BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Celozrnné palacinky

Palacinky máme zafixované ako cukrovinku. Inými slovami je to jedlo pri chudnutí celkom nevhodné. C.E.L.K.O.M. Výkričník.

Pokiaľ však máte veľkú chuť, môžete si spraviť palacinky podľa receptu, ktorý asi nepatrí medzi tie najzdravšie a najvhodnejšie. No nebude to zas úplná pohroma. Určite z nich nepriberiete. No gazdiná by vám dala! Asi predsa len budú suchšie.

Rozpis na palacinky je chronicky známy. Netreba ho dlho opakovať.

 • Napríklad na pol litra mlieka (polotučné) dajte asi štvrť kila celozrnnej múky, trocha cukru, môže byť vanilkový a trocha trstenového. Jedno vajce. Z toho spravíte asi 10 palaciniek. Ak teda nerobíte na panvici rozmermi určenej pre reštaurácie.
 • Ako plnku použite dva nízkotučné tvarohy. Aby bol tvaroh sladký, používam umelé sladidlo. Najlepšia je stévia ako prírodný druh. Môžete pridať trocha hrozienok. Hlavne aj veľa škorice. Škorica je zdravá a môže pomôcť zmierniť glykemickú odpoveď.

Palacinky robte na kvalitnej panvici.

 • Problém bežných palaciniek je s tukom. Normálne sa robia na tuku a vypijú ho hojnosť.
 • Dá sa síce pracovať aj celkom bez tuku, ale to by porcia obsahovala iba 4 gramy tuku a to je príliš málo.
 • Preto môžete na panvicu poprášiť trocha olivového oleja v spreji. Ak ich pečiete na nižšej teplote a nie dlho, tak to nebude až tak veľký problém.

Ak by ste ale tuk nepoužili, tak si po jedle ešte dajte zopár paraorechov, aby ste prijali aj nejaký tuk.

Palacinky pri chudnutí áno, ale takto:

Nasýtiť sa musíte niečím iným, nie palacinkami. Tu hovoríme o dvoch menších palacinkách, ako o jednej pocii. Predtým zjedzte nejakú zeleninu. Trebárs paradajky. Že je to nezvyklá kombinácia? No možno áno. Ale veď nemusíte si paradajky prihrýzať. Zjete najskôr jedno, po chvíli druhé. Palacinky môžete zjesť len dve. To je tak akurát. Bielkovín bude v porcii trocha viac, než treba, ale to rozdýchate.

Rozhodne musíte zjesť pred samotnými palacinkami poriadnu dávku zeleniny. No a keďže paradajky sú ovocie, tak môžete siahnuť aj po kalerábe.

Viem, v našich končinách je takto vyzerajúce kompletné (!) jedlo dosť nezvyklé.

 • Chýba posypanie cukrom.
 • Chýbajú ďalšie 2 palacinky na porciu (najmenej).
 • Chýba poliatie čokoládou, alebo sirupom.
 • Chýba prizdobenie šľahačkou, alebo kompótom.
 • Chýba lekvár.
 • Chýba kakao na zapíjanie.

Ak bez tohoto všetkého pre vás palacinky nie sú to správne jedlo, tak si ich radšej ani nerobte. Inak je to nezmyselná energetická bomba. Pokiaľ však budete postupovať podľa odporúčania, pripravíte si mimoriadne sýte jedlo, ktoré vám asi bude aj celkom chutiť. Ono po veľkom kalerábe si dať dve chutné palacinky je vlastne celkom príjemné. Aj keď asi nezvyklé.

No počítajme spolu. Dve palacinky aj s obsahom majú okolo 300 gramov. Kaleráb (či paradajky) tiež. To máte jedlo o množstve pol kila. Zasýtenie isté. Vláknina spomalí vstrebávanie toho malého množstva cukru, takže aj toto inak sladké jedlo vám dodá energiu pomerne pozvoľna a pomaly.

A že je to nezvyklá kombinácia? Nuž hej. Ale vy predsa idete dosiahnuť nezvyklé výsledky v chudnutí. Ak chcete dosiahnuť iné výsledky, nemôžete robiť to, čo predtým.

Myslite však na to, že takto vznikne asi 10 palaciniek, čiže 5 porcií. Ak ste v rodine, tak sa to vstrebá. Ak ale žijete sami, tak sa vým to asi neoplatí vyrábať.

Napísal
Miro Veselý 
20. júla 2023
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.