BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Alkoholické nápoje pri chudnutí

Myslím, že nie je treba veľa slov. Nepite alkoholické nápoje. Dôvod je prostý – alkohol uvoľňuje zábrany. Človek si glgne, grgne a začne sa cítiť lepšie. Aj keď pôvodne nechcel, zrazu si dá ešte jeden pohárik a po ňom už sa dostaví „náladička“. Svet je zrazu gombička. Prečo si nedať aj slané tyčinky? Tak sa energia z alkoholu spočíta s energiou, ktorú podnapitý človek ľahko zje len preto, že v alkoholickom opojení mu je to celkom fuk. Tak sa chudnúť nedá.

Víno sa niekedy odporúča piť z dôvodu obsahu bioflavonoidov (resveratrol), ktoré pôsobia ako antioxidanty a priaznivo ovplyvňujú zdravie. Preto niektorí autori odporúčajú deci a štvrť červeného vína denne, radšej vo forme streku a najlepšie spolu s jedlom. No otázka znie, či to nie je skôr vhodná zámienka než nejaký odmeraný zdravotný benefit. Red wine and resveratrol: Good for your heart? Najmä si neidealizujte, že bežné lacné vína budú obsahovať plno toho "dobrého".

Môj názor na pitie alkoholu už poznáte: Radšej nepite vôbec. Pri chudnutí má alkohol priveľa nevýhod, zdravotný prospech je otázny.

Likéry, vermút, šampanské, či vaječný koňak sú zdrojom veľkých dávok energie a nie sú pre zdravie žiadnym prínosom. Sú najmä vysoko sladké a to je problém. Viac na Reduction in consumption of sugar-sweetened beverages is associated with weight loss: the PREMIER trial.

Dve tri pivá namiesto jedného výdatného obedu sa vám asi páčiť nebudú - energeticky to totiž je to isté. Ale po dvoch troch pivách si dáte obed aj keď ste neplánovali. Nenaleťte rafinovanej reklame, ktorá chce z piva spraviť zlato a azda najhodnotnejší majetok národa. Pivo je návyková látka, ktorá vás ohlúpi. Neveríte? Skočte si do niektorej krčmy a započúvajte sa do tých prázdnych táranín. Potom si dajte natočiť pár pív. Odrazu sa vám tie isté reči začnú vidieť zaujímavé.

Pravidelnejšie pitie alkoholických nápojov môže postupne navodiť obezitu. Samotný alkohol sa priamo neukladá vo forme tukových zásob, telo sa snaží okamžite ho oxidovať. Tým sa však spomalí oxidácia ostatných energetických zdrojov a tie sa potom ukladajú vo forme tukových zásob.

No a je tu aj riziko alkoholizmu. Aj pravidelné pitie malých dávok môže časom spôsobiť návyk.

 1. Najskôr len návyk, že sa pije pravidelne, ale veď málo!
 2. Potom sa z mála začne stávať viac.
 3. Viac vyvolá rozvoj fyzickej závislosti a tolerancie.
 4. Tolerancia znamená, že málo nestačí, musíte mať viac alkoholu, aby účinkoval. Fyzická závislosť zas znamená, že ak by ste chceli strečkovať a nedať si alkohol, budete mať nepríjemné abstinenčné príznaky.
 5. Tento stav sa postupne zhoršuje a zhoršuje. Ak s tým nič nespravíte.
 6. Od istej chvíle s tým človek sám nedokáže spraviť vôbec nič. Ale nechce sa ísť liečiť.

Radšej preto nepite. A ak pije niekto z vašich blízkych, či známych, kúpte si niektorú knihu o alkoholizme! Napríklad Když někdo blízký pije od Claude Ühlinger. Netrpte parazitovanie alkoholika na blízkych, či na rodine, pretože tým mu len uľahčujete ďalšie pitie, čím zhoršujete situáciu pre všetkých zúčastnených.

 • Alkohol = kalórie. (Neveríte mi? Dôkaz: alkohol horí = je zdrojom energie.) Pri chudnutí kalórie počítame, strážime, zakazujeme. A to najmä tie:
 • Prázdne kalórie. Alkohol privedie energiu, nie však živiny. Neobsahuje vitamíny (nie, neverte pivárom a ich pivným rečiam!).
 • K alkoholu chutí prizobkávať maškrty. To sú prádne a zbytočné plusy k vášmu pôvodne mínusovému plánu.
 • Alkohol zmierni vašu prísnosť, oslabí vôľu. Chceli ste nejaký diétny režim, ale veď je to všetko fuk. Krčmár, naléééj!
 • Alkohol ovplyvňujem metabolické procesy a naruší odbúravanie tuku.
 • Ak ste opití, asi nepôjdete cvičiť. To je zlá správa pre chudnutie, ale dobrá pre vašu bezpečnosť. Ožratý športovec naozaj nie je celkom to, čo sme chceli.

Ak chcete predsa len občas a trocha piť, robte to vedome ako istú formu chyby, alebo porušenie pravidiel zdravého životného štýlu. Spravte to takto:

 • Maximum je jeden nápoj na deň. Malé pivo, pohár vína (1 a pol deci) alebo malý pohárik pálenky. To je dávka, ktorá ešte nevyvoláva fyzickú závislosť. Nie, nie je to vhodná, ani odporúčaná dávka. Vhodná dávka je nepiť!
 • Nepite denne! To že máte "povolené" maximálne množstvo alkoholu na deň neznamená, že to musíte robiť denne. Denne piť je vždy na aspoň jedno prekvapene zdvihnuté obočie. Prečo potrebujete piť denne? Nuda? Nedostatok podnetov? Zlý program?
 • Nepite koncentráty. Ak už piť musíte, nepite pálenku. Radšej si dajte víno a to si rozrieďte. Pivo sa pri chudnutí nehodí vôbec.

A na záver ešte niečo:

Ľudia, ktorí pijú majú zmenenú citlivosť chuti na sladké. Aj tak môže alkohol nepriamo ovplyvniť to, aké si človek vyberie potraviny aj v triezvom stave.

Ďalšie odborné informácie

Napísal
Miro Veselý 
1. júla 2020
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.