Tréning – sústreďte sa na cvičenie!

Píše Miro Veselý od roku 2004. Info...

Mnoho z tých, čo chudnú, cvičí tak trocha (alebo celkom) z donútenia. Iste, šport by mal človeka baviť, ale je celkom ľudské, že neraz ideme do posilňovne len preto, že "je čas". Že to proste je potrebné, nutné, že sme si to sľúbili. Potom môže tréning byť niečím, čo chceme mať rýchlo z krku. Práve to sú veci, ktoré nás zvádzajú odfláknuť cvičenie, alebo sa rozptyľovať s kamarátmi a namiesto dvíhania činiek besedovať v hlúčikoch.

Sústredenie

Venujte svoju plnú pozornosť len tréningu a to od začiatku do konca. Už pri vstupe do posilňovne myslite na to, ktoré cviky budete dnes trénovať. Počas cvičenia vnímajte svoje svaly, precízne a pomaly veďte činky po dráhe, ktorá má byť vykonaná. Overujte si, či cvik vykonávate v správnej polohe a tempe, či dýchate tak, ako máte.

Toto plné sústredenie na každý pohyb a pocit nie je samoúčelné. Cviky vykonané správnou technikou a v plnom rozsahu dráhy sú nielen účinnejšie, ale aj bezpečnejšie. Kým svoje pohyby vedome riadite, menej ohrozujete svoje zdravie!

Podobne, ako pri jedení sa odporúča jesť pomaly a vnímať všetko, čo papáte, aj k cvičeniu pristupujte rovnako.

Neponáhľajte sa

Častou chybou je snaha odbaviť cvičenie čo najrýchlejšie. Áno, predpísaný počet pohybov činkami sa dá "odpumpovať" aj za polovičný čas, účinnosť takého cvičenia však je oveľa menšia. Také cvičenie je takmer až stratou času. Navyše snaha o rýchle pohyby s činkami (alebo strojmi) zbytočne zaťažuje kĺby, šľachy, svaly a tým prudko stúpa riziko zranenia.

Pri posilňovaní treba robiť pohyby plynulo, pomaly, presne.

Ak máte málo času, buď nechoďte do posilňovne vôbec, alebo odcvičte menej cvikov, ale riadne. Rozhodne necvičte rýchlo, pretože tak sa cvičenie stáva neúčinným a zároveň nebezpečným!

Nebesedujte

Veľmi nebezpečná chyba pri cvičení je nesústredenosť. Často sa týka začiatočníkov, ktorí chodia cvičiť v húfikoch. Bežne sa dajú v posilňovni vidieť borci a borkyne jazykov, ktorí sa čulo rozprávajú a popritom sa mimochodom aj trocha hýbu na strojoch. Nie je vhodné jednou rukou cvičiť biceps a druhou telefón.

Akékoľvek rozptyľovanie sa pri cvičení je veľmi riskantné. Nesústredenie na cvičenie má za následok odfláknuté cviky. V lepšom prípade. V horšom prípade zranenie! Stačí chvíľu nedávať pozor na korektnú techniku a môžete si "zavriť" zranenie. 

V posilňovni sa preto radšej s nikým veľmi nerozprávajte. Dá sa povedať pár slov, ak nikto z diskutujúcich práve necvičí, ale to zas vedie k príliš dlhým pauzám medzi cvikmi, počas ktorých môžete vychladnúť… Aj to zvyšuje riziko zranenia.

Ak chodíte do posilňovne viacerí, obmedzte svoju komunikáciu na občasnú výmenu vety, dvoch. Najlepšie, ak sa navzájom podporujete k cvičeniu. Nechoďte cvičiť s nikým, kto je "ukecaný". Hovorní ľudia nemajú mieru, nevedia, kedy prestať. Vyhýbajte sa im.

Časovanie

Je lepšie, ak si svoju porciu cvikov odcvičíte pekne sami, najlepšie so stopkami v rukách. Tréner vám určil, aké pauzy medzi jednotlivými cvikmi sú optimálne. Tieto časy je dobré dodržiavať – sval po záťaži potrebuje pauzu. Nie pridlhú, väčšinou to býva okolo minúty a pol až dvoch minút. (Príliš krátka doba na rozhovor, príliš dlhá doba na to, aby ste ju odhadovali naslepo – aspoň spočiatku.)

Pri jedení je potrebné vedieť odhadnúť množstvo jedla a na to je najlepšia váha. Pri cvičení je dobré mať poruke stopky, ktorými sa naučíte vkladať medzi série primerané pauzy. Príliš krátka pauza nie je dobrá, pretože sval ešte nie je odpočinutý. Pridlhá zas môže spôsobiť jeho ochladnutie.

Stopky sú vynikajúce aj v situácii, kedy sa s niekým počas pauzy rozprávate. Ak sa náhodou zahovorí, stačí na ne ukázať a odísť k činke pracovať. Žiadne "slušné" vyčkávanie na to, či a kedy sa ten, kto rozpráva, dostane ku pointe! Ste v posilňovni vo veci cvičenia, nie na prednáške.

Hudba

V niektorých posilňovniach hrá hudba, ktorá sa vám nemusí páčiť. Potom je vhodné použiť prehrávač s vlastnou hudbou. Na cvičenie sa hodí agresívnejšia hudba, ktorá stimuluje k akcii. Slúchadlami zároveň stratíte kontakt s rušivými zvukmi z okolia. Niekedy sa to veľmi hodí.

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu všetky informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Dátum aktualizácie článku: 28. júna 2006

 

Komentáre k článku: Tréning – sústreďte sa na cvičenie!

 1. evulka 30. júna 2006

  hehe, mna vzdy v posilke “nabudi” taky Linkin Park or Red Hot Chilli … :-))

 2. Mirka 9. decembra 2010

  Ahojte,

  teraz som si znova kupila 3-mesacnu permanentku do mojho oblubeneho fitka. Je tam prijemna atmosfera a vzdy sa tam tesim. Problem je, ze neviem ako si zadelit cvicenie. V podstate stale robim to iste. Cca 45 min nejakeho aerobneho pri ktorom pozeram na plazmu co tam maju, potom nejake tie posilovacie, potom natahovanie, osprchovat a domov.
  Mala by som si to rozdelit nejak ze dnes ruky, potom nohy, potom brucho? Alebo ako? A kolko serii po kolko?
  Som z toho zmatena. Chodim tam asi 5krat do tyzdna. Je to pre mna uzasny relax po skole alebo praci, ale chcela by som aby to malo aj nejaky efekt. Nie som tucna, ale rada by som mala naozaj krasne vyformovanu postavu.
  Zivotospravu mam zdravu, aj ked asi nie uplne dokonalu.
  Mala som aj konzultaciu s osobnym trenerom, ale on mi akurat povedal veci, ktore som uz vedela a nic nove mi nepovedal.
  Tak som Vas chcela poprosit, ako vyzera taky Vas tyzdenny planik? Aby som mala nejaku predstavu co a kedy cvicit…
  Dakujem !!!

 3. Miro Veselý 9. decembra 2010

  Mirka nikto ti nedá rozpis na cvičenie, pretože každý z nás má iné tréningové ciele. V zásade kardio je výborné vždy, potom brušáky a spodný chrbát vždy. Ostatné cviky treba podľa tréningového zámeru. A strečíng pred a po každom cvičení.

Pridajte komentár:

Máte otázku, alebo chcete k článku niečo doplniť? Napíšte to sem. Odpoviem čo najskôr.

Vyplňte ešte: