Od roku 2004 píše Miro Veselý

Chôdza na chudnutie a jej meranie

Ešte donedávna sa ako jediný pomocník používali športtestery. Športtester s hrudným pásom je dostupný aj dnes, dokonca za dostatočne nízke ceny. No v poslednej dobe sa asi viac oplatí kúpiť bluetooth hrudný pás. Ten dáta odosiela buď do hodiniek, alebo do mobilu.

Ak si budete vyberať hrudný pás, tak veľmi hrubé rozdelenie je na lacné a drahšie. Tie lacné posielajú na mobil len výpočet. Aplikácia sa teda dozvie, že máte tepovú frekvenciu 90 a to je všetko. Drahšie pásy posielajú do mobilu každý jednotlivý úder srdca. Tie sú podstatne presnejšie a umožnia vám pracovať s aplikáciami. Meranie vzdialenosti jednotlivých úderov srdca je výhodné. Existuje totiž niečo, čo sa volá variabilita tepového rytmu. Podľa toho, ako pravidelne či nepravidelne srdce udiera sa dá veľa zistiť. Aplikácie ako mySASY, či Elite HRV vám potom vedia diagnostikovať, v akom stave je vaša regenerácia.

Samotný hrudný pás + mobil

Máte smartfón? Taký ten telefón, čo je inteligentnejší, ako priemerný politik? Potom môžete svoje chudnutie chôdzou podporiť aj elektronicky. Reč bude o nástrojoch, ktoré pomocou mobilu a GPS navigácie umožnia zaznamenať vašu trasu a vyhodnotia ju. Primárne tieto nástroje nie sú určené na chudnutie a dokonca ani na chôdzu. Najčastejšie sú na beh. Preto majú v názve často aj run. No dajú sa využiť aj na účely chudnutia.

Pri chudnutí je dôležitá pravidelnosť. Ak si zvolíte rýchle prechádzky ako základ svojej aktivity, potom ich meranie môže byť pre vás zaujímavým nástrojom. Získate tak pekný prehľad o tom, ako sa vám zlepšuje kondícia, alebo ako sa vám darí dodržať váš tréningový plán.

Príklad prehľadu, aký na vás môže mobilný telefón vyklopiť. Bežné hodinové prechádzky prekladám občasnými dlhšími cestami a takto prehľadne potom vidím, koľko kilometrov som prešiel. Na obrázku vidíte o niečo pomalšie tempo – v dobe písania článku je zima a klzko. Preto idem len zhruba 6 kilometrov za hodinu. Chôdza na chudnutie je v takomto pochodovom tempe vlastne nenáročná činnosť. Je to pokojné tempo. Môžete si na uši dať nejakú svižnú hudbu, alebo ešte lepšie nejakú zvukovú knihu, nech sa niečo dozviete.

Príklad obrazovky z aplikácie Nike+ mi ukazuje prechádzku po Bratislave z Petržalky ku zimnému štadiónu.

Príklad dvoch obrazoviek aplikácie Endomondo. Vľavo prehľad výletu Koliba – Kamzík – Železná studnička – Patrónka. Vpravo rozpis po kilometroch. Pekne vidieť rozdiely v rýchlosti podľa toho, či som šiel po zľadovateľej lesnej ceste do kopca, alebo rýchlou chôdzou po betónke… Výlety s chôdzou na chudnutie si po zaznamenaní môžete zdieľať s priateľmi na sociálnych sieťach, či porovnávať si výkony.

Ukážka zobrazenia výletu na mape.

Pomocou takýchto výpočtov, napríklad, zistíte koľko ste minuli kalórií. Iste, je to len veľmi hrubý odhad, ale aj tak. Dvojhodinová 10 kilometrová túrička spapá 634 kalórií, čiže okolo 2600 kJ. To nie je tak veľa…

Zadarmo sú dostupné mnohé aplikácie!

Či už máte Android, alebo Apple, vždy sa viete dostať ku aplikáciám, ktoré vám poslúžia celkom zadarmo. Telefóny totiž majú snímač pohybu a tak môžu slúžiť ako jednoduchý krokomer. Navyše majú prístup ku GPS údajom. Takže vám vedia poskytnúť aj grafický záznam toho, kadiaľ ste putovali.

Na bežné monitorovanie chudnutia vám v plnom rozsahu postačia aj tieto voľne dostupné nástroje. Hľadajte napríklad Nike+, RunKeeper, alebo Endomondo. Existujú mnohé ďalšie aplikácie, ako napríklad CardioTrainer, Calorie Counter či My Tracks.Vyskúšate a uvidíte.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

Nike+ je pôvodne riešenie, ktoré vytvorili Nike spolu s Apple. Do tenisiek sa umiestni snímač a Apple zariadenie, ako mobil bude snímať dáta z krokomeru. V súčasnosti už je aplikácia zadarmo a nezávislá na krkomeri a je dostupná aj pre Androidové telefóny.

