CLA, Bio CLA, Clarinol

Píše Miro Veselý od roku 2004. Info...

Prípravky obsahujúce CLA: Clarinol CLA 1000, Bio CLA a podobné.

CLA znamená konjungovaná kyselina linolová. Pýtal som sa viacerých magistier v lekárňach a chemikov, čo znamená slovíčko konjugovaná – nie slovníkovo, ale aký je rozdiel medzi kyselinou linolovou a konjugovanou kyselinou linolovou. Odpoveď som zatiaľ nenašiel.

Nedá sa podomácky overiť, či to funguje. Športovci tvrdia že áno – jednorázovo tesne pred súťažou pri zbavovaní sa posledných gramov tuku…

Samotné hltanie bobúľ CLA nespôsobí žiadne zmeny na váhe, ak sa nepodporí rozumnou stravou a pravidelným cvičením. Potom sú ale zmeny na hmotnosti diétujúceho cvičenca celkom isté – ale o koľko ich zlepší práve CLA v porovnaní s tým, keby to človek nejedol – to nezistíme. Obávam sa, že by boli rovnaké aj bez CLA. Navyše rovnako, ako CLA môžu pri chudnutí pôsobiť aj mnohé iné látky. No ak by človek mal kúpiť všetko čo môže zlepšiť chudnutie – v doplnkoch výživy – minul by hravo desaťtisíce mesačne.

 • Ak sa teda pripravujete na súťaž ako kulturista, či vrcholový športovec, môžete o užívaní CLA uvažovať. Nebude to lacné – 3 až 6 gramov CLA denne je dosť drahý špás.
 • No ak ste normálny človek, ktorý potrebuje zhodiť pár kíl, nepočítajte s tým, že vám CLA pomôže schudnúť.

CLA nie je tabletka na chudnutie, ktorá by vec riešila za vás. Ak dokážete zmeniť stravovanie a začnete cvičiť, nepotrebujete CLA.

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu všetky informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Dátum aktualizácie článku: 11. marca 2008

 

Komentáre k článku: CLA, Bio CLA, Clarinol

 1. seťo 15. marca 2008

  Miro: Rozdiel medzi normalnou kyselinou linolenovou a konjugovanou kyselinou linolenovou je v polohe nasobnej vazby a v jej type (cis alebo trans). Konjugovana sa vola preto, lebo ma konjugovane nasobne vazby (dvojita, jednoducha, dvojita), kde dochadza k delokalizacii elektronov.
  kys. linolenova = kys. (9Z, 12Z)-oktadeka-9,12-dienova (resp. cis, cis)
  konjugovana kys. linolenova = kys. (9Z, 11E)-oktadeka-9,11-dienova (resp. cis, trans)

 2. seťo 15. marca 2008

  Sorry, myslel som samozrejme kys. linolovu nie linolenovu. :)

 3. Miro Veselý 16. marca 2008

  Vďaka, čo to znamená v praxi? Je to niečo iné? Ak máme potravinu s kys linolovou je to iné ako keď tam je konjugovaná?

 4. roky13 23. marca 2008

  A koľko to stojí?, a je to vhodné aj pre 16 ročnú ženu?
  Myslím tým, či mi to nič neurobí?
  Prosím odpovede, my pošlite na tento e-mail: roky13@centrum.sk
  Ďakujem za pravdivé informácie!

 5. seťo 23. marca 2008

  Miro: Hej, je to uplne ina kyselina a v organizme sa sprava inak. Hlavny rozdiel je v tom, ze je to trans kyselina, je menej efektivnym zdrojom energie nez cis kyseliny. Beta-oxidacia prebieha troska komplikovanejsie, tvoria sa ciastocne degradovane mastne kyseliny, ktore unikaju z mitochondrii, reaguju a vysledne metabolity mozu v tele sposobit vselico. Vysledkom je, ze sa vyprodukuje menej ATP. Celkovo trans mastne kyseliny mozu zastupit cis mastne kyseliny na urcitych miestach a vacsinou tym sposobit defekt. Neviem ti vsak povedat, co vsetko v organizme mozu sposobit a do akych metabolickych drah sa zapajaju. To je otazka na vedcov, ktori sa tomu venuju.
  roky13: Cenu neviem, tipujem par stoviek na balenie. Je to doplnok vyzivy, takze nic zle by to nemalo sposobit, ale clovek nikdy nevie.

 6. Miro Veselý 24. marca 2008

  roky13 – ak nemáš čo s peniazmi, kúp si. ale nečakaj že z toho schudneš :-)

  seťo vďaka, skúsim si na základe toho dozistiť ďalšie dáta.

 7. ta.nicka 29. apríla 2008

  Moja matka uziva C.L.A. a chcela by vediet, ci jej to nijak neuskodi ( chce schudnut ) vzhladom na to, ze ma diagnostikovany mozny nabeh na rakovinu. Velmi by som sa potesila,keby mi mohol niekto odpisat. Dakujem vopred.Odpiste prosim na nina.nortonova@post.sk

 8. Miro Veselý 29. apríla 2008

  ta.nicka to je otázka na onkológa.

 9. Dara 27. mája 2008

  Miro a ty si vyskúšal tabletky Clarinol? Ako tak čítam toto fórum, mám pocit, že si vyskúšal asi úplne všetko :-) ale hneď aj keby si vyskúšal, nemôžeš to posúdiť objektívne, len subjektívne.

 10. RNG 27. júna 2008

  CLA je sucastou roznych mastnych kyselin v prirode. Telo si ju nevie vyrobit, tak jej nedostatok v strave rozne nahradzuje. Je plno vyskumu, ktory dokazuje, ze ked je v jedle pritomne viac CLA, ukladanie tuku nie je tak rapidne. Je zopar reputabilnych vyskumov, kde davky CLA okolo 2 gramov denne statisticky prispeli ku znizeniu obsahu tuku v tele, nie vsak vahy.
  Zialbohu , stajneny dobytok krmeny zrnom a silaznymi zmesami na az 28 krat menej CLA a omega 3 kyselin v mase a mlieku(u sliepok aj vo vajciach), takze doplnenie nie je zla myslienka, pokial clovek nekupuje produkty volne pasuceho sa dobytka a hydiny.
  Zase nie je to zazrak, len maly prispevok.

 11. Nelka 30. júna 2008

  Mám skúsenosti s CLA nemusela som ani velmi cvicita za dva týždne užívania som videla prvé výsledky a nie je to až také drahé.Pomáha to .

 12. miriam 3. júla 2008

  Tanicke by som pre mamu radila opatrnost. Ja som pripravok C.L.A. uzivala spolu s dospelou dcerou, , po Vianociach, ked som chcela schudnut nadbytocne kila, co sa mi aj podarilo, dcere nie. Asi vo februari sa mi zjavili prve fliaciky na kozi, kedy som tento pripravok aj vzhladom na velmi presusenu pokozku prestala uzivat. Bolo to za to obdobie asi 35 tab. Problemy s kozou neprestavali, tak som sa zverila do ruk koziarom. Islo podla nich o naruseny metabolizmus. Po vsetkych moznych odberoch na histologiu imuno aslo apod sa lekarka opatrne priklonila k psoriaze. V ziadnom pripade nechcem tvrdit, ze metabolizmus v tele ovplyvnil prave tento pripravok, ktory mi pomohol schudnut, ale ja si to v duchu vycitam. preto radim opatrnost.

 13. Miro Veselý 3. júla 2008

  miriam tak by som povedal, že to nebude z CLA.

 14. Taňa 14. augusta 2008

  Ahojte.Prosím o radu.Mám 35 rokov a som 3 mesiace po operácii štítnej žľazy,celu mam odstránenu.Pribrala som asi 7 kg,tak by som pripravok CLA skusila.Mám problémy s Calciom,musím denne brat 2x500mg.Cvičiť nemôžem lebo mám problem s medzistavcovými platničkami.
  Dcerka ma tiež vybranú štítnu žľazu-2mesiace.Ona nema nijake problemy iba tiež pribrala asi 6kg.Má 15rokov.Môže aj ona užívať CLa?
  Ďakujem za odpovede.

 15. Sandra 23. septembra 2008

  Ahoj Táni,

  ja mám štítnu žľazu vonku už 10 rokov, váha mi chviľu haprovala, ale všetko upravia tabletky, asi berieš therthroxin alebo euthyrox. ak sú správne dávkované, tak je váha podľa mňa taká istá, ako bola pred operáciou.
  Užívala som aj BIO CLA a zase nad tym uvažujem, ale iba kvoli udržaniu hmotnosti, lebo si myslim, že sú dobré už len na to, keď viac zjem, že sa tuky lepšie odbúrajú zo stravy.
  Držím palce pri terapii (myslím teda, že ťa čaka).

 16. pipko 20. októbra 2008

  K autorovi článku:
  Ako dlho a v akých davkach si testoval CLA?
  Čo je podľa teba drahý špás? 140Sk/krabičku ktorá mi pri 3600mg vydrží vyše týždňa? Sused prefajčí oveľa viac /a je tučný ako sviňa/.
  A že nevieš aký je rozdiel medzi kyselinou linolovou a konjugovanou kyselinou linolovou – to nevadí, hlavne že sa k téme adekvátne vyjadruješ – tvojim čitateľom to úlpne stačí.

 17. pipko 20. októbra 2008

  P.S. Schudol som 30 kg bez CLA – nevedel som totiž o tomto prípravku. Vymenil som tuk za svalovinu. Trvalo mi to zopár rokov. Teraz idem trochu dotvoriť postavu a CLA som si dnes kúpil. Vyskúšam, otestujem a potom budem múdrejší!

 18. pipko 20. októbra 2008

  Ešte naposledy a dám pokoj:

  Prehľad výsledkov hlavných klinických štúdií uskutočnených s CLA v uplynulých rokoch:

  pri štúdii s osobami s nadváhou (BMI 25-35 kg/m2) došlo po 12-týždňovom užívaní 3,4 gramu CLA za deň k zníženiu telesného tuku o 5%,
  v prípade obéznych mužov (BMI > 29,3 kg/m2) s veľkým brušným objemom (abdominálny tuk) došlo po 4-týždňovom užívaní 4,2 gramu CLA denne k značnému zmenšeniu objemu brucha,
  u zdravých osôb s normálnou váhou (BMI > 25 kg/m2) došlo po 12-týždňovom užívaní 4,2 gramu CLA denne k podstatnému zníženiu telesného tuku (3,8%),
  u zdravých športovo aktívnych osôb (BMI > 25 kg/m2) došlo po 12-týždňovom užívaní 1,8 gramu CLA denne a pri súčasnej športovej aktivite (3x za týždeň 90 minút) k 20-percentnému zníženiu telesného tuku,
  osobám s nadváhou (BMI 25-30 kg/m2) sa po dlhodobom, 12-mesačnom dennom príjme 3,4 gramu CLA podstatne znížil telesný tuk (8%) a zároveň zvýšila svalovina (2%),
  pri štúdii s kulturistami užívajúcimi 6 mesiacov 7 gramov CLA denne sa dosiahlo podstatné zníženie telesného tuku a výrazný nárast svaloviny a telesnej sily.

  Zdroj: [reklama vymazaná]

 19. Miro Veselý 20. októbra 2008

  pipko netestoval som CLA na sebe. klinické štúdie ktoré sa povaľujú na miestach, kde sa prípravok predáva nepovažujem za dôveryhodné. a iných je sakra málo.

