Od roku 2004 píše Miro Veselý

Jojo efekt – čo proti nemu?

Jojo efekt je zákonitý jav, ktorý sa stane každému kto prisahá na to, že bude chudnúť a nič len chudnúť. Chudnutie totiž nerieši príčinu, prečo treba chudnúť.

Asi každý, kto už niekedy chudol ho pozná. Jojo efekt. Po schudnutí zas priberiete. V poslednej dobe sa na trhu objavujú aj lieky na chudnutie, ktoré následný jojo efekt údajne vôbec nemajú. Ako to je v skutočnosti?

Tak v prvom rade jojo efekt nie je žiaden efekt. Je to zákonitosť. Jojo efekt je takpovediac trest za neznalosť zákonitostí. Neznalosť neospravedlňuje. Ak sa snažíte schudnúť, časom zákonite priberiete. Vieme to vopred. Len vy, ak chcete schudnúť, tomu možno neveríte. No vieme, že sa vám to stane, aj prečo sa to stane.

V poslednej dobe sa viacero výrobcov liekov na chudnutie predháňa v prísľuboch, že práve ten ich preparát je “zaručene bez jojo efektu”. Väčšina z týchto výrobcov hovorí pravdu. Ich produkty vám totiž vôbec nepomôžu schudnúť. Preto nemôže ani nastať ani jojo efekt.

Čo je to ten jojo efekt?

Názov jojo efekt vznikol podľa hračky zvanej jojo. Koliesko na motúziku raz klesá, raz stúpa. Rovnako aj hmotnosť ľudí, ktorí sa snažia chudnúť nesprávnym spôsobom. Jojo efekt je však zákonitosť.

 1. Ľudia sa snažia schudnúť. Na pár týždňov alebo mesiacov zmenia svoje správanie a schudnú. Potom sa vrátia k “normálnemu” životnému štýlu a zas priberú.
 2. Ešte horšie sú na tom tí, čo večne diétujú. Aby sa chudnutie dostavilo, navodia nedostatok energie. No obdobie nedostatku telo zároveň vyhodnotí ako krízový stav. Začne spomaľovať telesné procesy, metabolizmus. Prepína sa do núdzového režimu, v ktorom sa energiou maximálne šetrí. Po istom čase však každého človeka začne diéta obťažovať. Schudol pár kíl, už sa nemusí správať tak prísne. A začne sa stravovať menej prísne. No jeho organizmus je stále spomalený. Bude ešte niekoľko týždňov. Možno mesiacov. Každá energia, ktorú príjme navyše sa bude prednostne ukladať. Je to však bludný kruh. Aby nepribral, musí diétovať. Kým diétuje, nezrýchli sa mu metabolizmus. A tak človek skôr, či neskôr začne zas priberať. Čím menej sa drží diétneho režimu, tým rýchlejšie idú kilá nahor. A to sa volá jojo efekt.

Jojo efekt je teda dôsledkom rýchleho a chybného chudnutia. Ak schudnete rýchlo, neodstránili ste príčinu svojej obezity. Či ste už hladovali, diétovali, alebo vám odrezali tuk z brucha chirurgicky, je to jedno. Akonáhle sa začnete (aj pomaly a opatrne) vracať ku svojmu pôvodnému životnému štýlu, začnete zas priberať.

Ak sa chcete jojo efektu vyhnúť, musíte splniť 2 podmienky:

 1. Musíte chudnúť pomaly a to tak, že postupne zmeníte svoj životný štýl na taký, ktorý nevedie ku obezite. Netreba vám žiadne lieky na chudnutie. Stačí rozum a disciplína. Musíte jesť pravidelne, pestro a toľko, aby sa vám nespomalil metabolizmus.
 2. Musíte sa venovať pohybu. Ak nie už počas chudnutia, tak najneskôr po schudnutí. Bez toho si hmotnosť neudržíte. Po schudnutí sa však pohyb musí stať pravidelnou a trvalou súčasťou vášho života. Nie mal by. Musí.

Teoreticky by sa dalo spraviť aj to, že schudnete nejakou drastickou diétou a rýchlo. Potom začnete pridávať pravidelný šport a to v takom množstve, aby “vyvážil” to, že už končíte s diétou a prechádzate na racionálnu stravu. No v praxi tento postup nefunguje. Veľa ľudí si hovorí “schudnem pomocou tabletiek / diéty / chirurga / redukčného pobytu / v štúdiu krásy / kalanetiky a potom sa už budem stravovať racionálne”. Blbosť! Sebaklam! Detská obranná reakcia. Spomeňte si na deti, ako sa vyhovárajú: “ešte toto a potom už budem dobrý”. Nefunguje to tak, verte mi. Ak sa plánujete po schudnutí stravovať racionálne, spravte to hneď. Načo čakať? Načo si diétou oslabiť organizmus?

Jojo efekt je pre telo mimoriadne nezdravý. S jednou výnimkou. Asi je lepšie mierne priberať a mierne chudnúť, ako pribrať “jedným ťahom” až do morbídnej obezity. Tá je totiž ešte menej zdravá, ako síce nesprávne, ale aspoň nejaké pokusy strážiť si aspoň hmotnosť. Keď už nie zdravie.

Chudnutie a priberanie sú obdobia, ktoré nútia organizmus k extrémnym opatreniam. Opakované kolísanie s hmotnosťou poškodzuje zdravie. Je lepšie ak zostanete tuční, než by ste mali robiť stále ďalšie neúspešné pokusy schudnúť.

Nepokúšajte sa preto likvidovať svoj tuk chudnutím. Nejedzte tabletky “proti obezite”. Neplaťte si drahé “štúdiá krásy”, kde vám sľubujú odstránenie tuku na “problémových partiách”.

Váš nadbytočný tuk nie je váš problém, márne proti nemu bojujete. Váš tuk je len dôsledok. Kým neodstránite príčinu tučnenia, nikdy neschudnete natrvalo. A príčina obezity sa volá životný štýl. Zmeňte ho. Chudnutím len strácate čas, zdravie a peniaze.

Pozrite si aj krátke video, ktoré som k tejto téme nahral.

Ak sa Vám článok páčil,
a chceli by ste podporiť autora a tento web, môžete.
Zdieľajte tento článok, alebo si kúpte niektorú z kníh Mira Veselého.
Kliknite sem a vyberte si.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

58 Odpovedí

 1. ja som pribrala 12 kil za 2 roky a to nahle ako som prestala chodit tancovat na diskoteky, mam dost sedave zamestnanie a hoci chodim na prechadzky a vela na bicikly a jem vela zeleniny neviem si s tymi kilami rady poradte prosim ako s nimi zatocit dietu nechcem…

 2. No, hej, ale problém je v tom, že bojovať sama so sebou sa celý život nedá. Všetci vieme, že ideálny je pohyb, a podstata tkvie v tom, aby nás bavil, ale problém je v tom, že nie každý môže športovať celý život (do min. 80. roku života), lebo sú ľudia, ktorí majú také zdravotné problémy, že športovať nemôžu, a byť na umelo upravenej nechutnej strave sa nedá byť celý život. :)

 3. jojka a ty si chromá 80 ročná? nerieš iných. zdravá strava nemusí byť ani umelá ani nechutná. a bojovať sám zo sebou sa dá aj celý život. inak to ani nejde, ak človek chce niečo dosiahnuť. nielen zdravotne. v pohodlí sa úspech nezrodí, skôr zanikne aj to, čo už fungovalo

 4. Zomrieť na obezitu je možnosť nie povinnosť !!! Tak ako aj zomrieť na anorexiu je možnosť nie povinnosť !!! Každý človek by sa mal rozhodnúť sám, či radšej bude do min. 80. roku života šikanovaný pre obezitu, alebo radšej zomrie mladý, ale obdivovaný za neskutočne pevnú vôľu, ale na anorexiu. Toto si treba uvedomiť !!!

 5. Nie som chromá 80 ročná. Som mladá, zdravá, aspoň fyzicky, ale mala som vytknutý členok, bola som dva mesiace bez pohybu a pribrala som 5 kg napriek tomu, že som sa NEPREŽIERALA.

 6. Pokúšala som sa o úspech všelijakými tŕnistými cestami, ale dopadlo to jedine tak, že som skončila na psychiatrii a musím brať psychiatrický liek celý život. Nemôžme byť všetci rovnakí. Nemôžem za to, že to tak moja duša ako aj moje telo nezvládlo. Je vedecky dokázané, že ten, kto je neúspešný pre chorobu, tak za to nemôže.

 7. jojka ja som tiež po úraze pribral a potom som priberal stále ďalej. poznám, aké je to ťažké. keď som mal 115 kíl zmenil som život. bolo to ťažké a je dodnes. ale stojí to za to.

  inak niektoré psychiatrické lieky môžu podporovať aj obezitu, to si treba rozhrkútať so svojím lekárom. niektoré sa dajú zmeniť za novšie, alebo iné podobné.

  človek sa nemusí na obezitu prežierať. dá sa stučnieť aj z mála jedla, ak nie je zdravé. držím palce.

 8. Mňa lekárka oklamala, lebo som sa jej pýtala, či sa od toho lieku nepriberá (brala som ho dávnejšie), ona povedala, že nie a ja som pribrala min. 16 kg !!! Čiže psychiatrom sa veriť nedá ! Mám to odskúšané.

