Posilňovanie a odolnosť

Píše Miro Veselý od roku 2004. Info...

Dnes sa nebudem zaoberať priamo chudnutím, skôr sa zameriam na cvičenie a jeho zdravotný význam. Mnoho ľudí, ktorí majú nadváhu však má problémy, o akých bude reč, preto myslím, že sa nudiť asi nebudete. Buď ste ešte veľmi mladí a problémy nemáte – potom vám radím aby ste začali na sebe pracovať preventívne. Alebo už problémy máte a cvičenie by vám mohlo pomôcť ich riešiť. Týmto článkom by som vás chcel motivovať k tomu, aby ste začali. Aspoň to skúste…

Som už na cvičenie starý?

Mnoho ľudí v strednom a vyššom veku sa obáva začať cvičiť, alebo nebodaj posilňovať. Majú pocit, že to už nie je nič pre "staré kosti" a kĺby. Na druhej strane tí istí ľudia sa dokážu celkom presvedčivo posťažovať na zle fungujúce zdravie, slabé kosti a kĺby, mizernú kondíciu. Často je príčinou toho, že sa zle cítia práve dlhodobý nedostatok systematického pohybu.

Nepríjemné je to, že človek, ktorý dlhodobo necvičí, zlenivie. Nielen, že by si zvykol na nečinnosť. Ale aj svalstvo časom ochabne a ak sa o nejakú činnosť človek aj pokúsi, nevládze. Aj banálne veci sa stávajú značne namáhavými. To je druhá bariéra (spolu s pohodlnosťou) ktorá ho zvádza necvičiť. Veď je to také ťažké…

Následky necvičenia

Žiaľ, práve zlá kondícia má za následok postupné oslabovanie človeka. Po fyzickej stránke to je vidieť zjavne, psychika však trpí tiež. Len si svoj zlý duševný stav (náladu, výkon, schopnosti…) často nespojíme s tým, čo je pôvodnou príčinou.

Srdce lenivca je slabé. Pracuje s väčšou námahou, pretože má malú účinnosť. Preto jeho tepová frekvencia býva rýchlejšia. Aj prekrvenie organizmu, ktorý sa málo pohybuje je horšie. A prekrvenie sa týka aj mozgu. Pre kvalitu duševných funkcií je nutné čo najlepšie okysličenie mozgu. Nielen pre zlepšenie nálady pomocou endorfínov. Prekrvenie mozgu zlepšuje aj jeho funkcie, ako pamäť, či poznávacie funkcie…

Ako človek starne, ubúda mu postupne svalová hmota. To, že starší človek má málo síl nemusí byť dané starobou. Ak však cvičí, má oveľa viac sily a to má mnoho výhod. Nie, nejde o to, aby jeho telo "dobre vyzeralo". Sila neznamená len schopnosť preniesť bremeno pri upratovaní. Nedostatok sily sa prejavuje napríklad bolesťami chrbta, kedy ochabnuté svaly nevládzu a to neúmerne zaťažuje chrbticu… Zlé držanie tela je iný príklad. To sú dôsledky necvičenia. 

Veľmi nepríjemné sú potom pády, hlavne u starších ľudí. Majú zlú svalovú koordináciu a ak zabalansujú, nevládzu sa už zachytiť, či udržať balans. Slabé svaly neposlúchnu a nasleduje zranenie z pádu. Keby rovnaký človek posilňoval, niektoré pády by určite ubalansoval. Ušetril by si možno úraz… A netrénovaný človek sa aj ťažšie vyrovnáva so zranením. Hojenie rán je u trénovaných ľudí oveľa lepšie, ľahšie znášajú choroby. Aj kosti a kĺby sa nepoužívaním stávajú slabými a zle fungujú. Pravidelným cvičením získate lepšiu pevnosť a ohybnosť.

Aj vo vyššom veku sa preto oplatí venovať čas silovému tréningu a tréningu srdiečka. Už po krátkom čase pocítite veľké výsledky, ktoré vás budú motivovať k ďalšej práci. Ak máte obavy z toho, či si môžete dovoliť silový tréning, poraďte sa s lekárom. Odporúčam však, aby to bol športový lekár, ktorý má znalosti aj o posilňovaní.

Pri vyššom veku bude výhodnejšie, ak sa zaťažíte nižšími hmotnosťami a radšej robte väčší počet opakovaní. Prednostne cvičte také cviky, ktoré využijete v každodennom živote – cviky, ktoré zlepšujú veľké svalové skupiny, ktoré zodpovedajú za držanie tela a bežné činnosti. Možno vám to pripadne komické, ale od istého veku môže byť užitočným cvikom na posilňovanie napríklad sadanie si na stoličku. Oplatí sa mať silné nohy, brušné a chrbtové svalstvo. To je dôležité v každodennom živote.

Posilňovanie teda nie je len o tom, či máte veľké bicepsy… Nemusia byť veľké, ale sila v rukách sa zíde často.

S pravidelným pohybom sa zrýchľuje metabolizmus, zlepši sa využitie živín. Spotreba energie stúpa, čo je výhodné pre chudnutie.

Ten chrbát bolí…

Obzvlášť obézni ľudia majú vinou veľkej nadváhy zlé držanie tela. Veľká hmotnosť tuku ich núti vyvažovať ťažisko neprirodzeným postojom. Nečudo, že sa čoskoro ohlásia silné bolesti chrbta… Aj tu veľmi často môže pomôcť cvičenie, žiaľ, len systematické. Nestačí pár dní pocvičiť, aby zmizla bolesť rokmi honobená…

Aj tu je vhodné začať ľahkými cvikmi, aké vám odporučí rehabilitačný lekár a neskôr môžete pridať veľmi opatrne aj silové cviky na chrbát, ich voľbu však zverte odborníkovi, ktorý vyberie také, ktoré vám neublížia. Pri bolesti chrbta nie sú vhodné niektoré cviky, preto sa radšej poraďte. Zásadou je, že pri cviku sa nesmie objavovať žiadna bolesť. Ak by sa objavila, okamžite preručte cvičenie!

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu všetky informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Dátum aktualizácie článku: 27. marca 2006

 

Komentáre k článku: Posilňovanie a odolnosť

 1. JanaK 23. júna 2006

  dobrý deň,
  súhlasím, že človek zlenivie. Je to aj môj prípad a tak len ticho závidím chudým ženám. V mysli už mám všetko naplánované čo kde a kedy cvičiť, len realizácia pokryvkáva. Áno, trpí aj psychika. Do ničoho sa nezmestím a pripadám si ako obrovská hruška. Tak nikam nechodím a uzatváram sa do seba a to je zlé.

 2. aťa 19. júla 2006

  JanaK
  Prečo rezignuješ – nikam nechodíš a uzatváraš sa do seba, urob pre seba niečo. Ja už budem mať takmer 50 rokov a začala som cvičiť. Dôvodom bola nielen nadváha, zlá postava, ale aj zdravotné ťažkosti. Po takmer 6 mesiacoch cvičenia v telocvični, ale aj doma, úpravy stravy sa váha znížila takmer o 13 kg, veľmi dobre sa cítim, postava sa oveľa zlepšila /v páse, v bokoch, stehnách/. Toto všetko sa prejavilo aj na psychike, dobrej nálade. Aj ľudia, priatelia, ktorí ma poznajú tvrdia, že som iná nielen postavou, ale že mám akúsi inú iskru. Držím ti palce a začni sa hýbať.

 3. Jožko 23. júla 2006

  Ja sám tajne cvičím roky.Zachvíľu to bude na mne vidiet.

 4. jojka 17. septembra 2010

  Dobrý deň, môžem športovať aj s nádchou ? Totižto problém je, že ak nešportujem, tak sa zle cítim a nemám na výber. Musím menej jesť. :-(

 5. Miro Veselý 17. septembra 2010

  jojka ja by som počas choroby nešportoval. a či je nádcha choroba to asi musíš cítiť. niekedy to nie je problém a inokedy bolí celé telo. takže zariaď sa podľa pocitu.

 6. Siska 30. decembra 2011

  Chcela by som sa opytať že ked mám dosť silnu svalovku či to nemože niejako poškodiť svaly ked cvičim dalej.

 7. Miro Veselý 30. decembra 2011

  Siska samotná svalovica by nemala prekážať. ale nie som tréner. možno poradí niekto iný.

Pridajte komentár:

Máte otázku, alebo chcete k článku niečo doplniť? Napíšte to sem. Odpoviem čo najskôr.

Vyplňte ešte: