chudnutie-ako

Aeróbne cvičenie

Tento druh cvičenia používame pri chudnutí najčastejšie. Pri aeróbnom tréningu sa cvičí v miernej intenzite záťaže. V nej majú svaly stále dostatok kyslíka. Z toho vychádza aj názov „aeróbny“, teda s prístupom kyslíka. Opakom môže byť silový tréning, ktorý prebieha bez prístupu kyslíka a volá sa aj anaeróbny.

Ak začnete cvičiť, ako prvý zdroj energie sa začne používať krvný cukor. V prípade, že tréning je nenáročný, tak krv sa dostáva ku svalu aj počas záťaže. Prináša kyslík. S využitím kyslíka vie telo meniť na energiu aj tuk. Približne po 10 minútach ľahkého tréningu teda začínate spaľovať aj tuk. Ak tréning pokračuje ďalej, pozvoľna sa mení zdroj energie.

Niekedy okolo 20. minúty sa začne zapájať aj tuk ako zdroj energie a okolo 40. minúty tréningu je už okolo 60% energie hradenej z tuku. 

Tieto čísla sú, samozrejme, len odhad. U každého je to trocha inak.

Pokiaľ teda cvičíte hodinu aeróbneho cvičenia, miniete možno okolo 1300 kJ energie. (napríklad rýchla chôdza po rovine). Ak je zhruba polovica energetického výdaja pokrytá z tuku, počítajme, že ste pohybom spálili okolo 500 kJ.

Za hodinu rýchlej chôdze môžete pohybom spáliť nejakých 15 gramov slaniny. 

Také počítanie vnáša veľa depresie do života. 500 kJ to sú možno 2 jablká, alebo veľmi malý kúsok koláčika. Na to je dobré myslieť pri jedení. Jednoducho normálnu stravu sa vám nepodarí „vycvičiť“.

Keby sme to chceli vnímať čiste mechanicky, dôležité je zvýšiť tep asi na 60 až 70 percent tepového maxima a v tomto zaťažení pokračovať tak, aby sa takmer nemenilo. Tepové maximum však je celkom iné pre mladého človeka a pre starších. Tiež je odlišné u človeka trénovaného a netrénovaného. Preto hlavne na začiatku by ste si mali tep kontrolovať pravidelne, najlepšie prístrojom na meranie tepu. Vďaka nemu sa ľahko dostanete na tú „svoju“ hodnotu presne a môžete regulovať intenzitu pohybu.

Ako intenzívne cvičiť?

Intenzitu som popísal v článku Intenzita tréningu – sledujte si tep. Práve pri aeróbnom tréningu je dôležité, aby ste dodržali správnu intenzitu. V praxi sa pripravte na to, že v úvode tréningu sa na optimálny tep dostanete doslova hravo. No s pribúdajúcim časom tréningu sa telo zohreje a začne sa pohybu prispôsobovať. Potom budete musieť pozvoľna pridávať na intenzite pohybu. Práve preto je dobré pri tomto druhu cvičenia stále kontrolovať tep.

Vaša tepová frekvencia by sa mala pohybovať v oblasti 40-60% z MTF (MTF – maximálna tepová frekvencia; MTF pre mužov sa počíta podľa vzorca 220-vek a pre ženy 210-vek). To, či sa nachádzate ešte stále v aeróbnej oblasti zistíte jednoducho aj tak, že dokážete plynulo rozprávať. Presnejšie číslo tepovej frekvencie si vyrátajte v mojej kalkulačke BMI. 

Čo cvičiť?

Občas sa dajú počuť názory, že jediný účinný šport na chudnutie je… A zaznie názov. Napríklad beh. Iní tvrdia, že výhradne aerobik. Iní zas uznávajú len brušáky. V skutočnosti je to skoro jedno. Môžete chodiť, bicyklovať sa na skutočnom či stacionárnom bicykle. Môžete si dať výstup do kopca, po schodoch, alebo použiť stepper, alebo tancovať, plávať… Dôležité je, že sa hýbete takou intenzitou, aby srdce pracovalo v „zrýchlenom režime“ podľa možnosti bez veľkých výkyvov v intenzite záťaže. Vyberte si teda to, čo vás baví najviac.

Okrem aerobiku je dobré cvičiť aj cviky na brucho a chrbát. Pomáha to budovať dôležité svalstvo. Najmä cviky na brucho vám môžu pomôcť, pretože tučný človek má spravidla uvoľnenú brušnú stenu. Cvikmi potom môže spevniť brušné svaly.

Také cvičenia síce nie sú aeróbne, ale určite podporia lepšie držanie tela.

Nemusí to byť aerobik

Aeróbne cvičenie nemusí znamenať poskakovanie v telocvični. Dokonca poskakovanie nemusí byť pri chudnutí ani vhodné – hlavne pre obéznych a starších ľudí je potrebné myslieť na to, že prudšie pohyby významne zaťažujú kĺby. Ohrozuje to členky, kolená aj chrbticu. Nemali by ste sa preto venovať dynamickým športom, ktoré vám môžu ublížiť. Ideálne je vec konzultovať s lekármi.

 • Veľmi ohľaduplné ku kĺbom je plávanie. Ak vydržíte trikrát do týždňa chodiť plávať, máte to vyriešené. Voči plávaniu sa dá vzniesť námietka a tou je chlór vo vode bazénov. Podľa niektorých zdrojov jeho vdychovanie zhoršuje hlavne astmatické a alergické ochorenia. Niektoré techniky plávania zas neprirodzene zaťažujú chrbticu.
 • Ak chcete byť ohľaduplní nielen ku kĺbom, ale aj ku peňaženke, môžete chodiť na prechádzky. Ide pravdepodobne o najlacnejší šport. Aj pri chôdzi je dobré sledovať tepovú frekvenciu, pretože až pomerne rýchla je aj účinná. Je to tempo, pri ktorom sa síce ešte dá rozprávať, ale už s miernymi ťažkosťami. Ak môžete uprednostniť chôdzu po lese (mäkký, nie dokonale rovný terén) spravte to.
 • Aj bicyklovanie môže byť vhodnou aktivitou. Zvyčajne však predstavuje záťaž na chrbticu.

Nemusíte teda tancovať pri vreštiacej hudbe z malého rádia v telocvični. Nemusíte sa obávať výsmechu mladých cvičenkýň, ktoré majú tempo, aké by naozaj obézny človek nezvládol. Pracujte na sebe sami. Viem, nie je to až taká „sranda“, ale aspoň na začiatku len tak môžete ideálne regulovať tempo presne svojim požiadavkám – tepovej frekvencii a celkovému pocitu.

Pri cvičení sa nesnažte zabiť 2 muchy jednou ranou. Mnoho ľudí sa pri cvičení chce zároveň baviť s kamarátmi. To nie je najlepší nápad. Odpútava to pozornosť od vlastného výkonu a tým sa znižuje jeho intenzita. Navyše znížením pozornosti riskujete úraz.

Preto odporúčam: cvičte sami a presne regulujte intenzitu svojho cvičenia. Sústreďte sa na to, čo robíte a výsledky sa rýchlo dostavia.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

Kardio

Aeróbne cvičenie je cvičením svalu zvaného srdce. Pravidelným zaťažením srdca formou aeróbneho tréningu zlepšíte svoj zdravotný stav. Srdce vám vďaka cvičeniam začne pracovať účinnejšie. Na menej tepov urobí viac práce. To ocenia hlavne tí, čo majú so srdcom ťažkosti. Pravidelný šport zlepší kondíciu. Aj srdcovú. Konzultujte však vec aj s vašim kardiológom.

Koľko cvičiť?

Na začiatku sa hlavne nezničte. Neváhajte začať krátkymi cvičeniami, trebárs 5 minút na prvý pokus. A dosť! Nabudúce skúste 10, potom 15 minút. Viem, sú to krátke časy, ale ak máte počas cvičenia podávať výkon zhruba na úrovni 70% maxima tepovej frekvencie a zároveň s cvičením len začínate, radšej sa „príliš“ šetrite. Bola by škoda navodiť si svalovicu, ktorá vás odradí ešte niekedy cvičiť. Cvičte teda len kým to je príjemné a nebojte sa radšej cvičiť opatrne. Viem, tréner by vás asi s bičom v ruke hnal nadoraz. Ale verte, že po niekoľkých cvičeniach zistíte, že to zrazu ide akosi ľahšie a že už nie je problém „ťahať“ cvičenie bez oddychu aj 20 minút. V tejto fáze už môžete povedať, že začínate naozaj cvičiť. Asi 6 až 8 týždňov cvičte 3× týždenne 20 minút. Pozvoľna pridávajte, takže koncom tohto obdobia už budete na 30 minútach. Potom môžete postupne predĺžiť tréning až na 45 minút. (Alebo dávajte 30 minút 4× do týždňa.)

A keď vás cvičenie nebaví…

Tak to si môžeme potriasť rukami, ani mňa nebaví.

Pre nás, lenivcov je vhodným cvikom tréning ležania v rakve. Samozrejme chce to mäkkú a tapacírovanú rakvu. Nezaškodí prístup na internet a šteker na nabíjačku. Spojte sa s miestnou pohrebnou službou, či by vám neumožnili skúšobnú jazdu. :-)

Nie, vážne. Čím je človek starší, tým ťažšie sa mu existuje. Pribúdajú choroby, pohyb je čoraz ťažší, nové návyky sú takmer nemožné – človek lipne na tom, čo sa naučil zamlada… Čím horšiu má kondíciu, tým rýchlejšie sa dostavia tieto prejavy staroby.

Možno máte pocit, že cvičiť tak nekonečne dlho, ako pol hodinu, či hodinu 3× do týždňa je pre vás priveľa, že nemáte toľko času. Iste aj sami tušíte, že ak zaznie slovo „nemám čas“, ide len o výhovorku. Každý človek má stále čas. Kým žije. Otázka je to, ako ho investuje. Je to len o prioritách. Možno podnikáte a darí sa vám. Možno radi ležíte na gauči.

Cvičením sa postaráte o to, že sa vám zlepší veľa parametrov, ktoré tvoria mozaiku zvanú zdravie. (Zdravie chápem ako stav telesnej, duševnej a sociálnej pohody, samozrejme, v rámci možností. Čiže fyzicky zdravý človek s depresiou z obezity určite „zdravý“ nie je.)

Nakoniec krátka agitka za cvičenie:

Pravidelné cvičenie

 • znižuje cholesterol
 • zlepšuje metabolizmus cukrov, čím zníži riziko obezity
 • zlepší kondíciu – dlhšie potrvá, kým budete unavení
 • zlepší zdravie a odolnosť voči chorobám
 • zlepší činnosť srdca a cievneho systému. predovšetkým zníži krvný tlak, tep
 • zmierni niektoré problémy, napríklad bolesti chrbta, zlepší držanie tela
 • zlepší stav kĺbov
 • zmierňuje prejavy astmy (zlepší sa dýchanie)
 • zrýchli metabolizmus, takže môžete zjesť o niečo viac a nepriberiete – alebo nezjesť viac a schudnete
 • chráni svalovú hmotu pri redukcii váhy
 • cvičenie posilní kosti, takže máte menšie riziko vzniku osteoporózy
 • vylepší celkovú náladu
 • zlepšenie sebavedomia, nové zážitky, možno noví priatelia
 • odstraňuje psychickú únavu
 • trénovaný človek lepšie zvláda stresové a záťažové situácie

To mi len napadlo na prvý pokus, výpočet výhod by bol oveľa dlhší. Viem však jedno. Ak sa vám cvičiť nechce, nájdete si dostatok výhovoriek. Čas je výhovorka, ktorá znie rozumne, ale dá sa aj najľahšie napadnúť. Chcel by som vidieť schopného manažéra, ktorý by nebol ochotný investovať 3× do týždňa hodinu pre dobrý kšeft. A pri cvičení ide o tovar, ktorý je cennejší, ako peniaze – zdravie. To uzná každý. Len sa podľa toho často neriadime. Asi je to ľudské…

Ak ste leniví, nehľadajte si výhovorku. Povedzte si to na rovinu: nechce sa mi to ani skúsiť. Pretože inak by ste si museli položiť otázku, čo tak nevyhnutne dôležité máte práve na práci, že nemôžete ísť a spraviť niečo, čo prospeje priamo vám osobne…

Kardio tréning na chudnutie

Ak je cieľom cvičenia chudnutie, sledujte si tep. Ak cvičíte v správnej záťaži, budete chudnúť efektívne. Veľa ľudí, ktorí chcú schudnúť v tomto bode robia chybu. Idú cvičiť „čo to dá“ a po nejakom čase sa čudujú, že to nefunguje. Takže ako to je?

