Od roku 2004 píše Miro Veselý

Nikdy neschudnete, ak…

Tuční nechcú vo svojom živote nič zmeniť. (No… Chcú, ale nechce sa im.) Na tom si môžete pokojne založiť živnosť a zbohatnete. Stačí sugestívne povedať, že máte recept, ako schudnúť bez námahy. V tej chvíli vás obstúpia zástupy tučných a radi zaplatia za možnosť vyskúšať, či práve váš postup nie je náhodou práve tým vytúženým zázrakom, ktorý by umožnil:

 • Jesť, koľko chcem kedy chcem a čo chcem
 • Nehýbať sa, alebo len minimálne
 • Chudnúť

Takto sa dá definovať túžba asi každého človeka s nadváhou. Za nádej na takýto spôsob chudnutia sú tuční ochotní zaplatiť aj väčšinu zo svojho príjmu. Po niekoľkých mesiacoch zistia, že ten postup, ktorý skúšali akosi na nich nefunguje.

Namiesto toho, aby rozpoznali jasný podvod, skúsia inú diétu, či postup.

Preto aspoň orientačne menujme niektoré z postupov, ktoré môžete, samozrejme, aj sami skúsiť, no neubudne z vás. Iba sa zbavíte peňazí…

Úprava jedla aby kilá šli dolu

Aby ste začali chudnúť, najúčinnejšie bude regulovať stravu. Fakt. Na tom je postavených veľa biznis-produktov. Najčastejšie ide o náhradu jedla. “Nejedzte normálne jedlo, ale pite náš špeciálny kokteil.” Lákavá ponuka. Žiaľ, vyvolá vo vás závislosť na produkte. Ak si chcete udržať novú váhu, museli by ste stále piť ich kokteil, jesť ich krabičkovú diétu, alebo užívať ich výživový doplnok. To dlhodobo zvyčajne nie je možné či už z finančných dôvodov, alebo pre jednotvárnosť. Preto po takej kúre človek zas priberie – nič sa nenaučil.

Niekedy je odporúčaním aj obmedzenie stravy. Až po hladovku. Tam sa potom zvyčajne nedá predať jedlo, ale môžu vám predať skvelú knihu ktorá vám odporučí nič nejesť, alebo jesť málo, alebo jesť podivhodné kombinácie jedál. Aj tu platí – dlhodobo neudržateľný smer. Hladovka by končila smrťou a dlhodobá podvýživa vám iba spomalí metabolizmus, prípadne naruší zdravie. Po čase to vzdáte a s poškodeným zdravím priberiete ešte rýchlejšie, než keby ste metabolizmus mali v poriadku.

Úprava pohybu pre zníženie váhy

Ďalší biznis je s vaším pohybom. Nikto vám nemôže predať odporúčanie, aby ste denne chodili na prechádzky. To na chudnutie funguje. Oveľa lepšie sa predá niečo s dobre znejúcim názvom. Zumba. Príďte za 5 eur hodinu tancovať. Na tom sa dá postaviť biznis plán. Nie je to zlý smer, ale mali by ste vedieť, že príliš intenzívne cvičenia (aerobic a podobné aktivity) môžu byť pri chudnutí aj problém. Nielen preto, že telo lepšie chudne v strednej záťaži. Aj preto, že tempo cvičenia so švihovými pohybmi je riskantné. Mladá baba to zvládne, strednovekí sa môžu zraniť, najmä ak vďaka nadváhe a rokom nečinnosti je telo tuhé.

Horšia varianta je ak vám výrobcovia vnútia výrobky sľubujúce pár sekúnd cvičenia a výsledky hodné olympionika. Neverte takým bludom. Často je už v reklame o takom výrobku povedané, ako ľahko sa na ňom robia brušáky a že ešte ľahšie ho zasuniete pod posteľ, aby ste naň čo najľahšie zabudli.

Ak máte veľké brucho nie je to preto, že máte malé svaly. Ich cvičením sa to brucho neovplyvní.

Magické výživové doplnky na chudnutie

Vynikajúci biznis je s tabletkami. Stačí povedať niečo čo dobre znie a hneď sa to dá predávať. Trebárs výťažok zo zeleného čaju zvýši metabolizmus a tak si kúpte naše tabletky. Zvýšenie metabolizmu síce spravidla nebude mať vplyv (v horšom prípade vám bude ťažšie od srdca) ale máte dobrý pocit, že možno schudnete.

Horšie sú na tom rôzne podvodné formuly, kde vám zosypú niekoľko extraktov z rastlín v množstve, ktoré nemôže mať žiadny účinok. Ktovie kde pozametané zvyšky ženšenu, ginka a nejakých ďalších rastlín. Množstvo veľkosti špendlíkovej hlavičky (čítaj = neúčinná dávka) ale veľká reklama “omladí vás, zlepší vám myslenie a schudnete”.

Magické formulky ako schudnúť

Občas sa dajú vidieť aj výrobky, pri ktorých rozum prestáva pracovať. Jasný podvod. Niekto vyrobí hologram, alebo nejaký náramok so špeciálnym magnetom. A už sú tu predajcovia, ktorí budú dychtivo ponúkať skvelé riešenie. Často títo podvodníci používajú známe mená športovcov alebo hercov. Viete o tom, že náš špeciálny energetický prívesok nosí aj známy futbalista? Preto má také výsledky! Kupujte, lebo nebude!

ľudia týmto nezmyslom naletia zvyčajne preto, že neuvažujú. Vyzerá to síce príliš dobre, aby to bola pravda, ale čo ak? Výborným argumentom je formulácia “sú predsa veci medzi nebom a zemou” ktoré existujú, aj keď ich teraz nevieme dokázať. Je veľa naivných, ktorí na základe viery spravia obchodné rozhodnutie. Nehľadajú dôkazy, pretože čo ak? Ostatne, skočte do vhodného obchodu. Za pár eur môžete kúpiť kus drôtu s namotanými pierkami pod názvom lapač snov.

Pseudovedecké metódy na chudnutie

Ďalším obľúbeným trikom je odvolať sa na výskumníkov a vedcov. Spravidla je to odvolávka typu “americkí vedci dokázali” a podobne. Ešte viac sexy tvrdenie: “istý vedec dokázal, že…” Pekne, anonymne! Potom sa dá servírovať akýkoľvek nezmysel.

Veľmi účinným argumentom v poslednej dobe sú aj konšpiračné teórie. Povie sa, že farmaceutické firmy a lekári sú mafia, ktorá nás plánuje zabiť. Preto ak chcete byť zdraví, popíjajte radšej prudký jed v malom množstve a zostanete zdraví. Druh jedu si dosaďte podľa vašej nálady. Napríklad marhuľové semiačka s kyanidom draselným, alebo trebárs látka na čistenie bazénov. Tvrdenie je prosté – ak budete papať jed, zabije to vo vás patogény ale telesné bunky zostanú o to zdravšie.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

Typickou črtou týchto bludov je mantinelizmus. Hromadia sa dôkazy o tom ako to funguje (najlepšie v odľahlých krajinách). Mlčí sa o tom, že to nefunguje. Ak teda nájdete nejaký zázrak, ktorý všetci v diskusii ospevujú ako dokonalý, skontrolujte si, či sa niekde inde nehromadia znechutení ľudia. Veľmi často sa však nechvália tým, že naleteli podvodníkom. Takže názory typu “mne to nefunguje” nenájdete. V komunite predajcov taký názor vymažú a inde je nezaujímavý.

Elektrošoky

Žiadne elektroprístroje za vás nemôžu odcvičiť tak, že by ste schudli. Neveríte? Mrknite na televízor.

Postavili by sa slávne tučné dámy a tuční páni pred kamery, keby tu bol tak jednoduchý postup ako schudnúť? Videli by sme v parlamente vypasených pánov, ktorí v ľavicových stranách pôsobia ako päsť na oko – vyslovene nesociálnym dojmom?

Mnoho firiem predáva elektrické prístroje, ktoré do tela púšťajú prúd, ktorý spôsobuje rýchle sťahovanie a uvoľňovanie svalov.

 • Dajú sa kúpiť v obchodoch, teleshopingu…
 • Rovnakú službu (len niekoľko stonásobne drahšiu) ponúkajú aj niektoré štúdiá krásy pod fascinujúcimi názvami.

O čo ide? Kontrakcie svalov elektrikou môžu stimulovať svalovinu k miernemu rastu. Napríklad sa to využíva pri rehabilitácii (vyskočené chrbtové platničky po oslabených svaloch). Potiaľto je to v poriadku – výrobcovia neklamú – elektrické impulzy dokážu spôsobiť kontrakcie svalov.

No cvičenie nie je len o tom, či sa nejaký sval stiahne. Cvičenie je činnosť pri ktorej sa do činnosti zapája okrem iného aj

 • srdce
 • šľachy
 • kosti
 • kĺby
 • mozog

a tak ďalej. Ako cvičíte, telo cvičí aj nový pohyb, namáha nielen sval. Ide o komplexné činnosti, ktoré postupne precvičujú a posilňujú celé telo, prepojene všetko spolu. Práve o to ide.

Ak by ste trebárs elektrikou spôsobili, že vám zmohutnie sval na ruke, možno by to vyzeralo fajn. Ale ak by ste tým svalom chceli zdvihnúť nejaké bremeno, všetko okrem svalu by bolo prislabé. Niečo by “ruplo”. Kĺb, svalový úchyt, šľacha…

Také cvičenie svalu by vám skôr ublížilo, ako pomohlo.

Tu však hovoríme o chudnutí. Na chudnutie má zmohutnenie svalstva elektrikou (keby teda teoreticky nastalo) nulový účinok. Cvičenie, ktoré pri chudnutí má účinok je totiž úplne iné – vytrvalostné, ktoré mierne zaťaží srdce a trvá asi hodinu. Chôdza, stacionárny bicykel. To pomôže pri odbúravaní tuku. K tomu vhodne volená diéta a chudnete.

Akýkoľvek produkt, ktorý vám sľúbi chudnutie bez námahy (bez diéty, bez cvičenia) je podvodný pokus získať vaše peniaze.

Neverte tomu, že stroje za vás môžu cvičiť, alebo že sa cvičenie dá urýchliť, alebo obabrať.

Zázračné činky a strunky

Stačí len tri minúty dvakrát do týždňa a vaše telo bude zas ako… ako… a na obrazovke sa zjaví slečna alebo chlap tesne po dvadsiatke, ktorí nikdy obézni neboli.

Kto zo štyridsiatnikov by tak nechcel vyzerať? A prsty tučných sa už namáhavo pchajú do úzkeho otvoru na telefónnom číselníku, aby si objednali najnovší zázrak.

Mimochodom: Tieto prístroje fungujú, ale nefungujú.

Funguje to: celkom vážne to tvrdím – skúsil som. Nejaký „flex“, či ako sa volal ten zázrak. Na názve nezáleží – prakticky každý rok je to niečo iné, ale princíp je rovnaký: zaplaťte nám pár tisíc, trochu si pocvičte a schudnete.

Na rovinu: Nepotrebujete vyvaliť niekoľko tisíc, ak chcete cvičiť. Ono naozaj stačí cvičiť pár minút denne a na vašej postave sa to pozitívne a viditeľne podpíše.

…ale nefunguje to: prečo teda rôzne cvičiace nástroje radím medzi techniky, ktoré nefungujú?

Pretože – tučnému človeku sa cvičiť nechce.

Sám som vydržal plné tri týždne. A aj to len pre nehorázne vysokú cenu, ktorú som zbytočne vyhodil za kus plastu. Videl som, že s opaskom sa dostávam stále o dierku ďalej, fungovalo to. Ale potom sa mi zrazu jeden deň nejako nechcelo. Tak som druhý deň cvičil 15 minút. Tretí deň sa mi zas nechcelo a potom sa drahý plast presunul pod posteľ. Neskôr na skriňu. Potom za skriňu. A potom niekoľko rokov zavadzal.

Majstrovská reklama. Oceňujem ju.

Takže ak chcete upraviť svoju hmotnosť, konajte rozumne

Skôr, než si niečo kúpite:

 1. Uistite sa že viete, ako a prečo to funguje.
 2. Ak vám to dá zmysel, položte si otázku či je to trvalo urdžateľné.

Druhý bod totiž úzko súvisí s príčinou. Ak je (v 99% prípadov je) príčinou obezity zlý životný štýl, tak chudnutie nastane po odstránení tejto príčiny. Tu len málo pomôžu produkty, platenie. Musíte spraviť nejakú akciu sami so sebou. Pokiaľ sa málo hýbete a zjete veľa nevhodných jedál, potom vám nepomôžu tabletky, ani návšteva drahého štúdia krásy. Ak neodstránite príčinu priberania, budete priberať ďalej.

Ak sa Vám článok páčil,
a chceli by ste podporiť autora a tento web, môžete.
Zdieľajte tento článok, alebo si kúpte niektorú z kníh Mira Veselého.
Kliknite sem a vyberte si.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

153 Odpovedí

 1. aj ja sa trápim obezitou,vyskušala som už rozne diety od ktorých som schudla aj 20kíl no všetky sa mi vrátili.poradte mi ako sa mam spravne zbavit kíl dakujem

 2. Margaretka, pokial nemas zdravotne problemy, resp. nejake diagnozy, zrejme musis po schudnuti pokracovat v tom rezime, ako pocas chudnutia… aj ja chcem schudnut, ale mam problem znizenej cinnosti stitnej zlazy a nie a nie kilo dolu, dokonca po cviceni mam pocit, akoby som vazila 100 kg a mam problemy s men. cyklom, meskaju, nepridu, opat sa citim ako na 100 kg… tiez neviem, co s tym…

 3. Mata k tej znizenej cinnosti stitnej zlazy – ano je pravda ze ma vplyv na metabolizmus. Sama sa liecim na poruchu stitnej zlazy viac ako 20 rokov zacalo to hypertyreozou a preslo do hypotyreozy teda znizenej cinnosti, co vyustilo az do nefunkcnosti stitnej zlazy. Tu si myslim ze je dolezite aj spravne nastavenie liekov od endokrinologa. Ja som nikdy obezitou netrpela. Nechcem to bagatelizovat ale podla mna nie je pravda ze porucha stitnej zlazy = obezita

 4. Skuste pit ozaj vela kavy. A k ist k obvodnemu aby sa vylucil metabolicky problem.

 5. Mam jeden problem tento rok som schudla z 60kg na 54kg. co mi bolo velmi dobre..bola som spokojna s mojou vahou.Lenze teraz ako skoncila skola a su prazdniny tak som pribrala naspat a mam 59kg. Viete mi poradit daku dobru dietu s ktorou mozem zase schudnut??dakujem

 6. mám taký istý problém s chudnutím ako aj podobní tí čo o sebe píšu,nenašla som ani jeden spôsob ako schudnúť a nepriberať,informovala som sa o kade čom nič mi nepomohlo a navyše je povedaná genetika.Mám veľa priateliek čo dokázali schudnúť no mne sa nijako nedarí je to aj psychicky?

 7. Aj ja som schudla 11 kíl, na týchto stránkach som bola denno denne niekoľkokrát. Potom sme sa spolu s manželom (ten zhodil 16 kíl) opäť rozožrali – teda viac menej rozpili na všelijakých recepciách a kilá idú pomaly naspäť. Opäť sa však spamätávam a snažím sa stravovať racionálne, podľa Mirových rád. Iná možnosť neexistuje. Tým, že mám diétami spomalený metabolizmus, musím jesť veľmi triezvo. Do diéty investujem dosť peňazí – drahšie ryby (halibut, tuniak) a nízko tučné mäso – napr. klokanie, ale kvôli tomu mám stravu chutnú a pestrú a necítim sa na diéte. Peniaze ušetrím na nezmyselnom nakupovaní všelijakých balastných blbostí.
  Chcela som ale vlastne poďakovať Mirovi za jeho novú knihu a CD, prečítala som si knihu, TAK JEDNODUCHO A JEDNOZNAČNE SOM EŠTE O DIÉTNYCH ZÁSADÁCH NIKDE NEČÍTALA! Milí spoluchudnúci, toto je jediný možný a správny spôsob ako trvalo schudnúť! Iný neexistuje. Veľmi sa mi páči Mirova veta – Chudnutie začína v hlave – sú na nej ústa. Totiž ten výrok Sipeky – že ak to máme v hlave, môžeme jesť všetko a predsa chudneme, ma vždy nekonečne poburoval. Moje kolegyne to opakovali do omrzenia a začali vlastne jesť ešte viac – veď to mali v hlave – a výsledok vám je asi jasný. Všetkým zdravím a prajem nám veľa úspechov!

 8. ľudia už sa spamätajte. DIETY NIE NIE A ESTE RAZ NIE. Vy musíte jesť pravidelne aj 7 x za den aby ste naštartovali svoj metabolizmus, obmedziť sladkosti, cipsy, tycinky, mastné jedlá, treba racionálnu výživu, a hlavne pohyb aspom 3x do týzdna 30 min behu zaručujem vám jedine totok vám môže pomôcť a ešte samozrejme piť každú hodinu pohár vody. Ak totok všetko dodržíte tak určite naštartujete svoj metabolizmus a začne spaľovať tuky. A ešte počul som , že veľmi účinná vec sú sacharidové vlny nájdite si v googli čo to je a skúste to. Tak veľa šťastia

 9. noo ja som schudla zatial 25kg za vyse roka :-) nedrzala som ziadne diety,nic, s dietami vsetko naberiete opat,…len jest s mierou, vela sportovat a mat hlavne pevnu volu ze chcem nieco pre seba dokazat…a podarilo sa som so sebou spokojna, a citim sa super….zatial som nic nepribrala ziadny jojo efekt…:-) drzim vam palce a hlavne pevnu volu ta je najhlavnejsia!

 10. k tej štitnej žlaze. samozrejme že neplati rovnica znižena činnosť št. žlazy resp. nefunkčnosť=obezita. avšak plati to,že ak začne mať človek obezny problemy takehoto charakteru,schudne veľmi ťažko. chudy človek s takymto problemom pribrať nemusi,ale tučny ma naozaj problemy. takže sa z toho nepribera,ale ťažko chudne.

 11. Ahojte! Vyborna knizka o psychologii nespravneho stravovania vysla pred rokmi. Volala sa 10 navykov prirodzene stihlych ludi, napisala ju Jill Podjasekova a tusim este jedna dama. Je to NAJLEPSIA kniha o chudnuti, pretoze riesi PODSTATU. Je inspirativna, uzasna, je to vlastne sprievodca v budovani si novych navykov bez obmedzovania sa (hoci pozor, obmedzovanie sa nastat musi, ale obmedzuje sa to nespravne, nezdrave…to inak nejde).
  Jediny problem je, ze vysla raz a potom som ju uz nevidela, a bolo to pekne davno!
  Skuste pohladat na internete. Alebo tu v anglicine, ak sa bude dat objednat na Slovensko (skuste pripadne cez nejake knihkupectvo so zahranicnou literaturou):
  http://www.amazon.com/s?ie=UTF8&search-type=ss&index=books&field-author=Jill%20Podjasek&page=1

 12. PS: Netrpim silnou nadvahou, ale aj tak sa musim snazit tiez udrziavat na istej hmotnosti,lebo mam neprijemny navyk prejedania sa. Minule som si povedala, ze by som dala vsetko za to, aby som nemala tieto problemy. A potom si vravim: Aha, tak dala by som vsetko? Tak by som mala obetovat aj tie cokoladky a hluposti a porcie navyse, co dokazem zjest! Uhm, tak nedala by som vsetko, vsakano…Treba proste ist do toho a neklamat sa. Pozriet sa na to, ci sa prejedame, a cim sa prejedame…Kto nezje viac, ako potrebuje, obvykle totiz nema s vahou ziaden problem. Hm.

 13. ahojte,ja som zacala so zmenou v zivote a tou je ina strava,vacsinou polievky ,ovocie,zelenina,jogurty,mlieko,cerealie,jem aj vela strukovin a vlastne som prekvapena ,ze nepocitujem ten vlci hlad ako predtym a tiez uplne inac naladena,je mi fajn uz po 3 kg……..som obezna a doteraz som schudla 3 kg/ľ tyzdne ,planujem to na 6 mesiacov,myslite si ,ze to pojde takto stale dole na vahe aj neskor,Cvicim dva krat v tyzdni,resp.. beham 35 minut.Poradte!

 14. Ja skôr napíšem, čo jem.
  Cez pracovný týždeň, keďže pracujem mimo hl.m., tak raňajkujem až v práci, väčšinou čaj, caro, bez cukru, alebo len málo. K tomu postupne 2 + 2 (vraj) celozrnné toastové chlebíky, natreté rastvlinným tukom – veto light, či iné lajťáky. Na obed zeleninová polievka a cez týždeň som sa rozhodla nebudem jesť mäso, takže zemiaky, zelenina, cestoviny a zelenina, ovocie – väčšinou jablko, uvidím, ako “klesne” cena paradajok, paprík, budem potom v lete uhorkovo, cukinovo, paradajkovo, paprikový šalátik s morskou soľou – hrubé krištálčence, s olivovým, príp. lacnejším slnečnícovým olej – nie panenským, niekedy aj – ako dovolí peňaženka.
  Večer, čuduj sa svete, som vyčerpaná, tak akosi si musím odpočinúť, keď sa zobudím je niekedy fuč 20. hodina a ja si spomeniem, že, či sa mi páči, alebo nie, musím si pripraviť to žrádlo na zajtra! Teda okrem iného. Nerada nakupujem, nerada jem a predsa priberám. Vždy som bola štíhla, mala som 40, neskôr 50 kg. Ale ako som dostala alergiu, neskôr astmu, rapídne som pribrala na 70 ani neviem kedy, dnes mám 90 a držím sa na nich už dlhšiu dobu. Hore kilo ide pomaly, ale bezpečne a isto, nadol, akoby ani nepoznala váha tamtie čísla! Nikdy som nemala probl s chudnitím, nemusela som chudnúť, diéty neuznávam, jednoducho ma žrádlo nebude terorizovať. Som mäsožravec a najlepšie mi robí kombinácia mäso so zeleninou, alebo zemiaky, ryža so zeleninou a mám niekedy momenty, že mi jednoducho nechutí jesť, tak nejem. Prežívala som posledných hádam i 17 rokov riadne stresy – úmrtia, skrachovania aspoň 3 krát a pod. záležitosti, v ktorých šlo dosť o veľa, za iných okolností by som schudla hádam aj pod 30 kg, čo sa častejšie stávalo v minulosti, teraz? Skôr priberiem, čo ma vlastne prekvapuje.
  Cvičiť – ee, ale mala som rada dlhé prechádzky vprírode, aj napriek krutej bolesti v chrbtici po jej zranení, pred už mnohými rokmi. So slzami v očiach som ich rozchodila a šla ďalej. Dnes ma to už nebaví, hoci som rada v prírode, ale nebaví ma putovať s mokrou tvárou od sĺz. Lekári nie veľmi pomôcť môžu, alebo sa tak tvária, alebo nie je ľahké operovať astmatika – čo asi bude skôr ten dôvod.
  Minulý rok som zažila niečo, čo neurologička “tipla” ;)) na tranzitórny atak mozgu a zistili mi iba zvýšený krvný tlak. Dostala som lieky, ktoré beriem/neberiem a odporúčanie zhodiť, zhodiť, zhodiť – skoro som si spomenula na viete koho, nesoliť, nejesť sladké, neprejedať sa, nepiť alkohol, nefajčiť a vraj to bude ončo. V podstate nič z toho nerobím- nepresáľam, myslím si, že jedlo netopím v tuku – ale dobre, môžem to obmedziť – nebudem jesť maslo, ani olej, ale zase trocha tuku treba pre dobrý cholesterol, jem rada ovosie a zeleninu varenú, surovú, kvasenú – jedno, nepijem alkohol, nefajčím a som tam, kde som. Tak čo teraz?
  Takže, Miro, Mudr. Bukovský je drahý, tak som zvedavá, akú srandu vysypete na mňa Vy!
  Máte ale inak fakt pravdu, nemám chuť sa hýbať, ale možno sa mi podarí zmeniť zamestnanie, tak hádam nebudem potom každý deň jazdiť autom, ale hromadnou mestskou dopravou, ktorej som vždy najviac vďačila, že ma držala v norme, teda, čo sa kíl týka :)))

 15. ahoj mam 29 rokov vysku 172 a vahu 85kg som pracovne mimo slovenska na pol roka a som v takych podminkach kde je denna teplota+ 50 a vlchkost je tu 20% pijem minimalne 6litrou cistej vody denne stravujem sa tak ze jem dvakrat do dna ranajky vela zeleniny nikedy aj bieka uvarene alebo tunak medzy ranajkamy a obedom si dam neaky ten banan alebo jablko na obed je to vetsinou riza vela zelenini a tunak alebo niekedy kuracie bile mäso kazdy vecer idem behat a beham asi hodinu tich 10 km potom si dam zase to neake ovocie a vela vody je to spravne na chudnutie dakujem za odpoved uz vopred cau

 16. sory zabudol som koho sa to vlstne chcem spitat je to miro vesely dik

 17. stenly ľutujem, ale v extrémnych podmienkach sa nevyznám. či je to na chudnutie OK? odmeraj si pás a odváž sa. ak o týždeň bude pol centi a pol kils dolu, robíš to skvele. ak nie, jedz o málinko menej.

