Od roku 2004 píše Miro Veselý

Športester – sledujte si tep hrudným pásom

V tomto článku si povieme, ako nájsť ideálnu intenzitu športovej záťaže, ktorá podporí vaše chudnutie. Aj keď pôjdete “len” na prechádzku, môžete ju spraviť vysoko účinným nástrojom, ktorý bude vypaľovať tuk. Hovoríme o športtesteri. Dnes už skôr o hrudnom páse a príslušnej aplikácii v mobile.

Predtým však, než začnete čítať: ak máte akékoľvek problémy so srdcom (akýkoľvek nález, alebo liečba vysokého tlaku krvi) tento článok nemusí pre vás platiť. Požiadajte kardiológa o navrhnutie vhodných hodnôt a športovej záťaže presne pre vás. Cvičenie na srdce určite pomáha, ale MUSÍTE ho konzultovať s lekárom! Nie vždy a nie každé cvičenie je vhodné. Takisto ani diabetik sa nemôže riadiť bežnými odporúčaniami. Mohli by nastať nečakané komplikácie. Konzultujte svoj zámer s diabetológom.

Niektoré lieky na srdce regulujú tepovú frekvenciu. Inými slovami: ak si pridáte fyzickú záťaž, srdce bez liekov zrýchli tep. No lieky (napríklad betablokátory) tomuto zrýchleniu zamedzia. Ak by ste záťaž pridávali podľa hrudného pása alebo športtesteru, môže to skončiť zlyhaním. Telo aj srdce už by boli veľmi intenzívne zaťažené, ale rýchlosť tepu by “držali” lieky umelo na nízkych hodnotách.

Takže ďalej už čítajú len tí, čo nemáte ťažkosti so srdcom, OK?

Sledovať svoju aktuálnu tepovú frekvenciu môžete pomerne jednoducho. Netreba na to ťiadne špeciálne vybavenie.

Zmerajte si tep po dobu 10 sekúnd a výsledok násobte číslom 6. Nie je to presné, ale na rýchlu orientáciu to postačí.

Ak sa vám tepová frekvencia nechce počítať, môžete intenzitu cvičenia zhruba testovať aj pomocou kontroly rozprávaním.

 • Ak pri cvičení môžete normálne rozprávať, nie ste ani veľmi zadýchaní, je intenzita cvičenia veľmi slabá. (Napríklad bežná prechádzka po chodníku, alebo po lese…)
 • Správne cvičíte vtedy, ak dýchate intenzívne, hovoriť môžete, ale dosť namáhavo. (Túra, bicyklovanie.)
 • Príliš intenzívne cvičenie je v prípade, že už nemôžete hovoriť, pretože potom by ste už lapali po dychu. Okamžite uberte intenzitu, netrénovaný človek by sa nemal až tak zaťažovať – môže to byť nebezpečné. (Rýchly beh…) Ak neviete povedať súvislo ani tri slová, je to signál, že treba rázne ubrať na intenzite.

Pozrime sa teraz na niekoľko spôsobov, ako si môžete tepovú frekvenciu merať pomocou prístrojov.

Zariadenia na meranie tepovej frekvencie

Žijeme v elektronickej dobe. Prečo to nevyužiť?

Aplikácia na meranie tepovej frekvencie

Rýchly a lacný spôsob je nainštalovať na mobil niektorú aplikáciu. Fotoaparát mobilu svieti bleskom a sníma odozvy. Sníma sa zvyčajne na prste. Je to zadarmo a meranie je nepraktické a nepresné. Pošas samotnej chôdze sa merať tepovú frekvenciu zvyčajne nepodarí.

Inteligentné hodinky – lacné

V cene začínajúcej na nejakých 20 až 50 eur je takzvaný fitness alebo inteligentný náramok. Alebo inteligentné hodinky. Meria okrem iného aj tepovú frekvenciu. Oproti aplikácii v mobile je o niečo presnejší, ale výsledky pri meraní na zápästí počas pohybu nie sú zvyčajne veľmi presné.

Niečo takéto kúpite v cene okolo 30 eur a meria vám to čas, kroky, tepovú frevenciu, spánok a plní ďalšie služby. Testoval som to pár dní a nebolo to presvedčivé. Pri chôdzi to meria tepovú frekvenciu nepravidelne. Niekedy sa tomu veriť dá. O chvíľu na to vám oznámi, že ste už chvíľu mŕtvi. Pár sekúnd potom zas máte tepovku ako kolibrík a chcelo by to zavolať sanitku…

Preto takéto hračky vrátane prístrojov okolo 100 eur skôr neodporúčam na funkciu merania srdcového tepu. Nie sú presné. Navyše chudnutiu sa venuje veľa starších ľudí a my už máme často slabší zrak. Vidíme hodinky, avšak už nie tie malé čísielka, čo tam svietia.

Navyše posledne sme boli na výlete s pani, ktorá mala podobný náramok zhruba v cene 130 eur. Okrem toho, že na malé písmená nikto nevidel zo zúčastnených bez lupy nastal problém číslo dva: slnko. Inteligentné hodinky mali pomerne slabý jas. V letnom dni jednoducho nebolo vidieť čo ukazujú. Len zájsť do tieňa, zastať, zakryť rukou a číhať čo sa ukáže. Za ten čas ale tepová frekencia klesla na 260 tepov za minútu. Inými slovami: nepoužiteľné drahé ni veľmi inteligentné hodinky, ktoré nevidieť na slnku a ukazujú nezmyselné čísla.

Inteligentné hodinky – drahšie

Sú aj náramky v cene okolo 150 až 1000 eur. Tie sú zvyčajne o niečo presnejšie a často prichádzajú aj s meraním pomocou hrudného pásu. Pre účely chudnutia je zbytočná takáto investícia. Na meranie tepovej frekvencie ich naozaj nepotrebujete. Zvyčajne majú plno iných funkcií, ktoré môžu byť fajn. Ale ak merajú tepovú frekvenciu len kontaktom s rukou, zaujímajte sa o skúsenosti používateľov.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

Ku inteligentným hodinkám ešte jedna poznámka. Ak ich nutne nepotrebujete, nekupujte si ich. Žite svoj život. Nenechajte techniku, aby vám trvale pripomínala že máte novú správu, alebo majl. Je to návykové, môžete si tak vypestovať závislosť. Výsledkom je ťažká porucha sústredenia u mnohých aktívnych používateľov on-line okamžitej komunikácie.

Športtester

Ešte donedávna bolo jedinou rozumnou alternatívou kúpiť si športtester. Podobá sa to na hodinky.

Upozorní vás, ak prekročíte optimálnu hodnotu. Obsahuje aj stopky a budíček, neskôr to možno na tréningu oceníte. Pre účely chudnutia úplne stačí aj najlacnejší, základne vybavený prístroj, ktorý nie je zbytočne predražený. Drahší model si kúpte len v prípade, že presne viete prečo kupujete drahší a že využijete funkcie, ktoré má.

Taký prístroj sa skladá z dvoch komponentov. Jedným je pružný pás, ktorý si “oblečiete” okolo hrude. Na ňom sú elektródy, ktoré merajú tep a drobný vysielač, ktorý odosiela signály do “hodiniek”.

Športtester reda je jednoúčelové zariadenie. Vyznačuje sa tým, že je spoľahlivé a presné.

Hrudný pás (bluetooth)

Hlavnou funkciou hrudného pása je meranie tepovej frekvencie. Prístroj meria, aký máte aktuálny tep a stopuje čas, po aký cvičíte. Mnoho druhov je vodotesných, takže nejaký dážď alebo potenie sa nie je prekážkou, dá sa s tým aj plávať.

Z vnútornej strany hrudného pása sú snímače. Tie stačí navlhčiť a priložiť na hruď.

Zhruba takto, alebo kúsok vyššie.

U žien s väčším poprsím sa niekedy osvedčilo dať to nižšie a viesť pod prsiami.

Hrudný pás sa v minulosti pároval so športtesterom. Dnes už začínajú prevládať hrudné pásy, ktoré vysielajú cez bluetooth. Taký pás potom pripojíte nielen k väčšine súčasných športtesterov, ale aj k inteligentným hodinkám, alebo k mobilu.

Pri výbere hrudného pása je dobré vopred zvážiť, čo od neho neskôr budete očakávať.

 • Len na meranie tepovej frekvencie stačí najlacnejší. Tie merajú celkovú tepovú frekvenciu, ale nedávajú informáciu o jednotlivých tepoch.
 • Ak vás bude zaujímať aj meranie variability srdcového tepu, potrebujete hrudný pás, ktorý meria a aj odosiela časy medzi jednotlivými údermi srdca. Také pásy sa pohybujú v cene okolo 60 eur a viac.

Hrudný pás potom zaistí presné snímanie tepovej frekvencie.

Príklad snímania tepovej frekvencie aplikáciou na meranie variability srdcového tepu.

Na mobile dnes máte mnoho aplikácií, ktoré umožňujú tepovú frekvenciu nielen zobraziť, ale aj zaznamenávať. Môžete tak získať prehľad o celom tréningu a hneď uvidíte, či ste chudli efektívne, alebo nie.

Ukážme si teraz 3 ukážky záznamu tréningu meraného inteligentnými hodinkami s hrudným pásom.

Upozorňujem, že ide o muža, ktorý necvičí podľa odporúčaní pre zdravé chudnutie. Rád to prepáli, rád ide naplno.

Príklad tréningu mladého muža ktorý by mal cvičiť pri 125, najviac 135 úderoch srdca. V tom pásme by dosiahol najlepšie úbytky slaniny v oblasti pásu. Napriek tomu, že to vie, cvičí radšej HIIT a podobné tvrdšie zostavy.

Takýto tréning je vysoko účinný na rozvoj kondície. Len nepodporuje chudnutie. Ak to tréner vidí, môže zverenca upozorniť, že takáto tvrdá záťaž nebude mať až tak silný efekt na chudnutie. Je tu zvýšené riziko pretrénovania, alebo znechutenia, kedy zverenec zle toleruje takto tvrdé tréningy. Na druhej strane ak ho to baví a tréningy sú bez ťažkostí, potom v tom môže pokračovať. Netreba chudnúť za každú cenu. Avšak po takom tréningu sa chudnúci občan nesmie ísť najesť.

Akonáhle sa totiž tepová frekvencia blíži k maximu, tréning prestáva byť aeróbny. Počas anaeróbneho tréningu sa však ako palivo v tele už nevyužíva tuk. Preto tak tvrdý tréning pomôže kondícii, avšak nie pri chudnutí. 

Myslite na to, že rôzne agresívnejšie formy tréningu ako je zumba, HIIT, či spinning môžu vyvolávať aj istú závislosť. Nič zlé na tom nie je, ak si pôjdete také cvičenie užiť. Len kontrolujte, či po ňom dokážete disciplinovane dodržiavať režim. No a tiež aj to, či s únavou nestúpa riziko vyčerpania – či už vôle, alebo s ohľadom na úrazy.

Meranie tepovej frekvencie v praxi

O používaní športtesteru som dávno-pradávno v roku 2011 vyrobil aj video.

Ak si športtester alebo hrudný pás kúpite, nezľaknite sa. Tep po prvých krokoch “vyletí” na vysoké hodnoty. Ale ako pokračujete v činnosti, klesne na nižšie úrovne. Trvá pár minút, kým sa zahrejete a potom už je tep stabilizovaný.

Podľa rôznych zdrojov sa odporúča taká intenzita cvičenia, aby ste trvale dosahovali hodnotu okolo 50 – 70 % maximálnej tepovej frekvencie.

Skôr, než začnete kalkulovať: Tepovú frekvenciu si môžete vypočítať v kalkulačke BMI. Zadáte parametre a povie vám pri akej hodnote máte cvičiť, aby chudnutie bolo najúčinnejšie.

Pre začiatočníkov a starších bude lepšie pohybovať sa spočiatku len na nižšej hodnote, pre mladších a pokročilých bude vhodné postupne smerovať bližšie k hornej hodnote. Pre mladých športovcov sa v športovej literatúre zvykne odporúčať vyššia záťaž okolo 60 – 85% maximálnej tepovej frekvencie. Inak to nie je potrebné dramatizovať – tuky sa “pália” aj pri slabšej a silnejšej intenzite pohybu. V uvedenom rozmedzí však je tento proces najefektívnejší.

Čo znamená 50 – 70 % tepovej frekvencie? Na to existujú rôzne vzorce. Najskôr musíte poznať parameter:

Maximálna tepová frekvencia

Najjednoduchší je vzorec 220 mínus vek. Ním zistíte svoju maximálnu tepovú frekvenciu.

Napríklad ak máte 42 rokov, maximálna tepová frekvencia je 220 – 42 = 178 pulzov.
 • 20 ročný človek má maximálnu tepovú frekvenciu 200 pulzov za minútu.
 • 30 ročný človek má MTF 190 pulzov za minútu.
 • 40 ročný človek má MTF 180 pulzov za minútu.
 • 50 ročný človek má MTF 170 pulzov za minútu.
 • 60 ročný človek má MTF 160 pulzov za minútu.

Maximálnu frekvenciu neprekračujte, podľa možnosti ani krátkodobo.

Aj čas, po aký má byť tento tep udržiavaný sa podľa rôznych zdrojov líši – bežne sa stretnete s odporúčaním cvičiť minimálne 20 až 40 minút.

Výpočet optimálnej tepovej frekvencie

Ak maximálnu tepovú frekvenciu vynásobte číslom 0,5, výsledok bude 50% maximálnej tepovej frekvencie (často sa používa skratka MTF). Alebo ak použijete číslo 0,7 výsledok zodpovedá 70%.

Príklad: 42 ročný človek chce cvičiť v oblasti 65% maximálnej tepovej frekvencie. Vynásobí maximálnu tepovú frekvenciu faktorom 0,65. Takže výpočet bude: 178 × 0,65 = 115, 7. Mal by teda cvičiť tak, aby jeho pulz bol počas tréningu čo najbližšie frekvencii 115 pulzov.
 • Pre 20 ročného človeka 65% MTF znamená 130 pulzov za minútu.
 • Pre 30 ročného človeka 65% MTF znamená 123 pulzov za minútu.
 • Pre 40 ročného človeka 65% MTF znamená 117 pulzov za minútu.
 • Pre 50 ročného človeka 65% MTF znamená 110 pulzov za minútu.
 • Pre 60 ročného človeka 65% MTF znamená 104 pulzov za minútu.

Teraz poznáte orientačné hodnoty tepovej frekvencie, ktorú by ste mali zhruba dodržiavať počas cvičenia. Nemusíte dbať o striktnú presnosť, mierne kolísanie je celkom v poriadku. Jediné, čím sa musíte riadiť striktne je aby ste nikdy necvičili tak intenzívne, že by ste sa dostali cez MTF.

Všetky výpočty sú len odhad! Ak chcete vedieť presné čísla, musíte si to ísť dať odmerať k lekárovi. Volá sa to spiroergometrické vyšetrenie a robia to športoví lekári. 

Napríklad Klinika telovýchovného lekárstva – Univerzitná nemocnica Bratislava. Také vyšetrenie presne určí, aký ste typ. Niekto spaľuje najviac tuku pri veľmi nízkej záťaži, napríklad aj pod 60%MTF. Iný je najefektívnejší pri záťaži 75%MTF.

Radím, aby ste si rady o optimálnej intenzite cvičenia prispôsobili. Aj keď ideálne by bolo potiahnuť rýchlu hodinovú prechádzku, nerobte to hneď. Kým nemáte kondíciu, začnite pomaly. Žiaden strach – za pár týždňov dokážete viac. Hlavne však vás neznechutí príliš tvrdý tréning hneď od začiatku. Takže:

 • Začnite na nižších hodnotách – v oblasti 50 až 60 % maximálnej tepovej frekvencie. Až po pár týždňoch bezproblémového cvičenia začnite pridávať intenzitu.
 • Necvičte trebárs 40 minút v kuse na prvý raz. Prvé cvičenie môže mať pokojne 5 minút, alebo o niečo viac, ak vládzete. A DOSŤ! Postupne pridávajte, takže ku pol hodine či viac sa možno dopracujete až po pár týždňoch postupného pridávania času tréningu.

Nepreťažte svoj netrénovaný organizmus nezmyselne ťažkou úlohou, inak budete mať druhý a najmä tretí deň takú “svalovicu”, že vás môže celkom odradiť od ďalšieho cvičenia.

 • Cvičenie musí byť príjemné a aj po jeho skončení by ste sa mali cítiť dobre, alebo lepšie. (Mierna únava je v poriadku.)
 • Ak ste cvičili správne, po tréningu nebudete pociťovať hlad. Ak áno, tak len mierny a nie veľmi naliehavý. Príliš tvrdé cvičenie zvyčajne vedie k vlčiemu hladu a dychtivé potréningové jedenie môže napáchať viac škody ako spravil úžitku tréning.

Aj tu platí to, čo pri chudnutí máme už hádam aj zlatým písmom napísané:

Pomaly ďalej zájdeš!

Radšej začnite s cvičením “príliš opatrne a pomaly”, ako by ste sa mali hneď na úvod zničiť na celý ďalší týždeň tak, že budete len ležať a preklínať, ktorý blbec vás to na cvičenie vlastne nahovoril. Radšej nech prvé precjhádzky sú radšej málo účinné, ako by vás mali odradiť. Práve na túto kontrolu teda viete využiť či inteligentné hodinky, alebo športtester.

Meranie variability srdcovej frekvencie

Nakoniec som si ponechal ešte jednu lahôdku. Možnos te sa už stretli s pojmom diagnostika podľa variability srdcovej frekvencie. Ide o metódu, pri ktorej sa merajú jednotlivé údery srdca. Aj keď srdce v priemere bije napríklad 60 úderov za minútu, v skutočnosti nie je tak presné. Zvyčajne platí, že čím vyššia variabilita tepu je, tým je to pre zdravie lepší signál.

Už sa objavujú aj aplikácie, ktorými viete odmerať variabilitu srdcového tepu. Napríklad aplikácia Elite HRV, alebo MySasy. Konkrétne MySasy patrí k tomu najlepšiemu čo v tejto oblasti zoženiete. Meranie síce zaberie asi 15 minút, ale výsledky vám povedia viac, než bežné aplikácie.

Tieto výpočty sa snažia potom interpretovať stav vášho organizmu. Posudzujú stav sympatiku a parasympatiku. Z výsledku merania sa potom dá odhadnúť, v akom ste zhruba stave.

Výsledok sa potom graficky dá interpretovať vytiahnutím výsledkov sympatiku a parasympatiku. Rozumnejšie výsledky zvyčajne ponúkajú platené aplikácie, alebo si to môžete dať odmerať u odborníka.

Zaujímavé to je, ak trénujete intenzívnejšie. Týmto meraním sa môžete napríklad dozvedieť, že postupne sa začínate vyčerpávať. Vtedy je lepšie tréning na deň odložiť. Tiež sa dá vyrátať aj parameter zvaný superkompenzácia, takže ak už nechudnete, ale chcete športom rozvíjať kondíciu, tieto merania môžu byť prospešné.

Nie je to však nič pre prezviedavých záujemcov. Jedno meranie zaberie okolo 15 minút hneď ráno a pre bežné kondičné cvičenie sa vám asi nebude chcieť zabiť toľko času.

Každopádne, je to pekná ukážka, ako cenovo dostupný hrudný pás v spojení s aplikácou môžu pomáhať pri rozvoji kondície.

Ak sa Vám článok páčil,
a chceli by ste podporiť autora a tento web, môžete.
Zdieľajte tento článok, alebo si kúpte niektorú z kníh Mira Veselého.
Kliknite sem a vyberte si.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

150 Odpovedí

 1. vas vypocet spravneho vykonu sa mi nepozdava.pri nulovom vykone predsa nemame nulovy tep,ale kludovy.preto pokladam za spravnejsi tento vzorec: 220-vek=100% vykon;tep namerany v klude je 0% vyk.takze len z ich rozdielu treba vyratat 50% vyk. a opat priratat ku kludovemu tepu.takze 50% vykon najvhodnejsi na chudnutie = (220-vek-klud)x0,5+klud

 2. ale tu sa nerata kludovy tep, tu sa rataju % z maximalneho tepu a v nom kludovy nehra rolu.

 3. victor1: Je dosť veľa spôsobov, ak vypočítať MTF. Tento je jednoduchý. V zložitejších sa berie do úvahy aj kľudová frekvencia. Pre účely rekreačného športovania a zhadzovania tuku zas nie je potrebné bežať na tak presných číslach. Tie presnejšie vzorce zvyknú ukazovať o niečo vyššie čísla a ja v článkoch radšej nabádam k bezpečnejším postupom.

 4. navyse kludovy rezim kolise a s trenovanostou jedinca klesa, v beznych podmienkach aj tak nikto nedokaze udrzat presne vyratanu hodnotu optimalneho tepu, vzdy je to nieco +-. navyse taky jednoduchy vzorec je tiez ucinny a “bezpecny” pre vacsinu rekreacnych potiarov :)

 5. ahojte, mam otazku. mam 26 rokov. da sa povedat ze sportujem kazdy rok, nie v kuse ale nejaky ten mesiac-dva hodne aktivne aktivne, v klude mam tep cca 90 (nema byt 80?).. merat pulz som si zacal az teraz. nastavil som si stredne hodnoty 135-155 pulzov.. neni to moc vela? pre behu mi totis rychlo tem vybehne aj nad 155 a musim casto krat zvolnit aby klesol.. potom sa ustali na 147 a ja bezim vytrvalim tempom 40 minut.. nie je to ale moc vysoky tep? pri plavani je to podobne.

 6. Dobry, mam 20 rokov, 63 kg – pribrala som, a chcela by som to vratit spat na tych 55 – 58 kg a vpodstate celkovo, zacat sa zdravo stravovat a zdravo zit. Podla tych vzorcov mi vychadza, ze pri cviceni, ak chchem mat tych 50-70% MTF, tak mam mat 100 – 140 uderov srdca za minutu. Pri akych sportoch dosiahnem tieto hodnoty ? (konkretne poprosim).
  Nedavno som si kupila tie DVD co boli v prilohe k SME – yoga. Celkom ma bavi, tak by som chcela vediet, kolko KJ sa spotrebuje za tu necelu hodku cvicenia a kolko tych uderov je pri tomto type cvicenia. Tie hodinky – sporttester, by mi asi povedali a mozu byt fajn, ale su dost drahe…
  Dik za odpovede

 7. Martinka, aerobnu tepovku dosiahnes napr.pri bicyklovani, chodzi, plavani, slapani na orbitreku a podobnych zariadeniach, behu…je toho vela, tak skus pohladat – aj tu na webe je toho celkom dost.
  A co sa jogy tyka – frekvenciu si musis proste odmerat, zalezi na tom, aku mas kondicku, ako intenzivne cvicis atd. Co sa tyka kalorii, nejak vela to nebude. Pri sporte sa treba sustredit viac na to, ze sa clovek spevni, vybuduje svaly a zrychli metabolizmus, ako na okamzitu spotrebu.
  Ak nechces vrazat peniaze do sporttesteru (no…zas az taka palka to nie je, myslim, ze do 2000 Sk sa to zmesti), cvic na nejakom stroji, ktory ma “zariadenie” na meranie tepu zabudovane – ale v tomto pripade je treba davat si pozor na to, aby to bolo kvalitne, bo niektore, co som zazila, merali asi podla svojej momentalnej nalady…

 8. Ahojte
  Mohol by mi niekto poradit aka ma byt idealna dlzka trenningu na steperi aby som schudla co najviac ale liecim sa na vysoky tlak a pulz.
  Dakujem Karin

 9. mam zariadenie garmin forerunner 50, pri behu mi ale nabieha stale pulz 160, vladzem takto behat asi 30 min., mam 97kg plus vesta a specialna obuv ktora je tazsia ako normalne tenisky…., aby som mal “predpisanych” 133 mi postacuje v takejto vystroji iba chodza, co asi nie je moc zaujimave pre mna…. podla mna by sa do tohto vzorca mal ratat aj ekvivalent vytrenovanosti… pretoze sa venujem aktivne sportu asi 20 rokov…

 10. Ywett ak sa dlhšie cítiš unavená, je treba to riešiť s lekárom.

 11. Tak ja sa teším, že si udržiavanie tepovej frekvencie teraz pri cvičení môžem odsledovať, pretože vo fitku, kde som len nedávno začala chodiť, sú stroje vybavené prístrojmy, ktoré merajú tep.frekvenciu.

  Miro, oceňujem to, akým spôsobom prezentuješ zdravý životný štýl. Ďakujem za dobré články a želám všetkým pekný deň :)

 12. zdravim…..ja sa snazim schudnut v posilnovni a pred treningom si davam na zahriatie vzdy 20 minut na bicykli…..mam 19 rokov a ziadne problemy zo srdcom alebo podobne……pulz mi to namera priemerne okolo 177 to mi na konci ukaze vzdy v tabulke……nieje to nejak vela??a nieje trening ucinnejsi keby som sa snazil drzat pulz na vypocitanej hodnote okolo tych 145??…..lebo mne sa to proste nezda ze ked budem udrzovat pulz nizsie tak je trening ucinnejsi ved to ze budem drzat pulz na nizsej hodnote znamena ze vlastne budem slapat pomalsie cize spalim menej energie a s toho vypliva ze schudnem menej nie???alebo sa mylim???za odpoved vopred dakujem

 13. karboos tvrdším tréningom spáliš viac cukru a nie tuk. po tréningu potom väčšinou človek zje všetko čo nájde. ak chceš chudnúť, účinnejší je tréning asi v 60 až 70 percentách MTF

 14. dakujem za odpoved…..ale este mam jednu otazku….tvorba tuku (myslim toho , ktory nam kazi postavu ,ktory nam ostane pod kozou) nejak nesuvisi z cukrom???ved cukor su kalorie a vsade sa tu pise ze treba davat pozor na kalorie pri chudnuti….cize pokial mam velky prijem cukru s toho nepriberem???priberem iba z tuku??a po treningu jem celkom normalne mno neviem vyskusam teda tu metodu ze budem udrziavat ten tep pri cviceni tak ako som si vypocital a po nejakych 2 tyzdnoch vam napisem ci sa moje vysledky v chudnuti zlepsili, zhorsili, alebo nezmenili……dakujem za rady

 15. Manka: tie stroje su uzasna vec, ak je to v podobne bicykla resp cyklotrenazera tak sa to vola ergometer. Ich vyhodou je, ze vacsinou (zalezi na cene) maju v sebe treningove programy s rozne sa meniacou tepovou frekvenciou. O riadenie zataze sa stara pocitac a clovek moze nerusene, aj ked spoteny, pozerat napriklad film. Ak tu ktokolvek rozmysla o kupe cyklotrenazera doporucujem zagooglit klucove slovko ‘ergometer’. Su sice drahsie ale menej casto sa im stava, ze do roka sa zhana kupec :-)

  Inak na chudnutie (okrem ineho) su dobre tzv intervaly:
  3 minuty pohodicka – “I’m sweating a little, but feel good and can carry on a conversation effortlessly” max 65% MTF
  2 minuty tazka drina – “I can grunt in response to your questions and can only keep this pace for a short time period” max 92% MTF
  Udajne je ich chudnuce caro v tom, ze organizus este nejaky cas po cviceni netusi co ho caka tak stope svaly palivom :-)

  Na inu temu – palenie tukov v aerobnej oblasti. Velmi priblizne a zjednodusene 1.5 hodiny ide telo hlavne na cukry a az po tomto case prepne na priame pozieranie tukov, kedze cukry dochadzaju. K tomuto sa ale telo musi nejaky cas trenovat. Zaciatocnik by po hodine a pol zabil pre cokoladu … samozrejme ak by vladal zvihnut ruku.

  Bicyklovat menej ako hodinu mi pripada skoro rovnako ako metoda, ktorou sa dosahuje anorexia. Najem sa, v krvi mam z toho kopu cukru, hodinku sa popohybujem a cukor z krvi spalim. Teda som ho tam ani nemusel davat. viem viem, velmi zjednodusene :-)

 16. bubak tu pise zaujimave novinky pre mna……takze podla teba ked chcem chudnut v oblasti dolnych koncatin a zadku tak mam svoj trening usporiadat naopak ako mam???teraz to mam tak ze 20 minut bicykel a potom idem cvicit z cinkami kladkami a tak podla treningplanu…….ale ucinnejsie na chudnutie w tej dolnej oblasti by malo podle teba byt asi zaradit ten bicykel nakoniec nie????pretoze pocas cvicenia z cinkami a tak co je priblyzne ta hodina a pol spalim tie cukry a potoom by som teda mal na bicykly uz spalovat tie tuky nie???a este sa chcem opytat ci je wobec mozne chudnut tak ako si to ja predstavujem ze w urcitej oblasti iba……ze napriklad ta spodna cast tela….alebo ci je chudnutie globalna zalezitost celeho tela ze proste ci cvicim nieco z rukami alebo nohami alebo hocicim tak chudne aj tak cele telo rovnako??alebo je to tak ze napr na bicykli mi chudnu hlavne nohy pri brusakoch hlavne brucho a tak???dikes zase za odpowede ahoy:P

 17. karboos: som sice uplny laik, ktory iba vela cita, ale som si 100% isty, ze nech sa akokolvek budes snazit neurcis telu kde ma chudnut. mozes mu iba zorganizovat kde budu pribudat svaly.

 18. jj to viem ze to nieje aerobne cvicenie ale chudnem pri tom tiez……. to mam vyskusanee……..casto som musel kvoly robote moje cvicenie prerusit aj na pol roka pribral som a tak a potom zase som zacal cvicit normalny silovy trning a islo to tak ze som najprv schudol wzdy a potom pomalinky priberal ale to co som pomaly priberal to uz nebol tuk ale svaly to bolo aj videt tak po pol roku cvicenia……a dikes za rady to som fakt newedel ze sa telu neda urcit kde ma chudnut….myslel som ze proste co cvicim to chudnem….a nie ze pri cvicceni ide iba o svaly…..fakt dik za rady

 19. V prípade ,že robíš aeróbnu činnosť dlhšie ako 10 min, tvoje telo začína používať ako palivo tuky. To znamená, že po absolvovaní cvičenia na bicykli ,keď prejdeš na cvičenie s činkami, tvoje telo využíva ako energiu tuk z celého tvojho tela…)))Preto je ideálne pri zbavovaní sa tuku využívať najprv aeróbnu činnosť minimálne 10 min. trvaní a potom prebehnúť na činky. Najlepšie je ,keď po absolvovaní 40 min behu absolvuješ ešte 3-4 rovinky miernym šprintom, ktorý ti ideálne vybrúsi spaľovanie a tvoj rozvoj rýchlosti nezakrpatie…..

 20. ahojte , nedavno som mal moznost precitat si priamu konfrontaciu a vysledky z testovania dvoch skupin ludi – prva sa 6 tyzdnov zaoberala klasickym kardio treningom … teda beh alebo spinning v rovnakej intenzite 60-70% tepoveho maxima po dobu 45-60minut pri rovnakom vykone , druha skupina robila HIIF – metoda striedania intervalov vysokej a kludovej intenzity – pri behu v pomere 20:30sekund / 18-20 opakovani …pri spiningu v pomere 1: 1,5-2 minuty po dobu 20-30 minut . Druha metoda je nielen casovo menej narocna ale ovela efektivnejsia na celkovy vydaj energie aj %podiel spaleneho tuku . Treba vyskusat .Pre uplnu a hlavne presnu kontrolu je potrebne mat stopky a pulzmeter.

 21. Co sa tyka vypocu maximalnej tepovej frekvencie , podla mna je to individualne … teorii aj vzorcov som videl viacero , ale mne sa najviac pozdava 220-vek + 4 . Zalezi vsak na celkovom zdravotnom stave a stupni kondicie posudzovanej osoby.

 22. Dobrý den …chcela by som sa vas opytat čo si myslíte o tom že mam 170 cm a vážim 60 kg …chcela by som schudnut ale šport ma nebaví a zbožnujem sladké …za odpoved dakujem

 23. lucynn_qa z toho čo píšete to odhadujem tak, že teraz ani veľmi pribratá nie ste. ale bez športu realizovať chuť na sladké môže v budúcnosti naozaj priniesť aj obezitu. a skvelé je, že máte náhľad na to, že to nie je dobre, takže viete presne čo nerobiť, ak chcete byť štíhla.

 24. ahojte, len sa chcem spytat, ked mam kludovy tep podla sporttestera 82 ake su pre mna hodnoty? totiz chodim na spinning a len ked vyjden zo stadne mam 120, bezne mam okolo 170 uderov. mam cca 15 kil nadvahu, ale predtym som sportovala, tak mi ten spinning fyzicky problem nerobi, len neviem ako je to potom s chudnutim…
  dakujeeem

 25. zdravim
  teraz ma Lidl v predaji Sporttester Crivit Sports
  ma s nik niekto skusenost chcem ho na rekreacny sport
  dakujem
  JS

 26. jaros ak funguje, asi by to malo s prehľadom stačiť. osobne by som príliš nedôveroval kúpe techniky v potravinách, čo tam vidno, väčšinou sú skôr hračky. ale ak je cena smiešna, tak to stojí za risk.

 27. Dobrý deň jazdím spinnig. V pohode zvládam 2 hodiny. Kupisala som si merač tepu nie hodinky + pas. V prvej hodine som sla na hodnotach 126 az 156 tak ako som si nastavila na hodinkach na moju vahu a vek. Isla som v pohode 140 a niekedy som prekročila aj 156 musela som sa kontrolovat a po hodine som vobec z tempa neubrala a tep sa dostal na 70 max 80 nemohla som ho uz nijako dostat hore makala som ako sa dalo ale uz sa nevysplahal čize druhu hodinu som isla na 70. potoms me skoncili ja som sa trochu uvolnila a tep zas začal stupat na takych 112. tak neviem či si uz telo zvyklo alebo čo. Neviem ako mam spravne cvičit aby som po cely čas spalovala. dakujem

 28. Michaela na spaľovanie je dobré ísť na 60% MTF nie viac ako 70. S podrobnosťami je lepšie obrátiť sa na trénera, je tam veľa individuálnych otázok, ktoré treba zohľadniť.

 29. Podla mna ak pri intenzivnom cviceni klesne pulz zo 156 na 70 tak je vAadny merac.

 30. Ahojte,
  chodievam na walking a je to celkom zaber. Chcem zhodit, ale vcera som prvy krat skusila pulzmeter a teraz som v strese. Mam 26 rokov, citim sa ok, ani pri samotnom walkingu nemam problem, zadycham sa a spotim, jasne, ale rychlo sa upokojim a v pohode zvladam celu hodinu, nie som ani cervena, rozpravat sa mi da v pohode, hlava sa netoci… a vcera takmer celu hodinu som mala tep nad 170, sem tam 160-170. Tak som v strese, ci mam ok srdiecko :( Poradite?
  Dakujem moc.
  I.

 31. Ahojte,
  Tiez mam problem s tepovou frekvenciou (ako Ivus). Myslim, ze u kazdeho je to individualne. Ja mam kludovy tep cca 70/minutu. Ale poznam ludi v mojom veku ktory maju 50-57/minutu.
  A ked cvicim (beh, step) tak mam cca 170 tepov, a neviem to stlacit dole. Je teda moje cvicenie zbytocne?
  Btw. podarilo sa mi rozumnou stravou a cvicenim doteraz schudnut 18 kg za 4 mesiace, ale este 10 by som chcela.
  Dakujem za radu.

 32. Dobrý deň. Mám 21 rokov, 170 cm 60 kíl. tretí rok študujem na VŠ, a za ten čas som vďaka stresu, nepravidelnému režimu a vytrvalostnému sedeniu za knihami pribrala z 54 na 60 kíl. Cítim, že mám málo pohybu. Avšak aj keď si uvedomujem deficit pohybu počas semestra a skúškového, nedokážem ho zaradiť do už i tak nabitého rozvrhu (som medička) a popravde, ani sa mi moc cez rok nechce, keďže si radšej pospím po namáhavej stáži alebo po učení, a častokrát mám zo stresu oslabenú imunitu, takže často ochoriem.

  Tento deficit pohybu sa snažím vykompenzovať za 2 až 3 mesiace prázdnin a netúžim po tom, aby mi ručička na váhe ukazovala menej, skôr mi ide o to, aby som tuk nahradila svalmi (tuku na tele mám cca 30 percent, čo je viac ako dosť, hoci obézna nie som: 170cm, 60 kg)
  Snažím sa jesť na večer menej sacharidov, aby sa v noci neuvoľňovalo toľko inzulínu a cvičím na ergometri takmer pravidelne každý deň 40 min čistého času plus na vydýchanie medzi jednotlivými fázami 10 minút dokopy. Tepovú frekvenciu si strážim. Ak necvičím, je to z toho dôvodu, že som vykonávala inú činnosť, či už športovú (bicyklovanie) alebo upratovanie a iné pohybové aktivity.

  Myslíte, že postupujem správne? Mala by som zintenzívniť tréning, keďže som si vedomá toho, že v októbri na internáte budem zasa sedieť na zadku za knihami a v chudnutí nebudem môcť pokračovať? Pri učení totižto priberám, nedokážem byť hladná, keď sa musím sústrediť na učenie (cez skúšky aj 13 hodín denne). Myslíte si, že sa mi podarí upraviť si postavu aspoň čiastočne? (4 kg)
  Schudnem z cvičenia na ergometri aj na problematickom bruchu?
  Ďakujem

 33. baraborka ako medičke vám iste netreba vysvetľovať, že niektoré veci sa nedajú v tele nazbierať do zásoby – napríklad cvičenie. Iné si telo ukladať vie. Napríklad energiu. Takže vzorec na chudnutie je skrytý v stravovaní a vzorec na zdravie by asi bol v oblasti športu. Popísaný režim je iste dobrý, ak je celoročný. Ale samotné cvičenie ako tu už bolo veľakrát spomenuté samo na chudnutie nestačí, ak je nevhodná strava. Takže lepšie je naštudovať si to hlbšie a potom sa zariadiť. Kniha ako Klinická obezitologie je výborné čítanie na úvod.

 34. TF treba sledovat, ale ja ju skor pouzivam na to aby som sa nepretrenoval, presne uz viem na ake tempo sa mam nastavit aby som povedzme zvladol 70km bicykel len s iontovym napojom so sebou (soli, cukry, mineraly…) to ze ma niekto vysoky tep aj ked ma pocit ze sa moc nenamaka bude zrejme dane slabou trenovanostou, postupne sa stane ze srdiecko si na zataz zvykne, resp porastie (je to sval ako kazdy iny) a potom uz zvladne na vacsom vykone tikat rovnako ako na slabsom, az sa vam stane ze pre dlhodobry trening uz bude problem dostat TF na vyssie cisla ako povedzme 80%…
  Ja ficim cca 5-6 krat do tyzdna v pomere 3-4 bicykel na max 80%MTF cca 2-3 hodiny vykonu vs. 1-2 krat kruhove treningy v posilke tiez cca na max 80% (70-90…). cca 1 hodina vykonu od januara si pisem -15kg z pasu dolu cca 15cm. Jedlo si “striktne” sledujem na 5-6 porcii, sacharidy som mierne zamenil za zeleninu a jednoduche cukry takmer uplne vylucil, tuky sa snazim najma rastlinne aby sa zeleninka dobre travila..
  Teraz skor zacinam prechadzat do fazy ze uz sa s tymto sportovym vykonom bez doplnkov dalej nepohnem tak uvidim co bude prioritnejsie, ci zdravie, alebo svaly :)…
  OHLADNE CHUDNUTIA MOZEM SAM ZA SEBA PORADIT LEN TOLKO, ZACNITE SPORTOVAT, ZMENTE TROCHU ZIVOT, VSETKO SA VRATI SNAD MILION KRAT..

 35. ahoj
  mam 32 rokov, 62 kg, vyska 170cm, pri záťaži teda napr orbitrek alebo zumba mi vystupi tep aj na 165 úderov za minutu, potom mam už problem aj s dychanim, nemyslim že je to zlou kondičkou, chodim už rok na zumbu, citim že potrebujem pohym, mam sedave zamestnanie.
  Čo mi môžete poradit aby som pri nejakej záťaži nemala pocit že za chvilu odpadnem.
  dakujem

 36. Marta čo môžeme poradiť? prečítať si článok ešte raz a necvičiť na hranici infarktu.

 37. Dobrý deň,
  chcela by som sa pýtať či kvalitný merač pulzu musí mať hrudný pás? Môže byť kvalitný merač aj bez toho? A ktorá značka je taká optimálna pre začiatočníkov, v pomere cena a kvalita :-) Ďakujem

 38. Katarina:
  kvalitny merac pulzu sa povacsinou predava spolocne,hehe,
  ano moze byt kvalitny merac aj bez toho
  optimalna? radsej kupit poriadnu kvalitu hned na zaciatok a mas pokoj
  ja pouzivam POLAR CS500,ktory ma najnovsiu technologiu prenosu
  WIND.kodovany na 2,4GHz frekvencii prenos dat,cize nerusene prenosy,maval som problemy s rusivymi signalmi vonku…

  moj trening:
  vek:31 rokov max tepovej hranice 184
  1.kompenzacno regeneracny trening:do 140 uderov
  2.vytrvalostny: ratam tych 145 az 160
  3.intervalovy: 15 minut idem na 140 potom 10 minut 160-165 uderov,nasledne 10 minut klesnem na 130 ..toto robim 1 az 2 hodiny na spinningu

  trening cez leto na bajku cestaku
  1.den vytrvalostny trening mierne zvlneny povrch 100-200km
  2.den dtto rovnaky ako prvy den
  3.volno
  4.den kompenzacno-regeneracny do 100km
  5,den intervalovy KOPCE…od 70-100km
  6.den kompenzacno-regeneracny max 50km
  7.volno

  ak trenujem ironmana..tak v dobe volna plavanie 2.5km co vychadza tych 100 dlzok v bazene

  vsetky treningy su v popisanych tepovych hladinach

 39. Dobrý večer,
  mňa by zaujímalo, ako čo najefektívnejšie dosiahnuť výšku pulzu. Večer bicyklujem na stacionárnom bicykli a prišla som na to, že môj pulz je cca 90/min, čo je slabota… záťaž mám na dvojke a šlapem koľko vládzem… Vyššiu záťaž si dať môžem, ale nevydržím 45 minút…
  V čom robím chybu??
  Ďakujem za odpoveď.

 40. Janka trénovať treba postupne. Začni 10 minút a na budúci tréning daj 12 minút. Ďalší 15 minút. A tak ďalej, aby sa telo prispôsobilo. Záťaž daj na minimum a šliap radšej rýchlo ako ťažko. to je na chudnutie lepšie, ako námaha.

 41. Ahojte, dnes som si kúpila sporttester a keď som ho skúšala, trochu ma z toho štípala koža pod hrudným pásom na prednej časti pod tou tvrdou časťou. Keď som si ho dala dole mala som ešte dobrých 15 min červený fľak na koži. Máte s tým niekto skúsenosť? Ide o alergiu alebo je to normálne???

 42. pistacia môže ísť o alergiu, ja by som to skúsil dobre vydrhnúť alpou a ešte raz. Ak to nepomôže, tak skúsiť jednať s predajcom o reklamácii, alebo sa toho nejako zbaviť. Aký výrobca? Seriózna značka, alebo niečo lacnejšie?

 43. Seriózna značka – Sigma PC 9.
  Napadlo mi, že to skúsim nejako podlepiť (napr. leukoplast) lebo problém je len s časťou úplne v strede, tá sa asi nemusí priamo dotýkať kože. Stačí, že sa dotýkajú elektródy, ak som to správne pochopila z návodu.

 44. pistacia áno, elektródy stačia, ale to podlepenie nie je asi dobré riešenie, je to provizórium. treba zistiť ako je to s tou alergiou, aby sa to nezhoršovalo. skúste to reklamovať, taká vec nemá čo alegorizovať.

 45. Dobry den,chtela jsme se zepat pouzivam na mereni tepu pristroj polar,ktery me signalizuje kdy je muj pohyb nejefektivnejsi a kdy spaluji tuky,problem je v tom ze to nedokazu temer dodrzet,beham po lesich vetsinou kopcovity teren,a jsem stale v pasmu fittnes.nezadychavam se po dobehnuti jsem hned na normalnim dechu,ale netusim jestli i tak je to efektivni,prumerna hodnota tepova je tak kolem 140 150 tepu za minutu.Vek 41 let.

 46. Max TF je individualny. Mam 51 rokov kludovy tep rano 51 a Max TF odmerany 179, podla tabuliek by to malo byt o 10 menej. Pravidelne po zime sa na mna nejake kilecko nalepi, momentalne mam 74 kg takze sa to snazim upravit. Je mi jasne, ze v aerobnom pasme telo spaluje tuky a v anaerobnom ide na cukry. Moj problem je ale taky , ze aerobne pasmo 60 – 70% TFMax je v mojom pripade 107 – 125 TF. Venujem sa horskej cyklistike ale objemove kilometre robim na ceste. Tieto hodnoty dokazem udrzat iba za cenu nizkej kadencie a lahkeho prevodu co asi nieje idealne. V kazdom stupani mi tep vybehne na cca 145 – 150 TF. Chcem sa preto opytat ci nieje priemerny udaj podstatnejsi. Priklad : 85 km cesta s priemernou TF 138 co je sice nad aerobnym pasmom, ale v tomto pasme som pocas vyjazdu stravil 53% celkoveho casu. Na meranie pouzivam Polar CS 400 takze udaje su spolahlive.

 47. kacka
  Ta priemerna hodnota v AE pasme by mala byt nizsia. To ze sa pocas behu dostanes do ANE pasma je logicke pretoze ti stupne zataz. Ak mas moznost skus rovinky tam sa ten tep da ustrazit. Navrat tepu do kludu by mal byt tak do 2 min. V prirucke od Polaru by si mala nieco o tom najst. Pripadne si odskusaj intervalovy trening so spickami na 80% MaxTF a naslednym ukludnenim. U mna to funguje tak ze za 1,5 min mam tep okolo 100 – 110 TF.

 48. Bydlim na upati hor a teren je vicemene vsude kopcovity,ja beham rada i do kopce,myslela jsem take ze je to ucinejsi :))no kdyz vybiham nejaky ten kopecek tak tep stoupne ale snazim se aby nesel pres ten hranicni coz u me je 161,ale uklidni se a klesne rychleji.tak doufam ze nedelam marnou a zbytecnou prai a ze i tak je muj pohyb ucinny.Skusim vase rady…ale priznavam se ze rada bezim podle toho jask se u toho citim a hodne me to bavi..

 49. Ono treba asi rozlisit ci clovek sportuje iba tak pre radost ,alebo ma s tym aj nejaky zamer cize robi to ako trening. Pretoze ta cinnost je potom uplne odlisna. V pripade treningu aj to ANE pasmo ma svoj vyznam. Samozrejme v obidvoch pripadoch musi mat z toho radost.

 50. tak samozrejme chci z toho mit radost,ale zaroven potrebuji docela dost zhubnout,ale stale se mi to nedari,ted beham uz mesic ,zbytecne jsem prestala v prosinci a lednu,ted toho lituji,nemusela jsem pribrat..z nudy…takze bych rada rady jak behat ,ic o se tyce toho tepu aby to melo prave tento ucinek,beham 4 krat tydne cca 50 minut jeden trenink,budto kolecka v lese,asi 6 km.a priznavam nedokazu bezet v te idelani tepove frekvenci pro fat burn.ale do anaerobni faze se snazim samozrejme nedostavat.

 51. budto kolecka v lese nebo trat ktera je cela do kopce …26 minut nahoru a 20 dolu

 52. Ahojte. Kúpil som si športtester Sigma PC 25.10 a chcel by som sa spýtať, čím mi doporučujete potierať elektródy hrudného pásu pred začatím tréningu ? Privítam doporučenie konkrétneho odskúšaného výrobku, príp.web-link na produkt. Ďakujem.

 53. Koma pásy treba zvlhčiť, ak hneď nesnímajú a treba aby snímali hneď. Inak ak sa človek trocha spotí tak sa to vyrieši samo. Konkrétny typ – na účely chudnutia stačí čokoľvek. Najnižší polar trebárs. Vyššie modely majú rôzne funkcie. Oplatí sa ich kúpiť len v prípade, že tie funkcie poznáte a naozaj využijete. Inak sú to vyhodené peniaze.

 54. Nazdar. Kúpil som si športtester suunto t3d. Behávam a meriam si tep. Mám 50 rokov. Maximálny tep cca 170. Pri behoch som dosahoval maximum na 142. Zo začiatku som odbehol cca 9 km za 55 minút. Postupne som zväčšoval vzdialenosť a momentálne odbehnem 16 km cca za 1 hod. a 20 min. Pritom tep som mal vždy pod 142. Až naposledy sa mi stalo, že keď som si doma kontroloval údaje z hodiniek objavil som max. tep na 184. Druhýkrát som náhodou usledoval cca po hodinovom behu sa začal môj tep prudko zvyšovať, t.j. z TF = 135 behom dvoch troch minút sa postupne zvýšil na 156, 170, 184 , tak som mierne spomalil čím sa tep vrátil na 150 a nižšie. Pritom som vôbec necítil žiadnu únavu ani zadýchaný som nebol, bežal som tak rýchlosťou 11 km/hod. ani búšenie srdca som si necítil. Neviem čím to je, či tester je v poriadku alebo je to normálne. Celé trvalo max 6 minút a ešte som dobehol cca 2,5 km domov.
  Môžte mi poradiť čo to mohlo byť. Prepokladám, že keď tep sa takto rýchlo zvýši nie je to najlepšie, ale behať by som nechcel prestať. Možno som to prehnal a usilovnosťou, ale 9krát za mesiac odbehnúť spolu cca 70 km nie je snáď tak veľa. Za váš čas a odpoveď ďakujem vopred.

 55. Tepová frekvencia sa síce ráta výpočtami, ale je individuálna. Ak nemáte ťažkosti ani so srdcom ani s dýchaním, zrejme je všetko v poriadku. Pre pravidelný beh v záťaži je lepšie poradiť sa s lekárom či je to OK. Maximálna tepová frekvencia okolo 170 by sa nemala prekračovať. Treba však myslieť aj na to, že ak pás je trocha voľnejší, niekedy by mohlo jeho upevnenie vyvolať pridávanie falošných tepov a potom to vyzerá že človek ide rýchlejšie.

 56. Vďaka za promptnú reakciu. Samozrejme, že tieto skutočnosti budem ďalej sledovať a možno prídem na to čo spôsobuje tieto divné údaje. Môže to byť slabá batéria, rušenie spojenia alebo ako ste spomenul aj nedokonalé upevnenie snímača. To by bolo to najmenej. Ja som v prvom rade bol trocha vystrašený, že keď tie údajo o TF sú pravdivé, že je to dôsledkom zdravotného stavu. Nerozumel som tomu ako sa môže tak v krátkom čase o toľko zvýšiť tep bez výraznejšej zmeny tempa behu a záťaže. Vyzeralo to veľmi nekontrolovateľne. Všetko dobré Vám prajem.

 57. JX naslepo vám neporadí vo fóre nikto, veci záležia od veku (ten vieme) ale aj od kondície, ako často ste behával, v akom teréne a tak ďalej. Vysoká tepová frekvencia je pri behu normálna, najmä do kopca nie je problém rýchlo sa dostať za maximálnu tepovku. Nemusí sa na to umierať, ale práve pre riziko je lepšie jednoducho to neriskovať. Ak nie ste zdatný športovec ale skôr rekreačný, tak o to väčšiu opatrnosť radím, najlepšie pridať pár konzultácií s trénerom.

 58. kupila som si hodinky na meranie TF v lidli a az dnes sa mi stalo ze mi klesol pulz tak zo 140 na 60 tak neviem ci to je hodinkami a ci by to vyreklamovali,a potom doma pri cviceni sa mi stalo to iste i ked som citila pulz az v hrdle,dakujem za radu

 59. Slavomirka pokles často znamená že nechytá signál. ruky s hodinkami veľmi vzadu. skús hodinky dať vpredu na bicykel. alebo zlý kontakt pásu. niekedy nie je dobrý kontakt a niektoré údery to nesníma. u báb býva lepšie dať to pod prsia nie na. neviem či to je na reklamáciu, najskôr over toto.

 60. Ahojte, ja som sa tiež rozhodla schudnúť, mám 22rokov, meriam 163 cm a vážim 61 kg, a nedarí sa mi vôbec schudnúť. A tak som sa rozhodla cvičiť, každý druhý deň – pol hodinky cvičenie doma na brucho, zadok a nohy a potom ešte beh – asi hodinku. Kúpila som si aj športester, a snažila som sa držať v rozmedzí tých 60-80 % MTF, meria mi to aj calorie a tuk, čo je fajn. Ale chcem sa spýtať, ak chcem schudnúť, ako často mám behávať? Chce to každý deň, či bude stačiť každý druhý? A časovo to môže byť tá hodina? Vďaka

 61. Ahoj Miro, čítala som všetky tvoje odporúčania. Ďakujem za všetkých za Tvoje rady :-). Ja mám tiež jednu otázku. Behávam cca 4 roky, nepravidelne. Samozrejme, ani ja nechudnem. Zistila som, že môj pulz pri veľmi pomalom behu je do 160. Počas behu aj po behu sa ale cítim príjemne. Viem že 160 je veľa. Rada by som sa dostala do aerobnej fazy. Keď ale behavam 4 roky, mam začať behať postupne 10, 15, 20 minúť ??? Ako mám natrénovať dostať sa do aerobnej fázy ? Je na to nejaká literatúra ? Ďakujem

 62. Katka beh nie je príliš aeróbna aktivita je zvyčajne vyšší než tých 70% maxima tepovej frekvencie. Preto sa na chudnutie nemusí vždy hodiť. Samozrejme športovaný človek nemusí tréning začať opatrne, ale primerane svojím silám. Ak ale behávaš a nechudneš, potom by som radil meniť jedálniček a nie tréning.

 63. Dobry den,
  dnes som si kupila sporttester Sigma PC 25.10 a hned ho sla otestovat pri behu. Snazim sa schudnut a tak som si na nom nastavila trening – fat burner – s prednastavenym intervalom tepu 55%-70%, a ake bolo moje prekvapenie ked som zistila ze pri akomkolvek pokuse o behanie je moj tep hned nad 70% MTF. Chapem teda spravne, ze pre mna momentalne beh nie je vhodny na chudnutie a mam skusit nejaky iny sport? Inak mam 28 rokov, 172cm a 64 kg a vsetky tieto udaje som taktiez zadala do sporttesteru. Dakujem za Vas nazor, s pozdravom Martina.

 64. martina áno, je to správne. na chudnutie je skvelá rýchla chôdza. beh by fungoval tiež ale to by chcelo trénera už asi. iné stravovanie tam treba, lebo ak pôjdete aj na nejakú formu diéty, po tréningu budete žrať čo nájdete a to potom nefunguje.

 65. Velmi pekne dakujem za odpoved, stravovanie sa snazim menit, uz viac ako pred pol rokom som vylucila vsetky sladkosti (tak raz za 2 tyzdne zhresim a dam si nanuk Mroz :-(,ale to miesto olovrantu napr.), konecne dokazem denne vypit nieco cez 2 litre vody a samozrejme zacala som pravidelne jest kazde 2,5 az 3 hodiny, ale ako tak citam vsetky clanky a komentare, budem sa musiet pohrat aj s presnym pocitanim pomeru bielkovin,sacharidov a tukov, pretoze asi tam je chyba :-( Prajem pekny den a vdaka za tieto stranky. Su uzasne!

 66. martina áno, počítanie živín je nutné. ísť len na celkovú hodnotu je zlé, lebo s nesprávne zloženými živinami môže byť (býva) strava príliš mastná a sladká. Potom je toho málo + málo živín + to ešte lezie aj “do tuku”.

 67. Dobrý deň, pán Veselý. V prvom rade musím povedať, že som váš veľký fanúšik a vaše rady ohľadom zdravého životného štýlu a stravovacích zásad , veľmi uznávam. Robíte vynikajúcu osvetu a hlavne si prajem, aby vás čítalo čo najviac mladých žien, ktoré sa v snahe schudnúť, uchyľujú k rôznym škodlivým diétam, ktoré len rozhasia ich metabolizmus a vedú k jojo efektu. Aj ja som si prešla svojou “chudnúcou” cestou a učila som sa na vlastných chybách.. Nakoniec sa mi podarilo získať postavu, akú som chcela- zdravou zmenou jedálnička a pridaním aktívneho pohybu (behu) a už viac rokov sa mi darí si to udržiavať. Len s jednou vecou s vami nesúhlasím. Vlastne ani nie s vami, ale s mnohými, hlavne slovenskými zdrojmi, ktoré sa nejako urputne držia mýtu- a to chudnutie v “v zóne spaľovania tukov”. Tepová frekvencia má pri tréningu obrovskú úlohu, ale čo sa týka zhadzovania hmotnosti, nejako sa zakorenilo, že ak sportujem s tepovou frekvenciou v zóne spaľovania tuku, tak schudnem viac, ako keď môj tep je vyšší. Toto nie je pravda a zahraničná športová a dietetická literatúra o tom už aj otvorené hovorí. Je síce pravda, že pri nižších tepových frekvenciách sa viac metabolizuje tuk, ako sacharidy, ale to má na chudnutie len malý efekt. Ide totiž o to, že pri chudnutí je viac podstatné, koľko kalórií spálime, nie spôsob, ako sa tie kalórie spaľujú. http://wlzine.com/fat-burning-heart-rate-myth-exposed/ Pripojila som jeden z mála referenčnych linkov a je ich na nete a v literatúre oveľa viac. Tepová frekvencia má určite nesmierny význam ako pre začínajúcich, tak aj pre aktívnych športovcov. Ale treba prehodnotiť, ako sa interpretuje čo sa týka znižovania hmotnosti. A nakoniec, aj vy uvádzate, ak sa nedarí schudnúť, keď človek športuje, treba sa pozrieť hlavne na jedálniček.

 68. Michaela v tejto oblasti sú stále trocha iné názory. ideálny postup je ísť na ergometriu a dať si odmerať pri akej záťaži človek efektívne odbúrava tuk. potom to je smerodajné, niekto to môže mať pri veľmi nízkej tepovej frekvencii, iný pri dosť vysokej.

  Pálenie tuku športom, samozrejme, nie je jediný spôsob chudnutia. Dá sa využiť aj to, že pri tvrdej záťaži sa skrátka minie viac energie, dostaneme sa do väčšieho mínusu a to určite pomáha.

  Ale. Mám dôvody prečo radím (v súlade s bežnou odbornou literatúrou) aby sa chudlo pri ľahkej záťaži.

  1. chudnutie v aeróbnom páse funguje, máme to overené viacerí.

  2. v nízkom pásme cvičenia sa aj začiatočník ľahko dostane do tréningu bez ťažkostí.

  3. mnoho obéznych má ťažkosti so srdcom. ľahší tréning je bezpečnejší a zároveň posilňuje srdce.

  4. v aeróbnom pásme na jeho začiatku sa cvičením vyvolá anorektický efekt, po tréningu sa v pohode dá nejesť, alebo jesť trocha. po tvrdšom téningu je riziko hypoglykémie a vlčiemu hladu.

  5. s nadváhou a obezitou sa potýka veľa ľudí po strednom veku, tých zaťažiť na 80% MTF si dobre neviem predstaviť. Možno tak po roku dvoch trénovania, ak ich to veľmi baví a ak to odporučí lekár.

  Takže to sú moje dôvody, ale jasné, ak človek trénuje tvrdšie je to efektívne. Ale nie pre každého. Takže vďaka za príspevok, čitatelia môžu zvážiť ktorý postup sa im viac hodí. Poznám ľudí čo chudnú veľmi tvrdými vytrvalostnými výkonmi, beh každé ráno v lese do kopca. Je to asi fajn ak to človeku sedí. Ja by som tak trénovať nemohol, napríklad.

 69. Vďaka za vašu rýchlu reakciu! Áno, súhlasím so všetkými uvedenými bodmi. Nakoniec, nič nikdy nie je “čierno-biele”. Každý by si mal svoj životný štýl, vrátane stravy a tréningu upraviť podľa toho, čo mu vyhovuje. Je dobré, keď existuje viac alternatív a človek si môže vybrať. A to sa pri chudnutí naozaj dá. Len sa musí chcieť. Vďaka a ešte raz, prajem veľa vašich ďaľších nadšencov a nasledovateľov zdravého životného štýlu.

 70. Dobry den,
  trosku ma matie fakt ze sa na vypocet TF pouzije taky jednoduchy vzorec. Nezohladnuje sa vaha, alebo vyska, ci BMI?
  Kedze som zaciatocnik co sa behu tyka, nerada by som si ublizila. Zatial trenujem rychlu chodzu prekladanu klusom a par minutovym behom nikolkokrat do tyzdna, ale uz som si pulzmeter objednala, lebo chcem dat treningu nejaky smer.
  Kde by som si mohla dat zmerat ergometriu? Je to pre neprofesionalneho bezca vobec nutne, naozaj vseobecny vzorec pre TF postacuje?
  Dakujem

 71. Veva ergometriu si zistite kde robia cez google, nech je to v regióne kde bývate. V Bratislave je to napríklad Klinika telovýchovného lekárstva a iné. Na amatérske behanie si nemyslím, že je to vyšetrenie potrebné. Určite neublíži. Pri chudnutí vám pomôže nájsť bod, pri ktorom najúčinnejšie spaľujete tuk. Ak začínate s behom nerobte to, ak máte nadváhu. A požiadajte trénera o pár lekcií.

 72. Zdravim, som byvala sportovkyna, mam momentalne 83 kg a snazim sa schudnut po detoch a operaciah brucha, od aprila sa mi podarilo 8 kg a na objemoch nejakych 10 cm vdaka pravidelnemu ucelovemu pohybu a planovanej strave. Mam aj sporttester, zo zaciatku som korculovala, bicyklovala a cvicila zumbu a na orbitreku. Tepova frekvencia sa mi blaznila medzi 110 az 1700 uderov/min, no nebola som zadychana ani unavena a ani svalovicu som nemala. Zacala som skusat beh, no naplasili ma vysoke frekvencie tepu, zacinam na 220 a koncim po 35 min na 150 uderov/min. Neboli ma pritom srdce, ani som neni dychavicna a ani nemozem povedat, ze by som nevladala, skor mam sok z tych cisel, jedine co ma prekvapilo bola bolest bedr.klbu na nohe, co je pochopitelne pri mojej vahe. Hrozi mi nieco z vysokeho tepu, ked nepocitujem ine potiaze, alebo len tazsie chudnem, ked palim rychle cukry?

 73. Robrab ak cvičíte pre chudnutie, držte sa odporúčaných čísel. beh nie je odporúčaný na chudnutie nikdy, riziko trvalého poškodenia kĺbov. ak plánujete ísť na vyššie tepové frekvencie, nikto vám nemôže dať záruku, že sa nič nestane. poraďte sa s kardiológom ak to plánujete skúšať.

 74. dobry den mirko,
  potrebovala by som poradit… nastudovala som si vasu stranku a uplatnujem rady do praxe. prekvapila ma nizka zataz pri pohybe, mylne som si myslela, ze cim viac makam, tym viac spalim. asi mesiac-dva som cvicila pri TF 132 (mam 31 rokov, kludova TF 70-72). potom som zacala chodit do zenskeho fitka na 30 minutovy kruhovy trening. ked sa da, chodim kazdy den s tym, ze kazdy druhy den stroje vynecham a cvicim len kardio. po dalsom mesiaci mi tam vypocitali, ze pre mna je efektivne cvicenie pri TF 156-168. Zda sa mi to vysoke pre spalovanie tukov. Navyse som za dalsi mesiac nielenze neschudla ale este priberam bez toho, zeby som nejako robila zasahy do stravy alebo prehresky. Je to uz niekolko kil, takze o narast svalovej hmoty rozhodne nejde. Som z toho zufala a demotivovana. Pls poradte.. Dakujem.

 75. zuzana kruhový tréning je výborný na kondíciu aj na chudnutie môže účinkovať. ak ale chcete zhodiť, tak je dobré naozaj sledovať tepovku aj pri tom kruhovom by som nešiel do najvyšších čísel. určite nesmiete cvičiť denne, treba regeneráciu. ak vám vypočítali tak vysoké čísla tak možno na to majú dôvod, konzultujte to s nimi. ale ak váha neklesá (presnejšie opasok!) tak niečo je zle. strava, priveľa pohybu, málo spánku…

 76. Dobry den, mam trochu problem s tepom rano, obcas mam cas prave rano a chcem si zacvicit ale tep mi uz pri mensej zatazi lieta na cisla okolo 175… pricom idealnu tepovku na chudnutie by som mala mat 140… mam aj rano sledovat tepovu frekvenciu alebo mam ist beznym tempom akym chodim poobede?

 77. Nikola tepová frekvencia platí stále. Ak na začiatku je vysoká, choďte pomalšie a pomaly sa to bude meniť. Na začiatku niekedy tepovka ide rýchlo hore a potom klesne.

 78. Ahoj Miro, mozu sporttester pouzivat aj tehotne? nemoze to nejako skodit babatku? Pred tehotenstvom som vela sportovala, ale teraz neviem, ci je to so sporttesterom bezpecne.
  Dakujem

 79. Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, ako postupovať, ked mám pri stredne náročnom cvičení na bežiacom páse( nebehám, skôr dosť rýchlo kráčam, potím sa dosť..) pulz stále okolo 70-85, nech sa snažím akokoľvek. V kľude mám tep 57/min. Kedže mám 21rokov, mala by som mať tep okolo tých 140 pri behu, ale na tú hranicu sa naozaj neviem dostať. Bojím sa, že sa mi potom tuky nebudú spaľovať a neschudnem. Pohybovú aktivitu vykonávam takmer pravidelne, s menšími prestávkami v roku.
  Dakujem

 80. Ela ak sa potíte a ste zadýchaná, tak máte asi chybné meranie pulzu. Napríklad snímač nemusí priliehať. Ak zadýchaná nie ste, tak cvičíte málo intenzívne. Skúste eliptický trenažér, bicykel alebo iný kardio stroj.

 81. Ahoj Miro,
  prosim porad mi s mojou frekvenciou. Ale od zaciatku…Minuly rok som drzala dukana, schudla som 12 kg (teda vazila som 70 kg, pri vyske 169, mam 40 rokov). Vtedy som stale sportovala, ci beh, plavanie a aj zumba. Potom som to krasne nabrala spat aj s urokami na 95 kg. Podotykam, ze som uz vyskusala vsetky diety a mam zhumplovany metabolizmus.Celu zimu ziadny pohyb.Ale povedala som si dost a konecne som zacala chudnut ako treba, mam aj tvoj online kurz, vsetko dodrziavam, pijem, jem a ide to pekne dole, cca
  1,3 kg tyzdenne Teraz mam 91,1 a verim si. Zacala som cvicit na orbitreku a vypocitala som si frekvenciu 117. Je to ok? Ake hodnoty si mam nastavit na sporttesteri? 117 +-3, min a max ? CI?
  Dakujem Ti za podporu.
  Bibiána

 82. Zabudla som napisat, ze na orbitreku vydrzim cvicit 60 min bez problemov, nezadycham sa, mozem rozpravat. Mam si pridat zataz?

 83. Bibiána 117 je celkom v pohode. Ak sa nezadýchate tak môžete trocha pridať. Presné určenie tepovej frekvencie je možné len po vyšetrení ergometria sa to volá. Ak cvičíte dlhodobo na orbitreku, telo si zvykne a potom pohyb vykonáva efektívne. Môže stáť za úvahu skúsiť iný stroj. Radšej pridajte tempo ako záťaž.

 84. Takze ked mam podla vzorca vyratane rozpätie 123 min. a 129 max, mam si tu minimalnu frekvenciu nastavit na 117 a max. na 129?
  Dakujem !

 85. Bibiána okolo tých 125 to bude optimálne, toľko hádže moja kalkulačka BMI. ak udržíte plus mínus tri tak super, ale až tak striktne to netreba brať, plus mínus 5 sa tiež nič nestane. aj podľa pocitu, ak vám je príjemne ísť na 130 tak je to v poriadku. Potom nastavete toleranciu plus mínus okolo tej hodnoty. čiže cieľom je dosiahnuť aby ste stále mala rovnakú rýchlosť práce srdca.

 86. ahojte, zacala som v podstate pravidelne behavat, takze pre moju informaciu a aj pre isty podnet k dalsiemu behu som si kupila sporttester suunto t3d. pri tejto prilezitosti som zistila, ze mam dost vysoky tep v klude – zvycajne 84, takze ked sa zacnem rozcvicovat pred behom mi to hned vybehne na 110 a nasledne pri pomalom behu (priemerka 4,2km/h) mam namerany tep okolo 180, ale nejako extra sa pri tom nezadychavam. Skusala som bezat aj pomalsie, no vtedy to uz nieje beh skor take cosi medzi behom a chôdzov.. takze cele zle. Neviem ako mam s touto informaciou nalozit.. behavat dalej tymto tempom a tep sa casom znizi ked sa vycvicim, alebo skusit nejaky iny sport zatial, co by som nerada lebo pri tomto fakt vypnem. Skusala som aj nordicwalking. No aj pri tomto sporte sa mi hodnoty v priebehu chvilky vystveraju na 178. tak neviem.. nejake tipy?

 87. evulik pre chudnutie stačí rýchlo chodiť pre beh kvôli kondičke neprekročiť MTF.

 88. Tj…opravte ma ak sa mylim, ze ak teda neprekrocim MTF a budem pravidelne behavat pripadne inak sportovat , kludova TF mi v priebehu 3 mesiacov moze kludne klesnut..dobre si myslim? ;) viem ze sa pytam ako skolacik, no vysoky tep mam uz pomerne dlho. Je fakt ze sporty som robila, ale aj to viac menej nepravidelne.

 89. evulik áno, všetky vytrvalostné športy vrátane chôdze to zvyčajne dokážu. Ja som niekedy 2003 mal u lekára kľudovú 100. Teraz mám bežne 55 a zmenilo sa len že som začal cvičiť. No a schudol :-)

 90. Ahojte ja som fitness instructor v gyme travim dost casu takisto som instruktor zumby a mam aj moje 2 male deti :) cize pohybu viac nez dost kondicku skvela , bmi, váha vsetko ok tiez mam hodinky dnes v gyme na bez. Pase dala som si ho na konci ako cool down ukazovalo tep 180 a 99% no neviem vladat som vladala na infarkt to nebolo uplne ok som bola. Osobne vieme kazda osoba inak cvici nie na každého platia dane tabuľky a výpočty :) inac skvela stranka ;)))

 91. dakujem,tak hadam sa to da doporiadku. vcelku mi momentalny stav vadi. ani neviem kedy som takto prepadla. Prechadzky mam pravidelne, dokonca ziadne pajdacky, ale celkom sviznu chodzu, vencim psika denne po lese minimalne hodinu. teren je roznorody, no ale asi “chodenie” uz na mna nema taky vplyv na “kondiciu ako iny aktivny sport. Nastastie sa nam oteplilo takze bycikle, behanie, plavanie, nordicwalking… vsetko sa da uz realizovat. Takze hor sa pohybovat :)

 92. Mirko este jednu vec, ako casto a ake sporty v akych intervaloch robis? :) dik

 93. Pozorne som si precitala vsetky prispevky. Tiez mam problem – pri bicyklovani na staciornom bicykli si drzim TF medzi 105-118, po asi 10-tich minutach zo mna zacne kvapkat pot – v tvari som cervena – ale inak sa citim o.k. a nie som zadychana. Spociatku som bicyklovala 25 minut, postupne som zvysovala az na 60 minut – avsak dycham stale rovnako – bez problemov. Je to o.k., alebo mam zvysit TF ?

 94. bubina ak cvičíte kvôli chudnutiu, choďte v odporučenej tepovej frekvencii.

 95. Mily Miro !
  Ano, cvicim, resp.bicyklujem kvôli chudnutiu. “Trapim” sa “uz” mesiac. Obcas sa citim unavena a dam si den volna, Ale inak ma to tesi a aj vaha sa uz na mna “usmieva”. Bicyklujem hodinu, TF si drzim v rozmedzi 106-120. Snazim sa vsak drzat pri dolnej hranici. Vcera vsak TF pomerne rychlo vybehla hore a mala tendenciu stupat do neziadanych vysok. A tak som radsej spomalila, resp. robila som si kratucke prestavky. Myslite si, ze by som mala pridat obtiaznost na bicykli aby TF nestupala hore ? Z 10-tich stupnov slapem na 6-ke. Dakujem za odpoved !

 96. bubina ak sa dá vyberať choďte radšej rýchlejšie ako ťažšie, aby ste sa držali na optimálnom čísle. Príliš vysoká tepová frekvencia nie je dobrá a ak sa opakuje aj pri malej záťaži treba pátrať po príčinách.

 97. Stale pokracujem v rannom bicyklovani /ak nemam od rana iny program/. Dva dni so bola nutena urobit pauzu a v snahe dohnat zameskane som bicyklovala o 10 minut viac, teda 70 minut miesto 60 minut. Bola som zvedava, co to urobi s vahou, teda ci bude ubytok väcsi ako pol kila. Nie, nebol. Sice od sameho zaciatku zo mna kvapkalo, ale zmena neprisla. Nevadi, zbieram skusenosti. Inak aj tie dva volne dni maju cosi do seba. Ak sa spravne stravujem vaha aj tak klesa. Tieto riadky pisem len preto, aby som sa podelila s mojimi skusenostami. A mozno niekomu pomôzu. A ak nie – aspon som sa “vykecala”.

 98. V mojom okoli ma vacsina ludi sporttestery Sigma a tie vypocitavaju max. tep takto:

  Muži:
  210 – „polovina věku“ – (0,11 x vlastní hmotnost v kg) + 4
  Ženy:
  210 – „polovina věku“ – (0,11 x vlastní hmotnost v kg)

  Pride mi to zaujimave uz len preto, ze ostatne vzorce, ktore som videl nezaratavaju hmotnost.

 99. caute, chcem sa opytat, mam 152,5cm, 78kg, obvod pasa 94. nic moc hodnoty, viem, a preto som sa rozhodla, ze schudnem… chodim pravidelne na bike, minimalne na hodinu. zamestnanie mam sedave. naordinovala som si taky trening, ze kazdy den 2,5 hodiny na bicykli, a potom 3x 10 brusakov, dalsi tyzden 3x 15 brusakov + 10 drepov, dalsi tyzden 3×20 brusakov + 20 drepov atd… piaty tyzden volno, streda volna. zacala som iba 1.8.2013, mam aj ten tepovy merac(kupeny v kaktus bike), takze si mylsim, ze som vybavena dobre. otazka znie, ci je takyto trening pre mna vhodny, aby som schudla bez jojo efektu… uz som drzala x diet, a som dost nestastna z toho, ze som vzdy skoncila na vyssej vahe ako som zacala. totiz akykolvek pohyb mi ide do svalov a tym aj do vahy a rozmerov…. chodila som 1,5 roka do fitcurves, ale ak som mala vysoky tep, islo to do svalov, ak som mala nizky tep, nechudla som, a dosiahnut tu hranicu potrebnu na chudnutie bolo narocne, lebo som sa vobec v tom pulze nespotila… a k tej strave. dost tazko sa obmedzujem, a tak som si povedala, ze denne vypijem 4l cistej vody, ovocie a sladke len doobeda a po 18:30 nejest nic. urobila som spravne? prosim poradte mi, nech nevyzeram ako velryba…

 100. dobšo obávam sa, že vo vašom pláne je dosť veľa slabších miest. bolo by to na dosť dlhé písanie, preto by som odporúčal, dajte si niekoľko hodín štúdia na tému jedenie aby ste vedeli čo ďalej. Tréning by som odporúčal zveriť profesionálnemu trénerovi, ktorý vám nastaví optimálnu sklatbu cvikov a naučí vás techniku. Dať si denne 2 a pol hodiny na bicykli si môžete dovoliť ak ste dobre trénovaná. Podľa mňa je to dosť veľa, môže vám odísť imunita.

 101. Zdravím, chcela by som sa opýtať. Pri behu mám tep 186 a mám 17 rokov, 55 kg. Nie je veľmi vysoký ?

 102. Jarka žiaľ, v behu sa nevyznám. Pri chudnutí sa neodporúča, takže som sa tomu nevenoval. Lepšie je poradiť sa s trénerom. Teoreticky by mohol byť v poriadku, pretože maximálna tepová frekvencia je 220 mínus vek.

 103. ahoj mirko,pred rokom som schudla vážením si potravín a rýchlou chodzou so sporttesterom 8 kg/ predtym som mala vahu od 74 do 78 celý život od puberty/. Teraz mám výšku 168 cm, 66 kg/ 33 rokov a dve deturence/.Už mi rýchla chodza nestacila tak som začala behavať a ešte robim aj cviky na brucho a drepy.Kedze mi už váha nejde dole dala som si pauzu aby si telo odvyklo od záťaže a od septembra chcem začať znova. A moja otazka znie : ked chcem dat dole este par kg /4-5/ mam chodiť alebo možem behať? Ak by som iba chodila mam pouzivať LKarnitin?už je tu tolko informácií že mám v tom zmatok. Plan mam že 2 dni beh alebo chodza /40 min/ a dva dni posilovanie doma / brucho, drepy, jednorucky/

 104. mimi na takéto otázky by bolo lepšie najať si trénera, sú to individuálne veci. Najmä ak váha stojí, môže pomôcť pestrejší tréning. Beh len v prípade, že bežíte správnou technikou a nerobí vám žiadne ťažkosti. Karnitin sa používa pred akoukoľvek kardio záťažou, teda aj pred rýchlou chôdzou. Či pomáha nie stále je úplne jasné. Zvážte aj množstvo cvičenia, 2 posilovacie dni a dva behy v týždni sa mi zdá na hranici, aby ste stihli regenerovať. Aj tu by profi tréner poradil viac. Je to individuálne.

 105. miro, bicykel mi nerobi problem, pravidelne bicyklujem uz niekolko rokov, a tiez nejazdim v jednom kuse tie 2,5h. ak je zle pocasie, vymenim bike za steper… chcem sa este opytat…. kupila som si ten merac sigma, a v kludovom rezime mam tep minimalne 70, zvacsa oklo 75 a viac… na nete som ale citala, ze optimalny tep je 50 – 60. ako ho dosiahnem? je ten moj tep nejakym sposobom pre mna rizikovy? co sa tyka stravy, uvedomujem si, ze to ma od dokonalosti daleko, ale mmtne nemam moznost to zmenit. snazim sa zaradit do jedalnicka desiatu a olovrant, desiata sa mi obcas podari, ale olovrant zatial vobec..davam si ale cas, kedze to myslim vazne s chudnutim, neznepokojujem sa, ked nedokazem zmenit vsetko hned naraz, ale idem na to postupne, hlavne aby som vydrzala…. za uspech povazujem uz to, ze viem pit. min. 2l cistej vody denne vypijem, co je fakt mega uspech, kedze nie tak davno som nevypila viac ako pollitra a to uz muselo byt, aby som tak vela vypila…

 106. dobšo tepová frekvencia je vec ktorú môže posúdiť len lekár, čo je normálne. znakom trénovaného človeka je že tepovka ide nižšie v kľude. ja mám teraz nejakých 56 v pokoji. keď som bol tučný, namerali mi 100 na EKG a to som nebol v strese. v posteli som mohol mať tak 80 – 90 ale necvičil som.

 107. Čauťe začal som cvičiť v posilke a zda sa mi ze mam vysoky heart rate zvycajne to byva tak okolo 175 mam 18 rokov tak neviem že či cvičím zle alebo to je len reč kondície ktorú momentálne nemám keď som teraz začal cvičiť na novo moj trening trva niak hodinu a pol + niake tie male prestavky po treningu sa citim v pohode spoteny jak ma byt :D netočí sa mi hlava nič uplna pohodka ale keď si napr. porovnám moj rate s kamosovim tak on ma aj o 10 menej môžte mi pls poradiť či teda zle cvičím alebo z čoho to spočíva ?

 108. Ado neviem odpovedať na takto položenú otázku. Ak cvičíte na čísla, tak by mal asi pridať na tempe alebo záťaži :-)

 109. Dobry den,
  rad by som ziskal nazor, co si myslite o maxime HR, ktore ide cez 200.
  Mam 30 r, 174 vysku, 70 kg HR v kludovom stave 60, a pravidelne behavam 1,5 roka 5-10 km 2x tyzdenne.

  laickym meranim (prsty na krku,hodinky) som si zvykol odmerat tep tesne po treningovych behoch, ked som skusal najlepsi cas… vychadzalo mi to niekde okolo 200.
  vcera som mal moznost vyskusat hrudny pas polar, a ten mi nameral 207 maximum HR.
  Je to ok? Alebo je potrebne navstivit sportoveho lekara?
  Vdaka za komenty

 110. Ahojte, akurát som si kúpila bežiaci pás. Mám 162cm a 54kg, potrebovala by som skôr spevniť postavu ako radikálne schudnúť. Začala som teda behať, ale po 20min som úplne hotová. Tak som začala rýchlu chôdzu a beh kombinovať, no viac ako 20min nevládzem. Tep mám okolo 90 – 107 vyššie sa dostane až pri rýchlom behu. Čo robím zle a ako by som to mala robiť správne? Vopred vďaka

 111. Akire odporúčam šport riadiť podľa odporúčaní trénera. Musí skontrolovať kvalitu techniky a navrhne tréningový plán. Ak to spravíte naslepo alebo len tak, je riziko, že budete bežať chybnou technikou. Nemáte síce zlé kilá, ale beh zlou technikou môže vážne poškodiť zdravie. Každopádne, treba začať s krátkymi porciami, trebárs 5 až 10 minút a potom každý deň trocha pridávať. Ako bude rásť kondícia, tak to pôjde stále lepšie. Na spevnenie postavy by som ale odhadoval, že skôr silové cvičenia by mohli byť efektívnejšie. Beh je trocha jednostranné zaťaženie.

 112. Xsharemox to záleží na tom, koľko vážite, ako ste trénovaný, aký je terén, rýchlosť… Nedá sa to presne povedať. Počítajte že tie 2 až 3 tisícky kJ za hodinu by to spraviť mohlo. Ale ak máte nadváhu, tak beh je rizikový pre možnosť zranenia.

 113. Dobry den, rada by som poprosila o radu. Nakolko dolezite je drzat sa tabulkovych udajov o max.tep.frekvencii? Mam 41 rokov, takze podla tabuliek by som mala mat max.tep 179 tepov. Ked beham na urovni 70% tejto MTF, intenzita zatazenia pre mna nie je dost vysoka ( len rychlejsia chodza). Ked sa rozbehnem na maximum mam MTF 188 tepov (merane sporttesterom). Mam sa riadit tabulkou alebo vlastnou skutocnou MTF? Je bezpecne, resp. nie je nejake zdravotne riziko ak sa budem riadit vlastnou MTF aj ked je vyssia ako odporucane hodnoty? Dakujem

 114. Hana presné čísla vám vie povedať len vyšetrenie ako ergometria. Na tomto webe sa venujeme chudnutiu a pri ňom platí, že stačí ísť na 60 – 70 percent MTF. Nepovažujem za bezpečné bežať viac ako MTF, ak to neodporučil tréner, ktorý vie čo robí a prečo. No a beh pri chudnutí tiež nie, zbytočná záťaž pohybového aparátu.

 115. Xsharemox, za minutu behu neschudnete nic, ani za hodinu. Z behu schudnete az ked sa pre Vas stane pravidelnou aktivitou – a po roku/dvoch uz vahu nebudete musiet riesit. A ako by povedal Miro, kazda pravidelna aktivita a kazde pravidelne jedenie s rozumom vedie k vysledkom.

  Hana, moja rada je podla toho ci pravidelne sportujete alebo len zacinate trenovat. V prvom pripade – urcite tabulky nezohladnuju vsetky moznosti.
  Ak chcete mat istotu ohladom max. tepovej frekvencii mozte skusit ergometru a poradit sa s lekarom.
  V druhom pripade – Taktiez treningom by sa mali hodnoty tepu znizovat – pri rovnakej zatazi. Osobne by som na zaciatku vobec nesiel do vysokych tepov, a 1-2 mesiace 3-4x do tyzdna zacat od 10min na konci po 1hod, daval len miernu zataz nech si telo zvykne. Pre Vas je podstatnejsie byt schopna ist aj o mesiac, dva .. desat nejakej aktivity, ako to ci dnes nenatrenovana ‘prebehnete’ 5km a riskujete nejaky uraz. Ked si pozriete lubovolny bezecky web, zistite ze predidenie urazu (tym ze zatazujete telo postupne) je najlepsi treningovy plan.

  Akire, ked ste zacali behat a ste po 20 minutach hotova, je normalne. zacnite 10minut a postupne pridavajte, hovori sa o pravidle 10% pridat kazdy tyzden. Takto sa za 4 mesiace kazdy vie dostat k tomu ze ‘odbehne’ pol maraton. Dajte si do googla treningovy plan na behania pre zaciatocnikov, je ich tam na tony. Kedze je uz jar, behanie vonku vas viacej rozveseli ako na pase.

  Miro Vesely, ohladom toho ci ‘schudneme’ pri nizkej alebo vysokej zatazi. Beriem Vase argumenty ze lepsie je odporucat nizku zataz, lebo ‘… treba plynuly nabeh, mensie riziko urazov’ na druhej strane v reale u mna platilo, ze pri nizkej zatazi (cca 5000km na bicykli rocne) som neschudol nic. Ako tu niekto pisal a s cim suhlasim, 3 hod. ‘chudnutia’ do tyzdna ktory ma 168 hodin na schudnutie nemoze mat taky vplyv ako uprava stravy. Na druhej strane, u mna sa potvrdilo, ze az zvysena zataz – beh na rozdiel od bicykla – dostala organizmus zrejme do rychlejsieho metabolizmu, a bez ohladu na to kolko kalorii pocas a po behu naladujem, 15kg islo dole. Takze potom sa clovek moze dostat (a dostal som sa) do opacneho extremu, ze musel som ukontrolovat vahu aby nesla prilis dole, lebo potom to uz slo na ukor vykonnosti – teda schopnosti dlho behat (>5hod)

 116. Mark intervalový tréning, kruhový tréning, striedanie šprint / chôdza, niektoré dynamické cvičenia sú určite veľmi efektívne, ale zároveň vyžadujú osobný dohľad skúseného trénera a vo vyššom veku možno aj konzultáciu s lekármi. Preto vo svojich radách vždy odporúčam tie postupy, ktoré ku výsledku vedú spoľahlivo – to znamená že sa človek dopracuje k výsledkom a nie ku zraneniu.

  Poznám návody na tréningy, ktoré by zabrali spľahlivo a vo veľmi krátkom čase, ale nerád ich tu zverejňujem, pretože chybné prevedenie môže spôsobiť zranenie s doživotnými následkami, alebo zlyhanie srdca. Je dobré, ak človek začne “mäkkým” tréningom a postupne samoštúdiom, alebo konzultáciami s trénermi sa dopracuje ďalej. Preto som rád, že ste sem aj vy napísal svoje skúsenosti. Tí, čo chcú ísť ďalej majú inšpiráciu a to aj s upozornením, že na vyšší level treba viac zabezpečenia.

  Pre tých, čo by o tom uvažovali, tak známe sú trebárs trhy s kettlebel. tam je riziko ťažkého poškodenia chrbtice pri nesprávnom cvičení. najmä ak vinou sedavého zamestnania je už “načatá” a pobolieva. Alebo rôzne tréningy ako HIIT tréning, kde sa tepová frekvencia môže v špičke príliš ľahko dostať nad maximum. Stačí horšie zastúpený horčík v strave, stredný vek, nedostatok tekutín a človek môže kolabovať. Alebo beh – zlá technika (až pričasto sa dá vidieť aj na maratónoch) po nejaký čas zdanlivo neprekáža a neskôr sa ukáže, že trebárs kolená alebo iná časť pohybového aparátu je trvale poškodená. Preto som v odporúčaní takýchto cvičení veľmi opatrný.

  Často ich propagujú mladí ľudia a najmä športovci. Tam platia iné biomechanické vlastnosti, než v prípade trebárs 50 ročného obézneho muža (alebo ženy), ktorý (á) by sa podľa takýchto rád mohli značne poškodiť.

 117. Ahoj,
  Mám 42 rokov, 90 kg, pulz v kľude zväčša medzi 45-55. Pravidelne športujem rôzne športy a behávam takmer každé ráno 5 km. V poslednom čase sa mi žiada behať vyššie tempo, ale pulz mi začal pri tempe cca 200 metrov za minutú vyskakovať nad 170. Je to problém? Alebo čo s tým?

 118. SB to je skôr otázka na trénera, ktorý vás už pozná. U trénovaného človeka sa maximálna tepová frekvencia počíta trocha inak, ako u netrénovaných.

 119. Miro Veselý Ďakujem za rýchlu odpoveď. Trénera nemám, športujem len pre vlastné potešenie a tiež by som potreboval čo to zhodiť. Ten pulz mi začal vybiehať len teraz pár týždňov, ale zaujímavé je, že sa napriek vyššiemu tempu a pulzu cítim fajn a užívam si beh. Len ma to vždy trochu vystraší

 120. SB vyšší pulz je asi pri behu normálny, ale odporúčam radšej sa poradiť s kompetentným trénerom, alebo lekárom. je možné, že to je v poriadku. ale tieto veci sú individuálne. ja radšej radím prílišnú opatrnosť ako mierne riziko. zmeny v pulze môžu byť spôsobené kondíciou, že sa rýchlejšie rozbehnete. ale niekedy aj pretrénovaním – na to ale tepovka v kľude neukazuje.

 121. Ahojte, ďakujem za podnetné info na celej stránke :) používam športtester, je to super vec :) odporúčam

 122. dobrý deň, chcem sa spýtať, či ten výpočet tepov pri cvičení je správny. mám 60 rokov, tep normálne okolo 79 a pri troche pohybu mám okolo 120, pri rýchlejšom aj viac. To sa mám fakt tak pomaly hýbať, aby som schudla? Ďakujem za odpoveď. Martina.

 123. martina áno, začnite naozaj tak pomaly, tep potom pôjde dole. ide o to vydržať pri chôdzi aj desiatky minút a to pri tak vysokých číslach vo vyššom veku už nejde. mama po 70 tiež pri bežnej krátkej chôdzi do obchodu mala aj 130 ale vrátila sa uštvaná a viac ako tých 5 minút by nedala. navyše ak beriete lieky na srdce (betablokátory) potom sa nemôžete riadiť tepovou frekvenciou, pretože lieky držia údery pod kontrolou. potom sa riaďte len pocitom a radšej prejdite viac času bez únavy a dýchania ako rýchlym tempom krátky čas. a ak beriete lieky, poraďte sa s lekárom, poradí vhodné tempo.

 124. Zdravím. Kúpila som si tiež športtester a začala som behať. Mám 38 rokov 160 cm a 60 kg. Nikdy som pravidelne nešportovala, behu som sa vyhýbala. Športtester mi nastavil tep v rozmedzí 124-140 t/min cca. Ale vyzerá to tak že chvíľu pobehnem a hneď pípa že mám spomaliť. Takto v podstate 40 minút len prechodím, z toho len máličko bežím. Dúfam že sa mi časom kondícia zlepší, lebo je to naozaj trapné že všetci okolo behajú len ja robím rýchlu chôdzu.Naozaj nemám viac behať ? Celých 40 minút si udržujem správny tep, tak dúfam že je to správne :)

 125. ivka podľa čísiel ktoré uvádzate asi nadváhou netrpíte a ak nemáte iné zdravotné ťažkosti, pokojne môžete začať behávať. Športtesterom si kontrolujte hlavne aby tep nešiel privysoko. Tepová frekvencia “na chudnutie” alebo na podporu srdca vás v tom prípade nemusí trápiť, to je naozaj len na rýchlu chôdzu. Ak už ale začnete behať dbajte na správnu techniku. Mnoho bežcov dnes behá s veľmi chybným držaním tela a sú z toho problémy, zranenia. Pár behov nech vás radšej riadi skúsený tréner.

 126. Ďakujem za odpoveď. Chcela som si udržiavať tep v zóne 65% ako ste písal, aby som chudla hlavne z tuku. Preto sa riadim podľa športtesteru. začnem teda viac behať, ale bude to skôr indiánsky beh, striedaný chôdzou kým sa mi kondícia nezlepší :)

 127. ivka ak si všimnete bežcov, všetci sú štíhli. Pri tak intenzivnom športe sa chudnutím zaoberať nepotrebujete, prípadné drobné kilá pôjdu dole. Určite tomu ale prispôsobte stravu, pri behu treba jesť viac a určite vhodné jedlo.

 128. Dobrý deň, chystám sa kúpiť si športtester.
  Vybrala som si Polar FT1 alebo Sigma PC25.10 Poraďte mi prosím.
  Mám 59 rokov a chcem viac športovať, kvôli nadváhe. Ďakujem

 129. Simona ja som mal polar a neboli ťažkosti. Myslím si že by stačil aj ten lacnejší sigma, ale nemám skúsenosť v tomto smere. Pre účel chudnutia by sa dalo možno uvažovať aj o nákupe v bazári a dá sa ešte viac ušetriť. Je to len orientačné meranie, nepotrebujete tie všetky funkcie ako používajú športovci. Držím palce nech vám to bude pomáhať.

 130. Ak mam velmi malo casu na cvicenie a potrebujem schudnut po porode da sa cvicenie zefektivnit na pat minut. Dakujem za odpoveded

 131. andy určite sa dá, dokonca niektorí predajcovia sľubujú, že s ich drahým nezmyslom stačí cvičiť len 3 minúty denne. V praxi ale za 5 minút je trocha problém spraviť nejaké rozumné cvičenie. Pred náročnejším tréningom treba zahriať telo a to je tak najmenej 5 minút. Začať hneď tvrdý tréning… Hmm… V niektorých knihách radia trebárs trhy s kettlebel ako intenzívne cvičenie na formovanie postavy. Ale ak to spravíte zle, vyformujete si akurát maródku. Takže ja by som sa prihováral k tomu, nájdite si 3 krát do týždňa po pol hodine a dajte si intenzívny tréning. Bude to lepšie.

 132. Celkom to tak s tymi hodnotami nebude, ved ak mam max 190 uz pri 50 az 70% teda pri pulze 90 az 130 by som mal chodnut co ale nie je beh ale rychlejsia chodza vpodtate stale by som mal spalovat co je blud lebo mam nadbahu… chudol som az ked som riadne behal so spalovacom a potil sa bezne s pulzom cez 170… po behu este trva kym sa pulz vrati pod 90 teda ak si hned nelahnete a nezaspite a teda este hodku po behu spalujete… je to individualne samozrejme ale s pulzom 90 ktory mam bezne pri to ked nieco robim by som neschudol ani za 20 rokov…

 133. marko každý človek má trocha iný bod pri ktorom optimálne spaľuje tuk, dá sa to presne vyrátať na ergometrickom vyšetrení. Väčšinou to býva niekde pri 60 až 70 MTF čo naozaj je pomerne mierny pohyb a pre účely chudnutia preto je rýchla prechádzka veľmi vhodným nástrojom, pretože je bezpečná. Beh pri nadváhe je diskutovateľný. Určite spáli viac energie a vďaka tomu sa aj chudnutie môže pohnúť viac, ale riziko záťaže na kĺby + možné zranenie nemusí každému vyhovovať. Vysoké percento ľudí čo začnú behávať to zakrátko vzdajú z rôznych dôvodov. A pre chudnutie potrebujeme niečo dlhodobé.

 134. A čo tak merať to rovno zariadením na meranie tepu? Napríklad hodinky? Fit náramky. Cvičím a počas toho mi v pohode odmerajú aktuálny tep. Nevravím že musí byť zrovna drahšie ako tie moje polar-a360-white nájdu sa aj lacnejšie variácie, ktoré splnia účel odmerať tep. Nemusím sa trápiť s vypočítavaním a ušetrené sekundy makám.

 135. Z vlastnych skusenosti by som doplnila:
  – hrudny pas je aj pre zeny s beznym poprsim (kosicek B-C) velmi zle pouzitelny, nepohodlny, zle meria, zavadzia – neda sa dobre skombinovat s podprsenkou, ak ma drzat na mieste tak zase brani v dychani…
  – spominane “vyletenie pulzu” na zaciatku cvicenia u mna pri optickom senzore zazracne nenastava (som uz ale trenovana), pritom hrudny pas ho ukazoval. Dovod – hrudny pas zacne spravne merat az ked sa clovek spoti, dovtedy elektrody nemaju uplne dobry kontakt a pas meria skor frekvenciu natriasania cloveka (napr. kroky pri behu). Ciastocne tuto nepresnost odstrani navlhcenie elektrod, ale to vacsinou nevydrzi tak dlho ako treba.

  Z aktualnych moznosti na meranie tepu by som urcite odporucila opticke meranie na zapasti. Mam to stastie ze mozem taketo veci testovat v praci zadarmo, tak som s tym robila rozne pokusy, merania na znackovych pristrojoch su rovnake alebo lepsie (ak mate problem zladit hrudak s podprsenkou) ako pri hrudnom pase, vyhodnotenie vidite kedykolvek priamo na hodinkach, tie vas vacsinou vedia aj vibrovanim upozornit na presun do dalsieho pasma. Mozete si zaznamy odkladat do aplikacii a sledovat ako sa postupne zlepsujete. Na sportovych hodinkach sa vacsinou da nastavit ako sa vam udaje maju zobrazovat, takze mozete vidiet jedno velke cislo s tepom – odpada problem s malymi pismenkami. Lepsie znacky maju taktiez vyriesenu viditelnost na slnku, pod vodou a pod. Cinske smejdy nebrat, niektore meraju odveci alebo maju velmi slabu vydrz (bateria odide po 1-2h). Treba sa zamerat na osvedcene znacky, napr. Garmin, Suunto, opticky senzor maju uz na zariadeniach za cca 150E, co nie je take hrozne.

 136. Dobry den,
  zaujimavy clanok, neviete nahodou poradit ci hrudne pasy vedia merat spolahlivo tep aj pri srdcovych arytmiach? Mam wpw a pri kardiotreningu mi par krat hodinky ukazali 240 (maximalku) a kardiolog si mysli ze to nie je velmi realne.
  Len ci nahodou nemate s tymto skusenost.
  Dakujem

  Mia

 137. Mia najpravdepodobnejšie je, že pás / hodinky merajú chybne. Dostať hrudné pásy, ktoré ukazujú tepovku presne aj s intervalmi srdcového rytmu dajú sa teda využiť s príslušnou aplikáciou. Bluetooth trebárs, len treba aby v údajoch bolo napísané, že to prenáša jednotlivé tepy. Zvyčajne tie rýchle tepovky na tréningu vzniknú tak, že merák sa približuje a odďaluje od tela a chybne to vyhodnotí ako pulz.

 138. Mam otazku ohladom maximalnej tepo ej frekvencii. Asi tak 8 rokov som zil dost aktivne , kazdi den- skoro kazdy 5-6km beh, liezol som skaly, bojova strelba, bojove sporty a podobne, posledne 4 roky som mal uplny utlm…nic… tento rok som zacal opat sa dostavat do formy, zacinam behom, rano cca 5km, plavat-cca 50min. Pouzival som Polar M400, momentalne M600. Trosku sa idem prisposobovat novym trendom a pri zistovani max tepovej frekvencii som dospel k vysledku 205. Mam 36 rokov, pracu mam monotonnu momentalne, v stoji. Niejako sa vymikam vzorcom a vsetkemu…alebo je to v pohode? Nameral som to sposobom behu po rovine a stupnujucim sa tempom po 2-3min. Pred behom som sa rozohrial pomalsim tempom 10min. Dakujem za rady.
  Tomas

 139. Maximálna tepová frekvencia je 220 – vek teda pre vás je to 184 tepov. Ak idete na viac, riskujete. Presnejšie čísla vám môže vypočítať lekár, je na to špeciálne vyšetrenie ktoré vám určí aj optimálnu záťaž.

 140. Dobrý deň Miro, mohla by som poprosiť o radu? V článku spomínate bluetooth hrudné pásy a ich možnosť spárovať so smartfónom, intel. hodinkami, či športesterom.
  Mám takúto situáciu. Mala som športtester s hrudným pásom, roky fungoval fajn, ale časom blbol vo vysokých frekvenciách, proste sa “pokazil”. A tak som kúpila bluetooth hrudný pás. Bez športtestera. Párovala som so smartfónom, lebo aj tak behám s telefónom. Zistila som ale, že mi to proste až tak nevyhovuje. Chcela som si ale ponechať tento hrudný pás, lebo je pohodlný a zdá sa mi byť zbytočné, kupovať zase niečo nové ako kompletku. Tak som hľadala o dušu, s akým náramkom, hodinkami, či športesterom ho spárovať, a ja osobne som v nižšej kategórii (do 40 eur) nenašla absolútne nič. Neporadili by ste mi prosím nejaké vhodné náramky či zariadenia? Asi ste sa tomuto venovali, keď ste napísali článok, tak možno máte prehľad. Vďaka moc.

 141. Maca venoval som sa tomu len toľko, že som si pred časom kúpil pás s hodinkami a používal. Teraz mám kúpený bluetooth. Veľké percento tých bežných pásov BY malo byť spojiteľné s bežnými zariadeniami, napríklad s orbitrekom, alebo hodinkami, skúšal som to párkrát a fungovalo to. Bluetooth pásy budú kompatibilné s bluetooth riešeniami ale tu už je otázka aký pás máte – je ich viac druhov a viem si predstaviť že niektoré značky môžu byť nekompatibilné. V tomto teda neviem poradiť. Môže to spolu fungovať a nemusí to byť napísané v technických parametroch. A naopak – môže to vyzerať že to fungovať bude a v skutočnosti môžu byť ťažkosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najnovšie pridané

Obezita a COVID-19

Obezita je stav, ktorý výrazne zhoršuje riziká súvisiace s infekciou koronavírusu nového typu SARS-CoV-2. V tomto článku si povieme podrobnosti. Aj na tomto webe sme

Ako začať chudnúť (správne)

Človek roky priberá a priberá. Potom sa niečo zlomí a príde ono rozhodnutie, že nastal čas. Ako začať správne chudnúť? V tomto článku si ukážeme

Čo jesť, keď chcem schudnúť

Otázka čo jesť, keď chcem schudnúť je jednoduchá a odpoveď na ňu je logická, ale zdĺhavá. Teda presnejšie – jednoducho sa to dá povedať, ale

Kolobežkovanie ako šport pri chudnutí?

Kolobežkovanie pri chudnutí poslúži výborne. Kolobežkovanie je niečo medzi chôdzou, bicyklovaním a behom. Pri behu a bicyklovaní zvyčajne nejaké bolesti pri športovaní zaznamenáte. Na športovej

7 nástrah, ktoré oslabia pevnú vôľu

Po nejakom čase disciplinovaného chudnutia sa často stane, že sa vám prestane chcieť. Pevná vôľa oslabne, ochabne a prestáva byť pevnou. Aby sa to nestalo,

Prečítajte si

Bellasin

Bellasin je ďalším z radu prírodných prípravkov, ktorý je na trhu už veľa rokov. Kto chce žiť zdravšie, chce počuť slovo prírodný. Bellasin je nutné

Obezita nemá štart

Nečakajte, že sa jedného dňa zobudíte, mrknete do zrkadla a ono pukne. Obezita prichádza rovnakým tempom ako starnutie. Denne sa vidíte v zrkadle a pritom

Cviky na chrbát

Ak sa rozhodnete pre niektoré cviky na chrbát, odporúčam vám, najskôr si dôkladne preverte, či pomáhajú. Ak máte známych, popýtajte sa ich čo cvičili a či

Ako schudnúť 40 kíl za 2 mesiace?

Lekári sa celkom jednoznačne zhodujú v tom, že rýchle chudnutie je nielen nezdravé, ale zvyčajne ani dlho nevydrží z viacerých dôvodov. Na tú tému sa

Delená strava

Jedným z  populárnych “riešení” nadváhy a obezity je aj delená strava. Rozšírila sa rýchlosťou fámy. Je to pochopiteľné – sľubuje jednoduché riešenie problému. Ni sa

Glukomer pri chudnutí

Testoval som, ako nás rôzne jedlá môžu ovplyvniť. Nielen náladu, ale aj hlad. Možno vám príde vhod tento praktický článok. Budem hovoriť o glykémii. Nebude

Chudnutie počas spánku

Nie raz som už zachytil senzačné informácie o tom, ako môžeme schudnúť počas spánku. Už pred rokmi sa dali také atraktívne texty nájsť v časopisoch pre kulturistov.

Hrubé chyby pri chudnutí

Základom väčšiny chýb pri chudnutí je neznalosť. Tučný človek si myslí, že niečo vie, a jedná podľa toho. Len nevie, že to nevie správne. Stačí

Polievky na chudnutie

O tom, že polievky sa na chudnutie nie vždy hodia som už písal. Problémom sú najmä zápražky, tuk, smotana, maslo a iné „povinné“ ingrediencie, ktoré z bežnej polievky

Aeróbne cvičenie

Tento druh cvičenia používame pri chudnutí najčastejšie. Pri aeróbnom tréningu sa cvičí v miernej intenzite záťaže. V nej majú svaly stále dostatok kyslíka. Z toho vychádza

Posilňovanie a odolnosť

Dnes sa nebudem zaoberať priamo chudnutím, skôr sa zameriam na cvičenie a jeho zdravotné súvislosti. Mnoho ľudí, ktorí majú nadváhu však má problémy, o akých

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.