Mlieko a mliečne výrobky pri chudnutí

Mlieko sa pri chudnutí neoplatí využívať často, ani veľa. Samotné mlieko je totiž pomerne sporná potravina. V princípe je to potrava určená pre výživu teliatok – to je akosi ešte stále iný živočíšny druh, než človek. Hlavným účinkom mlieka je okrem samotnej výživy “malej kravičky či býčka” aj podpora rastu. Mlieko teda obsahuje rastový faktor, inými slovami rastový hormón. Ten aj v ľudskom organizme podporuje rast. Problémom je, že telu je takpovediac jedno, čo rastie.

 • Bohaté pitie mlieka a mliečnych výrobkov detí môže spôsobiť rast (čo aj vidíme, porovnajte si dnešnú priemernú výšku mladých ľudí s priemerom z pred pár desaťročí).
 • U dospelého však rastový hormón pri bohatej konzumácii mliečnych výrobkov môže byť jeden z faktorov, ktoré sú podozrivé z toho, že môžu podporiť rast zhubných nádorov.

Proti mlieku sa dá nájsť mnoho ďalších nápadov, z ktorých každý stojí za to, aby ste sa vzdali väčšiny mliečnych výrobkov, alebo ich zrušili úplne.

 • Veľa mliečnych výrobkov môžu zhoršovať prejavy alergie.
 • Muži, ktorí konzumujú veľké množstvo mliečnych výrobkov si tak dosť pravdepodobne zhoršujú (zrýchľujú) prostatu – môže sa zrýchľovať jej rast.
 • Ak sú mliečne výrobky tučné alebo mierne tučné, prijímate nevhodný tuk a to zhorší zdravie i obezitu.
 • Ukazuje sa, že ľudia konzumujúci málo mliečnych výrobkov, alebo aspoň nízkotučné starnú o niečo pomalšie.
 • Časť ľudí aj u nás má trocha horšiu schopnosť spracovať mlieko. Prejaví sa to tráviacimi poruchami až hnačkou.
 • Zrušenie mlieka (a mäsa) v strave môže za pár týždňov zlepšiť stav mnohých zápalových ochorení, napríklad astmu, či artritídu

Plnotučné mlieko je pri chudnutí zbytočne tučné a nízkotučné mlieko zas nepatrí k tým najchutnejším potravinám. Inými slovami, mlieko je lepšie piť len občas.

Všímajte si, v koľkých rôznych výrobkoch sa dnes mlieko nachádza. Ťažko sa pred ním skryť.

Mliečny priemysel a chuťové poháriky zákazníkov majú rovnaký záujem – mlieko podporí chuť mnohých receptov, v ktorých pôvodne nebývalo. A tak aj keby ste sa rozhodli najbližší rok sa mlieka nedotknúť, nepodarí sa vám to. Mlieko, srvátka, mliečna bielkovina či iné produkty nájdete v nečakane veľkom množstve výrobkov. Takže žiaden strach, trocha ho aj tak asi prijmete v nejakej forme.

Dá sa formulovať jednoduché odporúčanie: ak máte príležitosť zjesť mliečny výrobok niekoľko málo krát do mesiaca, je to určite spestrenie jedálnička. Spravte to a uprednostnite nízkotučnú verziu. Nemali by ste ale užívať denne v niekoľkých porciách tak ako to je celkom bežné.

Bežné? Možno sa pýtate ako sa dá užiť veľa mlieka? Takto:

 1. Na raňajky si môžete dať chlieb a kakao.
 2. Ako desiata by sa dal zjesť malý rožok s maslom.
 3. Na obed to môžu byť špagety so syrom.
 4. Olovrant by ste si možno dopriali malý kelímok zakysanky so žemľou.
 5. Večeru možno odľahčíte a zvolíte si jogurt s pečivom.

Možno zmestíte do vhodných čísiel na chudnutie ale vlastne ste za ten deň v piatich jedlách mali 5 krát mliečny výrobok. A to naozaj nie je ani pestrá strava ani dobrý nápad.

Nechcem, aby ste mali pocit že bojujem proti mlieku plošne a že vám ho chcem navždy zakázať. Len je dobré nájsť primeranú mieru s akou ho budete konzumovať.

