BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Pri chudnutí nejedzte: Sušené ovocie (hrozienka, figy, goji...)

Sušené ovocie môže byť rovnako zradné, ako iné sladkosti. Pri chudnutí sa mu preto radšej vyhýbajte. Pozor aj na všeobecne prijímané "pravdy" o superzdravých potravinách. Často sú to len šikovné výmysly marketérov a predavačov.

Ovocie má pri chudnutí trocha problematické postavenie. Vďaka svojej sladkosti je chutné. Preto máme túžbu nejako ho obhajovať, ako vhodné. Žiaľ, ovocie je energeticky započítateľné do príjmu. Čo to znamená?

  • Ak zjete kaleráb, tak hoc aj je sladkastý, nepriberiete z neho.
  • Ak zjete rovnaké množstvo banánu, už musíte kalkulovať s takým energetickým príjmom.

Samozrejme - ovocie pri chudnutí môžete. Ale radšej počítajte s tým, že len jeden kus naraz. Napríklad jedno jablko na desiatu a pomaranč na olovrant. To je množstvo nielen vhodné, ale dokonca aj zdravé.

My, čo ale máme k obezite sklon nemáme problém zjesť tri jablká na úvod a potom ešte zopár postupne. Alebo keď sú mandarínky, tak kilko tiež nepredstavuje žiadny problém na zjedenie. Akurát potom sa čudujeme, čo to - že ten bachor nejak nie a nie spľasnúť!

A práve pre istú nezdržanlivosť u časti tučných je jednoduchšie počítať s čo najopatrnejším príjmom ovocia. My sme sa však chceli baviť o ovocí sušenom.

Sušené ovocie je ešte horšie...

Zjesť vyše kila hrozna je už dôstojná kôpka. Oveľa viac sa už naraz nedá. Je v ňom veľa vody a to objemom prirodzene bráni tomu, aby sme sa objedli na doraz.

Hrozienka sú však sušené. V malej hrsti je teda koncentrát energie oveľa väčšej dávky hrozna. A práve to môže byť riadne zákerné.

Na zákernosti pridá aj to, že sušené ovocie máva často ešte aj umelo pridaný cukor.

Preto je výhodné počítať s tým, že sušené ovocie pri chudnutí patrí medzi zakázané potraviny. Nie, naozaj nevadí, ak si do ovsenej kaše dáte niekoľko sušených hrozienok, trebárs 10 kusov. Ale tie sa v kaši stratia a ani o nich nebudete vedieť.

Tak potom koľko nasypať? Hrsť?

Takáto hrsť hrozienok má presne 50 gramov. Predstavuje zhruba toľko energie, ako pol obeda pri chudnutí. Okolo 700 kJ. V kaši sa vám to už energeticky nezmestí, pretože to by ste museli dať o polovicu ovsených vločiek menej.

Keby ste toto množstvo sušených hrozienok (teda hrsť) chceli "vychodiť", tak heš! 30 minút rýchlej chôdze, alebo bicyklovania spáli približne toto množstvo hrozienok. Telo môže počas športu pekne páliť cukor z potravy, takže možno tá hrsť nenapácha škody. Ale kým je dosť glukózy, telo pri športe nemá dôvod prepínať sa na pálenie tukových zásob. Nuž, to tiež nie je to, čo by sa nám práve hodilo.

Preto je výhodnejšie sladké potraviny zaradiť medzi zakázané a cenzurované.

Sladké sušené ovocie prenechajme športovcom, ktorí potrebujú pri vytrvalostnej záťaži rýchlo doplniť ľahko dostupný energetiký zdroj. Vy pri chudnutí športujte tiež, ale s cieľom, aby sa čo najviac spálenej energie podarilo pokryť z tukovej zásoby. Tam platia iné pravidlá.

Na záver: nenaleťte na marketingové lákadlá a rafinované reklamy. Na predajných weboch (ktoré sa bežne nevinne tvária ako odborníci, ktorí chcú len nezištne poradiť) nájdete veľa klamstiev. Trebárs to, ako goji (kustovnica čínska) má výborný vplyv na chudnutie. Ako skvelé je zobnúť si ju.

Jasné že ju chvália! Veď vám ju potrebujú predať. 

Zobkaním kustovnice a iných sladkosti v tele rýchlo doplníte najmä cukor. To znamená telo má energie dostatok a nemá žiaden dôvod, prečo by sa malo zbavovať tuku. Ani pri športe.

Napísal
Miro Veselý 
25. decembra 2023
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.