 9. Viete čo je zaručené proti jojo-efektu ? Ak nebudete mať peniaze na veľké množstvo jedla. Proste namiesto 3 EUROVÉHO hamburgera z mekáča si radšej zaplatí hodinu pobyt v telocvični v tej istej cene pre prípad nepriaznivého počasia.

 10. ja som schudla 9kg za cca 2mesiace,pricom som bola na klasickej 13dnovej diete, no potom som obratila svoj zivot na ruby, tym ze som studovala mnozstvo literatury o zdravej strave a podobne. nejde mi o to, o kolko schudnem, ale ako si to udrzim. a velmi sa bojim jojo efektu. lebo viem ze by mohol prist. no nie ak mu to dovolim. avsak moze prist aj po rokoch…citala som, ze pohoybom(trvalym) a pravidelnym jedenim bez vynechavania jedal sa mu vyhnem. neviem. no dufam v to, pretoze takyto styl “zitia” mi vyhovuje a som spokojna..chcem takto zostat minimlane 1rok a potom uvidim,co sa stane. no stale sa bojim jojo efektu..ci pride alebo nepride..pretoze pred dietou som sa vyslovene prejedala teraz by som do ust nedala ziaden keksik a nezdrave jedlo!..ale chcela by som vas poprosit o nejaku radu, ktora sa tyka toho, ako by sa teoreticky dalo predist jojo efektu, aj ked ide o zakonity jav.

 11. vik ak sami uznávate, že ide o zákonitý jav, tak asi cítite, že to nie je možné obísť. jedine nediétovať. potom žiadne jojo nie je.

 12. dobry den, mam otazocku, hrozi mi jojo efekt, ked nedietujem, ale snazim sa zdravo jest, rano cerealie, na obed polievka, hl.jedlo, ale male porcie, potom uz vacsinou nic, alebo len ovocie, cely den pijem vodu. ci je telo zvyknute sterit si energiu ked neveceriam? pohyb sa snazim dodrziavat. dakujem za odpoved

 13. ivka ak ješ málo a večer nič, jasné že telo trpí podvýživou a časom sa to vypomstí. mnoho žien sa stravuje celkom nezmyselne. nič si o jedení neprečítajú a potom jedia nezmyselne. dôsledkom môže byť trvalý pocit hladu a zároveň priberanie – to všetko pri podvýžive

 14. (Teoreticky by sa dalo spraviť aj to, že schudnete nejakou drastickou diétou a rýchlo. Potom začnete pridávať pravidelný šport a to v takom množstve, aby “vyvážil” to, že už končíte s diétou a prechádzate na racionálnu stravu. No v praxi tento postup nefunguje.) Chcela by som sa spýtať ak som nevedomky znížila svoj príjem natolko že som prešla do radikálnej diety a keby som chcela tento postup vyskúšať nefungoval by? Potrebujem zistiť či sa dá nepribrať po radikálnej diete alebo od koľko kj na deň mám začať aspon to mám 155 cm aktívne cvičím ale so stravou som to vždy mala hrboľaté, som ochotná dodržiavať všetky princíy racionalnej stravy len chcem vedieť či sa dá nepriubrať po radikálnej diete a zároveň pomaly pridávať energiu.

 15. Kristína ak začnete pridávať stravu pomaly a pohyb bude vhodný, nerátam, že by ste mali priberať. Ale každý sme iný a dopredu ťažko odhadnúť čo sa bude diať a čo rozumiete racionálnou stravou. Každopádne, ak sa budete stále držať racionálnej stravy, pás by sa zväčšovať nemal. Odporúčam poradiť sa s niekým, kto sa v tom vyzná a osobne vás povedie, možno profesionálny tréner na nejaký čas.

  Lekári odporúčajú po diéte pridať denne 500 kJ navyše a tak ťahať asi týždeň až dva. Ak sa pás nezmení, pridať ďalších 500 kJ na deň a tak ladiť množstvo prijatej stravy.

 16. Rozumiem racionálnej, čítala som od vás množstvo článkov a ďakujem za odpoveď, zároveň som rada že máte stále chuť odpovedať na dotazy a písať niečo nové :) O tom trenerovi popremyšlam.

 17. Zdravím, precital som si cely text aj všetky komentáre… chcem sa predsa spytat.

  Držím diétu a vidim, že po častiach zaberá a ja strácam na objeme (mám 19 rokov). Pri výnimočných príležitostiach (veľké oslavy) sa ponúknem tortou alebo pri návšteve zakuskom inak striktne držím diétu a ak nemam momentálne nič na jedenie, nejem nič – som hladný.

  Keby dietov neprestávam (teoretická báza) tak nepriberiem JOJO nedôjde. Ale ak by som postupne začal sa vracať na normálnu stravu a športu by som sa vyhýbal, skor ci neskor by som pribral spat, co som schudol, aj viac, je tak?

  Čize ak clovek zacne s dietov a nevie si najst cas na cvicenie, s chudou postavou sa moze rozlúčiť, rozumiem tomu správne?

  Ano, chcel by som schudnúť a ostať chudý (apson nie tučný), bez športu ziadna moxnost nie je, je tak?

  Ďakujem za odpovede.
  Prajem pekny den!

 18. Lubo že je diéta a hlad zlý nápad som písal už viackrát, netreba opakovať dôvody. Návrat po takej strave je veľmi problematický. Sám som týmto chybným spôsobom chudol aj ja, takže neodporúčam ísť bez pohybu. Schudnete, ale zvyčajne to má následky. No a neskôr sa aj tak bez pohybu nepohnete. Takže najlepšie je začať s prechádzkami čím skôr a postupne navyšovať. Inak ísť na diétu a potom sa občas ponúkať tortami, nie je najlepší nápad. Raz dva razy do roka možno sa dá, častejšie by som diskutoval.

 19. ,,Aby sa chudnutie dostavilo, musíme v tele navodiť nedostatok energie. No obdobie nedostatku telo zároveň vyhodnotí ako krízový stav. Začne spomaľovať telesné procesy, metabolizmus.” – Prosím Vás, chcel by som sa opýtať, či to platí aj vtedy, keď človek viac cvičí (teda viac vydáva energiu)ako prijíma, a takým spôsobom schudne. Viac vydá pohybom, ako prijme potravou. Hrozí aj pri tomto type chudnutia spomalený metabolizmus? Ďakujem za odpoveď.

 20. Ivan energetický nedostatok môže byť vyvolaný aj zvýšeným športom. Ak ale budete jesť zhruba normálne množstvo jedla a teda aj potrebné množstvo živín, tak mierny primeraný šport môže spustiť proces kedy pri aeróbnom pohybe, napríklad prechádzke môže telo používať tukové rezervy na šport a teda chudneme. V takom režime ale nebude hroziť nejaká podvýživa. Horšie sú na tom dietári, ktorí často jedia len polovicu toho čo by mali. Tam už je podvýživa reálna a to môže spustiť proces spomaľovania metabolizmu. Samozrejme, dietár nezačne jesť hneď tak málo, ono sa najprv uberie trocha, pár týždňov to funguje. Potom sa to zastaví a musí ubrať ešte viac zo stravy. A takto to pokračuje stále hlbšie. Sám som v minulosti tiež chudol bez pohybu takže dá sa to, ale potom veľmi dlho trvá, kým sa človek vráti po chudnutí na nejaké rozumnejšie čísla v strave. Väčšinou to ľudia nezvládnu a rýchlo priberú. Preto teraz odporúčam chudnúť na pomerne vysokom príjme stravy, takmer na normálnom príjme a mierny deficit vyvolať radšej pravidelným pohybom. To dáva trvale udržateľné výsledky. A práve trvale udržateľný postup chudnutia nás zaujíma. Nemalo by zmysel vychudnúť za pár týždňov/mesiacov a takto o rok mať viac ako pred chudnutím. Takže odpoveď na otázku znie nie, pri chudnutí športom pri vhodnej strave sa chudnúť dá dlhodobo a keďže ľudia nemusia v priebehu chudnutia uberať množstvo jedla, tak to hovorí o tom, že metabolizmus je zhruba rovnaký. Na konci chudnutia sa potom odporúča navyšovať pohyb, aby sa mohla navýšiť strava na normálne “nechudnúce” čísla. V tomto režime je potom vhodné zotrvať dlhodobo.

  Samozrejme, pohyb sa dá aj prehnať a jeden z možných chybných scenárov je prehnane veľa pohybu. Tvrdé tréningy, veľa – to je už tiež extrém a pri dlhšom nasadení to tiež môže mať veľa nežiadúcich účinkov známych aj ako pretrénovanie. Takže ani tadiaľ cesta nevedia. Vždy je dobré ísť na to s mierou. Príjem na deň stačí “podstreliť” o nejakých 1000 kJ a ak sa k tomu pridá nejaká hodinová prechádzka tak to zvyčajne funguje veľmi efektívne. Dokonca u mužov ktorí nediétovali ani príjem netreba ubrať. Stačí ísť s živinami na normálne odporúčané čísla a pridať denné prechádzky. Tí čo nediétovali majú metabolizmus zvyčajne v poriadku a ak ich telo nemá prebytok ani nepravidelnú stravu, nemá problém “pustiť” tuk.

