chudnutie-ako

Stačí 1000 brušákov denne?

Samozrejme, bolo by fajn, keby sa dalo chudnúť len z brucha. Väčšina obéznych má najviditeľnejší tuk práve na bruchu. Ale problémom je práve ono slovo najviditeľnejší. Tuk je totiž všade. V brušnej dutine ho vôbec nemusíte vidieť a pritom tam je. Alebo čo tak v hrudnom koši okolo srdca? To tiež nie je vidieť. Rovnako si tuk nevšimnete pod kožou aj na rukách, nohách či tvári. Menej, ako na bruchu, ale je tam.

Veľa firiem už na neinformovanosti obéznych dobre zarobilo predajom rôznych prístrojov a nástrojov, ktoré (falošne) sľubovali miestnym pôsobením na brušný tuk jeho odstránenie. Sľubujú

 • chudnutie na „problémových partiách““
 • odstránenie prebytočného tuku z… (stehná, brucho)

Jednoducho celkom presne to, čo tuční tak chcú schudnúť.

Všimnite si, že nie sú štúdiá krásy srdca. Za mierny poplatok odstránime tuk z vášho srdca a prečistíme cievy. 

Pritom taká služba by dosť bodla. Štíhle srdce tak zatiaľ vidíte zvyčajne len na jogurtoch bez tuku s cukrom. Čiže nie práve pravdivo zobrazené.

Lenže faktom je, že sa nedá dosiahnuť aby ste schudli len na ľavej strane pupku. Alebo z pravej ruky. Telo pri chudnutí tuk likviduje postupne a pomaly. Zvyčajne brucho zostáva „posledné“ čo by klesalo nejak výraznejšie – tu totiž je tuku najviac. Vo vnútri aj v podkoží.

Nerobte si preto ilúzie. Môžete cvičiť brušáky, ale neschudnete na bruchu. Môžete cvičiť zadok, ale nezmenší sa vám. Skôr cvičením zadku či stehien ešte zväčšíte svalu v tej oblasti. 

Ešte menej zmyslu dáva cvičenie „brušákov“, ak sa cvičí zlou technikou. Mnoho ľudí spraví stovky opakovaní v nádeji, že „čím viac, tým lepšie“. Žiaľ, cvičia neúčinne a tak jediným výsledkom takého tréningu je zbytočne zaťažená chrbtica a strata času. Kto chce cvičiť cviky na brucho, mal by voliť cvik so správnou technikou. Potom síce spravíte len niekoľko opakovaní, ale tak účinne, že spevnenie brušného svalstva pocítite už čoskoro. A o to pri „brušákoch“ predsa ide. Alebo by ísť malo.

„Brušáky“ sa cvičia preto, aby sa spevnilo brušné svalstvo. Nie preto, aby sa hýbalo bruchom :-) Ani preto, aby sme si zničili chrbticu – aj to totiž môže byť výsledkom chybného cvičenia. 

Odporúčam vám, aby ste si prezreli popis vhodných cvikov na serveri sportujeme.sk, kde je popísaná korektná technika cviku, ktorý sa oficiálne volá skracovačkyCviky na brucho sú pri chudnutí asi najobľúbenejšie. Len počítajte s tým, že ich treba cvičiť správne, inak riskujete že si poškodíte chrbticu. Preto je lepšie kombinovať cvičenie a cvičte zároveň hneď aj cviky na chrbát.

Pred cvičením sa preto uistite, či nemáte ťažkosti s chrbticou – mnoho obéznych ľudí v zrelom veku ich má. Potom sa nehodí každý cvik. Základnou zásadou pri cvičení nech vám je, že cvičenie nesmie v žiadnom prípade spôsobovať bolesť chrbtice, či inú. Cvičenie svalstva nemusí trvať dlho, ak je účinné. Ak ste ochotní investovať do cvičenia viac času, je to dobre, ale investujte ho do zmysluplnej, účinnej aktivity. Čas, ktorý ušetríte na „brušákoch“ môžete investovať do rýchlej prechádzky.

Zároveň vám však odporúčam, aby ste necvičili iba „brušáky“. Vhodné je zaťažiť aj ostatné partie tela. Ak len začínate s cvičením, vhodné je v prvej fáze cvičiť prednostne cviky, ktorými spevníte strednú časť tela – brucho, chrbát, boky. Postupne môžete pridávať aj cviky na ruky a nohy.

Ak teda chcete cvičiť cviky na brucho, neodporúčam to. Ale v samostatnom článku o cvikoch na brucho som spracoval podrobnejšie stratégiu, ako môžete so svojou postavou niečo spraviť bezpečne a účinne.

Aj keď na videu necvičím celkom ideálnou technikou, berte to ako tip. Takýto cvik je už značne náročný, tisícku z neho určite nespravíte. Cvičieval som to, ale už sa tomu vyhýbam.

Radšej teraz cvičím SM systém pri ňom sa v každom cviku posilňuje aj brušné svalstvo.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

Na tomto videu vidíte základnú zostavu cvikov.

Brušné svalstvo na chudnutie vplyv nemá, no je výhodné, ak ho máte v poriadku. Chránite tak chrbticu pred priveľkou záťažou. No neradím cvičiť izolovane len jeden cvik, napríklad brušáky. Telo je dobré cvičiť kompletne. Výhodnejšie je trénovať komplexnejšie cviky.

Ak chcete cvičiť brušáky v nádeji, že vám to vyformuje brucho, tak to skúste, ale formovať sa bude len svalstvo. Ak pod ním v brušnej dutine máte tuk, potrebujete schudnúť a nie len cvičiť sval.

Fúriky na fitlopte

14. 1. 2011: Jeden mimoriadne nepríjemný cvik, ak si chcete posilniť telo.

Tento tip robte len v prípade, že máte celkom v poriadku chrbticu. Vlastným telom budete robiť niečo také, ako ste sa v detstve možno hrali na fúrik. Niekto vás držal za nohy a vy ste išli rukami dopredu. Niečo podobné teraz môžete skúsiť aj s fitloptou. Tento cvik je mimoriadne náročný, patrí medzi balančné cvičenia. Balansujete. Fitlopta sa snaží vás zhodiť a vy musíte telo tak spevniť, aby ste sa na nej nielen udržali, ale regulovali aj smer pohybu.

Tento cvik sám o sebe nie je určený „na chudnutie“““. Je to skôr vhodné na spevnenie korzetu, teda svalstva, ktoré mnohí máme uvoľnené. So slabým korzetom je potom len krok k ďalším ťažkostiam – chybné držanie tela to zvyčajne štartuje, potom chrbtica a neskôr pády, zlomeniny…

Chudnutie nie je trest

Nakoniec ešte jedna tak trocha psychologická úvaha. Nie je za všetkým tým zúrivým cvičením brušákov skôr akési sebamrskačstvo? Nie je to snaha o akýsi podvedomý trest? Mal som tortu a teraz za trest pykám a naparil som si tvrdé cvičenie? Pretože ak áno, je to škoda.

Na chudnutie je výhodnejšie siahnuť po miernejších metódach. Cvičenie môže byť aj nenáročné a pritom vysoko účinné, efektívne a funkčné. Často oveľa viac, v porovnaním s tým, ak si niekto občas naparí trestný láger a potom hody na zabíjačke. Pri chudnutí sa počíta skôr mierne a pravidelné, ako tvrdé ale občasné cvičenie.

Napísal Miro Veselý

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

56 Odpovedí

 1. Presne tak – ak niekto (hlavne niekto s poriadnou nadváhou) tvrdí, že denne robí sto a viac brušákov je jasné, že ich robí neprávne. Keby mal naozaj dobrú techniku, proste ich toľko neurobí.

 2. ked ma dobru techniku, kludne urobi aj viac ako 100 opakovani…mozno nie naraz ale v seriach.
  ale je to aj tak jedno, vysledny efekt = 0 ci ich urobi 50,100,150….je to velmi maly vydaj energie, aby sa to odrazilo na ubytku tuku a hlavne aby to bolo vidiet na bruchu. je to strata casu. takisto sauna belt a podobne drahe klamstva.
  kto chce schudnut, musi upravit stravu, cvicenie moze len pomoct, ale nesmu to byt LEN brusaky….a hlavne brusaky bezia v TVsope

 3. hmmm… dovolim si nesuhlasit.. raz som zacala cvicit, zacala som jednym brusakom a kazdy den som jeden pridala. ked som sa dopracovala k naozaj vysokym cislam, brusqo bolo mensie, aj ked som to po case nabrala spet:) aaaaale este nieco k lokalnemu chudnutiu: nedavno som videla v telke dokument o holke, ktora skusobne asi dva mesiace kazdy den chodila sedavat na pristroj pre masaz a prekrvenie.. istej casti tela:D a pritom v danej oblasti schudla pet centimetrow:) ako to?

 4. abberlinka – v tv sope mas vyrobok sauna belt, ktory ta na behom hodiny zbavi nikolko cm v pase, na zadku, tam kde si ten pas das. tvrdia ze vsetko je tuk, mozes sa presvedcit na vlastne oci…dokonca aj fitnesky ho vychvaluju. naco sa my blbci trapime s dietou a cvicenim, ved je tu sauna belt a ine zazracne pilulky….

 5. Ahojte mám na vás jednu otázočku a bolo by od vás pekné keby ste mi trošku helpli. .. nemám žiadnu obezitu ani miernu nadváhu ani nič, ale potrebovala by som dať dolu 4 kg a už neviem ako. . . cvičím, menej jem a pritom zdravšie a to už dlho. Doteraz sa mi podarilo dať dolu tiež 4, ale neviem ako.prosím help me. . :o)

 6. Dirtyangel: Ak nemáte nadváhu, nemáte z čoho zhodiť 4 kilá, to by ste museli hladovať a ničiť si tak svaly.

 7. dirtyangel: Musite si uvedomit tiez, ze kazdy clovek ma inu stavbu tela – je to dane geneticky.
  mne sa tiez nedari zhodit zo stehien, pricom uz od detstva hram aktivne volejbal.

 8. ahojte, chcem sa spytat vie niekto nieco o tom ze by bol sauna belt fakt podvod?

 9. bobco,si si istý, že na //www.sendspace.com/file/1wr8yx sú cviky pilates? Veľmi rada by som si stiahla cviky pilates, ale na uvedenej adrese je niečo iné. Ak môžeš, daj spávnu adresu. Ďakujem

 10. nechcem schudnut , len spevnit brusne svaly , v poho spravim aj 200 bez prestavky a velmi by ma zaujmalo ako sa daju robit zle. nemohol by to niekto popisat?

 11. uz tri roky cvicim,beham, po 17.00 nejem len ovocie a zeleninu.vela pijem nesladene caje a vodu.neobmedzujem sa v sladkostiach,len si davam pozor kolko ich zjem.moja vaha stoji.ale telo nemen ako puding ani ako modelka.brusaky cvicim urobim ich 80.neni to zle cvicenie.

 12. Ahojte všetci..
  1.re: haepi
  Súhlasím, každý človek má iný typ postavy, má inú genetickú predispozíciu ukladania tuku, a preto aj výsledky „správnych a pravidelných“ brušákov sú často veľmi rozdielne. Je veľký rozdiel, či má človek (hlavne to platí pre ženy)gynoidný typ postavy – hruškovitý, alebo androidný – tuk sa ukladá v brušnej a vrchnej časti trupu, pretože výraznejšie zmeny určite nastanú práve pri hruškovitom type postavy. Z vlastnej skúsenosti môžem konštatovať, že pravidelné cvičenie brušákov určite prospieva – spevní sa brušná stena (aj keď vonkajší tuk mizne pomalšie), zlepší sa držanie tela a myslím si, že nie je lepší pocit, keď sa pozriete do zrkadla a deň po dni budete vidieť, ako sa vám formuje brušná partia. Možno si poviete, niekomu sa ľahko píše, ale aj ja som niekedy začínala a teraz, aj keď sa mi občas podarí „niečo nabaliť“, schudnem to veľmi ľahko a rýchlo, pretože svaly „majú pamäť!“ a po malej námahe je bruško opäť ploché. Preto všetkým držím prsty..uvidíte, vaše sebavedomie neuveriteľne vzrastie po prvých viditeľných úspechoch..

 13. Ahojte.Ja mam zas iny problem,venujem sa kulturistike, mam 20, 185cm, 88kg, fpoho postavu, ale z brucha nie a nie schudnut, potrebujem aspon nejake tie rysy tehliciek. Trenujem trvdo a poznam dobre aj techniku, no kulturistika je z vacsej casti o strave a tak o dietach nemozem ani uvazovat. Musim jest, cvicit a zlepsovat brucho..teda co robit aby som sa zbavil svojho problemu bez toho, aby doslo k odburavaniu svalov? Dakujem;)

 14. Števo, ťažko je radiť naslepo. Odporúčam začať na niektorom odbornom webe, napríklad http://www.sportujeme.sk tam je kopa tipov ako cvičiť. ak máš navyše nejaký tuk na bruchu, skús pridať nejaké aeróbne cvičenia po posilňovacom tréningu. Je vždy ťažké nájsť mieru pokiaľ ešte jesť, aby rástli svaly a aby sa nepriberalo. ak si dávaš nejaké gainery, možno by stálo za úvahu znížiť ich príjem

 15. Ak chcete naozaj schudnúť v oblasti pásu je dôležité upraviť stravu treba viacej kalórií vydať ako prijať to docielite jedine tréningovm. Ideálne je nejaký čas makať v posilke robiť rôzne cviky na brucho pod tukovou vrstvou sa vám rysujú brušné svaly (napríklad mesiac csvičíte pol hodinu brucho s prestávkami a rôznymi cvikmi pretože brucho nemá svaly len v prednej časti , ale aj na bočnej strane). Po tomto mesiaci ked zacnete behavat a skonbinujete to s jazdou na bicykli tak po mesiaci uvidíte zaručene výsledky pretože hlavne tu budete stracat najviac kalorii. No a čo z toho vyplýva? Vyplýva z toho to že 2 mesiace musíte poriadne makať a až potom uvidíte nejaké tie výsledky samozrejme že to nebude zázrak ale ako sa hovorí ľady sa pohnú. keď môžete „žrať“ môžete aj makať!!! :DDD

 16. to Martin:
  Uplne s tebou suhlasim, skutocne za 2 mesiace to nebude nic extra, ale ako rada pre ostatnych je vynikajuca. Ja uz snad len dodam, ze to byciklovanie, cize kardio trening je dobre vykonavat pri presnej tepovej frekvencii. Vysledok je zaruceny.

 17. to Milan:
  Presne tak na bicykli by sa mala dodržiavať určitá frekvencia ktorú jedinec zvládne udržiavať nejaký čas samozrejme nemyslím tým 5 minút ale omnoho dlhšie a dokonca sa to bude zdať mnohým nezmysel ale telo začína najviac tuku odburavať nie počas tejto frekvencie ale až v oddychovej fáze

 18. ahojte,
  mam mensi problem z velkostou spodnej casti tela. denne sedim za pc napriklad aj 7hodin a zacal sa mi hromadit tuk na zadku , stehnach a s casti na bruchu. mozte mi poradit nejake kazdodenne cvicenia ktorymi by som to mohol odburat a sluzili by mi ako prevencia ?

 19. Nedá sa selektívne chudnúť na určitej partii a ani tomu zabrániť. cvičenie môže byť na hornú časť tela, aby bola proporcionálne väčšia to opticky potlačí veľký zadok a boky.

 20. zdravim, čítam si vaše komentáre a som trochu zmätená. Niesom tučná, podla BMI mám miernu podváhu, ale napriek tomu mám velké brucho obalené tukom :( Myslíte,že pre schudnutie z brucha je nutné v mojom prípade držať dietu?

 21. s clankom uplne suhlasim ale kedze aspon my zeny sme strasne netrpezlive a trapi nas ak niekde je tych centimetrov navyse a vzdy zacneme chutnut tu partiu ktoru nam az tak netreba tak nahradnym riesenim je liposukcia ultrazvukom viac si o nej mozete precitat na pozor ono nich nechudne za Vas mne to pomohlo ale iba preto ze som drzala naozaj ale naozaj pravidelny pitny rezim pohyb a upravenu stravu a ano naozaj ide to rychlejsie s tych partii ktore Vam treba ja za 3 tyzdne som dala dole z bruska 11,5 cm a velmi sa drzim takze aj to je moznost ale financne narocnejsia. No hold my kocky pre krasu urobime vsetko ale zevraj aj muzi.

 22. Keby tie prístoje ozaj fungovali, dáš si je kam chceš a ono zázračne za 5 minút sa ti stratí niekolko cm v páse, na zadku a pod. ,nebolo by na svete tolko obézných. Inač Mirko, skvelá stránka ;)

 23. Awojte mam problem ale velky. Mala som 45kg zrazu 53 a to urcite mi date za pravdu ze to je strasne ked clovek pribere zrazu. Mam brucho ako keby som bola v 6 mesiaci mam posilovaciu lavicku ale vysledky nikde. Co mam robit??? Mala som aj medzeru medzi nohamy teraz tam mam tak ze o seba sa mi suchaju prosim povecte odpiste na moj mail prosim…..do leta chcem schudnut aspon z brucha prosim nici ma to. uz nejem sladkosty a ani kofolu nepijem len mineralku a nic.

 24. Precitala som si vecsinu clanku. Mala som 56 kil, a po troch tyzdnoch co som cvicila brusaky okolo 150 denne som schudla 1 kg… ja viem ze to nieje nic moc, ale pomahaju. Stale v tom pokracujem a postava sa mi stlae zlepsuje, a svali mam, povedat mozem…

 25. robím denne 500 brušákov a to za 15 minút po 100 . robím ich správne . neverte tomu že brušáky nepomáhaju . ja som mal pás 107 teraz ho mám 94 ale mám dietu už asi 1,5 mesiaca. pomáhaju brušáky len ich treba vela .

 26. boyka a keď brušáky pomáhajú, tak načo držať diétu?

 27. Juraj.
  Neviem ti poradiť priamo, viem ti povedať len teoreticky. Všade hovoria, že sa má brucho cvičiť čo najčastejšie, avšak ja si myslím, že cvičiť ho každý deň nie je rozumné.
  Dôvod je taký, že brucho ako aj prsia, chrbát, nohy a všetky svaly v tele potrebujú na regeneráciu nejaký čas. Niektoré tréningové plány sú rozvrhnuté na 3 dni v týždni. Pondelok prsia, utorok regenerácia, streda chrbát, štvrtok regenerácia, piatok nohy, sobota a nedeľa regenerácia. Určite to poznáš. Preto si myslím, že keďže je brucho tiež sval potrebuje nejakú regeneráciu, preto ak cvičíš brucho v pondelok, tak by som dal utorok pauzu a znova cvičil zase v stredu. Ide o to, že menej je niekedy viac. Čo som sa dočítal tak svaly rastú hlavne počas regenerácie, preto je veľmi dôležitá.

  Takže moje odporúčanie som napísal. Je možné, že je tu niekde niekto kto posilňuje dlhšie a tak ti povie niečo iné. Z toho čo viem, sa držím hore uvedeného. Mám peknú nadváhu, takže som mal s brušákmi problém aj stále mám, ale postupne dávam v sériách viac a viac brušákov. Takže mne to funguje perfektne.
  Jedna rada, je blbosť robiť zbytočne veľa brušákov. Napr. 500 brušákov v jeden deň. Ak robíš brušáky správne a dávaš veľa opakovaní, sprav to ako môj kolega. Daj si na hruď kotúč z činky a dvíhaj sa spolu s ním, pretože veľa opakovaní naznačuje, že už máš dosť vypracované brušné svaly a preto je možné, že už moc rásť nebudú. Objemové cvičenie na iné partie je práve 8-10 opakovaní na minimálne 4 série a čo najvyššie, ale rozumné váhy. To isté si myslím, že platí aj na brucho. Ak chceš zväčšovať „tehličky“ choď do objemu a pridaj si váhu na hruď. A nezabudni okrem klasických brušákov robiť cviky aj na spodnú časť brucha. Stačí napísať do googlu a nejaké ti vyhľadá. Veľa zdaru. :) Snáď som pomohol.

 28. ďakujem za radu a ešte mám jednu otázku..keď na druhý deň po cvičení brucha nemám svalovicu znamená to že som zle cvičil?

 29. Dobrá otázka. Hmm nepovedal by som, že keď nemáš svalovicu tak zle, alebo málo cvičíš. Povedal by som, že svalovica je následok menšieho pretrénovania. Napr. ja som po prvom dni mal na tele takú svalovku, že som problém aj na WC pomaly sadnúť a nie ešte ostané úkony robiť. Bolo to preto, že predtým som necvičieval a zrazu som začal až moc a telo nebolo zvyknuté. Preto svalovicu časom prestaneš mať úplne keď budeš cvičiť. Taktiež som na jednom fóre o posilňovaní zistil, je keď máš svalovicu, svaly nerastú a ďalšia vec, ak máš svalovicu, treba cvičiť ďalej, aj keď menej, ale treba. Aj tu platí klin sa klinom vybíja.

 30. ja viem toľko ze ked ma niekto svalovicu tak sa mu nechce (skoro neda) cviciť,,ALEEE !!VTEDY TO POAHA NAJVIAC!! ZARUČENÉ

 31. Pre vsetkych…Hlavne upravit stravu tj.nepriat viac kalorii ako spalite(2000kcal denna doporucena davka pre zeny).Absolutne obmedzit tuky , jest castejsie a pomenej a viacej ovocie ,zeleninu ,nepit ostry alkohol no a cvicit brusne cviky a nakoniec behat pokial sa z vas nebude liat.

  1g sacharidu=4g kalorii
  1g proteinu=4g kalorii
  1g tuku=9g kalorii

 32. Viem co je to neda sa schudnut. Okrem toho, ze pravidelne bicyklujem 3x tyzdenne, beham v posilke na Vacufit strojoch 3-4 tyzdenne. Od januara 2012 som zacala intenzivne trenovat na tych Vacufit strojoch a namiesto schudnutia som za prve tri mesiace najprv pribrala 3 kg (vraj svalovina) potom som ich schudla a je máj a stale som neschudla nic. Mam z toho akurat depky, ze makam jak das a skutek utek. Po porode som mala hned svoju vahu (ake stastie), ale po troch mesiacoch som zacala priberat. Preto som sa rozhodla ze aspon 6kg najlepsie 10 by som chcela dat dole. A uz 5 mesiacov makam, nezjem viac nez vydam, jem asi 6x denne. Naposledy mi povedali, ze ak sa nedari chudnut, mam prekysleny organizmus a ten sa brani tukovou barierou… tak snad este skusim to odkyslenie, inak neviem co robim zle :-( Kondicku mam, behavam 10km behy na pretekoch, bicyklujem od 40-90km denne. Mam 167 a 75kg. Ta nadvaha mi vadi hlavne pri behu. A este jedna vec, mam viac tuku na bruchu a na stehnach. Od brusakov sa mi nedarilo schudnut, tak som ich prestala robit.
  Poradte prosim.

 33. Ela od brušákov neschudne nikto, to len reklamy masírujú takú sprostosť, lebo ľudia sú neznalí a myslia si že ak je brucho veľké, treba cvičiť brucho.

  Nič nepíšete o strave, stále len o makaní. Takže prečítajte si niečo o výžive a riaďte sa tým.

 34. Čaute všetci!! Je mi ľúto všetkých, čo cvičia – makajú a nemajú z toho radosť. Začalo to s anémiou a skončilo to s chronickým zápalom pankreasu. Ja som mala zákaz na 2 roky cvičenia a musela som pribrať 20kg. Podarilo sa mi iba 15kg. Dobre som sa nevyspala už 13 rokov – málo železa a nevedeli zistiť, prečo som neustále unavená- a toto mi na kľude nepridalo. Každá moja návšteva internistu končila s otázkou:“.. a nemôžem si aspoň na chvíločku zajsť do posilky na rotopéd“. Po 2 rokoch ukecávania a samozrejme pribratia nejakého kila my to konečne lekár povolil. Teraz cvičím, ale musím si dávať pozor, aby som to neprehnala. Prišla som na to, že je veľa fitnes bielkovinových preparátov a enzýmami a aminokyselín, ktoré telu pomôžu. Na spaľovače tukov zabudnite. Sú to bylinky a niektoré si môžete pestovať aj doma a je to lacnejšie. Počnúc ženšenom päťlistým a končiac Gotu Kola. Keďže nemôžem kofeín, náhradu na miesto toho mám sušenú Schizandru. Má nepríjemnú – sladkú, kyslú, štipavú, horkastú, trpkú.

 35. Ja už mesiac chudnem prijem jedla som zmenila na 4800kj a kazdy druhy den chodim do posilky behať nemozem lebo mam pred operaciou kolena a kazdy den cvicim brušaky minimalne 15 minut a z bruska som zhodila 5cm a z vahy 2kg. JEdavam hoci co aj tucne jedla len jednoducho nepresahujem energeticku hodnotu za den a clovek by nemal mať ani menej prijmu za den ako 4200Kj lebo to bude mať opačny učinok a budete priberať. Neni zdrave schudnuť za mesiach vyse ako 3 kg lebo si tym doserete zaludok a cely metabolizmus.Neprejavy sa to hned ale vo vysom veku. Moja mama takto schudla za rok 20kg a z bruška 32cm a cvičila pritom aerobic. Predsa len pomaly dalej zajdes.

 36. Ahoj mám 14.. Bola by som veľmi rada keby ste mi niekto pomohli .
  Dlhé roky som tancovala a venovala som aktivitám proste som neposedela nikdy.. nikdy som šport nerobila trvalo a nikdy to nebolo vážna ale potom som sa prihlásila na voleybal ..
  A len by som chcela vedieť že ja po tom jak makám na sebe ako prasa robím každý večer brušáky (100) .. pol roka v kuse .. cvičím ale skôr len vlastnou váhou tak furt priberám ani nie na bruchu ale skôr nohy … veľmi ma to trápi, nepoviem keby nič nerobím ale niekedy mám takú svalovicu že ani chodiť nemôžem

 37. Demi Ty si ešte vo vívine rastieš. Nenechaj sa ovplyvniť niekym že si tučná lebo to môže byť iba tvoj názor mohla by si tomu uveriť a napriek tomu že si chudá mohla by si mať anorexiu lebo nevieš posúdiť svoj výzor. Niekto iný môže povedať že si velmi štíhla. Vraj sa metabolizmus mení každých 7 rokov tvoja váha sa ti upraví počas rokov. Pokial nechceš hneď začať robiť profesionálnu modelku tak sa netráp svojou váhou. Dôležité je že si zdravá šport ti pomáha baví ťa to.

 38. Demy Možno nemáš tučné nohy ale máš velké svaly ktoré si vypracovala cvičením.

 39. Zdravín, kazdy mi vravel, aby som cvicila, ze tym schudnem, lenze som to skusila a hned my vyskocil stavec, prisla neuveritelna 2roky trvajuca bolest klbov, koli skolioze, takze radim, ak mate nejake taketo ochorenie necvicte, lekar mi zakazal cvicit prave take cviky, vdaka ktorym schudnem a ziskam na svalstve, couz, tak som vyskusala teda po tych 2rokoch chudnutie s [reklama], za 2mesiace som chudla 15kil a som zo sebou velmi spokojna, neni to sice lacna zalezitost a navyse za cenu zrdavia, ale nelutujem.

 40. Chcela by som sa opytat kolko brusakov denne by som mala spravne urobit??

 41. Tak ja cvicim takto ze rano o 4 vstavam idem si zabezat tak do pol5 bezim ked dojdem domou pockam dva hodinky dam si ranajky pockam pol hodinu a idem na stacionarny bicykel som tam hodnku na najtazsom stupny a vecer mam to iste idem na bicykel tiez hodinku a potom idu brusaky….ja by som sa chcela opytat ci musim so svojej stravy uplne vylucit sladkosti ? A ci mi staci ked si na ranajky dam tmavy chlieb maslo a nejaka ta paradajka alebo paprika?. A este co by bolo uplne vhodne na veceru nie velmi kaloricke ?? A ked nejem 5x denne je to problem proste bojim sa ze priberiem a citala som ze cim pomalsie jes tak tym lepsie a viac ta to nasyti je to pravda??

 42. Chcela by som schudnut 10kg pretoze meriam 162.5 a vazim 70 kg a to je podla mna prehnane chcela by som ist naspät na tu 60kg vahu pretoze vtedy som dostala jojo efekt a pribrala na raz a tym sa mi aj roztiahla koza preto mam na stehnach a bruchu strije a je to fakt hrozne .. :-( zacala som len teraz cvicit a chcem sa opytat aj na to ci staci ked kazdy den budem chodit behat bicyklovat a robit brusaky….?? A vacsinov mam vo zvyku to ze ked sa naobedujem tak si idem lahnut ale ja neviem ci ked po obede si mozem dat hned niejake to cvicenie ….?? A este ake mäso je najlepsie jest ci kuracie hovädzie bravcove ?? A ktore s tych uplne vylucit??

 43. Chcela by som začať z chudnutím z brucha ..Poraď te mi nejake fakt učinné cviky .. :-)

 44. Nikoleta účinná je pravidelná rýchla chôdza a pravidelná zdravá strava. To funguje spoľahlivo.

 45. Ahojte, mám 16 rokov(o mesiac 17) 45,5 kg a výšku 156cm. A mám taký problém s chudnutím. Už asi mesiac cvičím (každý deň na inú časť tela + deň oddych) zmenila som aj stravovacie návyky aj keď občas sa mi stane že sa cítim na prasknutie a aj so sladkosťami to občas preženiem ale ináč by som už mala vidieť nejaké zmeny ale tuk na bruchu a aj stehnách a zadku je stále tam. Neviete mi dať nejakú radu čo by som mala/nemala robiť? Vopred ďakujem.

 46. Sara do dospelosti je chudnutie mimoriadne zlý nápad, najmä ak nevážite 150 kíl pri výške 150 centi. Odporúčam poraďte sa s lekárom, či je vôbec potrebné aby ste nejak regulovali svoju váhu, podľa čísiel asi skôr nie. Nejakým bláznením okolo chudnutia si akurát zastavíte rast a vývoj.

 47. Ďakujem za rýchlu odpoveď a beriem na vedomie že chudnutie môže byť zlé ale vlastne som začala len športovať a jesť zdravo bez žiadnych diét. Môže to byť hormónmi alebo niečím súvisiacim s vývinom že mám stále tučné brucho? (Ináč som pomerne chudá)

 48. Sara šport a zdravú stravu môžeme všetci len pochváliť, to je dobrý smer. Ak tam je nejaké to bruško, tak to nepreháňajte so sladkosťami a za pár mesiacov je všetko v norme. Ale to môže posúdiť len lekár, alebo skúsený tréner, alebo telocvikár. Ak naozaj máte vnútrobrušný tuk, potom tie opatrenia stačia. Ale niektoré ženy nemajú tučné ani veľké brucho, len ho za také považujú. Tam potom nepomôže nič, lebo problém nie je v centimetroch, ale v nízkom sebahodnotení a tým smerom aj treba potom ísť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.