Od roku 2004 píše Miro Veselý

Cviky nielen na chudnutie

Túžba nadobudnúť ideálnu postavu je snom mnohých tučných ľudí. Cviky tu môžu zohrať svoju úlohu, ale na chudnutie samotné cvičenie nestačí. Rozdeľme si preto tému na dve podtémy a prejdime si to. Každé cvičenie totiž má rôzne vlastnosti, ktorými v tele niečo môžete ovplyvniť.

Asi tušíte, že cvik “ležanie na gauči” je skôr technika vhodná na priberanie. Aj pri chudnutí sa môžete tejto radovánke občas venovať, je to forma regenerácie.

Cviky by mali byť účelné. Necvičte niečo len preto, že ste to videli v časopise, alebo že to dobre vyzerá na Youtube. 

V amatérskom a rekreačnom športe a teda aj pri cvičení počas chudnutia je dôležité, aby ste cvikmi dokázali

 • kompenzovať pracovnú záťaž
 • rozvíjať oslabené partie
 • napraviť chyby

Až po splnení týchto cieľov je vhodné aby ste pomýšľali nad nejakým náročnejším tréningom. Preto poradie cvičenia bude zodpovedať schéme

 1. Cviky na chudnutie
 2. Rehabilitačné cvičenia cviky na chrbát, prípadne na brucho
 3. Kondičný tréning

V tomto poradí.

Cviky na chudnutie

V tomto smere je situácia vlastne celkom jednoduchá.

Úplne vám stačí chôdza ako základné cvičenie. Je bezpečná a prakticky každý ju môže robiť.

Platí, že všetky cviky ktoré sú v miernej záťaži sú na chudnutie vhodné. Ale má to aj svoje nevýhody.

 • Bicyklovanie je výborné, problémom môže byť to, že sa namáha chrbtica. Prsné svaly sú stiahnuté a z toho vyplýva, že akokoľvek bicyklovanie prospieva chudnutiu, nedá sa odporúčať ako vhodná kompenzácia pre sedavo pracujúcich ľudí. Tiež sú v hre možné úrazy, ktoré síce nie sú celkom časté, ale ani nezvyklé.
 • Plávanie sa odporúča často ako ideálna forma cvičenia pri chudnutí. Nevýhodou však je, že nie každý má poruke bazén otvorený kedy treba, v primeranej cene. Pri plávaní sa posilňujú mnohé svaly, ale nie úplne presne tie, ktoré by sa nám hodilo kompenzovať po práci. Plávanie teda radšej berte ako občasný doplnkový šport. Pri chudnutí musíte veľa dýchať a pri niektorých technikách plávania sa to nedá.

Teraz by som mohol popísať mnoho rôznych športov, ktoré sú skvelé a pomáhali by schudnúť, ale pri chudnutí sa nedá odporúčať ich.

 • Beh. Dnes populárna aktivita. Pre obézneho je to však haard. Riziko zranenia je neúmerne vysoké. Navyše beh je intenzívnejšia záťaž, než potrebujeme pre optimálne pálenie tuku.
 • Futbal, hádzaná, squash a iné športy kde sa skáče a behá. Pri chudnutí absolútne nevhodné. Prudké zmeny polohy a ťažiska tela sú náročné aj pre štíhlych. Obézny riskuje, že si niečo natrhne.

Jednoducho na to, aby ste začali páliť tuk a chudli musíte cvičiť v miernom zaťažení, bez veľkých výkyvov a zmien.

Cviky na formovanie tela

Neraz sa ľudia pokúšajú cvičením zmeniť tvr tela. Zvyčajná predstava je spevnieť, možno trocha viac svalov. A už ich kondičný tréner ženie k činkám a strojom. Vydržte s tým. Teraz ešte nie.

Cviky na chudnutie - SM Systém
Cviky na chudnutie sa dajú spojiť aj s rehabilitačným cvičením SM Systém. V prvej fáze ich môžete cvičiť pomaly a neskôr keď pridáte na intenzite, dá sa pri tomto cvičení aj trocha zadýchať. Určite však odporúčam začať s tým pod kontrolou fyzioterapeuta ako napríklad na takomto spoločnom cvičení v prírode.

Pri chudnutí myslite na to, že najskôr by ste mali spôsobiť, aby vaše telo fungovalo správne.

 • Potrebujete cvičením vyriešiť prípadné nerovnomernosti, nepravidelnosti. Zlý postoj (hrbenie) alebo ťažkosti s chrbticou (skolióza). Na to slúži kompenzačné, alebo rehabilitačné cvičenie.
 • Veľmi užitočné je, ak si dáte cvičenie na telesné jadro. To sú rôzne malé svaly. Volajú sa posturálne a znamená to, že zodpovedajú za to, že stojíte, alebo sedíte vzpriamene.
 • Ako doplnok k týmto cvičeniam potom môžete pridať aj strečingové cviky. Nimi prednostne zamestnávajte svaly, ktoré sú skrátené.
Cviky nielen na chudnutie
Vľavo: Strečing zadnej strany stehien je dôležitá súčasť prevencie bolestí chrbta. Vpravo: Strečing prednej časti stehna (pri trocha cviku a šťastia možno natiahnete aj sval zvaný psoas major, ktorý keď je skrátený tak sa podieľa na vzniku a zhoršovaní sa bolestí chrbta. Pritom teda nie je tak dôležité natiahnuť štvorhlavý sval stehna (quadriceps femoris) Ak trpíte sedavým zamestnaním ako je práca pri počítači, šoférovanie, bubnovanie alebo nebodaj ste kráľ a celý deň sedíte na tróne… Potom potrebujete cvičiť tieto cviky.

Je to nezávbavné cvičenie, ale pre vaše zdravie je dôležité! Prečo?

 1. Vhodným tréningom posilníte tie malé svaly, ktoré zodpovedajú za správne držanie tela. Tak zaistíte, že bežné pohyby ako chôdza budú pre vaše telo príjemné. Tie malé svaly totiž sú určené práve na to.
 2. Nevhodným tréningom sa posilňujú veľké svalové skupiny. Tie potom preberajú aj prácu ktorú by inak mali robiť malé svaly. Ak ale chodíte pomocou veľkých svalov, idete zlou technikou chôdze. Zhoršuje sa pohybový stereotyp a to zhorší aj váš zdravotný stav.

Preto si dajte na čas a cvičte rehabilitačné cvičenie. Už spomenutý SM Systém je overená metóda.

Cviky na budovanie svalstva

Keď vám tréner, alebo fyzioterapeut povie, že vaše držanie tela je bez vážnejších ťažkostí, potom je vhodné začať okrem cvikov na chudnutie pridávať aj cviky na veľké svalové skupiny.

Tam potom príde do úvahy klasika.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

 • Benchpress, rozpažovanie s činkami na lavičke – to len v prípade, že netrpíte sedavým zamestnaním. Ak veľa sedíte, nemali by ste príliš zaťažovať prsné svaly. Tie potrebujú skôr strečing ako ďalšiu záťaž po práci.
 • Sťahovanie klady, príťahy k tyči a iné cviky na horný chrbát. To je ideálne cvičenie pri sedavom zamestnaní. Pomáha, aby ste sa nehrbili.
 • Drepy, radšej legpress na stroji. Výborný cvik ak sa cvičí vhodnou technikou. Nezabudnite však potom na poriadny strečing prednej aj zadnej časti stehien.
 • Cviky na brucho. Ak cvičíte SM Systém, tak tam sa s brušnými svalmi deje dosť. Môžete síse pridať niektoré skracovačky, ale čo najpestrejšie a aj také čo zaťažia šikmé brušné svalstvo.
 • Cviky na spodnú časť chrbta. Aj tu platí, že ak cvičíte SM Systém, toto svalstvo cvičíte. Môžete to podporiť ľahšou verziou cvičenia na Bosu, napríklad.
Cviky na chudnutie aj rehabilitáciu
Cviky SM Systém postupne precvičia celé telo. Časť váhy potom prenášate na jednu nohu a tým zapájate rôzne svalové systémy. Pre ženy môže byť tento druh cvikov zaujímavý aj preto, že môže byť rovnako účinný, ako Kegelove cviky. Mnoho cvikov SM Systému zas podporuje tvorbu klenby na nohe, takže môže podporiť, ak máte ploché nohy. Hlavne – toto cvičenie je jednoduché a ľahko si zacvičíte aj v prírode. Tak môžete spojiť chôdzu ako cvičenie na chudnutie s rehabilitačným tréningom.

Menšie a izolované svaly ako je biceps, triceps, lýtka a podobné sa vám cvičiť neoplatí. Radšej cvičte viackĺbové cviky. Celkovo teda cviky na chudnutie môžu byť dobrým doplnkom režimu, ktorý pomôže udržať kondíciu.

Nakoniec: keď schudnete, nezabudnite pridať na cvičení. Vtedy je čas cvičiť ešte viac, ako predtým!

Necvičte to, čo cvičia ostatní!

Nakoniec ešte upozornenie. Občas sa môžete stretnúť s trénermi, ktorí ponúkajú pomoc pri chudnutí. Sľúbia vám jedálniček na chudnutie, zostavu cvikov na chudnutie a vám stačí už len zaplatiť. Pozor na to.

 • Niektoré jedálničky na chudnutie sú len xeroxové kópie nejakých nízkosacharidových nezmyslov. Najmä nízkosacharidová diéta je medzi časťou trénerov obľúbená. Má rýchle výsledky a klient aj tak po pár týždňoch prestane chodiť. Tak čo sa starať ako to dopadne o pol roka?
 • Podobne zostavy tréningov a jednotlivých cvikov. Často sú to zostavy prevzaté od úspešných atlétov. Alebo kulturistov. Tí ale zvyčajne sú zdraví a potrebujú posilniť celkom iné svaly, ako vy. Váš tréning na chudnutie by vám mal navrhnúť tréner tak, aby cvičenie kompenzovalo to, čo vám chýba.

Preto je dobré, ak pred cvičením viete presne, čo idete cvičiť a prečo.

Ono je príjemné ísť robiť tlaky s činkami nad hlavu. Človek má pocit ako veľa spravil pre svoje zdravie, pretože to je namáhavé. Ale ak chudnete a ste v strednom veku, tak je ľahko možné že takým cvikom si len namáhate medzistavcové platničky. Otázka, koľko vydržia…

Preto za cviky na chudnutie vždy voľte taký tréning, ktorý je účelný, funkčný – ale PRE VÁS!

Ak sa Vám článok páčil,
a chceli by ste podporiť autora a tento web, môžete.
Zdieľajte tento článok, alebo si kúpte niektorú z kníh Mira Veselého.
Kliknite sem a vyberte si.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

4 Odpovede

 1. Som už 30 rokov po operácii žalúdka(mala som 20 rokov,keď mi praskol vred), mám len 1/5 žalúdka, preto jem častejšie, niekoľkokrát denne, ale priberám veľmi na stehnách. Som tiež 5 rokov po chemoterapiách(rakovina prsníka) takže cvičím po troške, ale nedarí sa mi veľmi schudnúť, lebo mi chutí veľmi jesť. Viem, že je to stravovaním. Neviem ako zmeniť jedálniček, aké cviky cvičiť, asi je to ťažké pri mojich diagnózach,pretože všelijaké cviky nemôžem kvôli operačným ranám. Veľmi by som sa potešila, keby ste mi poradili.

 2. Gabika obávam sa, že pri takýchto diagnózach by akákoľvek povrchná rada bola skôr škodlivá. Je ale fakt, že kým chutí jesť, tak sa chudnutiu nedarí a to bez ohľadu na diagnózy. Skúste trik so zeleninou pred jedlom. Niekedy to robí zázraky.

 3. Chcela by som zmenšiť objem lýtok.. som vcelku chudá ale keď že celý deň som na nohách v práci a máme aj v genetike veľké hrubé lýtka a som nízkej postavy potrebovala by som nejaké špeciálne cviky na lýtka ktoré chcem zmenšiť či sformovať aby boli užšie.. mám na nich dostatok svalstva ale možno aj tuku ako docieliť ich zmenšenie? chodím bicyklovať korčulovať a strečing robievam ale nič nezaberá stále sú hrubé a škaredé.. chudnúť nechcem lebo nie som obezna.. mám pocit že mi pomôže len odsanie prebytočného tuku síce moc ho tam nie je .. svalu je tam viac… čo mi poradíte? prosím

