Pečená makrela

Jeden z mojich obľúbených receptov je pečená makrela. Čas prípravy krátky, jedlo chutné a vhodné aj v prípade že chcete zhodiť z brucha.

Makrely u nás poznáme prevažne v údenej verzii. Údená makrela je síce lahôdka, ktorá chutí, má však dve nepríjemné vlastnosti.

  • Je to údenina, čiže môže obsahovať látky, ktoré neprospievajú zdraviu.
  • Je to často mimoriadne slané jedlo, takže to tiež neprospieva.

Žiaľ, ak kupujete údené makrely, nikdy vopred neviete, či tá rybka bude presolená, alebo nie. V prípade, že si ich pripravíte doma na pekáči, máte solenie plne pod kontrolou.

Príprava je veľmi jednoduchá. Odpitvanú rybu zbavte vnútorností. Môžete jemne posoliť zvnútra aj zvonka. Môžete posypať bylinkami podľa chuti, tiež z obidvoch strán. Pokojne postačí rozmarín. Položte na papier na pečenie a uvrhnite to celé do rúry. Ja nastavujem elektrický gril, niečo cez 200 stupňov. Netrápim rybu príliš zblízka, nejde predsa o kremáciu. Z každej strany stačí tak asi 20 minút. Radšej to ale kontrolujte.

Keď získate trocha praxe, potom už môžete pečenie zveriť aj kuchynskému budíčku, takže varenie môžete pustiť z hlavy.

Na vzhľad táto ryba asi nepatrí medzi tie najefektnejšie čísla šéfkuchára.

Zato však chuťovo je to lahôdka. Tieto ryby majú zaujímavú konzistenciu mäsa. Je pevné, pružné a pritom pomerne mäkké. Tuk týchto rýb patrí k tomu lepšiemu, čo by ste mali v strave mať často. Takže ak chudnete, neobávajte sa toho, že je to tučná ryba. Je a je to tuk, ktorý sa nám hodí.

Cenovo sa mrazené makrely pohybujú zvyčajne na úrovni kuracieho stehna. Prípadne skôr menej. Ak kúpite kilo za menej ako 5 eur, tak treba zvyčajne počítať s tým, že hlavy treba odrezať. To zníži celkovú hmotnosť.

Ako prílohu si zvoľte to, čo vám práve pôjde na chuť. Môžu to byť zemiaky pečené spolu s makrelkami. Alebo ryža. Každopádne, s prílohou treba narábať pri chudnutí lakomejšie. Ryby majú bez hlavy zhruba niečo pod 200 gramov a to je porcia, ktorá sa dá zjesť aj naraz. No energeticky je to pomerne vysoké. Preto je lepšie s prílohou radšej škrtiť. Určite neublíži ani nápad, ktorý sa osvedčil mne. Ako prílohu dám dusenú brokolicu. Tam je síce sacharidov až málo, ale zelenina vás veľmi príjemne zasýti. Nikde nevisí zákaz, že si potom nemôžete ešte zobnúť zo dva plátky knackebrotu, alebo niečo podobné. Všetko závisí na tom, či ryby jedávate samotné, alebo ste zvyknutí na prílohu. Ak prílohu jedávate, potom stojí za úvahu ako porciu si dať len pol ryby a druhú polovicu si nechajte na večeru, alebo na zajtra.

Pri jedení makrely sa mi osvedčil postup, že rybu opatrne rozpolím a odstránim chrbticu. Potom povyťahujem všetky väčšie kosti, ktoré sa dajú rozpoznať. Z kože je dobré odstrániť oblasť okolo všetkých plutiev. Tým je ryba prakticky úplne zbavená kostí a môžete sa pustiť so jedla. Aspoň to už nie je tak horúce. Ak v mäsku ostala niekde drobná tenká kostička ktorá ani trocha nepichá, tú môžete pokojne zjesť po rozhryzení.

Dobrú chuť!

Ak sa Vám článok páčil,
a chceli by ste podporiť autora a tento web, môžete.
Zdieľajte tento článok, alebo si kúpte niektorú z kníh Mira Veselého.
Kliknite sem a vyberte si.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

Jedna odpoveď

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najnovšie pridané

Miro Veselý: Jedálniček na chudnutie

Najúspešnejšia kniha Jedálniček na chudnutie vychádza už v druhom vydaní. Okrem samotného rozpisu jedál v tejto knihe nájdete všetky dôležité informácie o chudnutí. Spojil som

Obezita sa vracia

Je ako detektív Colombo. Obezita sa vracia sa vtedy, keď sa nám to naozaj vôbec nehodí. Ochorenie, ktoré si v absolútnej väčšine prípadov spôsobíme a

Obezita a COVID-19

Obezita je stav, ktorý výrazne zhoršuje riziká súvisiace s infekciou koronavírusu nového typu SARS-CoV-2. V tomto článku si povieme podrobnosti. Aj na tomto webe sme

Auto, MHD, chôdza a chudnutie

V tomto článku zhrniem svoje viacročné skúsenosti s pohybom v meste, v takom, kde už je aj MHD. Keďže žijem v Bratislave, budem písať o

Pevná vôľa slabne vyčerpaním

Pevná vôľa je potrebná, ak chcete zhodiť brucho, zmeniť životný štýl, či začať cvičiť. Neraz nám to však nevyjde. Potom poviete, že nemáte pevnú vôlu.

Prečítajte si

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.