BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Nikdy neschudnete, ak...

Tuční nechcú vo svojom živote nič zmeniť. (No... Chcú, ale nechce sa im.) Na tom si môžete pokojne založiť živnosť a zbohatnete. Stačí sugestívne povedať, že máte recept, ako schudnúť bez námahy. V tej chvíli vás obstúpia zástupy tučných a radi zaplatia za možnosť vyskúšať, či práve váš postup nie je náhodou práve tým vytúženým zázrakom, ktorý by umožnil:

 • Jesť, koľko chcem kedy chcem a čo chcem
 • Nehýbať sa, alebo len minimálne
 • Chudnúť

Takto sa dá definovať túžba asi každého človeka s nadváhou. Za nádej na takýto spôsob chudnutia sú tuční ochotní zaplatiť aj väčšinu zo svojho príjmu. Po niekoľkých mesiacoch zistia, že ten postup, ktorý skúšali akosi na nich nefunguje.

Namiesto toho, aby rozpoznali jasný podvod, skúsia inú diétu, či postup.

Preto aspoň orientačne menujme niektoré z postupov, ktoré môžete, samozrejme, aj sami skúsiť, no neubudne z vás. Iba sa zbavíte peňazí...

Úprava jedla aby kilá šli dolu

Aby ste začali chudnúť, najúčinnejšie bude regulovať stravu. Fakt. Na tom je postavených veľa biznis-produktov. Najčastejšie ide o náhradu jedla. "Nejedzte normálne jedlo, ale pite náš špeciálny kokteil." Lákavá ponuka. Žiaľ, vyvolá vo vás závislosť na produkte. Ak si chcete udržať novú váhu, museli by ste stále piť ich kokteil, jesť ich krabičkovú diétu, alebo užívať ich výživový doplnok. To dlhodobo zvyčajne nie je možné či už z finančných dôvodov, alebo pre jednotvárnosť. Preto po takej kúre človek zas priberie - nič sa nenaučil.

Niekedy je odporúčaním aj obmedzenie stravy. Až po hladovku. Tam sa potom zvyčajne nedá predať jedlo, ale môžu vám predať skvelú knihu ktorá vám odporučí nič nejesť, alebo jesť málo, alebo jesť podivhodné kombinácie jedál. Aj tu platí - dlhodobo neudržateľný smer. Hladovka by končila smrťou a dlhodobá podvýživa vám iba spomalí metabolizmus, prípadne naruší zdravie. Po čase to vzdáte a s poškodeným zdravím priberiete ešte rýchlejšie, než keby ste metabolizmus mali v poriadku.

Úprava pohybu pre zníženie váhy

Ďalší biznis je s vaším pohybom. Nikto vám nemôže predať odporúčanie, aby ste denne chodili na prechádzky. To na chudnutie funguje. Oveľa lepšie sa predá niečo s dobre znejúcim názvom. Zumba. Príďte za 5 eur hodinu tancovať. Na tom sa dá postaviť biznis plán. Nie je to zlý smer, ale mali by ste vedieť, že príliš intenzívne cvičenia (aerobic a podobné aktivity) môžu byť pri chudnutí aj problém. Nielen preto, že telo lepšie chudne v strednej záťaži. Aj preto, že tempo cvičenia so švihovými pohybmi je riskantné. Mladá baba to zvládne, strednovekí sa môžu zraniť, najmä ak vďaka nadváhe a rokom nečinnosti je telo tuhé.

Horšia varianta je ak vám výrobcovia vnútia výrobky sľubujúce pár sekúnd cvičenia a výsledky hodné olympionika. Neverte takým bludom. Často je už v reklame o takom výrobku povedané, ako ľahko sa na ňom robia brušáky a že ešte ľahšie ho zasuniete pod posteľ, aby ste naň čo najľahšie zabudli.

Ak máte veľké brucho nie je to preto, že máte malé svaly. Ich cvičením sa to brucho neovplyvní.

Magické výživové doplnky na chudnutie

Vynikajúci biznis je s tabletkami. Stačí povedať niečo čo dobre znie a hneď sa to dá predávať. Trebárs výťažok zo zeleného čaju zvýši metabolizmus a tak si kúpte naše tabletky. Zvýšenie metabolizmu síce spravidla nebude mať vplyv (v horšom prípade vám bude ťažšie od srdca) ale máte dobrý pocit, že možno schudnete.

Horšie sú na tom rôzne podvodné formuly, kde vám zosypú niekoľko extraktov z rastlín v množstve, ktoré nemôže mať žiadny účinok. Ktovie kde pozametané zvyšky ženšenu, ginka a nejakých ďalších rastlín. Množstvo veľkosti špendlíkovej hlavičky (čítaj = neúčinná dávka) ale veľká reklama "omladí vás, zlepší vám myslenie a schudnete".

Magické formulky ako schudnúť

Občas sa dajú vidieť aj výrobky, pri ktorých rozum prestáva pracovať. Jasný podvod. Niekto vyrobí hologram, alebo nejaký náramok so špeciálnym magnetom. A už sú tu predajcovia, ktorí budú dychtivo ponúkať skvelé riešenie. Často títo podvodníci používajú známe mená športovcov alebo hercov. Viete o tom, že náš špeciálny energetický prívesok nosí aj známy futbalista? Preto má také výsledky! Kupujte, lebo nebude!

ľudia týmto nezmyslom naletia zvyčajne preto, že neuvažujú. Vyzerá to síce príliš dobre, aby to bola pravda, ale čo ak? Výborným argumentom je formulácia "sú predsa veci medzi nebom a zemou" ktoré existujú, aj keď ich teraz nevieme dokázať. Je veľa naivných, ktorí na základe viery spravia obchodné rozhodnutie. Nehľadajú dôkazy, pretože čo ak? Ostatne, skočte do vhodného obchodu. Za pár eur môžete kúpiť kus drôtu s namotanými pierkami pod názvom lapač snov.

Pseudovedecké metódy na chudnutie

Ďalším obľúbeným trikom je odvolať sa na výskumníkov a vedcov. Spravidla je to odvolávka typu "americkí vedci dokázali" a podobne. Ešte viac sexy tvrdenie: "istý vedec dokázal, že..." Pekne, anonymne! Potom sa dá servírovať akýkoľvek nezmysel.

Veľmi účinným argumentom v poslednej dobe sú aj konšpiračné teórie. Povie sa, že farmaceutické firmy a lekári sú mafia, ktorá nás plánuje zabiť. Preto ak chcete byť zdraví, popíjajte radšej prudký jed v malom množstve a zostanete zdraví. Druh jedu si dosaďte podľa vašej nálady. Napríklad marhuľové semiačka s kyanidom draselným, alebo trebárs látka na čistenie bazénov. Tvrdenie je prosté - ak budete papať jed, zabije to vo vás patogény ale telesné bunky zostanú o to zdravšie.

Typickou črtou týchto bludov je mantinelizmus. Hromadia sa dôkazy o tom ako to funguje (najlepšie v odľahlých krajinách). Mlčí sa o tom, že to nefunguje. Ak teda nájdete nejaký zázrak, ktorý všetci v diskusii ospevujú ako dokonalý, skontrolujte si, či sa niekde inde nehromadia znechutení ľudia. Veľmi často sa však nechvália tým, že naleteli podvodníkom. Takže názory typu "mne to nefunguje" nenájdete. V komunite predajcov taký názor vymažú a inde je nezaujímavý.

Elektrošoky

Žiadne elektroprístroje za vás nemôžu odcvičiť tak, že by ste schudli. Neveríte? Mrknite na televízor.

Postavili by sa slávne tučné dámy a tuční páni pred kamery, keby tu bol tak jednoduchý postup ako schudnúť? Videli by sme v parlamente vypasených pánov, ktorí v ľavicových stranách pôsobia ako päsť na oko – vyslovene nesociálnym dojmom?

Mnoho firiem predáva elektrické prístroje, ktoré do tela púšťajú prúd, ktorý spôsobuje rýchle sťahovanie a uvoľňovanie svalov.

 • Dajú sa kúpiť v obchodoch, teleshopingu...
 • Rovnakú službu (len niekoľko stonásobne drahšiu) ponúkajú aj niektoré štúdiá krásy pod fascinujúcimi názvami.

O čo ide? Kontrakcie svalov elektrikou môžu stimulovať svalovinu k miernemu rastu. Napríklad sa to využíva pri rehabilitácii (vyskočené chrbtové platničky po oslabených svaloch). Potiaľto je to v poriadku - výrobcovia neklamú - elektrické impulzy dokážu spôsobiť kontrakcie svalov.

