Pstruh na olivovom oleji

Ľahko, rýchlo, chutne. Tak sa dá pripraviť pstruh aj v prípade, že ste ho ešte nikdy nevarili.

Začnime, ako je zvykom, varovaniami.

  • Pstruh je lepší na masle. Ale maslo  nie je k redukčnej diéte veľmi vhodné, preto ho nepoužívam. Olivový olej sa hodí viac a verte, že aj s ním bude pstruh vynikajúci.
  • Pstruh je malý: počítajte jedného pstruha na osobu. Nie je to práve lacné jedlo…

Na trhu sa dajú kúpiť dva druhy pstruhov: mrazené a čerstvé. Ak len trochu môžete, uprednostnite čerstvé.

Po odseknutí hlavičiek a chvostíkov ich zvnútra aj zvonka posypte niektorým hotovým korením na ryby. Predáva ho veľa firiem. Väčšinou odporúčam korenie Kotányi, ale v prípade koreniacej zmesky Ryby považujem zmes od Vitany za bezkonkurenčne najlepšiu.

Ideálne je, ak necháte korenie pôsobiť čo najdlhšie. V chladničke aj deň, v prípade netrpezlivosti aspoň hodinku…

Ak korenie nebude pôsobiť celý deň, nezaškodí rybu aj jemne posoliť.

Na kvalitnú teflónovú panvicu frknite olivového oleja, čím menej, tým lepšie.

Kvalitnú panvicu spoznáte ľahko. V obchode podľa cenovky – zatiaľ čo bežné panvice stoja okolo 300 korún, rovnaká, no kvalitná bude stáť 1700 korún. V kuchyni ju rozoznáte podľa váhy – poriadna panvica môže slúžiť ako činka.

Olej rozohrejte.

Položte naň okoreneného pstruha.

Kým sa bude piecť, očistite napríklad kaleráb.

Kaleráb či iná zelenina sú dôležitou súčasťou obeda – zamedzia tomu, aby ste po obede boli hladní.

Zatiaľ, čo sa so zvyškami kalerábu začne napchávať škrečok, váš obed je takmer hotový.

Ryby po primeranej chvíli obráťte na druhý bok.

Od nudy môžete pospásať zeleninu. Nakoniec rybu z panvice vyberte a dajte do taniera.

To je všetko, môžete začať jesť. V nízkosacharidovej verzii jedla sa dá pstruh jesť spolu so zeleninou. Tak bol tento recept niekedy v roku 2003 písaný. V súčasnosti už nesúhlasím s tak nízkosacharidovou stravou. Je síce krátkodobo veľmi účinná, ale radšej by som odporúčal zjesť menej pstruha a pridať trocha prílohy.

Pstruh je klasické jedlo pri rôznych diétach. Je ľahký na strávenie, je nízkotučný. Vďaka tomu ho viete skombinovať len s malým množstvom tuku – napríklad s olivovým olejom. Úplne ideálna príprava však je na pare. Tak sa do ryby nedostane žiaden tuk navyše a pred podávaním ho pokvapkáte.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

7 Odpovedí

  1. toto je dobrý nápad na nedelňajší obed, mám dva pstruhy v mrazáku už sa teším chichi, len si kupim kaleráby a nejakú činsku kapustu , tá zeleninka ako predjedlo, to je super nápad, čaute

  2. Ako doje..ť pstruha. Nikdy v živote som nevidel horší spôsob prípravy pstruha!!! Bez hlavy a chvosta? Asi ani netušíš, že pstruh má líčka, ktoré sú ako najkvalitnejšie mäso, žiadané gurmánmi. O čistení pstruha a odstránení slizu z povrchu kože ani zmienka. Olivový olej? Len sa ním nadájaj a časom možno pochopíš, že v našich zemepisných podmienkach je pre nás horší ako repkový, alebo slnečnicový. Korenie na ryby dať na pstruha? Žartuješ! Pstruh je drahý?! Ak si zrátaš, aké kvantum jedla tlstý človek požerie a čo ho to stojí, tak ten pstruh ho pri diétovaní určite nezruinuje. A čo citrón? Netreba ho náhodou pridať kvôli chuti a vstrebávaniu vitamínov? No jasné, žiadne “zemieky”… Ani nevieš ako zistíš, či je pstruh hotový. Prosím ťa nehraj sa tu na úžasného odborníka, od teba by som nechcel ani suchý rožok!

  3. Vážený pane, pstruhy mám rád aj ja a robím ich dosť často, ale na rozdiel od Vašej drahej panvice používam, trošku lacnejšiu. Ešte nikdy sa mi nestalo, aby mi tak potrhalo kožu ako Vám. Ja keď som ten výsledok Vašej práce uvidel, tak sme sa tu celá rodina smiali do popuku. Toto mal byť čo za dizajn, veď jedlo má nejako vyzerať a nie akoby tam vybuchol granát. Ja pstruhy obaľujem aj v múke v ktorej je červená paprika a vravím na bežnej panvici mi to ani raz nespravilo. Hamba, toto ste ani nemal fotiť a keď, tak len pre seba, Karol Šoltés.

  4. boze ludia vas tu ale trapia veci.riesit drahe panvice a potrhaneho pstruha.autor nam chcel ukazat,ze sa da ryba pripravit aj inak ako len ako smazenim a obalovanim do roznych moznych cesticok a struhaniek.mna skor zaujima,ci taketo jedlo je plnohodnotne,pretoze ak som spravne pochopila podla autora by sme mali jedavat v jednom jedle vsetky ziviny.stale mi tam chyba nejaka priloha-sacharid..

  5. adriana presne tak, ďakujem za upozornenie. ten recept je tu niekedy od roku 2003 vtedy som odporúčal oveľa menej sacharidov hlavne večer. Preto som text doplnil o poznámku, že radšej menej pstruha a aj trocha prílohy.

  6. skúste k tomu pstruhovi nastrúhať ten kaleráb ako uhorku, trošku ho posoliť , pokoreniť a pokvapkať citronovou šťavou a je poriešená aj výborná príloha.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najnovšie pridané

(Za)chráňte svoje črevo

Druhé vydanie knihy doktora Bukovského sa volá (Za)chráňte svoje črevo – aj pečeň žlčník a pankreas! 14. 11. 2019 teda doplním článok o nové informácie.

6 tipov, ako získať pevnú vôľu

Pevná vôľa je potrebná, ak chcete zhodiť brucho, zmeniť životný štýl, či začať cvičiť. Neraz nám to však nevyjde. Potom povieme „mám slabú vôľu“. Ako

Ako efektívne používať kávu

Poznáte to z reklamy. Mäkká vôňa sa lynie bytom až do spálne. Podberie vás a prenesie ako na vankúšiku až do kuchyne, aby ste si

Ako schudnúť z brucha

Jedna z častých otázok znie: “ako schudnúť z brucha”. Takže prečo tie bruchá vlastne rastú a čo sa dá spraviť preto, aby nám zas spľasli? Veľký

Extrémne premeny Slovensko

Relácia Extrémne premeny je silne motivujúca. Je to výborný materiál, ktorý si môžete pri chudnutí pustiť a dodá vám energiu ísť do toho. Ideálne, ak

Šalát ako plnohodnotné jedlo

Dnes si spravíme šalát aj s majonézou. Bude drahší (2 eurá na porciu), ale na druhej strane hovoríme o plnohodnotnom jedle. Napríklad o obede, alebo

Prečítajte si

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.