Uprednostite kyslomliečne výrobky

Kyslomliečne výrobky, sa odporúča konzumovať niekoľkokrát do týždňa, ale čím ide čas ďalej, tým opatrnejšie by som toto tvrdenie napísal. Radšej z toho spravte niekoľko krát do mesiaca.

Ak teda už máte niečo z tejto skupiny potravín voliť tak vhodné sú:

 • zakysané mlieka, kýšky
 • kefír
 • jogurty

Zdôrazňujem však, že v nízkotučných verziách. Nemusí to byť nutne 0% tuku, ale ak sa dá tak aj 0% je dobré. Len pozor na to, že niektoré 0% výrobky sú dotiahnuté všeličím iným, aby mali potrebné chuťové vlastnosti. Často je to hlavne cukor. Takže dať si 0% fitness jogurt a v ňon pár lyžičiek cukru tiež nie je presne to, čo chceme.

Jesť živočíšny tuk pri chudnutí akosi… nepotrebujeme. Veď je to živočíšny tuk, ktorého sa chudnutím chceme zbaviť.

Mierne prijímanie kyslomliečnych výrobkov má priaznivý účinok aj na zloženie črevnej mikroflóry. V praxi je však dobré myslieť aj na to, že dnes sa mlieko sterilizuje a teda žiadne probiotiká v ňom na konci sterilizácie už nie sú (nie živé). Preto ich výrobcovia umelo dopĺňajú do jogurtov a iných mliečnych výrobkov. Ak teda myslíte, že je dobrý nápad mať v črevách zdravú mikroflóru, rozumnejšie a čo sa týka dávky tak aj spoľahlivejšie dosiahnete efekt, ak si probiotiká kúpite v tabletkách. Pri chudnutí môžete používať Lactoflor v tobolkách, osvedčil sa aj Probio-fix či Swiss Laktobacily. Veľké mliekárenské firmy aj tak odoberajú probiotiká od rovnakého výrobcu, ako sú tie, ktoré môžete kúpiť v lekárni a potom to pridávajú do jogurtov. Len v lekárni to máte zvyčajne v dávkovaní, ktoré má šancu na účinok.

Aké syry pri chudnutí?

Syry majú väčšinou podobné vlastnosti ako mlieko, ale v koncentrovanejšej podobe. To znamená syr je v istom zmysle koncentrované mlieko. Môže byť tučnejší ako samotné mlieko a má viac bielkovín, ako mlieko. Preto počas chudnutia budeme syry veľmi starostlivo triediť na “zakázané” a “povolené”.

Pri chudnutí odporúčam tieto syry:

 • Parmezán alebo grana padano. Tieto syry sú síce poriadne “mastné”, zato však sa jedia v malom množstve. Majú intenzívnu chuť. Stačí jedna lyžička na porciu a máte vyriešenú chuť aj soľ.
 • Ak chcete viac syra použite 15 až 20 percentné syry ako sú ementál boryna, alebo klepoatra light, alebo karička fitness. Viete si dať pár plátkov na chlebíky a dajú sa ustrážiť bielkoviny aj tuk.
 • Zaujímavé sú olomoucké syrčeky – sú takmer bez tuku. Žiaľ, sú presolené. Z pohľadu chudnutia sú fajn, ale ak máte vyšší tlak krvi, tak ich nesmiete jesť. Inak je to fajn zdroj bielkovín.
 • Cottage a tvaroh. Tieto syry sú výborné aj pri chudnutí, uprednostnite však ich nízkotučné verzie. Poznámka pre zahraničných čitateľov: cottage a tvaroh sú v anglicky hovoriacich krajinách synonymum, tu však hovoríme o rôznych potravinách. Cottage je výrobok, ktorý sa vyrába zo sladkého a tvaroh z kyslého mlieka.
 • Syry s nižším obsahom tuku ako napríklad “Boryna, alebo Kleopatra light” sú ešte pomerne mastné. Majú málo chuti a tak ich treba dať veľa aby ich bolo cítiť. V súčte ste teda na zlých číslach. Takže rôzne syry s 20% tuku v sušine sa dajú jesť, ale nie často a nie veľa.

Pri chudnutí nejedzte syry:

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

 • Tavené. Jednak je to zdroj tuku, druhak kvalita obsahujú fosforečnany ktoré v tele nepotrebujete, traťak ich bielkovina nemáva vždy najvyššiu nutričnú hodnotu a štvrtak sú to maňmky, ktoré je ťažké prestať jesť. Tavené syry dodajú veľa fosforu, čo zhoršuje využitie vápnika. Pri dlhodobej konzumácii môžu tieto syry (podobne ako nápoje typu kola) zhoršiť prejavy chorôb z nedostatku vápnika ako osteoporóza, reumatické bolesti svalov, svalové kŕče…
 • Plesňové a zrejúce. Spravidla sú divoko mastné. Obsah plesní môže pri niektorých ochoreniach byť aj problém a nie je vždy isté, či to čo na nich zreje je zdravé, alebo nezdravé.
 • Bežné syry ako eidam, ementál a väčšina ostatných sú zhruba 45% tuku v sušine. Pri chudnutí sa nehodia.
 • Extrémne nízkotučné syry, ktoré sa tvária ako ementál, len s tukom pod 10% síce jesť môžete, ale neoplatí sa to. Napríklad syr Pierko. Prakticky nemajú chuť, nesprávajú sa ako syr.

Syry, ako Encián, Rokfort, Ementál sú už príliš mastné. Ak nevydržíte, jedzte ich len výnimočne a v malom množstve. Ak už chcete mastný syr, radím voliť niektorý s výraznou chuťou. Napríklad parmezán. Toho stačí dať na tanier 10 gramov a budete cítiť jeho chuť. Máte skvelý chuťový zážitok a nepridá veľa tuku. Eidamu by ste museli nasypať aj 100 gramov, aby to malo aspoň nejaký efekt na chuti…

 • Sú názory, ktoré odporúčajú mliečnym výrobkom sa úplne vyhnúť.
 • Iní vás zas budú nabádať k smelej a dennej konzumácii.

Preštudujte si radšej viacero názorových prúdov, preskúmajte argumenty a zariaďte sa podľa toho, ako to sami cítite. Ale jedzte radšej pestro, ako ísť do extrémov akýmkoľvek smerom. Nemyslím si, že treba ísť od mantinelu k mantinelu.

Úplne vylúčiť jogurt je asi menej zlý nápad, ako ho denne zjesť polkilové balenie, ale o to ide. Občas málo pre spestrenie je v poriadku. Stále a veľa už v poriadku nie je.

Pri chudnutí a pre zdravú výživu je teda vhodné, aby ste

 • úplne vylúčili z jedálnička maslo, smotanu a všetky plnotučné výrobky
 • výrazne obmedzili pitie samotného mlieka. Takmer úplne, ale občas trocha bude v poriadku.
 • občas si dávajte syry ktoré sme si spomenuli vyššie v článku
 • trocha častejšie si dajte kyslomliečne výrobky
 • vždy ak sa dá, použite nemliečne alternatívy.

Ako príklad môže poslúžiť sójové mlieko či kopa iných rastlinných mliek, ktoré sú dnes na trhu. Ja viem, namietnete možno, že majú inú chuť. No jasné, že áno! Veď to je iná potravina. Dajte do silného mixéra 100 gramov kešu orechov na necelý liter vody. Trocha stévie a máte výborné kešu mlieko. Cena? Plus mínus toľko čo stojí kravské mlieko.

Namiesto smotany sa dá použiť sójová smotana, ale aj tu platí, že na trhu je viacero rastlinných smotán. Lenže pri chudnutí nie je dobré používať smotanu ani v tejto forme. Je síce menej tučná a tak pokiaľ nechudnete rýchlo, trocha sa črpnúť dá. Ale ak chcete rýchle výsledky, je lepšie vynechať v receptoch smotanu úplne. Aj tú sójovú. Pretože ak dáte z lyžičku, tak je to v poriadku, ale ak dávate takto málo, dvojdecové balenie sójovej smotany sa vám skazí v chladničke.

Takže to boli informácie o mlieku pro chudnutí. Ďalšie informácie k tejto téme:

Ak sa Vám článok páčil,
a chceli by ste podporiť autora a tento web, môžete.
Zdieľajte tento článok, alebo si kúpte niektorú z kníh Mira Veselého.
Kliknite sem a vyberte si.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

34 Odpovedí

 1. len tak mimochodom, karicka nieje nahodou taveny syt?! kedze tvrdite ze karickzu a pod tym celkom sa vyhybajte tavenym syrom.