No cvičenie nie je len o tom, či sa nejaký sval stiahne. Cvičenie je činnosť pri ktorej sa do činnosti zapája okrem iného aj

 • srdce
 • šľachy
 • kosti
 • kĺby
 • mozog

a tak ďalej. Ako cvičíte, telo cvičí aj nový pohyb, namáha nielen sval. Ide o komplexné činnosti, ktoré postupne precvičujú a posilňujú celé telo, prepojene všetko spolu. Práve o to ide.

Ak by ste trebárs elektrikou spôsobili, že vám zmohutnie sval na ruke, možno by to vyzeralo fajn. Ale ak by ste tým svalom chceli zdvihnúť nejaké bremeno, všetko okrem svalu by bolo prislabé. Niečo by "ruplo". Kĺb, svalový úchyt, šľacha...

Také cvičenie svalu by vám skôr ublížilo, ako pomohlo.

Tu však hovoríme o chudnutí. Na chudnutie má zmohutnenie svalstva elektrikou (keby teda teoreticky nastalo) nulový účinok. Cvičenie, ktoré pri chudnutí má účinok je totiž úplne iné - vytrvalostné, ktoré mierne zaťaží srdce a trvá asi hodinu. Chôdza, stacionárny bicykel. To pomôže pri odbúravaní tuku. K tomu vhodne volená diéta a chudnete.

Akýkoľvek produkt, ktorý vám sľúbi chudnutie bez námahy (bez diéty, bez cvičenia) je podvodný pokus získať vaše peniaze.

Neverte tomu, že stroje za vás môžu cvičiť, alebo že sa cvičenie dá urýchliť, alebo obabrať.

Zázračné činky a strunky

Stačí len tri minúty dvakrát do týždňa a vaše telo bude zas ako... ako... a na obrazovke sa zjaví slečna alebo chlap tesne po dvadsiatke, ktorí nikdy obézni neboli.

Kto zo štyridsiatnikov by tak nechcel vyzerať? A prsty tučných sa už namáhavo pchajú do úzkeho otvoru na telefónnom číselníku, aby si objednali najnovší zázrak.

Mimochodom: Tieto prístroje fungujú, ale nefungujú.

Funguje to: celkom vážne to tvrdím – skúsil som. Nejaký „flex“, či ako sa volal ten zázrak. Na názve nezáleží – prakticky každý rok je to niečo iné, ale princíp je rovnaký: zaplaťte nám pár tisíc, trochu si pocvičte a schudnete.

Na rovinu: Nepotrebujete vyvaliť niekoľko tisíc, ak chcete cvičiť. Ono naozaj stačí cvičiť pár minút denne a na vašej postave sa to pozitívne a viditeľne podpíše.

...ale nefunguje to: prečo teda rôzne cvičiace nástroje radím medzi techniky, ktoré nefungujú?

Pretože – tučnému človeku sa cvičiť nechce.

Sám som vydržal plné tri týždne. A aj to len pre nehorázne vysokú cenu, ktorú som zbytočne vyhodil za kus plastu. Videl som, že s opaskom sa dostávam stále o dierku ďalej, fungovalo to. Ale potom sa mi zrazu jeden deň nejako nechcelo. Tak som druhý deň cvičil 15 minút. Tretí deň sa mi zas nechcelo a potom sa drahý plast presunul pod posteľ. Neskôr na skriňu. Potom za skriňu. A potom niekoľko rokov zavadzal.

Majstrovská reklama. Oceňujem ju.

Takže ak chcete upraviť svoju hmotnosť, konajte rozumne

Skôr, než si niečo kúpite:

 1. Uistite sa že viete, ako a prečo to funguje.
 2. Ak vám to dá zmysel, položte si otázku či je to trvalo urdžateľné.

Druhý bod totiž úzko súvisí s príčinou. Ak je (v 99% prípadov je) príčinou obezity zlý životný štýl, tak chudnutie nastane po odstránení tejto príčiny. Tu len málo pomôžu produkty, platenie. Musíte spraviť nejakú akciu sami so sebou. Pokiaľ sa málo hýbete a zjete veľa nevhodných jedál, potom vám nepomôžu tabletky, ani návšteva drahého štúdia krásy. Ak neodstránite príčinu priberania, budete priberať ďalej.

Napísal
Miro Veselý 
4. februára 2019
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.