Od roku 2004 píše Miro Veselý

Kuracie mäská so zeleninou Wok

Máte chuť na poriadne sýte a chutné mäská? Skúste to – zaručujem vám, že sa vám podaria, aj keď ste predtým ešte nikdy nič nevarili.

Chce to len trocha odvahy a návštevu niektorého hypermarketu, kde nájdete všetko, čo budete potrebovať.

Skôr než začnete čítať: tento recept je tu ešte z pôvodného starého webu. Dnes by som už pri chudnutí kuracie stehná neodporúčal vôbec. Dôvod je prostý.

Kuracie stehná majú 3× viac tuku, ako prsia. To znamená, že sú chuťovo lepšie, ale zároveň o to ťažšie budete chudnúť. Predsa len tuk v mäse je v podstate ten istý druh tuku, aký sa snažíme schudnúť.

Ak chcete v porcii jedla z mäsa prijať okolo 20 gramov bielkovín, potrebujete na to:

 • 70 gramov kuracích alebo morčacích pŕs a v tej porcii zjete asi jeden gram tuku.
 • 100 gramov kuracieho stehna a v porcii zjete 3 gramy tuku.

Teraz možno namietnete, že nejaké “blbé” tri gramy tuku predsa nemôžu hrať úlohu. Na to vám poviem áno i nie.

Ak sa na to pozrieme takým tým benevolentným pohľadom, tak naozaj to nie je až tak veľký rozdiel. A naozaj – nie je veľký rozdiel, či si navážite lakomých 100 gramov stehienka, alebo si dáte stehienko celé (to môže byť možno 150 až 200 gramov. No tak čo? Veď sa nič nestane či zjeme teda 5 gramov tuku a trocha viac bielkovín, než by sme mali. Problém? Zvyčajne áno. Takáto benevolencia totiž zvyčajne pokračuje aj v ďalších jedlách. Aj prílohy sa dá dať trocha viac. Veď sa nič nestane. A tie marhule zo záhrady? Tie sa zjedia radšej hneď všetky. Kilko predsa neublíži, je to z prírody. S takým prístupom sa však chudnutie zastaví a ľudia potom prekvapene hľadajú príčinu, čo sa mohlo stať. No stalo sa to, že benevolencia.

Ak chcete schudnúť, potom celkový príjem tuku na deň bude vhodné dostať na úroveň niekam okolo 50 gramov. Nech 60. To znamená, že ak jedávate 3× za deň tak v jednom jedle môže byť najviac 20 gramov tuku. TO na prvý pohľad nie je problém, ale ak začnete variť, zistíte aké to je ťažké. Niečo také, že naliať na panvicu za lyžicu oleja? Koniec hry! Práve ste tam naliali všetok tuk, na ktorý máte “právo”. Vaše stehienko by už bolo tukové plus. A k stehienku už nesmie byť nič mastné. Ani “šťava” k prílohe.

Kúpte si vykostené kuracie stehná. Sú pripravené na použitie. Stačí, ak ich hodíte na kus dreva, v každej kuchyni sa taký nájde. Ak nemáte drevený, bude to biely plastový obdĺžnik určený na krájanie.

Správne by bolo treba povykrajovať všetok prebytočný tuk. Skúte si ho niekedy odvážiť. Hneď budete vidieť, že kuracie stehná aké bežne kúpite budú mať značne viac tuku, než tie, ktoré ste našli niekde v kalorických tabuľkách. Reálne to bude 5 až 6 gramov tuku PLUS tuk ktorý ste použili na panvičke.

Stehienka v surovom stave nevyzerajú nejako obzvlášť vábne a tak ich za trest rozkrájajte na úplne márne kúsky.

Koža na nich nemá čo hľadať a komu sa chce, odoperuje aj tie biele tukové kúsky. (Ja ich tam nechávam.)

Mäso sa krája ťažko, ak je tupý nôž. V takom prípade radím extrémnu opatrnosť alebo brúsku.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

Nakrájané mäská zasypte korením Kotányi – „Grilovacie“. Toto korenie je pripravené práve pre nás, čo nevieme variť.

Skúsení kuchári sa teraz iste uškŕňajú, pretože oni vedia čo a koľko sa má nasypať na mäso. My však nemusíme nič skúmať – posypeme mierne a jedlo bude výborné.

Mäso premiešajte s korením tak, aby sa korenie dostalo všade.