Za peniaze sú k dispozícii presnejšie merače

Samozrejme, ak chcete, môžete tieto nástroje rozšíriť aj o ďalšie snímače, ktoré budú poskytovať viac informácií. Do tenisiek sa dá vložiť snímač Nike+, alebo sa dá dokúpiť merač tepovej frekvencie. Na amatérske sledovanie tieto radovánky netreba, ale ak vás takéto technologické radovánky bavia, môžete o tom uvažovať.

Ďalšie tipy, ako môžete chôdzu využiť pri chudnutí nájdete v tomto videu.

Chôdza na chudnutie a srdcová frekvencia sú základom. Ak teda plánujete chôdzu na chudnutie, nemusíte si nič kupovať a hneď môžete vyraziť. Každopádne, dve investície odporúčam:

 • Tenisky. Zvoľte si prvotriedne tenisky určené na beh. Značkové. Nešetrite. Nekvalitné tenisky netlmia otrasy a tie sa prenášajú na chrbticu. Najmä obézny človek musí brať veľmi vážne tieto veci.
 • Tepová frekvencia. Pri chôdzi na chudnutie by ste sa mali riadiť srdcom – malo by počas celej prechádzky biť zhruba rovnako. Tepová frekvencia okolo 60 až 70% maxima zaručí optimálne využitie chôdze na chudnutie. Ak pôjdete pomalšie, tréning je málo účinný. Ak pôjdete príliš rýchlo, telo nebude ako energetický zdroj zapájať tuk až tak ochotne.

Napojiť merač tepovej frekvencie na podobnú aplikáciu v mobile môže byť zaujímavé. Žiaľ, veľa takých zariadení zatiaľ nevidieť a tie čo áno sú dosť drahé. Nemyslím, si, že sa to oplatí. Chôdza na chudnutie je predsa len činnosť kedy treba kráčať. Nie platiť.

Ak sa Vám článok páčil,
a chceli by ste podporiť autora a tento web, môžete.
Zdieľajte tento článok, alebo si kúpte niektorú z kníh Mira Veselého.
Kliknite sem a vyberte si.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

7 Odpovedí

 1. V knihe písali že pri chôdzi sa môže schudnúť natrvalo. Pri chôdzi pracuje 660 svalov. Je to dobré pre kondíciu, zvyšuje sa imunitný systém, je proti stresu, vďaka kyslíku sa zdvojnásobí schopnosť premýšlať vytvára sa hormón tvorvosti. Dobrý článok Miro. Tiež je to pre tých ktorý nemajú talent na športy a cvičenia pri ktorých je potrebný tréner.
  Naším problémom niekedy býva to že sme si zvykli na to chodiť všade autobusom lebo to šetrí čas keď chceme niekde ísť pešo tak premýšlame kam by sme išli čo by sme vybavili aby sme nešli pre nič za nič bez nákupu pritom hlavnou motiváciou nemusí byť vybavovanie vecí ale samotný pohyb ktorý je zdravý pre kondíciu a zábavný. Treba sa pripospôsobiť.

 2. Niektorí chodia na výlety radšej sami lebo majú svoje tempo tí čo radi fotografujú tak by zdržiavalí tých ktorý idú s ním. Možno niektorí nechodia na výlety lebo nemajú s kým ísť že majú povinnosti samím sa im chodiť nechce alebo keď stretnú niekoho známeho so skupinou ludí tak sa čuduje že prečo ide sám prečo nejde s rodinou pritom na tom nič nie je. Keď chodí celá rodina tak zvyknú jesť niečo nezdravé
  lebo vyhladnú. Niekto rád chodí na túry na kopce niekto iba po rovine je to menej vyčerpávajúce to môže byť lepšie v tom že ho to motivuje aby chodil častejšie viac ho to baví. Jeden známi si dával musli s jogurtom na lyžovačke neverili mu že mu to stačí pritom mal väčšiu výdrž ako ten čo si dal meso lebo tie musli majú vela výživnej energie. Tá strava je dôležitá nie iba kôli chudnutiu. Tvoje články sú motivujúce.