 18. no co vam povjem aj ja som tucna zadina to nadvaha ..alee tak trapy ma moja vaha niekedy az koli tomu placeem ale tak co stym :( …. schudnuut nevjeem :( …. dene krclujem 4hodinyyy skoro nic nejeem a nic :( taak o com to jee ?? .. uz som skusala seeeliakee diety a nic mi nepomahaa:( …. uz mam dnii kedy sa chcem zabit aby bol uz koniec :( ..alee taak zivot idee ako tak dalej su natom aj horsi ludia .. alee keeby mi vjeteee eeste niecoo poradit taak napiiste daQujem ..

 19. Ahojte myslím si,že kto má nadváhu chce to zmeniť nie všetci tuční sú leniví ale niekedy to nejde tak jednoducho pred piatimi rokmi som schudla 40kg veľa som cvičila a jedla delenú stravu vlastne som sa venovala sebe a svojmu telu a keď som už bola akože chudá a krásna rozpadlo sa mi manželstvo a ja som pekne začala znovu svoje telo obaľovať ani neviem kedy a hups 50kg bolo naspäť. Teraz mám problém so štítnou žlazou s tlakom chrbticou a prognoza ak neschudnem o takých 5 rokov ma čaká vozíček. Nemyslite si,že som sa nepokúšala schudnúť jedla som lieky ktoré boli drahé a stále nič jedla som 1x za deň a to moje telo si aj to jedno jedlo uložilo do zásoby. Teraz začínam odznovu snažím sa jesť každé dve hodiny a chodím plávať a cvičiť kúpila som si psa ktorý musí ísť von zdá sa to dokonalé ale moje telo protestuje pred každým cvičením ma každá bunka presviedča že sa jej nechce a telo si vymýšľa si rozne choroby a boliestky je to neustály boj zatiaľ bojujem určite by sa mi lepšie bojovalo ak by som nebola sama lebo je veľmi dôležité mať spolutrpiteľa. Držte mi palce napíšem ako sa darí pa B

 20. Ahojte, bohužiaľ aj ja bojujem s nadváhou. Nadváhu mám od detstva, aj keď som toho nikdy nejedla nejako veľa a bola som dosť živé dieťa, bola som bacuľatá. Samozrejme roky pribúdali aj mne kilečká. Držala som rôzne diéty, chodila do posilňovne, na plávareň, korčuľovala som … ale nič … mám pocit, že priberiem aj z vody. Najzaujímavejšie bolo keď som otehotnela … v začiatku som začala chudnúť a do konca tehotenstva som pribrala len 4 kg. Jedla som úplne normálne a cítila som sa perfektne. Po pôrode som vážila menej ako pred tehotenstvom. Ale potom som začala zase priberať ale len okolo pása. Snažím sa zdravo jesť, športovať ale …. pri diétach mi je zle, začne ma triasť … asi to má niečo s cukrom v krvi … pri športovaní ma bolia kolená…. a tak som ako medzi dvomi mlynskými kameňmi…. neviem čo ďalej …. len jedno viem… chcem byť krásna a dobre sa cítiť…. papa

 21. Diety su na figu… najlepsi sposob je zmenit uplne zivotospravu a mat taku zmenenu zivotospravu stale… ja napriklad rano vstavam o siestej rano a naranajkujem sa, cim nabudim organizmus, potom o nejakej osmej deviatej si dam polovicu mojej desiaty o jedenastej dvanastej ju dojem…. a potom pridem domov o nejakej druhej dam si obed, a potom uz vecer o stvrtej piatej si dam nieco lahke – ovsene vlocky, jogurt, syr alebo nejaku zeleninu – najlepsie cinsku kapustu alebo paradajky… a popri tom vypijem denne aspon dva litre tekutin, no nie viac ako styri litre, lebo prehanat to s vodou nieje moc dobre… takze jem styri az pat krat denne, najviac zjem doobedu, co sa mi aj tak stihne stravit, a vecer chodim vonku so psom na hodinovu prechadzku… podla mna je to velmi zdrava zivotosprava, ako mozem sa mylit… ale minuly rok som cez leto sa takto stravovala, vazila som na zaciatku leta 85 a na konci leta som mala 78… potom ma to prestalo bavit a stravovala som sa kadejako, ale pribrala som len nejake to kilo dve… a teraz som sa tiez dala na taketo stravovanie a za styri mesiace som zo 79-80 schudla na 72…
  takze mne pomaha jest hlavne dopoludnia potom nieco na obed a vecer velmi malo… v malych mnozstvach casto, cize styri – pat krat denne, jest hlavne to co organizmus potrebuje – ak si davate rozok natrety s niecim, tak je perfektne si smarit do toho rozka aj nejaku tu papriku, alebo cinsku kapustu, alebo paradajku nakrajat, tak dostane telo vela vitaminov… a treba pohyb a tekutiny… a podla mna drzat sa cely zivot takychto stravovacich navykov nieje zle, jednoducho treba sa zatnut a vydrzat… je to otazka zvyku, ked si niekto zvykne na toto, tak potom si nebude vediet predstavit, ze by mal o jednej rano otvorit chladnicku a ist ju vyjest, si myslim…

 22. Neda mi nereagovat. Od mojich 15 rokov som bojovala s nadvahou. Pri vyske 175 cm som sa uz pred dvoma rokmi vyhupla na 75 kg. Miesto toho, aby som so sebou nieco robila, tak som sa vyhovarala na genetiku, ze tie kila navyse maju aj moji rodicia a ze sa s tym neda nic robit. No dalo sa, len mne sa nechcelo a moju lenivost som stale zaobalovala do genetiky. Skusala som aj cvicit – vzdy mi to vydrzalo maximalne dva tyzdne a ked som nevidela vysledok, vzdala som to. A bodaj by som videla vysledok, ked som jedla vsetko, co mi prislo pod ruky. Az pred rokom sa mi ozvali zdravotne problemy, kvoli ktorym som musela radikalne zmenit moj jedalny listok. Ziadne sladkosti, nic vyprazane, ziadne chipsy, keksy, ziadne maso, ziadne pecivo. Naopak vela ovocia, zeleniny, jogurty, mlieko, ovsene vlocky, syry. Kedze slo o moje zdravie, zacala som dodrziavat tento jedalny listok a cuduj sa svete, dnes mam pri vyske 175 cm 58 kg a este 3 planujem zhodit. Moj jedalny listok vyzera takto: ranajky: jogurt s ovsenymi vlockami a bananom, desiata: 1 kus ovocia alebo pohar mlieka, obed: salat z cerstvej zeleniny (niekedy si ho “ozivim” mozzarellou alebo balkanskym syrom, olivami…), olovrant: 1 kus ovocia alebo 1 jogurt, niekedy salka caju s medom, vecera: dusena miesana zelenina (cukina, baklazan, ruzickovy kel, hrasok, mrkva, kukurica, brokolica, karfiol). Ak som este po veceri pri telke hladna, dam si ovsenu kasu, alebo si rozmixujem 1 jablko, 1 banan a ovsene vlocky, alebo niekedy si namiesam kojenecku kasu :-) No a aby som nezabudla, raz tyzdenne chodim hrat sqash a este raz tyzdenne si pustim mp3 a hodinku sa intenzivne pohybujem po byte tak, ako mi kaze hudba – otrasne na pohlad, ale ucinne :-) A este sa snazim chodit peso vsade, kde sa da. Vobec nepocitujem hlad a ak mi nebodaj niekedy skvrkne v bruchu, okamzite si dam jablko, pohar mlieka alebo si uvarim caj – kavu nepijem, ani alkohol a prestala som fajcit. Citim sa fantasticky a zrazu odisla ta lenivost, ktoru som kedysi nazyvala unavou a ktora mi branila nieco so sebou robit. Takze ziadne vyhovorky na genetiku, na zdravie alebo nezdravie, na rodinu, na pracu… Tiez mam rodinu aj pracu aj skolu aj domacnost a da sa to! Ak sa chce, tak sa da! A este nieco: nikdy neinvestujte ani cent do kadejakych hlupych liekov vraj na chudnutie – keby sa z nich ozaj chudlo, tak uz po svete chodia sami stihli ludia. Postava sa da skutocne iba vymakat a ked chce clovek nieco dosiahnut, musi pre to aj nieco obetovat. Ja som si na moj sposob stravovania zvykla, postupne ked mi ustupia zdravotne tazkosti tak zacnem jest aj chude maso, ryby, vajicka a celozrnne pecivo – zatial este zial nemozem :-( A navyse odkedy sa stravujem tymto sposobom, usetrim aj kopec penazi, lebo zelenina a ovocie su pomerne lacne potraviny – v pondelok si nakupim za max 20-30 eur (ak kupujem aj jogurty) a vystaci mi to na cely tyzden. Takze mile osobky, ktore trapi nadvaha – treba len chciet a snazit sa a pojde to ;-)

 23. lucky515 vďaka za zaujímavé tipy. Plne podporujem čo píšeš, aj podľa mojich skúsenosttí je to presne tak – vôľa je všetko. ak človek naozaj chce schudnúť, nájde spôsoby. ak chce žrať, nájde dôvody.

 24. prosím napíšte mi na mail ja mám 12 rokov 170 cm a 70 kg ! neviem čo s tým mám robiť! jem menej sladkostí a mám aj trošku viac pohybu! čo mám robiť aby som schudla?nieje to ažý také zlé ale je to zlé! prosím napíšte na e-mail

 25. Tak, ja mám 29 rokov , 172cm, a teraz 69 kg čo je pre mna vrrr :-/ necítim sa dobre teraz vo svojej koži lebo ešte minulý rok v lete som mala tých mojich vysnívaných 62kg ale túto zimu som sa akosi velmi prejedla a ide aj o to, že mna ako cvičenie doma akosi nebavý, potom beh-no tak to už vôbec nie, prechádzky ano, to chodievame zo synom a s priatelom ale mna najviac bavý bicyklovanie. Ak je dobré počasie tak prejdem aj 100km denne, takže viem, že do leta budem zase fit ale dovtedy kým dojde dobré počasie musím sa začať stravovať normálnejšie lebo potom budem mať čo robiť, kým znovu schudnem.Môj največší problém je, že vela vysedávam večer pri PC a vtedy mám stále obrovskú chuť niečo zjesť ako aj teraz ale teraz som už vymenila lupienky za zeleninu a ovocie a chcela by som vedieť, že aj keď jem takto večer už len ovocie a zeleninu, že kolko je to ešte tak v norme, lebo teraz som už zjedla jednu takú stredne velkú mrkvu a 1ks kiwi. Nechcem to prehánať a tak vás poprosím o radu. A ešte niečo, že či stačí 3x denne jesť. No ja raňajky nejaký nemusím ale aspoň jedno ovocie si dám potom na obet nejakú ryžu, cestoviny alebo zemiaky, no a pôbede, tak okolo 17h zase niečo, možno ešte zvyšky z obeda.Snažím sa už aj na malý tanier si dávať aby to vyzeralo na viacej :-)))
  Vopred ďakujem :-)

 26. ahoj … Inka29 jediná chyba čo som postrehol je to, že večer by si nemala papat ovocie, teda aspon nie take čo sa mu hovorí kyslé… to jest , jablká ,hrušky atd.. ale ak ovocie, tak zásadité. no hlavne nie jablka :D myslim to vážne. no a dalšia a povedal by som velmi vážna chyba je, papat ryžu, zemiaky a cestoviny ! preboha, ved to su same sacharidy a ešte k tomu na večer . viac k tomu nemam … prajem vela štastia :D

 27. z mäsa na večeru mám desivé sny a budím sa spotená, po “sacharidoch” nie

 28. Ahoj len sa chcem spytat…ked aj rychlo schudnem a potom si budem davat pozor…je na tom nieco zle?

 29. barbi ak ideš rýchlo, znamená to veľmi tvrdú diétu a to znamená že sa spomalí metabolizmus. dávať si potom pozor znamená nejesť takmer nič a byť stále na hranici pribratia. je to prírodný zákon, ten neobabreš. nechudni. zmeň životný štýl tak, aby efektom bolo zdravie. a zdravie je okrem iného aj štíhlosť.

 30. ahoj mam 35rokov,5deti vyska168cm a vaha hroznych 90kg,asi pred viac ako 2 tyzdnami som zacala citat a hned som aj zacala skusat jest to co asi priblizne pisete v jedalnicku ale trocha inou kombinaciou,pretoze zijem v angl.tak nekupim take potraviny ako by som kupila u nas,muz je pekar v pols.pekarni tak chlieb jedavam celozrny hocijakeho druhu raz slnec.raz miesany s hocijakymi semenami napr.(lan.sem.,sezam,soja,mak) alebo podobne take nieco ako chlebanky u nas.ale chcela by som sa spytat niekoho ci je dobre to co zjem.Takze napr.rano ked vstanem o tej pol8 tak o 8hod.zjem na ranajky mensi krajec natrety s trochou masla light flora na to si dam morc.sunku k tomu redkovku,paradajku,papriku,aj uhorku(v miske dokopy).desiata:biely jogurt,ovs.vlocky,pomaranc asi polku,aj slivku nakrajanu,alebo namiesto pomaranca a slivky len jablko.obed: parad,omacka domaca mesove gulky(meso z hov.a morc.;soja)a k tomu 3ks knedle,alebo kurac.prsia na trche oliv.oleja podusene posypem vegetu aj papriku sl.a s ryzou olovrant:znova chlieb natrety s polskym tvarohom roztieratelnym alebo syrom alebo si polozim na vrch chleba nejaku udenu rybu,alebo tuniak vo vlastnej stave k tomu salat.listy,cibulu, uhorku.vecera: angl.v plech.fazula v takom paradajkovom hustom naleve nema to vela kalorie,ani tuku je to skoro bez soli a je to chutne,s chlebom natretym s cesnakovo-bylinkovym natierkovym maslom velmi zdravim(philadelfia) neskor ked som este hore tak sa snazim zjest uz len radsej cistu mrkvu,alebo si nalejem paradajkovy dzus.Samozrejme ze pocas dna pijem cistu vodu,a ked niekde idem tak si vezmem do tasky k vode aj polsky kefir.zo zaciatku pre mna bolo strasne tazko pit cistu vodu ked som zacala pred 2tyzdnami,pila som najradsej kyslikovu vodu bola som na nu zvyknuta od mala a pit az 3l je pre mna fakt tazke ale vypijem tolko vody hoci aj nasilu,a poviem je velmi ale VELMI tazko odolat sladkostiam ale za 2 tyzdne je to zazrak ale niekedy som mala sladkosti kazdy den a teraz sa snazim ovladat 2krat ma to zmohlo ked manzel doniesol sladke (take ako sisky polske)z pekarne,ale stale si to potom vycitam a mam ich naschval kazdy den pred ocami a da sa povedat ze sa pomaly dokazem premoct.viete mam vysoky tlak a este k tomu ked som cakala 2 dieta tak som mala zvyseny cukor c.9.a vtedy mi lekarka povedala ze ked si nedam pozor tak mozem v 40-tke dostat cukrovku takze sa bojim,a necitim sa k tomu vsetkemu s touto vahou dobre.tak teraz by som sa chcela naucit stravovat zdravsie.cize mliecne vyrobky ale hlavne zelenina.nikdy som nedopriala sebe ale len detom a ja som sa napchavala s rychlovkami a nenasytila som sa s tym s cim som mala ale len sladkosti a hluposti ktore neboli vobec pre moje telo dolezite,najest som sa mohla az vecer ked uz deti spali.lebo uz bolo ticho a ja som si nasla vtedy cas na seba.Manzel stale pracoval vonku.

 31. Dobry den ,
  ja by som bola velmi vdacna keby mi pan Vesely mohol pomoct.
  V septembri som prisla do anglicka s mojou vahou 57 kil… behom 6tich mesiacov som nabehla na 70 kil ,mam vysoky cholesterol,zle vysledky krvy neni to ani zdrave, chcela som sa spytat ako jest kolko kedy, plavam no stale to stoji :(

  hlavny problem je ze mavam vecere ako obedy…. snazims a jest pravidelne v malych davkach, pit no stale moc nepomaha dporucali by ste mi pokracovat alebo skusit neico ine ??

  VRELA VDAKA :)

 32. ahojte…ja nemam problemy s nadvahou len by som chcela trochu upravit nejake partie tela….sportujem kady den hodinku dve a vsetci mi hovoria ze to su svaly ale ja si myslim ze nieco by mohlo ist dole. pribrala som nejake tie kila ale jedla som velmi vela sladkeho takze mam asi velmi dobry metabolizmus ked to zniesol za co som vdacna…myslite si ze pomoze aj to ze prestanem jest sladke a obmedzim jedenie po 6. hodine? obedy si nemozem robit sama, stravujem sa v jedalini. doteraz som neranajkovavala za to vela som jedla vecer…nechcem si nejako pokazit metabolizmus a potrebujem energiu na sportovanie. len mi prosim poradte co by som asi mala robit. budem velmi vdacna… :)

 33. neviem co mam robit mam 12 rokov 150 cm a vahu 44kg strasne by som chcela schudnut no neda sami to obmedzujem jedenie no potom si nemozem pomoct a zase jem no potom ked sanajem si ppoviem ze zajtra to uz neurobim a zase sa to stane ja nechapem ale stale to odkladam pomozte mi ako by som mohla byt o trochu vytrvalejsia :D

 34. Ahojte,
  keď to tu čítam, všetci do jedného sa sťažujete na to, ako sa Vám nedarí schudnúť, že pre to robíte všetko a k tomu spomeniete také drobnosti ako že necvičíte, dietujete (po skončení diéty sa zasa prejedáte) odkladáte to a v podstate o tom chudnutí jak sa zdá len píšete a hovoríte ale nepraktizujete. Kto sa len sťažuje, nič nedosiahne.

  Dám Vám 3 rady:

  VODA (čisté H2O) denne piť 2-3litre vody (voda nieje cocacola, ani čaj s cukrom alebo medom, ani káva so smotanou, ani minerálka ALE čistá voda z vodovodu)

  RAŇAJKOVAŤ -nebudem písať čo, na tejto stránke určite získate predstavu o tom čo je správne papať. A inak papať minimálne 5 krát denne, nie porcie pre medveďov a zas ani porcie pre škrečkov

  CVIČIŤ a to denne, nie že 2 krát do týždňa si zacvičím a hneď potom sa načgať sladkosťami s pocitom “však som to spálila”, treba pohyb, hýbať sa, prechádzať sa, upratujte…lebo vážne, nemáte denne tých pár minútiek času?

 35. ahojte tak ja mam pre zmenu zase iny problem..strašne strašne som chcela schudnuť najskôr som začala racionalne pekne po poriadku celozrnny chlebik,ovocie,zelenina atd.ale kedže to moc nepomahalo tak som proste prestala jesť. Dnes je to už 29 den. čo som nejedla. To ako sa citim sa neda opisať slovami. Je to niečo prišerne a zaroveň krasne.(je to morbidne ja viem) chcem vydržať 46 dní.. neviem prečo 46 dní..viem že je to choré ale neviem to zastaviť.neviem ani o tom hovoriť ale potrebujem to zo seba dostať..možno sa to ani nehodí do tohoto fóra. Vlastne hodí:-) závidím všetkým vám ktoré máte zdravý rozum a chudnete krásne a dokážete sa popritom tešiť zo života..

 36. re: klaudia, ak máš 12 rokov a takéto problémy s váhou, skús zapojiť aj rodinu do toho aby ti pomohli, zrejme si tie sladkosti nekupujes sama, papaj menej ako spáliš a cvič každý deň aspoň hodinku držím veľmi palce, a papaj všetko čo mama navarí, ale na malom dezertnom tanieri, si dieťa, potrebuješ veľmi všetky živiny, takže žiadna dieta- ale zákaz sladkostí, môj názor., držím palce

 37. mám 15 a som schudol 30 kíl zo 100 teda mám rovných 70 … nemalo by to na mne zachať nejaké zdravotné problémy,že ?

 38. uau vy co ste schudli gratulujem,,,ja som iba vo faze chudnutia,,ale dari sa mi,,mojim vybornym pomocnikom su kolieskove korcule je to super,,vyskusajte

 39. ja sa momentalne odhodlavam k spravnemu chudnutiu. mam 20 rokov a 80 kil, co je privela. za posledne dva roky som pribrala skoro 30 kil, co sa odrazilo hlavne na mojej psychike, proste si neverim a bojim sa, ze nedosiahnem zelany vysledok. doteraz som sa viac menej vhovarala na to, ze nemam nikoho, kto by so mnou zacal civcit a chudnut. preto premyslam nad vyuzitim sluzieb osobneho trenera, ktory by mi poradil. na spravnom jedalnicku sa uz pracuje :) ale hlavne sa snazim nejest vecer. preto som rada, ze som objavila toto forum, pretoze ste mi baby dali nadej, ze ked sa chce, tak ide vsetko :))

 40. Idem držať vlastne nie držať ale idem sa konečne od 1.1.2011 normálne stravovať a cvičiť. Idem chudnúť lebo moja super váha narástla po druhom pôrode na krásnych 95 kíl a vyzerám jak mamut. Zle sa cítim som úplne nanič. Po prvom pôrode som schudla za 4 mesiace 28 kíl. Teraz budem jemnejšia chcem za 5 mesiacov 30 kíl. Kto bude so mnou chudnúť? Vždy to viacerým ide lepšie. Pridajte sa mám vypracované jedálničky no proste priúpravená. Dokážem to ale chcem aby sa ku mne niekto pripojil bude to sranda.

 41. Hilda a prečo chceš čakať celý mesiac na to, aby si si splnila svoj sen? Ak si rozhodnutá žiť zdravšie, tak hádam neplánuješ mesiac žrať koláčiky. Či?

 42. Ahojte,som 1,4 po porode 4 dietaťa,a mam uctihodních 70 kg 158 cm výška ,cítim sa hrozne,ale s vami dufam to pojde lahšie ,poradte mi ako na to Pan Veselý

 43. A ešte niečo ,chcem začat hned dnes ,na ranajky som zjedla 1 jablko a mističku ovsených vločiek s lyžicou medu ,čo robit alebo ako postupovat dalej?

 44. AHOJTE ja som vodič kamionu,v robote som mesiac a tyžden som doma,ked pracujem ja si nemožem dovolit každe 2hodky zastavit a dat si niečo lahke a vyživne,za jazdy jest nemožem,riskujem vysoku pokutu,jazdim večšinou v noci a cez den spim takže pravidlo nejest po piatej je blbost,pohybu vela nemam pretože si nemožem len tak niekde odstavit a ist si na hodku zabehat pretože sa može stat že po navrate k autu tam nenajdem ani volant lebo holt kamiony sa vykradaju,chcel by som schudnut a mam pevnu volu ale to mam dat vypoved a robyt niečo ine?všetci nekončime o druhej v praci v kancli a nemožme ist na 2hodky do fitka,Miro porad dikyyyyy

 45. DAIMON stačí zastaviť každé 3 hodiny a dať si niečo ľahké. A pravidlo nejesť po piatej je naozaj blbosť aj u človeka, ktorý robí cez deň.

 46. Podstatou chudnutia je zmena životného štýlu, nie dočasné oblbnutie organizmu a následný návrat do pôvodných koľají. Potrebné je nastavenie takých podmienok, aby sa človek neorientoval na zhodenie váhy v čo najkratšom čase, ale aby sa v novonastavených parametroch životného štýlu dokázal +/- pohybovať dlhodobo. Ani prudký výkyv váhy organizmu neprospieva – nehovorac o tom, keď sa po pár mesiacoch váha vráti do mamutích parametrov…

 47. Dobrý deň. Ja by som sa chcela posťažovať. Počas strednej školy som mala 50 kg a udržiavala som si to roky. Potom prišla maturita a rozchod s dlhoročným partnerom a schudla som na 44kg. Cítila som sa slabá. Pomyslenie na jedlo mi robilo zle. Cele dni som neviem z akého dovodu pila len mlieko s piškotmi. Keď som si na hocijaké iné jedlo spomenula bolo mi až na zvracanie. Potom som začala robiť v nemocnici a zrazu som bola stále hladná. Ťažká a namáhavá práca spôsobila, že som potrebovala energiu z jedla a aj napriek tomu, že som sa v tej nemocnici nabehala a myslím, že to, čo som zjedla aj spálila. Som priberala. A teraz pri výške 156 cm mám 55 kg a som maximálne nespokojná a depresívna z toho. Potrebovala by som radu. Totižto ja jem iba, ked som v službe a ked nie som v službe na jedlo si ani nespomeniem….

