Jód – Kelp

Píše Miro Veselý od roku 2004. Info...

Ďalším z doplnkov, ktoré by mohli pri napomáhať pri chudnutí je jód. Je dôležitý pre správnu funkciu štítnej žľazy. Tá produkuje hormóny, ktoré môžu regulovať okrem mnohých iných vecí aj našu hmotnosť.

Užívanie jódu vždy musí schváliť váš lekár!

Denná dávka sa pohybuje v dosť širokom rozpätí, najčastejšie sa uvádza 150 mikrogramov, to však závisí na tom, kde človek žije a čo jedáva.

 • Jód je jedným z dôvodov, prečo sa odporúča jesť pravidelne morské ryby. Napríklad treska v množstve asi 200 gramov kryje dennú potrebu jódu.
 • Aj soľ je jodidovaná, takže nedostatok jódu častejšie hrozí tým, čo nejedia jodidovanú soľ.
 • Morské riasy (v angličtine kelp) obsahujú vysokú dávku jódu.

V redukčnej diéte sa snažíme soliť čo najmenej, preto užívanie jódu v niektorom výživovom doplnku môže mať svoje opodstatnenie. Predáva sa najčastejšie pod názvom Kelp.

Ani pri užívaní kelpu nečakajte, že ide o nejaké tabletky na chudnutie! Nič nepocítite. Ak málo solíte, nemáte na stole morské ryby, potvory a riasy celkom pravidelne, občasné a striedme užívanie prípravku Kelp má možno svoje opodstatnenie. Kelp sú morské riasy lisované do tabletiek, netreba sa báť “chémie”, či predávkovania, ak ho užívate v naozaj malom množstve.

Upozorňujem vás však, že užívanie jódu len tak podľa čítania článkov na internete môže byť aj nebezpečné. Môžete mať poruchu funkcie štítnej žľazy a to potom užívanie jódu môže byť dokonca nebezpečné. Preto len zopakujem:

Užívanie jódu vždy musí schváliť váš lekár

Lekár spraví vyšetrenia. Ak váš zdravotný stav potrebuje zvýšiť dávku jódu, je lepšie spraviť to overeným liekom a nie nejakými výživovými doplnkami. Výživové doplnky sú určené na doplnenie toho, čo chýba v strave, Nie na kompenzáciu chorôb. Jódu sa to týka naliehavejšie, než mnohých iných “nevinných” prípravkov.

Inými slovami. Ak sa vyznáte vo výžive a viete, že v strave máte málo jódu, potom by bolo na mieste použiť výživový doplnok.

Lenže problém je v tom, že vy sami neviete, či netrpíte ochorením, ktoré sa zvýšením dávkovania jódu môže dokonca zhoršiť.

Práve preto chudnutie radím začať u lekára. Ten vám spraví rôzne vyšetrenia a štítna žľaza je jedným z ostro sledovaných parametrov ak máte nadváhu. Ak totiž nepracuje správne, môže spôsobovať vznik obezity. Lenže to neznamená, že si máte kúpiť voľnopredajný preparát.

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu všetky informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Dátum aktualizácie článku: 11. marca 2008

 

Komentáre k článku: Jód – Kelp

 1. RNG 27. júna 2008

  150 mikrogramov je chybne urcena davka v roku 1948, ked sa dali v USA prvy krat dokopu tabulku odporucenych davok pre rozne ziviny.
  V Japonsku kvoli pravidelnej velkej spotrebe morskych rastlin je priemerna spotreba podla statistiky 12,5 mg denne, co je vyse 80 nasobok odporucenej dennej davky.
  Pritom Japonci su relativne najzdravsi narod.
  Suhlasim s chudnutim to ale nema nic spolocne.

 2. 4RNG 2. júla 2009

  Neviem, kde ste na to prišiel, s tým chybným určením dávky a aj podľa súčasných OVD SR je odporúčaná denná dávka pre dospelých taká istá.. A jód, ako súčasť hormónov štítnej žľazy má čo do činenia aj s chudnutím-rýchlosťou energetického metabolizmu, treba si o tom trocha viac prečítať… A k Japoncom… Európanovi by taká denná dávka jódu uškodila a spôsobila ochorenie štínej žľazy, keďže Japonci majú inú “genetickú výbavu”, ktorá umožňuje aj spracovanie vysokých dávok jódu štítnou žľazou bez ujmy na zdraví a doslova vyššiu dávku ju ich telo vyžaduje pre normálnu funkciu štítnej žľazy.. Preto aj mnoho Japoncov po presťahovaní sa do Európy po zmene stravovacích návykov trpí ochoreniami štítnej žľazy..