Ja pridávam aj korenie Avocado. Najlepšie je to na bravčové pečené – kurča má potom klobáskovú chuť. Aj cesnakové je výborné!

Takto nakorenené mäso je dobré pokvapkať trochou olivového oleja a nechať v chladničke deň, radšej však dva. Nie celkom v mraze.

Príprava

Po dvoch dňoch (netrpezliví ihneď) pripravia mäso.

Začnite žeraviť panvicu. Panvica typu Wok je výborná, ale môže byť aj iná.

Niekde nájdite cesnak.

Cesnak je také to biele, nezaujímavé. Zoberte zo tri alebo päť strukov. Ak ale cesnak nemáte radi, vôbec ho nemusíte použiť.

Z cesnaku odstráňte šušťáky, či ako sa volá ten biely kabátik, v ktorom väčšinou odpočíva. Struky nakrájajte na plátky alebo kocky presne vo veľkosti vašej trpezlivosti. Mne sa teda veľmi nezvykne chcieť krájať, takže sú z toho len kolieska. Zato polovička, tá je schopná vyrobiť milimeter krát milimeter veľké kocôčky. Tie sú lepšie, pretože pustia viac chuti.

Teraz už máte prichystané všetko, čo treba. Nájdite niekde panvicu. To je taká tmavá plechová vec, ktorej povrchu sa nesmieme dotýkať železom, aby sa z neho nezoškrabol teflón. Aspoň dúfam, že máte teflónovú panvicu, pretože na nej sa robí pohodlnejšie.

Olej. Ak diétujete, použite oleja len tak za polievkovú lyžicu. A zvoľte olej sójový. V prípade nediétnej prípravy črpnite oleja asi tak za dva glgy. Olej na panvici na peci rozhorúčte a keď už začína vyzerať netrpezlivo, hoďte nakorenené mäská.

A hneď začnite miešať.

Na pomerne silnom plyne, alebo elektrine, ak máte elektrický sporák, prehadzujte mäská po oleji. Ak ste predtým naozaj nikdy nevarili, musíte vedieť, že varechu si máte vybrať buď z umelej hmoty alebo drevenú. Určite nie kovovú, inak by sa poškriabala panvica.

Pri miešaní treba pracovať opatrne. Mäská sú zvedavé, radi celkom samé od seba vyskakujú z panvice na zem. Odtiaľ sa však už nedokážu vrátiť. Ak sa vám to náhodou stane a nejaké mäsko vyskočí, nenápadne ho kopnite niekam za stôl. Samozrejme, ak je prítomná manželka, bol to na dlhý čas asi váš posledný povolený pobyt v kuchyni.

Opekanie mäsiek by malo trvať tak dlho, až z vonkajšej strany dostanú červenú farbu, akoby už čoskoro chceli začať byť pripečené. Na túto časť varenia počítajte asi tak pätnásť minút, možno desať.

Keby ste ich hneď teraz vybrali z panvice a zjedli, nič by sa nestalo – sú výborné. Treba len chvíľu počkať, nech vychladnú a podávať.

Ak si nadelíte rozumnú porciu, napríklad 120 gramov, bude vám chutiť a nepriberiete.

Tí, čo ste ochotní vo varení pokračovať, dolejte k mäsu asi deci vody.

Hoďťe do toho trochu Vegety alebo iného ochucovadla na polievky. Spravidla obsahuje glutaman sodný, ktorý s chuťou robí pravé zázraky.

Glutaman sa nachádza aj v korení a tieto prísady spolu nahradia aj soľ, preto v recepte vôbec nesolíme „obyčajnou“ soľou. Netreba ani len onú povestnú „štipku“ soli.

Čím menej soli dáte, tým lepšie. Chuťovo je síce posolené jedlo efektnejšie, ale pri redukčnej diéte je najlepšie soliť minimálne.

Zástancovia zdravého stravovania ale nemajú radi Glutaman sodný. Tak nech si varia, ako vedia – bez neho.

Po pomiešaní prisypte jedno celé vrecko mrazenej zeleniny „Wok“. Výborná je Thaiská, Vietnamská, alebo Čínska.

Keď túto dobrotu varím pre väčší počet hladných krkov, spravidla kupujem dve (alebo aj tri) vrecká, a každé iného druhu. Zmiešam ich. Zelenina je potom ešte pestrejšia. Pestrofarebné jedlo vám pochvália ženy, a ak máte, zvykne to prilákať do pracovnej vzdialenosti aj papagáje.

