chudnutie-ako

Anaeróbne cvičenie

Zatiaľ čo aeróbne cvičenia sú zamerané na dlhodobosť a vytrvalosť, anaeróbne cvičenie je zamerané na rozvoj sily a zväčšenie objemu svalovej hmoty. Anaeróbny tréning je krátkodobý – zaťaženie trvá niekoľko sekúnd a potom je nutná pauza. Typickým príkladom anaeróbneho cvičenia sú silové športy, ako posilňovanie, kulturistika. Dajú sa sem však zaradiť aj športy vykonávané s vysokou intenzitou, napríklad šprint.

Anaeróbne cvičenie začína v pásme zaťaženia, ktoré sa pohybuje v pásme záťaže nad 80% maximálnej tepovej frekvencie. (Presné číslo je individuálne, u trénovaných ľudí skôr vyššie.) Pri takej intenzite cvičenia už telo nedokáže privádzať do svalov kyslík v dostatočnom množstve a tak svaly pracujú takpovediac „na dlh“.

Zdrojom energie pri tejto intenzite záťaže už nie sú tuky, ale cukry. Pri spaľovaní cukrov vzniká ako odpadový produkt laktát kyseliny mliečnej, ktorý sa v svale hromadí rýchlejšie, ako by ho krv stihla odvádzať. Z toho vzniká bolesť svalov pri určitom trvaní záťaže. Je to bolesť, ktorá sa dá popísať ako pálenie, alebo štípanie zaťaženého svalu. Táto bolesť si vynucuje, aby sme záťaž svalu ukončili. (Mimochodom práve túto bolesť svalu pri posilňovaní pocítiť musíte, až pri takej záťaži dostáva sval stimul k tomu, aby rástol.) Inými slovami povedané po niekoľkých sekundách intenzívnej svalovej práce je nutná pauza, inak sval zlyhá nezávisle na tom, či chcete, alebo nechcete.

 • Pri aeróbnom cvičení sa ku mierne zaťaženým svalom dostáva kyslík v dostatočnom množstve, takže vydržia pracovať dlhodobo.
 • Pri anaeróbnej aktivite je sval zaťažený na maximum a počas záťaže sa k nemu kyslík nedostáva.

Toľko teórie. Možno si kladiete otázku, prečo vás trápim nejakým teoretizovaním o dvíhaní činiek. Veď pri cvičení pre chudnutie každý predsa odporúča len aeróbne cvičenia. Odpoveď je jednoduchá. Posilňovanie s činkami nepatrí medzi práve populárne športy. V širšej verejnosti je posilňovanie spojené s absurdne tvarovanými kulturistami. Pre mnohých ľudí sa kulturistika hodí tak akurát pre tých, ktorí chcú veľkými svalmi spraviť dojem. Dvíhanie činiek je pre mnohých extrémne nudná a nezaujímavá činnosť a tak ju ani neskúsia robiť dostatočne dlhý čas.

Potom je tu ešte druhý faktor – obézny človek chce čo najrýchlejšie a priamočiare riešenia. Asi si to aj sami viete predstaviť. Obézny sa svojho trénera spýta:

 • „Chlape, pri ktorom druhu cvičenia sa mi odbúra najviac tuku a to čo najrýchlejšie?“
 • „Pri aeróbnom cvi…“ – začne tréner, ale obézny už nechce nič viac počuť. Všetko je jasné, povie si sadajúc si na rotoped, z ktorého po trištvrte hodine spadne polomŕtvy a spokojný, že spravil maximum proti svojmu sadlu.

Pri tvrdšej redukčnej diéte však ubudne aj dosť veľa zo svalstva. (A keďže väčšina tučných sa aj tak veľmi nehýbe, stráca sa z mála svalstva.)

Hoc bude diéta navrhnutá racionálne, vždy pôjde o diétu redukčného typu, čiže zámerne navodený stav ľahkého nedostatku energie. A v takej situácii telo ľahko siahne po zdrojoch z vlastných… zdrojov. Začne „páliť“ svaly.

