BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Pri chudnutí nejedzte: keksy, dobošky

Dnes sa pozrime, čo máte doma na stoloch. Niekedy sú to totiž malé sladké pasce do ktorých sa môže chudnutie lapiť a ľahko aj uhynúť. Keksíky. Pozrime sa, prečo nám bránia v chudnutí.

Kupuje sa to vo väčších či menších baleniach. Či už sú to rôzne sušienky, alebo plnkou plnené doboškovité Veľhorky, Vysokohorky (či ako sa to volá, dávno som to už nekupoval). Nuž a jesť sa to neoplatí ani na túre v horách. Inými slovami stále sú to len sladkosti a tie treba vynechať.

 1. Zvyčajne už jeden taký keksík obsahuje viac cukru, ako aktuálne naše telo potrebuje. Znamená to, že pridáte viac energie, než treba.
 2. Jeden keksík ale je ako psovi mucha. Chcete viac, veď sú dobré. Sú ako perpetum mobile - ťažko s tým prestať, ak sa do nich raz pustíte.
 3. Zvyčajne sa takéto sladkosti jedia medzi jedlami. Nie sú teda vnímané ako jedlo, ale maškrta. Tým automaticky zvyčajne predstavujú energetické plus k jedlu, pretože pri obede u rodičov si asi nenecháte "miesto" na dva keksíky tým, že by ste si dali menej ryže.
 4. Energeticky sú výdatné. Aj v malej dávke (ktorá sa ľahko zmestí aj k celému obedu) môžete zjesť toľko energie, ako keby ste mali obedy dva.
 5. Až na výnimky sú vyrobené z bielej múky. Sladené to býva tiež zmeskou toho horšieho, po čom sa dá siahnuť - rôzne fruktózo-glukózové sirupy a podobné.
 6. Prakticky všetky obsahujú veľmi nekvalitný druh tuku, ktorý patrí k tomu najmenej zdravému, čo môžete zjesť. Výrobcovia tam dávajú palmový olej a iné chuťovky, pretože také keksy sú oveľa trvanlivejšie, ako keby to vyrábali s kvalitnejším tukom.

Keďže tieto fakty už mnoho zákazníkov pozná, výrobcovia hrajú silovú hru. Presviedčajú nás, aby sme ich mastnú múku s cukrom kupovali pod krajšie znejúcimi názvami.

Krajšie znejúce názvy, ktorými sa nedajte dobehnúť, ani predbehnúť!

 • Fitness - ak sa na keksíkoch objaví nejaké slovo okolo športového životného štýlu, naivný zákazník môže naletieť. Na obrázku bude štíhla dvojica a tuční si už myslia, že jedením týchto kexíkov tiež budú štíhli. Je so síce chyba logiky, ale veď nie každý je Spock.
 • Cereálne - Ďalší spôsob, ako vyvolať ilúziu, že nič nie je zdravšie, ako jedenie sladkostí. Použije sa slovo cereálie. V mnohých to vyvolá pocit, že to je presne to zdravé. Najmä ak kupujúci nevie, čo slovo cereálie znamená. (Tak pre istotu: Historicky sa slovom cereálie označovali slávnosti na oslavu starorímskej bohyne úrody a obilia Cerery. Ale dobre, máme modernú dobu. Cereálie = obilniny. Zaujímavé, že "biely rožok" a "cereálny rožok" má v našom vnímaní úplne iný význam. Lebo obidva sú vyrobené z obilniny.
 • Celozrnné - Ešte zákernejšie je, ak naletíme na celozrnnosť. Tá síce je fajn, ale sama o sebe vám nepomôže. Chcete do seba tlačiť niečo celozrnné a zdravé? Čo tak ovsené vločky? Nie však tri vločky v jednom keksíku.
 • Light - Ak sa povie "ľahké", hneď si predstavíme, ako málo je v tom tuku a cukru. No stačí zaostriť lepšiu lupu na tie malé písmenká obalu a chuť vás asi prejde. Je to podobné, ako štandardné prezidentské voľby u nás. Volí sa medzi väčším a menším zlom.
 • Bio - Ďalší zákerný trik. Mnohí si myslia, že ak je niečo bio, je to automaticky zdravé a možno aj na chudnutie. Pritom výrobok má rovnaké účinky, ako jeho nebio verzia. Možno pri troche šťastia bude mať menej škodlivých látok.
 • Dia - Nakoniec ešte jeden omyl. Niektorí tuční si myslia, že výrobky pre diabetikov môžu jesť, lebo nie sú sladené cukrom. Žiaľ, neplatí to. Z dia keksov môžete pribrať rýchlo.

Ak teda najbližšie na stole uvidíte keksíky alebo dobošky, nejedzte ich. Skôr sa zaujímajte o to, prečo sa tam objavili! Kto ich tam dáva? Prečo? Pre koho? Pretože vo vašej domácnosti nie je nikto, koho zdraviu by mohli prospieť. Ani váš pes!

Napísal
Miro Veselý 
14. júla 2023
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.