Pohyb a jeho vplyv na chudnutie

Ja sám som chudol bez športu. Drasticky som obmedzil stravu len preto, aby sa moje pohodlie nenarušilo. Dnes to však veľmi ľutujem. Preto vám odporúčam: nájdite si cestu k pohybu čím skôr.

 • S dobre voleným zaťažením môžete jesť toľko, koľko vaše telo potrebuje. Žiadne nezmyselné škrtenie stravy a diétovanie nie sú potrebné.
 • V takom režime môžete dlhodobo chudnúť a pritom si nespomalíte metabolizmus.
 • Nepoškodíte si svaly a kvalitu kostí nezmyselnou podvýživou.
 • Po schudnutí stačí ak pridáte trocha viac jedla (asi o jeden krajec chleba s maslom a šunkou denne viac ako počas chudnutia) a tak môžete fungovať dlhé roky a udržíte si váhu aj obvod pásu. Samozrejme, rozumnú stravu a šport musíte vnímať „na doživotie“.

Takže čo môžete cvičiť a čo máte cvičiť.

 • Ideálna rada: najlepší tréning je pestrý. Veľa času, pestrá paleta cvičení. Popri tom veľa aktívneho pohybu, chôdza, hry, plávanie, bicyklovanie… Ak máte poruke trénera, veľa času a odhodlania, choďte do toho. Kto však na to má čas? Málokto. Preto:
 • Realistická rada: začneme chôdzou. O pár mesiacov sa uvidí, čo ďalej. Ak ste veľmi nažeravení, môžete pridať silové cvičenia zamerané na korzet. Len pod vedením skúseného trénera, kým sa to dobre nenaučíte. Ak sa vám aj toto zdá veľa, potom tu je ešte:
 • Minimálna rada: Chôdza. Ak máte málo času, považujte chôdzu za nástroj na chudnutie. Denne si na to ale musíte nájsť čas.

Rady, ktoré nájdete v mojich knihách majú jedno spoločné. Odporúčam mierne cvičenie a veľmi pozvoľný štart. Tento prístup vám síce dá trocha pomalšie výsledky. Keby ste nasadili tvrdý tréning, šlo by to rýchlejšie. S tvrdým tréningom ale prudko stúpa riziko rôznych vážnych zranení. Práve tomu chcem predchádzať. Preto za vami nestojím s píšťalkou a neženiem vás na plný výkon. Nie ste na súťaži. Keby ste nasadili pritvrdé tréningy, oveľa skôr sa vyčerpáte a úplne to vzdáte.

 • Aby ste pocítili prvé priaznivé účinky športu, netreba cvičiť do strhania. Ak športom „spálite“ okolo 8 000 kJ za týždeň, začne sa prejavovať jeho priaznivý účinok na zdravie. Aby ste mali predstavu, znamená to asi 6 hodín rýchlej chôdze po rovine.
 • Pozor však. Neplatí to pre málo zaťažujúce športy. Pomalá chôdza, nakupovanie, upratovanie síce tiež spália energiu a hýbete sa, ale nepomáhajú vám chrániť zdravie. Ani páliť tuk. Preto cvičte buď podľa športtesteru, alebo podľa toho, ako ste zadýchaní.

Športtester je nástroj, ktorý sníma tepovú frekvenciu. Tou je dobré sa riadiť. Dá sa kúpiť v športových predajniach, alebo ako náramok v spojení s mobilným telefónom. Na účely chudnutia vám stačí najlacnejší model. Pre hrubú orientáciu sa dá snímať aj mobilným telefónom – aplikácia zadarmo (napríklad Heart Rate) a snímate to fotoaparátom z prsta, ktorým zakryjete objektív.

Tepovú frekvenciu, pri akej máte chodiť a cvičiť si vypočítate v kalkulačke na mojej stránke. www.chudnutie-ako.sk/bmi. Orientačne môžete pracovať podľa toho. Ideálne je, ak si toto číslo dáte vyšetriť. Vyšetrenie sa volá spiroergometria.

Pozor, ak užívate tabletky na srdce!

Pokiaľ užívate betablokátory, nemôžete sa riadiť športtesterom! Vaše lieky „držia“ tepovú frekvenciu. Intenzitu cvičenia preto musíte konzultovať s vašim lekárom.

Pokiaľ chcete byť mentálne svieži, nestačí lúštiť krížovky

Je to práve aeróbny šport, ktorý vytvorí v tele (a v mozgu) prostredie, v ktorom sa lepšie učíme. Pravidelne cvičte a pravidelne si dávajte aj ťažké úlohy na rozmýšľanie. Rozvíjate tak telo, aj ducha. Na čo je niečo také dobré? S dobrou kondíciou lepšie zvládnete rôzne nečakané zdravotné ťažkosti, operácie, úrazy. Kto má silné svaly, toho choroba možno oslabí, ale stále bude mať silu ísť ďalej.

Podobné je to aj s duševnými schopnosťami. Choroby ako alzheimer, či iné poruchy myslenia sa prejavia o niekoľko rokov neskôr u tých, ktorí sú duševne v „kondícii“.

Je dobré na to myslieť čím skôr, najlepšie zamlada.

Koľko cvičiť?

Začnite veľmi malým zaťažením a krátkym cvičením. Postupne pridávajte. Nie je cieľom sa zničiť. Cieľom je šport postupne zabudovať do svojho života.

 • Cvičte radšej dlhšie v správnej miernej intenzite, ako krátko a veľmi intenzívne.
 • Radšej cvičte často a kratšie ako zriedkakedy, ale naraz dlho. Lepšie teda je cvičiť denne kratší tréning, ako 2 krát za týždeň dlhý.
 • Využitie tukov ako zdroja energie začína klesať ak cvičíte nad 60% maximálnej tepovej frekvencie. Preto pri chudnutí stačí mierna intenzita cvičenia.
 • Starší ľudia by mali cvičiť na úrovni 50 až 60 percent maximálnej tepovej frekvencie. Tréning (prechádzka) môže mať 30 minút. Viac len ak vládzu a je im to príjemné.
 • Mladší ľudia môžu cvičiť na úrovni 60 až 70 percent maximálnej tepovej frekvencie. Môžu potiahnuť asi 45 minútový tréning. Viac len ak im je to príjemné.
 • Neodporúčam bežne cvičiť viac ako hodinu denne.

Takto nastavený tréning na chudnutie stačí. Nepomôže vám, ak pridáte záťaž, alebo trvanie. Naopak, priveľa cvičenia nie je dobrý nápad. Stúpa vyčerpanie, zhoršuje sa regenerácia a rýchlo rastie riziko zranení z únavy. Veľa športu môže znížiť imunitu.

Pravidelný vhodný pohyb môžete brať tak trocha aj ako penzijné pripoistenie.

 • Cvičenie aj vo vyššom veku predĺži život v priemere o 2 roky. Viem, takéto priemerné čísla sa nám ťažko vnímajú v bežnom živote. Nevieme totiž povedať od ktorej chvíle už „nadsluhujeme“.
 • Čo je možno ešte dôležitejšie: dobrá kondícia významne zvýši aj kvalitu života starého človeka. Sebestačnosť, silu.
 • Pohyb spojený s orientáciou v teréne zlepšuje zrak. Najviac to pocíti človek, ktorý hrá, napríklad, tenis. Pri bežnej chôdzi sa, žiaľ, zrak nezlepší.
 • Šport zlepšuje účinnosť práce srdca. Srdce má väčší výkon, stačí mu teda menej tepov za minútu.
 • Pri pravidelnom tréningu zvládnete bežnú záťaž bez problémov. Schody, pár metrov treba pobehnúť? Pre obézneho problém a veľké zadýchanie.
 • Ak sa málo hýbete, strácate vápnik z kostnej hmoty. Uvádza sa aj okolo 1 a pol gramu za deň. Skúste si to zrátať za pár rokov. Keď vám oznámia, že máte osteoporózu, jedným z dôvodov môže byť aj sedavé zamestnanie a pasivita.

Ak sa dlhodobo málo hýbete, pravdepodobne máte tieto zdravotné ťažkosti:

 • Aj po malej námahe sa zadýchate.
 • Niekedy vám „búcha“ srdce a neviete čo to znamená.
 • Veľmi rýchlo a ľahko sa unavíte. Cítite sa slabší.
 • Možno máte často studené ruky a nohy.
 • Niekedy pocity závratov.
 • Horšie spíte.
 • Bolí vás hlava a asi aj chrbát.
 • Ste nervóznejší, než v minulosti.

Takéto príznaky sú typické dôsledky pohodlného životného štýlu.

Ak máte viac, ako päťdesiat rokov

Odporúčam vám pred zahájením cvičenia podstúpiť záťažové funkčné vyšetrenie. Netreba, kým budete chodiť len na prechádzky. Ale je dobré poznať limity vášho tela. Športový lekár vám poradí. Na 90% vám odporučí začať so športom.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

 • Ak máte problémy s pohybovým aparátom, ťažkosti s chrbticou, či kĺbmi, je potrebné, aby vás spočiatku viedol rehabilitačný lekár.
 • Časté sú problémy so srdcovocievnym systémom. Vtedy je pohybová aktivita zvyčajne tiež vhodná, ale musí ju riadiť lekár.
 • Cukrovku spomínam v samostatnej kapitolke.
 • Ostatné dôvody ako pruh, rôzne choroby sú relatívne zriedkavé. Radšej ich ale konzultujte.

Srdcovocievny systém bez fyzickej záťaže rýchlo stráca kondíciu. Mnohí z vás (podobne ako ja) ste možno roky necvičili. Potom si možno poviete „veď sa nič tak zlé nestalo“. Problémom je to, že ono sa stalo. Len o tom človek nevie.

Dnes už vyše polovica ľudí u nás žije prevažne sedavým spôsobom života. Ak to je aj váš prípad, myslite na to, že sedavý životný štýl je samostatným a hlavným rizikovým faktorom civilizačných ochorení. To preto, že človek má za sebou dlhý vývoj. Skoro po celú históriu ľudstva bol pohyb nutnosťou, ktorej sa nedalo vyhnúť. Preto sme na to uspôsobení.

Stačí ak budete pravidelne chodiť na prechádzky v miernom tempe a v zdraví sa dočkáte skvelých výsledkov.

Tento článok je prevzatý z knihy Jedálniček na chudnutie.

Ak sa Vám článok páčil,
a chceli by ste podporiť autora a tento web, môžete.
Zdieľajte tento článok, alebo si kúpte niektorú z kníh Mira Veselého.
Kliknite sem a vyberte si.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najnovšie pridané

Moje najobľúbenejšie potraviny

V tomto článku nájdete tipy, ktoré potraviny sa mi osvedčili. Aktualizované v auguste 2020 – veci sa v čase menia, čo je dobré to často

Neuberajte si z porcií

Jedálniček, ktorý nájdete ako ukážku na webe, alebo v knihe, prosím, vnímajte ako úplné riešenie. Úplné v tom zmysle, že ak má byť v porcii

Tajomstvo chudnutia a udržania výsledkov

Diéty, tabletky, cvičenie, odopieranie, zákazy, čudné potraviny – to všetko si človek akosi bežne predstaví, ak chce schudnúť. Ono to však nie je tak celkom

Ako mám schudnúť?

Veľmi častá otázka, ktorá zvyčajne zaznieva až vo chvíli, keď je už dosť neskoro. Na otázku „ako mám schudnúť“ však nehľadajte odpoveď – skôr potrebujete

Alkoholické nápoje pri chudnutí

Myslím, že nie je treba veľa slov. Nepite alkoholické nápoje. Dôvod je prostý – alkohol uvoľňuje zábrany. Človek si glgne, grgne a začne sa cítiť

Ako zvládnuť manipulátorov

Triky, ako zvádnuť manipulátorov. Napríklad svokru, ktorá vás chce stále prikrmovať. Niektorí vaši známi začnú na vás útočiť. Nebude sa im hodiť, že ste sa

Prečítajte si

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.