BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Knäckebrot so šunkou a avokádom

Skvelý tip na desiatu alebo olovrant. Rýchle jedlo vhodné aj pri chudnutí, ktoré si môžete zobrať aj do práce.

Začnime receptom. Na knäckebrot položíte plátok šunky a plátok avokáda. Pokiaľ nejdete do práce, môžete jemne posypať sušeným cesnakom Kotányi alebo ak máte poruke, tak na knäckebrot si potrite jeden strúčik cesnaku. V takom prípade cesnak nechajte pár minút "nadýchnuť sa" až potom jedzte.

K porcii sa hodí priložiť napríklad jablká, aby vás jedlo aj zasýtilo. Počet plátkov záleží na tom, či ste útla žienka, alebo statný chlap. Niekomu stačia dva, niekomu štyri.

Toto jedlo je chutné a sýte, pretože:

  • Jablká a knäckebrot sa starajú o sacharidy. Dajú vám energiu, ale pomerne pomalú. Tak jablká ako aj tieto tvrdé chlebíky obsahujú veľké množstvo vlákniny. Práve ona spôsobí, že po tomto jedle budete sýti, aj keď na prvý pohľad to vyzerá ako porcia pre vrabca. Samozrejme - potrebné je dodržiavať aj pitný režim. Ten pomáha pocitu sýtosti!
  • Šunka pridá chuť, ale nie je jej veľa. Dodá trocha bielkovín a trocha málo tuku. Vegetariáni ju nahradia napríklad plátkom tofu.
  • Avokádo okrem kopy užitočných fytochemikálií dodáva hlavnú časť tuku. Je to mimoriadne vhodný tuk. Má veľa priaznivých účinkov na srdce, zníženie cholesterolu, ale aj na mnoho iných účelov.

Toto jedlo môžete nasadiť do boja kedykoľvek. Ak chcete schudnúť z brucha, práve takáto strava je pre vás mimoriadne prospešná. Prečo? Pretože ak máte nadváhu (alebo dokonca ste obézni) tak určite už začínajú aj problémy s cholesterolom a možno aj so srdcom. Takéto jedlo aktívne útočí proti vysokému cholesterolu a aj tlaku.

Knäckebrot pri chudnutí

Mnoho žien sa pri chudnutí bojí jesť prílohy, ale jedávajú rôzne tie ľahké ryžové či iné extrudované "polystyrénové" chlebíčky. To je veľmi zlý nápad. Také chlebíčky majú vysoký glykemický index. Ak ich zjete 100 gramov (to je ako psovi mucha) absolútne nemáte šancu, že by vás to zasýtilo. No energeticky vám to dodá oveľa viac energie, ako 100 gramov normálneho chleba. Prečo? Pretože v chlebe je voda. Extrudované chlebíčky sú suché, takže je to takmer "čistá energia".

Aj pri knäckebrote platí, že 100 gramov týchto chlebíčkov má vysokú energetickú hodnotu. (Jeden plátok má hmotnosť zhruba 10 gramov.) V množstve 100 gramov je zhruba 1400 kJ prevažne zo sacharidov. Príjemných 15% hmotnosti je vláknina. Výrobok je z celozrnnej ražnej múky. Ražná múka má nižší glykemický index. Preto je pri chudnutí aj pravidelné jedenie knäckebrotu veľmi vhodné. Dodáva mnoho živín, energiu len pomaly a je dobrým zdrojom vlákniny.

Knäckebrot však má znížený glykemický index vďaka tomu, že ide o celozrnnú potravinu. Ak ho doplníte o kúsok tuku a bielkovín, máte ideálne jedlo.

Môžete ho mať poruke a ak na vás príde hlad, neurobíte veľkú diétnu chybu, ak si dáte takýto chlebík. S čímkoľvek, čo je poruke.

Knäckebrot - aké sú druhy

Na trhu je viac druhov týchto chlebíkov, nie vždy sú predávané pod názvom knäckebrot (pretože obchodná značka...). Okrem originálneho výrobku by som rád upozornil ešte na sezamové chlebíčky tohto druhu, ktoré dostať v Kauflande. Trocha iná chuť a sú aj podstatne mäkšie.

Receptov, ako sa s takýmito chlebíčkami dá rýchlo vyriešiť desiata, či olovrant je veľa. Skúste improvizovať.

Chutné a príjemne vyzerajúce jedlo vykúzlite za niekoľko sekúnd. Práve tak môže vyzerať zdravé chudnutie, ale aj zdravý životný štýl. Chutné jedlá, ktoré vás nestoja veľa času státia pri sporáku a ešte vám aktívne pomáhajú znížiť cholesterol a prípadné veľké brucho. Dobrú chuť prajem! Verím, že aj vy si zamilujete túto skvelú potravinu, ktorá vydrží aj rok poruke.

Napísal
Miro Veselý 
24. júla 2023
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.