Od roku 2004 píše Miro Veselý

Šport nie je dobrý fatburner

Mnoho tučných si myslí, že ak budú športovať tak to stačí na chudnutie. Veria, že šport dokáže páliť tuk (pravda) a tak pri športovaní môžu jesť čo chcú a schudnú (nepravda). Žiaľ, pre človeka, ktorý športuje len preto, aby pálil energiu a schudol, šport sám o sebe nestačí. Viem, je to tvrdenie, ktoré je v rozpore so všeobecným názorom o význame športu, preto to rozviniem.

 • Výdaj energie pri rekreačnom športe nie je tak veľký, ako sa nám zdá.
 • Príjem energie pri zle navrhnutej strave je neuveriteľne rýchly.

Proti týmto dvom faktom stoja ďalšie dva:

 • Telo sa prispôsobí tréningu.
 • Pocit práva na obžerstvo.

Rozvediem:

 1. Základným problémom je to, že počas športu sa míňa pomerne málo energie. Aj keby ste si zvolili niečo náročné ako je beh, alebo dvíhanie činiek, nevydáte veľa energie. No ak si dáte v reštaurácii bežný obed, prijmete nečakane veľa energie. Pre predstavu – ak si dáte reštauračnú klasiku – vyprážaný syr, hranolky, majonéza, kola – zjete možno viac, ako poldennú dávku jedla. Tvrdým športom by ste tých zhruba 4000 kJ museli páliť zhruba hodinu – rýchlejším behom.
 2. Nevhodná strava sa navyše skladá z nevhodne zložených živín. Už spomenuté jedlo teda do vás napumpuje veľkú dávku nevhodného tuku (presne takého, aký by ste chceli schudnúť). Navyše veľa cukru z koly a hranoliek. Taký obed však veľmi neobsahuje živiny, ktoré potrebujete – vlákninu, vitamíny. Telo tak dostáva dávku energie bez mnohých živín.
 3. Tvrdý tréning spôsobí, že budete mať pocit neuveriteľnej obete. Ľahko vám napadne, že ak ste sa už tak veľa namáhali, máte právo na nejakú výnimku. V takomto nastavení mysle potom veľmi ľahko zjete aj dvojnásobok toho, čo by ste mali. Tento sebaklam je známy už dávno aj v súvislosti s light potravinami. Ľudia si myslia, že ak je niečo “zdravé”, môžu toho zjesť viac.
 4. Telo sa tréningu prispôsobuje. Merajte si to, ak neveríte. Choďte na hodinovú prechádzku a merajte si tep a vzdialenosť. Zistíte, že keď začínate, tepová frekvencia aj pri stredne rýchlej chôdzi bude pomerne nízka. Telo je zaťažené a zvládnete pomerne málo. Už po pár týždňoch však zistíte, že môžete ísť aj rýchlo a tepová frekvencia je pomerne nízka. Teraz už prechádzka nie je pre telo tak veľká záťaž. Už ste pár krokmi nevyštvali srdce na hranicu infarktu. Na to by ste teraz asi museli bežať. Základnou vlastnosťou tela je prispôsobivosť. Ak začnete chodiť na rýchle prechádzky, plávať, či dvíhať činky, bude to prebiehať rovnako. Prvý tréning bude krátky, pretože nebudete viac vládať a celé telo po ňom budete mať ubolené. O pár tréningov neskôr už hravo zvládnete to, čo ste na prvom tréningu považovali za nemožné. Telo sa prispôsobí tomu, že ho zaťažujete. Prispôsobí sa tak, že zosilnie. Pôvodná maximálna záťaž sa pre vás stane ľahkou a vy musíte siahnuť po ťažšej úlohe – ak chcete rásť, či zlepšovať svoju kondíciu. Prispôsobivosť tela na športovú činnosť so sebou nesie aj energetickú úsporu.

Počas prvých tréningov miniete za 15 minút bicyklovania veľa energie a vypotíte vedro potu. Jasné, že sa to prejaví na vašej hmotnosti. No postupne sa tomuto cvičeniu prispôsobíte. Po pár mesiacoch spravíte na bicykli pokojne hodinu pri vyššej záťaži a možno sa len trocha spotíte. Telo sa už naučilo šetriť energiou. Už podáva rovnaký výkon, ako predtým, ale oveľa úspornejšie. Je to stav, kedy sa máte právo veľmi tešiť – je to výborná správa pre vašu kondíciu!

Ale je to zlá správa pre celkový energetický výdaj. Ak by ste chceli míňať stále rovnaké množstvo energie, ako na začiatku, cvičenie by ste museli robiť stále výkonovo náročnejším a dlhším. A to si bežne človek nemôže dovoliť – cvičiť denne niekoľko hodín v ostrom nasadení profesionálneho športovca sa od istej chvíle nedá bez profesionálneho vedenia. A najmä:

Keby ste chceli športom minúť slovenskú stravu, museli by ste pomerne tvrdo športovať denne možno 3 až 4 hodiny. Tu je problém – pri tak tvrdej záťaži potrebujete ďalšie hodiny času len na regeneráciu.  Nedá sa podávať profesionálne športové výkony a pritom chodiť do práce. Teda – dá. Ale dlho takú nezmyselnú záťaž nevydržíte.

Práve z toho dôvodu často počúvame náreky tučných: že tvrdo cvičia – a nechudnú. Nechudnú práve preto, že cvičili tvrdo. Telo už pri cvičení dokáže šetriť energiu. Na chudnutie treba cvičiť v miernejšom pásme záťaže. PLUS treba upraviť aj stravu.

Všetko, čo míňa energiu, chudnúceho človeka zaujíma. Pri chudnutí sa predsa chceme dostať do energetického mínusu. Preto je lepšie, ak chudnutie postavíte na obmedzení energetického príjmu stravou. Nedá sa jesť torty, safaládky a čipsy a pritom chudnúť len vďaka cvičeniu. Pozrite si ktorýkoľvek časopis o športe – racionálna výživa, diéty a chudnutie v prípade, že sa málinko pribralo, sú aj u profesionálnych športovcov samozrejmosťou.

Tým nechcem povedať, že šport je pri chudnutí zbytočný – naopak – podporí chudnutie. Len nesmiete počítať so športom, ako so samospásnym spaľovačom tuku, ktorý dokáže “vyvážiť” nezmyselné chyby vo výžive.

Nepýtajte sa preto pri športovej činnosti na to, či ste práve vo fáze najlepšieho “pálenia tuku”. Šport nie je všemocný fatburner.

Použite šport na to, na čo sa naozaj hodí bez výhrad – na zlepšenie zdravia. Športom si zlepšíte srdce a pľúca. Lepšie vám začne fungovať pohybový aparát a aj mozog. Dobrá kondícia a nálada vám zlepší kvalitu života. Na tieto účely je šport ideálny a funguje. Použite ho práve na to.

Ak chcete šport použiť na pálenie tuku, potrebujete tréning, pri ktorom sa síce zadýchate, ale stále by ste pritom mohli hovoriť. Presnejšie sa to dá vyrátať podľa tepovej frekvencie. V kalkulačke BMI si tieto čísla môžete ihneď vypočítať. Taký tréning zhruba po 20. minúte začína odbúravať aj tuk. To sa hodí!  su_note]

Preto ak chcete chudnúť, mali by ste jeden tréning "ťahať" aspoň 40 minút v kuse. Keby ste šli 10 minút peši do práce, potom 10 minút na obed, potom zas do práce a zas domov, tiež ste 10 minút šliapali. No nespálite toľko tuku, ako keby ste šli naraz.

Ak k tomu pridáte nie práve drastickú diétu založenú na racionálnej výžive, začnete chudnúť a zlepší sa vám zároveň zdravie.

No ak si nedokážete uprieť jedenie nezdravých jedál, žiaden šport vám od obezity nepomôže.

Mimochodom: kým cvičíte, tak nejete. Aj to je lepšie, ako ľapnúť k televízoru...

Ak sa Vám článok páčil,
a chceli by ste podporiť autora a tento web, môžete.
Zdieľajte tento článok, alebo si kúpte niektorú z kníh Mira Veselého.
Kliknite sem a vyberte si.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

82 Odpovedí

 1. tak tak:))
  šport je vhodný napr. ako spaľovač voľného času a nekalých myšlienok na jedenie, fajčenie a podobne. keď ma chytajú večer raple, čo by som zjedla a že by som si hádam mohla po polroku nefajčenia zapáliť, veď už to zvládam, (mozog je hrozný pokušiteľ) tak dávam tenisky a utekám von na prechádzku, aby som nepodľahla. a naozaj- keď sa po hodine vrátim, nálada je lepšia, a už nemusím problémy či iné blbé nálady (nervičky, depresie atď..)riešiť horeuvedenými pokušeniami…

 2. Svätá pravda.
  Preto je vhodné aktivity striedať, mať napríklad jednu skalnú – obľúbenú (z krásneho a prostého dôvodu, že vás jednoducho baví) a obmieňať, pridávať k nej “sezónne”. V zime lyže, v lete korčule. Sem-tam sauna, plávanie, bicykel, turistika. Aby si organizmus neprivykol len na jeden druh záťaže.

