BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky

Chudnutie a otužovanie

Niektorí autori (napríklad Timothy Ferriss: “Čtyřhodinové tělo”) odporúčajú využiť chlad, ako nástroj na spotrebu energie. V súčasnosti stúpa záujem aj o metódu Wima Hofa, čo je knižný bestseller. Výsledky bolo na prelome rokov 2020 až 2021 vidieť. V zime sa po meste ponevierali mladí ľudia v tričkách s krátkym rukávom namiesto zimných kabátov. Niektorí šli na zimné túry do hôr v krátkych nohaviciach a ľahkých topánkach - o tom nepravidelne informovala napríklad horská služba a záchranári. Proste zas tu máme vzodmutie módnej vlny záujmu o otužovanie občas kombinované naivitou a fanatizmom. Aj pri chudnutí to je téma.

Chlad môže aktivovať takzvaný hnedý tuk a tomu sa pripisujú zaujímavé vlastnosti, napríklad aj zlepšenie srdcovocievneho zdravia. Navyše chladenie tela vyžaduje energiu, aby sa teplota zdvihla, takže záujemcovia o schudnutie sa hneď tešia ako im stúpne energetický výdaj len tak, ochladením. Nápad otužovať teda znie dobre, preto si k nemu povedzme aspoň niekoľko slov.

Pod pojmom otužovanie si asi predstavíte tých pánov a dámy, čo v zime gúľajúc očami vstupujú do riek a jazier potom, čo si vysekali v ľade dieru. Doma si predstavíme vaňu plnú studenej vody. Pre istotu sa do nej dajú nasypať kusy ľadu, pre účinnejší kúpeľ. Nič z toho vám dôrazne neodporúčam skúšať na vlastnú päsť! Experimentovanie s chladom môže byť nebezpečné!
  • Jednorazové podchladenie má presne opačné účinky, než chcete. Prejaví sa značným potlačením imunitného systému. Aj preto bežne používame pojem „nachladnutie“. Niekde v zime vychladnete a potom ľahko chytíte virózu. Tú nechytíte zo zimy, ale zima vás oslabí a potom telo nezvládne odraziť vírus, ktorý by inak odraziť dokázalo.
  • Dlhodobé, systematické a premyslené otužovanie imunitu posilňuje. Má priaznivý vplyv na dýchacie ťažkosti, najmä, ak vás často trápia priedušky. S priaznivým efektom otužovania však môžete počítať až po niekoľkých mesiacoch pravidelnej a veľmi pozvoľnej prípravy. Skôr po roku a viac.

Ak teda chcete začať otužovať, skúste to. Stačí minúta až dve v chladnej, nie ľadovej vode raz až dva razy do týždňa. Vôbec "do toho" nemusíte vliezť. Stačí si vlažnou a neskôr skoro stunenou sprchou ostriekať ruky a nohy. Už to by dlhodobo malo stačiť pre budovanie priaznivých účinkov.

Skôr, než s tým ale začnete, preštudujte si o otužovaní viac. Účinky pravidelného chladu testovali na mnohých ľuďoch. No môže ísť o chybu spôsobenú výberom. Do vzorky testovaných osôb sa totiž často prihlásia ľudia, ktorí už na začiatku sú zdraví. Slabší jedinci však často neznášajú chlad a do podobného výskumu sa nikdy nezapoja. Nedá sa preto zodpovedne povedať, že otužovanie pomôže každému.

Ste v strednom, alebo vyššom veku? Máte akékoľvek srdcovocievne ťažkosti? V takom prípade vôbec neskúšajte žiadne ľadové kúpele, kryogénne komory a iné účinky chladu. V studenom prostredí môže krvný tlak rýchlo vyskočiť aj na dvojnásobok. Nikdy neviete, ako sa bude správať vaše srdce.

Pokiaľ ste mladí, môžete si to vyskúšať. Potom je dobré mať pri sebe niekoho, kto vás bude strážiť.

  • Ak môžete, otužujte radšej v studenom vzduchu a nie vo vode.
  • Teplota na otužovanie stačí aj 15 stupňov. (Nie mínus 15!)
  • Počas otužovania by ste sa nemali začať triasť.

Pokiaľ začínate doma, môžete využiť sprchu.

  • Najskôr si omývajte tvár vlažnou vodou. Potom studenou.
  • Neskôr pridajte rýchlu sprchu rúk, nôh. Najskôr vlažnou vodou, potom studenou. Krátko.
  • Po pár týždňoch môže byť studená voda stále studenšia. Nepotrebujete však, aby to bola úplne ľadová voda.
  • Toto cvičenie stačí opakovať 2 až 3 krát do týždňa. Nepreháňajte to.
Ak studenú vodu doslova neznášate, tak sa o otužovanie radšej ani nepokúšajte. Aj tak sa dá predpokladať, že to prestanete robievať, ak to nemáte radi. Tu a tam treba počúvať viac hlas svojho tela, než módny trend, ktorý možno jedného človeka teší a iný by to robil s pocitmi nenávisti a zlosti.

Nakoniec opakujem ešte raz. Nenapodobňujte „ľadové medvede“ a nevstupujte bez niekoľkomesačného tréningu do ľadovej vody. Riziko srdcového kolapsu, či iných problémov za to nestojí. Otužovanie prispôsobenému človeku môže prospieť, nepripraveného môže aj zabiť.

No a nakoniec ešte k chudnutiu pomocou chladu si môžete pozrieť krátke video, ktoré som pred časom točil na Kuchajde. (Nie, nevleziem tam ani do vody, ani sa nevyzlečiem. Len varujem pred podchladením.)

Ako nástroj na chudnutie vám teda tento postup neodporúčam. Nejaká minúta, či dve vo vode vám príliš nepomôžu minúť až tak veľa energie. No a zaľahnúť do studenej vody a triasť sa v nej? Riskovať? Len preto, že tak telo minie pár kalórií? To hádam radšej nie.

Tento článok je prevzatý z knihy Jedálniček na chudnutie.

Ďalšie informácie

Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.