 3. Ahoj

  Perfektný tip ďakujem :)
  Už som si stiahla RunKeeper a fakt to funguje, je to super vec a motivuje ma chodiť na prechádzky so psom rezkejším tempom, než doteraz.
  A ľudia, ak sa Vám nechce na prechádzku, predstavte si že máte psa. Alebo, ak máte pozitívny vzťah k zvieratám, rovno si nejakého zaobstarajte, verte mi, to Vás bude NAOZAJ motivovať vytiahnuť päty z domu – teraz jak napadali rekordy snehu v BA, som sa počas sneženia a zároveň topenia snehu brodila v závejoch pri Dunaji – perfektné, stačí hodinka, padla som doma do postele jak zabitá :)
  Inak Miro, ďakujem za veľa dobrých tipov na tejto stránke, vážila som skoro 90kg pri výške 174cm a podarilo sa mi pekne zhodiť za posledné dva roky, a je to zásluha ako Tvoja tak aj môjho psa, ktorý ma nenechá stať sa opäť tou lenivou lemrou, akou som bola – a ty mi radíš čo robiť a na čo dávať pozor :)
  Takže ďakujem

 4. Na Endomonde sa mi lubia aj tie chalange. To je pekna motivacka hlavne ak mate nejakeho kamosa/ku co ho tiez prijme. To si clovek potom najde cas na sport ako nic :D

 5. Mala som 10 dnove smooci a mrsvhudla som nic viete mi poradit co mam robit skom uz nestastna mam85kg a potrebujem schudnut dakujem

 6. Judita nerozumiem otázke. Ak potrebujete schudnúť, pravidelný pohyb a zdravá strava spravidla stačia ako účinné riešenie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najnovšie pridané

Obezita a COVID-19

Obezita je stav, ktorý výrazne zhoršuje riziká súvisiace s infekciou koronavírusu nového typu SARS-CoV-2. V tomto článku si povieme podrobnosti. Aj na tomto webe sme

Ako začať chudnúť (správne)

Človek roky priberá a priberá. Potom sa niečo zlomí a príde ono rozhodnutie, že nastal čas. Ako začať správne chudnúť? V tomto článku si ukážeme

Čo jesť, keď chcem schudnúť

Otázka čo jesť, keď chcem schudnúť je jednoduchá a odpoveď na ňu je logická, ale zdĺhavá. Teda presnejšie – jednoducho sa to dá povedať, ale

Kolobežkovanie ako šport pri chudnutí?

Kolobežkovanie pri chudnutí poslúži výborne. Kolobežkovanie je niečo medzi chôdzou, bicyklovaním a behom. Pri behu a bicyklovaní zvyčajne nejaké bolesti pri športovaní zaznamenáte. Na športovej

7 nástrah, ktoré oslabia pevnú vôľu

Po nejakom čase disciplinovaného chudnutia sa často stane, že sa vám prestane chcieť. Pevná vôľa oslabne, ochabne a prestáva byť pevnou. Aby sa to nestalo,

Prečítajte si

Bielkoviny

Bielkoviny tvoria základ všetkých tkanív v ľudskom tele. Sú nevyhnutné na prežitie – nachádzajú sa vo všetkých bunkách a v krvi. Bielkoviny sa skladajú z

Motivačné citáty o diétach

Zozbireal som zopár motivačných citátov o diétach. Možno sa pri čítaní pobavíte. V každom prípade platí, že diéta nie je dobrý nástroj na chudnutie a

70 tipov na úspešné chudnutie

V tomto článku nájdete zoznam mnohých odporúčaní, ktoré sa osvedčili v praxi. Určite sa vám nepodarí uplatniť ich naraz a všetky. Ale to nevadí. Začnite

Výhody športovania

Samozrejme, hovoríme o rekreačnom športe, nie o profesionálnom zaťažení. Ak sa človek pravidelne venuje športovaniu, odrazí sa to na jeho zdraví a to priamo aj

Doplnky výživy pri športe

Pre účely chudnutia a zdravia nepotrebujete žiadne výživové doplnky. Najčastejšie vám asi odporučia tieto doplnky pri športe. Kĺbová výživa. Konkrétne glukozamín sulfát, chondroitín sulfát, a

Nesprávne zvolená redukčná diéta

Zásady redukčných diét vám dnes asi vymenuje každé dieťa, aj dospelý. Budú síce takpovediac “snovo deformované”, ale hrubé obrysy asi zaznejú vždy. Zrejme by zaznelo

Glukomer pri chudnutí

Testoval som, ako nás rôzne jedlá môžu ovplyvniť. Nielen náladu, ale aj hlad. Možno vám príde vhod tento praktický článok. Budem hovoriť o glykémii. Nebude

Ryžová kúra – áno či nie?

Pod pojmom ryžová kúra sa najmä pred niekoľkými rokmi objavili viaceré schémy, ako sa stravovať. Ako je zvykom, okamžite sa to zvrhlo. Viacero internetových stránok

Ďakujem za prihlásenie do kurzu

Miro Veselý Dovoľte mi, prosím, trocha reklamy:  V tejto knihe je úplný návod na chudnutie: Jedálniček na chudnutie je jedna z najlepších kníh o chudnutí,

Chrumkáme pri televízii

Ako keby som sa videl. V jednej ruke vrecko lupienkov, druhá operuje medzi vreckom, ústami a diaľkovým ovládačom. Pracovný deň skončil. Oči sú na čítanie

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.