 2. luc karička je tuším obchodný názov, dostať rôzne syry. tá o ktorej som písal je určite tvrdý, videl som aj tavený. ale tvrdú karičku fittness som už nevidel asi 3 roky. teraz sa dá vidieť kleopatra light, ale aj ementál light, oba majú 20%tvs čo sa v rozumnom množstve dá, je to mastné ako bravčovina zhruba. Dosť novinka je syr pierko, má okolo 7% tuku a v podstate žiadnu chuť. To radšej trocha parmezánu… Chuť dá aj malé množstvo.

 3. dobry den.z mliecnych vyrobkov konzumujem iba tvaroh a jogurty,pripadne tie kyslomliecne cmary,zakysy.aj ked vela citam,stale neviem kolko toho denne mozem zjest.mozem tieto vyrobky jest denne? a ked tak kolko?ak jem napriklad 100 gramov tvarohu a 2 dc cmaru-pocas dna to uz je vela?meso nejem.

 4. ada je dobré v strave prijímať aj bielkoviny v inej forme, napríklad v strukovinách. ak k tomu skonzumujete ten tvaroh a trebárs aj cmar, určite je to v poriadku. ale len to by bolo žalostne málo.

 5. ano,pravdaze strukoviny jem denne-teda ak platia aj tie sojove vyrobky-tofu,tempeh,rozne strukovinove natierky atd.len ma skor zaujima ked k nim chcem este pocas dna pridat nejake tie mliecne zalezitosti-ze kolko vlastne mozem zjest pori tom,aby to nebolo vela.kolko napr.toho cmaru mozem vypit denne? ani s tym tvarohom neviem kolko mam dat v jednej porcii.

 6. ada koľko, to sa musí počítať ak to má byť presné. bmi kalkulačka povie koľko jesť a potravinové tabuľky vypočítajú koľko čoho.

 7. dobry den pan vesely.chcem sa pytat ohladom jogurtov.doteraz som kupovala nizkotucne s co najnizsim obsahom tuku.0,1 percent s presvedcenim ze su idealne na chudnutie a samozrejme najzdravsie.po precitani vasich clankov som zostala zarazena a ihned zacala robit prieskum v markete.ak sa bavime o bielom jogurte-naozaj mam zmetok ktory by bol najvhodnejsi.dnes som si kupila z kauflandu milblu s 3,9 % tuku.mozme hovorit o takomto jogurte ze je nizkotucny? istotne sa v tom vyznate lepsie ako ja a pravdepodobne kupujete jeden ktory mate overeny.velmi by ma potesilo,keby ste prezradili aky to je.dakujem.marta

 8. marta to čo sa dnes považuje za jogurt je len riedka gebuzina. aby výrobca predal tak výrobok zbaví tuku a často ho napchá inými látkami (želatína, éčka, často cukor…). Jogurt by mal obsahovať mlieko a baktérie mliečneho kvasenia. Pozrite si zloženie tých nízkotučných a často zaplačete. Takže hľadajte čo najjednoduchšie zloženie s obsahom tuku okolo 3%. Ak je tuku menej tak to už musia niečím nadstaviť. Ak je tuku viac, už taký jogurt nie je ideálny lebo veľa živočíšneho tuku. ak ho nezjete veľa tak aj 4% jogurt sa dá. mne chutil zott, ale už hľadám náhradu. je stále redší, stále drahší a nedávno zmenšili veľkosť téglikov.

 9. z celeho srdca dakujem za odpoved.tato vasa stranka ma neskutocne obohacuje a az teraz vdaka vam zacinam chapat princip racionalnej stravy a chudnutia.ak sa este mozem spytat na smotanu-kyslu,ak to spravne chapem tak ma zrejme 3 krat viac tuku ako ten biely jogurt.potom sa asi neoplati kupovat ale nahradit prave tym jogurtom,alebo radsej nejakym kyslomliecnym acidkom,alebo cmarom?

 10. marta áno, smotana je značne nevhodná. nevidím problém ak by ste si ju mali do jedla dať raz dva razy za pol roka pri inak vyváženej strave sa nič nestane. ale pri pravidelnejšom použití je naozaj lepšie nahradiť ju. ja osobne nenahradzujem. jednoduchšie mi je variť celkom iné jedlá, ktoré v recepte nepotrebujú nič nevhodné. áno, sú to celkom iné jedlá, na aké je našinec navyknutý, takže ak varíte pre celú rodinu, nemuselo by to byť jednoduché. ale aj tak je lepšie živočíšny tuk zoškrtať asi tak na 10% celkového prijatého tuku. aj pre zdravých

 11. mirko a co sa tyka toho acidka-tiez je lepsie to 3 percentne( v zelenom obale)? alebo to nizkotucne 1 percentne v modrom obale?a aky mate vy nazor na sojove jogurty,alebo sojovu smotanu,sojanezu? pouzivate ich? su vhodnejsie?

 12. marta acidko asi jednopercentné, ale k tomu ostatnému by som sa radšej nevyjadril, nevyužívam také produkty.

 13. Karička light ak tavený syr sa môže keď má tak malú energetickú hodnotu ? :)

 14. maRY karička fitnes, nie tavený. ale už som ho dlho nevidel. teraz dostať pierko, pod 10%, ale nie je veľmi dobré.

 15. Ahojte, ja pijem každé ráno mlieko, bez cukru a kakaa, pribera sa od toho?

 16. dada odvážte sa a uvidíte. ak je strava primeraná, z pohára mlieka nepriberiete.

 17. tak tento clanok bol pre mna uder pod pas… Rano 250ml sladkeho kakaa, na obed ovci syr a 10% jogurt k jedlu, na veceru 500 ml sladuckeho kakaa musia ist do zabudnutia….

 18. Dobrý deň,chcela by som sa opýtať,či je možné priberať,ak každé ráno ked vstanem,zjem jeden jogurt.Zvyknem ich striedať.Jem všelijaké.Veľmi som pribrala ale iba na bokoch, neviem nájsť príčinu.N celkovu stravu si dávam pozor,jem pomenej,a večer od 17.00 už nejedávam nič.Prosím poradťe mi ak viete,dakujem pekne…..

 19. Andy jeden jogurt nespraví rozdiel, na 100%. Zato však jedenie po 17 hodine môže viesť k problémom, ak teda nejdete buvať o 20:00 hodine.

 20. Dakujem veľmi pekne,za odpoved..Chcela by som sa ešte opýtať ohľadom stravovania,ako sa mám stravovať ked nechcem priberať,pretože ak by som jedávala vo večerných hodinách mam sklon k priberaniu.Co by som mala večer jesť,ak nechcem pribrať?Napr zvynem si dať jablko,zeleninovu polievku….Je nespravne nejesť po 17.00 ak chodím spať okolo 22.00?Vopred Vám ešte raz veľmi pekne dakujem.

 21. Celý tento web rieši práve otázky, ako sa stravovať aby sa váha držala v dobrých číslach. Prejdite si to tu. Nedá sa odpovedať pár vetami.

 22. Dobrý deň,mala by som jednu otázočku.Začínam užívať tabletky na rast vlasov,ktoré obsahujú 150 mg pivovarských kvasníc v dennej dávke.Chcela by som sa opýtať či je možné z takého množstva dennej dávky priberať,nakoľko nechcem pribrať.Dakujem veľmi pekne za odpoved.

 23. Andy hovorí sa, že B vitamín podoporuje priberanie, ale nemusíte sa toho obávať. Ak by ste priberala, tak hľadajte príčinu v strave a nedostatku pohybu. Nie v tom, že si dáte drahý výživový doplnok, ktorý obsahuje zanedbateľné množstvo celkom bežných vitamínov a minerálov. Rovnaké látky v mnohonásobne vyššom dávkovaní predsa užijete aj v normálnej pestrej strave. Odporúčam namiesto drahých a nie vždy účinných doplnkov výživy zistiť príčinu, prečo vám vlasy robia ťažkosti. Padajú? Možno máte nedostatok železa (lekár => krv => odpoveď => riešenie). Každopádne viac prospeje, ak si denne dáte mleté ľanové semienka a všetky prílohy celozrnné.

 24. Je veľmi nezdravé ak si káždý večer okolo 4 – 5 urobim šalat z polovice hlavkoveho šalatu a 2 PL kyslej smotany? Bol by lepší biely jogurt??

 25. Lulu ak to má byť večera, tak tam nie sú živiny. čo tak pridať téglik bieleho jogurtu a zo dve jablká na malé kúsky? Hodne tymiánu, cesnak a riadne zamiešať.

 26. A ešte by som sa chcela spýtať na mozzarelu s paradajkami.Zdravé nezdravé … vhodné na večeru alebo skôr ráno čo k tomu?

 27. Ako je to v opačnom prípade, ak mliečny výrobky nemôžem jesť, nerobia mi dobre na trávenie, čím by som to mohla nahradiť?

 28. Dana náhrada mliečnych výrobkov je, našťastie, pomerne bezproblémová. Sójové mlieko, tofu a podobné výrobky to riešia plne. Skúste, či vám robia zle aj zakysané mliečne produkty, často také veci ako jogurt, acidofilné mlieko a niekedy aj tvaroh ťažkosti nemusia robiť. Tie potom môžete a stačí sa vyhnúť mlieku.

 29. Toto všetko čo ste vymenoval, som už skúšala, bohužiaľ nič z toho nemôžem, čo v takom prípade?

 30. Dana v prípade závažnejších ťažkostí s alergiou či neznášanlivosťou potravín vám takto nadiaľku určite nepomôže nikto. Obráťte sa na svojho imuno alergológa, ten vie spraviť rôzne testy na základe ktorých vie určiť, ktoré potraviny môžete a ktoré nie. Vy sama asi viete čo vám robí zle, takže všetko ostatné čo zle nerobí… Uznávam, niekedy to býva veľmi vážny problém pri ťažších alergiách a mnohých obmedzeniach.

 31. Niekde som čítala že vitamíny z jedla sa vstrebávajú len v smotanovom jedle lepšie povedané s tukom?, inak sa z tela vyplavia čo je na tom pravda.

 32. Mirka je to pravda, niektoré vitamíny sa nachádzajú / sú rozpustné v tuku. Dá sa to zapamätať ak si zapamätáte slovo deka. Potom viete že vidamíny D, E, K a A sú rozpustné v tukoch. Na druhej strane ale nie je pravda, že na to, aby telo dostalo tieto vitamíny je nutná práve smotana. Naopak, smotana obsahuje aj veľa pre zdravie neprospešných tukov, takže je výhodnejšie ako zdroj vitamínov a tuku siahnuť radšej po olovovom oleji, rybách a olejnatých semenách a orechoch. Tie obsahujú tieto vitamíny a nepašujú do tela cholesterol, hormóny určené pre rast teliatka ani nasýtený tuk.

 33. Dobry den, robievam casto syr, zostava mi srvatka, mozem ju pit? ak ano ako casto a kolko?
  Dakujem Fila

 34. fila možno poradí niekto iný, ja neviem aké živiny presne v tej srvátke sú a ani koľko. Všeobecne odporúčam mliečne výrobky radšej obmedzovať, ako jesť veľa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najnovšie pridané

Prerušovaný pôst – intermittent fasting

Intermittent fasting z angličtiny znamená prerušované hladovanie. Často sa stretnete aj s prekladom prerušovaný pôst. Používa sa aj pojem krátkodobé hladovanie. Je to hladovka a

Chudnutie a otužovanie

Niektorí autori (napríklad Timothy Ferriss: “Čtyřhodinové tělo”) odporúčajú využiť chlad, ako nástroj na spotrebu energie. V súčasnosti stúpa záujem aj o metódu Wima Hofa, čo

7 tipov čo robiť po schudnutí

Pre väčšinu z nás bolo chudnutie tou najľahšou časťou práce. Problémy nastávajú až vo chvíli, keď máte pocit, že ste v cieli. Pri chudnutí totiž nikdy nie

Jedálniček na rýchle chudnutie

V tomto článku nebude konkrétny jedálniček na rýchle chudnutie. Ak ho hľadáte, tak stačí ak použijete môj normálny jedálniček na chudnutie, ale znížte tuk asi na

Jedlo je energia, aj radosť

Jedlo potrebujeme na to, aby sme prežili. Z jedenia sa však časom stal rituál. Symbol. Zvyk. Ba niekedy aj liek. Jedlo si spájame nielen s

Chlieb a chudnutie

Priberá sa z chleba? To je totiž dosť častá otázka ľudí, čo majú problém s váhou. Rýchla odpoveď znie „áno aj nie“. A teraz sa pozrime ako to

Prečítajte si

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.