 48. Miš jesť treba dosť pravidelne, takže cesta by mala viesť tadiaľ, že budete pravidelne jedávať.

 49. Ahoj volam sa Dali pred 10 rokmi som mal vahu 150kg za neceli rok ani nie som schudol 54kg sam som sa čudoval čo sa deje všeci mi vraveli čo robiš chudneš proste som nejedol ras dene dnes som nabral spet 50kg

 50. Ahoj, mám 15 rokov a som vysoká 163 cm – vážím 59.5 kg. S touto hmotnosťou vôbec nie som spokojná tak som začala pravidelne cvičiť denne aerobic, nejaké cviky na brucho a nevečeriam nič ťažké len ovocie a jogurty. Dúfam že idem na to dobre. Chcem sa opýtať, či takýmto tempom môžem schudnúť do leta (teda, tohto roku :D). Ďakujem :-)

 51. Ahoj ja sa chcem opytat a teda ze mam vysku 164cm a vahu 65kg, skusala som zhodit dietou aj sa podarilo ale nevydrzalo mi to dlho taka ideal vaha to je jasne, asi pred mesiacom som si kupila orbitrek a snazim sa na nom cvicit kazdy den schudnem teda nieco lebo za ten mesiac sa mi na vahe posunula rucicka hadam len o pol kila a stravovat sa aj snazim zdravo ale nie vzdy to ide, spolieham sa ze to spalim na tom orbitreku ale tiez na nom nevydrzim dlhsie ako pol hodinu denne.

 52. Mám 15 rokov je to málo ale chcem začať s modelingom, no stále mi chýbaju nieake kilogrami dole.Som s toho už zúfala.Skušala som už všetko!

 53. aHOJ mIRO ,CHCELA BY SOM SCHUDNUT ,LEN NEVIEM AKO MAM ZAčAT,MAM 160 CM A 70 KG PROSIM PORAD MI ….TERAZ RAnajkujem ovocie 2 kusy,obed jem oddelenu potom poobede polovičnu davku ako na obed,lenže malo pijem nechuti mi porad mi prosim

 54. Paťa mesiac nič nerob, len prečítaj všetko, čo sa dá o jedení, cvičení… Potom budeš vedieť čo robiť.

 55. Tým, kt. už vedia niečo o chudnutí ,ale aj tým, ktorý ešte len začínajú posielam motivačnú vetu:
  ,,Ľudia, ktorí tvrdia, že sa nedá, nemajú zavadzať ľuďom, ktorí veria, že sa dá.,,
  P.S: vy ste tí, kt. veria, že sa dá :)

 56. Tak tieto komentáre cú vaľmi zujimavé.Chudnem od 4.04.2011 a začala som pri váhe 128 kg dnes 8.06.2011 mám 114 kg viem je to strašne veľa a už som si konečne uvedomila že mám zo sebou nečo robiť.Od prveho dňa ako som začala zo sebou nečo robiť začala som chodiť do fit centra kde potrvám 1 hod. a venujem sa kardiom strojom ( bežecky pas 30 min,stepter 30 min) a tep mam okolo 134 – 128 . Citim sa o mnoho lepšie ale nie je to ešte to pravé orechové.Prestali ma bolieť od spodu chodidla kde som mala veľky problém a aj pri osobne hygiene ktora ma veľkú nadváhu určite vie očom hovorím.chcela by som názor niekoho kto cviči a je troca odbornik na cvičenie či je dobre chodiť do fitka 5 x do týždňa lebo ja chodím a či mi stačía tie stroje na cvičenie na ktore chodim . A určite robým chyby v jedalničku lebo málo jem bojím sa nieč zjesť že priberiem.Prosim poradte mi čo môžem jesť aby som dalej chudla zdravo a mala stoho dalej radosť Ďakujem

 57. janka cicuš priveľa cvičenia môže byť záťaž, ak si mladá, asi to utiahneš. ak sa necítiš unavená, asi je to ok. no a jedlo ti neporadím, to si naštuduj, to je zložitejšie.

 58. Ahojte,
  mám 21 rokov, výšku asi 175cm a váhu 85kg, pred dvoma rokmi som mala 60 kíl. Strašne som pribrala. A chcela by som schudnúť, ale neviem presne ako, bojím sa, že schudnem a zase priberiem a omnoho viac. Už som zúfala, ani vonku sa mi nechce chodiť, a keď sa pozerám do skrine na veci, ktoré uz neobleciem:-( poradte mi prosiim

 59. Ahoj Miro Veselý mám 42 rokov povedala som si že keď chcem schudnúť tak musim veľa cvičiť aby to išlo dole možno na moj vek je to dosť ale nerobý mi to zaťaž a zvládam to.Tento týždeň sa ma pýtali dve baby vo fitku koľko som schudla veľmi ma obdivovali že to dokážem tak tvrdo na sebe pracovať a malo by to znich tak dokazal a oveľa mladši.Ja sa pred nikym neukazujem robim to pre seba a pre moje zdravie. A chcela by som vedieť tvoj názor na výrobok HERBALIFE lebo chodím na schodzky 1x za týždeň a volá sa to KROTITELIA TUKOV.Najprv som nevedela očo ide až dnes po 3 týždňoch mi ponukaju všeliaké tablety a kokteil za 290 € ale ja som si nič neobjednala lebo tomu neverím a je to finančne veľmi drahé a ešte určite by mi to na jeden krát nestačilo. Ta mila pani mi povedala ak sa moje telo nema očistiť od škodlivich látkach tak nikdy neschudnem. A staršie ženy si to objednávaju a už ich to dosť stálo .

 60. alena.22 čítaj o chudnutí. tento web, alebo iné weby. knihy, literatúra tu je uvedená.

 61. Miro dakujem terz som sa presvedčila na 100% že je to tak ako som si myslela.Zdravo jesť sa treba naučiť a vydržať a časom to dúfam bude samozrejme.Aspň premňa. Ďakujem si super !

 62. Ahojte :)
  Pred rokom som porodila krasnu dcerku.. Ale bohuzial, od vtedy mam dost velku nadvahu… Ako tu citam, tak vsetky by sme asi chceli zazracne tabletky, po ktorych schudneme za mesiac aj 15 kil :)
  Ja som teraz zacala s takym slabym rezimom. Nejem sladke, len malicko v nedelu, o 18-tej mam poslednu veceru, vacsinou zeleninku a cierne pecivo..Pijem caj na chudnutie a vela vody.dokopy tekutin asi aj 3l.
  Ako to tak sledujem, za mesiac som schudla len 2,5kila.. A to bez cvicenia, pretoze pri nasej malej princezne sa to neda.. Ak mate nejaky typ na doplnok výživy, ktory by mi pomohol mozno nejake kila dat navyse dole, prosim, podelte sa :)
  Pekny den

 63. Dobry den mam dost velky problem po 35 rok som prestala fajcit a priberam kazdym dnom spolu uz 10 kg.
  Pritom sledujem koko tukov a cukrov ma strava co kupujem a 2 krat do tyz. chodim plavat a stale priberam co mam robit poradi mi niekto? dik lala

 64. lala ak zješ viac, ako treba, budeš priberať. takže o niečo priškrť príjem.

 65. Ahojte, chcem sa opytat aky by mal byt moj denny prijem kalorii ak chcem schudnut ? Jem kazde 4 hodiny, normalne jedla /biely jogurt, melon,ladovy salat, ryby, kuracie maso, srvatku, cottage, nizkotucne kysle mlieko, pohanku,zeleninu,tmavu ryzu..sladkosti, mastne a vyprazane jedla, chlieb a zemiaky nejem vobec, obcas cestoviny, bez omacok, iba so zeleninou.Chcem schudnut 12/15kg za 3 mesiace. Je to realne ? Denne bicyklujem cca.60min, plus prechadzka so psom cca.3km

 66. Lulu1234 všetky otázky som tu už napísal, skús trocha čítať. chudnutie nie je téma, ktorá sa dá riešiť telegraficky.

 67. ahoj chcem sa opýtať o koľkej by mala byť večera teda posledné jedlo dňa? a čo voliť na večeru niečo typu ako ovsené vločky alebo si môžem dať aj chlieb….či zeleninu?

 68. Ahoj, ja by som sa chcela tiež nejakú menšiu radu. Som nízka – 165 cm a vážim 89 kg. Dosť dlho sa snažím zhodiť kilá, ale nejde to. Chcela by som sa teda opýtať, či zmenou jedálnička + cvičením napr. na steperi a pod., proste cvikmi doma mám nejakú šancu zhodiť tie nadbytočné kilá. Ďakujem za radu :-)

 69. Zdravím, chcela by som sa spýtať, či správne chápem, že tabuľkové hodnoty zodpovedajú energii danej potraviny v surovom stave? Takže ich je potrebné odvážiť ešte pred tepelnou úpravou? Prajem veľa zdaru všetkým a autorovi srdečne ďakujem za zmenu mojich stravovacích návykov… :)

 70. ahojte,potrebovala by som poradit..mam problem,ze po porode nemozem schudnut i,ked som dala uz dole 18kg,stale to nieje ono…mam skutocne vela pohybu,denne prechadzky,pomaly vobec ani nejem,pijem vela tekutin,tym myslim vodu a stale sa mi nedari….moje BMI vyslo 23 je to vela?

 71. ahoj všetci , mám 176 cm a 61 kíl chcela by som schudnut aspon 3-4 kila. Ako by mal vyzerať moj jedalny listok? a aké cviky by som mala robiť aby som schudla surne do mesiaca.

 72. Miro tým chcel povedať, že si máš prečítať články na tejto stránke, prípadne fórum a tam sa dozvieš všetko čo potrebuješ vedieť.

 73. citam tieto stranky aj inde a a jedny pisu,ze v ramci treba posilovat a ked su svaly bez glykogenu,tak kardio,by spalovali tuky.
  druhi pisu,ze treba iba posilovat,kedze kardiom clovek prichadza o svalovu hmotu a nema co potom spalovat tuky,ked ma malo svalov

 74. Feri

  Nie som profi cvičiaci človek, ale podľa môjho názoru posilňuj aj cvič aeoróbne cviky. Myslím, že obidva prípady čo si spomenul sú pravda, preto myslím, že nie je zlé tieto dve veci rozumne skombinovať. Je pravda, že celé telo sa dá precvičiť cvikmi v posiľňovni, ale keď si pôjdeš zabehať, alebo na bicykel si určite neublížiš. Cvičiť sa odporúča pri chudnutí preto, že pri cvičení máš ďaleko vyššiu spotrebu energie o čo pri chudnutí ide, buduješ svalstvo, ktoré potrebuje na svoju funkčnosť energiu a zároveň pri chudnutí sa strácajú aj svaly aj tuk, tak aby si o tie svaly neprišiel. Pri aeróbnom cvičení tiež spevnuješ svaly. Keď behávaš, tak posiľnuješ spodnú časť tela – nohy, zadok. Takže nestrácaš vo veľkej miere svaly, ale tuk.
  Skoro som zabudol, vhodným stravovaním a hlavne tréningom si zrýchluješ svoj metabolizmus. Vďaka tomu, rýchlejšie trávi žalúdok a rýchlejšie míňaš energiu. To je podstata cvičenia. Cvičenie veľmi pomáha strate tuku z tela. Preto som presvedčený, že nie je zlé kombinovať obidva druhy cvičení. Ber to tak, že posilňovanie je na rast a udržiavanie svalov, na míňanie energie a povedzme beh je dobrý na kardio a na míňanie energie. (kardio som pochopil, že je v podstate výdrž)

 75. fero ja som tej otázke celkom neporozumel, tak neviem odpovedať, ale že by sa kardiom strácali svaly tak to hádam bude produkcia nejakých šialených kulturistov, nie?

 76. viem,ze orientacne v zasade ma branislav pravdu,len ide mi o to,ze kazdy tvrdi,ze sa nedaju cvicenim v posilovni vybudovat svaly,ked clovek cvici aj kardio,napriklad rozlicne postavy sprinterov a maratoncov. a pozorujem svalnatych ludi a nikdy kardio necvicia.viem,ze na srdce,cievy,pluca a podobne je kardio nesmierne dolezite,ale o to teraz nejde. jeden nazor je ten,ze je jedno co a ako clovek cvici,ze ide len o vydaj energie a ked je mensi prijem,chudnem.iny tvrdi,ze treba iba kardio,aby sa spalovali tuky. a dalsi,ze treba iba budovat svaly,ktore na svoju cinnost spaluju tuk.
  problem je totiz v tom,ze cvicim aj aj,a vysledok skoro nula,resp.za rok iba 6kg tuku mam dole z vahy,co je velmi malo.chapeme sa?