  CLA sa pri kulturistickom chudnutí možno osvedčilo, akurát s takým detailom, že pri chudnutí bežného človeka je situácia trocha odlišná. bez zmeny životného štýlu nepomôže žiadne CLA. a po zmene životného štýlu sa chudne aj bez toho, aby človek pumpoval prachy do farmaceutického priemyslu.

  žiaľ, pár ľudí poznám, čo si CLA kúpili, chvíľu hltali. mínus pár tisíc korún. chudnutie bez zmien.

  netvrdím, že CLA nemôže fungovať. len nemáme ako si overiť, že funguje. každý má možnosť voľby – skúsiť si to na sebe, alebo si premyslieť, či by tu bolo toľko tučných, keby sme mali preparát, ktorý umožní schudnúť.

  jasné, bol by lacný, keby fungoval. ale je dosť drahý, ak sa pozrieme na výsledky

 20. hvidovre 22. októbra 2008

  Uzivala som CLA rok a nedam nan dopusit. Ziadne prevratne zmeny, akurat lepsie travenie, s tym som predtym mavala problemy.
  Po 3 mesiacoch… sa nestalo nic. Komu sa nechce cakat, chapem ze radsej vyhlasi ze to nefunguje. Potom som zacala trosku cvicit.
  Zazrak!
  S hmotnostou CLA nepohne, ale znasobi ucinky fyzickej aktivity, sformuje postavu, a tak nejak preskupi tuk tam kde ho viac treba :-)

  Ked uz som bola s postavou spokojna, na cvicenie, pravidelnu stravu a CLA som zabudla. Vdaka prejedaniu a oblubenej vyhovorke, ze som prestala fajcit, sa mi podarilo pribrat 10kg. Nikto mi to nechcel verit :-) Postava sa stale drzi v prijatelnej forme uz 3 roky a tuky sa rozkladaju rovnomerne.

  Co sa tyka ceny, ano na Slovensku je to drahe.

 21. Iva 9. novembra 2008

  Je škoda, že pisatelia tu zväčša neudávajú veľmi dôležité info – to je vek, zdravotný stav ( teda či trpia nejakými chronickými ochoreniami a berú lieky na ne a pod.). To sú veľmi dôležité súvislosti s obezitou ale aj s tým ako fungujú u nich rôzne preparáty na chudnutie. Ja som totiž v tridsiatke schudla kedy som len chcela.. Takže by som sem napísala : ano ten a ten prípravok funguje skvele, mám s ním takú a takú skúsenosť… Dnes mám 41 rokov, problémy s cyklom, nasadené hormony ( substitučné, ktoré by mi mali pomôcť znormalizovať alebo aspoň zlepšiť cyklus) a hľa – nech robím čo robím, priberám. Fatk by ma zaujímalo, ak by nolo viac informácií o tom ako schudnúť v predklimakterickom období. Lebo mladí, zdraví ľudia proste schudnú kedy si len pomyslia. Nezabudnite na to, že píšem mladí a zdraví ! A vedel by mi niekto poradiť lekára v Nitre, ktorý by mohol pomôcť pri zhadzovaní kíl v mojom veku s mojimi ťažkosťami? Na endokrinologii som bola a bola som dosť v šoku, keď mi mladá lekárka napísala Reductil. Rok beriem antidepresíva Coaxil- čo je temer absolútna kontridikácia s užívaním Redictilu a to som ju poctivo upozornila na to, čo užívam….

 22. Miro Veselý 9. novembra 2008

  Coaxil pokiaľ viem nie je tak celkom antidepresívum, takže ak ho lekárka odporúčala asi vie čo robí. reductil ovplyvňuje hladiny serotonínu a to robia aj niektoré antidepresíva, preto sa nesmú dávať spolu. pokiaľ ide o chudnutie, tak až na promilové výnimky platia zhruba rovnaké pravidlá hry ako u ostatných – treba odstrániť príčinu priberania, nie chudnúť. a že mladí môžu schudnúť ľahko tak to je tvrdenie s ktorým tak celkom nesúhlasím. možno chudnú často, pokašlú si metabolizmus a po tridsiatke to zlíznu aj s úrokami.

 23. andy32 19. novembra 2008

  miriam….ja som uzivala Bio CLA Booster…je pravda, ze som schudla a to aj bez nejakeho zvlastneho cvicenia ale aj mne sa na pokozke vytvorili cervene skvrny, pripominali trochu petechie ale boli o malo väcsie, zlakla som sa a prestala som to uzivat. Neviem cim to bolo sposobene, asi ten metabolizmus, zla zivotosrava nedostatok Vit. C vsetko dokopy. Urcite by som netipovala psoriazu. Po vysadeni skvrny zmizli a od vtedy (4roky) sa neobjavili

 24. Nelly 6. januára 2009

  Ja som začala brať GS C.L.A. 2000 a fungovalo,cvičila som hlava-nehlava a dala som dolu zo 75 kil na 62 za mesiac =D (bez jojo !)

 25. maco 17. januára 2009

  moj prispevok k C.L.A.:
  mam 39 rokov, važil som 125kg, vyška 188cm
  a uz sa objavili zdravotne problemy…tlak, klby
  tuk sa mi uklada prevažne na bruchu, trupe,zadku
  v lete som si kupil Clarinol – akcia 60+30 tab
  mal som kopu roboty na zahrade…
  je pravda ze som dost makal a v lete clovek prijma viac zeleniny a tak..ale neodpustil som si grilovanu klobasu, steaky a pod.. a to dost často…ale žiadny alkohol..(pivečko mam pritom rád)
  s CLA som schudol 11 kg asi za 2 mesiace (dve balenia CLA)
  vačši efekt ako kilá som vsak videl na postave.
  svaly mi začali vykúkať aj na miestach kde boli doteraz skryté pod tukom, pás sa zmenšil, tuk sa rozpúštal všade rovnomerne.
  …velmi ma to potešilo a motivovalo
  a suhlasim s tými ktorí hovoria o sile…tá naozaj pribudla
  Clarinol – som jedol 3xdenne 2 mesiace
  Nemal som ziadne problemy, dokonca sa vylepšilo moje trávenie.
  Teraz som si kupil znova CLA so zelenym cajom, lebo sa tie kilečka začali vracať..v zime som spiaci medveď
  Beriem ho len 3 dni a už začinam citit tú energiu ako v lete.
  Je mi jasné že platí zákon zachovania energie (iní jedia ja priberám)
  a bez aktivity a upravy stravy to nikdy nepôjde samo.
  ale dalsi krok sa mi podarilo urobit aj cez sviatky…nepribral som
  chcelo to sebaovladanie, dlhsie prechadzky so psom
  …ale už sa tešim na leto ked padne dalšich 10 kg
  Svojich 125kg som neberal par rokov (diety a jojo efekty) a teraz viem ze potrvá pár rokov aby som sa vratil spät. Moja prvá méta je 100 kg…potom uvidíme
  CLA mi pomaha a nieje to len psycho efekt…
  a ešte poznamočka …štart chudnutia som začal zároveň s kombináciou potravín (delená strava)… prvé 2 tyždne zhruba …
  vtedy ked sa pohla váha dole som postupne prešiel na nekombinovanú stravu…
  tak držim všetkým palce

 26. anna 19. januára 2009

  zacnite uzivat CLA NUTRILITE a nemusite sa obavat o svoje zdravie. A pri nadorovych ochoreni su antioxydanty tejto znacky.

 27. ineska 26. januára 2009

  Ma vyznam kombinovat CLA pripravok s inym fat burnerom (Max Lean, Synephrine Thermo a pod.)? Cvicim kazdy den 45 – 60 min – stepper.

 28. Miro Veselý 27. januára 2009

  Nemá. Úprava stravy + správny pohyb je ok. Nič viac netreba.

 29. poohy... 30. januára 2009

  Ahoj:) CHcem sa informovať či móže užívanie CLA ovplyvniť účinnosť antikoncepcie….dúfam že nie…:):):)…..dakujem….

 30. anna 1. februára 2009

  Urcite nie, ale zalezi na tom a urcite zalezi na tom aku znacku CLA beriete.

 31. Anna 1. februára 2009

  A maco vsetko je to len a len o mysleni, cit Te sa stihly a budete stihly. Kazdy den a kazdy den.

 32. Lucia 1. marca 2009

  CLA pomaha. Ja som to brala pred dvomi rokmi, ked som sa snazila schudnut v Spanielsku. Jasne,ze som aj obmedzila vecere a viac som pridala pohyb. Chudla som s CLA 0,5 kg za tri dni. Ked sa mi tablety minuli, chudla som ovela pomalsie, uz len 0,5 kg za tyzden. Naozj to pomaha. A ked som ich prestala brat, nepribrala som naspat. Ja ich mozem ln odporucit. Su super. Aj teraz po nich siahnem,ked chcem rychlejsie schunut.

 33. Denisa 23. marca 2009

  Dobry den, chcela by som sa opytat, ci mozem uzivat tobolky cla, ked mam znizenu cinnost stitnej zlazy a beriem na nu liek euthyrox 50? Skusala som uz aj spalovace tuku, ale tie mi sposobovali tlak v krku, nerobili mi dobre na moju stitnu zlazu. Zistila som ze to je zo zlozky thyrozin, ktory ma podporovat stitnu zlazu. Myslite si, ze s tobolkami cla nebudem pocitovat ziadne tlaky v krku a nebude to mat nepriaznivy ucinok na moju stitnu zlazu.
  Mohli by ste mi odpisat na email…?
  Dakujem

 34. Zuzka 6. novembra 2009

  Ja som po prvom porode uzivala CLA so zelenym cajom, pila som asi liter zeleneho caju denne, uzivala som tekuty karnitin a bez cvicenia, len prechadzky s kocikom a bezna aktivita som chudla 2 kg mesacne…Samozrejme, pri racionalnom stravovani-vela zeleniny, ovocia, adekv. prijem energie. Nehladovala som. Potom som znovu otehotnela, za par mesiacov do toho pojdem znovu, aj s cvicenim-plavanie, aerobna aktivita.

 35. kvetka 20. februára 2010

  Ja nechcem schudnut, resp. chudne moj manzel 30kg a ja zo solidarity s nim 3 kg, ale berie GS C.L.A. 2000 uz styri dni a je totalne nervozny a vybuchuje. O tomto nikto nepise, to ste vsetci boli neustale plni energie? A ziadne napätie? Tak neviem, ci je lepsie chudnutie a zatat zuby, ale nech to radsej nebirie?

 36. Miro Veselý 21. februára 2010

  kvetka ja keď som začínal chudnúť, besnel som. agresivita, hostilita… lebo som o tom nič nevedel, málo som jedol a tie stavy boli spôsobené hypoglyukémiou. CLA pri chudnutí nepomôže ničomu (ak nerátame zisk predajcov) ale ani neubléži. Držím palce. Ak má schudnúť 30 kíl, nech sa do toho pustí, inak zdravotné následky časom môžu byť dosť mrzuté.

 37. majka 4. marca 2010

  ja mám s C.L.A. dobrú skúsenosť, ale treba k tomu cvičiť. Chodím pravidelne do posilovne, takže som vedela odpozorovať rozdiel, keď som ho brala a bez neho. Pôsobí ľudovo povedané tak, že sa prednostne spalujú tuky zo zásob. Ale kto necvičí – nespaluje – nemusí ani užívať C.L.A lebo by to nemalo zmysel. Čo sa týka prípravku od firmy GS obsahuje zbytočne veľa etraktu zo zeleného čaju, s toho môže byť tá nervozita a napätie. Ja by som doporučila čisté C.L.A je to rovnako účinné, bezpečnejšie a hlavne lacnejšie.

 38. Zuzana 8. marca 2010

  Ahojte moze sa C.L.A uzivat aj pri tabletkach Warfarin, lieku na zrazanie krvi?

 39. jojka 14. mája 2010

  Milý Miro, viem, že na liečbu nadváhy a obezity treba skúsiť zvýšený výdaj energie a úpravu stravy (zdravú), zároveň, ale zamýšľal si sa nad tým, že nie každému len toto zaberie ? Čo ak toto nezaberie ? Čo teraz ? To má byť dotyčný celý život tučný ? A čo je horšie pre tučnotu byť aj vysmievaný, ponižovaný a šikanovaný ? Uvedom si, že obezita je choroba ako každá iná. Ak nezaberajú štandardné postupy, tak treba dať trebárs aj to CLA. Samozrejme pokračovať v režime výdaj musí byť väčší ako príjem. Proste to je ako s cukrovkou. Lekári skúšajú najprv diabetickú diétu, tzn. vylúčiť všetky cukry v strave, viac pohybu, a ak nezaberie toto samotné pridajú tabletky a ak nezaberú tabletky, tak si musia pichať inzulín celý život. Čo je na tom zlé ? Môj názor je, že zlé nie je na tom absolútne nič. Tak je to aj s tou nadváhou, či obezitou. Proste lekári najprv naordinujú zdravú stravu a pohyb, ak nezaberie toto samotné, tak potom dajú tabletky a v prípade, že ani tabletky tak, potom injekcie, ak ani injekcie, naordinujú bandáž žalúdka. Čiže neodsudzuj, tých, ktorým nezabrala samotná úprava stravy a pohyb, proste zabralo im až CLA. Nie všetci tuční ľudia sú tuční z prežierania, lenivosti a nedostatku pohybu. Môj názor je asi taký, že ak nezaberú tradičné spôsoby znižovania nadváhy, tak na tom nie je absolútne nič zlé, ak dotyčný skúsi trebárs aj CLA.

 40. Miro Veselý 15. mája 2010

  jojka v prvej vete máš chybné jedno slovo a to je slovo skúsiť. zvýšený výdaj energie a úprava stravy (na zdravú) zároveň nie je vecou skúšky, ale istoty. naproti tomu CLA je práve vecou skúšky. vo svojom okolí nepoznám nikoho, kto by pomocou CLA dokázal regulovať hmotnosť. používajú to športovci, kedy v poslednej fáze diéty (nezdravej) potrebujú CLA ako “čerešničku na torte”.

  bavíme sa teda skôr o tom, že niektorí ľudia nie sú schopní upraviť stravu. tí potom siahajú po operáciách, liekoch a podobne.

 41. jojka 17. mája 2010

  Miro, jednej veci nechápem. Prečo, keď ľudia, ktorí chcú pribrať a berú tabletky a injekcie, tak na tento jav sa pozeráme, že je to absolútne v poriadku, ale, keď si niekto pomáha aj tabletkami, lebo mu samotná úprava stravy a zvýšený výdaj nestačí,(na chudnutie) tak už ho ľudia odsudzujú ??? To je také isté, ako keby jedna baba povedala, že zatrhnime všetkým ľuďom chorým na cukrovku inzulín, lebo stačí diabetická diéta, niektorým zaberie aj samotná diéta, ale nie všetkým, to si treba uvedomiť. Poviem príklad. Moja babka má diabetes II. typu, a drží aj spomínanú diétu, ale keby si nepichala inzulín 4 krát denne, tak jej ten krvný cukor stúpne min. na 20, a podotýkam, neprežiera sa. Stravuje sa zdravo. Keby plošne zatrhli všetkým ľuďom ten spomínaný liek na liečbu cukrovky, tak to by malo ďalekosiahle následky, napr. amputácia nohy v horšom prípade oboch nôh, slepota, a mnohé iné.

 42. Miro Veselý 18. mája 2010

  jojka prečo by niekomu mali zakazovať lieky? pokiaľ hovoríme o chudnutí a CLA, tak CLA je výživový doplnok. jeho účinnosť a skúsenosti s ňou som už popísal, určite nie s komentárom, že by mal byť CLA plošne zakázaný. no a ak hovoríme o liekoch na chudnutie, tak neviem. akosi ich postupne plošne stiahli všetky. riziká tých liekov sú privysoké a účinok malý a už vôbec nie dlhodobý. o tom rozhodli lekári. jednoducho ak sa na to pozrieš dlhodobo, tak tie lieky na chudnutie nefungujú. na rozdiel trebárs práve od inzulínu.

 43. jojka 18. mája 2010

  Ale prečo lieky na pribratie fungujú ? Kurnik, to je ale nespravodlivé.

 44. sovinka 28. októbra 2011

  Neverím ani jednej tabletke…to,že sa niektorým ľudom podarilo schudnúť, nepripisujem týmto tabletkám… A to,čo sa tu tvrdí,že človek ktorý nevie schudnúť stravou,a tak,že prečo nemôže skúsiť tabletky??? Nezmysel!!! Neschudne,lebo nechce!!!! Treba chcieť,ale jasné,že je ľahšie sedieť na zadku a cpať sa tabletkami, a čakať že sa niečo zmení. Koľko ľudí malo veľkú nadváhu, a hovorili si,že nič im už nepomôže, no postavili sa na nohy-A DOKáZALI to BEZ tabletiek! Tak to dokážú aj iní…môj názor

 45. kiwi 12. februára 2012

  Když Američan Dr. M.W.Pariza objevil CLA v r. 1987 v hovězím mase, zajímal ho hlavně její účinek na zhoubné nádory, protože o příbuzné kyselině linolové bylo známo, že působí jako karcinogen. Ke studiu si vybral hovězí maso obsažené v hamburgerech, aby studoval, jaké karcinogenní látky lze v této potravině očekávat. Zjistil, že posunutí dvojné vazby uvnitř molekuly CLA znamená úplně opačný účinek než u linolové kyseliny! U CLA z hamburgerů byla tedy naopak prokázána antikarcinogenita podobně jako např. u selenu! Kromě ní dokázal Pariza, že CLA ještě působí proti ateroskleróze a patří mezi silné antioxidanty. Potom už nebylo složité doložit, že CLA zamezuje oxidaci LDL-cholesterolu na nerozpustnou formu, zlepšuje poměr mezi užitečným HDL- a škodlivým LDL-cholesterolem a celkově snižuje hladinu cholesterolu v krvi.

 46. Viktor 11. mája 2012

  CLA je vyborny doplnok pri chudnuti, aj pri dlhodobom, okrem ineho aj podpori metabolizmus a vylucovanie tukov.. odporucam

 47. dinda 12. mája 2012

  mna by zaujimalo, aky je rozdiel medzi CLA a BIO CLA., chcela by som si kupit a neviem ktory z nich.dakujem

 48. Miro Veselý 13. mája 2012

  dinda bio sa používa ako marketingový argument prečo si niečo kúpiť a podľa možnosti predražené. či cla má vplyv na chudnutie tak to neviem, a či je rozdiel medzi cla a bio cla to nemáme ako zistiť bez laboratórnych testov.

 49. Seti 18. mája 2014

  Dobry den, chcela by som sa spytat, ci nahodou neviete nieco o uzivani CLA pokial sucasne uzivam Helicid na liecbu vredu na dvanastorniku, alebo co si o tom myslite? Moze sa to nejak vzajomne ovplyvnovat?

 50. Miro Veselý 18. mája 2014

  Seti to je otázka skôr na vášho gastroenterológa. Otázka znie, načo chcete užívať CLA a kto vám to odporučil.

Pridajte komentár:

Máte otázku, alebo chcete k článku niečo doplniť? Napíšte to sem. Odpoviem čo najskôr.

Vyplňte ešte: