Pečená makrela

Jeden z mojich obľúbených receptov je pečená makrela. Čas prípravy krátky, jedlo chutné a vhodné aj v prípade že chcete zhodiť z brucha.

Makrely u nás poznáme prevažne v údenej verzii. Údená makrela je síce lahôdka, ktorá chutí, má však dve nepríjemné vlastnosti.

  • Je to údenina, čiže môže obsahovať látky, ktoré neprospievajú zdraviu.
  • Je to často mimoriadne slané jedlo, takže to tiež neprospieva.

Žiaľ, ak kupujete údené makrely, nikdy vopred neviete, či tá rybka bude presolená, alebo nie. V prípade, že si ich pripravíte doma na pekáči, máte solenie plne pod kontrolou.

Príprava je veľmi jednoduchá. Odpitvanú rybu zbavte vnútorností. Môžete jemne posoliť zvnútra aj zvonka. Môžete posypať bylinkami podľa chuti, tiež z obidvoch strán. Pokojne postačí rozmarín. Položte na papier na pečenie a uvrhnite to celé do rúry. Ja nastavujem elektrický gril, niečo cez 200 stupňov. Netrápim rybu príliš zblízka, nejde predsa o kremáciu. Z každej strany stačí tak asi 20 minút. Radšej to ale kontrolujte.

Keď získate trocha praxe, potom už môžete pečenie zveriť aj kuchynskému budíčku, takže varenie môžete pustiť z hlavy.

Na vzhľad táto ryba asi nepatrí medzi tie najefektnejšie čísla šéfkuchára.

Zato však chuťovo je to lahôdka. Tieto ryby majú zaujímavú konzistenciu mäsa. Je pevné, pružné a pritom pomerne mäkké. Tuk týchto rýb patrí k tomu lepšiemu, čo by ste mali v strave mať často. Takže ak chudnete, neobávajte sa toho, že je to tučná ryba. Je a je to tuk, ktorý sa nám hodí.

Cenovo sa mrazené makrely pohybujú zvyčajne na úrovni kuracieho stehna. Prípadne skôr menej. Ak kúpite kilo za menej ako 5 eur, tak treba zvyčajne počítať s tým, že hlavy treba odrezať. To zníži celkovú hmotnosť.

Ako prílohu si zvoľte to, čo vám práve pôjde na chuť. Môžu to byť zemiaky pečené spolu s makrelkami. Alebo ryža. Každopádne, s prílohou treba narábať pri chudnutí lakomejšie. Ryby majú bez hlavy zhruba niečo pod 200 gramov a to je porcia, ktorá sa dá zjesť aj naraz. No energeticky je to pomerne vysoké. Preto je lepšie s prílohou radšej škrtiť. Určite neublíži ani nápad, ktorý sa osvedčil mne. Ako prílohu dám dusenú brokolicu. Tam je síce sacharidov až málo, ale zelenina vás veľmi príjemne zasýti. Nikde nevisí zákaz, že si potom nemôžete ešte zobnúť zo dva plátky knackebrotu, alebo niečo podobné. Všetko závisí na tom, či ryby jedávate samotné, alebo ste zvyknutí na prílohu. Ak prílohu jedávate, potom stojí za úvahu ako porciu si dať len pol ryby a druhú polovicu si nechajte na večeru, alebo na zajtra.

Pri jedení makrely sa mi osvedčil postup, že rybu opatrne rozpolím a odstránim chrbticu. Potom povyťahujem všetky väčšie kosti, ktoré sa dajú rozpoznať. Z kože je dobré odstrániť oblasť okolo všetkých plutiev. Tým je ryba prakticky úplne zbavená kostí a môžete sa pustiť so jedla. Aspoň to už nie je tak horúce. Ak v mäsku ostala niekde drobná tenká kostička ktorá ani trocha nepichá, tú môžete pokojne zjesť po rozhryzení.

Dobrú chuť!

Ak sa Vám článok páčil,
a chceli by ste podporiť autora a tento web, môžete.
Zdieľajte tento článok, alebo si kúpte niektorú z kníh Mira Veselého.
Kliknite sem a vyberte si.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

Jedna odpoveď

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najnovšie pridané

Prerušovaný pôst – intermittent fasting

Intermittent fasting z angličtiny znamená prerušované hladovanie. Často sa stretnete aj s prekladom prerušovaný pôst. Používa sa aj pojem krátkodobé hladovanie. Je to hladovka a

Chudnutie a otužovanie

Niektorí autori (napríklad Timothy Ferriss: “Čtyřhodinové tělo”) odporúčajú využiť chlad, ako nástroj na spotrebu energie. V súčasnosti stúpa záujem aj o metódu Wima Hofa, čo

7 tipov čo robiť po schudnutí

Pre väčšinu z nás bolo chudnutie tou najľahšou časťou práce. Problémy nastávajú až vo chvíli, keď máte pocit, že ste v cieli. Pri chudnutí totiž nikdy nie

Jedálniček na rýchle chudnutie

V tomto článku nebude konkrétny jedálniček na rýchle chudnutie. Ak ho hľadáte, tak stačí ak použijete môj normálny jedálniček na chudnutie, ale znížte tuk asi na

Jedlo je energia, aj radosť

Jedlo potrebujeme na to, aby sme prežili. Z jedenia sa však časom stal rituál. Symbol. Zvyk. Ba niekedy aj liek. Jedlo si spájame nielen s

Chlieb a chudnutie

Priberá sa z chleba? To je totiž dosť častá otázka ľudí, čo majú problém s váhou. Rýchla odpoveď znie „áno aj nie“. A teraz sa pozrime ako to

Prečítajte si

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.