Tento druh mrazenej zeleniny je síce drahý, ale svoju investíciu neoľutujete. Vo vrecku nenájdete žiaden nekvalitný kúsok a všetky majú výbornú chuť aj za surova. Takže s ochutnávaním radšej opatrne! Nepríjemne rýchlo zvyknú miznúť predovšetkým tie malé kukuričky.

Zeleninu nasypte na mäská a miešajte. Varenie sa na chvíľu zmierni, pretože zelenina je zmrazená a celý náš zázrak v panvici ochladila. Miešajte pokojne ďalej, za chvíľu to už zas bude celkom horúce.

Potrápte teplom celé toto jedlo ešte chvíľu, trebárs takých 5 minút, nie však viac ako 10, inak zelenina začne rýchlo strácať farby. Nemusíte ju variť – nevyrábate polievku. Stačí, ak sa zelenina poriadne zohreje. Vtedy panvicu odstavte z pece a spravte posledný kuchársky akt na tomto jedle.

Vrhnite do toho pripravený cesnak. A poriadne, poctivo premiešajte.

Cesnak sa už nesmie variť – to by zmenil chuť. Takto nám jedlo prifarbí čerstvou vôňou cesnaku.

A to je všetko. Vyrobili ste chaotickú zmes rôznych kúskov, z ktorých každý má trochu inú farbu a pritom jeden je lepší ako druhý. Kto má v kuchyni zavesený kus koľajnice, môže na ňu začať trieskať a zvolávať tak stravníkov.

A ako sa toto jedlo vlastne podáva?

 • Diétujete? Stačí, ak si udelíte rozumnú porciu – trebárs 200 gramov. Radšej viac zeleniny ako mäsa. K tomu možete zjesť niečo jednoduché. Napríklad kúsok celozrnného chleba.
 • Nediétujete? Rozkrojte bagetu a vložte do nej primerané množstvo kúskov. Trochu pokvapkajte šťavou. Zaklopte bagetu, zabaľte do igelitového vrecka a poriadne ju niečím zaťažte, aj na 3 hodiny. Získate trochu plackovitý ale vynikajúci a veľmi sýty obed. Ideálne, ak sa chystáte napríklad na výlet alebo do práce.

Vynikajúce je to tiež, ak hotové mäská napcháte do arabského chleba. To je taká biela tvarom skoro až palacinka, ktorá je však dutá – dovnútra natlačíte svoj kuchársky výtvor a nechajte mierne zaťažené trochu odstáť.

Ak sa Vám článok páčil,
a chceli by ste podporiť autora a tento web, môžete.
Zdieľajte tento článok, alebo si kúpte niektorú z kníh Mira Veselého.
Kliknite sem a vyberte si.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

26 Odpovedí

 1. Tak toto určite vyskúšam, vyzerá to fantasticky a určite aj dobre chutí. Vďaka a tip na sobotný obed.

 2. Diky za recept,toto jedlo vyskusam v nedelu na obed nakolko zhadzujem kilecka,dufam,ze si ho oblubim.

 3. Ahoj Mirko, akurat som si “napácovala” mäsko a odlozila do chladnicky, uz sa veeelmi tesim na tento receptik, vyzera to uzasne :)

 4. No takže vcera som to “uvarila” – bolo to fantastické, dokonca to chutilo aj môjmu bratovi, ktory zeleninu vobec nemusi.. VYBORNY RECEPT, dnes utekam kupit do zasoby zeleninku :-)

 5. prave sme to dojedli, no pravdu???:…to nema chyby…..mnam a mnam a mnam……
  a este malickost, mne to chutilo po cerstvom masle-to asi ta brokolica s cesnacikom urobili -dcera zase zanuchala syr,tak hned vyliezla z izby…tesim sa na dalsie recepty /mam vyhliadnute to morcacie:-)/

 6. Dakujem za dobry a rychlo uvaritelny recept rodina su pochutila a dobre to bolo aj s ryzou

 7. Hm..tusim by si rovno mohol vydat kuchrsku knihu :)
  Ved ja toto hladam cely cas…jedla, ktore sa hned pripravia…nie som ochotna stat v kychyni 2 hodiny…
  Ale ked je to rychle, pekne a dobre to chuti, tak preco nie :)
  L