 4. evzelinka obávam sa, že váš problém nie je veľkosť lýtok, ale nespokojnosť s vlastným telom. Neverím tomu, že máte “škaredé” lkýtka. Veľkosť, alebo tvar lýtkového svalu nemá vplyv na nič. Nepomôže vám nájsť / nenájsť si partnera a ak nepracujete v modelingu tak na tom nezáleží. V zásade – cvičením sa svaly posilňujú, rôzne výpady, dvíhanie sa na špičky a iné kontrakcie lýtok budú tento sval mierne zmohutňovať. Takže teoreticky by sa dalo cvičiť všetko iné a lýtka nechať ako sú, ale to nedáva zmysel. Odporúčam poradiť sa s osobným trénerom. Predovšetkým o tom, či tie lýtka naozaj sú tak škaredé, ako ich popisujete.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najnovšie pridané

Obezita a COVID-19

Obezita je stav, ktorý výrazne zhoršuje riziká súvisiace s infekciou koronavírusu nového typu SARS-CoV-2. V tomto článku si povieme podrobnosti. Aj na tomto webe sme

Ako začať chudnúť (správne)

Človek roky priberá a priberá. Potom sa niečo zlomí a príde ono rozhodnutie, že nastal čas. Ako začať správne chudnúť? V tomto článku si ukážeme

Čo jesť, keď chcem schudnúť

Otázka čo jesť, keď chcem schudnúť je jednoduchá a odpoveď na ňu je logická, ale zdĺhavá. Teda presnejšie – jednoducho sa to dá povedať, ale

Kolobežkovanie ako šport pri chudnutí?

Kolobežkovanie pri chudnutí poslúži výborne. Kolobežkovanie je niečo medzi chôdzou, bicyklovaním a behom. Pri behu a bicyklovaní zvyčajne nejaké bolesti pri športovaní zaznamenáte. Na športovej

7 nástrah, ktoré oslabia pevnú vôľu

Po nejakom čase disciplinovaného chudnutia sa často stane, že sa vám prestane chcieť. Pevná vôľa oslabne, ochabne a prestáva byť pevnou. Aby sa to nestalo,

Prečítajte si

70 tipov na úspešné chudnutie

V tomto článku nájdete zoznam mnohých odporúčaní, ktoré sa osvedčili v praxi. Určite sa vám nepodarí uplatniť ich naraz a všetky. Ale to nevadí. Začnite

Pite, neokúňajte sa

Často počúvam najrôznejšie dôvody, prečo niekto nemôže piť vodu, ako je to strašne veľa, že voda tlačí v žalúdku, je hnusná a podobne. Mnoho ľudí

Pavel Malovič: Ako si udržať mladosť

Kniha jedného z najznámejších slovenských lekárov je ďalším výborným tipom, ktorým si môžete spestriť a doplniť informácie. Titul Ako si udržať mladosť sa netýka chudnutia, ale

Porovnanie alkoholika a obézneho

Dovoľte krátky exkurz medzi alkoholikov. Je veľa podobností pri závislosti od jedla a pri alkoholizme. Porovnáme ich. No a vyskúšame odvodiť, ako s tým naložiť.

Probiotiká

Probiotiká, alebo anglický zdroj – dnes často zaznievajúce slovo z televíznych reklám. Pozrime sa preto bližšie na to, čo to vlastne je. Začnime snáď definíciou

Cícerové fašírky

Kdesi na fóre som zachytil, že sa vyrábajú cícerové fašírky. Skúsil som improvizovaný recept a celkom sa to dá jesť. Tu je tip. Varil som

Domáce proteínové tyčinky 3

Mám tu ďalší tip na proteínovú tyčinku podomácky. poslal nám ju Martin Nevolný a to aj s fotkami, takže môžete vyskúšať. V tomto recepte ide

Recipročná inhibícia

Pojem recipročná inhibícia po slovensky znamená výmenné utlmovanie ale to tiež veľa nepovie. Takže poďme najskôr po slovách: reciprocita znamená výmena, zvyčajne v nejakom vzťahu.

Koľko a ako rýchlo schudnúť?

Ak máte len malú nedváhu, tak nechudnite vôbec. Neskúmajte návody ako rýchlo schudnúť, pretože to je najistejšia cesta “do záhuby” zvanej jojoefekt a spomalený metabolimus.

Zásady jedenia pri rýchlom chudnutí

Ak sa rozhodnete pre rýchle chudnutie, môžete trocha upraviť svoju stravu. Znížime tuk, bielkoviny dáme skôr na úroveň ako keby ste nemuseli chudnúť a sacharidy

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.