Najskôr schudni, potom cvič

Píše Miro Veselý od roku 2004. Info...

Lenivosť, pohodlnosť. Správanie človeka. O správaní sa vieme, že je vecou návyku. Správanie možno regulovať trénovaním, správanie sa podlieha návykom, ovplyvňuje ho okolie, nálada.

Ak si niekto kúpi mäkké kreslo, dobre sa mu v ňom sedí, nechce sa mu pri ňom stáť. Aj v práci sedí na pohodlnom otáčacom kresielku. Na kolieskach, takže netreba vstávať ak chceme prejsť meter ku skrinke. Neskôr si náš sediaci kúpi drahé auto s iným mäkkým kreslom…

Postupne nejeden človek úplne odbúra zo svojho života pohyb – akurát prejde tých pár krokov z bytu do auta, z auta do práce a späť. Nazve sa to životným štýlom úspešného človeka. Možno blahobytom. To znamená sedieť celý deň v práci, večer pri televízore, v noci ležať.

Obmedzením aj malého pohybu sa však postupne začne strácať aj svalovina. A tak človek postupom rokov slabne. Neuvedomí si, že ochabuje. Akýkoľvek – aj bežný – pohyb mu však robí čoraz vážnejšie problémy. Bez žartovania – človek bez pravidelného pohybu naozaj už nevládze ani chodiť. Prejde pár metrov a už cíti silnú únavu. Najradšej by znova zasadol. Ak musí ísť dlhšie, zadýcha sa.

Alebo už pri sadnutí si do hlbokého kresla tuší, že bude mať problém vstať. Vstávanie z kresla je pre slabulinké svaly námahou…

Samozrejme, že v takej situácii sa energetický výdaj organizmu zmenšuje a človek začne zákonite priberať. Obezita to celé iba zhorší. Desiatky kíl slaniny treba z kresla zdvihnúť a všade nosiť. Je to ako ťažká činka. Aj najmenší pohyb má za následok zadýchanosť, naozaj veľkú únavu. Bludný kruh, z ktorého nie je ľahké východisko.

Už vám vŕtali zub?

Riešenie tejto situácie je podobné, ako keď vás bolí zub. Musíte ísť k zubárovi, ktorý vám spôsobí ešte väčšiu bolesť, aby to celé skončilo. Mnohí sa preto zubárovi dlho vyhýbajú… Podobná situácia nastáva aj pri obezite. Ak chcete schudnúť, musíte začať robiť práve to, čomu ste sa roky vyhýbali. Musíte obmedziť papu a mali by ste začať s pohybom. Úprava stravy spôsobí chudnutie a cvičenie ho mierne urýchli a zlepší kondíciu.

Aj keď to píšem často, zopakujem to znova: mnoho ľudí sa snaží chudnúť tak, že cvičia 3× do týždňa. A nič. Samotným cvičením sa nedá chudnúť. Nutnou podmienkou je úprava stravy. Keby ste chceli chudnúť len cvičením a pritom jesť "nezdravú" stravu, museli by ste denne niekoľko hodín podávať vytrvalostné výkony na hranici ohrozenia života. Súčasná strava je tak vysoko energetická. Žiaľ.

Tučný človek si, samozrejme, nevie a ani nechce predstaviť, že by čokoľvek malo narušiť jeho pokoj a pohodu. Je fakt, že "pohody" s nadváhou a nízkou kondíciou zas až tak veľa neužije, ale aj tak šport znamená ten nechutný, dávno zavrhnutý, lebo únavný, pohyb!

Pre človeka, ktorý pohyb odmieta môže byť východiskom z obezity začať chudnúť len úpravou jedálneho lístka. Potom, čo sa zbaví tých najťažších kíl, môže časom začať uvažovať, že by začal aj cvičiť.

Aj ja sám som skôr z kategórie ľudí, ktorí pohyb neznášame. Načo sa mám pohnúť, ak môžem ležať? Asi tak sa dá charakterizovať základný postoj. Kým som bol tučný, zadýchal som sa už pri (pomalom) vyjdení po schodoch na prvé poschodie. Schody ma ničili. Išiel som tempom starenky z Mr. Beana a viac som sa ťahal pomocou držadla, než by som išiel. Takmer okamžite som bol zadýchaný. Koncom druhého poschodia som bol na hranici infarktu, ak som nešiel naozaj veľmi pomaly. Pot všade na tele. Ešte horšie bolo pobehnúť 20 metrov na električku. Tak priatelia – to nie! Pobehnúť by som bol ochotný len keby tam miesto električky stála sanitka. Neviem totiž, či by ma v električke ešte vzkriesili. Zadýchanie, bolesti kĺbov… Po takom zážitku vám môže ktokoľvek hovoriť čo chce, ale šport si okamžite zaradíte do šuplíka "teror, mučenie, vyhýbať sa!". A rezolútne som odmietal akýkoľvek pohyb, nech sa deje čo chce. Schudol som len pomocou regulácie stravy. Viem, je to nesprávny prístup, stratil som časť svaloviny, ale v tom čase som proste odmietal akýkoľvek pohyb. Radšej ostať tučný a zomrieť na to. Asi taký vzťah som mal k pohybu. A určite má podobný vzťah aj mnoho iných tučných ľudí.

Momentálne mám takú kondíciu, akú som nemal ani v dvadsiatke. (Mám 42 rokov.) Do piateho poschodia vyjdem svižným krokom prakticky bez výrazného zadýchania. Pobehnúť pár desiatok metrov nie je problém. To všetko sa stalo len tým, že už nenosím 40 kilovú činku v podobe slaniny. Bez väčšieho sebazaprenia chodím posilňovať, aby som rekonštruoval svaly, ktoré som si redukčnou diétou bez cvičenia značne oslabil.

Človeka, pre ktorého je aj bežná chôdza veľkou námahou sa bude pohybu vyhýbať úporne. Preto ak patríte k tým, ktorí cvičenie zaznávajú, nenúťte sa doň. Začnite chudnúť len úpravou stravy a pohybu povedzte "možno neskôr".

Nie je to správne, lepšie je chudnúť úpravou stravy a zároveň cvičiť. Ale pre niekoho sú tieto dve podmienky jednoducho priveľa. Lepšie je začať chudnúť "nesprávne", ako nezačať chudnúť vôbec.

Keď schudnete, možno vás začne baviť byť aj zdravšími. A potom bude ďalším krokom, ako si vylepšiť svoj stav je práve cvičenie. Pre ľahkého človeka je slovo cvičenie oveľa menšia nadávka ako pre "kulturistu", ktorý roky posilňuje len s činkou zo slaniny, ktorú nosí v "mŕtvom ťahu" na vlastnom pupku.

Tučný nemôže to, čo štíhly…

Pre človeka s veľkou nadváhou nie je dokonca ani jednoduché vybrať si vhodné druhy cvičení. Najmä v strednom a vyššom veku, už sa nedá počítať s tým, že by cvičil tak, ako zamlada. Pri veľkej hmotnosti by veľmi trpeli kĺby a chrbtica – určite nie je dobrým nápadom šport typu beh, alebo agresívnejší aerobik, skackanie, či dynamické športy. Ostávajú tak na výber nejaké tie prechádzky a možno silové cvičenia.

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu všetky informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Dátum aktualizácie článku: 28. marca 2006

 

Komentáre k článku: Najskôr schudni, potom cvič

 1. matto10 28. marca 2006

  ja trenujem 5 krat do tyzdna a stale nechudnem, skusam aj obmedzit stravu ale stale to nepomaha

 2. anona 31. marca 2006

  keď som si kúpila hyperaktívneho psa – teriéra, ktorý hneď, ako sme vonku pri niekom zastali, začal hysterlicky štekať, skákať a potom aj hrýzť, tak som po jednom roku mala takú postavu, že nik nechápal, a bolo to tromi hodinami denne tvrdej a rýchlej chôdze… nemusíte až taký extrém, no spôsob si každý nájde keď chce…

 3. simonecka 10. augusta 2006

  toho nazoru som teda neni.cvicit treba.vzdy je lepsie malo,ako nic.zacat treba len miernimi cvikmi,alebo dennou co i len 5 minutovou prechadzkou.cvicit,teda hybat sa.nemusi sa hned nabehnut do posilovne.aj ked uz clovek spravi denne jeden drep.po mesiaci spravi dva,alebo 10..a po roku?ja cvicim aj napriek tomu,ze mam 90 kg a 5 tyzdnov pred porodom.je to len pol hodinka denne.ale hybem sa.a tiez som zacala len prechadzkami vonku,kt. trvali 10 min.len kolecko okolo bloku,potom lahke jogove cviky..a nejaky stepper.tiez 10-15 min.takze treba sa zacat pomalicky hybat,aj ked je to len minimalny pohyb na vyse..vzdy lepsie ako nic

 4. simonecka 10. augusta 2006

  samozrejme,ze s takeho minimalneho pohybu sa schudnut neda.ale prekrvia sa stuhnute svaly,a srdiecko moze lahsie bit.clovek sa aj z minimalneho pohybu stava po case vitalnejsim,aj nepriek velkej nadvahe.no a ked ma clovek viac energie,ma viac sily sa popasovat z jedlom a chudnutim.

 5. Ema 15. augusta 2006

  neviete mi poradit nejake riesenie na velke brucho.skusala som dennodene brusaky,posilku,upravenu stravu a nepomohlo

 6. Miro Veselý 16. augusta 2006

  Ema: riešením je dovzdelať sa v téme chudnutia. brušáky a cvičenie nepomôžu samé o sebe a stravu treba vedieť upraviť.

 7. fazulka 23. augusta 2006

  Môžem potvrdiť. Akonáhle som pár kíl schudla a začala som byť pohyblivejšia, automaticky som začala mať chuť cvičiť, čo som včera úspešne zavŕšila (či skôr započala :) prvou návštevou posilňovne. Teda už som tam kedysi chodila, ale vtedy to bez zmeny stravy nemalo žiaden efekt, hoci posilovanie mi ako šport vyhovuje.

 8. Rebecca 27. augusta 2006

  Tiež sa pridavam k nazoru že začať sa zdravo stravovať a súčasne začaťcvičiť je priveľa a človek väčšinou zlyhá.Prvé dva tri týždne sa netreba do pohybu nútiť maximálne malé prechádzky,tie postupne predlžovať a po schudnutí prvých kg pridávať pozvoľna pohyb.Ja som takto začala,vyše roka denne pol hodiny rotoped,teraz cvičenie na hudbu.Tak dva,tri krátdo týždna,asi 40 minút.A ešte posilujem svaly na rukách 1kg činkami.Do ničoho sa netreba nútiť.Nejde začať zo dňa na deň cvičiť s nadváhou 32kg,poznám to prešla som tým.Ale po schudnutí 4-5kg je pocit z polhodinovej prechádzky úžasný.Hlavne sa nevzdávať,aj mne sa nechce,ale po rokoch chudnutia pri telke s niečím na tanieri je toto jediná správna cesta.Veľa šťastia!

 9. bodka 19. októbra 2006

  Ja som skusila iny postup. Uvedomila som si, ze mam par kil navyse. Drzat na uzde svoje chutove kanaliky sa mi nedarilo, tak si hovorim: Da sa zit aj s par kilami navyse, ale clovek sa musi udrziavat pohyblivy. To sa pritom vizualne nejake to kilecko strati. Tak som zacala najprv cvicit. Fucala som ako masina. Nebolo to nic nasilne. Najvacsie nasilie na sebe som musela vyvinut na dostavenie sa na cvicenie.
  Po kazdom cviceni som sa citila pohyblivejsia, plnsia energie, spokojnejsia. Vraj cvicenim a pohybom sa do tela vyplavuje hormon “stastulin”. Mali sme vyborne cvicitelky, ziadne nasilne aerobikove cvicenia. Trochu kalanetiky, trochu aerobiku, trochu strecingu a nakoniec relaxacne cvicenie. Perfektne. Len neviem, kde sa stratili nase cvicitelky.
  Po kratkom case som zmenila aj stravu a o rok som bola fit, stihla, pohybliva a stastna. Schudla som asi 15 kg. Potom sa zmenila telocvicna, bolo mi to daleko, prestala som chodit cvicit a teraz asi po 10 rokoch si to potrebujem zopakovat.