Čím horšie je navrhnutá diéta, tým viac svaloviny ubudne. A tiež – čím menej sa cvičí, tým horšie pre svalovinu a celkovú kondíciu človeka. (Myslite na to, že aj srdce je sval – preto sú aeróbne cvičenia tak dôležité.)

Preto, ak vám pri chudnutí silové cvičenie nie je vyslovene proti srsti, je vhodné, ak zaradíte aj posilňovanie svalov do svojho pravidelného programu.

Nebojte sa, že by sa z vás stali nejakí kulturisti. To naozaj nehrozí. Rekreačné, či zdravotné posilňovanie svaly zväčší, ale len do bežnej veľkosti zdravého človeka. Na nejaké veľké zmohutnenie by ste museli cvičiť celkom systematicky a dlho + užívať rôzne zakázané a zdravie poškodzujúce látky.

Cvičenie svalov má následky, ktoré sa vám budú hodiť:

 • Cvičením svalov spôsobíte ich rast. Tým sa ochránite pred vyziabnutým dizajnom po schudnutí.
 • Dostanete sa do lepšej kondície.
 • Celkovo je lepšie mať svaly v poriadku, pomáha to aj v bežnom živote pri drobnostiach typu domáce práce.
 • U starších ľudí je často zhoršená koordinácia a stabilita – ľahšie spadnú, majú horšiu rovnováhu. To všetko sa posilňovaním radikálne zlepší.
 • Lepší a zdravší vzhľad + kondícia spôsobí lepšie sebavedomie a spokojnosť.
 • Po cvičení v posilňovni vďaka endorfínom veľmi dobrá nálada.

Pre chudnutie však osobitne oceníte dva veľmi užitoční dôsledky posilňovania:

 • Zrýchlený metabolizmus – po každom cvičení je metabolizmus zrýchlený ešte niekoľko hodín. Telo reaguje na „šok“, ktorý zažili zmľandravené svaly. Rieši túto situáciu a to znamená, že zrazu míňa oveľa viac energie, ako keby ste neboli cvičili. Vy síce len párkrát zdvihnete činku, ale vaše telo sa vďaka tomu prepne na rýchlejší režim, pri ktorom spáli viac energie aj v čase, kedy odpočívate. To sa hodí. Pri pravidelnom cvičení sa metabolizmus zrýchli celkovo.
 • Svaly „jedia“ veľa energie. Ak sa vám cvičením podarí zväčšiť objem svaloviny vo vlastnom tele, získate jedného malého, ale výkonného „stravníka“ navyše. Svaly potrebujú veľa energie. Znamená to, že človek, ktorý posilňuje môže jesť oveľa viac a nepriberie. Ak dokážete pravidelne posilňovať, môžete hneď zabudnúť na redukčnú diétu tak, ako ju bežne chápeme. Stačí, ak sa budete stravovať racionálne, primerane a budete chudnúť.
Teraz niečo z praxe: O tom, že svaly „žerú“ veľa energie sa píše všade. Nepočítajte však s tým, že ak párkrát zdvihnete činku tak môžete jesť viac. Svaly spotrebujú príliš málo energie na to, aby ste sa mohli začať správať nezdravo – jesť mastné jedlá alebo piť malinovky či pivo. To by ste s veľkým bruchom nepohli tým smerom, ktorý chcete.

Mnoho obéznych nedokáže schudnúť preto, že si nedokážu odoprieť jedenie. Pritom jedenie je len „chvíľa“ šťastia (či ako to nazvať), obezita trvá 24 hodín.

Skúste investovať asi dva percentá svojho času do posilňovania a výsledky sa dostavia. V praxi to znamená cvičiť asi 3 až 4 hodiny do týždňa. Zo 168 hodín, ktoré má týždeň to nie je tak masívna časová investícia. Pri jedení strávite podobné množstvo času. Tak nech to je fifti-fifti :-)

Pozor, ak začnete cvičiť váha nemusí platiť

Ak sa pustíte do posilňovania pripravte sa na to, že váha vám môže po nejaký čas ukazovať stále rovnaké čísla.

Budú vám pribúdať svaly. Tie sú ťažké – aj málo spraví na váhe rozdiel. PLUS: Ak začnete cvičiť, telo v priebehu pár týždňov zvýši aj množstvo krvi. Aj to môže vašu hmotnosť zvýšiť o nejaké percentá. Aj keď v rovnakom čase strácate tuk, tento nárast hmotnosti aktívnej hmoty to na váhe zamaskuje.

Svaly sú relatívne ťažké a tak aj ich malý nárast ovplyvní vašu hmotnosť. Preto ak posilňujete vážte sa, ale váhu neberte za hlavný indikátor stupňa úbytku tuku. Chudnutie merajte napríklad obvodom pásu, či vzhľadom. Alebo si merajte percento tuku v tele. (Meracie prístroje nie sú veľmi presné, aby vám ukázali výsledky skôr, ako po niekoľkých týždňoch.)

Ak teda posilňujete, vaša hmotnosť sa asi nebude meniť – ba dokonca môže v niektorých prípadoch mierne narastať! Ak ale pritom budete môcť opasok zatiahnuť o dierku „tuhšie“, chudnete tým najlepším spôsobom, aký ste si mohli zvoliť. Čo na tom, že to bežná váha nedokáže zmerať?

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

V praxi: obézny človek ak bude chudnúť aj posilňovať tak zvyčajne aj váha pôjde stále dole. Naproti tomu žena, ktorá má možno trocha bruško, tak keď začne chudnúť aj posilňovať môže zaznamenať aj nárast hmotnosti, ale pritom sa bruško môže zmenšovať.

Mnoho z tých, čo chudnú, cvičí tak trocha (alebo celkom) z donútenia. Iste, šport by mal človeka baviť, ale je celkom ľudské, že neraz ideme do posilňovne len preto, že „je čas“. Že to proste je potrebné, nutné, že sme si to sľúbili. Potom môže tréning byť niečím, čo chceme mať rýchlo z krku. Práve to sú veci, ktoré nás zvádzajú odfláknuť cvičenie, alebo sa rozptyľovať s kamarátmi a namiesto dvíhania činiek besedovať v hlúčikoch.

Venujte svoju plnú pozornosť len tréningu a to od začiatku do konca. Už pri vstupe do posilňovne myslite na to, ktoré cviky budete dnes trénovať. Počas cvičenia vnímajte svoje svaly, precízne a pomaly veďte činky po dráhe, ktorá má byť vykonaná. Overujte si, či cvik vykonávate v správnej polohe a tempe, či dýchate tak, ako máte.

Toto plné sústredenie na každý pohyb a pocit nie je samoúčelné. Cviky vykonané správnou technikou a v plnom rozsahu dráhy sú nielen účinnejšie, ale aj bezpečnejšie. Kým svoje pohyby vedome riadite, menej ohrozujete svoje zdravie!

Podobne, ako pri jedení sa odporúča jesť pomaly a vnímať všetko, čo papáte, aj k cvičeniu pristupujte rovnako.

Neponáhľajte sa! Častou chybou je snaha odbaviť cvičenie čo najrýchlejšie.

Áno, predpísaný počet pohybov činkami sa dá „odpumpovať“ aj za polovičný čas, účinnosť takého cvičenia však je oveľa menšia. Také cvičenie je takmer až stratou času. Navyše snaha o rýchle pohyby s činkami (alebo strojmi) zbytočne zaťažuje kĺby, šľachy, svaly a tým prudko stúpa riziko zranenia.

Pri posilňovaní treba robiť pohyby plynulo, pomaly, presne.

Ak máte málo času, buď nechoďte do posilňovne vôbec, alebo odcvičte menej cvikov, ale riadne. Rozhodne necvičte rýchlo, pretože tak sa cvičenie stáva neúčinným a zároveň nebezpečným!

Nebesedujte! Veľmi nebezpečná chyba pri cvičení je nesústredenosť. Často sa týka začiatočníkov, ktorí chodia cvičiť v húfikoch. Bežne sa dajú v posilňovni vidieť borci a borkyne jazykov, ktorí sa čulo rozprávajú a popritom sa mimochodom aj trocha hýbu na strojoch. Nie je vhodné jednou rukou cvičiť biceps a druhou telefón.

Akékoľvek rozptyľovanie sa pri cvičení je veľmi riskantné. Nesústredenie na cvičenie má za následok odfláknuté cviky. V lepšom prípade. V horšom prípade zranenie! Stačí chvíľu nedávať pozor na korektnú techniku a môžete si „zavriť“ zranenie.

V posilňovni sa preto radšej s nikým veľmi nerozprávajte. Dá sa povedať pár slov, ak nikto z diskutujúcich práve necvičí, ale to zas vedie k príliš dlhým pauzám medzi cvikmi, počas ktorých môžete vychladnúť… Aj to zvyšuje riziko zranenia.

Ak chodíte do posilňovne viacerí, obmedzte svoju komunikáciu na občasnú výmenu vety, dvoch. Najlepšie, ak sa navzájom podporujete k cvičeniu. Nechoďte cvičiť s nikým, kto je „ukecaný“. Hovorní ľudia nemajú mieru, nevedia, kedy prestať. Vyhýbajte sa im.

Je lepšie, ak si svoju porciu cvikov odcvičíte pekne sami, najlepšie so stopkami v rukách. Tréner vám určil, aké pauzy medzi jednotlivými cvikmi sú optimálne. Tieto časy je dobré dodržiavať – sval po záťaži potrebuje pauzu. Nie pridlhú, väčšinou to býva okolo minúty a pol až dvoch minút. (Príliš krátka doba na rozhovor, príliš dlhá doba na to, aby ste ju odhadovali naslepo – aspoň spočiatku.)

Pri cvičení je dobré mať poruke stopky, ktorými sa naučíte vkladať medzi série primerané pauzy. Príliš krátka pauza nie je dobrá, pretože sval ešte nie je odpočinutý. Pridlhá zas môže spôsobiť jeho ochladnutie.

Stopky sú vynikajúce aj v situácii, kedy sa s niekým počas pauzy rozprávate. Ak sa náhodou zahovorí, stačí na ne ukázať a odísť k činke pracovať. Žiadne „slušné“ vyčkávanie na to, či a kedy sa ten, kto rozpráva, dostane ku pointe! Ste v posilňovni vo veci cvičenia, nie na prednáške.

V niektorých posilňovniach hrá hudba, ktorá sa vám nemusí páčiť. Potom je vhodné použiť prehrávač s vlastnou hudbou. Na cvičenie sa hodí agresívnejšia hudba, ktorá stimuluje k akcii. Slúchadlami zároveň stratíte kontakt s rušivými zvukmi z okolia. Niekedy sa to veľmi hodí.

Napísal Miro Veselý

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

29 Odpovedí

 1. Veru veru, aj tu môže byť ten pes zakopaný, prečo ručička na váhe dosť odoláva. Dvakrát týždenne na 90 minút chodím do posilňovne, začínam 20-25 minútami na rotopede, kde si udržiavam tep medzi 125-136, potom nasledujú stroje, ktorých názvy neviem, ale robím so záťažou 15 kg, pri strojoch na ramená 30-35 kg a stroj na brucho so záťažou 20 kg. Počas návštevy fitka robím 2x brušáky (35x) z fitlopty. Som dohodnutá s internou doktorkou, že mi spraví meranie podielu tuku, svalov, kostry a vody v celom tele a po úbytku 10 kg to zopakujeme. Som zvedavá. Ale ako píšeš, váha stojí, ale pás ubúda a aj centimetre na bokoch a stehnách. Budem sa s tým musieť asi zmieriť, že to už nepôjde tak nádherne dole, ako doposiaľ.

 2. Monika, ak klesá pás, je to výborné. S takou zostavou cvičení určite budeš chudnúť. On sa zrejme ten nárast svalov relatívne rýchlo spomalí, on býva najvýdatnejší na začiatku. Potom už budeš vidieť výsledky asi aj na váhe.

 3. Myslím, že hmotnosť sa často preceňuje a samotné číslo nič nehovorí o postave. Ak „zameníš“ 5 kg tuku za 5 kg svalov, to už je iné kafe.

 4. Áno, 5 kg tuku keď sa vymení za 5 kg svalov a ešte rozloží do správnych partií na postave, to už je parádny look. Okrem toho – ešte malú poznámku, že chrbtové svaly sa nám odvďačia lepšie ako kozmodisk :-)), lebo len chrbtové svaly držia chrbticu vzpriamenú, to je späté s brušnými svalmi, ktoré sa automaticky stiahnu a to je ten synergický efekt vzájomného posilňovania nielen brušných svalov. Obézni a necvičiaci ľudia majú veľké problémy s chrbticou a sú nepochopiteľne ochotní pojedať kvantá brufenov a analgatík. Cvičením a posilňovaním sa aj tieto problémy odstránia (nehovorím o tých, čo majú ochorenie typu platničky, osteofyty…). Ale aj tieto ochorenia vraj začínajú atrofiou ochabnutého svalstva.

 5. som velmi rada, co som sa tu dozvedela.. ja som zacala pravidelne cvicit pred nieco viac ako dvoma mesiacmi a napriek tomu vaha klesla len o 5 kil, aj so sucasnym racionalnym stravovanim.. no vidim teraz ze je to asi vporiadku.. a tiez som si konecne kupila jeansy o ktorych som snivala, aj ked najvacsie mozne cislo, ale aj tak:-)))

 6. auritus: 5 kíl za 2 mesiace je vcelku pekný výsledok, môžeš byť spokojná.

 7. chcem sa daco spytat… konecne nam v meste zrekonstruovali plavaren a kedze vodu milujem, rozhodla som sa chodit plavat 3krat do tyzdna, priblizne kazdy druhy den. ale ake je plavanie vlastne ucinne? nebavi ma totiz hopsat na aerobiku, alebo tvrdnut vo fitku. plavanie mi velmi vyhovuje. precvicuje sa tam asi vela svalov, no aj tak, neviem ci je na spalovanie energie a tvarovanie postavy rovnako ucinne ako posilnovanie ci aerobik… moze mi niekto poradit? dakujem :o)

 8. leiluska: plávanie je dokonca asi až na hranici ideálnej aktivity, lebo je veľmi ohľaduplné ku kĺbom a pritom precvičí snáď všetky svaly. Až na ten chlór vo vode je to fakt dobrý nápad.

 9. Miro,
  tento clanok je fakt bomba a pravda.
  Kedysi asi rok dozadu som mal obezitu a podarilo sa mi to zredukovat na IDEALNU vahu podobne ako tebe, ale nebavilo ma chodit po vonku jak zmlandravenemu kostlivcovi a zacal som pravidelne a hlavne poctivo cvicit a poviem ti fakt to robi divy… objemy vsetkych partii sa mi zdvojnasobili na bruchu namiesto visiaceho brucha TEHLY boky krasne a stihle… a presne jak hovoris ze svaly su zraci ENERGIE to je fakt pravda…ked si lupnem nieco jak predtym ked som mal redukcnu dietu a skusam sa tak den stravovat zistujem ze sa to neda LEBO SOM HNED HLADNY … svalky to pospaluju ;}a percento tuku sa mi pohybuje okolo 10%-12% ako kedy :P … mozno o rok budem na nejakej FITNESS sutazi{JEN SEN} :D

 10. ema: okolo 1000 – 1800 kJ/hod ale niesom si isty. zalezi aj podla intenzity…niekedy aj menej…a niekedy viac ale pohybuje sa to na tomto rozhrani, ale odporucam plavat skor v teplej vode, studena ma tendenciu telo nutit k zvysenemu ukladaniu tukoveho tkaniva. ;}

 11. majdo: to fakt s tou studenou vodou? a ja som vzdy myslela, ze je lepsie plavat v studenej, lebo organizmus potom vydava energiu, aby sa zohrial. hm

 12. Ny: vraj ano ale nazory vedcou sa ako obvykle rozchadzaju jedny povedia to a druhy to.ale vacsinou ked som vsade cital clanky o pohyb. aktivite RESP. o plavani vzdy radili skor teplu jak schladnu ci studenu vodu… treba vyskusat ;]

 13. ahoj, tato stranka se super. mam otazocku. mam 165cm, 70 kg. kedze mam sumernu postavu, ludia mi typuju okolo 60kg, fakt na tolko nevyzeram. kolko by som asi mala schudnut aby to bolo v norme?? 10 kg by stacilo? mozno mi potom budu typovat 50:D dakujem za nazor.

 14. chcem sa spytat..vedel by mi nietko prosim poradit? behom par tyzdnou som dost schudla..hmm.cvicila som a zaroen sa lepsie stravovala:-)) ale aj tak som sa nevyhla tomu, ze mi niektore tukačiky ostali vysiet.Nerozumiem tomu.Vie mi niekto poradit? co by bolo asi najlepsie aby sa mi to nejak vyformovalo?alebo teda spevnilo? cvicit cvicim, no nebadam ziadne vysledky:( vie niekto poradit daco hlavne na brucho,stechna..popr. aj prsia. ja uz neviem:( poradte pls niekto..:( vopred velka vdaka.

 15. vikina : dakujem aspon niekto sa ozval…:) nooo… cvicim na AB kingovi, cinky, brusaky..a vseeeelijake cviky..len neviem ci som ja nedockava,alebo co ? :( ako dlho moze asi priblizne pravidel.cvicenim toto este trvat? myslim, aka je asi potrebna doba na to aby sa mi to co miopadlo po schudnuti nejak dalo do kopy? :( ja len chcem vediet ci ma vobec vyznam/zmysel to co robim..:( jasne ze s cvicenim nechcem prestat ani ked dosiahnem tie „lepsie krivky /ako mam/..cvicenie ma bavi.. len niekedy sa nad tym tak zamyslim, ci to ma vobec zmysel..:(

 16. mne sa osvedcili cviky z kalanetiky, okrem spevnenia svalov maju dobry ucinok aj na spevnenie pokozky a celulitidu. Pravidelne masaze tiez mozu prispiet k zlepseniu stavu pokozky. Musis si byt ale vedoma toho, ze ak mas este nejake vankusiky, napr. na bruchu, iba cvicenim tych partii sa ich nezbavis. Tuk zmizne len zredukovanim prijmu kalorii alebo zvysenim vydaja (aerobne cvicenie).

 17. kalanetika je naozaj dobra a aj pilates. a k tomu nieco, pri com sa dobre zapotis :), napr. tanec. A na ochabnutu pokozku absolutne nepomahaju ziadne zazracne kremy, su to zvasty. Treba cvicit a masirovat. Kremy su sice dolezite pre zachovanie pruznosti pokozky, ale to je vsetko.

 18. Ahojte, veľmi ma zaujali Vaše články ktoré ste napísali. Ja mám tiež taký jeden problém. Denne nepapám veľa: raňajky, obed, večeru a ovocie. A fakt sa neprejedávam…! No všetko je namňe OK len bruško mám veľké, niekto si až myslý že som tehotná a chcú mi zblahoželať- No trápne!!! V práci nevykonávam fizyckú prácu. Myslýte že to bruško je kôli tomu že namám žiadny pohyb? Chcem mať opäť pekné ploché bruško. Kúpila som si v lekárni taký panenský čaj na chudnutie a spoaľovanie tukov. Keď budem pravidelne cvičiť zmenší sa mi bruško??? Už som fakt z toho zúfalá. Prosím odpovedzte mi. Ďakujem.

 19. „Pri spaľovaní cukrov vzniká ako odpadový produkt laktát kyseliny mliečnej, ktorý sa v svale hromadí rýchlejšie, ako by ho krv stihla odvádzať.“

  bohuzial velmi zastarale tvrdenie, v skutocnosti kyselina mliecna funguje ako neplnohodnotna nahrazka kvalitneho paliva. to, ze boli ked sa nespotrebuje je nieco ine. je to take hnede uhlie ked dojde cierne. Pokusim sa najst link na stranku, kde je ludske telo popisane ako stroj a rozobrate jednotlive fazy zatazenia.

 20. mam otazku
  v ramci chudnutia chodim do posilovne,cvicim s trenerom,vahy 30-40kg a ziadny strecink,ziadne kardio,proste nic,prezleciem sa a hned cvicim.je to normalne?

 21. kariol je to celkom nornálne, skoro každý kto ide do posilky príde a hneď dvíha činky. otázka však môže znieť aj inak. je to správne? a tu by už odpoveď znela nie. strečing je dôležitý na uvoľnenie svalov a pred tréningom by si sa mal zo 10 minút aj rozcvičiť. bez toho sú svalu nezohriate a rizkuješ zranenie. je škoda, ak takéto veci nevie tréner…

 22. Mam takú menšiu otázku (trošku to tu rozpíšem :D) keď som mal 14r., pozrel som sa do zrkadla a zistil som ups, mam 85 kg a vypatram jak sviňa :D a tak som začal cvičiť (samozrejme že o stravovaní som nemal ani šajn). Kamarát v posilňovni mi povedal že môžem kľudne žrať jak hovädo…(nuž to asi netušil koľko som už vtedy jedol :D). Na základe jeho rady som začal jesť surové vajcia z domáceho chovu, tony masa, syra, sóje, strukovín, bielych jogurtov, mlieka…. výsledky ma veľmi prekvapovali, nuž narazil som. Keď som mal 17r. na moju Váhu 118kg a veľký objem svalstva na tele som bol patričné hrdý avšak pri pohľade na telo som zistil že som rozpraskaný ako tehotná žena (strie) a aj napriek akejkoľvek snahe moje brucho nie je svalnaté ale skôr pripomínajúce kotol na guľáš :D neskôr ma to začalo deptať a prestal som cvičiť a tu nastal kameň úrazu 118 KG na krku a žiadny pohyb (určíte si viete predstaviť ako vyzerám teraz po 2 rokoch :D) otázka je: bude trvať kratšie dostať sa do pôvodnej formy? oplatí sa mi s tým vôbec niečo robiť? alebo sa mam už zmieriť s tým že keď umriem budem potrebovať väčšiu rakvu :D?

  Za odpoveď vopred Ďakujem.

 23. Animus to je vaše rozhodnutie, či sa vám oplatí zmeniť životný štýl, alebo riešiť rozmery rakvy. Každopádne neriešenie znamená postupné priberanie, takže zo 118 bude viac.

 24. Ahoj. Mam otázočku, už som z tohto celého trochu debil :).
  Bazalny metabolizmus mi vyšiel cca 1550Kcal.
  Mám 69kg, 21 rokov, 172 cm.
  Denne športujem, pri tepovej frekvencii cca 129 cvičím hodinku-dve.
  Koľko kcal by som mala cca zjesť ak chcem zhodiť 2 kg za mesiac? A koľko potom neskôr na udržanie váhy? :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.