Herbalife

Píše Miro Veselý od roku 2004. Info...

Známa a nie vždy obľúbená značka Herbalife. Funguje v praxi? Alebo je to iba podvod?

Pred mnohými rokmi som poznal človeka, ktorý predával riešenie na chudnutie. Sám bol dosť pri tele, čo značne znižovalo dôveryhodnosť jeho argumentov. Asi po hodinovej diskusii z neho konečne vypadlo, že ide o Herbalife. Ja som si nakoniec nič nekúpil. Nepozdávalo sa mi, prečo by niekto mal byť tučný, ak predáva výrobky na chudnutie. Buď nefungujú, alebo ich nepoužíva.

Herbalife je firma ktorá predáva na princípe multilevel marketingu. To znamená, že predajca nájde ľudí, ktorí sú ochotní kúpiť a predávať produkty.

  1. Kým taký človek len kupuje, má.
  2. Keď začne aj predávať, tak zarobí.
  3. Ak nájde ďalších predajcov, získa provízie aj z ich predajov.

Na takom biznise nie je nič zlé. Je celkom jedno, ako vlastne človek niečo kúpi. Či od kamaráta, v supermarkete, alebo cez internet. V oblasti MLM podniká veľa úspešých firiem ako Avon, Amway či Oriflame. No multilevel marketing znamená to, že reklamu aj marketing a všetko čo k tomu patrí majú v rukách priamo predajcovia. Predajcom sa môže stať ktokoľvek. A je zle.

V minulosti predajcovia (nielen) Herbalife narobili veľa hrubých chýb. Nikto im nepovedal nič o psychológii ani o marketingu. Tlačili produkty Herbalife “do hláv” tak agresívne a tak naivne, že tým až obťažovali. A tak sa Herbalife stal skôr synonymom snahy o rýchly zisk, než úspešnej značky.

Predajcovia Herbalife sľubovali bleskové schudnutie, rýchle a trvalé riešenia. Mnoho tučných to aj skúsilo, no neúspešne. Zaplatili veľa peňazí za žiadny výsledok. To naštve. A hnev sa potom postupne šíril. A tak sa Herbalife stal značkou, ktorú sa už predajcovia neraz boja nahlas vysloviť. Len sa pokúste zistiť od predajcov Herbalife, čo predávajú. Nepodedia vám to, nie na prvý pokus. Budú vám básniť o chudnutí, o lepšom živote, o bunkovej výžive. Nazvú sa welness poradcami. Ale že zastupujú práve značku Herbalife, to budú zatĺkať až kým ich nepritlačíte k múru. Alebo keď bude treba platiť.

Ostatne pozriete sa, ako rôzne sa ľudia snažia názov tejto firmy napíať. Aj to je poučné – dosť mrzutá marketingová vec.

harbalife herbalaif herbalifee herbaliofe herbilefe
hearblife herbalaife herbalifego herbalit herbilife
hebalife herbalain herbalifer herbaliufe herblaife
hebarlife herbalait herbaliffe herbaliv herblife
hebralife herbalaiv herbalifge herbalive herbllife
heebalife herbalajf herbalifie herbalkife herbolife
heerbalife herbalay herbalifine herballfe herbqlife
herabalife herbaleif herbalifr herballife herbralife
herablife herbaleife herbalifs herballifr herbslife
heralife herbalfe herbalift herballive herlalife
herbafile herbalide herbalifw herballofe hermalife
herbaife herbalie herbalifwe herbalofe hernalife
herbakife herbalief herbalige herbaloife herrbalife
herbal life herbaliefe herbaliife herbalufe hervalife
herbal live herbalifa herbalike herbanlife hervbalife
herbalaf herbalifde herbalilfe herbarlife hetbalife
herbalafe herbelife herbalilife herbbalife hherbalife
herbalafie herbelive herbife hrebalife hrbalife

Na druhej strane vidíme, že po desiatkach rokov na trhu je to jednoducho stálica na trhu a stojí za úvahu počítať s tým.

Prečo sa z Herbalife stala značka, ktorú sa jej predajcovia boja ponúkať?

Pretože mnoho amatérov začalo predávať produkty. Nevedeli nič o marketingu. Tak ponúkali “zázračné preparáty” na chudnutie. Neraz klamali o rýchlosti chudnutia, alebo účinkoch. Tým sprofanovali značku. Teraz im je už málokto ochotný uveriť. Pritom výživové doplnky – nech už z dielne ktorejkoľvek firmy – sa pri chudnutí často využiť môžu.

