BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Mám strach ísť do posilňovne

O posilňovni si asi každý kto tam ešte nebol predstavuje len nepresné veci. Často je to predstava, ako tam hory mäsa dvíhajú jednou rukou poltonové činky a druhou si špárajú v nose. Tešia sa, kedy príde niekto nový, aby sa mu vysmiali, alebo ho priamo šikanovali. Nie je to tak.

Do posilňovne chodia normálni ľudia, akých vidíte v meste. Neraz cvičia len krátko. Pár z ľudí v posilke býva skúsenejších. Často sú tam aj starší, ktorí sa chcú precvičiť k lepšiemu zdraviu. Aj tuční, ktorí pália tuk. Všetci raz začínali. Všetci poznajú ten pocit, aké je to byť nováčikom. Vidia, že začínate s tým, čo oni už robia - predsa sa vám za to nebudú smiať. To by sa smiali sami sebe veď máte spoločný cieľ.

Ak od nich niečo môžete očakávať, bude to skôr podpora, uznanie, posmelenie. Nebojte sa ak treba niečo spýtať.

Niektorí ľudia sú pri cvičení  tak sústredení, že si vás ani nevšimnú. Je to podobné, ako v električke či autobuse. Aj tam sme nútene tak trocha v intímnej zóne niekoho iného. Vtedy je zvykom veľmi sa nedívať. Podobné je to v posilňovni.

Ak potrebujete schudnúť, nemusíte ísť do posilňovne ani raz.  Stačia vám rýchle prechádzky. Činky a stroje sú síce tiež fajn, ale cvičenie s nimi má iné priaznivé účinky. Chudnutie to príliš neovplyvní. Na chudnutie je chôdza ideálna.

Takže začnime tu. Predpokladám, že na prechádzku sa nehanbíte ísť. Potom je problém vyriešený. Ak áno, tak môžete cvičiť na chodiacom páse, alebo stacionárnom bicykli doma. To je všetko, čo potrebujete spraviť.

Výhody cvičenia v posilňovni

 1. Ak sa vyberiete do fitka, tak zvyčajne ten čas využijete na cvičenie. Naproti tomu ak cvičíte doma, je možné, že rodina vás bude vyrušovať a odvádzať pozornosť od tréningu.
 2. Vybavenie o fitku býva profesionálne. Stroje majú lepšiu kvalitu aj ergonómiu. Preto aj "hlúpy" stacionármy bicykel bude lepší v posilovni, ako nejaký bežný čo by ste mali doma.
 3. V posilňovni budete mať k dispozícii veľa rôznych strojov. Nebudete odkázaní na cvičenie jedným. Pohyb je tak oveľa pestrejší.
 4. Dosť často sa s niekým zoznámite a začnete chodiť cvičiť spolu. Taký sparring partner pomáha proti lenivosti.
 5. Počasie. Ďalšie výhoda. Ak prší, alebo je horúčava, klimatizované zariadenie vám zruší výhovorku.

Takto by sa dalo vo výpočte pokračovať. Nebudem to robiť. Skúste a uvidíte. Niekoho to začne baviť a niekomu to nevyhovuje.

Dnes je dosť silný trend cvičiť v prírode. Vôbec nebude čudné, ak si proste niekde v parku prinesiete vybavenie a zacvičíte si. Je to zadarmo a má to svoje výhody. 

Na posilnenie sa dá využiť SM Systém - stačia vám laná. Ten naozaj nemusíte ísť cvičiť do nejakeého zariadenia.

Ako na prvú návštevu v posilňovni?

 1. Vyberte si zariadenie podľa možnosti také, ktoré máte blízko od bytu, alebo od práce.
 2. Uistite sa, či vám vyhovujú ich otváracie hodiny.
 3. Choďte tam, spýtajte sa na podmienky návštev a cenu za jednu návštevu.
 4. No a potom už môžete prísť cvičiť. Nekúpte si hneď permanentku, najskôr pár návštev vyskúšajte, či je v posilňovni čisto, či tam je príjemná atmosféra, či netreba čakať na malý počet strojov, alebo činiek.
 5. Žiaden strach z neznámych strojov. Personál posilňovne vám všetko ukáže - tí ľudia tam sú nato. Ukážu vám správne použitie strojov, navrhnú vhodný tréning. (Ideálne je však na to mať osobného trénera, aspoň na začiatok. Možno vám dajú tip na niektorého osvedčeného - ak tam priamo nesedí.)

Pri prvých návštevách sa nebojte na čokoľvek spýtať. Máte na to právo, je to v cene. Ak vám neodpovedia ochotne a príjemne, proste choďte do iného fit centra. Nebudete predsa platiť ľuďom, ktorí nie sú príjemní. Sledujte, aká je tam atmosféra.

Počítajte s tým, že v posilňovni je zvykom prezliecť sa. Čisté pevné tenisky a pohodlné oblečenie sú samozrejmosť. Oblečenie si nevezmite veľmi teplé, zahrejete sa hneď na úvod :-) Je dobré mať so sebou uterák - budete si líhať na lavičky a žinenky neraz aj tvárou. Tak aspoň symbolicky trocha hygieny. K tomu fľaša vody, na pitný režim treba myslieť pri cvičení viac, ako inokedy.

Je ohľaduplné, ak do posilňovne prídete osprchovaní. (V každej je mimochodom k dispozícii sprcha.) Pach starého potu je nepríjemný, neobťažujte ostatných. Lepšie je riadne sa osprchovať. Myslite na to, že hlavne obézny človek sa často intenzívne potí, ak celý deň sedíte v práci a potom by ste išli do posilňovne, nemuselo by to byť práve najlepším nápadom.

A teraz to hlavné!

Strach z toho, že začneme cvičiť môže byť reálny a aj silný. Prekonáte ho jediným spôsobom: spravíte presne to, čoho sa bojíte.

Rýchlo zistíte, že sa nič nedeje, nikto si vás nevšíma a všetko je v poriadku.

No strach v skutočnosti môže byť aj skrytá výhovorka.

 • "Nechce sa mi" - to znie hlúpo. Nedá sa na tom stavať.
 • "Bojím sa" - to už obsahuje čosi závažné, čo treba rešpektovať.

Preto si vždy úprimne overte, či celé to okúňanie sa nie je len taktika, ako oddialiť chudnutie.

Napísal
Miro Veselý 
6. januára 2019
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.