chudnutie-ako

Potravinové doplnky a cvičenie

Nákup potravinových doplnkov užívaných pri športe by nemal nikdy začať v obchode. Obchod je inštitút, ktorého cieľom je spôsobiť plynulý tok peňazí smerom od vás. Nepočítajte preto radšej s tým, že vám vždy a dobre poradia. Nemusí to byť zlý úmysel. Predavač možno len odpapagájuje to, čo ho naučili výrobcovia. No a výrobcovia? Tí budú tvrdiť presne to, čo chcú zákazníci.

Výrobcovia nemusia poskytovať vždy objektívne údaje a tým je situácia neprehľadná. V športových doplnkoch – ak to preženiem – sa všetko volá SUPER MASS MEGA TOTOAL POWER ULTRA ZERO PURE. Na každom produkte sú uvedené hyperlatívy. Vždy ide o

 • najlepší,
 • jedinečný,
 • najúčinnejší,
 • najčistejší

prostriedok všetkých dôb vo všetkých blízkych vesmíroch a dimenziách. V takej atmosfére je ťažké vyberať si… Poviete si teda, že najskôr si dohľadáte informácie z nezávislých zdrojov. Internet je široký, Google napovie dosť veľa. Ale aj toto bude tvrdý náraz do steny. Aké stránky sú na internete? Väčšinou také, ktoré určitý produkt predávajú. Tipnite si, nakoľko odborné informácie tam nájdete.

Už ste videli internetové stránky, ktoré síce predávajú MEGA MUSCLE BUILDER 98000, ale v popise produktu by bolo napísané, že vlastne neúčinkuje a že je to len predražené sušené mlieko s cukrom a príchuťou? Nie. Skô nájdete stránky, ktoré túto zbytočnosť povýšia na nevyhnutný doplnok výživy. Bez neho sa nedá trénovť a svaly vám spľasnú ako prepichnutý balónik.

Výrobcovia potravinových doplnkov vedia celkom presne, čo chce počuť zákazník, aby kúpil. 

Je to len biznis a tomu je podriadené všetko. Pozor na to. V návodoch a v popisoch rôznych preparátov sa nepíše to, ako a či látka účinkuje. Píše sa text, ktorý predá. Aj za cenu istej deformácie, či vynechania faktov.

 • Kulturista chce počuť slová „anabolický“, „rast svalov“ a „zvýšenie sily“. Preto na všetkých prípravkoch pre kulturistov v návodoch nájdete tieto slová a slová typu MEGA, MAX, ULTRA a podobné.
 • Obézny chce počuť slová „spaľovanie tukov“, „termogénny“. Preto ich nájdete na výrobkoch určených pre túto skupinu zákazníkov. Nápisy ako FATBURNER, FATKILLER a podbné.

V návodoch často nájdete rôzne triky, akými chce výrobca balamutiť zákazníka. Napríklad uvedie, že v jeho tabletkách je výborný obsah účinnej látky. Malými písmenkami niekde na boku však doplní, že obsah účinnej látky je počítaný na 8 tabletiek, čo je aj jednotlivá dávka… Inokedy nájdete preparát, ktorý odporúča veľmi slabé, neúčinné dávkovanie. Výrobca chce navodiť pocit, že jeho výrobok je lacný – laik nevie, kúpi…

Hlavná vec, na ktorú si treba dávať pozor je teda účinná dávka a jej dávka. V mnohých potravinových doplnkoch sa síce nachádza účinná látka, ale v tak malom množstve, že je prakticky celkom zbytočné taký prípravok užívať (a platiť). Uistite sa preto o zložení prípravku a aj o tom, či je uvedené na jednu, alebo viac tabletiek, alebo ide o 100 gramov.

Napríklad L-Carnitin sa považuje za látku, ktorá napomáha pri spaľovaní tukov. Preto mnoho výrobcov veľkými písmenami na obal napíše „Výrobok obsahuje L-Carnitin, ktorý pomáha spaľovať tuky!“. To zaujme mnoho obéznych. A zákazníci (čky) ho už dychtivo kupujú. To, že v jednej dávke nejedného prípravku sa nachádza napríklad len 25 miligramov L-Carnitinu si zákazník možno prečíta, ale ak nevie, aké je účinné dávkovanie (minimálne 500 mg), ani nevie, že vyhodil peniaze zbytočne. A takých výrobkov je, žiaľ, veľmi veľa.

 1. Lákajú vás pravdivou informáciou, že niektorá účinná látka má priaznivý dopad.
 2. Do produktu však dajú tak malé množstvo tejto látky, že nemôže byť účinná.
 3. Prípadne produkt obsahuje viacero účinných látok, no všetky v neúčinnom množstve. Výrobca potom operuje pojmom, že synergický efekt vzájomne potencuje účinky… Znie to dobre, ale účinky sú sporné…

To je častý prípad hlavne lacnejších produktov. Aj tu platí chronicky známa veta „najlacnejší tovar býva najdrahší“.

Končí to väčšinou tak, že zákazník skúša. Raz si kúpi to, inokedy ono. Po pár dňoch užívania síce nepozoruje žiaden efekt, ale tým to končí. Nikto sa o tom nedozvie. A mizerný produkt sa veselo predáva ďalej. Veď vždy sa dá povedať, že na niekoho to nezabralo, ale na mnohých iných áno. Je to vynikajúca pôda pre biznis – reklamácie sú prakticky nemožné…

Takže aké doplnky pri športe?

Predpokladám, že tí, čo sa snažia chudnúť, nešportujú profesionálne, poloprofesionálne, ba ani štvrťprofesionálne. V takom nízkom športovom zaťažení sa dá odporúčať – nepotrebujete žiadne doplnky. Veľmi pravdepodobne by ste iba vyhodili peniaze…

Ak sa chcete pobaviť, dajte podobnú otázku predavačovi v niektorom športovom obchode a odporučí vám hneď na úvod látky za niekoľko tisíc na týždeň.

Iontové nápoje

Veľký biznis je okolo nápojov, ktoré dopĺňajú sodík a iné prvky. Sú určené pre profesionálov, ktorí niekoľko hodín podávajú veľký výkon. Pre rekreačný šport ich používanie nemá žiadny zmysel.

NAVYŠE

Vo väčšine prípadov je pri týchto rehydratačných nápojoch použitá glukóza ako transportný systém. Tá sa postará, aby sa tekutina rýchlo dostala do krvi. Lenže:

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

 • Dodať glukózu pri vytrvalostnom výkone je veľmi dobrý nápad. Športovec získa energiu a pomáha to dokonca zmierniť záťaž na imunitný systém. Šport potom nie je tak vyčšrpávajúci.
 • Dodať glukózu pri tréningu na chudnutie je zlý nápad. Spôsobíte tým, že telo na športový výkon použije energiu z nápoja (glukóza) a vaše veľké brucho môže ušetriť na horšie časy.

Preto rehydratačný nápoj nepotrebujete. Na hodinový tréning určite nie. Azda výnimkou môžu byť mimoriadne horúce dni. Vtedy by sa dalo uvažovať o využití takéhoto nápoja na zavodnenie.

Bielkoviny, gainery

V tejto oblasti sú produkty, ktoré sú používané hlavne pri kulturistike. Sú to prášky, z ktorých sa dajú vyrobiť chutné (pozor, z lacnejších odporné a niekedy zle stráviteľné) nápoje. Taký nápoj obsahuje:

 • Gainer: Bielkoviny a cukor. V žiadnom prípade neužívajte, ak chcete schudnúť. Je to (ak to trocha zjednoduším) v podstate sladené sušené mlieko. Cieľom je aby kulturista pekne priberal. V anabolickej fáze priberá tuk aj svaly. Potom kulturista rýchlo schudne tuk a svaly môže pár dní predvádzať. To ale nie je nič dobré pri chudnutí.
 • Proteín: Obsahuje len bielkoviny. Zvyčajne 80% obsahu a viac. Taký prípravok sa dá občas využiť na proteínové tyčinky, či úpravu kaše z ovsených vločiek.

