V poslednej dobe je čoraz viac rôznych aplikácií a športových hodiniek, ktoré môžete využívať pri chudnutí či už ako trénera (pípa, ak sa mu niečo nepáči), ale aj ako štatistiku. Nie je to zlý smer, ale v tejto chvíli je potrebné brať všetky výsledky týchto zariadení len s veľkou rezervou.
Najmä lacnejšie prístroje vám povedia tak možno počet prejdených krokov - to môžete využiť pre kontrolu, či sa vôbec hýbete. Prípadne na kontrolu, či sa v poslednej dobe nezačínate flákať. Drahšie sa už snažia počítať tepovú frekvenciu či dokonca množstvo spotrebovaných kalórií. Pokúšajú sa zistiť, že dlho sedíte - aby vás mohli okríknuť. Alebo skúmajú kvalitu spánku.
Takže aspoň telegraficky:
Kroky sa merajú zo zápästia cez hodinky. Môžu teda byť zaťažené akoukoľvek chybou. Napriek tomu výsledok bude asi prijateľný. Funkcia krokomeru sa dá často oklamať. Našťastie nech ukáže čokoľvek, je to len orientačné číslo, ktoré hovorí o tom, že denne by sme mali mať nameraných najmenej 10 tisíc krokov a viac. Niektoré hodinky vás dokonca upozornia, že je čas spraviť nejaký pohyb. Nie je teda tak rozhodujúce koľko krokov presne ste spravili. Ak to bolo OKOLO 10 tisíc a viac, je to lepšie ako nič.
Posledne sme boli na kolobežkovom výlete a známa sa radovala z nových drahých športových hodiniek. Do chvíle, kedy jej po prejazdených 20 kilometroch začali drnčať na zápästí, že by sa už mala konečne začať hýbať...
Športtester na meranie tepovej frekvencie sa používa už dávno. To je hrudný pás a nejaké zobrazovacie zariadenie - hodinky, aplikácia... Hrudný pás je spravidla spoľahlivý a odporúčam ho používať. Je to asi najpresnejší indikátor toho, ako cvičíte.
V hodinkách na zápästí býva meranie pulzu úplne nespoľahlivé a to aj na tých drahších. Podobné to je s prsteňmi. Pri niektorých športoch to môže merať lepšie, inokedy celkom chybne.
Počítanie kalórií som vám už dávnejšie zakázal. Takže nie je dôvod snoriť v hodinkách, koľko ste ich spálili. Prečo?
Preto sú výpočty zbytočné. Pozrite sa na to, zrátajte si to, aby ste mali názor na to, koľko máte jesť. Ale tým to skončí. Presné výpočty netreba.
Príkladom môže byť nedávny kolobežkový výlet z Bratislavy okolo Hainburgu. Odporúčam, krásne prostredie tam je.
Šli sme príjemným tempom, žiadne vysoké pulzy (chvíľami občas do kopca) a aplikácia Strava odhaduje, že sme spálili okolo 1100 kalórií. Po slovensky: Ak si športovec po takomto výkone dopraje napríklad veľkú pizzu, zmaže energetický deficit a dokonca by možno mohol aj pribrať...
Žiaľ, ani športové hodinky, ani Strava nevedia nič o teplote prostredia, ani o tom, či sa cvičilo nalačno. Alebo či sme cestou nejedli čokoládu.
Navyše aplikácia často nemá vašu športovú aktivitu a tak do štatistiky vložíte vzorec pre podobnú - napríklad kolobežkári dajú bicyklovanie. A ak idete vedľa seba viacerí, tak výsledkom sú nielen rôzne prejdené kilometre, ale aj iná spotreba. Takže mne vyššie uvedený výlet nameralo len ako 55 kilometrov, ale spotreba bola skoro 1500 kalórí - skvelé. Môžem zjesť o pol pizzy viac.
Takže podobné výpočty berte s naozaj veľkou rezervou! Potvrdzuje to aj nedávna štúdia. Z nej aspoň telegraficky:
Poznámka: Tento výskum bol pôvodne publikovaný v MASS Research Review, s grafikou od Kat Whitfield.
Rôzne ďalšie vedecké a klinické štúdie poskytujú zmiešané výsledky týkajúce sa presnosti nositeľných zariadení na meranie energetického výdaja. Výsledky naznačujú, že presnosť nositeľných zariadení na meranie energetického výdaja môže byť variabilná a závisí od špecifických podmienok a typu aktivity. V niektorých prípadoch môžu byť tieto zariadenia použiteľné, zatiaľ čo v iných môžu byť nespoľahlivé.
Športové hodinky sú skvelé na motiváciu. Môžete si na nich robiť priemery, ukáže vám to, ako trénujete. Budete pracovať s NEPRESNÝMI číslami. Ak o tom viete, nie je to problém. Oni tie prístrojčeky budú mať vždy podobne nepresné meranie. Takže jednotlivý tréning síce nebudete vedieť posúdiť vedecky :-) presne. Ale trend uvidíte pomerne dôveryhodný.
Pustite si video, v ktorom sme o hodinkách rozprávali s Davidom Zemanom (www.telocvikari.sk).
© Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.