, aby vás túžba po dobrotách zviedla z nastúpenej cesty.

Nechudnite na jeden dúšok

Viem, každý človek chce schudnúť čo najrýchlejšie. Nedočkavosť v tejto veci je typickou vlastnosťou tučných ľudí. Priberáme roky, ale zhodiť by sme to chceli najlepšie do zajtra rána. Najneskôr!

Nie je však veľmi dobré chudnúť príliš dlho a radikálne. Čím rýchlejšie a čím viac chudnete, tým väčšie zmeny v organizme sa musia odohrať. Telo nemá rado zmeny. Oveľa lepšie je chudnúť po etapách. Ak ste veľmi tuční, oplatí sa chudnúť zo zdravotných dôvodov. Ale zastavte to, najlepšie hneď ako sa dostanete na hranicu nadváhy. Dajte svojmu organizmu čas, aby sa na novú nižšiu hmotnosť prispôsobil. Po pol roku, alebo roku môžete s novými silami zaútočiť na zvyšné kilá. Alebo možno aj nie.

Odporúča sa neschudnúť v jednom „ťahu“ viac, ako 10% svojej hmotnosti. To znamená (ak nemáte značnú nadváhu) že ideálne je schudnúť zhruba 10 kíl a stop! Dajte svojmu telu čas, aby sa prispôsobilo.

Ak totiž chudnete dlhodobo a v jednom kuse, metabolizmus sa situácii prispôsobí. Znížený príjem energie sa telo naučí využiť efektívne, takže chudnutie sa postupne spomaľuje. Výsledkom je, že už ani extrémne malý príjem energie nevedie ku chudnutiu. Preto po schudnutí skúste udržať novozískanú hmotnosť asi pol roka až rok. Potom môžete pokračovať.

Preto môžete chudnúť tak, že 2 až 3 mesiace prísnejší režim a potom si dajte dva až tri mesiace trocha viac jedla. Zdravého - nie nejaké obžerstvo. Telo sa trocha prispôsobí a potom môžete zas na 3 mesiace trocha znížiť príjem. Potom zas zvýšte.

Cieľom je, aby ste postupne dosiahli stav, kedy môžete jesť normálne množstvo potravy a nepriberali.

Napísal
Miro Veselý 
23. januára 2019
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.