Cvičiť doma, či v posilňovni?

Pokiaľ chcete cvičenie spraviť súčasťou plánu chudnutia, je to správny nápad. Čo a kde však začať cvičiť? Kúpiť si domov stacionárny bicykel? Alebo si predplatiť permanentku do fitka? Odpoveď je veľmi jednoduchá.

Nič neplaťte, nič nekupujte. Len choďte.

Toto myslím vážne. Ak si dáte rýchlu prechádzku, je to optimálny tréning, ktorý pomôže schudnúť. Ak nepočítam kvalitnejšie tenisky tak je to zadarmo. Môžete si kúpiť hrudný pás alebo športtester. Nič iné netreba. Každý deň choďte na prechádzku. Ako vám to kondícia dovolí, ale zhruba hodina denne je optimálna tréningová záťaž. Radšej hodina v kuse, ako dve polhodiny. Ale aj dve polhodiny chodenia sú lepšie, ako nič.

Týmto tréningom vyriešite chudnutie. Viem, tréner by teraz povedal, že predsa chôdza nie je šport. Ale nám to nevadí, pretože cieľom je schudnúť. Nie získať medailu.

Pokiaľ chcete nejakú nadstavbu, odporúčam, kúpte si laná na SM Systém napríklad tu alebo tu alebo ešte lepšie od vášho fyioterapeuta, ktorý vás to cvičiť aj naučí. Toto cvičenie môžete robiť doma i v prírode.

Dnes sa v prírode či v parkoch cvičieva celkom bežne, nikto sa nad tým nepozastaví. Tieto tréningy vám pomôžu s lepším držaním tela. Investícia možno okolo 20 eur sa vám oplatí.

Niekto chce však ísť ešte ďalej. Potom je tu otázka, či si máte budovať domáce fitko, alebo chodiť do niektorého verejného.

Domáca miniposilňovňa

Mať fitko doma je na prvý pohľad celok atraktívne. Ste tam sami, nikto si vás nevšíma. Prídete kedy chcete. Lákavá vec. No v praxi sa ľudia často doma nedonútia ísť a začať. Nie je potom problém aj týždeň odkladať tú chvíľu. No a mať doma stroj na cvičenie a necvičiť na ňom to je rovnaké, ako keď ho nemáte.

Otázka teraz znie, či sa niečo také domov oplatí kúpiť. Kúpiť si vybavenie domov nie je jednoduchá a lacná vec. Prvé, čo človeka asi napadne je kúpiť si nejaký stroj (stacionárny bicykel, stepper, či nejaký iný posilňovací zázrak). A napadne nás to často vo chvíli, keď ho vidíme. Kde taký stroj bežný človek vidí najčastejšie? V reklame typu teleshopping, alebo v supermarkete. Žiaľ, ani jedno nie je dobrá voľba. Teleshopping ponúka cenovo premrštené produkty nezriedka mizernej kvality. Podobne hypermarkety mávajú síce lacné, ale nekvalitné výrobky.

Posilňovací stroj nemôže byť lacným riešením. Ak na ňom chcete niečo dosiahnuť, musí vydržať stovky hodín činnosti pri zaťažení človekom neraz z hmotnostnej triedy obezita. Predstavte si teraz, ako na lacný bicykel zasadne 100 kíl živej váhy a začne z celej sily šliapať. To je tak masívna záťaž na použitý materiál, že lacný bicykel to dlho nevydrží. Už po pár týždňoch vám začne nejakým spôsobom robiť problémy, niečo sa pokazí, odlomí, alebo zadrhne. Budete radi, ak sa nerozsype tak, že by vám ublížil.

Podobne fitlopty zo supermarketu. Stoja síce len tretinu toho, čo riadna fitlopta, ale ak pod vami taká lacná lopta praskne, môžete si otvoriť šampus, ak si pri páde neporaníte chrbticu. Viem, o čom píšem, sám som tak spláchol 300 korún v nádeji že ušetrím. Z úspory som sa tešil týždeň. Potom bola na zemi nejaká drobnosť a nasledoval ničím nebrzdený voľný pád na zadok z výšky skoro meter. Proste šetriť sa neopláca. Vždy keď na to zabudnem, doplatím na to…

Tak sa dostávame k cenám. V cenovej triede okolo 200 až 500 eur sa napríklad stacionárny bicykel kupovať vôbec neoplatí, ak na ňom máte pravidelne a dlhodobo pracovať. Lacný sa časom sa pokazí a zostane vám doma šrot.

Rovnakú čiastku môžete investovať do permanentky v dobrej posilňovni na rok. A získate na výber kompletnú sadu strojov a činiek, často s prítomnosťou človeka, ktorý poradí.

Pokračujme pohodlím. Opusťme teraz otázku financií. Predpokladajme, že máte doma perfektne vybudované fitcentrum. Bude sa vám chcieť cvičiť? To dopredu neviete odhadnúť. Problém je to, že ak cvičiť chcete, cestu k nemu si nájdete. Či to už bude vo vašej obývačke, v parku, alebo v pol hodinu vzdialenom fit centre.

Môj bratranec pred mnohými rokmi chcel byť kulturista. Zobral teda z police knihy a cvičil s knihami. Dosiahol obdivuhodné výsledky. Keď sa chce, tak to ide.

A naopak, ak sa vám nechce, nebudete cvičiť, ani ak máte doma profesionálne vybavenie aj s čakajúcim osobným trénerom. Z tohto pohľadu by som povedal, že je lacnejšie cvičiť vo fitcentre. Ak vás to po pár týždňoch prestane baviť, viac neprídete. Nezostane vám doma kopa šrotu.

Vo fitku môžete stroje striedať. To je určite lepšie. Navyše vo fitkách bývajú stroje vyššej kvality a to sa týka aj ergonómie.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

Tretia možnosť je kompromis.

Doma môžete odcvičiť aspoň niektoré cviky a posilňovňu môžete zaradiť trebárs len raz či dva razy za týždeň a využiť vybavenie, ktoré doma nemáte.

Pestrý pohyb je vždy lepším nápadom, než jednostranný.

Čím teda začať?

Neradím kúpu vybavenia. Najmä, ak ste ešte predtým necvičili, dajte si pár mesiacov vo fit centre, nech vidíte, či vás takýto druh športu dokáže vôbec baviť. Až potom, ak áno, môžete si vybudovať doma malé vybavenie. Ak sa ukáže, že sa vám to oplatí.

No ak začnete chodiť do fitka, zistíte, že tam sú ľudia. Ak s nimi komunikujete, budú vás motivovať aby ste prišli aj nabudúce. To je dôležitá maličkosť.

Príklad tréningu na chudnutie:

 • Denne hodinová rýchla prechádzka.
 • Denne 5 až 20 minút cvičenia SM systém.
 • Ak vás to baví, niektoré prechádzky nahraďte bicyklovaním, kolobežkovaním alebo plávaním.
 • Ak vás to baví 1 až 3 krát do týždňa si dajte silové cvičenie doma, alebo v posilňovni. V ten deň chôdzu vynechajte, alebo choďte tak, aby celkový tréning nebolo veľmi nad hodinu a pol.

Ideálne, ak si na cvičenie nájdete sparingpartnera. A hlavne pozor na výhovorky. Mohli by vám zamedziť dosiahnuť výsledky.

Ak sa Vám článok páčil,
a chceli by ste podporiť autora a tento web, môžete.
Zdieľajte tento článok, alebo si kúpte niektorú z kníh Mira Veselého.
Kliknite sem a vyberte si.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

38 Odpovedí

 1. pekny clanok miro. permanentka sa naozaj oplati viacej ako kupit si domov posilnovaciu vezu alebo stac. bicykel. ku posilovni by som pridal este jeden argument, a to kontakt s ludmi. ked sa clovek v posilke otuka, najde tam spriaznene duse s podobnymi cielmi, kamaratov…posilky nebyvaju nabite len nabuchancami, v kazdej sa najde zaciatocnik aj pokrocili.
  BTW miro ty si sa naozaj zacal hybat, alebo su to teoreticke rady? :)

 2. duky: no občas niečo zdvihnem a potom zas položím… :-) nerád píšem o niečom čo nemám overené.

  inak plný súhlas s tým, čo si napísal.

 3. Nejste li nadšenci cvičení, volte raději posilovnu. Mám doma rotoped i věž -slouží jako věšák na prádlo. Prostě mě nebaví cvičit samotnou doma, vždy se najde “něco”(záminka), abych necvičila. Naopak se mi ještě nestalo, abych dojela do fitka a “něco” mi cvičení překazilo.