 8. Katastrofa, cely clanok… hlavne, ze stranka o chudnuti.. oleja za GLGY alebo len troska… sak dajme si glutaman sodny robi zazraky s chutou a nech mudruju ti co vedia varit bez neho? ten autor si robi srandu? Toto mi cele pride ako najvacsi vtip stranky chudnutie ako…

 9. tak toto je perfektne hned si to idem urobit ale nemas viac receptov pre wok mam ho ale viem iba jeden pokrm, ci nepomozes

 10. recept sa da robit aj bez oleja, ak mate kvalitny wok…
  Moj recept:
  Kuracie kusky (nesolene, nekorenene) vrazime na wok (bez oleja ak sa da) a na silnom ohni povarime asi tak 2 – 3 minutky. Potom pridame asi 2cm nadrobno nakrajaneho zazvoru, asi 3 struciky cesnaku na drobno, 2PL rybacej omacky, 2PL sojovej omacky, minutku povarime a pridame mrazenu zeleninku (cinsku alebo thai) ta nam pusti stavu a tak ju prikryjeme a dusime do hotova :))))

  Ja som spapala cca 215g co malo priblizne 1200KJ, no ale neodolala som ani ryzi, takze obed bol okolo 1700 KJ, a priatel sa tiez len zalizoval ;)

 11. zaraza ma, ze pri vareni pouzivate koreniace zmesi. Spravidla obsahuju vela soli. A tiez glutaman, co je stimulator chutnosti a podla mna cloveka len podporuje v jedeni.

 12. Ja som použila presne od tejto firmy ale činsku zmes. Je tam ale dosť ľadu v tom. :(

 13. idem to vyskúšať….vždy som davala kuracie alebo morčacie prsia..vykostene stehna ešte nikdy….

 14. Ja presne týmto plným zemiakové placky a k tomu dávam kari ryžu … väčšej dobroty snáď nie je … :P

 15. Ahojte …trosku zmeneny postup…
  Na olej hodime prv cesnak,zazvor s cili a az po 1-2min. Masko a ostatne ingrediencie…;))

  Dobru chut…

 16. tak dobre som sa už dávno nezabavila,takéto recepty sú blbuvzdorné a pochopí to aj ten,okolo ktorého panvica len išla,super

 17. “Zástancovia zdravého stravovania ale nemajú radi Glutaman sodný. Tak nech si varia, ako vedia – bez neho. ”

  A autor tejto stranky nie je zastanca zdraveho stravovania??? Fiha, ja ze je. Inak zaujimavy recept pre ludi co nevedia varit ale toto ma zabilo. A ja by som pouzila kuracie prsia, alebo k stehnam uz by som nedavala ziadny tuk, maju ho na sebe dost.

 18. skúste namiesto mrazenej zeleniny pochádzajúcej od neviemkial…nasu slovensku, s paprikami, rajcinkami, porom, cesnacikom so zahradky je to urcite este lepsie ;)
  je to zdravsie a aj ekologickejsie

 19. TOTO nazyvate vybornym, chutnym, fantastickym a neviem akym? Pouzit grilovacie korenie ako zaklad ochutenia je amaterizmus najvacsieho zrna, cesnak so zelenym klickom, ktory je pre cloveka pomerne dost skodlivy, kupena trapna zamrznuta zelenina? Ludia zacnite sa stravovat trosku sofistikovanejsie a hlavne zapajajte zdravy rozum!FM

 20. Ja kuracie mäso nakrájané na kúsky obalím v solamyle, poriadne zmes mäsa a solamylu premiešam, aby sa všetky kúsky obalili solamylom. Skúšal som pridať aj vaječné bielko a zmes poriadne premiešať, ale je to prácnejšie, takže bielko spravidla vynechávam. Mäso predtým vôbec nesolím a nekorením! Potom tie kúsky obaleného mäska kladiem na panvicu z rozpáleným olejom tak, aby sa nevytvorili guče, ale aby sa každý kúsok mohol sprudka opiecť na oleji pekne dookola, takže potom tie kúsky obraciam, prípadne oddelím tie, ktoré sa spojili. Treba postupovať svižne, aby mäso nepustilo šťavu. Plameň stiahnem až keď už sú kúsky mäsa opečené z každej strany. Niekedy, keď chcem viac jedla a mäso je už opečené, pridám nakrájané šampiňóny a chvíľu podusím s mäsom, už na menšom plameni. Pred pridaním mrazenej zeleniny mäso osolím a okorením čínskym korením a pridám sójovú omáčku, niekedy pridám aj klasické čierne mleté korenie, všetko samozrejme primerane, tak ako v jednej českej rozprávke. Premiešam a potom pridám navrch mrazenú zeleninu. Panvicu prikryjem a nechám krátko podusiť, nie na dlho, ale tak primerane, aby zelenina zostala ešte kus chrumkavá. Nakoniec celé premiešam. Niekedy pred dokončením ešte zalejem troškou vo vode rozpusteným solamylom, tak primerane, potom je jedlo trochu mazľavejšie. K tomu si uvarím ryžu. Mäso po obalení solamylom sa pri opekaní na oleji uzavrie, takže jeho šťava a jeho skutočná chuť zostane vo vnútri, potom je mäsko pekne šťavnaté a chutné. Dobrú chuť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najnovšie pridané

