BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Nealkoholické nápoje pri chudnutí

Pri chudnutí je dôležité dodržiavať pitný režim. To je všeobecne známa vec, takže hneď preskočme k téme, že pitný režim nie sú rôzne malinovky, koly, džúsy, sirupy ani iné nealko nápoje. Ani nealko pivo. Respektíve inak - pitný režim by to síce akosi aj splnilo, ale zároveň by to bol aj príkrmný režim. V týchto nápojoch totiž je ukryté veľké množstvo:

  • cukru, alebo
  • chemických sladidiel.

Ani jedno z toho nie je vhodné.

  1. Cukor je výdatný energetický zdroj, ktorý je schopný v menších dávkach chudnutie zastaviť a vo väčších dávkach proste priamo začnete priberať.
  2. Chcemické sladidlá sú chémia. Aj keď možno nemusia všetky dokázateľne škodiť, ako čas postupuje, ukazuje sa že to je problém, ktorý sa môže o nejaký čas zhoršiť. Neskôr sa často ukazuje, že staršie sladidlá sa preukážu, ako rizikové. Takže lepšie je ich konzumovať minimálne. Určite nie denne.
  3. Sladenie extraktom zo stévie sa považuje za bezpečné, ale aj tu je otázne, či si chcete navyknúť na príjem nejakého produktu.

Mnoho nápojov z fabriky je namiešaných na základe výskumu a ten výskum má jedinú úlohu: vybrať takú chuť, aby ste chceli vypiť čo najviac a teda aby ste kúpili čo najviac. V ideálnom prípade aby ste sa na nápoji stali tak trocha závislí.

Nealko nápoje rozdelíme na skupiny

  • V prvej skupine bude voda a nesladený čaj. To je ideálne na itný režim.
  • Druhú skupinu „nealko“ nápojov už treba radiť medzi pokrmy. To preto, že okrem tekutiny sú v nápoji prítomné aj energeticky významné zložky. Je jedno ako sa to potom volá - kola, džús, malinovka... Je jedno či cukor nasypal výrobca, alebo ide o prirodzenú a prírodnú šťavu z jabĺk. Pri chudnutí to je sladkosť a bodka.
  • Tretia možnosť je zelenina - ak zjete pol kila zeleniny, môžete ju započítať ako takmer pol litra vody. No ak ju odšťavíte, radšej počítajte s tým, že sa mení na nealkoholický nápoj a to neraz s vysokou dávkou cukru - napríklad mrkvová šťava je mňamka, ale pri chudnutí ju používajte lakomo a silne zrieďte.

Rôzne koly obsahujú veľké množstvo cukru. Ich časté pitie je pri chudnutí celkom nevhodné. Obsahujú mnoho chemikálií (stačí si prečítať ich zloženie). Ani tieto chemikálie nie sú ničím, čo by ste potrebovali pre upevnenie svojho zdravia. Niektoré obsahujú – kyselinu fosforečnú – rovnakú nájdete aj v prostriedkoch na čistenie WC. Kyselina fosforečná zhoršuje hospodárenie organizmu s vápnikom. Pri čistení vodného a močového kameňa na záchode je schopnosť odvápňovať žiadaná. Poškodzovanie zubnej skloviny, či odvápnenie kostí už je menej príjemným dôsledkom cuckania količky…

Rôzne „light“, či „zero“ koly sú bez cukru. Niektoré z používaných umelých sladidiel sú však podozrivé, že môžu zvyšovať riziko rakoviny močového mechúra.

Tip: Ak chcete predísť zubnému kazu a musíte tú svoju kolu (či citrónovú šťavu) mať, pite ju rýchlo na jeden dúšok a potom si opláchnite ústa vodou, aby kyslé prostredie nenarušovalo sklovinu. Cuckanie koly po troškách má za následok kazy hlavne na predných zuboch.

Potom je tu skupina nápojov, ktoré výrobcovia radi označujú ako nápoje pre zdravie a štíhlu líniu. Ide o džúsy. Džúsy sú určite lepším nápojom ako koly, ale pri chudnutí myslite na to, že sú tiež sladké! To aj v prípade, že sú označené výrazným nápisom „bez pridaného cukru“. Už ovocie totiž je sladké, a tak aj „nesladený“ džús je vlastne energeticky zaujímavý nápoj. Ak už máte (správny) pocit, že ovocie je zdravé, jedzte ho radšej v čerstvom stave, nie vo forme džúsu.

Ešte spomeňme minerálky a bublinky. Bublinkám je lepšie sa vyhýbať. Nepite sódy, minerálky a malinovky sýtené oxidom uhličitým (CO2). Minerálky obsahujú sodík, takže o to menej potom môžete soliť jedlo. Neoplatí sa vám ich piť, ak vám ich neodporučí lekár.

V poslednom čase sa dokonca uvažuje o zavedenie dane "z cukru" aby sa tým znížila ich spotreba. Je však otázne, či ľudia nebudú radšej platiť viac a mať zdravotné problémy, než by sa zbavili pitia sladkej vody.

Napísal
Miro Veselý 
23. mája 2020
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.