BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Herbalife

Je vhodné používať výrobky Herbalife na chudnutie? Funguje to v praxi? Alebo je to iba spôsob, ako vytiahnuť peniaze z vašich vreciek?

Firma Herbalife je na trhu už desiatky rokov. Z tohto faktu sa na prvý pohľad dá spraviť potvrdenie - sú tu dlho, asi je to dobré. Na druhý pohľad však môže ísť aj o dôkaz, že ide o dobrú marketingovú komunikáciu. Inými slovami - vždy sa nájde dosť tučných, ktorí zaplatia. Vďaka tomu môže biznis fungovať už desaťročia. Zákazníci sú možno stále iní.

Pred mnohými rokmi som poznal človeka, ktorý mi ponúkal skvelý kokteil na chudnutie. Sám bol viac, než dosť pri tele. To značne znižovalo dôveryhodnosť jeho tvrdení, aké skvelé produkty na chudnutie sám predáva. Asi po hodinovej diskusii z neho konečne vypadlo, že ide o Herbalife. Ja som si nakoniec nič nekúpil. Nepozdávalo sa mi, prečo by niekto mal byť tučný, ak predáva výrobky na chudnutie. Buď nefungujú, alebo ich nepoužíva. Ani jedno z toho nie je v poriadku, pretože ak by fungovali, predával by ich veľa a mal by tak peniaze kúpiť si aj pre seba...

Prečo sa z Herbalife stala značka, ktorú sa jej predajcovia boja ponúkať?

Pretože mnoho amatérov začalo predávať produkty. Nevedeli nič o marketingu. Tak ponúkali "zázračné preparáty" na chudnutie. Neraz klamali o rýchlosti chudnutia, alebo účinkoch. Tým sprofanovali značku. Teraz im je už málokto ochotný uveriť. Pritom výživové doplnky - nech už z dielne ktorejkoľvek firmy - sa pri chudnutí často využiť môžu. Herbalife je firma ktorá predáva na princípe multilevel marketingu. To znamená, že každý predajca hľadá ľudí, ktorí sú ochotní nielen kúpiť, ale aj sami predávať produkty.

 1. Kým človek len kupuje, má.
 2. Keď navyše začne aj predávať, tak zarobí.
 3. Ak nájde ďalších predajcov, získa provízie aj z ich predajov.

Na takom biznise nie je nič zlé. Je celkom jedno, ako vlastne niečo kúpime. Či od kamaráta, v supermarkete, alebo cez internet. V oblasti MLM podniká veľa úspešých firiem ako sú Avon, Amway či Oriflame. No multilevel marketing znamená to, že reklamu aj marketing a všetko čo k tomu patrí majú v rukách priamo predajcovia. Predajcom sa môže stať ktokoľvek. A práve je zle. V minulosti predajcovia (nielen) Herbalife narobili veľa hrubých chýb. Nikto im nepovedal nič o psychológii predaja ani o marketingu. Tlačili produkty Herbalife "do hláv" tak agresívne a tak nepríjemne, že tým obťažovali. Využívali prvky nátlakového predaja a manipulácie. A tak sa Herbalife a MLM vôbec stal skôr synonymom snahy o rýchly zisk, než úspešnej značky. Dôsledok?

Dnes už nemôžu na prvom stretnutí nič prezradiť. Musia hovoriť o skvelých produktoch a možnostiach, nemôžu ale priznať farbu. Povedať že ste predajca Amway či Herbalife = okamžitý koniec diskusie. To sú dôsledky starých chýb v predaji pred rokmi. Jednoducho niektorí to "prepálili". Znepriatelili si známych aj rodinu nátlakovým predajom.

Mnoho tučných to aj skúsilo, no neúspešne. Zaplatili veľa peňazí za sporný, krátkodobý, ba aj žiadny výsledok. To naštve. A tak sa Herbalife stal značkou, ktorú sa už predajcovia neraz boja nahlas vysloviť. Len sa pokúste zistiť od predajcov Herbalife, čo predávajú. Nepodedia vám to! Nie na prvý pokus. Najskôr vás musia predvariť, pripraviť, zahriať. Budú vám básniť o chudnutí, o lepšom živote, o bunkovej výžive. Nazvú sa welness poradcami. Ale že zastupujú práve značku Herbalife, to budú zatĺkať až kým ich nepritlačíte k múru. Alebo keď bude treba platiť.

Podobne, ako iné "tabletky na chudnutie" aj Herbalife ponúka nádej na schudnutie výmenou za peniaze. "My vám dáme kokteil, ktorý ak budete piť namiesto jedla, schudnete."

