BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Bellasin

Bellasin je ďalším z radu prírodných prípravkov, ktorý je na trhu už veľa rokov. Kto chce žiť zdravšie, chce počuť slovo prírodný. Bellasin je nutné užívať dlhodobo, pravidelne. To tvrdí výrobca. Jasné - čím viac kúpite, tým lepšie.

Bellasin je určený hlavne na reguláciu telesnej hmotnosti v období menopauzy. Dobrá voľba. V tom veku už je len málo žien, ktoré by si neboli zničili postavu. A ešte menej, ktoré by nechceli schudnúť. Bellasin sľubuje znížiť ťažkosti s menopauzou - no ktorá žena by to neokoštovala? Čo obsahuje Bellasin? Trocha byliniek - zelaný čaj, guaranu (kofeín) a ešte zopár korienkov v množstve pripomínajúcom homeopatiká.

A ideme z kopca. Bellasin sľubuje to, čo všetky úspešne predávané (bezpečné a rovnako bezpečne neúčinné) prostriedky na chudnutie. V reklame sa dozviete, že Bellasin pomôže redistriubuovať telesný tuk, zvyšuje termogenézu, prospieva zdraviu... Zárpveň však Bellasin pre vyšší obsah kofeínu nie je vhodný pre ľudí s vyšším tlakom.

Bellasin - účinkuje?

Áno, bellasin účinkuje  mnohých aj televíznych reklamách. V nich v roku 2006 zaznievali odborne nepodložené informácie. No boli to informácie, ktoré tučné ženy radi počuli. Ich obezita nie je spôsobená jedením, ale hormonálnymi zmenami.

Z reklamy na Bellasin (z roku 2006) vyberme: Bellasin aktívne pomáha pri regulácii telesnej hmotnosti pred nástupom a počas menopauzy. Medzi príznaky nastupujúcej menopauzy nepatria iba zmeny nálady, potenie, návaly tepla, strata vitality a radosti zo života. Jedným z najvýraznejších prejavov je nechcený nárast telesnej hmotnosti v tých telesných partiách, kde k tomu doposiaľ nedochádzalo. Vplyvom hormonálnych zmien nastupujúcej menopauzy dochádza k úbytku svalov a nárastu tukového tkaniva. Kombinácia prírodných látok Bellasinu má vysoko pozitívny účinok na znižovanie nežiadúceho nárastu hmotnosti, obmedzuje zvyšovanie a distribúciu telesného tuku a tiež vegetatívne prejavy menopauzy - únavu, poruchy koncentrácie, spánku a stratu vitality.

Všimnite si - popisujú sa tu príznaky a potom sa vyberie tvrdenie, že nejaký liek by mohol pomôcť. Tuční ľudia sa radi nechajú klamať. Potom platia ochotne a nestarajú sa o to, že naleteli ďalšej reklame. Bellasin nefunguje. Neschudnete. Fakt. A pokiaľ ide o chudnutie: priberá sa z prebytku jedla. Metabolizmus to môže len zhoršovať - starší človek potrebuje menej jedla ako mladý. Aj k úbytku svaloviny dochádza skôr jej nepoužívaním. Kto pravidelne necvičí, prichádza o svaly.

Keby Bellasin (alebo ktorýkoľvek iný výživový doplnok) fungoval, boli by sme svedkom, že mnoho tučných žien by už dávno bolo štíhlych. Kde sú dnes tie ženy, ktoré mohli vďaka Bellasinu tak krásne a ľahko strácať svoj nechcený tuk? Veď od roku 2006 - kedy bežala jedna z väčších kampaní už prešlo dosť času. Či?

V Bellasine výrobca ako účinné látky deklaruje okrem iného:

  • výťažok zeleného čaju
  • extrakt z guarany
  • L-karnitín
  • kakaový extrakt
  • zázvor
  • prášok zo semiačok tekvice
  • olivové listy
  • rozchodnica ružová

A ďalšie podobné látky. Všetko prakticky v stopovom množstve. Dnes už v EÚ reklama na takéto výrobky nemôže obsahovať tak jednoznačné tvrdenia ako pred pár rokmi. Legislatíva povoľuje len tvrdenia schválené a overené. Takže v letákoch sa len naznačí, vyberiem skrátene:

  • Guarana sa bežne používa na podporu metabolizmu tukov, čo napomáha k lepšej kontrole hmotnosti, a tiež potláča pocit hladu.
  • Extrakt zo zeleného čaju s EGCG pomáha spaľovať tuk a brániť tak jeho hromadeniu.

Problémom podobných tvrdení je to, že tučný človek sa v tom často nezorientuje. Magistra v lekárni mu ochotne poradí na chudnutie ten správny preparát. (Provízie sú tam slušné, prečo by nezarobila?)

Neverte však tomu, že ak zjete tabletku s pár miligramami nejakého zázračného výťažku tak že by ste nejak náhle začali strácať tuk.

S prípravkami tohto typu počítajte skôr so sklamaním. Vzhľadom na obsah bude fungovať ako mierne silná káva. Ak to skombinujete s kávou a čajom, tak je možné že večer nezaspíte, pretože vyššia dávka kofeínu vás viac povzbudí.

Napísal
Miro Veselý 
7. februára 2018
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.