 10. Sandra Suchánková 16. novembra 2011

  Celé je to hlavne o zdravom životnom štýle, ja mám tiež kamarátku, ktorá neustále len priberala, stačilo jej sa napiť vody a bola doslova plná. No však začala s niečím úplne iným. Objavila novinku S BODY tréning, ktorý jej pomohol vyformovať si postavu, zpevniť držanie tela, odbúrať podkožný tuk, odstrániť celulitídu a urýchliť metabolizmus v neuveriteľne krátkom čase s obrovskými výsledkami.

 11. Miro Veselý 16. novembra 2011

  Sandra ale to je predsa absolútna bomba! Nakoniec sa možno ukáže, že ten tréning pomáha odstrániť aj rakovinu, každý pri ňom omladne (najmenej 5 rokov jedno cvičenie) ženám spevnejú prsia a mužom erekcia. A ak bude cvičiť dosť ľudí, tak to navodí aj svetový mier. Skvelé!

 12. Jura 19. novembra 2011

  :D slovaci su moc upisany neni,
  Miro dakujem za vsetky informacie idem do toho, v marci som prestal hulit teraz je na rade tučihmota :)

 13. Už som začal 26. februára 2013

  Pre začiatok vyňať z jedálnička cukor, bielu múku, biele pečivo, všetky údeniny, ak už sa nedá, tak výrazne obmedziť, a čím viac pohybu, bicykel, rýchla chôdza, aspoň hodinu až dve denne…

 14. Dušan 9. mája 2014

  dobrý deň všetkým,dovolím si napísať svoju skúsenosť,ktorá je asi iná….Pred rokom som mal 110 kg,teraz mám 92….a jem ako predtým,(vrátane sladkostí!)neberiem žiadne prípravky…Môj recept je úplne jednoduchý….Chodím behať,pričom beh trvá vždy viac ako 30 min……Okrem toho,že som dal dole váhu,prestal ma bolieť chrbát,tlak mám 120/80….. Ak by to náhodou niekoho zaujímalo,mám popísané dni keď som bol behať a koľko som behal….takže moja rada je: premôž sa,začni pravidelne behať,viac ako 30 minút a nechaj sa prekvapiť,ostatné nerieš….

 15. Miro Veselý 9. mája 2014

  Dušan gratulujem k skvelému výsledku, beh je šport ktorý robí z ľudí štíhlych, to vidieť na postave každého bežca. Žiaľ, samotný beh je ako prostriedok na chudnutie skôr nevhodný, je riziko zranenia. Takže je fajn, že sa vám darí a nech to tak zostane.

 16. Petra 6. júla 2014

  Ja som chodila do posilky 1,5 roka (MIN. 4 x do týždňa)…mala som trénera a stravovala som sa podľa jeho jedálnička…Navyše som vynechala bielu múku, biele pečivo, cukor…alkohol vôbec nepijem…Po roku a pol som na tej istej váhe, takže som sa rozhodla, že tam chodiť už nebudem, radšej si zacvičím na doma…a ušetrím peniaze, avšak v decembri ma zase čaká krik mojej endokrinologičky, že som obézna a že mám schudnúť 16 kg…chcem začať behať, avšak som dosť skeptická, či mi to pomôže…

 17. peto 6. júla 2014

  Moja skusenost ..115.6kg povedal som si dost,zmenil som stravu od zakladu 5x denne jem zdrave vyživne jedla vela zeleniny ovocie…od 1.1.2014 som sa začal stravovat zdravo,a išlo to.v polovičke aprila 102kg …sadol som na bicykel a makal 35 až 60 km skoro denne samozrejme kontrola tepu ! Večer 10 min cviky na brucho…6.7.2014 88.5kg…..!!! Ide to len je to nakladne na zmenu šatnika…. heh…drži prsty každemu kto ma pevnu voĺu…

 18. Miro Veselý 8. júla 2014

  Petra ak ste obézna, rozumnejšie by bolo, keby ste nečakali na krik endokrinologičky. Skúste sa venovať vhodnej strave a choďte na rýchle prechádzky. To pomôže a do decembra môžete dosiahnuť také výsledky, že vašej lekárke (aj známym) popadajú sánky. Ale beh by som pri nadváhe radil neskúšať. Riziko zranenia je priveľké. Pokiaľ ste sa rok a pol stravovali podľa jedálnička a nemáte výsledky, potom je jedálniček asi dosť zlý. Alebo ho chybne používate.

 19. Gabika 13. marca 2016

  Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na jednu vec: viac krát napr. keď som si zlomila ruku, tak som do vtedy chodila pravidelne cvičiť a aj doma(ruku som si zlomila pri korčuľovaní), jedla som celkom zdravo, ale neschudla som. a keď som si zlomila ruku:(, tak som čo je veľmi zaujímavé začala chudnúť, aj keď som jedla oveľa viac nezdravého, jedla som viac a vôbec som necvičila. aj chodila som menej. tak to išlo celé prázdniny. potom som začala zdravšie jesť a teraz už aj cvičím, schudnem síce, ale teraz viem prečo, a vtedy neviem prečo. viete mi to prosím vysvetliť????? je to zvláštne, ale mne sa také stáva celkom často. ale ja sa snažím nejesť nezdravo, lebo mi to škodí a nechcem si ubližovať. len či to viete nejako vysvetliť. teraz cvičím a snažím sa jesť zdravo. aj keď dosť často pijem džúsy aj ovocie jem, ale viem, že pri chudnutí sa to nemá, ale ja nechcem nejako veľa schudnuť, iba 6 kg, a 4 dám dole keď veľmi chcem, takže. a bez ovocia mi chýba energia… Ď.PS: je možné, že by to bolo zo svalov, ale mne išli hlavne na pohľad dole tuky!!!! :OOOOO ???????????????? Krásny deň želám!

 20. Miro Veselý 13. marca 2016

  Gabika z takéhoto popisu ťažko odhadovať čo sa deje. Choroba alebo mžno aj zlomenina je pre telo záťaž a aj keď necvičíte, telo má veľa práce s nápravou škôd. V praxi to potom znamená že počas chrípky či inej choroby síce necvičíte ale ani nepriberiete. So zlomeninami skúsenosť nemám. Môže byť v hre aj iný faktor trebárs ak ste doma že niečo iné jete / pijete ako keď ste von.

  Cukor pod názvom džús by som však určite neodporúčal popíjať, to sa v tele mení z časti na tuk a to nie je to čo chcete dosiahnuť. Ak vám chýba energia, lepšie je siahnuť po pomalších sacharidoch, trebárs na raňajky ovsené vločky, alebo celozrnný chlieb.

 21. Gabika 14. marca 2016

  Veľmi pekne Vám Ďakujem. ani som nevedela, že sa džús z časti mení na tuk!!!!!! Ď. Posnažím sa zmeniť to. a ešte jedna otázka, asi to sem nepatrí, ale čo hovorite na kustovnicu čínsku? čítala som chvály, ale aj opačne… :)

 22. Miro Veselý 14. marca 2016

  Gabika v džúse je hlavne fruktóza a tá nám môže pri chudnutí robiť problémy. Čo sa týka goji tak na to názor nemám.

 23. jana 24. marca 2016

  poradite aj mne ? cvicim asi dva roky, z toho rok pravidelne,,, moja vaha bola 52 kg /19,3 tuk/55,4 voda/39,4 sval v %..pri 165cm . teraz mam 56kg /14,7 tik/58,6voda/44,6 sval…. a prijem potravy alebo jedalnicek je skoro rovnaky…. ranajky ovsene vlocky s chia semienkami a jablkom nasledne po dvoch hodinach idem cvicit ,potom si dam tvarohovo bananovy koktejl, potom obed polievka zelenina a vecer uhorka cotage…. je to spravny postup? co treba zmenit aby som sla s vahou na 52 bez toho aby ubudla svalova hmota %…. a nenaberal tuk… poradte dakujem…

 24. Miro Veselý 24. marca 2016

  jana podľa čísel máte okolo 15% tukového tkaniva, tam neviem či je veľmi čo chudnúť. Rastie vám množstvo svalovej hmoty a klesá tuk. Inými slovami sa dostávate do skvelej kondície a štíhliete. Vtedy sa výsledky nedajú posúdiť podľa váhy, pretože to vážite svaly a nie obezitu. Presnejšie vám môže poradiť lekár ktorý by vás mohol vizuálne posúdiť a pozná váš vek a ostatné parametre potrebné na posúdenie.

 25. Miroslava 28. júla 2016

  Koľko minút rýchlej chôdze odporúčate denne prejsť? Alebo kde si to môžem vypočítať koľko minút by som sa denne mala venovať prechádzkam pri mojej váhe? (ja: 98 kg výška 161 cm)
  Poznámka: Tak aby to malo chudnúci efekt… Vďaka.

 26. Miro Veselý 28. júla 2016

  Miroslava samotná chôdza vám určite pri chudnutí nepomôže. Začnite vhodnou stravou a potom je chôdza vhodným doplnkom. Bežne sa odporúča ako minimum spraviť okolo 10 tisíc krokov za deň, to je tak 4 až 6 kilometrov. Začnite teda prechádzkami ako vás to pustí a potom pridávajte čas aj tempo. Pol hodinka denne je dobrý začiatok, hodina stačí.

 27. Simonaaa 6. januára 2017

  Chcela by som schudnúť 5-10 kg do leta,pretože niesom veľmi spokojná so svojou postavou.Dala som si “novoročné precavzatie” že musím do leta schudnúť.Už ma nebavi mať na sebe celé plavky a skrývať sa pod veľkým oblečením.A preto by som sa ťa chcela spýtať,že ako mám začať cvičiť a zdravo jesť,pretože som sa už pokušala schudnúť ale potom som to vzdala,ale pred Vianocami som začala zdravšie jesť(tak, že som sa nenapchávala koláčmi a inými nezdravými jedlami) a aj som začala cvičiť ale vydržalo mi to asi 3 dni.Chcela by som začať behať len teraz na to nemám veľa času,lebo sa končia prázdniny a ide byť zasa škola.Som celkom mladá a rodičia mi nevedia pomôcť,lebo hovoria že niesom tučná a že si z toho nemam nič robiť,ale mňa to veľmi trápy.Chodievam aj von sa “pohrať” so psom,ale to je málo.Na Vianoce som si priala bežiaci pás,pretože po ňom veľmi túžim a keby som ho dostala začala by som s behaním hneď.Poraďte. Ďakujem.

 28. Miro Veselý 6. januára 2017

  Simonaaa začal by som od konca. Ak naozaj máte postavu v poriadku tak chudnutie by mohlo byť dokonca nebezpečné. Mnoho žien si už skazilo pár diétami postavu. Určite odporúčam aby ste si našli režim v ktorom budete zdravo jedávať – to sa hodí či už chcete schudnúť alebo nie. No a k tomu je dobré pridať pohyb. Beh by som asi nevolil, ak chcete trocha spáliť tukové zásoby na brušku na to je lepšia rýchla chôdza, Neskôr môžete pridať aj beh, ale nech vám techniku riadne ukáže a skontroluje tréner. Určite sa sústreďte na to, prečo ste prestala zdravšie jesť už po troch dňoch. Ono totiž s nesprávnou stravou sa dá postupne dostať do bodu, kedy budete stále len chudnúť a bezvýsledne.

Pridajte komentár:

Máte otázku, alebo chcete k článku niečo doplniť? Napíšte to sem. Odpoviem čo najskôr.

Vyplňte ešte: