BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Pahrebové zemiaky v paneláku

Zemiaky pečené v šupke s ničím a kyslým mliekom.

Upiecť zemiaky v popole ohniska a potom ich ešte celkom horúce pohltať. Tak nejako môže vyzerať spomienka na letný výlet. Ale čo v prípade, že žijete v paneláku? Ak vylúčim možnosť rozložiť si ohník z parkiet a upiecť zemiaky v obývačke, prichádza do úvahy náhradný variant.

Zemiaky dôkladne poumývajte a špongiou jemne odstráňte všetky zvyšky hliny.

Recepty na varenie

Poukladajte ich na plech a umiestnite do rúry. Dokonca netreba ani len ten plech - proste zemiaky nahádžem do pece na mriežku, zapnem zhruba na 250 stupňov a na 2 hodinyna ne zabudnem. Ak začnú trocha prihárať, sú najlepšie. Pečte hneď veľké množstvo, nech je dostatok. Zvyšok nepríde nazmar! V ľadničke vydržia aj niekoľko dní.

Recepty na varenie

Piecť sa budú pomerne pomaly a dlho, rátajte minimálne s hodinou a pol. Ak sú väčšie, aj viac. Keď sú hotové, zvolajte osadenstvo jesť, ešte kým sú zemiaky celkom horúce.

Recepty na varenie

Odporúčam podávať s maslom a soľou pre ľudí. My, čo máme obezitu na krku, na pupku, aj všade inde, nepoužijeme množné číslo zemiaky. Dajte si len jeden zemiak a to bez masla a bez soli. Dajte trocha olivového oleja. Skúste to - možno vám to bude chutiť. Ja ich tak jem bez problémov, tak nič nedbajte na reči zhrozenej starej matere, ktorá zdúpnie: "zemiaky bez masla a bez soli"?

Áno. Jeden zemiak. A dá sa zjesť aj so šupou. Pri chudnutí treba sacharidy jedávať s istou opatrnosťou, takže radšej len jeden. Viac, ak športujete a s chudnutím sa neponáhľate. Zemiaky samotné by chudnutie mohli mierne brzdiť, ak ich zjete priveľa.

Tip: rozpučte cesnak a zamiešajte s trochou olivového oleja. Potrite. Je to skvelé.

Recepty na varenie

K tomu kefír alebo zakysanku. Netreba úplne bez tuku, stačí nízkotučná. V každom prípade sa vyhýbajte plnotučným výrobkom. Oveľa lepšie spravíte, ak si kúpite odtučnenú verziu a tuk v jedle vyriešite napríklad nakvapkaním olivového oleja na zemiaky.

Recepty na varenie

Zemiaky nechutia len ľuďom.

Recepty na varenie

Aj kyslé mlieko po výdatnom jedle chutí každému.

Zemiaky pečené v šupke sú dobré najmä úplne teplé. Zvyšok nechajte vychladnúť a do chladničky s ním. V mikrovlnke sa dá neskôr bleskovo vyrobiť ďalšia porcia...

Rekapitulácia:

  1. Umyte zemiaky v šupe.
  2. Naukladajte ich do pece.
  3. Zapnite pec na hodinku až dve, radšej viac ako menej tepla.
  4. Občas skontrolujte. Ak začínajú byť veľmi červené, neznamená to, že sú hanblivé. Sú akurát.
  5. Vyberte z rúry. Pozor pri vyberaní! Sú mimoriadne horúce, nepopáľte sa.

Tip: Vezmite toto jedlo na návštevu. Vzbudíte nefalšovanú radosť a záujem. Na návštevu:

  1. Kúpte vhodný počet kyslých mliek alebo kefírov. Netreba preháňať, niektorí nimi ohrdnú.
  2. Jedno celé maslo pre tých, čo nechudnú a nezaujímajú sa o zdravú stravu.
  3. Môžete odísť na návštevu. Ak vám zemiaky vychladnú, v mikrovlnke ich zohrejte.

Budete možno prekvapení, čo robí vôňa "hlúpych" pečených zemiakov s ľuďmi, ktorí sedia pri stole. V tej chvíli je zabudnutá šunka, kaviár, obložené chlebíčky aj drahé crackery.

Mimochodom ak budete zemiaky variť v šupke - či už v peci, alebo v hrnci, tak ich nemusíte soliť. V zemiaku normálne trocha soli je. To sa hodí najmä v prípade, že máte vyšší tlak krvi. Potom je minimálne solenie dôležitá súčasť režimu. Viem, ak ste doteraz boli zvyknutí soliť viac, tak samotné zemiaky bez soli vás neuspokoja. Tu je potom riešením úplne odstaviť soľ a počkať 3 týždne až mesiac. Ak to vydržíte, aj samotné zemiaky vám začnú chutiť ako primerane slané.

Len nesmiete spraviť to, že si raz za týždeň doprajete hody či cheating day ako to niektorí nazývajú. To si akurát ohlušíte chute a ďalší týždeň zas budete trpieť, ako je všetko ostatné bez soli.

Napísal
Miro Veselý 
22. októbra 2018
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.