Chudnutie závisí na tom, aby ste mali v rovnováhe výdaj a príjem. Vôbec netreba ísť do drastického mínusu. Jedzte takmer normálne, o málo menej a pridajte vhodný šport.

Šport na chudnutie použijete tak, že využijete vlastnosť tela, že pri vytrvalostnom nie náročnom tréningu spaľuje tuk. Nie len cukor. Aby váš tréning mal tieto vlastnosti, musí bežať v aeróbnom pásme. Ideálne, ak si pred chudnutím dáte odmerať ergometriu – to by vám povedali presne pri akej tepovej frekvencii (záťaži) vaše telo najefektívnejšie chudne.

Ak nemáte tieto výsledky, riaďte sa priemerom platným pre váš vek.

Je overené, že práve v tomto nenáročnom pásme cvičenia schudnete efektívne a neriskujete pritom problémy.

Športovci namietnu, že by lepšie bolo cvičiť tvrdší tréning. Určite tak spálite viac kalórií, ale má to viacero problémov. Chce to športovaného človeka, ktorý takú záťaž zvládne a hlavne zvládne POTOM nič nezjesť – presnejšie povedané nezjesť všetko čo nájde, ale len koľko potrebuje.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

86 Odpovedí

 1. „Pri cvičení sa nesnažte zabiť 2 muchy jednou ranou…“ – rátaš do toho aj cvičenie pri televízore? Lebo bez neho je to strašnááá nuda :-(

 2. chrobáčik: ak robíš kardio, tak telkáč by nemal byť problém. Býva to rutinný pohyb. Ale pri náročnejších cvičeniach, trebárs dvíhaní činiek, je lepšie plne sa sústrediť. Všeobecne sa odporúča plné sústredenie na pohyb. Ale na nejakom rotopede to s telkáčom nebude problém. Len si meraj tep, lebo potom je riziko že sa zapozeráš na telku a poľavíš v tempe.

 3. ja cvicim uz 1 rok 2x tyzdenne aerobik 1 hodinu, 2x tyzdenne begbinton 1 hodinu, 2x tyzdenne hram tenis cca 1 hodinu, ratam si prijem a vydaj energie{to je OK} a napriek tomu som pribrala 3 kg. Ze by to bola zmena tuku na svaly?

 4. Môže to byť svalstvo. Daj si zmerať percento tuku v tele. alebo pozri, aké pásy nohavíc bolo treba pred rokom a hneď bude jasno.

 5. kazdy den som plavala jednu hodinu denne a obmedzila som stravu cize som vyradila sladkosti, chlieb a atd. Schudla som ale mala som zdravotne problemy takze som brala vela hormonalnych liekov a inekcii. Zacinam s tym znova a uz sa neviem dockat ale teraz k tomu pridam aj hodinu behu. A uz sa neviem dockat vety typu: Co robis ze tak chudnes. TATO VETA STOJI ZA VSETKU VYNALOZENU NAMAHU.

 6. Jela: Jeli, neviem koľko kíl máš navyše a aký vek, ale veľmi naliehavo varujem pred behom, môžeš si poškodiť kĺby. Odporúčam radšej ostrú prechádzku (najlepšie asi les, mäkký a nie celkom dokonalo rovný terén) Zváž občas dvihnutie činky, robí to divy s metabolizmom. Inak áno, tá veta vie úprimne potešiť!

 7. mam 22 rokov. 172 cm a 80 kg. Predtym ako som zacala brat hormonalne lieky som vazila 65 kilo a bola som so svojou postavou spokojna. Teraz ked mam 18 kilo nadvahy sa citim ako delo ale to je hlavne ze som to nevzdala a urobim vsetko preto aby som zas mala svoje povodne kila naspat. Dakujem za radu urcite zacnem aj s dvihanim ciniek. A este mam jednu otazku co sa tyka toho behu. Ani beh na ihrisku nie je dobry? Lebo ja zijem v Londyne a tu les len tak lahko nenajdem.

 8. Aky mate nazor na cvicenie na strojoch Slender Life. Ja na to chodim pravidelne a schudla som 8 kg. Samozrejme som zmenila aj stravu. Uz chodim skoro rok a je to celkom fajn. Najprv som si myslela, ze stroje budú cvicit za mna, ale mala som dobrú svalovicu. A je super, ze na tom poslednom stroji si pekne oddychnem. Na ten sa inak tesim najviac.

 9. Katka, pokiaľ ti to pomáha a cítiš sa dobre, nie je dôvod neužívať si to. Občas pre zmenu zaraď aj iný druh „pohybu“, telo si zhruba po 2 mesiacoch zvykne na jeden druh pohybu, záťaže. To ale neznamená, že už nie je pre telo prospešný.

 10. Mám 49 rokov a chodím cvičiť do telocvične /aerobik, posilňovanie/ tak 2 až 3x týždenne. Z váhy 86 kg mám 75 kg, cítim sa výborne, mám z cvičenia radosť, avšak medzi cvičencami som vekovo najstaršia /!/, ale aj tak chcem ďalej cvičiť a vôbec športovať /v zime bežkovanie, v lete turistika a bicyklovanie/. Prosím o názor, ako majú športovať ženy v takom veku okolo 50 rokov ?

 11. Aťa: to je individuálne, mal by o tom rozhodnúť lekár. V zásade ak ti to nerobí problémy, asi môžeš.

 12. Aťa: v tvojom veku by som namiesto aerobicu, ktorý namáha kĺby zaradila radšej plávanie, brušné tance, pilates… Niečo kamarátske ku tvojmu telu.
  Šport jednoznačne ÁNO. Pre istotu sa poraď s lekárom, ako je na tom srdiečko, cievy…

 13. Ahoj Miro :-))
  skvele clanky aj vlastne cela webka…
  No k tvojmu clanku: pises ze zacinat by sa malo na zaciatok 5-10 minut. No ja cvicim pravidelne uz nejaky ten mesiac a zacinala som na 30-40 minutach aerobnych cviceni (bicykel, plavanie, steper a pod..) Teraz si cas udrziavam zhruba na 60-75 minutach 4-5 tyzdenne a vonkoncom nemozem povedat ze by ma to nebavilo. Skor mam tendenciu zdrziavat sa v posilke dlhsie ako zo zaciatku, striedat rozne stroje, mierne zvysovat intenzitu cviceni. Dufam teda ze som tvoj clanok pochopila spravne a ze s nim suvisi aj ina vec o ktorej sa tu moc nepise a to ze cvicit by mal clovek aj tolko na kolko sa citi ze zvladne a kolko ho bavi??!