  K dôvodom, prečo cvičiť, prečo sa venovať vôbec nejakému športu, pridám jeden vlastný – zdanlivo malý, ale pre mňa významný: Za čias môjho kamarátstva s obezitkou som sedávala veľmi zhrbená. Chrbát doslova v tvare poloblúka. Celé roky ma hlavne otec upozorňoval: “Vystri sa!” Na fotkách (ak náhodou sa niekomu podarilo ma zachytiť) to veľmi bilo do očí, navyše výrazne zdôrazňovalo moju obezitu. Uvedomovať som si to začala vtedy, keď už nielen otec, ale aj kamaráti, kolegyne si to akosi začali všímať. No ešte viac som si uvedomovala, že ja sa NEMôŽEM vystrieť a sedieť rovno! Prečo? Lebo som ten chrbá jednoducho neudržala vo vystretej polohe a za pár sekúnd ma strašne rozbolel… Dôvod? Nič, čo by ho “držalo” – žiadne chrbtové svalstvo.
  A dnes? Nuž píšem a sedím si tu vystretá, akoby som pravítko prehltla, xixi.
  A zlepšilo sa to celkom prirodzene, nepracovala som cielene.
  Len som ti tak zhrnula, čo všetko sa zmenilo…

 3. no ja neviem,.. ale, toto proste nesedi s fyzikou. Proste dvihnutie kiloveho zavazia o jeden meter bude vzdy stat rovnako vela Joulov. A z molekuly glukozy, alebo tuku dokazes vyrobit tiez iba rovnake mnozstvo energie. To ci sa pri tom zadychas, alebo budes viac unaveny je uplne irelevantne, scestna somarina. Jedina moznost je, ze by telo z potravy dokazalo vyzmykat viac cukrov/tukov/proteinov.

 4. navyse pravidelny pohyb nielen pali kalorie pri nom samotnom (t.j. to co vidis na displeji), ale dost vyrazne zrychluje aj kludovu uroven metabolizmu + pri silovom, resp. intenzivnejsom treningu sa da pocitat aj s tzv. “treningovym efektom” co je vyraznejsie spalovanie v obdobi zhruba hodiny, dvoch po ukonceni aktivity. A toto vsetko su denne radovo stovky kalorii.

 5. Rovnako, ako si organizmus časom zvykne na energetický príjem – spomalí sa chudnutie, alebo zastaví, zvyká si aj na výdaj a začne ním šetriť. Nepáli toľko energie. Odprezentujem to na príklade: Predstavte si precvičovateľku, ktorá 10 rokov cvičí aerobik. Že by len z roka na rok chudla a chradla? Nie. Že by sa napchávala kvantom potravy, aby teda stále nechudla? To tiež nie. Jednoducho v istom momente už prestáva organizmus v takej miere reagovať. Ako na aeróbne športy, tak aj na silové.
  Ale nechám priestor pre odborníkov, toť len moje a odpozorované skúsenosti :)

 6. miso: ale predsa človek nie je rovnica. je to dynamický systém. skús zdvihnúť 100 kilovú činku a sleduj, čo to spraví s tvojím telom. ak si predtým necvičil, môžeš si vážne ublížiť, prdne ti chrbtica napríklad. potom sa pozri ako hravo ju zdvihne kulturista. činka rovnaká. fyzikálne by sa dalo vyjadriť pochybnosti o tebe. veď ak sa 100 kíl dá zdvihnúť, mal by to vedieť vždy každý. nie? takže únava zadýchanie by som za irelevantné veci určite nepovažoval. šport mení efektívnosť, s akou dokáže investovať energiu do sily. ak necvičíš, dáš do toho všetko. ak ale chceš zotrvať pri dávaní všetkého “do toho” musíš stále zvyšovať športový výkon a práve tu narazíš na limity.

 7. Pravidelná športová aktivita zvyšuje kľudový metabolizmus (len) o 10%.
  Kiež by aj viac, že?
  Áno, istá zotrvačnosť “pálenia” po tréningu tu je, kvôli chudnutiu je dôležité zdôrazniť, že do ďalšiho dňa si musíme zachovať energetický deficit. Takže o to významnejšia je strava po tréningu a tu by sme už mohli naznačiť, že z tohto pohľadu je dokonca prospešnejší pre chudnúcich pohyb večer, lebo je jednoduchšie dodržať deficit, ako po raňajšej aktivite. V prvom prípade je pred nami len večer a noc, v druhom celý deň…

 8. no ale dvihnutie tej cinky stoji povedzme 500 Joulov, bez ohladu ci ju dviham ja, alebo stokilove hovado z posilovne. Suhlasim s tym, ze ja na to vyplujem viac energie, lebo sa budem trapit s rovnovahou a kadejakymi inymi postrannymi efektami, ale proste fyzikalna energia potrebna na to dvihnutie je minimim kolko ten pohyb stoji. Taktiez ked zozerem kilo vlasskeho salatu, tak z maximum kolko sa z toho salatu da ziskat energie je rovnake pre mna aj pre to stokilove hovado. S tym, ze moj metabolizmus moze byt spociatku menej efektivny a povedzme, ze vytiahnut iba 80% energie, ale zasa na druhej strane ludia s nadvahou maju kvalitne travenie a dostavaju z jedla vela energie…

 9. no je to viac ako 10%, ved si zober, ze ten kludovy metabolizmus nasobis koeficientom namahavosti prace (od 1.1 do 1.8),.. clovek co nic nerobi iba sedi na zadku ma 1.1 a clovek co side v praci sedi ale pred pracou si zabehne a po praci ide tiez nieco hybat, tak si moze s kludom prasknut 1.5, a to pri 2000kaloriach je slusne cislo.. i ked toto su tabulky a necitim sa byt az taky macher aby som sa o tom hadal :)

 10. Ja by som to videla tak, že zdvihnutie činky síce “stojí 500 J”, lenže 100 kg hoviadko vynaloží menej námahy, lebo je zvyknuté. Podobne aj s vlašským šalátom – stokilovému hoviadku môže tak dobre páliť (vďaka svalom a rýchlejšiemu metabolizmu, resp. len inému metabolizmu), že nepriberie a môže si ho dovoliť. Narozdieľ od iného organizmu s pomalším metabolizmom, nebodaj ťažko skúšaného diétami, je to kalorická bomba a jo sakra odvaha to vôbec zjesť. Telo si uloží do zásoby – premení na tuk. U hoviadka svaly spália…

  Podľa mojich zdrojov je to 10%. Opäť treba brať číselko len orientačne. U niekoho možno viac, u niekoho menej.

  :)My sa nehádame, my diskutujeme :)

 11. beriem to tak, ze to hovado tu cinku dvihne za 550J a Jano Knedla za 680, avsak ked jano bude dvihat cinky mesiac, tak po mesiaci bude dvihat cinku za 580J povedzme, a stale to je 580J, zadarmo to nebude nikdy.

  co sa tyka metabolizmu, pomaly alebo rychly metabolizmus by mal vyjadrovat to, ze kolko telo spali v klude, kolko stoji dvihnutie cinky s metabolizmom vobec nesuvisi. A ak by malo hovado neviem aky ultra-metabolizmus, tak zo 100g vlasaku dokaze vyuzit povedzme 300 kalorii a Jano z toho isteho vlasaku dokaze vyuzit tiez 300 kalorii (mozno o nieco menej, ak mu zle travi). Ved cele to je stale iba o tom, ze..

  co schudnem = co zozerem – co spalim

  a sport, pohyb – akykolvek a kohokolvek zvysuje vydaj energie a to podstatne, neexistuje sport, ktory by nestal kalorie, cela mystifikacia vyplyva iba z toho, ze na zaciatku ten pohyb stoji viac a potom stoji tolko kolko ma a nie tak ako je to pisane v clanku, ze najprv sportom super palime tuky a kalorie a potom zrazu sup, telo si zvykne a zacne fungovat ako perpetum mobile, iba sa konecne dostaneme na normalnu uroven namahy, kedy v skutocnosti nemusime palit kalorie aj za tie dalsie dve vedra sadla ktore nosime so sebou

  a neni lepsi fatburner ako sport

 12. Áno, s rovničkou “čo schudnem = čo zjem – čo spálim” súhlasím. Ak do nej dosadíme tvoje hodnoty, bude to pravdivá rovnica LEN pre teba. Pre niekoho iného s tými istými (tvojimi) hodnotami už nie.
  Čo sa týka príjmu 300 kcal – pre fyzicky aktívneho mladého muža to je nič, normál prijať v jednej dávke. Pre 40 ročnú ženu (nebodaj ak má ešte spomalený metabolizmus), je to dávka priveľká – akurát na pribratie.

  Akýkoľvek pohyb zvyšuje výdaj, ale iné hodnoty sú to pre nováčika, ktorý začína cvičiť, iné po 2 rokoch a iné po 10. Telo sa jednoducho prispôsobuje.

  V jednom sa určite zhodneme :) : Šport je vynikajúci spôsob, ako tráviť voľný čas. Z mnohých dôvodov, nielen pre efekt chudnutia – spaľovania kalórií.

 13. miso: teraz si predstav, že máš 7 litrov benzínu. a budeš tvrdiť, že je to určité fyzikálne a matemeticky celkom konkrétne množstvo energie, na ktorom sa dá prejsť presne 7 kilometrov. hneď sa ti vysmejú majitelia starších áut, že na takú vzdialenosť treba predsa, samozrejme, 12 litrov. a možno sa ozve aj niekto, kto povie, koľko sena treba na 100 kilometrov – pre koňa.

  proste dvíhanie činky nie je izolovaná práca, ktorá by sa dala merať len z hľadiska výkonu človeka len mechanicky.

  áno, je to práca ktorá je teoreticky rovnaká. v praxi je to však inak. a človek sa športom mení zo starého, ťažkého autiaku s mizerným výkonom a obrovskou spotrebou na moderný, výkonný stroj s nízkou spotrebou. proste energia – strava / tuk uhlie / benzín / elektrika sa dá minúť efektívne i neefektívne.
  proste ak sa človek stane kulturistom tak sa zmení hodne vecí. jeho organizmus už funguje inak, ako organizmus obézneho človeka s atrofovanou svalovinou. inak čo do príjmu aj výdaju.

  iste, šport vedie ku odstráneniu tuku, ale nie sám. kto začne športovať a neupraví stravu, neschudne.

 14. to je pravda, lenze ani tie auta sa pod urcitu spotrebu nedostanu, efektivita stroja moze byt maximalne 100%. A ani kulturista nefunguje na 100% efektivnosti vyuzivania zdrojov. A tiez nespali na dvihnutie tej istej vahy po tej istej drahy polovicne mnozstvo energie – to by bol prilis velky rozdiel na to, ze obaja pouzivame ten isty stroj – ludske svaly (rovnake principy, rovnaky zdroj energie, rovnake chemicke reakcie atd). Ja by som to zhrnul tak, ze akykolvek pohyb je energeticky vydaj (maly, alebo velky) a vzdy je lepsie ho robit, ako ho nerobit. O tom ze obmedzit prijem a zaroven zvacsit vydaj je najlepsie riesenie nemusime diskutovat, tam sa zhodneme. Mne iba vadi to, ze celkovo ten clanok vyznieva tak, ze sport pomaha iba zo zaciatku a potom je jeho prinost bagatelizovatelny v porovnani so stravovanim, pretoze energia vydana von sportom sa casom blizi k nule.

  ad 40 rocna zena s pomalym metabolizmom: no o to skor, by takato zena mala zacat s aktivnym pohybom, pretoze udrziavat prijem potravy na 1000 kaloriach denne je neudrzatelne. Ved uz hodina na stacionarnom bicykli pri intenzite povedzme 100 wattov (to by taka zena mala zvladnut) vypluje zhruba 300 az 400 kalorii cistej mechanickej energie (cize k tomu veselo priratajme faktor namahy a netrenovanosti o ktorom sa tu pise + training efekt + ciastocne zrychlenie bazalneho metabolizmu + zdravotny prinos) a zrazu z ubohych, teraz mozno strelim, ale povedzme 1700 kalorii, ktore jej telo spotrebuje za den ma 2200, co je 30 percentny narast a to je neporovnatelny efekt oproti niekomu kto ma bazalku na 2500.

 15. miso: jasné, ale vráťme sa aj k reálnym príkladom – 100 kilová činka je len ilustrácia. amatér bude “páliť tuk” kilovou činkou, postupne pôjde hore, ale spáli primálo, aby mohol žrať. nič iné som článkom nechcel povedať. mnoho ľudí si to myslí, cvičia a pritom jedia priveľa. tak aby vedeli, že amatérsky šport proste nestačí a čím dlhšie ho človek vykonáva, tým energeticky úspornejšie ten šport telo dokáže realizovať.

 16. Miso má pravdu v tom, ze pri cvičení sa energia vždy spotrebuje. Problém je v tom, že to množstvo energie je mizivé oproti tomu, čo do seba človek dostane napríklad jedným hamburgerom. Priklad z knihy Hacker’s Diet: 1 hodina tenisu spáli 500 kilokalorii, čo je rovné trom kúskom pizze. Čísla možno nie sú presné, ale pomery sedia.

 17. Inými slovami, chyba v misovej argumentácii je vo vete: “a sport, pohyb – akykolvek a kohokolvek zvysuje vydaj energie a to podstatne”.

  Vôbec to nie je podstatný výdaj energie. Aby z toho bol podstatný výdaj, muselo by toho cvičenia byť toľko, že človek by nič iné nerobil.

 18. uz ten nadpis je volovina

  pre ps: ak clovek zaradi ten hodinovy tenis naviac oproti povodnemu stravovaniu, ma akoze kaloricky deficit 500 kcal denne (samozrejme, s postupnou adaptaciou, nakolko ten metabolizmus nie je staly)

  takze namiesto trepania o tom, ze sport nepomoze by som sa radsej pozrel na rozumne zvysovanie energetickeho obratu pretoze (dovolim si tvrdit) su to prave sportovci s vysokym energetickym obratom, co najlepsie vyzeraju, hlavne, pokial je to sparovane so silovymi aktivitami

  namiesto redukcie kalorickeho prijmu by ste sa mali radsej zamysliet nad jeho “optimalizaciou” (aj ked je tazke najst nejake optimum)

  a ano, urcite je lepsie zmenit nejakym sposobom aj kompoziciu podla makro a mikrozivin, nakolk ostale plati, ze pokial jes odpad, vyzeras ako odpad (vynimky potvrdzuju pravidlo)

  viac sa teda priklanam k misovi, aj ked som zdaleka necital vsetko, co sem napisal, len naozaj uryvkovito

 19. hmmm, tak sa mi zda ze dako sa zacalo rozsirovat zatracovanie sportu… alebo je to len spatny uhol pohladu?
  skor by ste mohli zaradit clanky s motivaciou k cviceniu a nie hned odhovarat od cvicenia slovami, ze sport nie je dobry fatburner.
  je mi jasne, ze obezny clovek MUSI zmenit stravovanie, ze tym, ze by len cvicil a dalej cpal do seba tony KJ neschudne.
  no zda sa mi, ze celkovo je sport kladeny na dost nizku priecku. jasne, zmena stravovania je zaklad, to beriem, ale predsa len, trocha sportu… spravi to svoje
  neviem, je to strasne diskutabilne, pretoze obeznemu sa cvicit nechce a je to niekedy aj nebezpecne (vid video co tu uverejnil mirko)…
  si myslim ze je to len vec osobneho nazoru…

 20. Priatelia, čo tak prečítať si okrem názvu aj článok? Nikde nezatracujem šport. v článku je napísané, že šport chudnutie podporí.

  Upozorňujem na častý pokus mnohých obéznych že začnú 3× do týždňa niečo trocha cvičiť a ďalej do seba pchajú nezmyselné žrádlo.

 21. miro,

  co takto nepisat absolutne voloviny a bold statementy do nadpisu a uvodneho odseku clanku?

  zaciatok clanku a tvoje prispevky v diskusii tuto vedu k domnienke, ze sport je o takmer o nicom

  navyse, aj pasaze v clanku su prespikovane uplnymi nezmyslami – pises o efektivite vykonavania cinnosti, akokeby mal skuseny sportovec niekolkonasobne mensi energeticky vydaj ako neskuseny – strasny nezmysel, nemyl si pocitovanu unavu a energeticky vydaj (je mozny minimalny rozdiel vdaka motorickej a nervovosvalovej koordinacii, ktora je lepsia u skuseneho)

  celkovo mam pocit, ze mas nejaky problem so sportom

  cistou upravou stravy sa dostavame k typu cloveka, na ktorom je kost a tucna koza – tzv. “skinny-fat” typ – a jeho chbnou mierou chudosti su indexy ako BMI a velkost siat – je ziveny v omyle, ze ked si vie obliect nejake saty, alebo ze ked ma menej ako XY kg, tak je na tom dobre – realita je odlisna

  takze – sportu zdar

 22. Ako existujú energetické tabuľky na jedlo, existujú aj na spotrebu energie pri tej ktorej fyzickej aktivite. Komu nevadí počítať si jedlo, môže si spočítať aj výdaj energie za deň. Nahodí sa tam vek, pohlavie, váha a výška a presne na minúty sa rozpíšu aktivity počas celého dňa. Každému odporúčam do týchto tabuliek nahliadnuť a možno budete prekvapení, tak ako ja, keď zistíte, ako dlho treba cvičiť na to, aby sa spálila napr. jedna maslová sušienka. Dôkazom toho je môj známy, ktorý celý deň sa nezastaví, robi krčmára a roznáša pivo. Za jeden deň sa nalieta kilometre a nadváhu má riadnu. Tiež nie je problém stretnúť obézneho robotníka na stavbe alebo futbalového trénera a to sú predsa povolania, kde je vysoký výdaj energie za deň. Pri chudnutí platí, nežrať (kalorické jedlá) a šport či pohyb by mal byť iba pomocníkom na udržanie výkonného metabolizmu, pocitu pohody a samozrejme ako poistka proti odburávaniu svalovej hmoty. Pozrite si stránky o kulturistoch a zistíte, že 95% obsahu je len o životospráve a jedení. Zistíte, že ľudia ktorí cvičia denne aj viac ako 5 hodín denne majú absolútne zakázané mastné mäso a sladkosti a dobre že nepočítajú ryžu na zrniečka.
  Neodporúčam veľmi spoliehať sa na šport ale začať stravou. Nech napíše do diskusie aj niekto, komu sa podarilo zhodiť len cvičením. Pri tých tisícov ľudí, čo tieto stránky za mesiac prečítajú sa určite jeden taký nájde.