Obezita a COVID-19

Obezita je stav, ktorý výrazne zhoršuje riziká súvisiace s infekciou koronavírusu nového typu SARS-CoV-2. V tomto článku si povieme podrobnosti. Aj na tomto webe sme

Ako začať chudnúť (správne)

Človek roky priberá a priberá. Potom sa niečo zlomí a príde ono rozhodnutie, že nastal čas. Ako začať správne chudnúť? V tomto článku si ukážeme

Čo jesť, keď chcem schudnúť

Otázka čo jesť, keď chcem schudnúť je jednoduchá a odpoveď na ňu je logická, ale zdĺhavá. Teda presnejšie – jednoducho sa to dá povedať, ale

Kolobežkovanie ako šport pri chudnutí?

Kolobežkovanie pri chudnutí poslúži výborne. Kolobežkovanie je niečo medzi chôdzou, bicyklovaním a behom. Pri behu a bicyklovaní zvyčajne nejaké bolesti pri športovaní zaznamenáte. Na športovej

7 nástrah, ktoré oslabia pevnú vôľu

Po nejakom čase disciplinovaného chudnutia sa často stane, že sa vám prestane chcieť. Pevná vôľa oslabne, ochabne a prestáva byť pevnou. Aby sa to nestalo,

Prečítajte si

Ako som schudol 35 kíl

Odhaľte tajomstvo, prečo tak veľa ľudí nedokáže schudnúť, aj keď veľmi chcú! To tajomstvo je: chudnú pomocou nesprávneho postupu. Alebo majú správny postup, ale nevedia

Pasce pri chudnutí a ako sa im vyhnúť

Nenachádzajú sa vo vašej blízkosti rôzne pasce? Pasce v podobe misky plnej lupienkov, zásoby čokoládových tyčiniek, či plnej ľadničky dobrôt? Preč s tým! Nemajte poruke

Smoothies pri chudnutí – áno či nie?

“Zmixujete si zopár zdravých surovín a máte jedlo.” Alebo: “Kam s prezretými banánmi? Spravte si skvelú pochúťku.” Receptov je plný internet a asi všetci chvália

Ako sa zbaviť pneumatiky na bruchu

Keď sa tak prejdete po meste, mnoho ľudí si pestuje postavu, ako keby boli reklamou na michelinské logo. A nemám na mysli logo oných povestných

Materina dúška – tymian

Tymian je korenie, ktoré v slovenskej kuchyni nie využívané až tak často, ako by si zaslúžilo. Zato materina dúška je u nás známa liečivá rastlinka

Tréning pevnej vôle

Veľa ľudí, ktorí chcú schudnúť sa sťažujú na nedostatok pevnej vôle. Alebo presnejšie na nedostatočne pevnú vôľu. Často zaznievajú výroky ako: “ja tým koláčikom proste

Odborná pomoc pri chudnutí

Na koho sa môžete obrátiť, ak chcete schudnúť? Možností je neuveriteľne veľa. Žiaľ, mnohé z nich vám nepomôžu schudnúť, iba vás pripravia o peniaze a čas. V tomto článku sa

Výpočet bazálneho metabolizmu

Pri chudnutí často hovoríme o príjme energie. Koľko “kalórií” môže človek zjesť, aby nepribral? To sa dá aspoň približne vypočítať. Teoreticky. V praxi je to

Cviky na chrbát

Ak sa rozhodnete pre niektoré cviky na chrbát, odporúčam vám, najskôr si dôkladne preverte, či pomáhajú. Ak máte známych, popýtajte sa ich čo cvičili a či

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.