BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Oleje, tuky, nátierky, orechy, semená

Ak chcete schudnúť, musíte jesť aj tuk. Sú tuky, ktoré sú aj pri chudnutí nápomocné a prospievajú zdraviu. Je to predovšetkým panenský olivový olej, lisovaný za studena. Hľadajte označenie Extra panenský olej (Extra virgin). Kvalitný olej máva žltohnedo zelenkasté zafarbenie a môže byť mierne kalný. Poohliadnite sa po ňom skôr v špeciálnych predajniach, než v hypermarketoch. Asi bude drahší, ale to nevadí. Neminiete ho veľa.

Užitočný je aj ľanový olej. Obsahuje veľké množstvo omega-3 mastných kyselín. Žiaľ, ľahko a rýchlo sa kazí. Nie je ľahké kúpiť čerstvý a v dobrom stave. Ak nemá príjemnú, lahodnú chuť, je skazený.

Je vhodné vyhýbať sa živočíšnym tukom – z mäsa, mlieka. Nie úplne ich vylúčiť, stačí ak ich výrazne obmedzíte. Mlieko kupujte polotučné. Tiež smotana by sa mala používať len veľmi výnimočne. Z mäsa odstráňte viditeľný tuk. Nejedzte lacnejšie druhy prerasteného mäsa, ako je bôčik, slanina. Aj údeninám je dobré striktne sa vyhýbať, obsahujú zhruba 50% tuku. Koža z kuraťa patrí do smetí.

Zaujímajte sa, čo obsahujú rôzne jedlá – napríklad bábovka a iné koláče obsahujú množstvo tuku, navyše spravidla toho najlacnejšieho stuženého tuku. To je asi jeden z najhorších tukov, tomu sa vyhnite celkom. Ak je na potravine napísané, že obsahuje stužený tuk, považuijte to za taktnú formu zákazu konzumácie.

Aj v tej najprísnejšej diéte si nechajte „miesto“ na to, aby ste denne prijali aspoň za lyžicu alebo dve orechov alebo semien. Sú to takpovediac koncentrované prírodné „vitamínové pilulky“ obsahujúce množstvo zdraviu prospešných látok. Dodajú veľa energie (okolo 2 800 kJ na 100 gramov). Hrsť orechov predstavuje energetický príjem, ktorý zodpovedá jednému jedlu. Preto oriešky a semená nikdy nejedzte len tak, popri televízore, alebo z nudy. Bleskovo by ste priberali.

Čerstvosť orechov je častý problém. Orechy obsahujú nenasýtené mastné kyseliny a tie sa v teple rýchlo kazia. Na pultoch obchodov je, žiaľ, možné nájsť orechy a semená divnej chuti, či dokonca napadnuté plesňou. Také orechy reklamujte, nejedzte ich len preto, že boli drahé. Skazené orechy určite nie sú vhodnou potravinou.

Napísal
Miro Veselý 
25. apríla 2012
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.