BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Morčacie prsia na pare s brokolicou

Mal by som tu tip na chutné a rýchle jedlo spojený s testom. Otestujte si, ako rozmaznané máte svoje chuťové poháriky. Recept používa jedinú ingredienciu – soľ. A málo. Ak vám nechutí, asi máte radi jedlá s výraznými chuťami. To sa pri chudnutí zvyčajne vypomstí.

Spravte z morčacích pŕs hrubé rezne – jeden rezeň jedna porcia. (Ide o prsia z morky, nie z morských prasiatok!) Jemne ich posoľte, tak asi 2 štipky soli na kilo mäsa. Dajte do igelitového vrecka a do chladničky asi na deň až dva. Soľ sa dostane hlbšie do mäsa.
Potom mäso uduste v parnom hrnci, alebo v bežnom hrnci vytvorte paru. Obložte ho brokolicou. Tú netreba soliť.

Jedlo sa pripravuje asi 20 až 30 minút podľa výkonnosti hrnca. Potom je hotové. Môžete podávať. Toto jedlo je extrémne bohaté na bielkoviny.

Pridáme 2 prílohy na dôvažok. Dajte si k tomu veľkú mandarínku a asi 3 orechy.

  • Mandarínku máte ako sladkú pochúťku – doplní sacharidy, ktoré potrebujete.
  • Orechy doplnia tuk – ten potrebujete tiež a to aj pri chudnutí.

Dôležité je zjesť všetko spolu – budete mimoriadne zasýtení. Príklad vhodného zloženia:

  • Morčacie prsia 100 gramov.
  • Brokolica 150 gramov (ak náhodou zjete štvrť kila, nič zlé sa nestane)
  • Mandarínka asi 200 gramov.
  • Orechy (odporúčam vlašské) 10 gramov.

Toto jedlo má spolu skoro pol kila. (460 gramov) Pritom obsahuje energiu 1187 kJ.
Dodá 28 gramov bielkovín, 27 gramov sacharidov a iba 7 gramov tuku (prakticky všetok tuk je z orechov).

Dobrú chuť prajem. Myslite na to, že toto jedlo má jemnú, príjemnú chuť. Čím ostrejšie si mäso prikoreníte a posolíte, tým viac vám pôjde na chuť ešte si pridať. A tým menej vám bude chutiť zelenina.

Presnejší výpočet zloženia tohto jedla si môžete vyskúšať v potravinových tabuľkách myslite však na to, že pre zdravý životný štýl vám budú vychádzať pomerne malé dávky mäsa. Možno 70 či 100 gramov na porciu. Tak to naozaj má byť. Nepotrebujete dávky, aké sa bežne podávajú v reštauráciách.

Filé z lososa s brokolicou

Možno vás ide trafiť šľak z toho, že stále odporúčam brokolicu ako prílohu. Ale brokolica je zdravá, jedzte jej veľa.

Aj toto jedlo chce parný hrniec, alebo varenie v pare. V pare sa z brokolice nevyplavia cenné výživné látky do vody. V niektorých obchodoch dostať mrazené filé z lososa. Ktovie, či je naozaj z lososa. Podľa pomerne nízkej ceny je to možno aj treska... Každopádne je to chutné a s diétnou cenou. Ak máte možnosť nakupovať v Metre, tam je stále. A ak také nenájdete, môžete použiť inú rybu.

Po pár minútach v parnom hrnci získate objemnú porciu jedla. Akokoľvek veľký tanier si uštedríte, tohto jedla sa pri chudnutí nemusíte báť. Naopak! Ešte si môžete dopriať aj jeden kus ovocia ako zákusok. Trebárs banán - ten sa pri chudnutí jesť neodporúča pre vysoký glykemický index. S takýmto jedlom však môžete banán použiť doslova ako koláčik.

No a ak ryba nebola príliš mastná (naozaj losos napríklad) tak po jedle zlupnite ešte zopár orechov. Tak 10 gramov.

Toto jedlo je typickým príkladom vysokoobjemovej, nízkoenergetickej stravy.

Napísal
Miro Veselý 
17. februára 2019
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.