Od roku 2004 píše Miro Veselý

Posilňovanie a odolnosť

Dnes sa nebudem zaoberať priamo chudnutím, skôr sa zameriam na cvičenie a jeho zdravotné súvislosti. Mnoho ľudí, ktorí majú nadváhu však má problémy, o akých bude reč, preto myslím, že sa nudiť asi nebudete.

 • Buď ste ešte veľmi mladí a problémy nemáte – potom vám radím aby ste začali na sebe pracovať preventívne.
 • Alebo už problémy máte a cvičenie by vám mohlo pomôcť ich riešiť.

Týmto článkom by som vás chcel motivovať k tomu, aby ste začali. Aspoň to skúste…

Prednostne cvičte také silové cvičenia, ktoré pomôžu správnemu držaniu tela. Nie teda silové cviky v zmysle kulturistického pohľadu na tréning. Viackĺbové cviky, nízke hmotnosti a radšej viac opakovaní. Veľmi pomalé pohyby s činkami. No a hlavne: trénujte iné svaly než tie, ktoré ste namáhali v práci. 

Ja viem, v iných textoch upozorňujem, že cvičiť treba pozvoľna, pomaly a prednostne radšej chôdzu. Neskôr cvičenia na korzet. To platí! Posilňovacie cvičenia vám odporúčam v týchto situáciách:

 1. Ak vás to baví, cvičte hneď.
 2. Ak vás to baví menej, počkajte so silovým cvičením a stačí chôdza.
 3. Neskôr, po schudnutí, však určite prospeje, ak sa predsa len prinútite začať cvičiť.

Nechcem, aby vás povinnosť cvičiť odpudila od chudnutia. Naozaj lepšie je tieto veci robiť pozvoľna. Prečo?

 1. Ak začnete mierne, asi vás to neznechutí, neodradí. To je veľmi dôležité.
 2. Ak budete cvičiť občas a ľahko, zvyknete si na to. Potom už nebude tak ťažké pridávať.
 3. Ak cvičíte s ľahkou váhou, posilní vás to. Čoskoro sa pri nej nudíte a sami si priložíte.

Preto je dobré začať pomaly. Keďže obezita sa často stáva problémom až v strednom veku, zvyčajne potom niekedy padne otázka:

Som už na cvičenie starý?

Mnoho ľudí v strednom a vyššom veku sa obáva začať cvičiť, alebo nebodaj posilňovať. Majú pocit, že to už nie je nič pre “staré kosti” a kĺby. Na druhej strane tí istí ľudia sa dokážu celkom presvedčivo posťažovať na zle fungujúce zdravie, slabé kosti a kĺby, mizernú kondíciu.

Často je len zlá kondícia príčinou toho, že sa zle cítia. Dlhodobý nedostatok systematického pohybu zhoršuje zdravie.

Nepríjemné je to, že človek, ktorý dlhodobo necvičí, zlenivie. Nielen, že by si zvykol na nečinnosť. Ale aj svalstvo časom ochabne a ak sa o nejakú činnosť človek aj pokúsi, nevládze. Aj banálne veci sa stávajú značne namáhavými. To je druhá bariéra (spolu s pohodlnosťou) ktorá ho zvádza necvičiť. Veď je to také ťažké…

Následky necvičenia

Žiaľ, práve zlá kondícia má za následok postupné oslabovanie človeka. Po fyzickej stránke to je vidieť zjavne, psychika však trpí tiež. Len si svoj zlý duševný stav (náladu, výkon, schopnosti…) často nespojíme s tým, čo je pôvodnou príčinou.

Srdce lenivca je slabé. Pracuje s väčšou námahou, pretože má malú účinnosť. Preto jeho tepová frekvencia býva rýchlejšia.

Aj prekrvenie organizmu, ktorý sa málo pohybuje je horšie. A prekrvenie sa týka aj mozgu. Pre kvalitu duševných funkcií je nutné čo najlepšie okysličenie mozgu. Nielen pre zlepšenie nálady pomocou endorfínov. Prekrvenie mozgu zlepšuje aj jeho funkcie, ako pamäť, či poznávacie funkcie…

Ako človek starne, ubúda mu postupne svalová hmota. To, že starší človek má málo síl nemusí byť dané starobou. Ak však cvičí, má oveľa viac sily a to má mnoho výhod. Nie, nejde o to, aby jeho telo “dobre vyzeralo”. Sila neznamená len schopnosť preniesť bremeno pri upratovaní. Nedostatok sily sa prejavuje napríklad bolesťami chrbta, kedy ochabnuté svaly nevládzu a to neúmerne zaťažuje chrbticu… Zlé držanie tela je iný príklad. To sú dôsledky necvičenia.

Veľmi nepríjemné sú potom pády, hlavne u starších ľudí. Majú zlú svalovú koordináciu a ak zabalansujú, nevládzu sa už zachytiť, či udržať balans. Slabé svaly neposlúchnu a nasleduje zranenie z pádu. Keby rovnaký človek posilňoval, niektoré pády by určite ubalansoval. Ušetril by si možno úraz… A netrénovaný človek sa aj ťažšie vyrovnáva so zranením.

Hojenie rán je u trénovaných ľudí oveľa lepšie, ľahšie znášajú choroby. Aj kosti a kĺby sa nepoužívaním stávajú slabými a zle fungujú. Pravidelným cvičením získate lepšiu pevnosť a ohybnosť.

Aj vo vyššom veku sa preto oplatí venovať čas silovému tréningu a tréningu srdca. Už po krátkom čase pocítite veľké výsledky, ktoré vás budú motivovať k ďalšej práci. Ak máte obavy z toho, či si môžete dovoliť silový tréning, poraďte sa s lekárom. Odporúčam však, aby to bol športový lekár, ktorý má znalosti aj o posilňovaní. Viacero starších ľudí mi už vravelo, že obvodný lekár im cvičenie veľmi neodporúčal. Dá sa to pochopiť – je to jednoduchšie, ako začať vysvetľovať rôzne súvislosti.

Pri vyššom veku bude nutné, ak sa zaťažíte nižšími hmotnosťami a radšej robte väčší počet opakovaní. Prednostne cvičte také cviky, ktoré využijete v každodennom živote – cviky, ktoré zlepšujú veľké svalové skupiny, ktoré zodpovedajú za držanie tela a bežné činnosti. Možno vám to pripadne komické, ale od istého veku môže byť užitočným cvikom na posilňovanie napríklad sadanie si na stoličku. Oplatí sa mať silné nohy, brušné a chrbtové svalstvo. To je dôležité v každodennom živote.

Posilňovanie teda nie je len o tom, či máte veľké bicepsy… Nemusia byť veľké, ale sila v rukách sa zíde často.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

S pravidelným pohybom sa zrýchľuje metabolizmus, zlepši sa využitie živín. Spotreba energie stúpa, čo je výhodné pre chudnutie.

Ten chrbát bolí…

Obzvlášť obézni ľudia majú vinou veľkej nadváhy zlé držanie tela. Veľká hmotnosť tuku ich núti vyvažovať ťažisko neprirodzeným postojom. Nečudo, že sa čoskoro ohlásia silné bolesti chrbta… Aj tu veľmi často môže pomôcť cvičenie via, ako tabletky. Žiaľ, len systematické. Nestačí pár dní pocvičiť, aby zmizla bolesť rokmi honobená…

Aj tu je vhodné začať ľahkými cvikmi, aké vám odporučí rehabilitačný lekár a neskôr môžete pridať veľmi opatrne aj silové cviky na chrbát, ich voľbu však zverte odborníkovi, ktorý vyberie také, ktoré vám neublížia. Pri bolesti chrbta nie sú vhodné niektoré cviky, preto sa radšej poraďte. Zásadou je, že pri cviku sa nesmie objavovať žiadna bolesť. Ak by sa objavila, okamžite preručte cvičenie!

Ak sa Vám článok páčil,
a chceli by ste podporiť autora a tento web, môžete.
Zdieľajte tento článok, alebo si kúpte niektorú z kníh Mira Veselého.
Kliknite sem a vyberte si.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

7 Odpovedí

 1. dobrý deň,
  súhlasím, že človek zlenivie. Je to aj môj prípad a tak len ticho závidím chudým ženám. V mysli už mám všetko naplánované čo kde a kedy cvičiť, len realizácia pokryvkáva. Áno, trpí aj psychika. Do ničoho sa nezmestím a pripadám si ako obrovská hruška. Tak nikam nechodím a uzatváram sa do seba a to je zlé.

 2. JanaK
  Prečo rezignuješ – nikam nechodíš a uzatváraš sa do seba, urob pre seba niečo. Ja už budem mať takmer 50 rokov a začala som cvičiť. Dôvodom bola nielen nadváha, zlá postava, ale aj zdravotné ťažkosti. Po takmer 6 mesiacoch cvičenia v telocvični, ale aj doma, úpravy stravy sa váha znížila takmer o 13 kg, veľmi dobre sa cítim, postava sa oveľa zlepšila /v páse, v bokoch, stehnách/. Toto všetko sa prejavilo aj na psychike, dobrej nálade. Aj ľudia, priatelia, ktorí ma poznajú tvrdia, že som iná nielen postavou, ale že mám akúsi inú iskru. Držím ti palce a začni sa hýbať.

 3. Dobrý deň, môžem športovať aj s nádchou ? Totižto problém je, že ak nešportujem, tak sa zle cítim a nemám na výber. Musím menej jesť. :-(

 4. jojka ja by som počas choroby nešportoval. a či je nádcha choroba to asi musíš cítiť. niekedy to nie je problém a inokedy bolí celé telo. takže zariaď sa podľa pocitu.

 5. Chcela by som sa opytať že ked mám dosť silnu svalovku či to nemože niejako poškodiť svaly ked cvičim dalej.

 6. Siska samotná svalovica by nemala prekážať. ale nie som tréner. možno poradí niekto iný.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najnovšie pridané

Obezita a COVID-19

Obezita je stav, ktorý výrazne zhoršuje riziká súvisiace s infekciou koronavírusu nového typu SARS-CoV-2. V tomto článku si povieme podrobnosti. Aj na tomto webe sme

Ako začať chudnúť (správne)

Človek roky priberá a priberá. Potom sa niečo zlomí a príde ono rozhodnutie, že nastal čas. Ako začať správne chudnúť? V tomto článku si ukážeme

Čo jesť, keď chcem schudnúť

Otázka čo jesť, keď chcem schudnúť je jednoduchá a odpoveď na ňu je logická, ale zdĺhavá. Teda presnejšie – jednoducho sa to dá povedať, ale

Kolobežkovanie ako šport pri chudnutí?

Kolobežkovanie pri chudnutí poslúži výborne. Kolobežkovanie je niečo medzi chôdzou, bicyklovaním a behom. Pri behu a bicyklovaní zvyčajne nejaké bolesti pri športovaní zaznamenáte. Na športovej

7 nástrah, ktoré oslabia pevnú vôľu

Po nejakom čase disciplinovaného chudnutia sa často stane, že sa vám prestane chcieť. Pevná vôľa oslabne, ochabne a prestáva byť pevnou. Aby sa to nestalo,

Prečítajte si

Stévia

Tento článok by sa dal nazvať aj “sladíme pri chudnutí“. Reč bude o Stévii. Je to rastlina, ktorá má sladkú chuť. Názov pre botanikov je Stévia

Pavel Malovič: Ako si udržať mladosť

Kniha jedného z najznámejších slovenských lekárov je ďalším výborným tipom, ktorým si môžete spestriť a doplniť informácie. Titul Ako si udržať mladosť sa netýka chudnutia, ale

Zásady jedenia pri rýchlom chudnutí

Ak sa rozhodnete pre rýchle chudnutie, môžete trocha upraviť svoju stravu. Znížime tuk, bielkoviny dáme skôr na úroveň ako keby ste nemuseli chudnúť a sacharidy

Diéta na chudnutie?

Diéta je slovo, ktoré má viacero významov. Najčastejšie sa používa pre označenie stravovacieho režimu, ktorý má nejakú konkrétnu funkciu. Spravidla vo vzťahu k zdraviu. Najčastejšie

Pahrebové zemiaky v paneláku

Zemiaky pečené v šupke s ničím a kyslým mliekom. Upiecť zemiaky v popole ohniska a potom ich ešte celkom horúce pohltať. Tak nejako môže vyzerať

Barličky pri chudnutí

Schudnúť je ťažké. Chce to disciplínu a sebazaprenie. Preto často hľadáme niečo, čo by nám v chudnutí dokázalo pomôcť. Alebo zľahčiť prácu, zmierniť utrpenie. Takéto

Nesprávne zvolená redukčná diéta

Zásady redukčných diét vám dnes asi vymenuje každé dieťa, aj dospelý. Budú síce takpovediac “snovo deformované”, ale hrubé obrysy asi zaznejú vždy. Zrejme by zaznelo

Aeróbne cvičenie

Tento druh cvičenia používame pri chudnutí najčastejšie. Pri aeróbnom tréningu sa cvičí v miernej intenzite záťaže. V nej majú svaly stále dostatok kyslíka. Z toho vychádza

Varenie v pare

Parný hrniec sa v zdravej výžive spomína veľmi často. Má to svoj dôvod – varenie v pare patrí medzi najzdravšie spôsoby prípravy jedla. Pritom nejde

Ako schudnúť? Odpoveď jednou vetou…

Ľudia sú netrpezliví a nie sú zvedaví na nejaké teoretizovanie. Chcú jednoduchý návod. Jednu vetu. Ako schudnúť? Najlepšie  40 kíl do zajtra. A ideálne? Počas

Hydina

Hydina poskytuje kvalitné mäso, ktoré sa hodí pri chudnutí aj pri športovaní. Obsahuje málo tuku. Okrem nasýteného tuku obsahuje aj nenasýtené mastné kyseliny (čiže „dobré“

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.