 14. evulka: jasné, môžeš cvoičiť aj dlhšie, spravidla ľudia nechnú vôbec a tak uvádzané časy bývajú minimum. Kým ťa to baví, je to OK, no ak by si to preháňala, môže sa dostaviť takzvané pretrénovanie. únava, zníženie výkonu, nechuť cvičiť sú signály. preto je dobré pracovať s mierou a vec konzultovať s trénerom aspoň raz za čas

 15. Cafte, musim povedat, ze odkedy beham, tak sa citim nejako viac FIT, nefim, ci chudnem, ale beh pre mna znamena hlavne odreagovanie sa od problemov. zoberiem si prehravac a v tej chvili pre mna existuje uz len pravidelny dych, praca svalov a pohyb v rytme hudby. Aj keby som uz neschudla ani kilo, co teda dufam, ze este pojde dole, no ale aj tak behat neprestanem a myslim, ze je to jeden z najlepsich druhov pohybu. Zo zaciatku som bola vydeptana zo svojej kondicky a nenavidela som tento druh „sportu“,ale postupne, ako som si na sebe vsimala zlepsenia, o to viac ma to bavilo! Drzim vsetkym palce, aby si nasli ten svoj sport, ktory pre nich bude relaxom a namahou zaroven :-)

 16. Je to zaujimave,
  ale ja take druhy sportu ako posilnovanie, beh a pod. velmi nemusim. Nebavia ma dlho. Znami mi sice vraveli, ze tomu pridem na chut, ale nestalo sa tak. Mam vsak rada kolektivne sporty, volejbal a pod., co mi ostalo este zo zakladnej skoly. Bohuzial dnes uz nemam tolko sportovo zalozenych priatelov, ktori by sa pustili do takejto pravidelnej aktivity, ktora by obnasala napriklad aj obcasne prenajatie telocvicne a pod.
  Co by ste poradili?

 17. Mata: ideálne je cvičiť tak, aby ťa to bavilo. ak sa nedá, potom by sa malo cvičiť aj keď to nebaví. až keď sa nedá inak, tak necvičiť. ale s vedomím, že robíme chybu. práve pre prenájmy telocviční je jednoduchšie voliť šport, ktorý sa dá realizovať v únosnej cene a čase. chôdza, napríklad.

 18. Netušíte niekto, v akom pásme môže byť jazda na koni? Lebo pri jazdení nemám čas si merať tep a na mňa ten test s rozprávaním nejako nefunguje, problém rozprávať u mňa prichádza až pri ozaj vrchlových výkonoch, keď už ledva žijem (odskúšané na spinningu s meračom tepu).

 19. Ayleen: tak si požičaj od niekoho športtester, pásmo pri výkone sa mení jednak podľa tvojho výkonu a jednak v čase klesá – na pravidelné cvičenie človek tak, že robí rovnaký výkon oveľa hospodárnejšie, takže tepovka po pár týždňoch bude nižšia, ako pri prvých jazdách…

 20. Miro: Práve o to ide, že pri tom jazdení, nie je šanca sledovať, čo ukazuje merač. musím stále pozerať pred seba, plus ešte koňa. Ruky mám dolu, takže by som nevidela, ako sa mení tepové pásmo. to by chcelo nejaký merač s pamäťou, obávams a, že ak niečo také je na trhu, tak to má hviezdnu cenu.
  Preto sa pýtam, možno to tu prečíta nejaký skúsenejší jazdec, alebo niekto, komu vychádza ten test s rozprávaním aspoň približne a jazdí.

 21. Ahoj Miro,
  nedávno som si kúpila merač tepu, ktorý je rozdelený na 3 zóny:
  1. zóna srdca
  2. fitnes zóna
  3. power zóna
  a mám problém udržať sa v prvej zóne, kedy sa spaľuje najviac tukov.
  Používam to na biku a pri posilovaní, čo ma veľmi baví. Nemám však skúsenosti s tréningom, neviem koľko času alebo % z tréningu by som mala zostrvať v prvej zóne , koľko v druhej a koľko v poslednej.
  Samozrejme chcem čo najviac schudnúť a tak mám dilemu optimálne to rozvrhnúť. Nevedel by si mi poradiť.
  Ďakujem.
  S.

 22. Stana: radím prvé tréningy potiahni s osobným trénerom, je to veľmi dobrá vec. inak je to vec zvyku, čím dlhšie budeš cvičiť, tým menšie čísla budeš vidieť. ak pri prvých cvičeniach budeš v power zóne, rovnaký cvik a rovnaká intenzita už po pol hodinke začne klesať do fitness zóny. a po pár týždňoch už budeš s rovnakým cvičením len v zóne srdca a ak budeš chcieť ísť vyššie, musíš pridať. takže nič si z toho nerob. v zásade asi sleduješ, aby si bola v zóne pálenia tukov, tu sa odporúča ísť aspoň 40 minút v nezmenenom tempe. ale v tomto naozaj radšej tréner, lebo treba vedieť veľa iných vecí.

 23. Ja som teraz strasne nestastna z toho, ze rada cvicim aerobik ale teraz nemozem, lebo som si vytka clenok a bolia ma klby.Tak neviem kedy mozem zacat a ked zacnem,tak sa bojim ze sa to znova vrati.

 24. Lenka: na zranenie v žiadnom prípade cvičiť nesmieš. Potom, čo to povolí lekár treba záťaž pridávať pomaly, podľa inštrukcií rehabilitačného lekára, alebo neskôr trénera

 25. Ja uz som bola aj u lekara ale to liecenie trva prilis dlho.je to uz 3 mesiace.A lekar este tvrdi ze s tym nic nemam.Ale bolest je tam stale.Tak neviem :(

 26. Ako je to s plavanim? Ja plavanie zboznujem – teraz som v zahranici a tu sa nikto nad mojou nie idealnou postavou v plavkach nepohorsuje. Blizi sa datum mojho navratu na SK a ja viem, ze Slovaci taketo veci radi komentuju – ale zbytocne sa z toho nestresujem – praveze chcem plavanim postavu zmenit-len neviem ci je treba plavat rychlo; alebo pomalsie – pripadne ako dlho? Vie mi niekto poradit – aj napr. aky styl je najlepsi; alebo je to jedno? Len aby som sa hybala? Vdaka.