Pri redukcii hmotnosti sa môžu osvedčiť predovšetkým bielkovinové koncentráty, neobsahujú tuk a takmer žiadne sacharidy. Využívam ich pri výrobe domácich proteínových tyčiniek  ale nie je to prípravok, ktorý má slúžiť ako náhrada stravy. Stále je to doplnok.

Vyváženou stravou dosiahnete príjem bielkovín a sacharidov aj prirodzenou cestou. Tieto doplnky sa oplatí používať ako núdzové riešenie. Môžete si nakúpiť napríklad proteínové tyčinky a mať ich poruke na chvíľu, keď príde obed a vy nemôžete zjesť normálne jedlo. Potom sa tento typ umelej stravy ideálne hodí. Rozhodne je lepší, než siahnuť po bežných čokoládových tyčinkách, horalkách, či iných nezmysloch z regálov benzínových púmp. Bežné tyčinky sú plné (nekvalitného) tuku.

Kreatín

Prípravok, ktorý zaujíma hlavne kulturistov. Predovšetkým na začiatku užívania pocítite efekt veľmi pravdepodobne. Kreatín spôsobuje, že dokážete odcvičiť viac opakovaní jednotlivého cviku, než by ste odcvičili bez neho. Neraz aj s vyššou hmotnosťou záťaže. Určite však nie je vhodný na začiatku cvičenia. Najskôr si musíte osvojiť techniku. Týka sa to však len silových športov, pri ktorých zaťaženie trvá len veľmi krátku dobu (desiatky sekúnd, potom pauza). Nepomôže pri aeróbnom cvičení.

Počas chudnutia ale počítajte s tým, že kreatín je energetický zdroj.

Počas chudnutia sa však viac hodí, aby ste ako energetický zdroj používali ľudskú slaninu. 

Navyše druhy tréningu na chudnutie nie sú také, kde by ste nejak zvlášť využili práve tento výživový doplnok.

Regenerácia

Na regeneráciu je na trhu veľa produktov, často obsahujú aminokyselinu glutamín a iné látky. Aj tu platí, že pre začínajúceho športovca nemajú žiadny význam. Môžu pomôcť zmierniť následky ostrého tréningu, ako je „svalovica“. Avšak neodporúčam až tak tvrdé tréningy.

Aby však bol glutamin riadne účinný, je zvykom prijímať ho spolu s jednoduchými cukrami (glukóza), čím sa jednotlivá účinná dávka dostáva do pásma energeticky vysokého príjmu. Je otázne, či sa vám pri redukcii hmotnosti oplatí odrátať z diéty niekoľko stoviek kJ len preto, aby ste si večer mohli dať regeneračný nápoj.

Aminokyseliny

Tu je ponuka široká a sľuby veľké. Najznámejšie sú asi aminokyseliny BCAA. Podobný účinok má aj HMB.

Spravidla sa užívajú vo veci ochrany svaloviny a jej rastu. Pre začínajúceho cvičenca však nemá význam do nich investovať.

V klinickej obezitológii nájdete odporúčanie takéto preparáty používať. Môžu pomáhať nielen pri ochrane svalov, ale môžu posilniť aj imunitu. Zvážte ich použitie. Mne sa celkom osvedčili, nebýva však vždy jednoduché vybrať si značku.

Pozor aj na to, že niektoré aminokyseliny sa dodávajú v roztoku s glukózou. To sa pri chudnutí nehodí.

Kĺbová výživa

V súčasnosti vraj jeden z najvýnosnejších segmentov potravinových doplnkov. Kĺby má v neporiadku takmer každý starší človek. Je možné, že pri dlhodobom používaní týchto doplnkov sa niečo zlepší. Ak ale máte problémy s kĺbmi, poraďte sa najskôr s ortopédom. Predpíše vám vhodnú liečbu.

Inak doplnky výživy „na kĺby“ spravidla obsahujú rovnaké účinné látky, aké vám predpíše lekár, len to asi bude podstatne drahšie. Väčšinou obsahujú účinné látky ako

 • Glukosamín sulfát,
 • Chondroitín sulfát a
 • methylsulfonylmethan (MSM).
 • Možno kolagén, ale kolagén pravdepodobne nespraví žiaden rozdiel – počas trávenia sa rozloží.

Ak si teda chcete vybrať, prepočítajte si cenu, akú zaplatíte za účinnú dávku. Cenové rozdiely sú dramatické. Účinnú dávku a aj preparát by mal stanoviť lekár.

 • Ak si kúpite niektorý „prípravok na kĺby“ v krásnej tvrdej papierovej krabičke so zlatými a striebornými nápismi, nemáte záruku, že v ňom bude dostatočná účinná dávka.
 • Ak vám lekár predpíše liek, účinná dávka môže byť rovnaká. Avšak v lieku je jej množstvo presne stanovené a aj dodržané.

Nepočítajte radšej s tým, že niečo hneď pocítite, alebo nebodaj s nejakým zmiernením bolestí. No po pár dňoch užívania sa môže situácia pocitovo zlepšiť.

A iné…

Je ešte veľa možností, ako doplniť bežnú stravu. Je však veľmi otázne, či sa oplatí, aby rekreačne športujúci občan investoval naozaj nemalé prostriedky do ich nákupu.

Ak sa rozhodnete pre niektorý doplnok, dôkladne sa oboznámte s jeho účinkami a významom. Odporúčam kupovať a používať podľa možnosti čo najmenej prípravkov naraz, inak nebudete vedieť posúdiť, ktorý prípravok vám prospieva. Ak sa vám osvedčí, potom sa asi oplatí doň investovať.

Napísal Miro Veselý

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

20 Odpovedí

 1. Názov diéty síce hovorí o zmrzline, ale v podstate je to racionálna strava so zvýšenou konzumáciou mliečnych výrobkov. Ich konzumácia sa propaguje aj na týchto stránkach. To, že sa môže jesť aj zmrzlina je pochopiteľné, lebo má nízky glykemický index a v množstve v akom sa je (jedna porcia má len 30 ml) by nemala ohroziť chudnutie. (Treba ju ale pripočítať do energetického príjmu.) Ide skôr o psychologický efekt, aby chudnúci nemal pocit, že si musí všetko sladké odriekať. Kto nemá rád zmrzlinu, môže piť pokojne mlieko.
  Takže je to pravda. Ak sa v strave nachádza dostatok vápnika (napr. z mlieka), tak dochádza k účinnejšiemu spaľovaniu tukov.

 2. ivo: Ktorá zmrlina má nízke GI? Veď je to väčšinou iba voda, cukor, zasa cukor a potom príchute. nájsť smotanovú alebo mliečnu zmrzlinu je už pomaly rarita, do väčšiny sa dáva rastliný tuk (bohužial nízko kvalitný).

 3. Ayleen: Napr. obyčajná.(36/51) Bebe Dobré ráno (jemné) ho majú 67/96. Glykemický index nezávisí len od zloženia potraviny. Čo myslíš, koľko gramov tuku sa asi nachádza v 30 ml zmrzliny (na váhu je to asi 25 g zmrzliny) – v jednom kopčeku? Nech je to jeden gram (ak vôbec). Ak chce niekto ušetriť na tukoch, tak nech si posype špagety syrom len s 20% tuku v sušine alebo nech si dá miesto párkov na raňajky tofu, ale stresovať ľudí zmrzlinou a robiť z nej strašiaka pokladám za nezodpovedné. Možno v jednom grahamovom rožku z obchodu je viac margarínu ako v jednej zmrzline.

 4. Ivo: Ja som nemyslela, že je dôvôd robiť z nej strašiaka, jeden kopček 25 g čohokoľvek je ok. Len mi to pripadá dosť nezdravá, cukrom nadupaná potravina. Teda česť kvalitným sorbetom a podobne. Samozrejme riešiť takého maličkosti má zmysel až keď človek vylúči ostatné mastnoty a glukózové bomby.
  U mňa zmrzka funguje ako 100% vyvolávač hladu.
  Bebe majú dobrý marketing, tvária sa ako zdravá a menej kalorická sladkosť. Ja osobne si dám už iba ak som na konci so silami (pri nočnom učení, pri túrach a dlhších športových výkonoch…). Inak holdujem radšej ovociu.

 5. Ayleen: Pracuje u Teba podvedomie. Máš zafixované, že zmrzlina sa pri chudnutí nesmie lebo je sladká. Je to niečo podobné ako by mal hinduista zjesť hovädzinu. Má predstavu, že by zomrel, keby z nej ochutnal. Vzhľadom na veľkosť porcie je obsah cukru a tuku malý. (Obsah cukru je oveľa menší ako napr. hrozne, ktoré sa inak pri chudnutí odporúča.) No takisto ako by človek pribral prejedaním sa hrozna, môže pribrať aj zo zmrzliny. Ak sa niečo pri chudnutí môže, neznamená to, že sa to môže v neomedzenom množstve.
  Treba si uvedomiť, keď človek kráča okolo zmrzlinára, či je to ozajstná chuť na zmrzlinu, lebo niekedy jedia len oči. Funguje to tak, že niečo zbadám, tak dostanem na to chuť. (Priznajte sa, koľko z vás, čo to teraz číta má chuť na zmrzlinu?)
  U mňa nevyvoláva zmrzlina hlad, naopak. Keď ju zjem už nemusím mať olovrant. Jediné čo u mňa vyvoláva, to je chuť na ďalšiu a tu sa už treba vedieť kontrolovať.

 6. Nepotesim vas, ale ziadna zmrzlinova, melonova, ananasova, ryzova…a ina f***ing dieta zo zenskeho bulvaru NEFUNGUJE a je pre organizmus SKODLIVA.
  Treba skor postudovat tuto stranku…

 7. ja by som potrebovala nejake ucinne cviky na zostihlenie na zadku.vedeli by ste mi poradit?prosim!

 8. nevedek by mi niekto poradit,tabletky,alebo doplnok stravy,na schudnutie,ale iba ak ho ma odsskusany na sebe…dakujem.

 9. tatana: uvažuj – keby také niečo existovalo, chodilo by po svete toľko tlstých ľudí?

 10. Otazka pre Seta.
  Ahoj seto, ty sa takym veciam dost rozumies, a mozno budes vediet poradit. Pri mojej vahe denne potrebujem asi 200g bielkovin. Zo stravy si ich viem dodat priblizne 130g, takze zvysne musim cez umele doplnky. Ale snazim sa zit dost zdravo a pri kazdom jedle si aj zhruba prepocitam energeticku hodnotu, a nasledne priblizne spalenu energiu ( robim kulturistiku ). Aj ten najlepsi protein obsahuje priblizne 2000 kJ. Ale obsahuje aj tuky a sacharidy.
  Ale keby som si spravil proteinovy kokteil iba zo specialnych susenych vajecnych bielok, tak obsahuje iba ciste bielkoviny. Chcem to pit 3x na den po tych 25g, aby som vykril nedostatok.
  A teraz ta otazocka.
  Maju aj ciste bielkoviny energeticku hodnotu?
  Ak ano bude to velka? aby som vedel na com som.
  AK vies tak odpovedz, ani môj trener to nevedel. Tak zatim dakujem. Milan

 11. Milan: Vazis 100kg alebo ides s bielkovinami 2,5-3g/1kg? To je moja otazocka, nepodstatna vsak pre moju odpoved. :)

  S tym proteinom neviem, nestretol som sa s takym, ktory by bol obsahoval vela sacharidov ci tukov, co ja uzivam protein, tak je 90%-ny a neobsahuje skoro ziadne cukry ci tuky (0,5g resp. 0,3g na 100g).

  Ked sa prepocitava energeticka hodnota jedla, plati, ze 1g bielkovin = cca. 17kJ. To je mnozstvo energie, ktore telo ziska vyuzitim aminokyselin v tej bielkovine na tvorbu glukozy v stave nudze. Avsak pre organizmus stav nudze = nedostatok jedla. Ked ma organizmus dostatok energie (cukry, tuky), nevyuziva aminokyseliny ako zdroj energie a ak zvysis prijem bielkovin, papierovo ti sice narastie mnozstvo prijatych kJ, ale tato extra „energia“ nebude vyuzita. Jednoducho povedane, mozes zvysovat prijem bielkovin bez strachu o to, ze by si zacal priberat tuk alebo nieco podobneho.

  Inak sa troska cudujem, ze horko-tazko nadolujes 130g bielkovin v strave, ja mam problem sa drzat pod 200g a to mam len 75kg. Chapal by som, ak by si bol v rysovacke a mas prave obmedzeny denny prijem energie.

 12. Ahoj Seto.
  Diki za odpoved, fakt si mi pomohol. Nie nevazim 100kg, ale 90. ALe chcem mat poriadne mnozstvo bielkovin, aby som mohol aj poriadne naberat.
  Ano, aj v tom mas pravdu, ze bielkovina sa da hravo ziskat aj z potravy, ale ja nepocitam rastlinne bielkoviny. Tie su na tvorbu svalovej hmoty nekvalitne.
  Pocitam iba zivocisne ( meso, syry, vajcia…..)
  Seto, a ty ked nemas problem prijat aj 200g bielkovin z potravy, neprekracujes potom svojou stravou vyrazne energeticku hodnotu prijmu?
  Myslim ci nemas ovela vecsi prijem ako vydaj.
  Vies ja som teraz schudol 32 kg, ale nechcel by som hned vsetko naspet. Takze stravu neprehanam.
  A este jedna otazocka. Ak, sa vratim streningu a dam si olovrant, môzem hned vypit protein? Alebo moja strava uz bude mat az velmi vysoku energiu?
  Velmi pekne ti dakujem. Milan

 13. Milan: Ked odporucaju davkovanie bielkovin na 2g/kg, rataju sa medzi to aj rastlinne bielkoviny. Tieto vzorce rataju s pestrou stravou, kde asi 2/3 bielkovin su zivocisne. Teda nemusis mat prijem 200g zivocisnych bielkovin, minimalne staci tak 120-130g. Ja ratam medzi tych 200g (niekedy sa mi to vysvihne aj na 230g) vsetky bielkoviny, zivocisne su asi 3/4 (150-175g). Protein uzivam len hodinku po treningu, ked nemam pristup k vhodnemu jedlu. V zasade zivocisne bielkoviny maju vyuzitelnost 85-98% a rastlinne s vynimkou soje 30-60%. Soja ma vyuzitelnost okolo 90%. Tie percenta su trocha ine v zavislosti od toho, z akej literatury clovek cerpa, nemusi to byt uplne presne.

  Moj denny prijem momentalne je dost vysoky, nieco cez 14500 kJ. V pomere zivin je to 200/500/75. Rozmyslam, ze este navysim sacharidy na 550 az 600, vahovy prirastok sa mi skoro stopol (len 100g za posledne 2 tyzdne, pocas 3 mesiacov predtym to bolo 300g tyzdenne). Nie som zrovna hardgainer (mal som nadvahu skoro 30kg :) ), ale nejako moc sa mi rozbehol organizmus a musim toho jest haldy.

  Samozrejme mozes ten protein (nie gainer) bez problemov vypit, len si daj pozor, aby si nepresvihol tych 45-50g bielkovin na jedlo, tam uz hrozi, ze cast bielkovin ti nestravi a chytia sa toho crevne bakterie. Ak mas nieco ako Hydro (ciastocne hydrolyzovane bielkoviny), tam si ten limit posun kludne vyssie. No ja taketo potreningove situacie riesim inak. Hned po treningu si dam ovocie, pistoky, cistu glukozu/maltodextrin. Do 45-60 minut vypijem srvatkovy protein, pockam asi hodinku a pokracujem s mojim normalnym jedalnickom posunutym o 1,5-2 hodiny. V pricipe tu ide o to, ze jedlo s vysokym GI do pol hodiny zvysi hladivu krvnej glukozy na maximum a do hodiny hladina inzulinu dosiahne maximum, ktore sa udrzi az skoro do normalizovania hladiny krvneho cukru. Medzitym do seba dostanem srvatkovy protein (alebo vajecne bielka, alebo maso, ak sa da), ktory sa velmi rychlo vstrebava (10g/30min.) Zvysena hladina aminokyselin sa bude priblizne kryt s najvyssou hladinou inzulinu a teda bude to mat najvacsi anabolicky efekt. Ta hodinova prestavka medzi proteinom a jedlom je z toho dovodu, ze ked sa pomalsie bielkoviny z jedla zmiesaju v creve so srvatkovymi, budu sa „bit“ o rovnake enzymy a spomali to vstrebavanie toho srvatkoveho proteinu.

 14. Caute, som uplny zaciatocnik s posilovanim. Rad by som nejake rady, co robit (myslim z pohladu stravy ci potr. doplnkov), aby som nabral na objeme.
  Moje terajsie miery: 178cm/70 kg. Nie som ziaden.. sry za prirovnanie… vychrtnuty IT-ckar, co nevie pobehnut :). Rekreacne robim napr. tenis, badminton, basket a pod.

 15. Reno, na internete máš množstvo článkov o doplnkoch stravy (sú to len doplkny, ktoré nenahradia kvalitnú vyváženú stravu). Skús niečo pohľadať cez google.
  Ale určite si nemysli, že si nasypeš nejaký proteinový doplnok a do rána budeš mať o cm väčší biceps. Treba aj cvičiť, zaťažiť svaly, aby boli nútené rásť. A čo máš cvičiť, aké cviky? Na nete je množstvo tréningových plánov, ale ja Ti odporúčam kúpiť si zošiť a skúšať, čo Ti najlepšie zafunguje.
  Ako prvé si zmeriaš svoje partie (hrudník, biceps…)
  Čiže si povieš, že budeš cvičiť:
  1. deň: hrudník a triceps
  2. deň: voľno
  3. deň: chrbát a biceps
  4. deň: voľno
  5. deň: nohy a ramená
  6. a 7. deň: voľno
  A niekde tam dohodíš ešte brucho (môže byť aj vo voľný deň)
  O mesiac, dva si znovu zmeriaš partie a uvidíš či je nejaký výsledok a potom skúsiš zmeniť cvičenie: Napr. nebudeš cvičiť: deň makám, deň voľno, ale 2 dni makám, deň voľno a zmeníš aj partie. Už nebude hrudník a triceps ale zmeníš to na hrudník a biceps atď.

 16. Osobne neuznávam doplnky výživy, ale to je vec názoru.
  Čo sa týka spaľovačov tukov, tak sú to len vyhodené peniaze. Možno Vám troška pomôžu, ale je to len minimu a v porovnaní cena/výsledok prehrávajú.

 17. Ahoj Mirec, cca o mesiac sa chystam na dost brutalny pochod. Cca 45 denne a uvazujem o zakupeni energetickeho gelu. Kedze pojdeme dost na lahko s velkym prevysenim ale rychlo. Tj. voda, gel, mineraly. Ranajky + vecera. Ranajky pomale sacharidy. Veceru som si este neujednotil. Mam ist do toho gelu na ten pochod?

 18. k3 u brutálnych športových výkonov je dobré vedieť čo robíte, určite predtým absolvujte vyšetrenie u lekára a následne sa riaďte odporúčaním skúsenejších športovcov. Ja sa v týchto formách záťaže nevyznám, radil by som zle. Určite je dobrý nápad mať poruke rôzne rehydratačné a vysoko energetické doplnky, veľa vody a kvalitnú stravu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.