Asi tak sa dá stručne popísať princíp. Kokteil je v podstate náhradou stravy.

Ak si nedáte rezeň s majonézou, ale niektorý z prípravkov tohto druhu, začnete chudnúť.

No problém je práve v tom, že začnete chudnúť skratkou. Skratkou, ktorá vás zbaví potreby rozmýšľania o tom, čo a prečo máte zjesť, čo je zdravé, správne, vhodné.

Ak budete disciplinovane jesť práškovú stravu v správnom množstve a pravidelnom čase, určite začnete chudnúť. Fakt! A nemusí to byť vôbec Herbalife - podobných produktov je na trhu veľmi veľa. (Obzrite športové predajne, lekárne, hľadáte produkty s názvom "náhrada stravy".) Kokteily, nápoje, tyčinky. Niekedy aj instantné jedlá. Je toho neuveriteľne veľa čo sa dá kúpiť.

Skôr, než si kúpite výživový doplnok na chudnutie, pozrite sa na vec z nadhľadu. Prečo vlastne potrebujete chudnúť? Priberali ste preto, že ste sa dlhodobo stravovali nesprávne. Ak to zastavíte a prejdete na stravy, ktorá má vhodnú energetickú hodnotu, zloženie a čas jedenia, upravili ste svoje stravovanie. A chudnutie sa začína. Je úplne jedno, či vaša strava bude prirodzená racionálna, alebo si kúpite drahé kokteily. Budete chudnúť preto, že už nejete somariny.

No problémy riešenia stravy v prášku sú vážne.

 • Umelá výživa nie je pre trávenie prirodzená. Prečo by sa mal zdravý človek kŕmiť mixovanou stravou?
 • V kokteiloch sú často vysoko dávkované vitamíny a minerály - to môže byť aj problém, pretože hrozí ich predávkovanie.
 • Tento typ stravovania je drahý, alebo skôr veľmi drahý.
 • Jesť dlhodobo len umelú stravu nie je práve vhodné a po čase vám začne "liezť krkom" akýkoľvek typ umelej výživy. Skôr či neskôr začnete túžiť po normálnej, pevnej a pestrej strave. Tá umelá sa zunuje. (Ak neskôr, možno vás aj zruinuje.)
 • Tento typ chudnutia vás zbavil povinnosti niečo sa naučiť. Kým chudnete umelou stravou, tlačíte tento problém do budúcnosti.

Práve posledný problém je najvážnejší. Vypiť kokteil je jednoduché a pohodlné. No o pár týždňov či mesiacov budete chcieť prestať jesť umelú stravu. Čo spravíte potom? Verte, že nebudete vedieť o zdravej strave nič viac, ako viete teraz. Ak sa vám dnes nechce študovať, možno budete klamať sami seba na spôsob "veď najskôr schudnem s Herbalife a potom sa naučím zdravšie jesť". Vetre, že toto nefunguje.

Myslíte si, že POTOM sa vám bude chcieť učiť zdravú výživu? Nebude sa vám chcieť. Tak, ako sa vám nechce teraz! Ba viac - teraz máte motiváciu že chcete schudnúť. Potom budete štíhlejší a na učenie sa vykašlete. Bez znalostí však začnete po chudnutí jesť zas rovnako, ako ste jedávali pred chudnutím. Nič iné predsa o výžive neviete. Lenže to čo poznáte vás už raz k obezite priviedlo. Jojo efekt je potom už bude len smutne zákonitý dôsledok.

Keby ste totiž boli naozaj mohli po schudnutí pomocou Herbalife natvrdo a poctivo prejsť na racionálnu výživu, je tu jedna hnusná otázka: načo Herbalife? Veď prechod na racionálnu stravu vám chudnutie zaistí rovnako účinne, ako umelá strava.

Neklamte preto sami seba. Ak chcete zaplatiť za Herbalife, nepýtajte sa na to, či schudnete. Jasné, že áno. Klaďte si otázku, čo spravíte potom, keď schudnete a budete chcieť prestať kupovať drahé produkty na chudnutie. Pretože cieľom predsa je, aby ste už nikdy nepribrali. Nie to, aby ste rýchlo-schudli na pár mesiacov.

Preto je dôležité vedieť najskôr veľa o strave a mať silnú motiváciu.

 1. Naučte sa chudnúť zdravou stravou. Je to práca na pár dní námahy, ale máte to na celý život.
 2. Ako doplnok pestrej stravy môžete pokojne využiť aj produkty Herbalife, aj iné. V rámci spestrenia a pohodlia.

Ide o to, že prípravky náhradnej výživy zas nie je tak zlé mať poruke. Môžu byť akejkoľvek značky, aj Amway má kvalitnú náhradnú výživu. Aj v meste si môžete kúpiť niektorý (prevažne bielkovinový) koncentrát. To môžete mať doma pripravené - sú to trvanlivé výrobky. Rovnako môžete mať poruke umelú výživu z lekárne. Nutridrink, alebo Ensure.

Čas prinesie problémy. Tesne pred obedom zistíte, že nemôže byť obed. Alebo chcete začať variť a zistíte, že vám chýba niektorá surovina. Alebo viete, že celý deň budete v teréne a nemôžete ísť na obed. V týchto situáciách môže byť náhradná výživa ideálna.

 • Je extrémne trvanlivá.
 • Obsahuje vyvážené živiny.
 • Zaberie mimoriadne málo miesta.
 • Nezaberie čas - zjete alebo vypijete za pár sekúnd.

Nič z toho nie je dobré pravidlo pre zdravú výživu. Ale je to výborná výnimka. Nemôžete sa najesť? Radšej zjedzte alebo vypite takýto nápoj. Rozhodne lepšie, než potom nevydržať a kúpiť si niekde na pumpe bagetu, či v meste hotdog.

Zloženie prípravkov si radšej prečítajte

Je totiž častým javom, že v predaji sú úplné nezmysly. Teraz nepíšem o konkrétnom produkte - jednoducho pozor na rôzne vysokoproteínové koncentráty. Často obsahujú cukor.

Príklad zo zloženia Herbalife Formula 1. Je to sójový proteín obohatený o vlákninu a vitamíny. Rozpúšťa sa v štvrťlitri mlieka. Hmm. Takže v jedle vhodnom na chudnutie máme 20 gramov cukru - to je ekvivalent troch čajových kopcovitých lyžičiek.

Dali by ste si do raňajok na chudnutie 3 lyžičky cukru? Ja nie.

Ja by som si dal možno 80 gramov ovsených vločiek a 2 a pol deci sójového mlieka. Taká kaša je hotová za pár desiatok sekúnd. S bielkovinami ste na lepších číslach. Pridaný cukor žiadny. Ak by som chcel navýšiť vlákninu, dá sa pridať ovsených otrúb a trocha psýlia. Alebo ešte lepšie - pred jedlom by som si dal kaleráb. Výsledok bude veľmi dobrý a papáte prirodzenú stravu.

Opatrne s dávkami

Jasné, že predajca vás bude vždy tlačiť do toho aby ste kúpili čo najviac. Preto sú títo predajcovia školení, ako na to. Naučia sa, čo vám majú povedať, aby ste užívali čo najviac ich produktov. Zvyčajne vám budú vysvetľovať, že pre zdravie je nutná špeciálna výživa (tá, ktorú predávajú) a že treba vyššie dávky. Inak... blablabla.

Takže tu radím: opatrne. Ak vám začne niekto tlačiť do hlavy kaleráby o megadávkovaní vitamínov a minerálov, neverte mu. Vitamíny skupiny v predávkovaní nie sú len predražený moč. Môžu byť pre zdravie nebezpečné!

Výrobky Herbalife obsahujú aj vysoké dávky vitamínov, ich dlhodobé užívanie nemusí byť vždy a pre každého bezpečné. Odporúčam konzultujte to u svojho lekára. Ak viete po anglicky tak si prejdite zopár článkov napríklad na Pubmed.

Inými slovami: ak máte podozrenie, že vaše telo potrebuje nejaké vitamíny, poraďte sa s lekárom. Nedajte si radiť od predavača, ktorý po jednodňovom predajnom kurze získal certifikát "výživového poradcu". Laické rady - navyše motivované snahou predať - môžu byť chybné.

Navyše myslite aj na to, že ak si kúpite niekoľko produktov a každý bude obsahovať pridané vitamíny či minerály - zvyšuje sa dávka. Ak navyše užívate nejaké multivitamíny, tak to ešte viac môže navýšiť ich súhrnnú dávku.

Záver

Užívanie týchto produktov v rozumnej miere môže mať zmysel. Najmä náhrada stravy je jednoducho praktická vec. Dať si raz za čas kokteil namiesto jedla je praktické.

Používať však umelé produkty často je na zváženie. Je to pohodlné, pretože sa nemusíte zaťažovať rozmýšľaním o jedle. Ale čo neskôr?

Z vedeckých článkov:

Napísal
Miro Veselý 
12. februára 2019
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.