Podobne, ako iné “tabletky na chudnutie” aj Herbalife ponúka nádej na schudnutie výmenou za peniaze. “My vám dáme kokteil, ktorý ak budete piť namiesto jedla, schudnete.” Asi tak sa dá stručne popísať princíp. Kokteil je v podstate náhradou stravy. Ak si nedáte rezeň s majonézou, ale niektorý z prípravkov tohto druhu, je naozaj reálne, že začnete chudnúť, že sa budete lepšie cítiť.

No problém je práve v tom, že začnete chudnúť skratkou.

Skratkou, ktorá vás zbaví rozmýšľania o tom, čo a prečo máte zjesť, čo je zdravé, správne, vhodné – nazvite si to ako chcete. Ak budete disciplinovane jesť práškovú stravu v správnom množstve a pravidelnom čase, určite začnete chudnúť. Fakt! A nemusí to byť vôbec Herbalife – takýchto produktov je na trhu veľmi veľa. (Obzrite športové predajne, lekárne, hľadáte produkty s názvom “náhrada stravy”.) Kokteily, nápoje, tyčinky. Niekedy aj instantné jedlá.

Všetky tieto riešenia fungujú z prostého dôvodu – priberali ste preto, že ste sa stravovali nesprávne. Ak to zastavíte a prejdete na náhradu stravy, ktorá má vhodnú energetickú hodnotu, zloženie a čas jedenia, upravili ste svoje stravovanie. A chudnutie sa začína. Nie preto, že papáte drahé kokteily, ale preto, že už nejete somariny.

No problémy tohto riešenia sú vážne.

Chudnutie s úspechom - balík kníh

Keď si kúpite tento balík, získate:

  • 5 kníh Mira Veselého s podpisom.
  • USB kľúč v tvare kreditnej karty s nahrávkami.
  • Plus ručne maľovanú záložku.
  • Plus dobrý pocit, že ste podporili autora :-)
  • Tento typ stravovania je drahý, alebo veľmi drahý.
  • Jesť dlhodobo len umelú stravu nie je práve vhodné a po čase vám začne “liezť krkom” akýkoľvek typ umelej výživy. Skôr či neskôr začnete túžiť po normálnej, pevnej a pestrej strave. Tá umelá sa zunuje. (Ak neskôr, možno vás aj zruinuje.)
  • Tento typ chudnutia vás zbavil povinnosti niečo sa naučiť. Kým chudnete umelou stravou, tlačíte tento problém do budúcnosti.

Práve posledný problém je najvážnejší. Vypiť kokteil je jednoduché a pohodlné. No o pár týždňov či mesiacov budete chcieť prestať jesť umelú stravu. Čo spravíte potom? Verte, že nebudete vedieť o zdravej strave nič viac, ako viete teraz. Ak sa vám dnes nechce študovať, možno budete klamať sami seba na spôsob “veď najskôr schudnem s Herbalife a potom sa naučím zdravšie jesť”. Vetre, že toto nefunguje.

Ak sa po schudnutí máte začať učiť zdravú výživu, nebude sa vám chcieť. Tak, ako sa vám nechce teraz. Bez znalostí však začnete po chudnutí jesť zas rovnako, ako pred chudnutím. Nič iné predsa nepoznáte. A to čo poznáte vás už raz k obezite priviedlo. Jojo efekt je potom už len smutne zákonitý dôsledok.

Keby ste totiž boli naozaj schopní po schudnutí pomocou Herbalife natvrdo a poctivo prejsť na racionálnu výživu, je tu jedna otázka: načo Herbalife? Veď prechod na racionálnu stravu vám chudnutie zaistí rovnako účinne, ako umelá strava.

Neklamte preto sami seba. Ak chcete zaplatiť za Herbalife, nepýtajte sa na to, či schudnete. Klaďte si otázku, čo bude potom, keď s tým skončíte.

Opatrne s dávkami

Mimochodom. Je jasné, že predajca vás bude tlačiť do toho aby ste svojmu zdraviu prospeli a užívali čo najviac produktov. Vzhľadom na to, že obsahujú vysoké dávky vitamínov, ich užívanie nemusí byť vždy a pre každého bezpečné. Odporúčam konzultujte to u svojho lekára. Ak viete po anglicky tak si prejdite zopár odborných informácií napríklad na Pubmed.

Záver

Užívanie týchto produktov v rozumnej miere môže mať zmysel. Najmä náhrada stravy je jednoducho praktická vec. Dať zi raz za čas kokteil namiesto jedla je praktické. Ísť ale na dávkovanie kedy užívate produkty často je na zváženie. Je to pohodlné, pretože sa nemusíte zaťažovať rozmýšľaním o jedle. Ale čo neskôr?

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu všetky informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Dátum aktualizácie článku: 28. marca 2008