Miro Veselý, chudnutie-ako.sk

Herbalife

Píše Miro veselý od roku 2004. Kontakt...

Známa a dávno sprofanovaná značka Herbalife. Funguje v praxi? Alebo je to iba podvod?

Pred mnohými rokmi som poznal človeka, ktorý predával riešenie na chudnutie. Sám bol dosť pri tele, čo značne znižovalo dôveryhodnosť jeho argumentov. Asi po hodinovej diskusii z neho konečne vypadlo, že ide o Herbalife.

Herbalife je obchodné riešenie, ktoré funguje na princípe multilevel marketingu. To znamená, že zakladateľ firmy sa nemusí starať o nič. Nájde ľudí, ktorí sú ochotní kúpiť a predávať produkty na vlastnú päsť. Na takom biznise by nebolo nič zlé – je celkom jedno, ako vlastne človek niečo kúpi. Či od kamaráta, v supermarkete, alebo cez internete. No multilevel marketing znamená to, že marketing a všetko čo k tomu patrí majú v rukách priamo predajcovia. Predajcom sa môže stať ktokoľvek. A je zle.

V minulosti predajcovia Herbalife (aspoň u nás) narobili veľa hrubých chýb. Nikto im nepovedal nič o psychológii. Tlačili produkty Herbalife "do hláv" tak agresívne a tak naivne, že tým až obťažovali. (Niečo podobné, ako to robia predavači časopisu Nota Bene – tí ale aspoň nič nesľubujú.) A tak sa Herbalife stal synonymom podvodu, snahy o rýchly zisk.

Predajcovia Herbalife sľubovali bleskové schudnutie, rýchle a trvalé riešenia. Mnoho tučných to aj skúsilo, no neúspešne. Zaplatili veľa peňazí za žiadny výsledok. To naštve. A tak sa Herbalife stal značkou, ktorá sa už nevyslovuje ani nahlas. Len sa pokúste zistiť od predajcov Herbalife, čo predávajú. Budú vám básniť o chudnutí, o lepšom živote, o bunkovej výžive. Nazvú sa welness poradcami, ponúknu čokoľvek. Ale že zastupujú práve značku Herbalife, to budú zatĺkať až kým ich nepritlačíte k múru.

Prečo sa z Herbalife stala značka, ktorú sa jej predajcovia boja ponúkať?

Pretože Herbalife je riešenie, ktoré nie je dlhodobé. Podobne, ako iné "tabletky na chudnutie" aj Herbalife ponúka nádej na schudnutie výmenou za peniaze. "My vám dáme kokteil, ktorý ak budete piť namiesto jedla, schudnete." Asi tak sa dá stručne popísať princíp. Kokteil je v podstate náhradou stravy. Ak si nedáte rezeň s majonézou, ale niektorý z prípravkov tohto druhu, je naozaj reálne, že začnete chudnúť, že sa budete lepšie cítiť.

No problém je práve v tom, že začnete chudnúť skratkou.

Skratkou, ktorá vás zbaví rozmýšľania o tom, čo a prečo máte zjesť, čo je zdravé, správne, vhodné – nazvite si to ako chcete. Ak budete disciplinovane jesť práškovú stravu v správnom množstve a pravidelnom čase, určite začnete chudnúť. Fakt! A nemusí to byť vôbec Herbalife – takýchto produktov je na trhu veľmi veľa. (Obzrite športové predajne, lekárne, hľadáte produkty s názvom "náhrada stravy".) Kokteily, nápoje, tyčinky. Niekedy aj instantné jedlá.

Všetky tieto riešenia fungujú z prostého dôvodu – priberali ste preto, že ste sa stravovali nesprávne. Ak to zastavíte a prejdete na náhradu stravy, ktorá má vhodnú energetickú hodnotu, zloženie a čas jedenia, upravili ste svoje stravovanie. A chudnutie sa začína. Nie preto, že papáte drahé kokteily, ale preto, že už nejete somariny.

No problémy tohto riešenia sú vážne.

  • Tento typ stravovania je drahý, alebo veľmi drahý.
  • Jesť dlhodobo len umelú stravu nie je práve vhodné a po čase vám začne "liezť krkom" akýkoľvek typ umelej výživy. Skôr či neskôr začnete túžiť po normálnej, pevnej a pestrej strave. Tá umelá sa zunuje. (Ak neskôr, možno vás aj zruinuje.)
  • Tento typ chudnutia vás zbavil povinnosti niečo sa naučiť. Kým chudnete umelou stravou, tlačíte tento problém do budúcnosti.

Práve posledný problém je najvážnejší. Vypiť kokteil je jednoduché a pohodlné. No o pár týždňov či mesiacov budete chcieť prestať jesť umelú stravu. Čo spravíte potom? Verte, že nebudete vedieť o zdravej strave nič viac, ako viete teraz. Ak sa vám dnes nechce študovať, možno budete klamať sami seba na spôsob "veď najskôr schudnem s Herbalife a potom sa naučím zdravšie jesť". Vetre, že toto nefunguje.

Ak sa po schudnutí máte začať učiť zdravú výživu, nebude sa vám chcieť. Tak, ako sa vám nechce teraz. Bez znalostí však začnete po chudnutí jesť zas rovnako, ako pred chudnutím. Nič iné predsa nepoznáte. A to čo poznáte vás už raz k obezite priviedlo. Jojo efekt je potom už len smutne zákonitý dôsledok.

Keby ste totiž boli naozaj schopní po schudnutí pomocou Herbalife natvrdo a poctivo prejsť na racionálnu výživu, je tu jedna otázka: načo Herbalife? Veď prechod na racionálnu stravu vám chudnutie zaistí rovnako účinne, ako umelá strava.

Neklamte preto sami seba. Ak chcete zaplatiť za Herbalife, nepýtajte sa na to, či schudnete. Klaďte si otázku, čo bude potom, keď s tým skončíte.

Opatrne s dávkami

Mimochodom. Je jasné, že predajca vás bude tlačiť do toho aby ste svojmu zdraviu prospeli a užívali čo najviac produktov. Vzhľadom na to, že obsahujú vysoké dávky vitamínov, ich užívanie nemusí byť vždy a pre každého bezpečné. Odporúčam konzultujte to u svojho lekára. Ak viete po anglicky tak si prejdite zopár odborných informácií napríklad na Pubmed.

Záver

Užívanie týchto produktov v rozumnej miere môže mať zmysel. Najmä náhrada stravy je jednoducho praktická vec. Dať zi raz za čas kokteil namiesto jedla je praktické. Ísť ale na dávkovanie kedy užívate produkty často je na zváženie. Je to pohodlné, pretože sa nemusíte zaťažovať rozmýšľaním o jedle. Ale čo neskôr?