BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Proteínové tyčinky podomácky 2

Mám tu nový recept na výrobu domácej proteínovej tyčinky. Tento krát je zľahka zložitejší, nech tyčinka obsahuje viac všeličoho. Akože ak sa hráme na pestrú stravu, tak aj v náhrade plnohodnotného jedla sa dá ísť smerom do pestrosti. Upravujem ho v lete 2018 o pár drobných skúseností.

Skúsenosť pri chudnutí s proteínovými tyčinkami má dosť veľa ľudí. Pozoroval som jav, ktorý som aj sám zažil. Používanie proteínových tyčiniek má fázu nadšenia. To zistíte aké jednoduché a dobré to je jedlo. Už čoskoro sa mnohí ľudia čo chudnú dostanú do fázy, že jedia proteínku denne. Niekedy aj viac krát za deň. Je to mňamka a je to rýchle a jednoduché. Navyše máme ilúziu, že je to vlastne vcelku zdravé jedlo, takže prečo si nedopriať? Práve toto nie je správny prístup. Je to len skratka a ako vieme, skratky nefungujú. Preto berte proteínové tyčinky ako náhradnú a núdzovú stravu. Nie ako pravidelné jedlo.

Samozrejme, v obchode je to najrýchlejšie kúpiť hotové. Pozrite si však zloženie. Mnohé tyčky obsahujú viac cukru ako proteínov. To je možno pre športovca dobré, ale pre človeka ktorý chce schudnúť je to dosť zlé. Preto je lepšie "variť" si tyčinky doma. Viete totiž úplne presne, z čoho vlastne sú.

V tomto videu si môžete pozrieť môj overený recept.

Tým zároveň chcem zdôrazniť, že proteínová tyčinka nie je normálne jedlo. Je to náhrade jedla. Ak z nejakých dôvodov nemáte čas sa najesť, potom sa môže hodiť, ak môžete siahnuť po takomto jedle. Na druhej strane keďže tyčinka sa skladá z celkom "normálnych" potravín, nemusí slúžiť len ako náhrada stravy. Je to proste strava, nie výživový doplnok. Ak vám bude chutiť (tak ako mne) možno zistíte, že sú to celkom fajn raňajky. Zo 4 paradajky a jedna tyčinka. Sýte, chutné, komplexné, rýchle.

Znova opakujem, rozpis surovín môžete upraviť podľa svojej chuti, ale spravte to s energetickými tabuľkami! Nemusíte používať špeciálny výživový proteínový doplnok, ale ak to spravíte, odporúčam kúpte niečo kvalitné. Niektorý nočný proteín známejšej firmy ako Weider, Aminostar a podobne.

Táto proteínová tyčinka je pomerne hustá, koncentrovaná. Aj malé množstvo je energeticky výdatné, takže nejaké koštovanie pri výrobe vám vrelo neodporúčam! Zhruba 80 gramov tejto tyčinky je plnohodnotné jedlo. Ak zjete z maškrtnosti 3 či 4 tyčinky naraz (nie je problém...) priberiete. Preto je nutné pred zjedením tyčinky zjesť aj zeleninu, alebo ovocie. Aby niečo vypchalo žalúdok. A po tyčinke toľko vody, koľko zvládnete!

Tak poďme variť.

Do silného mixéra črpnite trocha sójového mlieka a nasypte mak.

Po zapnutí sa začne tvoriť niečo takéto. Mak netreba mlieť, v mixéri sa dostatočne rozbije. Mak tam dávam kvôli chuti. Pridajte orechy, napríklad mandle. Po nejakej minútke mixovania je z toho hustá tekutá zmes.

Nalejte ju do hrnca. Ja som tam už predtým mal pripraveného trocha sójového mlieka. Čo najmenej tekutín! Dolievať vodu máte čas vždy. Naopak, ak by bolo vody priveľa, tyčinky nebudú tvarovateľné. A vyrábame proteínové tyčinky, nie proteínovú nátierku.

Nasypte ovsené vločky, bielkoviny, sušené sójové mlieko (kúpte nízkotučné, okolo 15 gramov tuku na 100 gramov prášku, bežne dostať oveľa tučnejšie, okolo 22 gramov na 100 gramov), sušené mlieko, alebo srvátku, vlákninu a ostatné ingrediencie podľa vášho výberu. Hrozienka môžu byť teraz, alebo ich môžete dať do mixéra.

Miešajte. Musí to byť veľmi tuhé, ponamáhate si svaly. Vodou šetrite.

Vyklopte na drevo posypané kokosom, alebo ovsenými vločkami.

Vaľkajte.

Krájajte.

Či nakrájate tyčinky tak, že budete odhadovať váhu, alebo zhruba, to je vaša vec. Ja ich krájam zhruba od oka. Jedna máva zhruba 80 gramov. Zas nejakú zúfalú presnosť nepotrebujete. Či zjete na obed 84 alebo 96 gramov to veľmi nezmení vaše chudnutie.

Príklad zostavy na proteínové tyčinky výpočet pre jednu tyčinku. V rozpise nevidíte vodu (tyčinka bude ťažšia ako 86 gramov). Ja do tyčiniek dávam aj umelé sladidlo. Dávam tam aj potravinovú vlákninu asi 5 gramov na tyčinku. Tú dávam nakoniec, pomôže zahustiť zmes ak je príliš riedka. Často tam sypem aj obsah tobolky Nutrolin B, sú to probiotiká, ktoré takúto radovánku vydržia, prežijú. Zíde sa to ak viac cestujete.

Rozpis na 10 tyčiniek 50 tyčiniek
Sojové mlieko tekuté 100 g 500 g
Sušené hrozienka 50 g 250 g
Mlieko sušené odtučnené 0,5% 50 g 250 g
Sójové mlieko (kávolyžička má 4,5 g) 50 g 250 g
nočný protein 120 g 600 g
Olej olivový  (lyžička 4, lyžica 12 gr) 10 g 50 g
Kokos strúhaný 30 g 150 g
Mak 50 g 250 g
Orechy 50 g 250 g
Ovsovloky 350 g 1750 g

Tyčinky hneď po vyrobení zabaľte do vreciek po niekoľko kúskoch a dajte do mrazničky. V chladničke si ich zopár nechajte ako pohotovostnú rezervu na pár dní.

Doplnok z roku 2019: určite by som už dnes do toho mlieko nemiešal. Aj odtučnené, stále je to mlieko. Tomu sa snažíme viac vyhýbať, než by sme ho vyhľadávali. V strave na chudnutie sa snažíme uprednostňovať potraviny, ktoré podľa možnosti znížia rôzne zápalové procesy v tele. To vak mlieko nie je. Navyše orechy je lepšie jesť zubami, nie ich jesť rozmlátené mixérom. Prečo? Ak ich požujete, časť z nich sa prešmykne trávením tak, že sa stanú potravou pre črevné baktérie - nie pre vás. Ak to ale bude strojovo rozmlátené, tak väčšina tuku sa vstrebáva. To tiež nie je dobré. A znova - občas nevadí. Pravidelen to nie je dobrá výživa.  Takisto v recepte z roku 2008 používam veľa hrozienok. Znova - trocha nevadí, ale treba rátať s tým, že zvyčajne je to ako cukor.

Doplnok z roku 2019: určite by som už dnes do toho mlieko nemiešal. Aj odtučnené, stále je to mlieko. Tomu sa snažíme viac vyhýbať, než by sme ho vyhľadávali. V strave na chudnutie sa snažíme uprednostňovať potraviny, ktoré podľa možnosti znížia rôzne zápalové procesy v tele. To vak mlieko nie je. Navyše orechy je lepšie jesť zubami, nie ich jesť rozmlátené mixérom. Prečo? Ak ich požujete, časť z nich sa prešmykne trávením tak, že sa stanú potravou pre črevné baktérie - nie pre vás. Ak to ale bude strojovo rozmlátené, tak väčšina tuku sa vstrebáva. To tiež nie je dobré. A znova - občas nevadí. Pravidelen to nie je dobrá výživa.  Takisto v recepte z roku 2009 používam veľa hrozienok. Znova - trocha nevadí, ale treba rátať s tým, že zvyčajne je to ako cukor.

Cena za jednu tyčinku je zhruba 0,7€. Možno euro. V bežnom predaji sú proteínové tyčinky za dvojnásobok tie najlacnejšie. Lepšie tyčinky sú za 2 až 3 euro.

Takže aj keď vstupné náklady na výrobu sú vysoké, viete, že máte v chladničke pripravené jedlo solídnej kvality za príťažlivú cenu. Prirátajte k tomu ešte cenu zeleniny, napríklad pol kila zeleniny, alebo ovocia. Nech sú to trebárs 4 paradajky, teda asi pol kila. Ak stojí kilo paradajok 2 euro, tak vás napríklad obed v teréne bude stáť 1,7€. To je cena na akú sa nedostanete asi v žiadnej reštaurácii. A pritom viete čo ste zjedli. V sezóne je zelenina oveľa lacnejšia, než 2 euro za kilo.

Napísal
Miro Veselý 
23. júla 2019
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.