BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Jojo efekt - čo proti nemu?

Jojo efekt je zákonitý jav, ktorý sa stane každému kto prisahá na to, že bude chudnúť a nič len chudnúť. Chudnutie totiž nerieši príčinu, prečo treba chudnúť.

Asi každý, kto už niekedy chudol ho pozná. Jojo efekt. Po schudnutí zas priberiete. V poslednej dobe sa na trhu objavujú aj lieky na chudnutie, ktoré následný jojo efekt údajne vôbec nemajú. Ako to je v skutočnosti?

Tak v prvom rade jojo efekt nie je žiaden efekt. Je to zákonitosť. Jojo efekt je takpovediac trest za neznalosť zákonitostí. Neznalosť neospravedlňuje. Ak sa snažíte schudnúť, časom zákonite priberiete. Vieme to vopred. Len vy, ak chcete schudnúť, tomu možno neveríte. No vieme, že sa vám to stane, aj prečo sa to stane.

V poslednej dobe sa viacero výrobcov liekov na chudnutie predháňa v prísľuboch, že práve ten ich preparát je "zaručene bez jojo efektu". Väčšina z týchto výrobcov hovorí pravdu. Ich produkty vám totiž vôbec nepomôžu schudnúť. Preto nemôže ani nastať ani jojo efekt.

Čo je to ten jojo efekt?

Názov jojo efekt vznikol podľa hračky zvanej jojo. Koliesko na motúziku raz klesá, raz stúpa. Rovnako aj hmotnosť ľudí, ktorí sa snažia chudnúť nesprávnym spôsobom. Jojo efekt je však zákonitosť.

  1. Ľudia sa snažia schudnúť. Na pár týždňov alebo mesiacov zmenia svoje správanie a schudnú. Potom sa vrátia k "normálnemu" životnému štýlu a zas priberú.
  2. Ešte horšie sú na tom tí, čo večne diétujú. Aby sa chudnutie dostavilo, navodia nedostatok energie. No obdobie nedostatku telo zároveň vyhodnotí ako krízový stav. Začne spomaľovať telesné procesy, metabolizmus. Prepína sa do núdzového režimu, v ktorom sa energiou maximálne šetrí. Po istom čase však každého človeka začne diéta obťažovať. Schudol pár kíl, už sa nemusí správať tak prísne. A začne sa stravovať menej prísne. No jeho organizmus je stále spomalený. Bude ešte niekoľko týždňov. Možno mesiacov. Každá energia, ktorú príjme navyše sa bude prednostne ukladať. Je to však bludný kruh. Aby nepribral, musí diétovať. Kým diétuje, nezrýchli sa mu metabolizmus. A tak človek skôr, či neskôr začne zas priberať. Čím menej sa drží diétneho režimu, tým rýchlejšie idú kilá nahor. A to sa volá jojo efekt.

Jojo efekt je teda dôsledkom rýchleho a chybného chudnutia. Ak schudnete rýchlo, neodstránili ste príčinu svojej obezity. Či ste už hladovali, diétovali, alebo vám odrezali tuk z brucha chirurgicky, je to jedno. Akonáhle sa začnete (aj pomaly a opatrne) vracať ku svojmu pôvodnému životnému štýlu, začnete zas priberať.

Ak sa chcete jojo efektu vyhnúť, musíte splniť 2 podmienky:

  1. Musíte chudnúť pomaly a to tak, že postupne zmeníte svoj životný štýl na taký, ktorý nevedie ku obezite. Netreba vám žiadne lieky na chudnutie. Stačí rozum a disciplína. Musíte jesť pravidelne, pestro a toľko, aby sa vám nespomalil metabolizmus.
  2. Musíte sa venovať pohybu. Ak nie už počas chudnutia, tak najneskôr po schudnutí. Bez toho si hmotnosť neudržíte. Po schudnutí sa však pohyb musí stať pravidelnou a trvalou súčasťou vášho života. Nie mal by. Musí.

Teoreticky by sa dalo spraviť aj to, že schudnete nejakou drastickou diétou a rýchlo. Potom začnete pridávať pravidelný šport a to v takom množstve, aby "vyvážil" to, že už končíte s diétou a prechádzate na racionálnu stravu. No v praxi tento postup nefunguje. Veľa ľudí si hovorí "schudnem pomocou tabletiek / diéty / chirurga / redukčného pobytu / v štúdiu krásy / kalanetiky a potom sa už budem stravovať racionálne". Blbosť! Sebaklam! Detská obranná reakcia. Spomeňte si na deti, ako sa vyhovárajú: "ešte toto a potom už budem dobrý". Nefunguje to tak, verte mi. Ak sa plánujete po schudnutí stravovať racionálne, spravte to hneď. Načo čakať? Načo si diétou oslabiť organizmus?

Jojo efekt je pre telo mimoriadne nezdravý. S jednou výnimkou. Asi je lepšie mierne priberať a mierne chudnúť, ako pribrať "jedným ťahom" až do morbídnej obezity. Tá je totiž ešte menej zdravá, ako síce nesprávne, ale aspoň nejaké pokusy strážiť si aspoň hmotnosť. Keď už nie zdravie.

Chudnutie a priberanie sú obdobia, ktoré nútia organizmus k extrémnym opatreniam. Opakované kolísanie s hmotnosťou poškodzuje zdravie. Je lepšie ak zostanete tuční, než by ste mali robiť stále ďalšie neúspešné pokusy schudnúť.

Nepokúšajte sa preto likvidovať svoj tuk chudnutím. Nejedzte tabletky "proti obezite". Neplaťte si drahé "štúdiá krásy", kde vám sľubujú odstránenie tuku na "problémových partiách".

Váš nadbytočný tuk nie je váš problém, márne proti nemu bojujete. Váš tuk je len dôsledok. Kým neodstránite príčinu tučnenia, nikdy neschudnete natrvalo. A príčina obezity sa volá životný štýl. Zmeňte ho. Chudnutím len strácate čas, zdravie a peniaze.

Pozrite si aj krátke video, ktoré som k tejto téme nahral.

Napísal
Miro Veselý 
19. februára 2019
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.