Od roku 2004 píše Miro Veselý

Skôr, než začnete cvičiť…

Začnime tým najdôležitejším: pri chudnutí sa nebudeme baviť o vrcholovom športe, ani o tréningových princípoch platných pre ľudí, ktorí sa možno pol života venujú aktívnemu športu. Naopak! Budeme hovoriť o ľuďoch, ktorí ak začnú športovať,

 • riskujú úraz vo väčšej miere, než priemerní návštevníci fitka,
 • riskujú ľahšie znechutenie a vyčerpanie vôľovej kapacity,
 • môžu mať viac ťažkostí s regeneráciou po cvičení a nakoniec
 • môžu trpieť skrytými zdravotnými problémami, ako je začínajúca cukrovka či ischemická choroba srdca.

To všetko musí tréner zobrať do úvahy skôr, než si cvičenca vezme “do parády” (do pařáty). A mal by na to myslieť tiež každý, kto sa rozhodol chudnúť a pridať do svojho života trocha športu.

Obezita priamo aj nepriamo zvyšuje riziko úrazu pri športe!

To ste asi celkom počuť nechceli, ale pozrime sa na to.

 1. Väčšina obéznych je pred chudnutím pasívna. Trénujú možno tak ľah na gauči a tlaky palcom na diaľkovom ovládači. Z toho vyplýva slabá neuro-svalová koordinácia. Ľahšie spravia chybný pohyb, majú skrátené a slabé svaly. Tréning im môže preto ublížiť, ak by bol tvrdý. Veľmi nebezpečné by boli dynamické športy ale aj beh. Chôdza preto stačí!
 2. Mnohí sa cítia ako slon v porceláne. To úzko súvisí s predošlým bodom. Akási nemotornosť či ťarbavosť je dôsledkom necvičenia. Zdravý človek sa prirodzene stále nejako hýbe, niečo zdvihne, prenesie, poskočí, pobehne. Tučný človek tieto zbytočné pohyby minimalizuje. Nechce sa mu. Neoplatí sa mu – možno má problém zaviazať si aj šnúrky na topánke.
 3. Neprirodzené ťažisko tela. Ak je veľké brucho, znamená to 20 až 40 kilovú činku na mieste, kde biomechanicky nielen že prekáža, ale nemá tam ani čo hľadať. Obézny človek preto má extrémne zaťažené kĺby najmä na nohách. Zvyčajne aj vysoké riziko ťažkotí s chrbticou. Akýkoľvek šport typu skvoš, futbal alebo iný rýchly pohyb môže spôobiť vážne zranenia. Kĺby sú stavané na určitú priemernú normálnu hmotnosť človeka. Vtedy slúžia spoľahlivo. Nie sú pripravené na nárazovú záťaž s dvoj, alebo trojnásobne vyšším tlakom či úderom.

Týmto ohrozeniam sa dá predísť, ak pri chudnutí bude cvičenie primerane opatrné. Tým rozumieme:

 • pomalé pohyby,
 • minimálna záťaž na kĺby a chrbticu,
 • vedenie skúseného trénera,
 • v strednom a vyššom veku kontrolné záťažové testy u lekára, ktoré určia, čo môžete a čo nie.

Veľmi bezpečný štart športovania pri chudnutí potom môže vyzerať takto:

 1. Najskôr pomalšie prechádzky, neskôr rýchla chôdza.
 2. Rehabilitačné cvičenia, ak ich treba.

Takýto program môže bežať aj niekoľko mesiacov. Pod pojmom rehabilitácia rozumiem prednostne cviky na chrbát napríklad formou cvičenia SM Systém. Väčšina obéznych totiž má problém s držaním tela. Preto je dobré čo najskôr začať robiť cvičenia, ktoré kompenzujú tieto problémy. Ak počas rýchlej chôdze potom už idete správnou technikou a s dobre postaveným telom, chôdza prospieva aj chrbtici.

Po pár mesiacoch potom môžete začať pridávať aj ľahšie silové cvičenia. Môže to byť znova už osvedčený SM systém, len s využitím hrubšieho fitness lana.

Takto vyzerá fitness lano na SM Systém: nie je zelené, ale zvyčajne tmavohnedé. Je hrubšie a kladie o niečo väčší odpor. Aj tak je však odpor pomerne malý v porovnaní s bežnými činkami. Pri týchto cvikoch ide o podporu malých svalov. Tie sa vôbec nezapoja, ak ťaháte silnejší odpor. Preto sú rehabilitačné cvičenia zdanlivo takmer bez námahy a pritom fungujú.

Časom môžete cvičiť aj na strojoch a neskôr s činkami. Prednostne viackĺbové cviky. Silové cvičenia sú výborné, ale aj tu je potrebný dohľad trénera. Mali by ste cvičiť tak, aby to neboli len veľké a silné svaly. Tie totiž keď zosilnejú a nemáte v poriadku tie maličké a stabilizačné svaly (korzet), tak je zle. Veľké svaly začnú preberať úlohu malých a vám to bezpečne poškodí pohybový stereotyp.

Silový tréning MUSÍ kompenzovať to, čo v bežnom živote nestíhate!

Príkladom môže byť úradník (účtovník, bubeník, pokladník v hypermarkete, šofér…). To všetko sú profesie, ktoré sa vykonávajú v pozícii pri ktorej budú skrátené prsné svaly. Ruky pred telom. To deformuje. Prsia sú skrátené, to spôsobí, že lopatky idú dopredu, pretože navyše aj chrbtové svalstvo sa naťahuje a oslabuje. Človek sa začne postupne hrbiť, plecia sa dostávajú do nesprávnej pozície. Ak do takto zle sa rozvíjajúceho pohybového stereotypu “udriete” ešte nejaké nevhodné cviky (benchpress, tlaky, rozpažovanie s jednoručkami, rôzne stroje na prsné svalstvo) tak tým významne zhoršíte situáciu aj svoj stav.

Tréning v takom prípade musí byť presne opačný oproti tomu, čo ste zaťažili cez deň. Prsné svalstvo ak je skrátené, tak ho tréningom už vôbec nezaťažujte – na to vám stačí práca. Na tréningu si dajte len poctivý strečing prsných svalov. Ten zaisťuje regeneráciu a je “opakom” zaťaženia. Pri silovom cvičení sa potom sústreďte skôr na cviky na chrbát a to v jeho hornej časti (príťahty, sťahovanie kladky za hlavu, väčšina cvikov SM systému). Tým máte šancu že silovým tréningom budete kompenzovať chyby z práce.

 1. Strečingom natiahnete prsné svaly smerom k normálnej polohe ramien.
 2. Cvičením hornej časti chrbtového svalstva posilníte a skrátite uvoľnené svalstvo chrbta.
 3. Pokračujúcimi rehabilitačnými cvikmi normalizujete postavenie lopatiek.
 4. Tak môžete postupne odstrániť hrbenie a typický problém rúk, ktoré inak pri chybnom cvičení idú do vnútornej rotácie.

Toľko k tréningovej stratégii pri chudnutí. Ak ste v reláciách ako extrémne premeny videli agresívny tréning, na to hneď zabudnite. Možno ste sledovali videá kde bol veľmi tvrdý funkčný tréning. Aj tu by som povedal: zabudnite. Určite v prvej fáze chudnutia. Neskôr opatrne áno, ale nie tak tvrdo, ako to radi predvádzajú tréneri! Súvisí to s problémom zvaným:

Vyčerpanie vôle pri príliš tvrdom cvičení

Pevná vôľa sa môže veľmi ľahko minúť, ak sa príliš zaťažíte. U tučných a chudnúcich to platí obzvlášť.

 • Tvrdý tréning môže oslabiť vôľu ísť cvičiť nabudúce.
 • Nezmyselná svalovica po tvrdom tréningu nepomôže ničomu, akurát odradí ísť cvičiť zas.
 • Tvrdý tréning potrebuje riadnu regeneráciu. No zamestnaný človek sa nestihne regenerovať. Únava oslabí vôľu, ľahšie si dajú maškrtu alebo nabudúce neprídu cvičiť. Alebo ochorejú.
 • Dlhodobejšia nedostatočná regenerácia vedie k zníženiu imunity. Dychtivý cvičenec ochorie a je po chudnutí aj po cvičení. Aj po dôvere k tréningu ako účinnému nástroju na chudnutie.

Veľmi veľa ľudí s nadváhou a obezitou sú ľudia v strednom a vyššom veku. Preto športové aktivity, ktoré budeme postupne preberať nemôžu byť a ani nebudú zamerané na vrcholové výkony. Prvé, čo si musíte ešte pred akýmkoľvek prvým pohybom typu šport ujasniť je:

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

Môžem vôbec taký pohyb robiť? Neublíži mi?

Nie každý šport sa totiž hodí. Napríklad beh, skôš a podobné športy sú často celkom diskvalifikované, ak máte po štyridsiatke a vaša nadváha je značná. Mohli by ste si vážne poškodiť kĺby! V prípade akýchkoľvek zdravotných ťažkostí (a tučný človek ich máva požehnane) si najskôr overte, či:

Smiem ten pohyb robiť?

Obezita často spôsobí, alebo prehĺbi zdravotné problémy s pohybovým aparátom. Bolesti chrbta kĺbov (obzvlášť kolená a chrbát) sú časté. Alebo problémy so srdcom, ako napríklad vysoký tlak. V takých prípadoch je dobré konzultovať svoj zdravotný stav s príslušným lekárom. Možno vám odporučí iný druh pohybu, alebo iné cviky, také, ktoré vám neublížia, ale prospejú.

Ok, máte teda odklepnuté od lekára, že môžete cvičiť. Stop. Pred začiatkom prvého tréningu musíte mať ujasnenú aj otázku:

Viem ten pohyb robiť?

Prakticky každý šport a pohyb môže byť vykonaný aj tak, že vám ublíži. Nezačnite dvíhať činky, ak neviete, ako to máte robiť a ak neviete, akú váhu si môžete dovoliť dvíhať. Nerobte “brušáky” len preto, že máte tuk na bruchu a v televízii ktosi ukazoval “brušáky”. Ak ich budete robiť zlou technikou strácate čas stovkami “brušákov” (tuk sa nedá odstrániť len z brucha), v horšom prípade si môžete poškodiť chrbát.

Odporúčam, aby ste aspoň začali pod dohľadom osobného trénera. Viem, je to investícia niekoľko sto korún, ale osobný tréner vám poradí lepšie, ako keď to necháte na niekoho možno trocha skúseného, ale nekvalifikovaného. Najlepšie je, ak informácie doplníte aj čítaním kníh, alebo časopisov. S tým súvisí aj otázka:

Viem ako intenzívne mám cvičiť?

Intenzita cvičenia nie je pri chudnutí ľahostajná. Ak budete ku sebe veľmi mierni, cvičenie bude málo intenzívne a teda aj málo efektívne. Naopak, príliš ostrý tréning je tiež neželaný, pretože pri ňom nebudú odbúrané tuky. Vypočítajte a sledujte si preto svoju tepovú frekvenciu a riaďte sa ňou.

Nuž a nakoniec je dobré mať jasno v otázke:

Chcem takto cvičiť?

Bolo by ideálne, aby ste cvičili s radosťou.

Ak obézny nemá rád žiaden šport, ale chce cvičiť, mal by voliť taký pohyb, ktorý mu prinesie najmenšie utrpenie, keď už nie radosť, tak aspoň nie nenávisť…

Toľko na úvod športu pri chudnutí.

Ak sa Vám článok páčil,
a chceli by ste podporiť autora a tento web, môžete.
Zdieľajte tento článok, alebo si kúpte niektorú z kníh Mira Veselého.
Kliknite sem a vyberte si.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

36 Odpovedí

 1. Ani sme dlho nečakali, iba nejaký rôčik, však Shaddam. :-) Miro je živý príklad postupného prerodu od človeka sediaceho a jediaceho k človeku pohybujúcemu sa. Keď je to možné u neho, som si istá, že to zvládnu aj iní. Všetkým držím palce.

 2. ja každy večer zabežim tak 4 km, a niekde som čitala že neni dobre preháňať to že tak neschudnete ale teraz neviem či to prehánam alebo je to uplne normálne.tak mi to prosím niekto ujasnite

 3. Marrisa: z behu 4 kilometre denne určite neschudneš. môže však veľmi pomôcť zlepšiť kondíciu, hlavne ak postupne predĺžiš beh na dlhší čas. na chudnutie je lepšie cvičiť s menším zaťažením (trebárs VEĽMI ľahký beh, aby sa dalo ešte ako – tak hovoriť) ale aj tak je to skôr pre zdravie. kilá lezú dole až po nastolení racionálnej stravy

 4. no šak som sa začala aj s jedlom krotiť,počítam KJ.Len to je ťažke ked mama nebere na mna ohlad pri varení obeda,tak si nan vyhradzujem tých 2500 kj ,stači to?A myslíš že by bolo lepšie keby som chodila behávať tak každý druhý deň?

 5. no ešte som si spomenula na dve otázky keď sa už mám konečne koho opýtať.Cvičievam aj každe ráno na bruchy takých 10-15 min, aj z toho mám ubrať?lebo nejaku tu svalovinu tam mám ale pod tukom. A teraz tá druhá: majú nejaký zmysel ovocné dni?vieš,ked jem celý den ovocie a pijem len vodu.

 6. Marisa: Brucho je vraj nepretrénovateľné :). Pokiaľ na teba nepôsobí cvičenie na túto svalovú partiu ako unavujúce, je to asi jediná výnimka, kedy poviem, že môžeš ho cvičiť aj každý deň. Ale pokojne stačí aj každý druhý.
  Dávala by som pozor na techniku, je to zvlášť dôležité. Dovolím si spomenúť jednu chybičku, ktorú často vídať a marí takmer celé cvičenie. Pri sklápačkách lakte ťaháš dozadu – k zemi, nie ku kolenám. Naopak, ramená ťaháš hore. Pritom sa pozeráš do stropu – hlavu máš vodorovne s hrudníkom pri sklápaní, netlačíš bradu k hrudníku. Celý pohyb “ťaháš” bruchom. Ťažšia varianta je s rukami vystretými za hlavou alebo so zdvihnutými nohami – päty k stropu (nie špičky).
  Ovocné dni rozhodne nie! Čo nimi schudneš – je len voda, a teda aj svaly! Za nejaký čas to máš naspäť, aj s úrokmi.

 7. Zora W: fakt dík za radu, je až srandovne koľko mylných informacii máme

 8. Nuž čo sa športu týka, sama so sebou som sa dohodla, že začnem s rýchlou chôdzou 2-3x týždenne (to som už kedysi skúšala a vcelku ma to baví po okolí dediny) akonáhle prejde moja alergická sezóna (už končí :). Chôdzu budem striedať s bicyklovaním. Keď sa ochladí (sept.), pridám aj posilňovňu. Tiež som už do nej chodila a celkom ma to bavilo. Dá sa povedať, že sa na to teším, a tak dúfam, že dovtedy už čo-to schudnem, aby sa mi hýbalo čosi ľahšie :) Hehe, no plán mám super, tak časom napíšem ako ho plním.

 9. fazulka: veľmi rád ti niekedy odpíšem svoj názor na tvoj zámer, len čo sa trocha ochladí (mám tu 32 stupňov) a keď si trocha odpočiniem, lebo som sa práve vrátil z posilovne a keď mi bude náhodou chcieť. Možno tak o mesiac. alebo o dva. :-)

  ale nie, vážne. ak máš ťažkosti, utekaj ku alergológovi, dnes sú už lieky, ktoré alergiu výborne kompenzujú (trebárs antihistaminiká ako fexofenadín) a sú celkom bez sedatívneho účinku, takže nie je problém vypadnúť makať. teplo sa ti pri cvičení len hodí – aspoň nie je zima :-) Držím palce aby si svoj plán aj splnila.

 10. no.tak ja obcas idem behat.ale ked mam ist sama taknejdem vobec.je mi to blbe a nemam s kym kecat..! ale mam doma taky z stroj ale natom sa nudim.nebavi ma to.ale to behanie ak niesom saama tak je to super! noa chcem, sa spytat.ze ked nepojdem musim sa prinutit.mam si dat trest?? alebo odmenu ak pojdem z prinutenia?

 11. paulinka: no ale ak chceš bežať v aeróbnom pásme tak predsa toho veľa nenahovoríš. určite sa netrestaj za necvičenie. ak ťa nebaví beh, skús niečo iné.

 12. chcela by som poradiť…chcem začať behať no neviem ako mám začať.stačí 20 minút behu na začiatok?

 13. katyninka: načim čítať aj iné články. nešportuj bez znalostí, odporúčam aspoň na pár prvých cvičení trénera. inak riziko úrazu. beh pri obezite určite nie

 14. ahoj,
  rada by som sa spytala ako to je s cvicenim na lacno. ja chodim rano na 6-tu do fitka a neviem ci jest predtym nieco alebo nie. lepsie sami cvici na lacno ale citala som ze to nieje zdrave.co ty nato hovoris?

 15. ahoj, v prvom rade sa chcem podakovat, akurat som zacala citat vasu knihu a konecne som sa vdaka nej prinutila nieco robit. pokusala som sa schudnut uz mnoho krat ale nikdy to nevislo,lebo som nemala znalosti a teraz ich konecne nadobudam. mam 18 rokov,176 cm a nieco okolo 85 kg. rada chodim behavat vecer.mam miernu astmu takze z priblizne 40min behu takych 20min len rychlo chodim, ma to zmysel???

 16. lenka v knihe (aj na tomto webe) je aj sekcia ktorá sa venuje športu, tam je všetko.

 17. Ahoj miro veľmi rada by som schudla mám 18r. , výšku 179cm,a váhu 67kg, chcela by som mať vytúžených 60kg. Zatiaľ som nikdy nerobila žiadne obmedzenia v jedle a zjem toho naozaj veľa či sladkého, slaného a iných dobrôt a nedávam si ani pozor kedy. Včera som sa rozhodla prestať s prejedaním a zmeniť sa. Tu je môj včerajší jedálnik : ovocný jogurt, kuracia polievka, zemiaková kaša paradajka vajce, hrozno. Tiež som 40 min. cvičila zumbu a ráno som si dala 4 min. kardio cvičenie.
  Dnes som zjedla ovsené vločky,menší strapec hrozna a plátok melóna, na obed si idem dať trocha ryže biely jogurt a zeleninu, a na večeru možno ovocie alebo celozrnnú žemľu. Tiež som dnes mala ráno kardio cviky 4min. a o 13:00 20min. zumbu.Tiež som prestala jesť po6 hod.
  Myslíš že takýmto spôsobom budem mať zaručené schudnutie ?

 18. Jana takto nielen že zaručene schudneš, ale rovnako zaručene zakrátko aj riadne priberieš. Prestaň blázniť. Jedz to čo doteraz a najskôr si naštuduj základy výživy a cvičenia. To čo robíš je veľmi zlé, ohrozuješ svoje zdravie.

 19. Ale zatiaľ som len obmedzila stravu a zapojila cvičenie…A kebyže to takto vydržím po schudnutie a potom budem pomaly tu stravu meniť a jesť viac priberiem aj tak? Veď tak by sa to aj robiť malo začať cvičiť a jesť menej, nadobudnem aj svalovú hmotu a svaly dokážu potom aj viac energie spáliť. Či ?:)

 20. Jana s tak malou nadváhou je nezmysel obmedzovať stravu. Chcete si spraviť po svojom, tak načo sa radíte?

 21. Jana slovo obmedziť nesedí. Sladkosti natvrdo preč. Vyprážané, mastné preč. Veľa zeleniny, zdravá strava v primeranom množstve veku a záťaži a cvičiť podľa zásad uvedených na tomto webe. To nielen že musí stačiť, ale je to akurát. no a neriadiť sa nikdy váhou, lebo tá nehovorí o ničom. dostanete menzes a máte o tri kilá viac.

 22. A môžem jesť keď mamina navarí napr. šošovicovu polievku alebo fazuľovú? sú takéto veci málo kalorické?

 23. Jana načítajte si niečo o strave. Neoplatí sa vám, ak budete nesamostatná v tak základných veciach.

 24. Miro, zapojila som sa do Vášho e- mailoveho kurzu chudnutia http://miro-vesely.sk/kurz-chudnutia/, lebo som stale nevedela, kde robim chybu ( uz to tusim..:-)Chcem sa spýtať, či je vhodne cvičenie na fitloptách.mne pohyb nerobi problem, venujem sa hlavne bicyklovaniu, s kamaratmi chodime cez vikendy na celodenne výlety, mam nabicyklovane, dost vela, chodim aj do posilňovne a plávať, a najnovšie ma oslovili fit lopty. Hodina je rozdelena na kondicnú časť, posilovaciu aj strečing. Som ten nešťastný typ postavy / hruška/ takže s veľkým zadkom asi moc nenarobím a bicykel nie je pre mňa to pravé orechové. Dakujem za radu.

 25. Iva postava hruška sa zvyčajne darí ovplyvniť ťažšie, často ten pomer tela zostane a v takom prípade sa odporúča vyvážiť postavu posilnením vrchnej časti tela. bicyklovanie je fajn na chudnutie, ale ak máte väčšie stehná tak bicyklovanie zároveň posilňuje aj tie svaly. Fit lopty sú výborné, všetky balančné cvičenia sú veľmi dobré na svalovú koordináciu. Na chudnutie však zostane lepším aeróbny šport. Je skvelé, že ťaháte strečing, dnes to robí málokto a je to dôležité cvičenie.

 26. Ahoj – po dlhom váhaní a “odkladaní” pre rôzne výhovorky som sa rozhodla, že to skúsim aby som sa zas cítila šťastná … Dnes mám 27rokov, 170cm a 80kg. Až sa mi to ťažko píše… Pred necelým rokom som mala o 10kg menej. To by bol môj prvotný cieľ – vyššie ciele si ani nedávam – toto sa mi už zdá nedosiahnuteľné :( mojím najväčším problémom je, že som jedla cez deň nepravidelne a potom večer to “zachraňovala” rôznymi sladkosťami a slanosťami. Prihlásila som sa do 10dňového kurzu chudnutia a dúfam, že takto o týždeň sa budem môcť pochváliť aspoň malou zmenou. Všetkým držím palce v chudnutí – máte môj obdiv :)

 27. bUbUšKo veľmi presne ste popísali príčinu. Nepravidelné jedenie je doslova zabiják štíhlej línie. Človek sa cez deň nenaje a večer si telo proste pýta jesť a neprestáva s tým. Aj keď už sme najedení, stále sa žiada niečo si ešte zobnúť. K tomu pocit, že “môžem, veď cez deň som jedol málo…”. Takže držím palce aby ste o 10 dní konštatovali rozdiel v opasku. Pri dobrom režime môžete počítať s nejakými 2 až 3 kilami mínus za mesiac a to bez hladovania. Najmä ak ste ešte veľmi nediétovala tak sa zvyčajne chudnutie pekne darí.

 28. ahoj, mozete mi poradit, ci sa pri chudnuti odporuca kruhovy trening? na behanie mi je uz dost zima a sport by sa mi veelmi zisiel. zatial chodim na brusne tance, ale tam toho vela asi neschudnem. mate informacie aj o tom? Dakujem.

 29. Elena áno, na posilnenie pri chudnutí je kruhový tréning veľmi dobrý šport. Na samotné chudnutie je však lepšia menšia záťaž v aeróbnom pásme, viz články na tejto stránke.

 30. Ahoj, chcela by som sa poradiť, ohľadom zostavy cvičenia.
  Mám doma orbitrek, môžem na ňom cvičiť aj každý deň?
  Cvičím jogu na spevnenie chrbtat – mám prasknuté 2 platničky v krížovej oblasti chrbta, rehabilitačná sestra mi dala aj zostavu cvikov na brucho, zadok, stehná, ktoré môžem cvičiť aj pri tejto diagnóze. Ale chcela by som schudnúť asi 10kg, alebo skôr na veľkosť 36-38. Keďže som cvičievala na trampolíne a aerobik, ktoré mi kvôli chrbtici zakázali, chcela by som vedieť ako často môžem “orbitrekovať”, aby to bolo účinné. Jogu cvičím 3x týždenne hodinu cez obed, keď malá spí a posilovačky 2x ráno. Chcela by som schudnúť do leta, sú to ešte necelé 4 mesiace, čo je vcelku reálne. Stravu som už upravila, sladkosti mi nechýbajú, biele pečivo áno, ale viem odolať:-) Vopred ďakujem za odpoveď

 31. Martina s pohybom je ťažké radiť na diaľku, každý tréner vám povie, že je to individuálne, viazané na vek a iné parametre. Bez trénera sa riaďte všeobecnými zásadami uvedenými na tejto stránke.

 32. Mám jednu otazku…ako dlho nemozem cvicit ked sa najem mam pockat dve hodiny ?? Alebo menej ?

 33. sofia to sú dosť ťažké situácie, ak človek má dodržať trojhodinový interval v jedle a zároveň cvičiť. po ťažšom jedle platí 2 hodiuny, ale my pri chudnutí veľmi ťažšie jedlá nemávame. takže najjednoduchšie by bolo naladiť to tak aby sa necvičilo hne´d po jedle, ale nejaké presné stráženie času asi nemá veľkú cenu. niekedy sa to proste nedá zosúladiť ideálne

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najnovšie pridané

Obezita a COVID-19

Obezita je stav, ktorý výrazne zhoršuje riziká súvisiace s infekciou koronavírusu nového typu SARS-CoV-2. V tomto článku si povieme podrobnosti. Aj na tomto webe sme

Ako začať chudnúť (správne)

Človek roky priberá a priberá. Potom sa niečo zlomí a príde ono rozhodnutie, že nastal čas. Ako začať správne chudnúť? V tomto článku si ukážeme

Čo jesť, keď chcem schudnúť

Otázka čo jesť, keď chcem schudnúť je jednoduchá a odpoveď na ňu je logická, ale zdĺhavá. Teda presnejšie – jednoducho sa to dá povedať, ale

Kolobežkovanie ako šport pri chudnutí?

Kolobežkovanie pri chudnutí poslúži výborne. Kolobežkovanie je niečo medzi chôdzou, bicyklovaním a behom. Pri behu a bicyklovaní zvyčajne nejaké bolesti pri športovaní zaznamenáte. Na športovej

7 nástrah, ktoré oslabia pevnú vôľu

Po nejakom čase disciplinovaného chudnutia sa často stane, že sa vám prestane chcieť. Pevná vôľa oslabne, ochabne a prestáva byť pevnou. Aby sa to nestalo,

Prečítajte si

Prevencia detskej obezity

V článkoch o detskej obezite sme si povedali o tom, aký problém sa skrýva, ak sú deti obézne – zvyčajne sú potom obézne po celý

70 tipov na úspešné chudnutie

V tomto článku nájdete zoznam mnohých odporúčaní, ktoré sa osvedčili v praxi. Určite sa vám nepodarí uplatniť ich naraz a všetky. Ale to nevadí. Začnite

Chudneme v teréne

Ak ste na dlhú dobu v teréne, je dobré, ak sa na to vopred pripravíte. Nakúpte si jedlo, aj pitie. Ono sa to niekedy nezdá,

Cviky na chrbát

Ak sa rozhodnete pre niektoré cviky na chrbát, odporúčam vám, najskôr si dôkladne preverte, či pomáhajú. Ak máte známych, popýtajte sa ich čo cvičili a či

Ako schudnúť čoskoro?

Ľudia sa často zaujímajú o to, ako schudnúť. Prípadne aj to, ako rýchlo to ide. Minule ma však celkom pobavilo, že padla otázka “ako schudnúť

Pozor na sladké nápoje

Zámer výrobcov sladkých nápojov je celkom jasný. Aby ste si kúpili viac, ešte viac a najlepšie pravideNne. Nič iné ich nezaujíma a keby som vyrábal nealko ja,

Vláknina

Vláknina by správne mala patriť medzi sacharidy. Je však natoľko dôležitá, že tento článok dávam do sekcie zloženie potravín. Ak by sme teda chceli byť

Beh a chudnutie

Dnes bežcov vidíte skoro všade a skoro stále. Majú jedno spoločné. Bežci sú štíhli. Preto človeku ako jeden z prvých nápadov príde na um myšlienka, že

Čo na obed?

Obed je po raňajkách druhé hlavné jedlo dňa. Máme zažité, že ho absolvujeme často spoločne. Či už s rodinou, alebo kolegami v práci. V tej

Doživotná diéta

Diéta je slovo, ktorým sa označuje výživa, ktorá má určitým zdravotné dôvody, alebo ide o liečebný režim. V širšom význame sa slovom diéta dá označiť

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.