BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Alli

V lekárňach sa na nás doširoka usmievajú magistry, pretože dostali na pulty nový voľnopredajný liek na chudnutie s názvom Alli. Nejde o žiadnu pochybnú zmes zázračných bylín, ale o naozajstný liek na chudnutie. Skôr, než začnete na pult vykladať bankovky, je dobré vedieť, o aký liek ide.

Alli zabráni tukom aby sa vstrebávali

To znie skvele, však? Viete, ako si tento reklamný slogan preloží bežný povrchný tučný človek? Alli vám dopraje chudnúť a pritom jesť vyprážané rezne - to by si aspoň človek hneď predstavil. Žiaľ, takto to nefunguje. Alli je liek z kategórie inhibítorov lipáz, to znamená že ak zjete tučné jedlo, tuk zostane v stolici. A tu začína problém.

Stolica s väčším obsahom tuku sa veľmi rýchlo mení na hnačku. Na neovládateľnú hnačku. A tak po užití Alli, či iného lieku ktorý týmto spôsobom reguluje príjem tuku, môžete skončiť na WC. Neskoro.

Alli teda vychováva

Vzhľadom na tieto účinky teda lekári tento druh liekov často používajú ako vychovávateľa. Jedz zdravo a ak to nedokážeš dodržať, čaká ťa mastná hnačka. Hmm. Je to riešenie. Ale ako dlho bude fungovať? Ak Alli chcete využiť týmto spôsobom, je to rovnaké, ako keby si alkoholik dal povestný antabus a šiel sa ožrať.

Pre zdravie aj chudnutie tuk potrebujete

Problémom je to, že tuk je pre zdravie človeka nevyhnutný. Aj pri najprísnejšej diéte potrebujte denne prijať okolo 50 gramov tuku. Podľa možnosti prednostne rastlinného, zo semien, z orechov. Tuk totiž obsahuje zložky nevyhnutné pre udržanie zdravého fungovania tela. Z najznámejších spomeňme omega 3 mastné kyseliny, alebo vitamíny rozpustné v tukoch.

Vráťme sa k Alli.

  • Ak je niekto nedisciplinovaný a dá si vyprážané rezne s Alli, pol torty s ďalším Alli, je pravdepodobné, že vďaka lieku sa mu naozaj o niečo zníži príjem tukov a predĺži pobyt na WC. Otázka však znie - čo sleduje človek, ktorý sa chce objesť tým, že papká aj Alli? Ak niekto chce chudnúť, je nezmyslom zúčastňovať sa hostín. Z dlhodobého pohľadu to jednoducho nebude fungovať. Predstava, že nič nezmeníte v stravovaní a vďaka lieku budete chudnúť je celkom naivná, na úrovni myslenia škôlkára. Možno ani to nie. Chudnutie samo nie je a nemôže byť cieľom.
  • Kto sa o chudnutie uchádza správne volenou životosprávou, nepotrebuje liek. Ak sa budete stravovať vyvážene, užívanie Alli by mohlo dokonca byť nevhodné. Pri nízkom príjme tuku - tak ako to pri zdravom životnom štýle má byť - totiž Alli "zruší" aj časť toho "dobrého" tuku, ktorý ste zjedli. Výsledkom môže byť, že vaše telo bude mať nedostatok tukov, čo sa môže prejaviť rýchlym zhoršovaním zdravia.

Takže ako tieto informácie spracovať?

Alli je liek na chudnutie, ktorý vychádza z účinnej látky, ktorá je oficiálne overená, ako účinná. Naozaj dokáže blokovať vstrebávanie tuku. Je to overené. Rovnaká účinná látka sa nachádza aj v lieku Orlistat.

Stále však zostáva nezodpovedaná otázka ako z inteligenčného testu. Skúste si ju zodpovedať:

Pri chudnutí a pre zdravie treba jesť stravu s nízkym obsahom tuku - okolo 10 gramov celkového tuku v jednej porcii jedla. Čo si vyberiete?

  • Zjem nízkotučné jedlo. Učím sa tým jesť také jedlá, tvorím si návyk aj do budúcnosti.
  • Zjem tučné jedlo, tabletku a asi dostanem hnačku. Nič sa neučím. Čo bude o mesiac ma netrápi.

Voľba je na vás. Prvá možnosť vás smeruje ku zdravšiemu životnému štýlu. Druhá odsúva vaše učenie do neznáma a dáva vám možnosť zaplatiť za nádej na schudnutie, ktoré sa s takýmto prístupom asi aj tak nebude konať.

Informácie

Ďalšie info

Napísal
Miro Veselý 
5. augusta 2018
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.