Pozor na rady neskúsených trénerov

Píše Miro Veselý od roku 2004. Info...

Profesionálny tréner má za sebou školu. Vie veľa vecí. Vy si nájdite radšej staršieho trénera a to podľa možnosti skôr z oblasti rehabilitačného pracoviska, než z oblasti profesionálneho športu.

Šport je výberová oblasť. Športovcom sa stane len zdravý človek. V priebehu rokov odpadnú tí, čo sú „len“ zdraví, ale slabší. Športový tréner sa potom zvyčajne stretáva s mimoriadne výkonnými, zdravými, prevažne mladými ľuďmi. Nie sú to „normálni“ ľudia. Je to výber. Najsilnejší z najzdravších.

Ak najsilneší z najsdravších dostanú aj náročnú úlohu, zvyčajne sa veľa nestane. Ich telo zvládne čudnú diétu, vydržia odvodnenie organizmu (aby „schudli“ na súťaž). Utiahnu vysoké dávky proteínov a keď sa nikto nedíva tak možno aj injekcie hormónov. Tréneri sú proste zvyknutí na to, že ak nasadia tvrdé tempo, výsledky sa dostavia a všetci sú spokojní.

Vy, ktorí čítate článok o chudnutí ale nie ste športovci

Možno máte len nadváhu, možno ste dokonca obézni. Vaše telo pracuje inak, než telo športovca. Možno už ani nemáte sladkých 20 rokov, kedy si človek môže dovoliť nespať, jesť hlúposti, opiť sa a ešte stále pritom fungovať.

V strednom veku už telo slabne. Hlásia sa nové choroby. Ak ste obézni, môžu byť prvé signály blížiacej sa cukrovky. Je možné, že máte takzvaný metabolický syndróm. Krvný obeh neposlúcha, srdce sa preto namáha, cievy sú v zlom stave. Asi ste roky aktívne nešportovali. Vaše svaly sú preto slabé, kosti redšie. Keby vám aj niekto dal do svalov silu, neudržia to šľachy, alebo sa „ozvú“ kĺby. Vaša nadváha môže robiť bežne 20 až 40 kíl. Akýkoľvek pokus o beh, alebo skoky môže skončiť veľmi vážnym zranením. Chrbtica, kolená či členky nie sú stavané na takú záťaž.

Z týchto dôvodov pre vás nemôže platiť to, na čo je športový tréner zvyknutý u svojich mladých a zdravých zverencov.

 • Ak vám naordinuje beh, spraví z vás štíhy prútik. To však len v prípade, že si nezraníte kolená, alebo nezničíte kĺby. Na doživotie.
 • Ak vám odporučí intervalový tréning, budete chudnúť skvelou rýchlosťou. Teda… Len v prípade, že neskončíte so srdcovým zlyhaním.
 • Môže vám odporučiť rýchlu chôdzu skoro ráno nalačno. Je to efektívny spôsob chudnutia. Ak teda neumriete niekde za mestom preto, že z dôvodu hypoglykémie upadnete do bezvedomia.

Všetci by sme radi predviedli to, čo zamlada. A zaštíhla. Buďme ale realisti! Už v strednom veku nemôžete ísť v športe do príliš veľkej záťaže a do rýchlostí.

 • Ak ste celý život žili skôr sedavý život, nemôžete začať cvičiť ako profesionálny atlét.
 • Ak ste celý život cvičili, platia pre vás iné pravidlá. Ale to asi nečítate rady o tom, ako schudnúť.

Šport teda budeme využívať ako podporu zdravia. Preto už samotný šport musí byť tak bezpečný, aby sa sám nestal zdrojom ohrozenia. Tréner vám možno povie „Kde nie je bolesť, nie je rast.“ U mladého športovca to platí. U 45 ročného obézneho diabetika nie.

Možno si poviete, že rýchle prechádzky sú málo. Ale verte tomu, že na chudnutie a na podporu zdravia sú vysoko účinné. Pritom patria k najbezpečnejším druhom športu vôbec. Je pri nich najmenej zranení.

 • Áno, aj pri prechádzke sa môžete potknúť a nešťastne spadnúť. Môže vás zraniť auto. Ale stáva sa to zriedkavo.
 • Avšak taký pád z bicykla, či z kolieskových korčulí je zvyčajne horší. Zranenia sú tvrdšie, zlomeniny bežné.
 • Pri behu je riziko pádov „obohatené“ o faktor rýchlosti. Preto sú zranenia horšie.

Takže bezpečnosť na prvom mieste. Chceme sa športom dopracovať k zlepšeniu zdravia. Nie k trvalej invalidite. Preto vám neodporúčam chudnúť dynamickými športami.

 • Aerobik, zumba, tanec. Spravidla je to dynamický pohyb s vyšším rizikom zranenia pohybového aparátu. Najmä u obézneho sú prudké pohyby či skoky nebezpečné.
 • Obézny človek by si veľmi pravdepodobne rýchlo poškodil kĺby, alebo šľachy. Zvyčajne kolená.
 • Plávanie je síce výborná aktivita ale cenovo je často mimo rozpočet. Ak nemáte poruke plaváreň, smola. Navyše pri plávaní sa môžu zhoršiť prípadné problémy s krčnou chrbticou.
 • Bicyklovanie je síce vynikajúce, ale značne vyššie je riziko zranenia. Viem, z bicykla sa nepadá často, zato však rýchlo a hlboko.
 • V posilňovni sa zas najmä obézni a starší cítia zle. Navyše to stojí peniaze. Ak môžete, odporúčam cvičiť kardio na stroji typu eliptický trenažér, alebo orbitrek. Vysoko účinné a zapojí sa celé telo.

Záverom ešte pár slov o bezpečnosti. Pri teplote viac ako 27 stupňov voľte vždy opatrnejší tréning. V takom prostredí musíte dbať na pitný režim a chladenie. Ak sa to nedá dosiahnuť, tak prerušte záťaž. Niektorí ľudia sú schopní ísť aj v takom prostredí na „doraz“. Stúpa riziko kolapsu, dokonca to môže skončiť tragicky. Najmä, ak je vyššia vzdušná vlhkosť.

Nerátajte pohyb na kalórie. Nie je to jednoduché a nič vám to nepovie. Dôležité je športom zvýšiť dýchanie. Vtedy telo prepnete na pálenie tuku a najefektívnejšie chudnute.

Tento článok je prevzatý z knihy Jedálniček na chudnutie.

No a ešte jeden doplnok takpovediac pod čiarou:

Medzi športovo založenými ľuďmi sa občas nájdu aj špecialisti, ktorí radi robia pokusy na vlastnom tele. Ak ich to baví, je to ich zodpovednosť. Žiaľ, ono je to čitateľsky dosť atraktívne. Vznikajú potom z toho aj zaujímavé knihy. Trebárs Štvorhodinové telo zo zahraničných príkladov. Na domácej scéne tiež operuje jeden experimentátor s vlastným telom. Predtým, než sa začnete riadiť podobnými technikami si však ujasnite pár vecí.

 • Máte rovnakú fyzickú kondíciu, ako športovec? Potom vám rôzne bláznovstvá ľahšie prejdú. Ak ste diabetik stredného veku a bez kondície, potom vás môže dobre mienené odporúčanie neskúseného trénera aj zabiť.
 • Ak sa chcete riadiť radami niekoho kto práve robí experiment s vlastným telom, potom počítajte aj s tým, že experiment nemusí dobre dopadnúť. Čo ak váš vzor o pár rokov zistí, že experiment síce krátkodobo vyzerá fajn, ale dlhodobo škodí?

Oveľa efektívnejšie preto je riadiť sa niektorým postupom, ktorý je už overený. Najlepšie desiatkami rokov, alebo storočiami. Nie pár týždenným experimentom muža napríklad fourhourworkweek.com), ktorý sa živí práve tým, že púta pozornosť a vzbudzuje nádej, že telo sa dá hacknúť. Áno, dá. Ale v súčasnosti len bez dlhodobej záruky.

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu všetky informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Dátum aktualizácie článku: 29. marca 2015

 

Komentáre k článku: Pozor na rady neskúsených trénerov

 1. Vláska 27. októbra 2016

  V knihe Návod na prežitie pre ženu na str.341 vyživové odporúčania pre ženy-základné živiny sú uvedené sacharidy 130g/d. Čo je to za číslo? Ja jem denne nejakých 250g, a to sú znížené dávky.

Pridajte komentár:

Máte otázku, alebo chcete k článku niečo doplniť? Napíšte to sem. Odpoviem čo najskôr.

Vyplňte ešte: