BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Chôdza na chudnutie a jej meranie

Ešte donedávna sa ako jediný pomocník používali športtestery. Športtester s hrudným pásom je dostupný aj dnes, dokonca za dostatočne nízke ceny. No v poslednej dobe sa asi viac oplatí kúpiť bluetooth hrudný pás. Ten dáta odosiela buď do hodiniek, alebo do mobilu.

Ak si budete vyberať hrudný pás, tak veľmi hrubé rozdelenie je na lacné a drahšie. Tie lacné posielajú na mobil len výpočet. Aplikácia sa teda dozvie, že máte tepovú frekvenciu 90 a to je všetko. Drahšie pásy posielajú do mobilu každý jednotlivý úder srdca. Tie sú podstatne presnejšie a umožnia vám pracovať s aplikáciami. Meranie vzdialenosti jednotlivých úderov srdca je výhodné. Existuje totiž niečo, čo sa volá variabilita tepového rytmu. Podľa toho, ako pravidelne či nepravidelne srdce udiera sa dá veľa zistiť. Aplikácie ako mySASY, či Elite HRV vám potom vedia diagnostikovať, v akom stave je vaša regenerácia.

Samotný hrudný pás + mobil

Máte smartfón? Taký ten telefón, čo je inteligentnejší, ako priemerný politik? Potom môžete svoje chudnutie chôdzou podporiť aj elektronicky. Reč bude o nástrojoch, ktoré pomocou mobilu a GPS navigácie umožnia zaznamenať vašu trasu a vyhodnotia ju. Primárne tieto nástroje nie sú určené na chudnutie a dokonca ani na chôdzu. Najčastejšie sú na beh. Preto majú v názve často aj run. No dajú sa využiť aj na účely chudnutia.

Pri chudnutí je dôležitá pravidelnosť. Ak si zvolíte rýchle prechádzky ako základ svojej aktivity, potom ich meranie môže byť pre vás zaujímavým nástrojom. Získate tak pekný prehľad o tom, ako sa vám zlepšuje kondícia, alebo ako sa vám darí dodržať váš tréningový plán.

Príklad prehľadu, aký na vás môže mobilný telefón vyklopiť. Bežné hodinové prechádzky prekladám občasnými dlhšími cestami a takto prehľadne potom vidím, koľko kilometrov som prešiel. Na obrázku vidíte o niečo pomalšie tempo - v dobe písania článku je zima a klzko. Preto idem len zhruba 6 kilometrov za hodinu. Chôdza na chudnutie je v takomto pochodovom tempe vlastne nenáročná činnosť. Je to pokojné tempo. Môžete si na uši dať nejakú svižnú hudbu, alebo ešte lepšie nejakú zvukovú knihu, nech sa niečo dozviete.

Príklad obrazovky z aplikácie Nike+ mi ukazuje prechádzku po Bratislave z Petržalky ku zimnému štadiónu.

Príklad dvoch obrazoviek aplikácie Endomondo. Vľavo prehľad výletu Koliba - Kamzík - Železná studnička - Patrónka. Vpravo rozpis po kilometroch. Pekne vidieť rozdiely v rýchlosti podľa toho, či som šiel po zľadovateľej lesnej ceste do kopca, alebo rýchlou chôdzou po betónke... Výlety s chôdzou na chudnutie si po zaznamenaní môžete zdieľať s priateľmi na sociálnych sieťach, či porovnávať si výkony.

Ukážka zobrazenia výletu na mape.

Pomocou takýchto výpočtov, napríklad, zistíte koľko ste minuli kalórií. Iste, je to len veľmi hrubý odhad, ale aj tak. Dvojhodinová 10 kilometrová túrička spapá 634 kalórií, čiže okolo 2600 kJ. To nie je tak veľa...

Zadarmo sú dostupné mnohé aplikácie!

Či už máte Android, alebo Apple, vždy sa viete dostať ku aplikáciám, ktoré vám poslúžia celkom zadarmo. Telefóny totiž majú snímač pohybu a tak môžu slúžiť ako jednoduchý krokomer. Navyše majú prístup ku GPS údajom. Takže vám vedia poskytnúť aj grafický záznam toho, kadiaľ ste putovali.

Na bežné monitorovanie chudnutia vám v plnom rozsahu postačia aj tieto voľne dostupné nástroje. Hľadajte napríklad Nike+, RunKeeper, alebo Endomondo. Existujú mnohé ďalšie aplikácie, ako napríklad CardioTrainer, Calorie Counter či My Tracks.Vyskúšate a uvidíte.

Nike+ je pôvodne riešenie, ktoré vytvorili Nike spolu s Apple. Do tenisiek sa umiestni snímač a Apple zariadenie, ako mobil bude snímať dáta z krokomeru. V súčasnosti už je aplikácia zadarmo a nezávislá na krkomeri a je dostupná aj pre Androidové telefóny.

Za peniaze sú k dispozícii presnejšie merače

Samozrejme, ak chcete, môžete tieto nástroje rozšíriť aj o ďalšie snímače, ktoré budú poskytovať viac informácií. Do tenisiek sa dá vložiť snímač Nike+, alebo sa dá dokúpiť merač tepovej frekvencie. Na amatérske sledovanie tieto radovánky netreba, ale ak vás takéto technologické radovánky bavia, môžete o tom uvažovať.

Ďalšie tipy, ako môžete chôdzu využiť pri chudnutí nájdete v tomto videu.

Chôdza na chudnutie a srdcová frekvencia sú základom. Ak teda plánujete chôdzu na chudnutie, nemusíte si nič kupovať a hneď môžete vyraziť. Každopádne, dve investície odporúčam:

  • Tenisky. Zvoľte si prvotriedne tenisky určené na beh. Značkové. Nešetrite. Nekvalitné tenisky netlmia otrasy a tie sa prenášajú na chrbticu. Najmä obézny človek musí brať veľmi vážne tieto veci.
  • Tepová frekvencia. Pri chôdzi na chudnutie by ste sa mali riadiť srdcom - malo by počas celej prechádzky biť zhruba rovnako. Tepová frekvencia okolo 60 až 70% maxima zaručí optimálne využitie chôdze na chudnutie. Ak pôjdete pomalšie, tréning je málo účinný. Ak pôjdete príliš rýchlo, telo nebude ako energetický zdroj zapájať tuk až tak ochotne.

Napojiť merač tepovej frekvencie na podobnú aplikáciu v mobile môže byť zaujímavé. Žiaľ, veľa takých zariadení zatiaľ nevidieť a tie čo áno sú dosť drahé. Nemyslím, si, že sa to oplatí. Chôdza na chudnutie je predsa len činnosť kedy treba kráčať. Nie platiť.

Napísal
Miro Veselý 
4. apríla 2019
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.