 23. ivo: nenájde. kto dokáže športovať s plným nasadením bude veľmi rýchlo sledovať aj to, čo papá. a keď nie, dopadne ako Lee Priest, ktorý je tlstý ako prasa v objemovej fáze. a pred súťažou musí chudnúť… a to je profi kulturista, podľa názoru priľahlých expertov by predsa nemal mať ani gram tuku – veď športuje… proste šport nie je samospasiteľný fatburner.

  http://www.bodybuilding.com/fun/drobson53.htm

 24. miro, podla mna zase extremizujes ty, ale je to len moj uhol pohladu (casto zevraj poucam, urazam a som zevraj aj nafukany)

  naco senzacne titulkovanie clankov, naco pochybne a chybne tvrdenia, nicim nepodlozene?

  preco radsej nenapises, ako clovek moze jednotlivymi druhmi sportu zlepsit chudnutie a nielen chudnutie, ale celkovu kompoziciu tela

  sport ako taky vedie k zvyseniu energetickeho vydaju, podla druhu sportu a cvicenia moze mat aj anabolicke ucinky, mozes badat na sportovcoch mimo sezony, ze nejake kila naberu, ale ked zacnu makat, tak su zase v top forme a zmenili len objem fyzickej aktivity (ano, ano, nejedia uplny mega-odpad, ale zdaleka to nie je vo vacsine pripadov nejake vzorove stravovanie)

  k tomu lee priestovi – ked sa tomu “sportu” nerozumies, tak to tu nedavaj ako priklad – ten clovek poprve buch chcel nabrat (ako vacsina kulturistov off-season v poslednom case) a VEDOME a mozno NASILU jedol extremne vela… tu mas hned priklad toho, ako extremizujes ty

  takze este raz zhrniem – nepisat zavadzajuce voloviny s nadychom pseudo-senzacie, nepisat veci, ktorym sa naozaj nerozumies a nie si si nimi stopercentne isty a radsej pisat pozitivne veci a postupy… nakolko vela nekvalifikovanych ludi, ktori si precitaju tieto clanky a stranky si z nich moze zobrat priklad/navod a v konecnom dosledku to nemusi mat dobry vysledok

 25. neger777: problém je v tom, že ja si nemyslím, že píšem zavadzajuce voloviny s nadychom pseudo-senzacie.

  To že šport je ako súčasť chudnutia dôležitý je chronicky známa vec. Ale ako vidím, tak šport sám o sebe vôbec nepomáha schudnúť mnohým tučným ľuďom – dôvodov je viac a momentálne nie sú podstatné. Podstatné je to, že existujú mýty o chudnutí a jedným z nich je, že ak niekto bude chodiť niekde ťukať skvôš dva krát do týždňa, spravil pre svoje zdravie práve dosť a môže večer zožrať pri TV štvrťkilové vrecko solených arašidov. Potom sa čuduje, že tučnie.

  Isteže profi bodybuilder priberá inak, ale je dobré ukazovať práve na týchto ľudí, ako napriek svojim výkonom musia regulovať svoje jedlo.

  Viac sa mi to nechce riešiť, myslím, že som v článku napísal všetko, čo som chcel. Vďaka za doplnenia a vyjadrený nesúhlas, takto má čitateľ možnosť sám zvážiť čo má robiť, ak chce schudnúť. A že to nejde po prečítaní pár článkov, to snáď vieme všetci. Takže nejakého nedobrého ovplyvnenia slovenskej populácie týmto článkom sa naozaj neobávam :-)

 26. 23.06.2006 22:49 Miro Veselý
  neger777: problém je v tom, že ja si nemyslím, že píšem zavadzajuce voloviny s nadychom pseudo-senzacie.

  tak to je uz horsie

 27. neger-miro nikde nepise ze sport je o nicom. je pravda, ze zo zaciatku sa mu vyhybal, ale myslim ze je uz zazraty sportovec z “donutenia”…vsak miro? :)

  pravda ale bohuzial taka, za cisto zo sportu NIKTO neschudne! ukaz mi cloveka, ktory chudne len vdaka aerobke, bez upravy stravy.
  uz su prec casy, ked chalani v posilke menili trening v rysovacke, davali si nizsie vahy a mucili sa 20 opakovaniami.
  teraz sa v rysovacke trening nemeni, vahy, pocet serii a opakovani ostavaju ako v objemovke, ale upravuje sa strava. aerobka je iba ako doplnok, na udrzovanie metabolizmu a ako nastroj na zvysovanie kondicie+kardiovaskularny system.
  sport naozaj nie je fatburner (energeticke tabulky su toho dokazom), ale to neznamena ze nie je dolezity.

  zhrniem to: na chudnutie ma ovela vacsi vplyv uprava stravy ako aerobna aktivita .

 28. aby sa neger777ovi uľavilo :-) dá sa povedať, že ak by sme chceli spraviť test fatburnerov (v tabletkách), tak potom šport by popri nich asi jediný priniesol dokázateľné výsledky. možno som v článku mal viac zdôrazniť, že športová aktivita JE schopná odbúravať tuk, ale nie tak dobre, ako by sa to hodilo nám, čo máme s obezitou do činenia. a tým pádom nemôžem šport “použiť”, ako jediné riešenie obezity. Naopak – šport sa dá použiť na kopu iných vecí a tam v článkoch postupne mierim: zlepšenie zdravia, kondície. Svaly, srdce, nálada. Na to, podľa mňa, šport funguje veľmi efektívne a hlavne nie je ničím zastupiteľný! A na to ho práve treba použiť primárne. Necvičiť opatrne so športtesterom na nose, či som len v pásme pálenia tukov. Ale so športtesterom na nose, aby som bol v pásme “kondícia-up” :-). To možno nepáli tuk tak efektívne ale robí to efektívne priaznivé zmeny s celým organizmom. Tie dve veci (šport a chudnutie) proste treba od seba oddeliť. šport chápem ako nástroj na výrobu zdravia :-) nie fatburner a chudnutie považujem za problém, ktorý treba riešiť primárne úpravou stravy a nie len športom. šport pri chudnutí, samozrejme, áno, ale s iným cieľom, než sa bežne odporúča. lebo ak sa od športu očakáva schudnutie a nedostaví sa, človeka to znechutí.

  sám som schudol úplne bez športu nenávidel som ho a nevládal. to prvé sa nezmenilo, avšak teraz už vládzem. takže tu a tam sa občas aj pohnem (jeden deň činky, druhý kardio a dokola, siedmy deň je odpočinok) a napriek tomu, že som tým značne zrýchlil metabolizmus (+ pitie + pravidelné kŕmenie + suplementácia) stále si musím dávať pozor na to, čo jem. dnes už poviem že môžem žrať čokoľvek, ale to platí v porovnaní s obdobím diéty. v podstatne nejem nič, ak to porovnám s obdobím pred chudnutím. v číslach: ak zjem viac ako 9500 kJ denne, váha začína okamžite šplhať hore. kým som bol tučný pod 15000 som sa nedostal nikdy, často som zjedol až 30000 kJ denne – a tak sa mi to práve páčilo. Ale “vypáliť” 30000 kJ športom – napríklad kruhovým tréningom s činkami by chcelo tak 9 hodín makačky. Priatelia, povedzme si na rovinu, že tak dlhý tréning nie je reálny už s dôvodu pretrénovania.

  robím si nádej, že som už dostačne objasnil a obhájil, prečo tvrdím, že šport nie je dobrý likvidátor tuku.

 29. miro: jo, tak tento dodatok je super. pretoze mnohi si to mozu vysvetlit tak, ze sport sa moze vylucit uplne… samo, ja som jeden z tych ludi, co veeela sportovali ale stravu velmi nezmenili a neboli ziadne vysledky. treba vsak vzdy zdoraznovat, ze sport podporuje metabolizmus, kondicku a celkovo zlepsi zdravie, ale bez zmeny stravovania je prakticky neucinny, co sa tyka chudnutia. len tolko :)

 30. No ja by som to zhrnula asi takto: neger777 (uz len ten pseudonym zavana niecim patologickym) ma asi nejaky iny problem… Mozem za seba povedat ze clanok je vystizny a kazdy normalny clovek nema problem pochopit co nim autor xcel povedat…Mozno by negrovi777 pomohlo keby si precital cely tento web a s chapanim by nemal problemy. Ja nemam pocit ze by Miro clankom demonstroval potrebu sportu. A ak sam neger777 priznava ze “ze vraj” CASTO pouca, uraza a je nafukany, mal by sa nad tym zamysliet, pretoze ak nam CASTO niekto nieco pripomina, tak asi na tom bude nieco pravdy…Tak ako sa ani listok bez vetra nepohne..

 31. celkom dlha diskusia.. Zaujala ma jedna otazka, ktoru tu niekto polozil: “Ukaz mi cloveka, ktory schudol len sportom”. Nuz odpoved neexistuje. Co je chudnutie? Znizenie podielu telesneho tuku s tym, ze vaha sa ani nepohne alebo znizenie vahy? V prvom pripade to asi bez sportu nepojde. Ak chceme len schudnut, tak nic ine neexistuje, ako negativna energeticka bilancia. Clovek potrebuje energiu aby dychal, aby rozpraval, chodil, jedol atd (cca v kcal 30 x vaha). Tucny spali pri tej istej cinnosti viac energie, ako chudy (napr. vstat zo stolicky znamena pre tucneho viac namahy). Takze nezrat! Sport naopak dopomaha k tomu, aby clovek mal take svaly, ktore k pisaniu clankov do tohoto fora nepotrebuje :-) No, je dolezity aj na ine veci.
  A este nieco – telo si pri cviceni nezvyka! Alebo presnejsie telo si pri cviceni zvyka tak, ze buduje svaly a tym posuva svoje hranice vyssie. Problem je len, ze na budovanie svalov treba tri veci: cvicenie, vyziva a odpocinok. V praxi to znamena: tazko cvicit, zrat, zrat, spat a znova zrat a spat. Nuz minimalne kulturisti. Clovek moze tazko cvicit, ale bez vyzivy mu svaly neporastu. Nemaju z coho! A bez odpocinku takisto, lebo svaly nerastu v posilovni. Svaly su vyborny “vyuzivatel” energie. Preco to nevyuzit? Zial (nie velky), tu v urcitej faze, treba kladnu energeticku bilanciu. Ale na druhej strane, pri sporte a kladnej en.bil. svaly rastu na ukor tuku.
  Viete, ake je nesmierne tazke naberat hmotnost – svaly, na ukor tukov? Skuste to a uvidite, budete len zrat a zrat… Verte, ze len malokto, kto cvici, to robi (len) pre chudnutie. (Takmer) vsetci chu byt fit, mat peknu postavu, a citit sa skvele. Ten, kto chce len chudnut, nezerie. O peknej postave sa ale hovorit v tomto pripade neda.
  A nakoniec – nas mozog ma miliardy buniek a miliardy (denne?) neustale umieraju a uz nikdy nove nenarastu! Jednina moznost, ako zvratit tento proces je pohyb a vyziva!

 32. igor: k tomu mozgu ešte chýba tretia významná vec – používanie. aby bol mozog fit, a podal vrcholný výkon, treba kvalitnú výživu, pohyb a systematicky riešiť intelektuálne úlohy. potom to funguje. a pohyb pri mozgu naozaj nespomínam zo zvyku, ani zo slušnosti. je to iba orgán, ktorý funguje len do tej miery, do akej mu to kondička dovolí.

 33. Wow, dlha diskusia, a aj poucna. Tiez by som vam k tomu dodala nejaky ten komentar.
  V priemere tyzdenne prejazdim na biku okolo 350 km. Stravujem sa primerane vydaju (uz davno som zistila kolko to je 100g ryze, malo!) , podotykam nemam nadvahu, ale bojujem (respektive uz som asi aj rezignovala) so sirokymi bokmi a zadockom. U viacerych zien klasika. Ale nechapem, ako je mozne, ze pri tolkom pohybe ( a to nehovorim o tom ze pravidelne plavem a beham), mam stale svaly na nohach a zadocku obalene tukom a celuitidou. Ak mate niekto nejaku racionalnu odpoved, tak nevahajte, radte, bo je to u mna problem uz od mladosti. Dakujem

 34. matic: je mnoho zien (aj muziv!), co maju s postavou problem v tom zmysle, ze su stihli a vysportovani, ale na niektorych miestach (boky, zadocek, bedra) maju proste tukove zasoby, ktore sa nedaju ani najtvrdsim cvicenim odstranit. poznam jednu holku, ktora uz niekolko rokov pravidelne beha, je stihla ako pritik, vysportovana, ale nad bedrami, v miestach kde je pas nohavic ma neprijemne tukove vankusiky a tie proste neidu dole… proste ma geneticky dane tukove zasoby a upravilo by to hadam len odsatie tuku – ale o tom neni ani reci, to je vychodisko pre beznadejne pripady… jej to v podstate nevadi, ale ide o to, ze aj ked sportuje ako diva, aj tie svoje problemove partie, tukove zasoby ma a nezbavi sa ich a bodka. s tym nic nenarobi…

 35. dobre ma zaujali zvasty ako telo prejde do usporneho rezimu :-D pri sportovani a potom sport nie je efektivny ako bol
  co takto sa pozret ako tie tucibomby behaju(sportuju) to neni beh(sport) ale imitacia behu(sportu) s vykonavanim vsetkych moznoch pohybov okolo toho to iste je aj pri dvihani ciniek Zaciatocnik to dviha asi celym telom sponuje sa ako sa len da a aj tak to neda to 100 kg hovado si lahne zdvihne cinku len izolovanym pohybom bez dalsich zbytocnych pohybov ktore vedu k nicomu
  Autor tohto clanku nema asi moc odtrenovane (nehovorim odsportovane lebo co dokazu niektori nazvat sportom je na smiech) Plne suhlasim s misom , ale spravnu zivotospravu tiez nezatracujem

  dalej k tomu prirovnanie ze ked dam do auta X litrov benzinu jedno prejde 100 Km druhe 200 Km nebude to asi tym ze jedno auto moze mat 5000 otacok a druhe 12 000 otacok ?? Jedno vyuzije X% benzinu a druhe vyuzije X% – 20% a zbitok sa vyfukne vyfukom…..to vse
  SPORT FOREVER

 36. sportovec: kto si pri dvíhaní činky pomáha celým telom nie je začiatočník, ale blbec. Inak nereagujem, opakoval by som sa.

 37. myslel som to nepriamo a podvedome zi si to ani neuvedomuje , myslim tzv. cheating
  toz ti musim oponovat ze je blbec ako sa hovori: “nikto uceny z neba nespadol” a spravne cvicit sa treba naucit a niekto si poradit zo zaciaku neda pokial sam nepride na to co je dobre
  Je videt ze asi moc odcvicene nemas to vse
  nechcem vyvolat flame

 38. neda mi,
  musim sa zastat mira a oponovat negrovi a sportovcovi..nie v tom, ze sport nepomaha pri chudnuti, ved to ani nenapisal miro vo svojom clanku..zacnem od adama, teda od seba..mam 118kg a poslednykrat v zivote som cvicil na poslednej hodine TV na strednej skole..som od prirody lenivy na akykolvek druh cieleneho pohybu{teda okrem zbierania hribov.. dospel som vo svojej 50ke k zavery, ze musim zo sebou nieco robit, pretoze sa mi krati dych, mam vysoky TK a mnoho inych “pridruzenych” chorob..pridem na stranky, kde sa o chudnuti pise tak zrozumitelne, ze ma to chyti a zacinam “redukovat” prijem,Som lenivy, tak zatial ani velmi nepocitam, iba obmedzujem..aj vecerne prechadzky som zaradil, prisaham, ze na takychto pre mna “turach” som nebol hadam 20 rokov..a teraz tu najdem diskusiu o sporte..pytam sa teba neger i teba sportovec: mate nadvahu?? ak ano, tak o com tu pisete? ak nie, tak co tu hladate???mne ste momentalne svojimi prispevkami pokazili radost z mojho zaciatku..a k tej cinke: viem, ze by som ju teraz nezdvihol, ale postupnou pripravou hadam tak za tri mesiace si trufam povedat ze ano..a je pravda aj o tych vycvicenych kaloriach, ale cely problem tucnoty je v tom, ze ked mam prijem 15000 tak by som musel cvicit do po…..ia a aj tak by som sa ich nezbavil a ukladali by sa mi vo forme tuku..asi tolko..:-)

 39. Urivok z knihy ktoru napisal kondicny trener Lance Armstronga …Ve srovnání, byť zdravými lidmi, kteří denne potřebují mene než 2500 kalorií, Lance a jeho týmoví kolegové během zavodního dne na Tour denně spálili 7000 kalorií

  tak neviem cim mi budes oponovat teraz to je cca 28500 KJ za den takze si vezmi by si mohol zbuchat do seba aj polovicu vola a ziadne primitivne pocitanie co kolko kto zje Ked si vezmeme ze “normalny” clovek s jazdou na bicykli spali bez prolemov 6000 – 8000 KJ tak to podstatne musi urychlit chudnutie
  co myslite ……

 40. michal ako mozes nieco tvrdit co si neskusil ???
  Je jasne ze na sport nadavaju vacsinou ludia ktori boli tucni a lenivi a na hodinach TV sa im smiali a potom si vybuduju tyto ludia k sportu averziu a jedine co robia ho zatracuju keby si mam zobrat pre a proti tak dieta ziadne PRE ani nema zato sport ma PRE : zvysenie kondicie , posilnenie svalstva zlepsenie drzania tela , posilnenie srdca , zvacsenie kapacity pluc , ……..
  napiste mi PRE pre diety PROTI poznam ….jojo efekt , spomalenie metabolizmu , a postava spravena sportom je podstatne atraktivnejsia ako postava z diet . To vse

 41. sport robim na vrcholovej urovni. Chudnutie u sportovca a u “obycajneho” cloveka sa neda vobec ani len porovnat… ! suhlasim so SPORTOVCOM !

 42. No, ja si myslim, ze tu nikto netvrdi, ze sport je zly a ze nemoze pomoct pri chudnuti. Ide len o to, ze samotny sport bez upravy stravy nepomoze. Nie kazdy ma cas 8 hodin denne sediet na bicykli ako Armstrong. A aj keby som denne spalil 6000 KJ jazdou na bicykli a zaroven jedol 30000 KJ, tak by som neschudol. Sam som robil vrcholovy sport a viem, ze ked som si nedaval pozor na stravu, tak hmotnost isla hore.

 43. sportovec: je fajn, ak sa niekto zaoberá športom polo a viac profesionálne, potom tomu musí prispôsobiť aj stravu. uvedom si ale, že šport aký robia bežní ľudia /trebárs rotoped 30 minút 3× do týždňa/ naozaj nemôže ovplyvniť chudnutie. a diéty? tie predsa na tomto webe nikto nepropaguje.

 44. sportovec, sportovkyna: Ved si najprv precitajte clanok, na ktory reagujete, resp. viac clankov z tohto webu.

  Mierne pochybujem, ze Lance Armstrong do seba hadze denne Big Macy.

 45. jazdim skoro denne 30 min az 3 hod zvacsa sa to strieda mala trasa s velkou jazdim v sviznom tempe aby ked dojazdim tak som nieco citil a vyhovorky Ze na sportovanie nemam cas su len lenivost 1 hodinu az 2 si musi najst kazdy nehovorim ze jedina moznost je bicykel , tak isto sa da hodinu plavat , behat ale to vacsine lenivych ludi nic nehovori a preto su tucni , nezabudajte na to ze nikto sa nenarodi s 10 KG nadvahou jedine si tu nadvahu casom privodi bud vychovou alebo lenivostou a potom je len klasicke vyhovaranie ze na sport nemam cas
  Dalej ukaz mi normalneho cloveka ktory dokaze zjest 30 000 KJ to sa ani len neda zjest za den pokial by si do seba neladoval energeticke tycinky ako jedia Triatlonisti, Cyklisti a pod , ked si predstavim ze fakt brutalny obed ma okolo 5000 KJ tak to by musel zjest 6 takychto jedal :-D , jednoznacne je priama umera medzi lenivostou a obezitou
  to kto kolko zje je uz len podporny efekt , ten kto sportuje automaticky nemoze do seba tlacit jelo ono sa zle je ked niekto plava , beha , …. a podobne
  tak prestante byt lenivy a nebudete tucny

 46. Ked sme pri tom Armstrongovi tak jeho jedalnicek bol zvacsa, Cestoviny (varene na tvrdo aby sa pomalsie travili) , a Sendvice
  Po Big Macovi sa fakt zle sportuje ale asi si moc toho nenasportoval :-D

 47. sportovec: 30000 KJ je hracka. Kedysi som jedol len na ranajky 8000 KJ. A uz o dve hodiny som bol hladny. Mas predstavu o energetickych hodnotach potravin?

 48. ono to ide aj s vekom. frajer ma 19 rokov a zje len na ranajky 6 rozkov s prazenicou zo 6 vajec. Na posedenie 3 stvrte plechu kolaca, napolitanku nerata za jedlo. A je chudy jak trieska.

 49. sportovec: iste sa zhodneme na tom, že lenivosť je problém a často stojí na vstupe obezity. sám som bol lenivý a bežne som z deň pozobkal 20 až 30 tisíc kJ. s takým žraním a lenivosťou sa nedá schudnúť ani keby som neviem ako cvičil. je jasné že sa žerú nutričné somariny, nie kvalita. ale pozri si časáky pre športovcov, je v nich viac o diétach ako v ženských klebetníkoch. aktuálne číslo muscle & fittness už na titulke má válka s tukem a akási diéta na pupok… proste ak človek cvičí, musí jedť veľa ale nemôžu to byť faciny.

 50. No skor by som tvrdil ze tie diety su na dosiahnutie tela, ktore obsahuje cca 3% tuku, lebo malokto z vrcholovych sportovcov si moze dovolit nosit co i len 1 kg zataze na viac
  O tych dietach v tych casakoch pise hlavne preto ze je to “IN” a co je “IN” sa predava ….

 51. Kedysi ked Miro chudol bol tento web o chudnuti. Miro je uz chudy a tema sa coraz castejsie presuva z chudnutia trosku inym smerom. Mozno by mali byt niektore clanky oznacene – “pre ludi s BMI > 30 nevhodne” :-)
  Kedysi som sportoval na “vrcholnej urovni” (cca 15 rokov), volejbal, co je sport kde je trening povacsine v aerobnom rezime, ked sa pekne spaluje tuk. Pri vyske 195 som mal 74-76 kil. Vyzivovy poradca vypocital, ze optimalna vaha by bola 85. To aby som mal spravnby podiel svalov. 15 rokov, viac ci menej pravidelne sa ma pokusali “vykrmit”. Vtedy boli k dispozicii len take hnusnosti ako su susene bielka a podobne, na zvysenie vahy. Brrr. Doteraz ma striasa. Vaha bola dlho dlho ok. Po 40-ke som pribral. BMI index nebol tragicky cca 28, ale vsetko bolo v bruchu. Zacal som sa hybat, sportovat, a vysledkom bola roztrhnuta achilovka. Tyzden v nemcnici, 2 mesiace doma
  Sport je fakt nebezpecna vec. Nadvaha, vek su velmi rizikove faktory. Myslim ze take veci ako pise sportovec by tu nemali vobec byt, aby sa nahdou niekto nezblaznil a neublizil si nenapravielnym sposobom. Tym samozrejme nechcem tvrdit ze sport skodi. Musi to byt ale primerane tomu co telo zvladne. Roztrhnuta achilovka je mensi problem. Znicene klby, chrbtica sa tazko napravaju

 52. jj, suhlasim s kacom. Pre 150 kiloveho cloveka je asi najbezpecnejsia chodza. Ale ak sa byvaly basketbalista alebo volejbalista pokusi vyskocit ako za starych cias, tak sa mu pri dopade prinajlepsom len podlomia kolena, ale moze dopadnut ovela horsie. A bicyklovat sa moze len opatrne po rovine, pretoze uz pri tom najmensom kopceku mu vyskoci pulz na 200 a to moze byt nebezpecne.

 53. kaco: plný súhlas. v článkoch o športe preto radím opatrnosť, konzultácie s lekármi a trénermi. rovnako ako radím o chudnutí sa radieť s lekárom a nechudnúť skôr, než sa človek nenaučí viac. bez informácií si človek môže príliš ľahko ublížiť či už stravou, alebo športom.

 54. Len zase berte ohlad aj na navstevnikov co maju normalne BMI nemaju nadvahu jedine co chcu tak si chcu dopilovat postavu na cca 5-8% tuku popripade extremisti 3% tuku a to dopilujes len sportom a prostriedkami mozno nie zrovna legalnymi (zalezi na povahe)
  Sice je to stranka o chudnuti ale zase nikto nevravi ze sem chodia len ludia co maju 20 Kg a viac nadvahu :-D …..

 55. sportovec: ak prídem na stránku o programovaní, neočakávam, že tam budú články pre laikov, ako vlastne zapnúť počítač. ak na stránku o kulturistike, nehľadám na nej rady o rehabilitačnom cvičení pri poúrazových stavoch. Môj článok už v druhom odstavci musí každý lucídny človek identifikovať, že sa ho netýka, ak nemá nadváhu a športuje pre radosť. Citujem druhý odstavec (je to tam aj tučným písmom): “Žiaľ, pre človeka, ktorý športuje len preto, aby pálil energiu a schudol, šport sám o sebe nestačí.” Mnoho tučných ľudí začne cvičiť ale nezmenia svoje stravovanie. A nechudnú.

  Fakt nerozumiem o čo ti ide. Načo spomínaš extrémistov a nelegálne spôsoby ako schudnúť na úroveň 3% tuku, ktorá sa už nedá označiť za zdravú. Asi chceš mať posledné slovo, sportovec.

 56. Ja s vami celkom nesuhlasim. Moja mama ked bola mladsia zacala chodit jazdit na kone, a to tak ze isla k nim aj kus cesty na bicykli. Samozrejme, ze kedze bola vycerpana poriadne sa aj najedla. A napriek tomu schudla, nic nerobila so stravou, takze mi z toho vyplyva, ze da sa schudnut aj len so sportom!

 57. Chlapci, ale no tak…
  Dávam do pozornosti dve veci.
  Uhol pohľadu. : na tú istú vec sa možno dívať z rôznych strán.Tie strany sú tu (obrazne):jeden sportovec a jeden obézny.Vzdy je dobre sa na vec pozrieť z viacerých strán.A povedať si svoje.
  Druhá vec je zložitejšia.Na strednej škole sme mali v matematike,fyzike a chémií rôzne rovnice.potom na vysokej škole zrazu sa tieto rovnice objavili upravené a rôzne doplnené.Tak čo vlastne platilo?
  To zo strednej školy bola jednoduchá rovnica pre jednoduché (tkz. normálne alebo ideálne)podmienky. To na vysokej škole boli rovnice pre použitie na všelijaké podmienky.Tie jednoduché rovnice platili totiž iba obmedzene. Do úvahy treba totiž vždy vziať podmienky platnostinejakých skutočností.

  Ako to súvisí so športom a výživou?
  Nemožno tieto otázky zovšeobecniť. Žiaľ, vysoko obézny človek nie je ten normál.Nie je ten ideál ako všetci vieme.
  Ideálne určite je,keď si človek drží správnu váhu a od malička športuje.Jeho výdaj je v zhode s príjmom a jeho svalstvo je pevné,takže udrží krásne chrbticu a nie sú problémy kĺbami.
  Človek s vysokým stupňom obezity nie je normálny prípad. Je to špeciálny prípad a platia preňho iné postupy ako sa dostať do normálu. Stal sa takým z rôznych dôvodov i vlastným pričinením.Určite je dobré, keď na túto stránku zablúdia i ľudia, ktorí obézni teraz nie sú, ale každému sa to môže stať.Prečo tomu nepredísť.

  Ale naozaj človek 120 kilový nemôže začať športovať,musí najprv zhodiť niečo váhy.
  Ten s normálnou hmotnosťou má športovať pravidelne, lebo pohyb je strašne dôležitý. Ten prirodzený pohyb našich predkov už dnes nie je. Máme sedavé zamestnania a sedíme pri počítačoch.
  Skuste nájsť v sebe empatiu a pochopiť tú druhú stranu. Každý má svoju pravdu…

 58. aby som vedecky spaľovala tuky :)
  zaobstarala som si merač tepovej frekvencie srdca, nasadila, a vyrazila na prechádzku: aké bolo moje prekvapenie, keď som zistila, že nie som chôdzou schopná dosiahnuť na rovine požadovanú tepovú frekvenciu, kedy sa pália tuky (70% z maxima), išla som tak rýchlo, že ľudia sa na mňa dosť divne pozerali, a ono to stúpalo do určeného pásma, prípadne prekračovalo volené hodnodty len keď som šla do kopca!a ak by som sa takto “mučila” 1 hodinu, to by som vraj spálila 800 Kj
  tak teda, pohyb je super, ale krémeše ním nevykompenzujeme…

 59. anona: tak to je divné, chôdzou by sa malo dať ísť na tých 70% určite. skús hýbať aj rukami, prípadne do kopca.

 60. anona: Koľko máš rokov? Lebo pri veku do 30 rokov, je tá maximálna tepová frekvencia ozaj dosť vysoko a ani mne sa ju nedarí chôdzou na rovine dosiahnuť.
  tu si myslím, že teória pásiem trochu pokrivkáva, lebo sama cítim, že po hodine spinningu je všetky zásoby cukru preč (zima, hlad…) a pritom podľa merača som anaeróbne pásmo ani nevidela a šliapem ako dračica :)

 61. rokov 39, aj rukami som hýbala, ale nie všade sú kopce, a v mojom okolí musím ísť pol trasy najprv z kopca – teda žiadne “zahriatie” a až naspäť domov do kopca. ktosi tvrdí, že ak som v minulosti športovala, tak telo si to pamätá a aj keď napr. desať rokov po má iné ako tabuľkové hodnoty čo do výdrže, trénovanosti a pod…. no ale to už by som mala potom počítať ešte s vyššími hodnotami, čo som mŕtvola? žiadny tep? poradte, z toho som už riadny somár:))

 62. anona: Hlavne choď ďalej. Skús ten test so zadýchaním. Pokiaľ ti cvičenie/chôdza spôsobuje námahu, ale si schopná plynolo rozprávať, tak si akurát nastavená na chudnutie :)
  Každé telo je trochu iné, ťažkoje ho tabuľkovať. Akýkoľvek pohyb je plus, lebo páliš kalórie. A ak ich v ten deň nedoješ, nedáš si nič naviac, tak chudneš. Plus určite sa ti spevňujú svaly na nohách a to nie je zlé.
  Dolu kopec nič moc. Skús dolu kopcom beh, hore rýchla chôdza, dolu beh a hore rýchla chôdza. Bude to trvať trochu dhlhšie, ale nie veľmi. Malo by to pohnúť aj s tepom.
  Skús si zohnať závažia na nohy, ruky, lepia sa sychým zipsom okolo končatín, neviem rpesne, ako sa to volá. Vyrábajú sa od 0,5 kg.

 63. anona: nezdá sa mi, že by si nedokázala rýchlou chôdzou dostať sa až ku hranici maxima. ideš v dobrom teréne, správne obutá a oblečená? ja neviem, ale keď dám takých 9 kilometrov za hodinu, tak idem fakt v dosť účinnom tempe. skús ísť do nejakej posilky a poskúšaj na chodiacom páse. prípadne sa tam poraď s trénerom. možno je niekde chyba, ktorú nevidíme cez inetrnet

 64. Ked chces vytiahnut tep skus bicykel a zacni s kopcami ak sa ti na rovine nepodari tam dosiahnes take tepove frekvencie ake si budes priat chodza je dost nenarocna na to povedzme ze mam tep okolo 50 a maximum okolo 200 tak na tej chodzi tych 70% tazko dosiahnes

 65. Ale aj na rovinke sa dá ísť fakt rýchlo, na 80% to vytiahnem aj v meste dosť bez problémov. Takže 60% – 70% musí byť bez problému. samozrejme, kopec je spoľahlivý zabiják.

 66. Ja som uz takzvane zavisli na bycikli (aj hodnota bycikla svedci o tom), bez neho si neviem predstavit den. Vdaka nemu chudnem tak ako by som chcel len zas mam moc svalnate nohy (dene 2 niekedy aj 5 hodin intenzivneho slapania) a na bruchu ziadne, teda mozno by sa nasli pod tym zostavajucim tukom. Este chcem upozornit, ze ked som sa snazil schudnut a bycikloval sa sa 2 hodiny dene tak mi to nepomohlo chudnut, zmena nastala len vtedy ked som upravil jedalnicek zvysil som prijem bielkovin a teraz sa zacinam sam seba bat. Pretoze vzdy som videl na sebe iba tuk a kde tu zrazu vidim svaly no nohach. No co budem hovorit potesilo ma to. Len teraz budem musiet abstinovat bicyklovanie pretoze som utrhol prehadzovacku. No nic musim kupit novu ale do vtedy sa budem snazit nepribrat.

 67. Miro, nič v zlom, ale to čo si napísal, nie je celkom pravda, pretože môj brat bol na svoj vek v detstve dovolím si tvrdiť dosť tučný, ale schudnúť mu pomohol práve šport a podotýkam, vôbec nedržal žiadne diéty, úprava stravy, nič len šport. Hral futbal. A pozorujem to aj na sebe. Ja, keď som začala športovať, tak aj z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že šport je lepší ako diéty, aj keď má nevýhodu, a to takú: môže pri nepozornosti nastať úraz. Prešla som aj diétami, a boli mi k ničomu len som si dosrala metabolizmus, aj som mala obdobia blízko anorexie a ešte k tomu mi lekári dali nezmyselné oblbováky na priberanie. A športujem, pretože ma to baví, chudnutie vianočných kíl je len vedľajším efektom, ale to závisí aj od metabolizmu človeka. Ľahko sa pokazí, ale ťažko sa napráva. A niekto môže aj diéty držať aj športovať a predsa nechudne, lebo to má genetický dané, alebo má už tak pokašľaný metabolizmus, že mu už nikdy nebude fungovať podľa prírodných zákonov.

 68. …pozorne som si prečítal debatu o chudnutí športom a chcel by som k tomu dodať nasledovné : Mám 60- rokov a zápasím s nadváhou pohybovými aktivitami a obmedzovaním stravy už 10- rokov .Mojou prioritnou motiváciou je udržanie môjho krvného tlaku v norme . A tiež som zistil že samotné cvičenie na udržanie ideálnej váhy nestačí a že treba obmedziť príjem kalórií .Lenže podľa môjho pozorovania táto teória sa nedá paušalizovať pretože poznám niektorých jedincov ktorí sú chudí a v strave sa neobmedzujú teda nejedia ale žerú a pritom sa nevenujú žiadnemu športu okrem “slovenskej hádzanej “. Tiež poznám veľa obéznych starých ľudí nad sedemdesiat – hlavne žien ktoré sa skoro vôbec nepohybujú a dožívajú sa veku kde väčšina ich chudších rovesníkov je už pod drnom .Takže o čom je to celé chudnutie ? Nedávno sa mi dostala do rúk zaujímavá publikácia a síce : “Lenivci sú šťastnejší a žijú dlhšie ” . Kde sa rozvíja teória že každý človek sa rodí s istým balíkom životnej energie a priamo úmerne čím skôr si ju vymíňa na svoj metabolizmus tým skôr umiera . Ako príklad sa tam uvádzajú špičkoví športovci ktorí sa napriek vynikajúcek kondícii nedožili vyšieho veku . Napríklad James Fixx ktorý svojim bestselerom : The Complete Book of Running vyvolal svetovú bežeckú horúčku – ” Jogging “a zomrel po bežeckých pretekoch na zlyhanie srdca v 52 rokov … a mnoho ďalších podobných príkladov . T AK KDE JE PRAVDA ???

 69. No moja skusenost podporuje Mira, a myslim ze to co obsahuje jeho server je nazor na stratu zbytotocnych kg popripade unik od obezity, ktory je aktualny a opieraju sa on vsetky sucasne studie. Pravdou je aj to ze clovek a clovek co sa tyka tak fyzicna ako aj dusevna su diametralne rozdielne veliciny lepsie povedane osobnosti a vobec nie su si rovni. Ja sa pohybujem uz 20 rokov na hranici miernej nadvahy, pravidelne beham a posilnujem a nejem odpad. Nechudnem!!!!!! Ak si nedam pozor na stravu priberiem. Pri treningu na maraton som nabehal za 4 mesiace 2000 km spalil okolo 180000 kcal, dokonca som neprerusil posilnovanie ani nezmenil stravu a neschudol som ani gram!!!!! Samozrejme moj BM mam spolahlivo spocitany cez pomer tuku vody a svalov kalorie mi meria spolahlivy sporttester, a stravu mam presne rozlozenu do 6 jedal po 200 gramov/ jedlo o energii od 1800 do 2200 kcal. Takze jedine co funguje a to mam vyskusane je redukcia prijmu o 20% a pri 3 x posilka a 50 km tyzdenne behu v nizkej intenzite 65-75% TF max. a potom sa zacnu kila stracat na pozadovanu uroven, ktora mi este umoznuje udrzat kvalitu treningovych planov. Takze sport tych 20% a uprava stravy 80% potom je vysledok isty.

 70. Ked som odbehla maraton v roku 2007 povedzme, stalo ma to okolo 3000kcl a dva dni som ledva chodila. V roku 2009 som pri maratone spalila rovnakych 3000kcl, jediny rozdiel je v tom, ze dve hodiny po maratone som ledva vedela ze som bezala.
  Telo sa na vysoky vykon adaptuje nie tym, ze by spalilo menej kaloriii, ale tym, ze nepocituje taku unavu.

  Beham v zavislosti od rocneho a treningoveho obdobia od 50km v regeneracnej az po 100km v treningovej faze tyzdenne. Ako sportovkyna MUSIM davat pozor na stravu, jednak z hladiska optimalizacie vykonu/regeneracie, jednak preto, ze ked budem zrat, hrozi, ze priberiem kilo tuku a zhorsi mi to vykon. Celkove, pochopitelne, moj denny prijem energie je podstatne vyssi ako u zeny, ktora neportuje. Musim jest viac.
  Napriek tomu nezeriem bocik, kilo cokolady, ani vlassky salat, lebo je to prazdna energia ktora nema iny efekt ako priberanie (aj u cloveka, ktory podava vysoky vykon).

  Proti priberaniu aj unave sa mi osvedcilo menit treningovu zataz. Obcas vynechat, obcas do kopca, intervaly, obcas vecer po tme. Hlavne, kto nechce priberat, nesmie zrat.

 71. Moc to rozpitvávate na môj vkus. Zhrniem to tak ako si myslím, že to funguje. Šport s úpravou jedálničku je to najlepšie čo môžeš spraviť. Skúste sa spýtať kulturistu ako sa stravuje. Keď ide na objem samozrejme, že žere pretože potrebuje veľa energie, teda sacharidov a hlavne proteinu (bielkovín), ale akonáhle dosiahne vysokej váhy, alebo ide na súťaž, potrebuje byť vyrisovaný preto začne držať diétu a počas toho všetkého stále “dvíha činky”. Títo ľudia majú taký metabolizmus a spalovač tuku zvaný svaly, že akonáhle sa prestane prežierať, začne pekne chudnúť a je v pohode.

  Podobne to platí aj pre obézneho človeka, len s tým rozdielom, že on už má nabraté a musí chudnúť. Začne cvičiť má veľkú spotrebu energie, ale keby zostal pri tej istej váhe aj po mesiaci ani z ďaleka by toľko nepálil, pretože tá váha je tak úbohá, že si ju môže pohadzovať ako balón. Preto postupne počas toho mesiaca si nakladá čoraz viac. Má stále veľkú spotrebu energie len s tým rozdielom, že mu rastú svaly a stráca na tuku. Čím viac svalov nadobudne tým rýchlejšie mu pôjde chudnutie, ale to nie je otázka pár mesiacov, ale pár rokov. A nikto nebude po príklad 2 rokoch dvíhať to čo dvíhal na začiatku. Bude dvíhať ďaleko viac. Dôležité je, že aby to človek dosiahol musí svoje svaly prekvapovať tzv. šokovať, meniť cviky, intenzitu cvičenia a iné. Čo sa týka FATBurnerov si myslím, že pomôžu, ale musíš popri ich konzumácii aj cvičiť, inak budú bez efektu. Ak som niečo zabudol potom dopíšem.

 72. Ja som schudla tak ako som chcela vdaka zmene stravy a sportu, ale aj tak som nebola spokojna so svojimi bokmi. Clovek je tvor nespokojny a hlada vzdy nieco. Nakoniec som sa rozhodla pre liposuciu bokov a teraz som velmi spokojna. Mam uz rok po nej a citim sa skvele, ma to nabudilo na zdravi sposob zivota a odvtedy sa toho drzim a nepribrala som spat uz ani kilecko :)

 73. Liposukcia je podľa mňa už taký vážnejší zásah, ale na druhú stranu, keď vás to spravilo šťastnou, tak je to super, a gratulujem k zdraviu a spokojnosti. :)

 74. Jeden malý príklad Serena Williams, myslíte že športuje málo keď občas vyzerá ako prasa? Ja by som povedal že jej tréningové dávky by asi málokto vydržal, ale keď človek žerie bez kontroly tak jednoducho priberať bude.

 75. Šport alebo pohyb znamená jednoznačne zvýšený výdaj energie. Nič viac nič menej. Chudnutie alebo priberanie záleží od pomeru energetického výdaja a príjmu.

  Lenže je tu podstatná vec, ktorá myšlinku v článku obracia do polohy z prsta vycucaného blafu. Totiž šport má tú fasa funkciu, že nárast svalovej hmoty zabezpečí pri rovnakom cviku spaľovanie VIAC energie, pretože svalovej hmoty je jednoducho viac. Takže aj keby športom telo nechudlo, mení sa pomer tuku/svalovej hmmoty, čím sa mení spôsob spotreby energie. Príklad: dvaja ľudia s rovnakou váhou – jeden je svalnatý, druhý samý tuk. Pri rovnakom cviku ten svalnatý spáli viac kalórií aj keď sa menej nadrie.

 76. zdravím, postavu mám viac menej normálnu, športujem tak že behávam každý deň cca hodinu nejakych 8km. chodievam aj cvičiť 3x do tyždňa plus občas plaváreň. mám 184 cm, 72 kg. co sa týka stravy, tak som obmedzil akurát cukry, žiadne sladké, občas aj pozriem na hodnoty sacharidov, tukov a tak, na potravinách.ale inak som stravu neupravoval, žiadne zeleninové jedla a tak. Napriek tomu nemožem schudnut z bokov. Alebo ani nie schudnut, ale “doladiť” ich. Preto sa chcem spytať, či je to následok zlej stravy, alebo sa to týka skor športu, resp. vhodného vybratia športu na daný problem. Dik za odpoveď

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najnovšie pridané

Obezita a COVID-19

Obezita je stav, ktorý výrazne zhoršuje riziká súvisiace s infekciou koronavírusu nového typu SARS-CoV-2. V tomto článku si povieme podrobnosti. Aj na tomto webe sme

Ako začať chudnúť (správne)

Človek roky priberá a priberá. Potom sa niečo zlomí a príde ono rozhodnutie, že nastal čas. Ako začať správne chudnúť? V tomto článku si ukážeme

Čo jesť, keď chcem schudnúť

Otázka čo jesť, keď chcem schudnúť je jednoduchá a odpoveď na ňu je logická, ale zdĺhavá. Teda presnejšie – jednoducho sa to dá povedať, ale

Kolobežkovanie ako šport pri chudnutí?

Kolobežkovanie pri chudnutí poslúži výborne. Kolobežkovanie je niečo medzi chôdzou, bicyklovaním a behom. Pri behu a bicyklovaní zvyčajne nejaké bolesti pri športovaní zaznamenáte. Na športovej

7 nástrah, ktoré oslabia pevnú vôľu

Po nejakom čase disciplinovaného chudnutia sa často stane, že sa vám prestane chcieť. Pevná vôľa oslabne, ochabne a prestáva byť pevnou. Aby sa to nestalo,

Prečítajte si

Sacharidové vlny

Diéta z magicky znejúcim názvom “sacharidové vlny” sa už dávnejšie používa vo vrcholovom športe, konkrétne v kulturistike. Rád by som zdôraznil, že: Šport je zdravý.

Spánok a chudnutie

Spánku venujeme tretinu života. Na prvý pohľad to vyzerá, že sa len neužitočne povaľujeme. V skutočnosti však kvalita spánku rozhoduje aj o tom, či budete

Ako schudnúť 5 kíl

Najmä po sviatkoch, väčších rodinných oslavách či grilovačkách si všimneme, že váha je asi pokazená. Ukazuje oveľa viac, než minule! Aj opasky na nohaviciach sú

Koľko tuku máme mať v tele?

Obezita je nadmerné nahromadenie tukového tkaniva. Koľko tuku vlastne máme mať v tele, aby sme boli zdraví? Nie je správne “obaľovať si nervy tukom”, ale ani

Kurkuma

Kurkuma je korenie, ktoré sa už dlhší čas dáva do súvisu so zdravím a dlhovekosťou. Pozrime sa teda na vec podrobnejšie. V kuchyni sa často používa, ako

Timothy Ferriss – Čtyřhodinové tělo

Dnes vás chcem upozorniť na knihu Timothy Ferriss – Čtyřhodinové tělo (Štvorhodinové telo). V tejto knihe sa časť obsahu venuje práve chudnutiu a športu. Môže

Zásady jedenia pri rýchlom chudnutí

Ak sa rozhodnete pre rýchle chudnutie, môžete trocha upraviť svoju stravu. Znížime tuk, bielkoviny dáme skôr na úroveň ako keby ste nemuseli chudnúť a sacharidy

Ovsené vločky

Ovsené vločky patria k najznámejším potravinám, ktoré si spájame s chudnutím, diétou, ale najmä zdravým životným štýlom. Majú totiž vlastnosti, ktoré pracujú v náš prospech. O nich bude tento

Prevencia detskej obezity

V článkoch o detskej obezite sme si povedali o tom, aký problém sa skrýva, ak sú deti obézne – zvyčajne sú potom obézne po celý

Tréning pevnej vôle

Veľa ľudí, ktorí chcú schudnúť sa sťažujú na nedostatok pevnej vôle. Alebo presnejšie na nedostatočne pevnú vôľu. Často zaznievajú výroky ako: “ja tým koláčikom proste

Cviky nielen na chudnutie

Túžba nadobudnúť ideálnu postavu je snom mnohých tučných ľudí. Cviky tu môžu zohrať svoju úlohu, ale na chudnutie samotné cvičenie nestačí. Rozdeľme si preto tému

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.