 77. fero no problém je v tom že na kulturistiku treba jesť a pri chudnutí škrtiť. kardio svaly posilní, ale nie na objem. pre objemový tréning sa jedia gainery a iné gebuziny, potom je ťažké chudnúť…

  vždy je dobré pri tréningu stanoviť si cieľ a to pri chudnutí bude problém, lebo na chudnutie je dobré ísť do vytrvalostného športu na hranici katabolizmu a pre kulturistiku treba anabolizmus.

  pre naberanie svalov a chudnutie zároveň to už chce trénera, výživový plán, celkom dosť suplementov.

 78. cize ty zastavas nazor,ze schudnem iba kardiom?to som uz skusal,plaval som kazdy den hodinu pri tepe na spalovanie a nic.
  lebo celkom logicke sa mi zda posilovat,aby svaly mohli “jest”tuky v klude.ale zasa bez vysledku……….

 79. fero nie, ja vravím, že schudneš úpravou stravy a kardio to môže celé podporiť. žranie energie svalmi je síce pekný sen, ale radšej sa na to nespoliehaj.

 80. fero tak si to robil zle. úprava stravy funguje na 100%, ak nie, je to zle spravené. chudnutie má určité princípy a tie treba naštudovať. v kulturistickej literatúre sú použité iné postupy, ktoré sa týkajú skôr vrcholového športu a nemusia fungovať, alebo nie sú zdravé/vhodné. jednoducho si vyrátaj koľko máš zjesť pre svoju výšku váhu a záťaž a z toho odrátaj tak 2000 kJ denne. potom váž potraviny a jedz koľko treba. žiadne výnimky, banány, pivečko, sladkosti… k tomu kardio šport. samozrejme za predpokladu, že si zdravý a nie trebárs diabetik. potom treba postup konzultovať s lekárom.

 81. fero potom to treba konzultovať s lekárom, striktne rešpektovať diabetickú diétu. to sa chudne oveľa ťažšie. ale chudnúť pri diabetes “normálnym” spôsobom je ešte horší nápad.

 82. k lekarovi chodim,dietu dodrziavam a bez efektu
  preto som tajne dufal,ze tu mi bude vediet niekto erudovane pomoct

 83. fero nie, v prípade tak vážnej choroby musí postup chudnutia aj iných životosprávnych či režimových opatrení riadiť lekár, nie hlas internetu.

 84. kazdy lekar tvrdi nieco ine,dokonca ta ista fakulta,zhruba ten isty rocnik,ten isty zamestnavatel a milion nazorov.nehovoriac o tom,ze kazdy lekar vidi len svoj odbor a nic ine ho nezaujima.viem,ze tato tvoja stranka je solidna,preto som tu hladal pomoc.som zdeseny,co za blbosti pisu inde.

 85. fero je pravda, čo píšeš. žiaľ v diabetes sa nevyznám. určite by som šiel pri návrhu jedálnička pri diabetes takou cestou, že striktne by som dodržal diabetickú diétu až na úroveň váženia potravín tak, aby si prijímal práve toľko, koľko je primerané veku, možno len o veľmi málo menej. a navýšil by som šport práve v kardio záťaži – znova – športtester a nie odhad. taký program by som skonzultoval s lekárom a spustuil. predpokladám, že by to malo fungovať, ale znova zdôrazňujem že toto je názor nepodložený znalosťami.

 86. ja vsetko dorziavam,ved mam vypocitanu dietu presne na sacharidove jednotky a mnozstvo inzulinu a samozrejme ze si vazim vsetko.ako som uz pisal,riesil som chudnutie kardiom,bez efektu.posilovna tiez.viem,ze inzulin je anabolicky hormon a zabranuje spalovaniu tukov.
  v kazdom pripade dakujem za snahu mi pomoct

 87. Ahoj venujem sa kickboxu a do 2 týždňov by som potrebovala schudnúť 3kg.Ako by sa to dalo?

 88. čítala som že nieje zdravé schudnúť tak vela za tak málo času a ostatné veci ale kvôli váhovej kategórii to potrebujem a preto by som chcela vedieť čo “najzdravší” spôsob ktorým by som mohla dosiahnuť váhu ktorú potrebujem aj keby to nevydržalo no 8.10 mám váženie a na vážení potrebujem mať 52 kíl.

 89. Po dvoch detoch som sa dopracovala k uctihodnym 127 kg. pri vyske 181 cm je zomna kus hory,ktora ma skrinu plnu nadhernych siat a marne hlada na vypredajoch cosi, do coho sa zmesti. zacinaju ma pobolievat kolena a hneva ma kazdy zahyb na mojom tele. zacala som so zeleninou v kuchyni, a cvicenim jogy-power, drzte mi prosim palce nech to vydrzim, aj ja chcem mat znova svoje krasne krivky a mat ten krasny pocit, ked sa niekto zamnou otoci.budem sa poctivo hlasit kazde dva tyzdne, aby som nebola v tom sama.
  dufam ze sa mi to podari.

 90. Otazka pre Mira Veseleho.
  Moj problem je v casti spolocny s ostatnymi- obezitka.
  Avsak, nieje to len prejedanim, ale desatrociami uzivanim kilami liekov, hormonami, stresmi a co ja viem cim. Bola som v nemocnici a chudla drastickou Jegorovkou.. za 12 dni AZ 70 deka, ked som presla na redukcnu-jasne, ze som ju dodrzala a nic, okrem toho, co mi tam dali nezjedla-mala som na to svedkov, pribrala som 4,70kg…… lekari neverili a ja tiez nie… ale bolo to tak.
  Ked lekarka objavila pripravok Reduktip. okamzite mi napisala recept.jasne, ze to bolo nadstandart a zaplatila som v tom case 3684 korun za davku na 28 dni……a nic, ked neratam kilo, ktore sa mohlo stratit liekmi na odvodnenie. Nuz a tak mi ich napisali este 5x…. jasne, ze aj 5x 3684 korun……. a vysledok?….asi 2 kila. Potom som to uz odmietla, pretoze nekradnem. A tak som sa dala na delenu stravu, jasne, nastal problem, pretoze zelenina obsahuje K vitamin a ja mam s nim problem. Brokolica, kapusta, kysla kapusta, paprika, karfiol, kalerab, rajciny, paprika……… vo vsetko je a ja si musim priidat lieky, aby som vladala dychat. Podotykam, ze odjakziva som nemala rada maso a moj zivot bol skor na ovoci a zelenine. Chlebik nejem uz 2 roky. Aby bolo veselsie nastal problem s tlakom a vypovedalo srdiecko, takze behat nemozem, ale aj noha a tym mam obmedzeny pohyb. Jedine, co mozem je prechadzka, alebo cvicenie ruk…… s nohou musim opatrne.
  Absolvovala som aj biorezonancnu liecbu, ale div sa svete, zasa ziadna slava.
  Nuz a co teraz?

 91. nikdy nezasahujem do takychto debat,aby sa inac seriozny portal nezvrhol na nejaky pubertalny pokec,ale neda mi nezaregovat
  cize podla toho co pises,nemozes jest zeleninu,lebo obsahuje k vitamin a ty si si musela zvysit davky, predpokladam warfarinu,aby si mohla dychat?
  mala si snad plucnu emboliu,ktora sa riesi injekcne heparinom a nie warfarinom?chod sa bavit inde

 92. Pre Fera……… som na 15,g warfgarinu, na sprejoch pre astmatikov a kopec inych liekov……. na heparine som bola 24hodin denne 14 dni…….. nebola to len pucna embolia ale aj ine, ak Ti je to malo, mas smolu, prepac, nepytala som sa o radu Teba…… vies, nepotrebovala som sa tu predviest aka som mudra, ale poradit sa, co mozem a co nemozem.

 93. Dada v diskusii k článkom sa nechcem púšťať do osobného poradenstva, na to tu nie je priestor. Možno vo fóre. Z toho čo je napísané sa nedá poradiť vôbec nič, nevieme ani základné údaje, na seriózne poradenstvo by to chcelo veľa informácií. Vek, antropometria, hmotnosť PRESNÉ špecifikácie koľko zjete ako často kedy… Presné info o chorobách a liekoch. Potom by možno špecialista niečo poradil, radíl by som skúsiť niekoho, kto sa vyzná + je lekár + má výsledky, trebárs doktor Bukovský, Minárik… Z toho čo ste napísali by som sa určite zaujímal o to, či nie ste proste podvyživená. Dosť žien drží podivné diéty, kedy takmer nič nejedia, ale to čo jedia je značne nevhodné.

 94. Marec 2011 , 31 rokov 185cm výška váha 152 kg , začal som chudnuť zákerne 4 dni len ananás aby som si stiahol žaludok lebo som bol strašne moc rozjedený a potom som sa začal zdravšie a častejšie stravovať .
  Pohybu som nemal moc , do prace autom v práci veľa času za PC .
  Dnes moja váha je 96 kg nijak som sa netrápil ani som nehladoval a samé to išlo takto dole .

 95. Tak po druhom dieťati som ostala na váhe 83,5kg a mám výšku 172cm teda mám toho dosť na sebe!! Minulý týždeň som si už kúpila digitálnu váhu a chudnem o106 lebo sa necítim takto vôbec dobre!! Už týždeň sa vážim viac krát denne a mne aj to pomáha :-) ale samozrejme jem menej ako doteraz a aj zdravšie sa stravujem a už som na váhe 80,2kg čo je super podla mna :-) už tretí týždeň nejem pečivo len ak celozrnné ale častejšie jem sójové ale aj to max 1x denne.Jem to čo mám navarené pre rodinu ale ani to nepreháňam.Cvičiť nemám velmi času lebo mám 8ročného syna a dvojmesačného syna takže sa nenudím . Chcem sa opýtať že couscous (po našom kus-kus) či môžem jesť, teda či sa odneho velmi priberá alebo či je to niečo z tých zdravších jedál?

 96. Ahojte!Prečítal som to tu skoro celé.Mám 44 rokov,173 cm.Vždy som bol ťažký typ,hrubé kosti,75 kg som vážil,keď som mal úplne ploché brucho.Po návrate z All iclusive dovolenky som mal 86,7 kg.Dva týždne som skúšal schudnúť iba zvýšenou fyzickou námahou-výsledok nič.Potom som si upravil jedálniček,odvtedy prešli 2 mesiace:nehladujem,jem to isté,čo predtým,to,čo mi chutí(aj salámy,klobásy,smotanové jogurty,ale s mierou),ale iba 2 tretiny pôvodného množstva (som lenivý počítať kalórie)a už som si zvykol,stačí mi to.Pijem nesladenú vodu alebo minerálku,predtým iba sladené.Jem plno zeleniny,predtým skoro vôbec nič.Sladkosti mi stále chutia,ale niekedy prejde aj týždeň bez nejakej sladkosti.Odvtedy som sa už ani raz neprežral (predtým som sa večer po slabom obede nenormálne prežral).Fyzická aktivita:kliky,drepy,v práci,keď som sám(aby ma nevideli ,ako využívam pracovnú dobu)dve dvojlitrové fľašky plné vody nad hlavu 200x,upažiť 200x,bicepsy 500x=900×4 kilá,pingpongový tréning-mínus kilo po tréningu,cyklistika.Výsledok:teraz vážim 80,8 kg a ide to zatiaľ plynule dole,až sa čudujem.Boli aj nejaké oslavy,guláš,zákusky,zabrzdilo ma to na 2 dni,ale potom to išlo ďalej dole.Vrátil som sa v čase o 6 rokov za dva mesiace (oblečiem rifle,do ktorých som sa 6 rokov nezmestil).Ďalšie rifle 12-ročné už zapnem,ale ešte ma tlačia,do 1.decembra som v nich:).Stehná sa mi už nešúchajú o seba.Pred 2 mesiacmi som a po 30 klikoch mal svalovku,teraz mi už ani 200 denne neublíži.Ak si sadnem,bočné sadlá zmizli úplne,vpredu ešte niečo ostalo (pol päste).V páse mám menej o 6 cm.Menej ako 75 kg nebudem mať,1.decembra chcem 77.
  Schudnite,oplatí sa to,odvtedy sa rád vážim,nemusím nosiť tielko na zakrytie sadiel a teším sa z padajúcich nohavíc:)

 97. Ludia, hovoríte, že keď schudnete tak zase priberiete, ale ved prečo? Asi preto, že zase začnete robiť, to čo pred tým, to vám nikdy nenapadlo stravovať a hýbať sa toľko ako vtedy ked sa zbavujete tukov? Bože ja už ked mám už takä chuť na chipsy tak si ich dám, ale ked cvičím pred telkou, tak si dám ho 40 minút viac… Nechápem.. Nechudnem, ale držím si váhu.. Pochopte to…

 98. ak mate niekto niaky tip na dobru dietu, stranku alebo hocico co by mi mohlo pomoct schudnut prosiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim….poslite mi e-mail…..Mam este iba 15 rokov a mam 65 kg….

 99. MonikaakinoM … a načo by ti niekto mal posielať majla? však si prečítaj niečo o tom, ako sa stravovať. v pätnástich nemáš čo blbnúť s chudnutím.

 100. Ahojte rada by poprosila o radu, potrebovala by som schudnut. Mam 29, 83 kil a 167 cm. Prve tehotenstvo som zacala s 55 kilami po 3 rokoch som otehotnela zas teraz som pomali 3 roky po porode cisarskom a mam 83 kil citim sa otrasne vsade mam sunky na bruchu ( najviac ma trapi ze je ovisnute) , stehnach a zadku :-( ak by ste mohli poradit ako sa toho zbavit. Dakujem za kazdu jednu radu.

 101. Jarka ja Ti vlastne ani radu nedám ale Tvoje hodnoty mi strašne pripomínajú moje. Tiež som začínala prvé tehotenstvo s 55 kilami, po 3 rokoch druhé tehotenstvo tiež cisársky rez a 3 roky po pôrode 82-83 kíl. Je to až neuveritelné ešte aj výška 167 cm. Až sa z toho smejem. Teraz mám 48 rokov a ručička na váhe ukazuje 90 kg. Vôbec nepozerám fotky zo seba som z toho nešťastná ale nedarí sa mi schudnúť. Priznám sa ja “nemám” pevnú vôľu. Ak nadváha nie je chorobná treba zosúladiť príjem a výdaj kalórii a pohyb pohyb a ešte tri krát pohyb.

 102. Sedliacky rozum hovorí.. keď telo pýta jesť-jedz, keď pýta piť-pi…. logika je samozrejmá… sedenie doma na riti a príjem väčšieho množstva kalorií, hlavne tých tukových.. uloží len tuk.
  Papať s rozumom, to čo chutí, všetko sa dá nahradiť aj menej tučnými jedlami… napríklad mlieko, jogurty, syry, pečivo, mäso.. sú aj vysokotučné, aj nízkotučné… netreba si zakazovať, len správne vyberať… načúvať svojmu telu… keď je hladné, dať mu jesť, keď je smädné, dať mu piť… ako stará múdrosť hovorí… “JEDZ DO POLOSYTA, PI DO POLOPITA” ….
  samozrejmosťou pre spaľovanie tuku je pohyb.. tuk sa spaľuje vo svaloch… naše telo je ako auto na pohonné hmoty… preto musíme papať.. žiadne hladovky!!!!
  ja si každú chvíľu niečo zahryznem… jablko, o pol hodinku nízkotučný jogurt, o pol hodinku tri piškotky, obed v miere, aby som necítila tlačenie v žalúdku.. do polosyta…
  ostatné je o zvyku a uvedomení si, že schudnutie nie je len o čase, kedy dosiahneme vysnenú váhu , ale o pocite, že sa budem cítiť vo svojom tele úžasné celý život….

 103. V máji minulý rok som mala 104 kg a bola som spokojná aj s tým fučaním do schodov a boľavými kolenami. Potom dajaké vyšetrenie a bac zistili mi cukrovku. To ma vážne naštartovalo a začala som držať diétu prakticky len s vylúčením všetkého cukru a … dnes mám 78 kg a pomaličky stabilne chudnem ďalej a cítim sa skvele. Jem prakticky všetko okrem vecí ktoré provokujú krvný cukor. Cukrovka sa dostala do normálu, kolená ma nebolia a do schodov vybehnem ako srnka aj pri mojich 54 rokoch. Nemám žiadnu špeciálnu diétu. Iba som sa začala stravovať viac zdravo a neprežieram sa. Všetkým čo sa snažia schudnúť držím palce.

 104. Zdravím cez leto 2011 som od júla do oktobra scchudol so 100kg na 82 no ďalej to už nejde neviem prečo robím to tak isto ako pred tým len mám viac pohybu min 3x 45minut do týždňa cvičím neviete mi náhodou niekto poradiť v čom je problém? :D chcel by som sa dostať aspoň na 75kg to by bolo idealne na moju výšku

 105. L&M naslepo neporadí nikto, ale zvyčajne je chyba v jedení. človek si povie že cvičí a tak že môže jesť o trocha viac a je to…

 106. Chcela by som sa spýtať, za aké dlhé obdobie je zdravé a optimálne schudnuť 7-9 kg. Zdravou stravou ( raňajky, desiata, obed, večera….) a pohybom ( beh 3-4x týždenne, každodenným cvičením pár cvikov ako brušáky a podobne) ??? :)
  Za odpoveď ďakujem

 107. Vrana kilo mesačne merané radšej na páse ako na váhe je ideálny spôsob zdravého chudnutia. Nie viac ako dva kilá. Kilo je zhruba tak centimeter na páse.

 108. Ahojte, mám 30 rokov, váhu 69 kg a 172 výšku. Chcela by som sa dostať na váhu cca 60-62 kg.
  A teraz niečo aktuálne……. Jedného dňa som si povedala, že už stačilo a začnem sa zdravšie stravovať, jesť menej sladkostí, nepiť sýtené malinovky a obmedzím všetko nezdravé.
  Raňajky mám po príchode do práce o 7:00, zvyknem si dať 2 krajce celozrnného chlepbíka napr. s mozarelou a rajčinou, alebo inou zeleninou, k tomu si dám trošku musli s nízkotučným jogurtom a kávu bez cukru, s troškou mliečka. O 10:00 si dám ovocie, zvyknem si nakombinovať napr. jablko a 2 kiwi, alebo neaký väčší pomaranč, niekedy si dám keksík, ak mám naň chuť, tak prečo nie. Samozrejme, nie 3 ks 100 g keksíkov, ale niečo menšie, s ovocím. Na obed sa najem, dám si trošku polievky ( akejkoľvek) a druhé jedlo si nakombinujem tak, aby bolo menej kalorické. Napr. mäsko si dám so zeleninovým šalátom, alebo ak aj s ryžou, alebo zemiakmi, vždy menší pomer, ale jednoducho zjem, na čo mám chuť, neodoprem si to, ale jem to pomaličky a zjem toho skutočne o polovičku menej, ako kedykoľvek predtým. Potom si zvyknem dať poobede okolo 15:30 napríklad tvaroh, cottage s neakou zeleninkou alebo napr. si urobím krupicu z nízkotučného mlieka, netreba si dať za kýbel, len tak na zasýtenie. Alebo si dám 1 banán, alebo vypijem pohár mlieka, proste niečo sa už vymyslí. No a potom prichádza na rad to moje vytúžené, smer posilňovňa. Tam si dám cca 50 minút kardio cvičenia a ešte 30 minút neakého silového cvičenia, či už na bruško, chrbát, ruky, nohy, zadné partie tela. Po príchode z posilovne si zvyknem udusiť neakú zeleninu, alebo si urobím rybu na masle, POZOR : večer NIKDY nie ovocie !!!!!!!!!!!!!!!! a to je vlastne tak 18:30 – posledné jedlo dňa.
  Výsledok : za 1,5 mesiaca som schudla 5 kg, cítim sa lepšie, každý pohyb mi robí radosť, lepšie spávam a mám viac energie.
  Ešte také vychytávky : Pijem IBA čistú vodu, každú hodinu tak 2-3 dcl, pred cvičením si dávam L-carnitín. Najradšej som, že som sa zbavila nezdravého stravovania, ale dovolím si tvrdiť, že som si neodopriala nič, pretože ak mám chuť na zákusok, tak si dám, ale len v doobedňajších hodinách a v zdravej miere a dám si aj niečo vysmážané, ale v malom množstve a v kombinácii so zeleninou.
  S týmto životným štýlom chcem pokračovať…………………

 109. dobrý deň. nikdy som nebola obézna ani som netrpela vysokou nadváhou…..hýbala som sa síce nepravideľne ale aspoň trochu.Po štyridsiatke som zbadala na sebe zmeny. Ostala som mľandravá a narástlo mi brucho,ktoré som pred tým vôbec nemala.Moja strava je viac ako vzorová už celé roky….viac krát za deň…zelenina .bielkoviny,bez sladkostí a ,,nezdravých slaniniek, párkov,rezňov a hranolkov,,.Tak som začala chodiť do posilovne .Cvičím pod dohľadom trénera ale po dvoch mesiacoch nevidím na sebe nič, dokonca som pribrala na svalovej hmote ,čiže aj na obvodoch všetkých partíí a mojich 50 kíl stúplo na 53,5…ako je to možné? Dakujem.

 110. vladena a vy sa čudujete, že s tréningom, rastú svaly? dosť veľa ľudí cvičí práve z toho dôvodu, aby rástli. nedívajte sa na váhu, ale veľkosť opaska. No a 50 kíl v strednom veku… ak meriate 140 centi tak je to asi problém.

 111. Dobrý den. Chcela by som sa spytat že ako a kedy mam jest biele pečivo aby som nemala víčitky.Problém je v tom že my vačšinou kupejeme tento druh pečiva.Síce kupujeme tmavý chlieb niekdy aj celozrnné pečivo no málokedy.Ja mám velmi rada pečivo a to akékolvek.Mám sa mu vyhnút úplne (ked chudnem) alebo len obmedzit množstvo.Dakujem

 112. Nikol tak nekupujte biele a vybavené. Či? Biele pečivo ani pre zdravých nie je vhodné.

 113. miro prosim vas chudnem uz mesiac na vahe vidim 2 kila dole cvicim 4krat tyzdenne papam zdravo no na cm nic nevidiet:-(ako to je mozne?

 114. domca z takejto otázky sa nedá nič povedať. 2 kilá za mesiac sú ideálne tempo. Sledujte radšej opasok ako váhu.

 115. pekny den, neviem preco ale nedari sa mi schudnut s touto dietou, resp. s tymto jedalnickom. Stale sa citim nafuknuta s pocitom ze priberam. Ked sa najem ale trocha viacej (viac Kj) citim sa lepsie… Je mozne ze potrebujem viac Kj? Pritom mam nadvahu iba nejakych 7 kg.
  Vdaka za radu.
  Este jedna otazka.
  Ide vlastne v jedalnicku o to aby som prijala napr. za 1 jedenie cca 1200 Kj to je jedno v akej forme? Ak si dam napr. nanuk a potom 3 hodiny nic nejem a potom obed… atd…??
  dik

 116. dievkanavydaj neviem poradiť. Neviem aký jedálniček máte, na tejto stránke jedálničky na chudnutie nemám, tie čo tu sú skôr ilustratívne, aby ste si vedeli jedlo zostaviť a navrhnúť sama. Pocit nafúknutosti je príliš všeobecný pojem. Z druhej otázky však už tuším aj čo sa deje. Určite nestačí, ak sa pokúsite ísť podľa “počítania kalórií”, pretože to by vám nefungovalo. To by stačilo vypiť za deň jednu necelú fľašu vaječného koňaku – tá tiež má vhodný počet kalórií. Odporučil by som vám preto dajte si čas a dôkladne si to tu preštudujte, potrebujete veci vidieť v súvislostiach. Nadváha 7 kíl nie je žiadna pohroma, tam by som ani neradil ísť do nejakého diétovania či obmedzenia stravy. Stačí ak škrtnete všetko nevhodné ako nanuky, sladkosti, príliš mastné a zaradíte systematický pohyb.

 117. ahojte, prosim o radu… uz viac ako tri tyzden cvicim, viac menej kazdy den, cca 27 min. ( 30Day shared – Jillian Michaels) upravila som si stravu, jem min. 4x za den, vypijem viac ako dva litre cistej vody denne. sladkost si doprajem len raz za tyzden. no i napriek tomu vobec nechudnem. Idem mi najme o centimetre, ktore mi ostali na bruchu, ale aj na vahe by som chcela schudnut nejakych 5kg. no za tie tri tyzdne mi neodbudlo ani len pol centimetra, vobec nikde. Preto nechapem, ze niekto po par dnoch tohto cvicenia uz ma dole par centimetrov. co robim zle? som z toho nestastna :-(
  Dakujem, Z.

 118. ahojte chcem sa spitat ked mam 12 rokov a 163cm vyšku a52kg vahu ci je to dobre alebo mam schudnut ak mam schudnut tak mi povecte ako dik

 119. Potešilo by ma keby som našla odpoveď na môj problém. Mám 54r. pri mojej výške 168cm som celý život mala okolo 60 kíl. Pred tromi rokmi som začala neskutočne priberať aj napriek tomu že 30 rokov pijem kávu aj čaj bez cukru, nepijem sladené nápoje a už 10 rokov jem iba celozrnné výrobky. Sladké jedlá nevarím ani nekonzumujem.Milujem zeleninu, pohánku a chlieb si zásadne pečiem doma už roky. Najprv sa moje priberanie pripisovalo menopauze ale pred rokom mi zistili NEFUNKČNOSŤ štítnej žľazy. Už 3x mi zmenili lieky ale priberám ďalej. Som stále unavená a bez energie,cvičiť nevládzem tak chodím na prechádzky. Moja váha už balancuje na 96kg a to ma desí. Lekárka na endokrinologii mi povedala,že nemám šancu schudnúť kým sa neupraví funkcia štítnej žľazy. Ale už to trvá dlho a ja som zúfalá. Toto nie je moje telo a necítim sa dobre. Poradíte mi? Ďakujem Iva.M

 120. Ivana štítna žľaza reguluje aj obezitu a niekedy aj depresiu môže vyvolať. Myslím si, že bude rozumné ak sa budete riadiť tým, čo odporučí lekárka. Neublíži ak sa budete stravovať čo najprísnejšie podľa pravidiel zdravej výživy a primerane vášmu veku a fyzickej záťaži. Aj keď to nie je práve chudnutie, aspoň by sa malo zastaviť nejaké drastickejšie priberanie, ktoré by nevhodná strava mohla ešte zhoršiť. Ak môžete zaradiť pohyb do života, nemalo by to uškodiť.

 121. Ahoj MIRKO. Si pre mna veľký vzor no ja sa stále nejdem nejako dokopať do toho všetkého čo radíš ľuďom. Nejde o jedenie ako to by sa dalo len som pracovne moc vyťažená a nemám kedy do posilovne. Nedalo by sa nieco ? co by som mohla aj doma ? ja som dlho premyslal ci ti napisem ale asi len ty ma uz dokazes nakopnut na to aby som zacala raidne nieco robit. Alebo nedalo by sa mi nieco na mieru ?? Ďakujem vopred za odpoved :)

 122. Andrejka posilňovňa je síce ideálna, ale začať sa pokojne dá aj rýchlou chôdzou trebárs pol hodinka denne, neskôr viac. Je výborný nápad niečo robiť, naozaj platí radšej niečo ako nič s odôvodnením, že dokonale sa nedá.

 123. Zdravím,chcela by som chudnut,no momentálne nemožem nemožem cvičit a ani vykonávat nijaku tažšiu pohyb.aktivitu/mám vysunuté platničky/.Poradili by ste mi ako schudnut aj bez cvičenia?Stravu obmedzujem už asi 1,5 na 3-4 jedlá za den.ani sladké nejem.A váha mi ukazuje ešte viac ako pred mesiacom.Dakujem.

 124. Dobrý deň, mohla by som sa Vás spýtať, či je pri chudnutí užitočné chodiť na lymfodrenáž(prístrojovú) ďakujem za odpoveď

 125. darina to si môžete vyskúšať v praxi, ja si myslím, že netreba.

 126. no ták čáute :) ja mám 15 rokov mám 81kilo :( velmi mi to vadí :( snažím sa chudnút poslední mesiac už po 17-cej hodine moc nejedávam jem len celozrnní chleba :( a sladkosti som obmedzila sem tam si dám :) chodím sa byciklovat ták 3 krát do týždna :) ale mám jeden problém že mám zápal štítnej žlazy :( ja neviem čo mám robit pretože aj cvicím ale nevidím žiadne náznaky toho že som aspon pár cm schudla z brucha :( poradte mi prosim :( :( za každu radu budem vdačná dakujem :)

 127. zdravim… Chcem povedat za som sa x krat pokusala schudnut ale marne a bez dlhodobeho vysledku.. Vzdy nieco ine som skusala a tie kila su stale na mne nalepene.Chcela by som s tym skoncit uz natrvalo.Po precitani stranky som sa rozhodla ze to znovu skusim ale stale mam v istych veciach nejasno a potrebovala by som poradit v par veciach ako je napriklad cukor.Snazim sa mu vyhybat ale nahradzujem ho trstinovym cukrom,medom alebo ovocnym cukrom. Chcem sa teda opytat ze ci to musim uplne vylucit alebo ako je to s tym? Mam strach ze ak schudnem znovu priberiem pretoze po case mi cukor zacne zase chybatuz sa mi to stalo vela krat a neviem co mam robim prosim o radu.dakujem

 128. Mima2804 cukor, med, trstinový cukor, slad, javorový sirup či akékoľvek iné podoby sladenia sú, žiaľ, zdrojom energie a pri chudnutí aj problémov. Stačí trocha a chudnutie sa zastaví. Ak chcete mať výsledky, treba sa ich vzdať.

  Sladká chuť, samozrejme, môže zostať. Odporúčam využívať ako sladidlo stéviu. Každé ráno si robím kašu z ľanových semien a maku so stéviou a trochou kulturistických bielkovín am škorice. Trocha hrozienok a máte extrémne sýte, sladké raňajky.

 129. Vdaka za radu chcela by som sa este poprosit o malu radu kedze som sa rozhodla zhodit par kil a tak sa uz drzat na takejto vahe ale bojim sa ze sa mi znovu vrati jojo efekt uz sa mi to stalo a tak neviem ako presne a coho by som sa mala drzat a coho vyvarovat. Mam 22 rokov 161cm a vaha stale okolo 64-65.inspirovala ma tato stranka a bola by som rada keby som od vas dostala aspon nejaku malu radu na podporu :)

 130. Mima mám jednu radu. Znie: staňte sa kompetentná vo veci chudnutia. Čítajte knihy o výžive. Výborná je “nebezpečný svět kalorií” ak chcete ku chudnutiu (to si ale nemyslím) ale lepšie bude ak si preštudujete Bukovského návod na prežitie pre ženu. To je ideálny materiál, ktorý vám dá podrobné základy o tom, ako sa správať.

 131. Po päťdesiatke som začala priberať. Stále hladná a pocitom, že málo jem. Porovnala som si množstvo jedla s mladou štíhlou ženou, ktorá bola u mňa dlho na návšteve. Hneď mi bolo jasné, že jem veľa, spomenula som si, že som tiež jedla oveľa menej. Upravila som si stravu, jem 5x denne a nič medzi tým. Snažím sa zmysluplne tráviť volný čas, aby žalúdok nemyslel na jedlo. Ak vypadnem von na bicykel, do záhrady alebo na prechádzku som zachránená. Funguje to.

 132. Ako 19ročný som mal 150kg čo je myslím že dosť :D bolo to otrasné mal som iba sny o tom jak by som rad schudol a že raz to dokážem… Nestalo sa tak, dokým som nedostal super pracovnú ponuku v tatrách na Popradskom plese proste nádherné prostredie a tak som sa rozhodol kedže som z dolnej zemi a hory som videl max na obrázku že sa vydám na túru orientačné tabule ukazovali 50minut ja som vyšiel za 1:45 v tom momente som sa na plno rozhodol že toto takto nemôže isť ďalej tak som začal študovať na internete tato stránka mi veľmi pomohla… Upravil som si jedálniček samozrejme to nestačilo tak som si kúpil boxovacie vrece a denne 20 minút som pri ňom strávil + vo voľnom čase turistika. Nebudem klamať začiatky boli UTRPENIE ale stálo to zato teraz mám 22rokov a 88kg cítim sa úžasne v tréningu stále pokračujem plánujem dobiť ešte 8kg a budem maximálne spokojný :)toto je môj príbeh a budem rád keď bude inšpiráciou pre ľudí s podobným problémom :) Hlavné je, že všetko je to iba v hlave :) :) :)

 133. ahoj. sice niesom obezna ale snažím sa trosku zhodit.. trosku to stuplo po porode na 74 kg .. mam 175 cm 26r. predtym postavicka 64 kil len akosi to nejde dole teraz.. nastudovane mam vsetko snazim sa uz mesiac ale nevidim ani vahu ani cm ubytok. nad 1400 kcal nejdem vacsinou dost casto je to aj menej. je sice pravda ze mam lieky na stitnu zlazu (znizenu funkciu) ale nemyslim ze by to bol problem. pretoze odkedy beriem lieky uz sa mi podarilo schudnut.. zacinam si zvykat na toto stravovanie, nevadi mi to, chuti mi to. len ma trosku mrzi ze aj sa clovek snazi o nieco ale nevidi vysledok. pohyb mam tiez, nie kazdy den sice, niekedy cielene sportujem ze idem niekedy len na zahrade s lopatou.. ale pokracujem

 134. viktorabekhem ak máte výšku okolo 100 centimetrov tak by možno 1400 kJ dávalo nejaký zmysel, ale ak ste zdravá dospelá žena tak neviem či je dobrým nápadom jesť toľko, ako predškolák. Spomalíte si metabolizmus a potom začnete priberať.

 135. Mirko cista pravda v prispevku nikdy neschudnete netreba verit reklamam treba sa drzat zdravej strave hlavne vydrzat………… A prehadzky su dolezite…….

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najnovšie pridané

Obezita a COVID-19

Obezita je stav, ktorý výrazne zhoršuje riziká súvisiace s infekciou koronavírusu nového typu SARS-CoV-2. V tomto článku si povieme podrobnosti. Aj na tomto webe sme

Ako začať chudnúť (správne)

Človek roky priberá a priberá. Potom sa niečo zlomí a príde ono rozhodnutie, že nastal čas. Ako začať správne chudnúť? V tomto článku si ukážeme

Čo jesť, keď chcem schudnúť

Otázka čo jesť, keď chcem schudnúť je jednoduchá a odpoveď na ňu je logická, ale zdĺhavá. Teda presnejšie – jednoducho sa to dá povedať, ale

Kolobežkovanie ako šport pri chudnutí?

Kolobežkovanie pri chudnutí poslúži výborne. Kolobežkovanie je niečo medzi chôdzou, bicyklovaním a behom. Pri behu a bicyklovaní zvyčajne nejaké bolesti pri športovaní zaznamenáte. Na športovej

7 nástrah, ktoré oslabia pevnú vôľu

Po nejakom čase disciplinovaného chudnutia sa často stane, že sa vám prestane chcieť. Pevná vôľa oslabne, ochabne a prestáva byť pevnou. Aby sa to nestalo,

Prečítajte si

Obezita a depresia

Veľmi často sa dá počuť výrok “som obézny a mám z toho depresiu”. O niečo menej často to býva aj naopak – “mám depresiu a

Motivačné citáty o diétach

Zozbireal som zopár motivačných citátov o diétach. Možno sa pri čítaní pobavíte. V každom prípade platí, že diéta nie je dobrý nástroj na chudnutie a

Motivačné citáty o chudnutí

Dnes som si pre vás pripravil balík citátov, ktoré by vás mohli motivovať pri chudnutí. Môže sa stať, že niektoré z nich by sa vám

Ovsené vločky

Ovsené vločky patria k najznámejším potravinám, ktoré si spájame s chudnutím, diétou, ale najmä zdravým životným štýlom. Majú totiž vlastnosti, ktoré pracujú v náš prospech. O nich bude tento

Ako cvičiť efektívne a pritom málo?

Buďme realisti. Málokto má čas na dvojfázové tréningy. Najmä pri sedavom zamestnaní a mnohých povinnostiach. Preto pri chudnutí budeme hľadať skratky aspoň v tom, aby

Cheat day – podvádzací deň

Začnime rýchlym pohľadom do anglického slovníka. Preklad výrazu cheat day je podvádzací deň. Vychádza z anglického slova Cheat, ktoré má ako sloveso významy podvádzať, oklamať,

Zelenina ku každému jedlu

Keď som mal 40 kíl nadváhu, opľul by som každého, kto by predo mnou slovo zelenina čo i len vyslovil. Taký hnus! Kto by už

Jedálniček na piatok

Pre mnohých ľudí čo chudnú býva piatok posledným dňom disciplíny. Berte to ako varovanie, nie ako návod. Jedálniček na chudntie totiž často ľudia majú nastavený

Zajedáte svoje problémy?

Ciest k obezite je veľa. Jednou z nich je aj zvyk uľavovať si svoje napätie či hnev – jedlom. Tento zvyk je nebezpečný, pretože situáciu

Dnes nemôžem chudnúť…

Čím menej sa nám do nejakej činnosti chce, tým ľahšie a radšej sa necháme zlákať inou činnosťou, len aby sme sa vyhli nepríjemnej povinnosti. Možno

Oleje, tuky, nátierky, orechy, semená

Ak chcete schudnúť, musíte jesť aj tuk. Sú tuky, ktoré sú aj pri chudnutí nápomocné a prospievajú zdraviu. Je to predovšetkým panenský olivový olej, lisovaný

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.