 21. Ďakujem za vysvetlenie, ešte ma na vašej odpovedi zaujalo, že ste napísali: ,,Tí čo nediétovali majú metabolizmus zvyčajne v poriadku.” To znamená, že keď je niekto napr. pol roka po diéte a stravuje sa už normálne, ešte stále – natrvalo má metabolizmus z “dávnej diéty” pokazený?

 22. Ako dlho trvá spomalený metabolizmus po diéte? – Toto sú tri otázky, v ktorých by som si rád urobil poriadok.

 23. Ivan na to nikto nepozná odpoveď. Už pojem zrýchlený / spomalený metabolizmus je skôr laický slovník a nehovorí to nič o konkrétnych parametroch. metabolizmus je látková výmena a to zahŕňa veľa rôznych telesných procesov ktoré u každého môžu bežať trocha inak. Každý človek je iný, niekto sa po diéte môže rýchlo vrátiť k normálu a niekto môže čakať pár mesiacov kým môže postupne navýšiť stravu na trocha lepšie čísla. Ale ak je strava a pohyb v poriadku, tak po schudnutí sa dá počítať s tým že za pár mesiacov sa telo vráti do režimu kedy pri normálnej strave nebude priberať a nemusí jesť menej. ale tiež to znamená že ak sa človek vráti k pôvodnej chybnej strave tak priberie. nie vinou metabolizmu, ale chýb vo výžive.

 24. Ivan celá veta znela “niekto sa po diéte môže rýchlo vrátiť k normálu a niekto môže čakať pár mesiacov” inými slovami nevieme povedať koľko tieto procesy u koho budú trvať. ale ak ide naozaj o nejaké zmeny vo fungovaní tela, tak väčšinou sú to skôr pomalé procesy. ak niekto diétuje pár rokov tak sa nedá čakať že po pár dňoch zdravej stravy sa telo z podvýživy prepne skokovo na normálne nastavenie.

 25. Ja vlastne vôbec nemám problém s hmotnosťou. Nikdy som nepriberal. K tomu, aby som toto písal ma doviedlo to, že som mal žalúdočné problémy a 2 mesiace som jedol veľmi málo. Za tie 2 mesiace som schudol 5 kg. Predtým so jedával aj sladkosti, všetko… Nepriberal som – mal som výborný metabolizmus.

  Teraz už žalúdočné problémy nemám. Stravujem sa ako predtým. Neviem, či sa aj po tej 2 mesačnej “tvrdej diéte” môžem stále spoliehať na ten starý výborný metabolizmus, alebo som oň navždy prišiel. Ďakujem

 26. Ivan sladkosti sa do istého veku nemusia vôbec prejaviť na váhe a až neskôr sa začne potichu zväčšovať brucho. Jesť málo je zvyčajne skôr zlý nápad. Ak sa je trošíčku menej ako treba tak to je asi dokonca aj zdravé, ale určite tam potom nepatria nevhodné potraviny. Odporúčam pátrať po príčinách žalúdočných ťažkostí s gastroenterológom. Nepredpokladám, že 2 mesiace diéty by narobili nejaké škody. Baby čo diétujú to často držia viac rokov.

 27. Veľká vďaka za Vašu odpoveď, žalúdočné problémy som riešil s gastroenterológom, už je po nich. Ak teraz budem jesť rovnako ako pred tým, hrozí mi pribratie na vyššiu hmotnosť ako pôvodnú? Od začatia dostatočnej stravy uplynulo 19 dní.

 28. Ja som totiž tých období nedostatku jedla mal viacero. 2 mesačné som spomenul len ako najdlhšie. Obávam sa, či si telo zatiaľ nezvyklo, že mávam viacero období hladu a spomalil sa metabolizmus?

 29. Ivan neviem vám nejak konkrétne poradiť alebo odhadnúť čo sa bude diať. Choďte normálne a sledujte si obvod pásu. Ak by začal narastať tak to môže byť podozrivé či to nie je jojo efekt, alebo niečo také. Potom bude čas to riešiť. Ale radšej s lekárom, takto v diskusii vám neporadí nikto, nevieme nič o vás ani vek, aké boli problémy, aká je strava a tak ďalej. Takže to by chcelo vešteckú guľu.

 30. Keď si mám sledovať obvod pásu, a ak nebude narastať, aspoň po nejakom pol roku racionálnej stravy si budem môcť byť istý, že som “za vodou”?

 31. Áno, dá sa povedať že potom ste asi našiel optimálny režim, ktorý je dobré dlhodobo držať.