 27. basa: plávanie patrí k ideálnym športom, šetrí kĺby. ale ak chceš chudnúť, musíš zmeniť jedlo. plávanie samo nepomôže

 28. …sportu zdar…
  ak slapem na stac.bicykli zrhuba hodinu, pod zo mna sa leje ale tep stale mam maximalne okolo 110-120 /aspon co na bicylki ukazuje/….
  Znamena to ze mam si dat lahsiu zataz a zrychlit tempo aby pulz siel aspon na 180/190?
  mam 28 rok.
  dik

 29. a chcem sa opytat ako skombinovat posilnovnu ak chodievam cca 4/5x v tyzdni a stac.bicykel?
  aby svalova hmota len rastla ale tuky/ ktore mam dost :}/ sa postupne stracali /hlavne na bruchu/…
  este raz dakujem

 30. Tono: dosť individuálne otázky, poraď sa s trénerom. v zásade ten bicykel by si mal robiť pri zhruba 125, to je pre 28 ročného optimum. Dopĺňaj hodne tekutín a vydrž. Posilňovňa k tomu je veľmi dobrý nápad, ale bez trénera ani ťuk. Stačí 2 – 3 krát týždenne. Nie viac.

 31. Pekne Vitam.Chcela by som sa opytat ci cvicenim na stepperi sa da schudnut?Kolko minut by ste odporucali?V podstate chcem schudnut iba 3 kg.(mam 167/55).

 32. Ahoj,ja by som potrebovala schudnúť okolo 5 – 6 kg. Pretože meriam 166 cm a vážim 64 kg. Viem ze je potrebne obmedzit stravu, cvičiť a pod. Ja radšej cvičím a plávam. Teraz je menej času keďže pracujem a zároveň študujem.
  Poraď čo by bolo najefiktívnejšie pomedzi obmedzený čas. Vďaka

 33. Dancuľ: musíš zmeniť životný štýl a jedlo, nie chudnúť. schudnúť je ľahké, ale za chvíľu by si mala všetko nazad. musíš začať žiť tak, že sa chudnutie zastaví. neskôr sa to odrazí aj na postave

 34. Ja sa chcem spýtať na indoor cycling.Bojím sa že sa mi zväčšia svaly na nohách. A práve z nôh by som chcela schudnúť. Prosím poraďte.

 35. eva: nedá sa chudnúť selektívne. ak máš genetickú predispozíciu na typ postavy hruška, nezmeníš to.

 36. mam 170cm,83kg chcela by som schudnut.Mam problemy s klbami a zilami je na to vhodny stacionarny bicykel?
  alebo mi prosim poradte co by mohlo pri mojich problemoch zabrat.Mam sedavu robotu.

 37. môžete mi poradiť, aké sú vhodné cvičenia, pri ktorých sa nezaťažujú kríže? Doteraz som 2-3 x do týždňa cvičila, teraz nemôžem, lebo ak robím brušáky, tak ma hneď bolí chrbát.

 38. Veľmi pekný článok. ja už chudnem 3 týždne a schudla som 4 kila. Mám 19rokov a výšku 168 a 70kg. chcela by som mať 60kg. no nechcem za každú cenu sa trápiť. tie tri týždne som obmedzila stravu- jem 3 krat denne od 5 už nejem.keď len tak ovocie.večer som cvičila 100 brušakov. No včera som bola na plavárni a strašne ma to bavilo.takže som pevne rozhodnutá, že budem chodiť 3xkrat týžddene, cvičiť brušáky a jesť 3xkrat denne ako doteraz.chcem sa spýtať či mám možnosť ešte 10 kg schudnuť takýmto tempom????ďakujem za odpoveď!!!!!!!!
  papa

 39. schudla som 32 kg za 8 mesiacov, z 95 na 63, teraz som troišku pribrala cca 4 kg, chodial som plávať cca 4 x do týždňa spočiatku 1km za hodinu, teraz zaplávam už v podstate viac ako rok 2 km za hodinu, chodím 2x týždenne na pilates a 1x týždenne na brušné tance a 1x týždenne na kalanetiku, plávam teraz cca 1-2x týždenne tie dva kilometre, stačí to na udržanie si váhy?

 40. Mám problém… mám 16 rokov, výšku 165 cm a pribrala som z 58 kíl na váhu 70 kíl za dva roky, pri čom sa moja výška vôbec nemenila. Nechcem chudnúť pomocov diét ale pomocou cvičenia. Lenže chodím na gymnázium a všetok môj čas ide na účenie a nemám kedy cvičiť. Nevedeli by ste mi poradiť nejaké cviky čo by som mohla cvičiť pravidelne ale nezabrali by veľa času?Prosíím, už som zúfalá…

 41. Ja cvicim sporadicky, ked mam chut tak nieje problem. Hladam ale nieake cvicenia, pri ktorych schudnem zo stehien, pasu a ruk, kedze tam mam aj dost svalovej hmoty, nedari sa mi
  a nechcem premienat tuky na svaly, zatial
  hravala som futbal tak mozno preto z tych stehien nie a nie schudnut, a tie ruky mame asi vrodene, chcela by som radu, dufam, ze este nieake sanca je okrem liposukcie?

 42. Ahojte Ludia :P
  Ako tak citam tak sa vam dari, to ma tesi!
  Ja sa teraz snazim zhodit nejake tie kila a chcel by osm dat za rok 20 kil =) Dufam ze je to mozne…
  Inac mam 15 Rokov 190 Cm ale az 113 KG!
  POdla mna to je vela a to mam s toho ze som 3 rok y presedel pred pocitacom…. Alee teraz som fakt rozhodnuty s tymto bojovat a davat tie 3-4 kila mesacne dole!
  Pretoze ja strasne moc milujem bicyklovanie v prirode sam .. Jednoducho sadnem na bicykel a nemam problem bicyklovat 2-3 hodiny v kuse.. Nie takym sposobom ze “ MUSIM MUSIM MUSIM“ ale vychutnavam si prirodu okolo seba a Vobec si newsimam Ze Zatatujem svoje telo aleob nieco. este si „nahodim“ svoje tempo tych 22-23 Km/h a ide to =)—
  Potom ked dojdem domov robym to tak ze si dam 30 Brusakov Par Klikov urobim nejake tie cviky s cinkamy a potom kratsi asi tak 5 minutovy oddych a urobym to zase zapokujem asi 3 krat… Potom si dam sprchu naucim sa A den je prec :P toto robym asi tak 4-5 krat do tyzdna. Tiez som zredukoval svoj prijem Energie na 6 tisic Kj ( Vyslo mi ze potrebujem okolo 9-10 Tisic na den) Myslite si ze budem mat nejaky ten uspech do pol roka alebo tak?

 43. ahoj Marko!
  vidím, že si si dal velký ciel pred seba.Ale ako opisuješ svoj plán, myslím, že by si mal dosiahnuť úspech, a nie hocijaký. Držím ti palce, a nevzdávaj to, aj keby sa ti zo začiatku nedarilo!

 44. Odkedy pravidelne cvičím, cítim sa úžasne. Nestačí jesť striedmo,celé dni sedieť na zadku, vyhýbať sa aj 20 minútovej ceste do obchodu a späť a občas spraviť z výčitiek svedomia 100 brušákov, ako to robia mnohí. A ešte žijú v krásnej predstave o tom,že to stačí. Nechápem,ako som predtým dokázala žiť bez cvičenia. Teraz bez svojich každodenných 40 minút cvičenia ani nezaspím – je pravda, že cvičenie je super na zlepšenie nálady. To spraví aj zvýšené sebavedomie, ktoré sa s pravidelným pohybom určite dostaví…
  Tým(hlavne ženám), ktorí začínajú s cvičením, by som poradila na začiatok aj úplné maličkosti – napríklad viac doma upratovať, aj to je predsa fyzická aktivita! Na mňa už majú naši nervy, že každý deň vytieram dlážky a vysávam.. :) Poprípade namiesto sobotňajších veľkých nákupov zbehnúť peši každý deň na menší nákup. Okrem prechádzky sa tak aj vyhnete tomu,že do zásoby nakúpite viac jedla. A jednu vec skutočne nechápem – prečo sa niektorí, ktorí si prísne strážia jedálniček, cvičia ak zmyslov zbavení a sú doslova otrokmi chudnutia, prečo odmietnu napríklad prechádzku do prírody v krásnom počasí? Toto som si dokonca prežila na vlastnej koži a doteraz nerozumiem tomu, prečo som pred 2 hodinovou túrou s fajn ľuďmi dala prednosť stereotypnému,nudnému cvičeniu na stroji.
  Síce som štíhla – k 160 cm vážim 49-50 kg , viem, aká vie byť nespokojnosť s vlastným telom ubíjajúca.
  Vám, ktorí chudnete, prajem veľa úspechov a hlavne motiváciu a vytrvalosť :) dúfam,že som aspoň trošku povzbudila.

 45. ahojte.

  ja nepotrebujem schudnúť, ale cvičím 5x do týždňa aerobik. len mi to akosi prestalo stačiť, tak som si kúpila stepper. len ma prekvapilo, že sa odporúča na ňom cvičiť maximálne 20 minút denne. ja by som zvládla v pohode aj viacej.mohol by mi niekto povedať, že prečo? mám 23. vďaka

 46. hehe, ja som uplny lenivec…viem ze cvicenie mi prinasa radost, ale aj tak sa mi donho nechce. ked uz zacnem tak je to fajn…tak sa len tesim na leto, lebo bike, tury a korcule mi strasne chybaju a to ani neberiem ako cvicenie ale ako zabavu.

 47. Ahoj Miro, este otazka k cviceniu. Ked chcem chudnut kolko casu do tyzdna mam cviceniu venovat ked mam prijem 5000 kj denne napriklad. Mat prijem 5000 kj a aby mi stacila pol hodina cvicenia denne mi nepripada realne a tiez asi takto neschudnem aspon toho pol kila kilo za tyzden. Takze kolko cvicenia spali denne 5000 kj? ako si to robil ty?

 48. citala som ale nie je mi jasne ze ked ma byt vydaj vyssi ako prijem tak by som musela denne hodinu byciklovat co je nerealne popri praci a spalila by som len 4000 kj a co ten zvysok?len sa pytam lebo tomu nerozumiem. neviem ci moja pol hodina cvicenia denne spali tych 6000 kj. asi nie

 49. janka tvoje telo spáli pár tisíc aj keby si len ležala. chôdza, pohyb, rozmýšľanie, to všetko energiu berie. v kalkulačke BMI si vypočítaj koľko máš jesť a drž sa toho. určite to nebude 5000 kJ.

 50. ahoj Miro :)
  ja som si kupila rotoped lebo potrebujem zhodit cca 16 kg
  neviem či s ním máš skusenosti ale mam silne stehná, zadok..
  nezhrubnu mi ešte viac ???
  niekde píšu že ano nikde že nie …
  Ďakujem

 51. Natália pri cvičení sa posilňujú tie svaly, ktoré sú namáhané. na bicykloch sa zadok a stehná zapájajú najviac, takže treba počítať s tým, že sa asi nezmenšia. na veľký zadok treba cvičiť činkami hornú časť tela. lebo toho zadku sa nezbavíš, je daný geneticky. tak to treba opticky vyvážiť.

 52. ahoj miro, imponuje mi tvoje knowhow a rada by som ho zneuzila :) cvicim pravidelne a neustale (aerobic, korcule..). Za posledny mesiac som presla na intenzivnejsi sportovy rezim (4-7 krat do tyzdna). Najviac sa zameriavam na beh, behavam 3kilometre. Ale mam problem, ze nevladzem s dychom. Bezim strasne pomaly, lebo nevladzem a casto musim prejst do chodze. Zabehla by som aj 10kilometrov, nohy ma unesu, svalovicu nemam, ale tie pluca …. Kde moze byt problem? Co robim zle? Alebo, ako dlho ako casto mam behat, aby som videla zlepsenie? Dakujem moc!

 53. IkissedAgirl akékoľvek ťažkosti s dýchaním je NUTNÉ bezodkladne riešiť s lekárom. nechápem načo chceš cvičiť aj 7× do týždňa. ak chudneš, treba ísť pomalým tempom, beh sa príliš nehodí. a ak sa pripravuješ na lepšiu kondíciu tak treba mať trénera, inak človek robí chyby.

 54. Ahoj Miro,mám 46 rokov ,165cm a 73 kg. Aké cvičenie mi odporúčaš, ked chcem schudnúť 8kg? Díky za odpoved?

 55. Ahoj Miro, mam 16 rokov, 187 cm a asi 105kg… Chcem sa spytat. Samotne cvicenie mi asi nenahradi „samo“ tuky? O vahu mi nejde ako o samotnu postavu. Cvicim, uz aj vidim trosku na niektorych partiach tela zlepsenie ale tuk nejako nechce ist dole.. treba drasticke diety?

 56. glider ak niekto niečo chcete robiť, musí vedieť čo robiť ako a prečo. Prečítajte si najskôr pár článkov, všetko tu už o chudnutí je napísané.

 57. Zdravím všetkých :)
  ako tak čítam, vidím že veľa ľuďom sa darí cvičiť a zhodiť pri tom nejaké to kilečko nazvyš… Ja som tiež začala cvičiť keďže nie som spokojná so svojou postavou. Mám 19 rokov, výšku 173 cm a váhu 70 kg. Cvičím na striedačku jeden deň taebo alebo aerobik a druhý deň bicykel, brušáky, posilňovanie na stroji, dvíhanie činiek,…
  myslíte že je to dobrá kombinácia na zhodenie zopár kilogramov? Mojím cieľom je zhodiť aspoň tých 8 kg.
  Samozrejme si dávam aj pozor čo zjem a čo nie.
  ďakujem za rady a dotazy :)

 58. Nazdar Miro, Mám 50 rokov a kedže som dosiahol rovnú stovku ( myslím v kg) tak som pred troma mesiacmi začal cvičiť každý deň na orbitreku -aeróbny tréning.Dostal som sa na 90 kg a stojím na tejto váhe .Dnes cvičím denne 60-70 minút bez problémov. Chcel by som však po aeróbnom tréningu pokračovať ešte s intervalovým .Už som to pár krát vyskúšal . Aký je Tvoj pohľad na to?

 59. jano nemám s tým tréningom veľa skúseností, keď som ešte robil s trénerom, skúšali sme to. môže to byť zaujímavá cesta, ale vyžaduje to zdravie a kondíciu, pretože v záťažovej časti tréningu sa ide takmer na doraz. takže ak je v hre aj nejaká srdcová komplikácia, určite by som taký tréning volil až po dohode s lekárom.

  Ak stojíš na váhe, tak by som zatiaľ nepridával na tvrdosti tréningu, ale mierne by som kontroloval stravu, či tam nie je nejaký problém. To ale len z pohľadu chudnutia. Ak sleduješ primátne navýšenie kondície, potom zvyšovanie tvrdosti tréningu zmysel má.

 60. Mna cvičenie naopak veľmi baví. Ale spravidla pracujem 5 dní v týždni (aj víkendy), z domu idem ráno o štvrť na deväť a domov prichádzam o pol siedmej večer. Nebývam v meste, teda cestujem. Ked večer prídem domov, musím ešte cestovať do iného mesta, kde je posilovňa, ktorá je otvorená do 20hodiny, čiže by som v nej bola pol hodiny. Ak by som mohla, išla by som aj 5krát v týždni, len je naozaj problém, ak človek býva na dedine a musí cestovať vlakom…:-/ Ako plus však beriem to, že cesta od vlaku do práce a potom z práce mi trvá cca 20 minút peši. A ešte doma sem-tam sadnem na stacionár, ked nie som príliš unavená….Tak aspon taký pohyb mám…:) Tým som teda chcela povedať to, že niekto by aj chcel, ale naozaj nemôže,lebo nemá čas..:)

 61. dobry den važim 70 KG začalA SOM CVIčIT TAKE CVIKY NA BRUCHO NA NOHY CVIčIM TAK 20 MIN A DOSTALA SOM SVALOVKU MAM POKRAčOVAT V CVYčENY ALEBO MAM SI DAT PAUZU …MISLETE KED BUDEM CVIčIT DO LETA SCHUDNEM :)

 62. Ahoj, ja som začala na sebe pracovať od októbra minulého roku… z váhy 66,7 mám 58,6 :) som spokojná prvé mesiace to bola len strava uz dva tyždne si dávam cca 25-40 minút denne na stacionárnom bicykli a potom ešte brušáky, cviky na nohy a samozrejme ruky…väčšinou sú to štyri série po 12tich opakovaniach… Keďže na tom nie som finančne naj tak neviem ísť do posilovne. Chcela by som schudnúť na aspoň 54 kíl, mám výšku 161 cm a aj keď mi BMI ukazuje normu chcem si telo spevniť. Dokážem to pri takomto pohybe? Keď začne byť teplejšie chcem začať aj s behom nech nie som stále len na bicykli ale nie som si úplne istá či to robím správne.. Poradíte? ďakujem

 63. Je podľa vás keď má moja dcéra 14 rokov a 49 kíl? koľko by mala pribrať? ona zo svojou postavou nie je spokojná! achh
  ešte menšia otázka ohľadom mňa či pomáha pri chudnutí aj domái bicykel? ako často? koľko minút ? vopred ďakujem :)

 64. EmmaWatson vaša dcéra je v raste a akékoľvek chudnutie ju môže na celý život značne znevýhodniť, až poškodiť. Poraďte sa s lekárom, ten posúdi, či má postavu v poriadku, alebo nie. Vždy je potrebné myslieť aj na možnosť psychickej poruchy ako je mentálna anorexia, kedy dievčatá nie sú (nikdy) spokojné so svojou váhou. Hladujú, úporne cvičia, vyhýbajú sa kontrole až sa prepracujú do štádia, kedy to nejde späť.

 65. Chcem sa spýtať, ako je to s cvičením u ľudí, ktorí trpia bolesťami a zápalmi kĺbov? Moja kamarátka tento problém má a chcela by trošku schudnúť.. Preto sa chcem spýtať, či jej plávanie pomôže a nebude robiť ťažkosti, alebo či by mala radšej robiť niečo iné. Pomôžete mi?

 66. Lukáš plávanie je v takom prípade asi najlepší nápad pretože telo je odľahčené. Určite by o vhodnom pohybe mal spolurozhodovať lekár. Je veľká šanca že schudnutím / vhodnou stravou sa zlepší aj stav kĺbov a zníži sa celkový zápal v tele, ale opakujem, treba začať s lekárom. Záleží na príčine toho zápalu, ideálne by bolo najskôr riešiť ochorenie. Našťastie v mnohých prípadoch môže strava prospešná pre kĺby zároveň pomôcť aj znižovať hmotnosť.

 67. Dobry den, chcela by som schudnut 10-12 kil za tri mesiace. nerada sa vsak obmedzujem v jedle. sladkosti nemusim ani biele pecivo, nie som ani pazravec, ale neviem odolat nedelnemu reznu so salatom :D radsej budem hodinu denne behat. problem je v tom, ze robim na tri smeny, a neviem, hlavne pocas nocnej, kedy je vhodne co jest….napriklad ak od siestej rana do dvanastej spim, a o jednej idem do fitka, lebo poobede mam druhu sichtu, kedy mam prijat sacharidy? ako sa mam stravovat pocas nocnych smien? mozem si dat v noci ovocie? a ak budem 4-5 krat tyzdenne vo fitku hodinu – pol hodina beh, orbitrek, a pol hodinka cviky, bude to stacit na moj ciel?

 68. Dobrý deň začala som chudnúť podľa vaších rád. Som úplňe na začiatku, čiže malé přešlapy ešte robím, ale veľmi som obmedzila sladké, ráno len ovocie. Avšak dočítala som sa na vašej stránke, že beh nie je až taký efektívny při chudnutí a ja som začala ráno behávať a veľmi sa mi to zapáčilo, to prebudenie v lese. Som celkom športový typ, takže mám rada všetky športy, ale váha mi stále neklesá. Možem aj týmto tvrdím tréningom(jako uvádzate)schudnúť? Bojím sa jojo efektu, keď príde zima. Voperd ďakujem za odpoveď.

 69. Denisa beh pri chudnutí nie je dobrý, obézny človek pri behu zaťažuje neúmerne kĺby. Riziko zranenia je veľmi vysoké, niečo odbeháte a potom skončíte „s kolenom“ alebo inou bolesťou. Aj beh môže prispieť k chudnutiu, ale je časté, že ľudia s ním prestávajú pomerne rýchlo. Takže ja radím na chudnutie chôdzu a ak je už telo štíhle a beh stále láka, potom pod dohľadom trénera začnite behať. Pozor na to, zlá technika behu je dnes veľmi častá, takže ľudia potom majú neskôr rôzne ťažkosti.

 70. Ahoj.
  Mam 66 rok 3x do tyzdna 20km bicykel 3x do tyzdna 8 km rychlo chodza a 6x do tyzdna 45min cinky mal som problem z cholesterol om a min vecsinu hranicu cukru v krvi stav sa mi PO 2 mes zlepsil dietu ne drzim ale ani nechudnem vyski mam 174 cm vaha 88 kg pas 91 cm mam prodat v trenigu alebo ubrat. Dakujem Vam vopred za odpoved Jozef

 71. Norman neviem celkom čo je otázka, ale predpokladám že to, prečo nechudnete. Odpoveď sa asi skrýva v tom, že nedržíte diétu. Diéta je samozrejme hlúposť, s tým súhlasím. Ale ak chcete chudnúť, musíte stravu prispôsobiť potrebám svojho tela a veku. Ak sa pás mení, všetko je v poriadku. Ak neklesá, potom bude treba stravu trocha zmeniť. Samotným cvičením sa často nedá chudnúť, ak je strava nevhodná.

 72. Mirko,vy ste mi radil na zaciatok na rotopedu 10 minut, mam 56 rokov a pred tyzdnom dom mala 116kg,ja som ale nepolavila hned prvy den na supu som si dala 45 minut na rotopede, som byvala sportovkyna chodim nanho 4x do tyzdna, sice som zacala chodit iba minuly tyzden, dodrzujem vasu dietu a dnes rano som mala uz 114kg.sice som sa prve tri dni citila unavena po bicyklovani ale vo stvrtok som sa citila velmi dobre. Od pondelka zacnem znova do stvrtka. Sice tiez ma to akosi nelaka ale urcite vydrzim a nepolavim to sa poznam je to beh na dlhe trate dosiahnut ciel a najhorsie je si to udrzat. Zatial vam velmi pekne dakujem za vsetko.

 73. Maria ak ste bývalá športovkyňa tak tam samozrejme bude asi iná kondícia ako u bežného človeka čo celý život sedel. Myslím si, že by mohlo stačiť 3× do týždňa cvičiť, aspoň na začiatku. Jasné, dáte to. Mnohí by dali. Ale je riziko, že ak sa to prestrelí s pohybom tak je väčšie riziko nielen úrazov, ale aj nižšej imunity, či ľahšie to človek vzdá- ostatne ak ste športovali tak to poznáte a aso poznáte aj svoje telo. Je lepšie ísť radšej o niečo menej, s rezervou a dobrou náladou ako o trocha viac a skončiť. Prvé dni správneho režimu ide váha dole aj o 3 kilá – to je zadržaná voda, ktorá opustila telo. Skutočné výsledky chudnutia môžete posúdiť podľa obvodu pása. Držím palce

 74. Ahoj, mám 17 rokov, okolo 175-180cm a 87kg, a pritom mám na svojom tele iba samí tuk ktorý mi ovísa, nie že by som ho mal rovnomerne na celom tele ale iba na miestach kde sa zhromažduje… popravde som lenivý človek ktorý stále vysedáva pri pc ale chcel by som sa zmeniť a začal som cvičiť 3x do týždňa 2 mesiace a mám +2kg a tuk je ešte väčší … keby som teda bicykloval ako to je napísane v texte a dával pozor na ten môj tep tak by mi to naozaj pomohlo dať dole ??

 75. Jaroslav áno, určite by pomohlo cvičenie, ale úplným základom je strava. Tá musí byť v poriadku, až potom pomôže tréning. Pretože ak sa stravujete tak, že priberiete 2 kilá za tri mesiace popri cvičení, tak je isté, že robíte nejakú chybu vo výžive.

 76. S tou šetrnosťou plávania ku kĺbom nie celkom súhlasím. Stačí sa opýtať niekoho kto často pláva, ako sa majú jeho ramenné kĺby (najhorší je asi znak, kedy v podstate z neprirodzenej polohy ruky sa robí záber). Prsia sú zas záber na kolená a pri zdvihnutej hlave trpí krčná chrbtica. Motýlik zas zaťažuje výrazne kríže. Takže v porovnaní napr. s behom, kde trpí dolná polovica tela pri plávaní je to opačné a „trpí“ horná polovica. Ďalej plávanie je veľmi náročné na správnu techniku a keď sa nedodržuje záťaž na kĺby je oveľa horšia. A ešte by sa oplatilo spomenúť riziko infekcií, hlavne uší.

 77. Pavel ja štandardne plávanie neodporúčam kvôli chrbtici. Tu však treba ešte brať do úvahy to, že pre značne obézneho môže byť plávanie menej zaťažujúce, než bežná chôdza.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.