BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Domáce proteínové tyčinky 3

Mám tu ďalší tip na proteínovú tyčinku podomácky. poslal nám ju Martin Nevolný a to aj s fotkami, takže môžete vyskúšať. V tomto recepte ide naozaj o proteínovú tyčinku - obsahuje veľa proteínov a málo sacharidov.

Recept na domácu proteínovú tyčinku

6 kusov/60 g kus

1 tyčinka má takéto zloženie:

 • 746 kJ
 • Bielkoviny - 22 g
 • Sacharidy - 11 g
 • Tuky - 6 g

Výrobná cena, po rozpočítaní ceny každej suroviny je zhruba 10-12 Kč na 1 tyčinku! To je necelých 50 centov. (rok 2013)

 • 70 g ovesné vločky
 • 30 g ovesné otruby (Alnatura BIO, DM)
 • 20 g ľanové semiačka drtené (Alnatura, BIO, DM)
 • 10 g lieskové orechy
 • 20 g strúhany kokos
 • 100 g WHEY proteín Izolát (použil som WHEY GOLD STANDARD izolát od značky Optimum)
 • 50 g CFM night proteín (použil som AMINOSTAR 90% nočný proteín)
 • 100 ml voda

Postup prípravy proteínovej tyčinky

Ovesné vločky rozmixujeme na veľmi jemné časti (takmer prach).

 

To isté urobíme s lieskovými orechmi, primiešame ovesné otruby, ľanové semiačka a polovicu strúhaného kokosu (druhu polku necháme na obalenie tyčiniek).

Do takto rozmiešanej (ešte sypkej zmesi) pridáme oba sypké proteíny.

Sú už osladené - nie cukrom - nemusíme pridávať nič ďalšie. Pokiaľ by sme ale chceli mať tyčinky viacej sladké môžeme pridať Stéviu (dá sa kúpiť v tekutom stave, 3 kvapky je 1 kocka cukru).

Do takto rozmiešanej zmesi (sypkej) pridáme 100 ml vody a znovu miešame.

Vznikne nám hutná, tuhá a lepivá hmota. Takto tuhú hmotu rozdelíme (postupne navážime) na 60 g a zabalíme do alobalu. Na obalenie - vytvarovanie a zníženie lepivosti použijeme druhu polovicu strúhaného kokosu.

Taaak a do chladničky, tyzden nám tam vydržia. :-)

Táto zmes predstavuje dávku proteínovej tyčinky bez akýchkoľvek rýchlych sacharidov a iba so zdravými tukmi.

Tyčinku používam medzi jedlami, pokiaľ viem, že nestihnem nejaké jedlo, alebo chcem doplniť bielkoviny.

Obsahuje jednak rýchle bielkoviny (izolát srvátky) ale tiež pomalšie bielkoviny (srvátkové koncentráty a vaječný bielok v nočnom proteíne). Ovesené vločky majú síce vyšší GI, ale po kombinácii s tukmi a bielkovinami sa zníži.

Dá sa preto povedať, že tyčinky neobsahujú skutočne žiadne rýchle sacharidy v podobne cukru či sušených ovocí, a pod. Takže do diéty ideálne. Hlavne sa dajú zobrať kamkoľvek. Vzhľadom ku stráviteľnosti proteínov je možné zjesť dve na jednu porciu, v prípade náhrady celého jedla. Jedno jedlo potom vyjde na 42g bielkovin, 22g sacharidov a 10 g tuku.

Napísal
Miro Veselý 
18. marca 2023
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.