Státie pri práci

Aj vás invalidizuje počítač a televízor? Tieto technické vymoženosti sa spravidla používajú posediačky. V súčasnosti sú tu už aj tablety a pri nich sa aj skvele leží. Lepšie je nevedieť, čo to robí so svalmi, srdcom a trebárs objemom krvi. Myslím, že Karel Čapek píše, že bolesť je egoistická. Kým niečo bolí, nemáte nič iné. Nezaujíma vás práca, ani iné radovánky. Prečo odrazu píšem o bolesti?

Všeličo nás totiž zvykne bolieť vinou zlej polohy pri práci s počítačom. Chrbát. Hlava. Krk. Hemeroidy. Zápästie.

Počítače prešli dlhým vývojom. Málo pozornosti však venujeme tomu, v akej polohe bude naše telo počas práce. Ako často v praxi vidíte ľudí pracovať v naozaj ergonomickom prostredí? Počítače vyžadujú aby naše telá strnuli v nehybnej polohe neraz na dlhé hodiny. A to je problém. Vážny!

Žiadna dlhodobejšie trvajúca statická poloha nie je telu vlastná.

Veľa dlhoročných používateľov počítačov trpí rôznymi ťažkosťami, napríklad:

 • Bolesti niektorej časti chrbta. Vinníkom je oslabené svalstvo zo sedenia. Chôdza a pohyb pri práci by bol lepší. No ale prechádzajte sa pri práci s počítačom!
 • Neurologické ťažkosti. Začínajú zhoršenou koordináciou rúk a častejším vypadávaním vecí. Často na vstupe stojí takmer nulová záťaž prstov rúk na mäkkých klávesniciach.
 • Bolesti hlavy, únava, slabnúca ostrosť zraku. Často sú spôsobené vyčerpaním očí zo statickej polohy vpred. Lepšie by bolo pozerať sa stále ne niečo iné, preostrovať.
 • Obezita z minimálneho výdaja energie a z nevhodnej stravy.

Pri sedení môže pomáhať fitlopta. Donúti telo, aby bolo stále v miernom pohybe a balansovalo. Tak sú stále zapojené aj malé stabilizačné svaly. To je ideálny stav nielen pre zdravie, ale aj pre chrbticu.

Žiaľ, málokto vydrží na fitlopte sedieť správne a dlho. Chybná poloha potom môže spraviť viac škody, ako úžitku. Ja som pracoval na fitlopte aj v zúfalých polohách. Dá sa tak robiť, ale zdravotný účinok bude skôr zlý. Fitlopta teda je dobrá len v prípade, že na nej aj správne sedíte!

Reklama nás zvádza kúpiť si drahé ergonomické kreslo. Ceny nemajú konca, tisícka je len začiatkom. Horšie je, že ťažko určiť, ktoré kreslo je ergonomické pre vás. Nevie to predajca ani váš lekár. Aj to najdokonalejšie kreslo má jednu vážnu nevýhodu: hneď, ako zasadnete, nebude sa vám už chcieť vstať.

Počítač sa často kupuje s napnutým rozpočtom. A tak k nemu dostanete už len najlacnejšiu myš, klávesnicu a ste radi, ak sa vám to všetko podarí nejako umiestniť na hocijaký voľný stôl. Ešte horšie je na tom notebook a tablet. Nevyžaduje nič, stačí si ho dať na kolená, alebo kdekoľvek. Že s ním budete robiť v neprirodzenej polohe? No a čo? „Veď tých pár majlov vybavím hneď.“ Poviete si. A potom ďalšie dve hodiny ťukáte. V zlej polohe.

V sede sa mení fungovanie tela smerom k horšiemu dýchaniu, horšiemu tráveniu, spomaľuje sa metabolizmus.

Práca postojačky

V súčasnosti robím časť prác postojačky. Dnes dostať stoly s elektronickou reguláciou výšky. Zo dve hodinky robte postojačky, zo dve hodinky seďte. Dlhodobo stáť asi nevydržíte. Skúšal som to a po dvoch mesiacoch som začal robiť čokoľvek, len aby som nemusel zas ísť stáť k počítaču. Ale za tie 2 mesiace sa mi takmer úplne vyriešili ťažkosti s chbticou, ktoré som predtým mal. Pár dôvodov, prečo postojačky podáte lepší výkon:

 • Dýchanie. Speváci, rečníci, moderátori. V týchto profesiách sa stojí preto, že postojačky lepšie funguje dýchanie. Brušná oblasť nie je postojačky natlačená na bránicu. Zároveň lepšie pracuje trávenie.
 • Myslenie. S lepším dýchaním sa zaisťuje aj lepší výkon mozgu.
 • Pri státí sa viac hýbete. To zlepšuje metabolizmus.

Teraz zabŕdnime aj trocha do psychologických súvislostí:

Posediačky sme nastavení viac na odpočinok. Na prijímanie, nie dávanie. Naše reakcie budú viac stereotypné a orientované tak, aby sme museli čo najmenej vstávať.

Postojačky sme nastavení na akciu, konanie. Na prácu, nie na zaháľanie. Nie je problém pohnúť sa, dokonca je to príjemné.
Státie pri práci je únavné. Už po prvých dňoch som si vďaka tomu viac uvedomil, čo je dôležité a čo nie. V pohodlnom kresle nie je problém len tak bezcieľne surfovať po webe. Skúste sa však k Facebooku postaviť. Už o pár minút zistíte že sa vám nebude chcieť postojačky čítať tie somariny, čo sa odtiaľ valia. Únava vás rýchlo upozorní, že robíte niečo málo dôležité. Státie pomáha rýchlo rozpoznať priority.

Samozrejme pracovať postojačky tiež nie je samospasiteľný návod na ideálnu polohu. Státie je tiež len statické zaťaženie. Je veľa profesií, ktoré sa vykonávajú postojačky. Títo ľudia tiež trpia mnohými ťažkosťami. Najznámejšie sú asi kŕčové žily, tiež ťažkosti s chrbticou. Najmä, ak tieto práce musia vykonávať dlhodobo a navyše v neprirodzených polohách.

Ako si vybrať stôl na prácu postojačky? Asi takto by ste mali stáť za správnym stolom určeným na státie.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

 • Musíte stáť vzpriamene. Nie zhrbene.
 • Pracovná doska stola musí byť presne vo výške lakťa.
 • Výrez v doske umožní oprieť si lakte bez predklonu.
 • Monitor vo výške očí.

Nekupujte stôl bez výrezu pre telo! Potrebujete dostať lakte na stôl bez toho, aby ste sa museli predkloniť.

Ak trpíte výraznejšou nadváhou, konzultujte vhodnosť státia pri práci s lekárom. Privysoká hmotnosť môže zbytočne zaťažovať kolená, členky.

Dlhodobejšia práca postojačky bez väčších pohybov zaťažuje svaly. To môže viesť k ich postupnému skracovaniu. Neskôr to môže spôsobovať vykrivené držanie tela. Preto by státie nemala byť vaša jediná poloha na dlhý čas. Dbajte aj na kompenzačné a relaxačné cvičenia aspoň po práci.

Optimálne je časté striedanie polôh a činností pri práci.

Nakoniec si zhrnutie tohto článku môžete pozrieť aj v krátkom videu :-)

Tento článok je prevzatý z knihy Jedálniček na chudnutie.

Ak sa Vám článok páčil,
a chceli by ste podporiť autora a tento web, môžete.
Zdieľajte tento článok, alebo si kúpte niektorú z kníh Mira Veselého.
Kliknite sem a vyberte si.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

4 Odpovede

 1. Super clanok Miro, snad niekoho inspiruje. My mame uz dlhsie elektro stol a takmer nonstop pri nom stojime, hybeme nohami a snazime sa trocha pri nom hybat. Je to skvela vec, urcite by som ho nevymenila :)

 2. Lucia ja som dávnejšie kúpil taký stôl ako je na videu ale nie je posúvateľný. Elektrický ma láka, takže ďakujem za skúsenosť. Ideálne je polohy pri práci striedať.

 3. Lucia hej, ten som obzeral tiež. ďakujem za referenciu. Ja mám od nich asi 10 rokov starý mechanický, má vykrojený otvor pre telo a hore môže byť tlačiareň. Spodná priečka ú polička mi slúži na strečing ako je vo videonahrávke znázornené. Keby ten elektrický mal viac poschodí, udriem sa po vrecku hneď :-)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najnovšie pridané

Prečo vlastne športovať pri chudnutí?

Pre telo je tuk zásobou energie. Na bežnú „prevádzku“ však telo siaha po krvnom cukre ako po zdroji energie. Ak teda upratujete, ste na pomalej

Strava v závodnej a školskej jedálni

Počas chudnutia často narazíte na problém zvaný závodné stravovanie. Veľké kuchyne pri školách, či vo veľkých firmách často podávajú na chudnutie celkom nevhodné jedlo. Využívajú

Motivácia a pevná vôľa pri chudnutí

Zdá sa vám, že pevná vôľa nie je akosi dosť pevná? Vytvorte si mantinely, ktoré vás nepustia. Ak sa vám nedarí vybŕdnuť zo zabehnutých koľají, skúste

Pripravte si spúšťače správneho konania

Iste ste už počuli slovíčko spúšťače (anglicky Triggers). Asi najznámejšie sú v súvislosti s alkoholizmom. Závislí od alkoholu analyzujú, čo u nich spúšťa nevhodné správanie.

Kolobežkovanie ako šport pri chudnutí?

Kolobežkovanie je v súčasnosti obľúbený rekreačný šport, ktorý môžete využiť aj pri chudnutí. V súčasnosti je celkom bežné vidieť na kolieskach nielen deti a mladých,

Stacionárny bicykel pri chudnutí

Stroj zvaný stacionárny bicykel je dnes asi najrozšírenejší spôsob, akým sa riešia mnohé zdravotné problémy. Aj chudnutie. V tomto článku sa pozrieme na to, či

Prečítajte si

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.