 3. Peter 7. septembra 2009

  Mnoho iných potrebných látok, napr. vitamínov, má historicky chybne určenú ODD. Takže pri jóde ma to už neprekvapuje.

  V stručnosti, odporúčané dávky sa vždy určovali ako prevencia nejakého klinického ochorenia z deficitu. Napríklad pri jóde išlo o prevenciu kretenizmu a strumy, u vitamínu C o klinický skorbut, pri vitamíne D o rachitídu a osteomaláciu, atď. Aj to len z pohľadu väčšinovej populácie, takže pre niektorých ľudí so zvýšenou potrebou ttieto dávky nespĺňajú ani svoj základný účel.

  Odporúčané dávky NIE sú dávky pre dobré zdravie! Tie sa nachádzajú v úplne inom rozpätí.

  Japonci asi trpia preto, lebo v našej strave je nedostatok jódu. My možno trpíme tiež, akurát dlhodobo a už si to asi tak neuvedomujeme. Pomocná otázka: koľko % našich obyvateľov trpí chorobami štítnej žľazy? Pritom ochorenie štítnej žľazy nastáva už ako následok hlbokého dlhodobého deficitu, myslím, že podstatne viac ľudí je v chronickom subklinickom deficitnom štádiu.

 4. marko 28. septembra 2011

  Kelp mi pomohol, dokonca som schudol a to ze ozaj mi vsetci hovoria, takze som zacal posilovat, lebo som vyzeral jak sliz :) Predtym som bol dost opuchnuty, beriem ho druhy tyzden a este nieco klesol mi vysoky tlak, takze ja som nadmieru spokojny, uz sa ani tak nepotim, nezadycham..zrejme mi ozaj chybal jod, kedze som sa snazil zdravo stravovat a uz roky som nesolil a to ze uplne vobec ani pri vareni…
  Tot moje postrehy ohladom jodu

 5. lilly 6. januára 2012

  ahojte ja mam strucnu a jasnu otazku pomaha vo vseobecnosti ten jod pri chudnuti? bola by som rada keby pisali len ty co to maju odskusane na sebe…dakujem :)

 6. Miro Veselý 6. januára 2012

  Ako som už napísal v článku, nie, netreba čakať zmeny. Mám to odskúšané. Na chudnutie zaberá dlhodobá disciplína zameraná správnym smerom na kontrolu stravy + pohyb. Nič iné na chudnutie nemáme.

 7. mima 11. apríla 2012

  Môžu prípravky s kelpom užívať aj ľudia s nízkym tlakom? Nemá odvodňujúce účinky, ktoré by nízky tlak ešte viac znížili? Ďakujem za odpoveď.

 8. zita 6. júna 2013

  ja by som sa chcela spýtať,ked sa liečim dlhé roky na hypothyreozu,či môžem brať Kelp spolu s Euthyroxom,čo beriem 1 tbl.denne,alebo euthyrox vynechať?
  ďakujem za odpoveď,ked niekto vie,nech mi poradí

 9. Miro Veselý 6. júna 2013

  zita pri hypotyreóze (teda nedostatočnej funkcii štítnej žľazy) ide o situáciu, ktorú MUSÍ riešiť lekár. Pridávať do tela jód v kelpe môže zmeniť situáciu a je rozumné predtým sa o veci poradiť s lekárom. Určite by nebolo rozumné meniť dávkovanie lieku, ktoré stanovil lekár na základe akejkoľvek informácie na internete.

 10. Lucia 5. augusta 2013

  Môžu prípravky s Kelpom užívať aj ľudia s lymfodermou? Meriem tabletky Bisoprplol radiopharm 5mg 2x denne na vysoký tlak.

 11. Lucia 5. augusta 2013

  Môžu prípravky s Kelpom užívať aj ľudia s lymfodermou? Beriem tabletky Bisoprolol radiopharm 5mg 2x denne na vysoký tlak.

 12. Miro Veselý 5. augusta 2013

  Lucia u každého výživového doplnku je vhodné poradiť sa s lekárom, či nevzniknú komplikácie alebo či nedôjde ku ovplyvneniu účinku. Keďže beriete betablokátory, bude lepšie ak sa s lekárom poradíte.

 13. patrik 30. augusta 2013

  [príspevok zmazaný pre vysoký obsah vulgarizmov]

 14. oľga 21. apríla 2015

  Mám veriť môjmu endokrinológovi, keď vravel, že znížená funkcia štítnej žľazy nemá vplyv na moju nadváhu ? Veď má vysoký podiel na riadnom fungovaní metabolizmu ! Navrhol mi užívanie Reduktip-u, lebo je jeho distribútor a poradca, popri užívaní eutyroxu. Čo s ním ? Vymeniť ?

 15. Miro Veselý 21. apríla 2015

  Oľga o zníženej funkcii štítnej žľazy sa naozaj zvykne hovoriť ako o jednej z príčin priberania. Ak vám to ale povedal váš endokrinológ, veril by som skôr jemu, on totiž pozná vás aj vaše čísla. Eutyrox je riešenie štítnej žľazy a čo sa týka užívania reduktipu tak to neviem. To je umelo vytvorená značka (pokiaľ viem) pre verejnosť a pôvodne podporovala predaj lieku s účinnou látkou sibutramín ktorý sa predáva v čechách a u nás pokiaľ viem je teraz jeho predaj zastavený. Ale môžem sa mýliť.

 16. mária 20. mája 2015

  Dobrý den, mám ypotyrozu na autoimunitnom podklade. Užívam 100-vkový letrox,nedávno som si kupila kelp adoktor mi povedal,že je pre mna zbytočný ked užívam letrox,ay som ho darovala nejakej tehulke.Lenže ja so tu čítala že nedostatok jou sposobuje vypadávaie vlasov ,záchu,lámavé nechty atd. (dktor o tom vie,ale nijako neporadí)Zaujíma ma len to,či si njakoublížim ked’ budem predsa len užívat’ ten kelp ja :D

 17. Miro Veselý 21. mája 2015

  mária svojvoľné užívanie prípravkov s obsahom jódu by som určite už dnes neodporúčal. Pokiaľ ide o kelp, tak občas si dať niečo s morskou riasou kelp je určite v poriadku pre zdravého, ostatne aj soľ je jodidovaná. Vo chvíli, keď ale máte so štítnou žľazou akékoľvek problémy, musí (nie mal by) váš režim manažovať váš ošetrujúci lekár. Ak vám užívanie kelpu neodporučil, tak ho neužívajte. Ak povedal, že je zbytočný, tak aspoň viete nabudúce ušetriť. No a ak za každú cenu chcete užívať kelp, tak sa ešte poraďte s iným lekárom, ale musí mať v rukách výsledky vašich vyšetrení.

 18. Zuzana 20. marca 2016

  Nuž… Už niekoľko rokov mám dlhodobé zdravotné problémy s nečakanými návalmi únavy, točenia hlavy, pocitom na odpadnutie, návaly potenia, neschopnosť chodiť… Je to veľmi nepríjemné, veľmi obmedzujúce a zjaví sa to kedykoľvek bez varovania. Po 8 rokoch problémov mi dal lekár prvýkrát z krvi vyšetriť aj hormóny štítnej žľazy a hodnoty TSH boli prudko zvýšené. Všetko ostatné bolo v poriadku., tak ako vždy predtým. (Keďže počas uplynulých rokov som mala všetky bežné vyšetrenia vždy v poriadku a na štítnu žľazu ma nikdy netestovali, poslali ma nakoniec k psychiatrovi, kde som dostala antidepresíva, lebo zdravotne som vraj bola v poriadku.) Teraz po prvýkrát padlo podozrenie na štítnu žľazu. Samozrejme, môj obvodný ma odporučil na dôkladnejšie vyšetrenie u endokrinológa, na ktoré sa však u nás čaká 6 týždňov. A keďže moje problémy boli neznesiteľné a ja som dostala malé stebielko, ktorého by som sa mohla chytiť, začala som sama (bez odporúčania lekára) užívať riasy v prášku, konkrétne Spirulinu, 1 čajovú lyžičku denne. Ani nie po týždni mi je mi výrazne lepšie!!! Žiadna únava, žiadne točenie hlavy, žiadne návaly potenia!!! Znovu mám energiu normálne fungovať. Dokonca mi za tých pár dní sám od seba zmizol zápal močových ciest, na ktorý mi doteraz nepomohli ani dvoje antibiotiká. Toľko k môjmu, podľa Vás nerozumnému a neuváženému, experimentovaniu s riasami a jódom.

Pridajte komentár:

Máte otázku, alebo chcete k článku niečo doplniť? Napíšte to sem. Odpoviem čo najskôr.

Vyplňte ešte: