Nákup potravinových doplnkov užívaných pri športe by nemal nikdy začať v obchode. Obchod je inštitút, ktorého cieľom je spôsobiť plynulý tok peňazí smerom od vás. Nepočítajte preto radšej s tým, že vám vždy a dobre poradia. Nemusí to byť zlý úmysel. Predavač možno len odpapagájuje to, čo ho naučili výrobcovia. No a výrobcovia? Tí budú tvrdiť presne to, čo chcú zákazníci.
Výrobcovia nemusia poskytovať vždy objektívne údaje a tým je situácia neprehľadná. V športových doplnkoch - ak to preženiem - sa všetko volá SUPER MASS MEGA TOTOAL POWER ULTRA ZERO PURE. Na každom produkte sú uvedené hyperlatívy. Vždy ide o
prostriedok všetkých dôb vo všetkých blízkych vesmíroch a dimenziách. V takej atmosfére je ťažké vyberať si... Poviete si teda, že najskôr si dohľadáte informácie z nezávislých zdrojov. Internet je široký, Google napovie dosť veľa. Ale aj toto bude tvrdý náraz do steny. Aké stránky sú na internete? Väčšinou také, ktoré určitý produkt predávajú. Tipnite si, nakoľko odborné informácie tam nájdete.
Výrobcovia potravinových doplnkov vedia celkom presne, čo chce počuť zákazník, aby kúpil.
Je to len biznis a tomu je podriadené všetko. Pozor na to. V návodoch a v popisoch rôznych preparátov sa nepíše to, ako a či látka účinkuje. Píše sa text, ktorý predá. Aj za cenu istej deformácie, či vynechania faktov.
V návodoch často nájdete rôzne triky, akými chce výrobca balamutiť zákazníka. Napríklad uvedie, že v jeho tabletkách je výborný obsah účinnej látky. Malými písmenkami niekde na boku však doplní, že obsah účinnej látky je počítaný na 8 tabletiek, čo je aj jednotlivá dávka... Inokedy nájdete preparát, ktorý odporúča veľmi slabé, neúčinné dávkovanie. Výrobca chce navodiť pocit, že jeho výrobok je lacný - laik nevie, kúpi...
Hlavná vec, na ktorú si treba dávať pozor je teda účinná dávka a jej dávka. V mnohých potravinových doplnkoch sa síce nachádza účinná látka, ale v tak malom množstve, že je prakticky celkom zbytočné taký prípravok užívať (a platiť). Uistite sa preto o zložení prípravku a aj o tom, či je uvedené na jednu, alebo viac tabletiek, alebo ide o 100 gramov.
Napríklad L-Carnitin sa považuje za látku, ktorá napomáha pri spaľovaní tukov. Preto mnoho výrobcov veľkými písmenami na obal napíše "Výrobok obsahuje L-Carnitin, ktorý pomáha spaľovať tuky!". To zaujme mnoho obéznych. A zákazníci (čky) ho už dychtivo kupujú. To, že v jednej dávke nejedného prípravku sa nachádza napríklad len 25 miligramov L-Carnitinu si zákazník možno prečíta, ale ak nevie, aké je účinné dávkovanie (minimálne 500 mg), ani nevie, že vyhodil peniaze zbytočne. A takých výrobkov je, žiaľ, veľmi veľa.
To je častý prípad hlavne lacnejších produktov. Aj tu platí chronicky známa veta "najlacnejší tovar býva najdrahší".
Končí to väčšinou tak, že zákazník skúša. Raz si kúpi to, inokedy ono. Po pár dňoch užívania síce nepozoruje žiaden efekt, ale tým to končí. Nikto sa o tom nedozvie. A mizerný produkt sa veselo predáva ďalej. Veď vždy sa dá povedať, že na niekoho to nezabralo, ale na mnohých iných áno. Je to vynikajúca pôda pre biznis - reklamácie sú prakticky nemožné...
Predpokladám, že tí, čo sa snažia chudnúť, nešportujú profesionálne, poloprofesionálne, ba ani štvrťprofesionálne. V takom nízkom športovom zaťažení sa dá odporúčať - nepotrebujete žiadne doplnky. Veľmi pravdepodobne by ste iba vyhodili peniaze...
Ak sa chcete pobaviť, dajte podobnú otázku predavačovi v niektorom športovom obchode a odporučí vám hneď na úvod látky za niekoľko tisíc na týždeň.
Veľký biznis je okolo nápojov, ktoré dopĺňajú sodík a iné prvky. Sú určené pre profesionálov, ktorí niekoľko hodín podávajú veľký výkon. Pre rekreačný šport ich používanie nemá žiadny zmysel.
NAVYŠE
Vo väčšine prípadov je pri týchto rehydratačných nápojoch použitá glukóza ako transportný systém. Tá sa postará, aby sa tekutina rýchlo dostala do krvi. Lenže:
Preto rehydratačný nápoj nepotrebujete. Na hodinový tréning určite nie. Azda výnimkou môžu byť mimoriadne horúce dni. Vtedy by sa dalo uvažovať o využití takéhoto nápoja na zavodnenie.
V tejto oblasti sú produkty, ktoré sú používané hlavne pri kulturistike. Sú to prášky, z ktorých sa dajú vyrobiť chutné (pozor, z lacnejších odporné a niekedy zle stráviteľné) nápoje. Taký nápoj obsahuje:
Pri redukcii hmotnosti sa môžu osvedčiť predovšetkým bielkovinové koncentráty, neobsahujú tuk a takmer žiadne sacharidy. Využívam ich pri výrobe domácich proteínových tyčiniek ale nie je to prípravok, ktorý má slúžiť ako náhrada stravy. Stále je to doplnok.
Vyváženou stravou dosiahnete príjem bielkovín a sacharidov aj prirodzenou cestou. Tieto doplnky sa oplatí používať ako núdzové riešenie. Môžete si nakúpiť napríklad proteínové tyčinky a mať ich poruke na chvíľu, keď príde obed a vy nemôžete zjesť normálne jedlo. Potom sa tento typ umelej stravy ideálne hodí. Rozhodne je lepší, než siahnuť po bežných čokoládových tyčinkách, horalkách, či iných nezmysloch z regálov benzínových púmp. Bežné tyčinky sú plné (nekvalitného) tuku.
Prípravok, ktorý zaujíma hlavne kulturistov. Predovšetkým na začiatku užívania pocítite efekt veľmi pravdepodobne. Kreatín spôsobuje, že dokážete odcvičiť viac opakovaní jednotlivého cviku, než by ste odcvičili bez neho. Neraz aj s vyššou hmotnosťou záťaže. Určite však nie je vhodný na začiatku cvičenia. Najskôr si musíte osvojiť techniku. Týka sa to však len silových športov, pri ktorých zaťaženie trvá len veľmi krátku dobu (desiatky sekúnd, potom pauza). Nepomôže pri aeróbnom cvičení.
Počas chudnutia ale počítajte s tým, že kreatín je energetický zdroj.
Navyše druhy tréningu na chudnutie nie sú také, kde by ste nejak zvlášť využili práve tento výživový doplnok.
Na regeneráciu je na trhu veľa produktov, často obsahujú aminokyselinu glutamín a iné látky. Aj tu platí, že pre začínajúceho športovca nemajú žiadny význam. Môžu pomôcť zmierniť následky ostrého tréningu, ako je "svalovica". Avšak neodporúčam až tak tvrdé tréningy.
Aby však bol glutamin riadne účinný, je zvykom prijímať ho spolu s jednoduchými cukrami (glukóza), čím sa jednotlivá účinná dávka dostáva do pásma energeticky vysokého príjmu. Je otázne, či sa vám pri redukcii hmotnosti oplatí odrátať z diéty niekoľko stoviek kJ len preto, aby ste si večer mohli dať regeneračný nápoj.
Tu je ponuka široká a sľuby veľké. Najznámejšie sú asi aminokyseliny BCAA. Podobný účinok má aj HMB.
Spravidla sa užívajú vo veci ochrany svaloviny a jej rastu. Pre začínajúceho cvičenca však nemá význam do nich investovať.
V klinickej obezitológii nájdete odporúčanie takéto preparáty používať. Môžu pomáhať nielen pri ochrane svalov, ale môžu posilniť aj imunitu. Zvážte ich použitie. Mne sa celkom osvedčili, nebýva však vždy jednoduché vybrať si značku.
Pozor aj na to, že niektoré aminokyseliny sa dodávajú v roztoku s glukózou. To sa pri chudnutí nehodí.
V súčasnosti vraj jeden z najvýnosnejších segmentov potravinových doplnkov. Kĺby má v neporiadku takmer každý starší človek. Je možné, že pri dlhodobom používaní týchto doplnkov sa niečo zlepší. Ak ale máte problémy s kĺbmi, poraďte sa najskôr s ortopédom. Predpíše vám vhodnú liečbu.
Inak doplnky výživy "na kĺby" spravidla obsahujú rovnaké účinné látky, aké vám predpíše lekár, len to asi bude podstatne drahšie. Väčšinou obsahujú účinné látky ako
Ak si teda chcete vybrať, prepočítajte si cenu, akú zaplatíte za účinnú dávku. Cenové rozdiely sú dramatické. Účinnú dávku a aj preparát by mal stanoviť lekár.
Nepočítajte radšej s tým, že niečo hneď pocítite, alebo nebodaj s nejakým zmiernením bolestí. No po pár dňoch užívania sa môže situácia pocitovo zlepšiť.
Je ešte veľa možností, ako doplniť bežnú stravu. Je však veľmi otázne, či sa oplatí, aby rekreačne športujúci občan investoval naozaj nemalé prostriedky do ich nákupu.
Ak sa rozhodnete pre niektorý doplnok, dôkladne sa oboznámte s jeho účinkami a významom. Odporúčam kupovať a používať podľa možnosti čo najmenej prípravkov naraz, inak nebudete vedieť posúdiť, ktorý prípravok vám prospieva. Ak sa vám osvedčí, potom sa asi oplatí doň investovať.
© Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.