 4. miro – si na super ceste :) cvicenie s cinkami je naozaj ucinne, cim viac svalov mas, tym viac paliva si mozes dovolit zjest :)

  zarah – ja som v posilke pravidelne 3-4x do tyzdna, ale aerobne stroje tam pouzijem malokedy-nebavi ma to tam, nepomaha ani mp3 prehravac, ani TV, 20 minut mi tam pripada vecnost. doma mam rotoped (kupila si ho mama, bola na nom az 2x :), ako vesiak neni len kvoli mne) a pouzivam ho z casu na cas, ked potrebujem aerobku a nemam trening v posilke. rotoped je pred TV, vacsinou si pustim DVD s filmom a film si tak kuknem na 2x po 30-40 minut. pripadne ak to vyde tak pozeram inkognito :) tych 40 minut pred telkou mi ubehne ako voda

 5. duky: na šak preto som s tým zas začal :-) keď už váha nie je problém, veci idú jednoduchšie

 6. duky: Možná je to tím, že jsem ve věku tvé matky. Doma je pořád co dělat a když už jsem se přinutila cvičit doma, zvonily telefony, přijela návštěva, pacienti, nebo někdo něco chtěl z rodinky. Proto se raději 3x týdně seberu, odjedu do fitka a může mi celý svět na ty dvě hodinky trhnout nohou.

 7. Mam 105 kg keby som sa ojavila vo fitku medzi dverami tak všetci stadial ujdu alebo budu na mna pozerat čo tu tato ososoba vlastne hladá neviem si to predstavit .

 8. medža: vždy máme strach z niečoho, čo si nevieme predstaviť. určite by si tam nebola jediná, to ti garantujem. vo fitku si nikto nikoho nevšíma. všetci tam prišli na sebe niečo zlepšiť. Neboj sa toho.

 9. Ja sa len pripájam k Mirovej odpovedi a plne súhlasím!
  Skutočne tam má každý so sebou práce dosť a nemá čas pokukovať po príchodiacich. Ak sa aj niekto pozrie (a tomu sa nevyhneš ale ani na ulici), tak ver, že mu hlavou skôr prebehne myšlienka typu “je dobré, že prišla…noo, som zvedavý/-á, či je skutočne tak odhodlaná a príde aj nabudúce…”. Nemysli si, každý raz začínal a nikto nie je dokonalý.
  Ja ti rozhodne radím, aby si tam išla! Skús nahovoriť niekoho blízkeho, bude to ľahšie. Alebo si daj záväzok, že najprv schudneš nejaké kilečká a takto pekne motivovaná urobíš druhý krok…
  Mmmm, ja som tam tiež začínala s podobnou váhou a o pár mesiacov za mnou chodili aj tréneri a tešili sa spolu so mnou, ako sa im tam mením – úúúúžasná motivácia. Pusť sa do toho!!!

 10. medža: Ja som začala chodiť do fitka so 103 kilami a tiež mi to chvíľu trvalo, kým som pochopila, že sa všetci nedívajú len na mňa a je im srdečne jedno, že tam cvičí aj naozajstná moletka. Dnes mám 84,5 kg a som na seba pyšná, že som to nevzdala. Držím Ti palce!

 11. medža-Zora W.-ja sa pripajam k nazoru Zory.Ja som zacala chodit do fitka ked som mala 92 kg a musim povedat,ze som z toho mala tiez zmiesane pocity.Vzala som so sebou kamaratku,tiez s poriadnou nadvahou,ale bol to nas rozbeh v zhadzovani sadielka.Ked sme tam prisli ,pekne nas privitali,instruktorka nas previedla po celom fitku a venovala sa nam 2 hodinky.Vtedy sme si mysleli.ze musime vyzerat hrozne blbo alebo zufalo ,ale casom sme prisli na to ,ze tam vladne priatelska atmosfera a pomoze ti aj ,,nabuchanec” ked neovladas spravne cvicenie na tom-ktorom stroji.Teraz tam uz chodime v pohode a prajeme aj tebe vela odvahy a hlavne uspechov.

 12. sestricka: presne tak, dnes som bol vo fitku, bola tam baba ktorá tam evidentne prišla cvičiť kvôli hmotnosti. Vyzerala veľmi ustrašene, ale tréner jej ukazoval, čo má cvičiť a ak vydrží, za taký rok bude o obezite len spomínať ako na zlý sen. Vyzerala, že vie čo chce dosiahnuť. Určite mala strach, že sa jej niekto bude posmievať, ale báb tam bolo vcelku požehnane a veru nielen štíhlych. Vlastne nabúchanec tam asi ani nebol. Fakt sa nie je čoho báť.

 13. Ahojte, nezatracujte úplne domáce prístroje. Tiež som mala doma bicykel a fajn na ňom schlo prádlo. Potom sme ho vymenili za elipt.trenažér – nedá sa naň zavesiť vešiak :-) a nebolí z toho zadok ako z biku. A 4-5 krát týždenne si zamakám, je to pár dní premáhania a potom už to ide automaticky. Dobré DVD, staré tričko a ide sa…

 14. To máš pravdu Miro :-)) – ja len, že ste všetci v diskusii tak odsúdili cvičenie doma… Aj doma sa dá a samozrejme aj doma základné cviky s činkami – keď má niekto kondičku rovnú nule, možno je pre neho ľahšie trošku zamakať doma a až potom sa vybrať do posilky. V dobrých časopisoch sú cviky presne popísané aj s obrázkami – ale nechcem tu robiť reklamu…

 15. chrobáčik: lepšie je dať si cviky ukázať a skontrolovať trénerom, inak riziko úrazu! Inak nič proti cvičeniu doma, aj ja mám činky a tak… Ale v posilke je to predsa len lepšie. Ja to striedam.

 16. Ahoj Miro,fakt super stranka. Sice nie som nejak extremne obezna, ale nejake to kilo navyse mam. Moja skusenost s cvicenim je taka, ze mame doma v rodinom dome zariadenu posilku v ktorej som za poslednych sest rokov bola – pockaj spocitam to – asi 5 krat. Jednoducho ked som cvicila doma hodina cvicenia mi pripadali ako vecnost. Teraz chodime aj s partiou do posilky a dve hodinky tam prefrcia ani sa nenazdam.
  Vsetkym drzim palce.

 17. Práve teraz riešim že predám orbitrek a kúpim stac.bicykel. Našla som si túto super stránku a silne o tom uvažujem.Pribrala som 10 kg, nemám čo na seba, robím čo môžem, sebavedomie padá, bolia kĺby, žeby posilka? Tak veľmi chcem …

 18. Eva: nekupuj stacionár, choď do fitka. ale ak chceš chudnúť zmeň jedlo. samotné cvičenie nestačí

 19. Eva, nekupuj stacionárny bike. Ja som ho mala a vymenila som ho za orbitrek lebo z neho hrozne bolel zadok. A okrem toho na orbitreku sa omnoho viac namakáš a posiluješ aj ruky.

 20. S tým zariaďovaním posilovne je to fakt, treba s tým začať až po doskúšaní aký šport človeka baví, som bývalá kulturistka ,ktorá bývala častejšie v posilovni ako doma , keď mala dcéra štyri roky prestala som úplne cvičiť zo dňa na deň ( problémy s kĺbmi atď ) teraz vo veku 36 rokov som behom posledných troch rokov pribrala 10 kg ( zmena povolania zo stojatého na sedavé ) , samozrejme ,že mi vadia i keď vďaka voľakedajšiemu cvičeniu a a bsolútne rovnomernému priberaniu (vrátane horných partií ,ktoré by chcela asi každá ) mám postavu súmernú a pevnú ( žiadne trasľavé partie ), no rozhodla som sa naspäť pre posilovchodím takmer každý deň ,ale len na 20 minút , maximálne pol hodinu- žiadne trápenie podľa nálady si precvičím najhoršie partie ( nohy ) potom pridám strečing , medzi každým kolom cvičení ide cvičenie na brucho ,ktoré sa najhoršie udržuje . Verte takéto cvičenie je lepšie ,ako žiadne,udržuje to kondičku a tvaruje postavu podľa potreby. Zároveň ma to nezaťažuje časovo – skôr si nájdem každý deň 20 minút pre seba ,ako tri krát do týždňa 2 hodiny – mám jednu výhodu oproti iným,-posilovňu mám vlastnú v spoločných priestoroch paneláku. Schudnúť tým pádom až tak nemusím a vôbec pri mojom spoločensky vyťaženom živote nehrozia žiadne diéty. Tie som nikdy neuznávala – je to spŕška hlúpostí . Treba sa zdravo stravovať , ale aby som nekombinovala -to jedlo ,či ono jedlo a prejedala sa len zeleninou – to teda nemusím. Mimochodom tu samotnú bez hlavného jedla do úst ,ani len nedám. proste mi nechutí.

 21. Pred chvílou som pisala ešte v nejakej inej rubrike na tejto stranke. Ja cvičievam doma. Mam stacionar bycik ale musím cvičiť pri hudbe. Pustím ju na plne pecky..a takú vesellu a takú čo ma bavi, rytmicku.Nikedy začnem len s takým bláznivým skakaním pri nej. nejaký brušny amatersky tanec k tomu potom idem na byke a znova sa tam natriasam skačem. Potom si laškam na zem a idú prvky z kalanetiky, posilnovačky bruška zadočku stehienok, potom zoberiem do rúk 1,5l flaše a posilnujem ruky a chrbať. a zas tancujem alebo skačem. vydržím sa takto baviť 1,5 -2 hodiny ako kedy.. každy den to obmieňam… podla toho ako sa mi chce v ten den..

 22. no ja mam doma orbitrek,zatial ma baví rada by som vedela kolko je tak optimalna doba cvicenia aby sa z nasim telom zacalo nieco diat

 23. ja ked som v posilke, snazim sa prave cvicit na strojoch a cinkach a uvazujem, ze bicykel si kupim domov.tak sa mozem v posilke sustredit na svaly a doma zhadzovat tuk :-D

 24. Tak vám poviem rovno: Mám takmer 100 kíl pri výške 1, 60m. No skúste ísť niekto s týmto “materiálom” do posilky medzi normálnych ľudí. Zvrtli by ste sa ešte pred dverami. Radšej som si kúpila Orbitrek, stac. bicykel a leg master a pekne pomaličky “odbúdam” doma v spálni. Mimochodom VEĽKÁ VĎAKA Mirovi za CD-čko. Investícia, ktorá naozaj stojí za to. ĎAKUJEM!!!

 25. Som uplny,teda budem uplny zaciatocnik a mam zaujem si kupit posilnovaciu vezu. Beham po internete a neviem ,ktora bude ta spravna.
  Cenovo okolo 400-500 euro.
  Mozte poradit konkretny typ.
  Miro

 26. Ja na výšku 165 cm vážim 109 kg a rozhodla som sa chodiť do posilky, tak držte palce. Myslím, že to je niečo pre mňa, čo by mi mohlo pomôcť zhodiť nadbytočné kilá a zbaviť sa nevítanej návštevy tetky obezity.
  Inak si nemyslím, že by som sa bála ísť do posilky, alebo že by si niekto povedal ak ma uvidí , že čo tu táto chce. Veď posilka je na to ako stvorená a ludia tam chodia niektorý zhadzovať tuky a niektorý vytvarovať postavu. Jediné za čo sa mám hanbiť, je fakt len moja obezita a za tú sa môžem hanbiť už kdekolvek , kde sú ludia a vidia ma. Do posilky idem preto, aby som sa jej zbavila, tak len dúfam, že sa mi tam zapáči a zabojujem .

 27. Neviete mi poradiť, kde by som zohnala nejaké DVD ako civičiť na stacionárnom bicykli? Mám doma 2 malé deti, takže chodenie do posilňovne nehrozí, tak si chcem kúpiť stacionár.
  Dakujem

 28. Tak ja som jeden cas aj zacala chodit do fitka, ale dlho mi to nevydrzalo. Patrim k ludom, ktori sa nedokopu pravidelne niekam chodit. V istom veku, ked clovek riesi cez den pracu, potom nakup a starostlivost o domancost jednoducho je tazsie najst si cas a chut a trepat sa este niekam si zacvicit. Doma som sa tiez nevedela motivovat k cviceniu. Vekom a mojou maskrtnostou kilecka nebezpečne pribudaju a tak som zacala coraz viac hladat vhodnu formu na schudnutie. Kedze nie som zastancom diet, ostavalo len to cvicenie. A potom mi poradila kamaratka Wii.
  Pre tych, ktori o tom este nepoculi ako ja pred tym, je to herna konzola od nintenda, ktora sa pripoji k TV. Staci trocha miesta v obyvacke pred telkou a par CD s hrami a mozte si paradne zacvicit. Existuju super programy, ktore vam zostavia cviky podla toho na ktoru partiu tela sa chcete zameriat, kolko chcete a za aky cas schudnut, meria vam to tep, kalorie, a mnoho ineho. Zrazu mam doma kompletne fitko, kde si pri Wii Fit Plus a EA Sport Active 2 dokonale zacvicim, pri Step to the Beat dokonale zasteprujem, a napr. pri Dance Dance Revolution perfektne vyskacem (to je take to skakanie na sipky do rytmu hudby ako bolo vo filme Wasabi). Tych programov na cvicenie je neskutocne množstvo a vyhodou je, ze je to v pohodli domova, popri tom stihnem oprat alebo navarit, je to zabavne, nezaberea to miesto a zaroven je to lakadlo aj pre lenivejsie polovicky, aby sa tiez zapojili a v pripade navstevy, vdaka tomu mavame perfektne party. Vrele odporucam.

 29. Lia celkom pekne zamaskovaná reklama. Pre prípadných záujemcov: akákoľvek forma pohybu je fajn, ale nemyslite si, že ak si kúpite hru, bude sa vám odrazu chcieť cvičiť. V tomto je telo neúprosné. Komu sa nechce doma zacvičiť si strečing, alebo ísť do fitka, takéto zariadenie mu nepomôže.

 30. no nemala som v plane robit reklamu, ospravedlnujem sa…
  pisem len svoj vlastny nazor a svoju skusenost, myslim si, ze nie som jediny pripad, je urcite viacero ludi, ktori su bud pohodlni alebo nie az tak sportovo zalozeni a navyse maju svoj zabehany zivot a jednoducho sa nedokopu do fitka (moj pripad aj pripad mojho manzela). A aj toto je riesenie ako sa zabavnou formou da motivovat k cviceniu. Ja takto palim tuky a uz som k tomu pribiedla konecne aj moju polovicku, do fitka by som ho nedotiahla ani zazrakom… kazdemu cloveku vyhovuje iny sposob, nam vyhovuje takyto…
  a prv nez to clovek odsudi len pre slovo “HRA” treba si pozriet par diskusii a for na webe a dajake tie videjka… tiez som stretla v mojom okoli zarytych fitkarov, ktori sa mmi pri pocuti slova nintendo rozosmiali a dalej ani nepocuvali, ako a co vlastne cvicim… Myslim si, ze je totiez sposob efektivneho cvicenia doma a o tom bol tento clanok… mnoho ludi nema financie ani priestor na kupu drahych strojov, ktore potom zabera miesto v byte a vacsinou casom omrzia

 31. Miro, nemusi to byt vobec skryta reklama, tiez mame wii-cko uz par tyzdnov doma a pomaly chudneme, ja som tiez nebola zastancom fitka – tam som sa trochu hanbila ist, zumbu som mala v okoli vzdy v case, kt. mi nevyhovoval a teraz si mozem zacvicit hocikedy kazdy den, ked sa mi nechce zacnem s cviceniami, ktore su formou hry, kde mam nahrate svoje skore, ktore sa snazim prekonat (hula hop, beh, atd) a potom ked sa nastartujem tak idem na posilovacky…. takze netreba to hned odsudit, uz som s tym schudla nejake to kilecko ja aj priatel (ten ma rad boxovanie)..

 32. Pekný deň prajem. Ja som riešil podobnú otázku. Cvičiť doma či v posilke. Ale presne z opačného dôvodu. Potreboval som pribrať.
  Nakoľko bývam mimo mesta a do práce dochádzam denne 50km rozhodol som sa pre cvičenie doma. Takže jedna univerzálna lavička ku tomu sada činiek. Po 18 mesiacoch som zaznamenal nárast 13 kg a bez zbytočného tuku. Môj cieľ sa naplnil a už mám vytýčenú ďalšiu etapu. Takže či cvičiť? Určite áno, a či doma? Pokiaľ ste oklieštený časom a možnosťami, tak aj to je varianta. Určite nemáte taký pestrí výber strojov ale účel to splní. Podstatná je chuť, vôľa a cieľ.

 33. Ja si myslím že Lia a Katka majú pravdu. Čo sa týka toho chcenia cvičiť cez wiičko tak je to určite motivujúce ked na vás dohliada virtuálny tréner ako keby to nebol nikto a potom aj zapisovanie výsledkov je automatické, ktoré sa môže zobrazovať na webe a potom to môžu vidieť na celom svete. Samozrejme komu sa chvičiť nechce vôbec albo hýbať sa tak ten si to nekúpi. Preto nesúhlasím s príspevkom od p. Miro Veselý
  11. 02. 2011, 10:48. Nie je to tak!

 34. Co tak posilnovanie s vlastnym telom. Minimum naradia, v zasade si vestacite s bytovim zariadenim co ludia bezne maju doma. Postel, stolicky, stol, priecka. Neskor nejaka ta hrazda ktora sa da kupit za par korun pripadne ak clovek nie je lavy ako zarubna tak aj postavit za este menej chechtakov. btw zarubna je tiez skvely nastroj ak je strsieho typu resp. majstri ju pri osadzani odflakli. Pripadne je ju mozne vyuzit ako kotvenie. Za trocha vysiu cenu sa da ukotvit doska s par lezeckymi chytmi na stenu. No najprv sa treba dostat s hmotnostou dole… takze ako Miro pise strava a lahke sporty: chodza, bicykel, plavanie… Ja som siel touto cestou. Za usetrene peniazky je to uz na vas. Napr. zaplatit si kurz lezenia, pripadne sa zacat venovat nejakemu bojovemu sportu. Hlava cista, rozumne sebavedomie so spravnou mierou pokory. Inak uz aj v malych mesteckach sa v parkoch objavuju v parkoch miestecka s hrazdamy, bradlami, kde tu lavicka ci pneumatika. No nezastav sa po praci
  workout

 35. Ja sa chcem opýtať či sa oplatí raz do týždňa chodiť do fitka.na cvičenie nôh alebo si kúpiť veľkú činku.

 36. Ľuboš to záleží na tom, aký máte cieľ. Ak chcete cvičením podporiť chudnutie tak najlepšie urobíte ak si denne dáte rýchlu prechádzku. Pokiaľ chcete naberať silu, tak to chce posilňovňu 3 krát do týždňa, alebo niektorý systém cvičení ako ja TRX, alebo SM systém doktora Smíška. Všeobecne platí že na rozvoj treba aspoň tri tréningy do týždňa. Na udržanie stačia dva. Jeden je väčšinou na nič. A činku nekupujte. Ak chcete robiť drepy, na to záťaž nie je nutná, určite nie prvé mesiace.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najnovšie pridané

Prerušovaný pôst – intermittent fasting

Intermittent fasting z angličtiny znamená prerušované hladovanie. Často sa stretnete aj s prekladom prerušovaný pôst. Používa sa aj pojem krátkodobé hladovanie. Je to hladovka a

Chudnutie a otužovanie

Niektorí autori (napríklad Timothy Ferriss: “Čtyřhodinové tělo”) odporúčajú využiť chlad, ako nástroj na spotrebu energie. V súčasnosti stúpa záujem aj o metódu Wima Hofa, čo

7 tipov čo robiť po schudnutí

Pre väčšinu z nás bolo chudnutie tou najľahšou časťou práce. Problémy nastávajú až vo chvíli, keď máte pocit, že ste v cieli. Pri chudnutí totiž nikdy nie

Jedálniček na rýchle chudnutie

V tomto článku nebude konkrétny jedálniček na rýchle chudnutie. Ak ho hľadáte, tak stačí ak použijete môj normálny jedálniček na chudnutie, ale znížte tuk asi na

Jedlo je energia, aj radosť

Jedlo potrebujeme na to, aby sme prežili. Z jedenia sa však časom stal rituál. Symbol. Zvyk. Ba niekedy aj liek. Jedlo si spájame nielen s

Chlieb a chudnutie

Priberá sa z chleba? To je totiž dosť častá otázka ľudí, čo majú problém s váhou. Rýchla odpoveď znie „áno aj nie“. A teraz sa pozrime ako to

Prečítajte si

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.