 32. Dobrý deň, mám otázku…Počul som, že niektorí lekári odporúčajú Dukanovu diétu obéznym ľuďom a hlad nie je jej sprievodcom. Vás považujem za človeka, ktorí by mi vedel odpovedať – aj pri tejto diéte dochádza k úspornému režimu (ako pri hladovkách)? Vďaka

 33. Pavol dukanova diéta je nízkosacharidová, vysokoproteínová diéta. Je to stará známa atkinsova a dnes podobne obľúbená aj paleo diéta. Veľmi podobné režimy odporúčajú aj niektoré slovenské autorky. Výsledky chudnutia sú v prvých týždňoch veľmi dobré, ale neskôr sa zvyčajne chudnutie zastaví, zvyčajne je dôvodom spomalený metabolizmus. Zhruba tie tri mesiace a začína byť problém. Preto môžete občas počuť ľudí, ktorí ju môžu chváliť – ak potrebovali schudnúť len trocha, im to môže fungovať. Je dobré spýtať sa ľudí ako sú spokojní s diétou ktorú držali pred pár rokmi. Potom sa zvyčajne ukáže, že diéta je neúčinná, lebo po schudnutí ide váha pomaly alebo rýchlo hore.

  Nie je jednoduché a ani zdravé dlhodobo škrtnúť zo stravy jednu zložku výživy a väčšina ľudí po nejakom čase skúsi prejsť na normálnu výživu a to začnú zas priberať. Ja teda neodporúčam ísť na chudnutie cez diéty ktoré nejak razantne obmedzujú niektorú zložku stravy. Také experimenty sa nemusia vyplatiť. Najmä ak vieme, že s racionálnou nízkotučnou vysokoobjemovou stravou s vyváženým príjmom všetkých živín sa dá chudnúť a aj dlhodobo žiť. To že sa v atkinsovej / dukanovej a podobných diétach neobjavuje hlad je pravda. Ale veď to ani pri racionálnej výžive predsa. Hlad je vždy problém.

  Preto záver znie diéta nie je dobrý nápad.

 34. Zdravim, ja som na približne hornej hranici optimálnej váhy. Pred pár týždňami som skúšal chudnúť, ale bojím sa jojo efektu. Zrovna dnes som bol na vyšetrení metabolizmu, kde mi vedeli porovnať zloženie tela a povedali mi, či mi hrozí jojo efekt. Vraj nie, to ma velmi potesilo. Poslednú dobu sa snažím racionálne a dostatočne stravovať. Lenže zrovna v týchto dňoch som schudol 1,5 kg. Neviem, či je to len bežná váhová pružnosť, alebo som menej jedol.

  Preto by som sa chcel spýtať, keď človek nesprávne chudne, prejaví sa to na metabolizme hneď, alebo až niekoľko dní po schudnutí telo zapne úsporný režim? Pýtam sa to preto, aby som vedel, že to, čo mi dnes povedali o mojom metabolizme sa dodatočne nemôže zhoršiť preto, že som v posledných dňoch trochu schudol. Inými slovami – či by to už telo a respektíve aj vyšetrenie zaznamenalo. – Samozrejme s tým, že budem sa racionálne stravovať.

 35. laco metabolizmus sa zvyčajne za pár dní nespomalí. Zvyčajne treba týždne až mesiace nezmyselnej diéty na to aby metabolizmus reagoval úsporným režimom. Ak sa stravujete racionálne, to znamená pravidelná strava, vhodná strava, vhodné množstvo a cvičenie s primeranou regeneráciou k tomu tak metabolizmus sa nespomalí určite. Samozrejme, ak po racionálnej strave budú nasledovať výnimky v jedení a pribudla by nevhodná strava, potom je jojo efekt len otázkou času. Váhu neriešte, jediné čo sa oplatí sledovať je obvod pása. Ak klesá, chudnete.

 36. Dobrý deň, takže to, čo ste napísali, že metabolizmus sa zvyčajne za pár dní nespomalí znamená, že napríklad keď niekto žije zdravo a primerane sa hýbe a naraz príde zdravotný problém, kvôli ktorému sa určitú dobu nemôže hýbať – priberie napríklad 2 kg. Po chorobe sa chce vrátiť k pohybu ale chce tie 2 kg zhodiť. Môže to urobiť aj za 1 týždeň nejakou drastickou diétou s tým, že by mu pravdepodobne následne nehrozil jojo efekt z dôvodu spomalenia metabolizmu kvôli tomu 1 týždňu, čo schudol tie 2 kg?

 37. laco problémom drastických diét je to, že zvyčajne sa pri nich chudne na váhu, ale nemusí to znamenať že sa spáli tuk. 2 kilá pri chorobe by som neriešil. Stačí dva dni nesoliť a máte dole aj 2 kilá. Držať týždeň nejakú nezmyselnú diétu by síce nemuselo ublížiť, ale nerobil by som to. Hladovka je útok na imunitu a tá sa po chorobe má z čoho spamätávať. Hladovka by mohla navodiť aj zhoršenie stavu. Jedlo a diéty po chorobe by mal radšej riadiť lekár.

 38. Ja sa nenachádzam v takej situácii, že by som potreboval nutne schudnúť 2 kg. Uviedol som to čiste len ako príklad, aby som si vedel urobiť obraz o tom, do kedy je v tolerancii nezdravo chudnúť, aby sa následne nedostavil jojo efekt. Ale nemám v pláne nič také skúšať, pýtam sa len pre istotu, viem, že sa to aj z iných dôvodov neoplatí. Takže – za 1 týždeň nesprávneho chudnutia a schudnutia by sa nemal následne dostaviť jojo efekt kvôli spomaleniu metabolizmu? ďakujem!!

 39. laco takéto vyjednávanie sa nedá v praxi overiť. Každý človek je iný. Sme od prírody nastavení tak, aby sme pár dní, možno aj pár týždňov nedostatku potravy zvládli. To je ochrana pre obdobia sucha, či nedostatku potravy. Keď ide o prežitie, nepozerá sa na to čo sa bude diať a aké sú vedľajšie účinky chybného režimu. Boli obdobia kedy bol trebárs hlad, zima či stres a vieme ako na to ľudia reagujú. Slabší zahynú silní prežijú. Jojo efekt sa v takých situáciách neskúma.

  My tu žijeme v pomerne dobrom období, kedy sa dá jesť pomerne normálne, dá sa cvičiť a tak viete nasadiť pomerne zdravý životný štýl. Držte sa toho, má to ako účinok aj chudnutie. Nevidím dôvod prečo špekulovať nad tým kedy sa metabolizmus poškodí, či sa po týždnu zhorší len trocha alebo trocha viac. Proste to nemá zmysel. Žite zdravo.

 40. Zdravím, keď počujem pojem “spomalený metabolizmus” mám tomu rozumieť tak, že po zlej diéte je spomalený “len” bazálny metabolizmus alebo aj výdajový metabolizmus?

 41. Zdeno v domácich podmienkach aj tak neviete nejako konkrétnejšie stanoviť bazálny metabolizmus. vzorce síce sú, ale tie sú platné pre priemer, nie pre konkrétneho človeka. preto najlepšie je vnímať spomalený metabolizmus ako stav, kedy človek bude priberať pri príjme, pri ktorom by priberať nemal. napríklad po diéte. najlepšie vnímať pojem metabolizmus skôr ilustratívne, pretože ide o príliš komplexný problém. aj keby sme vedeli povedať nejaké konkétne číslo aký má niekto bazálny metabolizmus, aj tak na to neviete nič presné dosadiť, pretože ak by sme chceli nastaviť diétu, stále každý človek inak efektívne spracuje potravu. cukry spracuje inak človek s metabolickým syndrómom a inzulínovou rezistenciou a inak zdravý športovec. aj samotný človek bude mať iné trávenie dnes a iné trebárs o dva týždne ak po antibiotickej terapii má zmenený črevný mikrobióm. preto odporúčam nepočítať metabolizmus nejak presnejšie.

 42. Dobrý deň, ja som skôr myslel, že napríklad pri hodinovej prechádzke človek po diéte spáli menej kalórii než pred diétou z dôvodu šetrenia energie pri výdaji?

 43. Zdeno na toto neviem odpovedať, každý človek je iný. To ako sa “pália” kalórie počas pohybu sa dá odmerať. Volá sa to ergometrické vyšetrenie a dá sa to podstúpiť na klinike telovýchovného lekárstva LFUK alebo iných pracoviskách. Všetky vzorce a výpočty sú len priemer. Ak potrebujete konkrétne číslo, je potrebné odmerať to. Niekto totiž bude efektívne páliť napríklad pri chôdzu 69% z maxima a iný pri 75. To sa nedá zrátať vzorcami. Preto lekár človeka posadí na stroj, zaťaží ho a meria čo sa deje. Ale odhadnúť či spálite pred diétou inak ako po diéte to neviem. Po di=éte by ste mali okrem iného byť ľahší a aj to zmení situáciu pri meraní.

 44. Zdravím, mám jeden dotaz.Udržiavam si optimálnu hmotnosť. Myslím si, že je prirodzené, keď človeku niekedy chutí jesť trochu viac a niekedy trochu menej. Občas sa aj mne stane, že jem menej, pretože mi v tom období až tak nechutí a schudnem 1 – 2 kg. Sú takéto mierne schudnutia v tolerancii, že aj keď človek schudne tým, že menej jedol /ináč nemal v pláne chudnúť/ a nespôsobí to spomalenie metabolizmu? ďakujem.

 45. mato to je ťažká otázka, pretože z takéhoto popisu nikto neodhadne čo je to menej a čo viac. Z mojej skúsenosti (udržiavam si váhu asi 13 rokov) je isté lietanie hore dole nejaké kilá asi celkom normálne. Nie je to ideálne, pretože v období, keď jeme trocha viac a najme menej vhodné jedlo sa môže stať, že sa ukladá trocha tuku do brucha. Potom keď dávame pozor tak miernym hladovaním sa môže zas stratiť trocha aktívnej hmoty – najmä ak je málo pohybu. Tak sa na ploche rokov môže stať, že váha bude zhruba rovnaká, ale brucho trocha väčšie. Čiže nie ideálny stav. Ale radšej to, než pribrať. Lepšie je snažiť sa v strave čo najviac blížiť optimálnemu príjmu. Každopádne skôr by som tipoval, že občasné mierne zníženie príjmu na krátke obdobie by metabolizmu ublížiť nemalo. Aapoň nie pozorovateľne.

 46. Dobrý deň, vďaka za vašu odpoveď. V období, keď možno jem menej, nerobím to v zámere že chcem máličko schudnúť, napríklad ako to robia niektorí ľudia po oslavách, kde sa prejedia zákuskami. Keď jem menej, je to zvyčajne preto, že mi prirodzene až tak nechutí a vtedy nie zámerne schudnem 1 – 2 kg. Nie sú to nejaké drastické hladovky, možno je to 75 % z množstva jedla ako jem ináč. Čiže o nejakú 1/4 menej. Tipujete, že je v tomto prípade v tolerancii, aby sa nespomalil metabolizmus, keď to trvá aj 2 týždne? Je to tiež na to pomerne krátke obdobie?

 47. mato ak to nerobíte systematicky a zámerne tak je to asi v poriadku. Nakoniec výsledky vidíte sám či sa váha a množstvo jedla nejak podstatne menia a či opasok nie je stále tesnejší.

 48. Teda ani za 2 týždne menej jedenia a mierneho schudnutia by sa metabolizmus nemal pozorovateľne spomaliť?

 49. mato už som písal, že z týchto údajov vám nikto nepovie nič záväzné.

 50. Dobrý deň prajem, mňa by zaujímalo hlavne to, keď sa hovorí o spomalení metabolizmu vplyvom diét, jedná sa prevažne len o spomalenie bazálneho metabolizmu, alebo celkovo telo vplyvom spomaleného metabolizmu (nie vplyvom hmotnosti alebo čohokoľvek iného) spaľuje menej aj pri fyzickej aktivite?

 51. Zdeno rozdelenie metabolizmu na bazálny a celkový je skôr akademická záležitosť aj tak sa z toho v praxi nedá veľa povedať. Fyzická aktivita môže brániť metabolizmu v spomalení, ale celkom by som to nebral doslova, pretože intenzívna záťaž môže spôsobiť vyčerpanie až na úroveň, že telo nestihne regenerovať. Potom sa to môže prejaviť rôznymi ťažkosťami, často “odíde” imunita. Celkovo je pojem metabolizmus asi neuchopiteľný pojem. Nevieme ho vypočítať podobne, ako nevieme vypočítať presné množstvo energie, ktorú zjeme (koľko z nej sa naozaj použije). Aj na jednostranný pohyb si telo vie vyknúť podobne ako na nízky príjem energie a zmení svoju efektivitu, aby sa prispôsobilo = pri záťaži, ktorá predtým na chudnutie stačila časom chudnúť prestane…

 52. Dobrý deň, mňa by zaujímalo hlavne to, či keď telo šetrí energiou, šetrí ňou len vo vnútorných procesoch (bazálnom metabolizme) alebo v dôsledku šetrenia spáli menej kalórii aj pri výkone. Vysvetlím to na príklade: Eva a Jana sú kamarátky. Obe vážia 50 kg. Lenže Eva si ich udržiava dlhú dobu zdravým životným štýlom, pričom Jana len práve teraz schudla nezmyselnou diétou. Jej organizmus šetrí energiou – má spomalený metabolizmus. Pred tým mala 70 kg. Tieto 2 kamarátky idú spolu na hodinovú prechádzku. Povedzme, že by mohli výkonom spáliť 200 kcal. Majú rovnakú hmotnosť, takže mohlo by to byť u nich rovnaké. – Alebo Jana s najväčšou pravdepodobnosťou spáli menej, lebo je jej organizmus v šetriacom režime? (Myslím spáli menej výkonom, je jasné, že keď má spomalený metabolizmus, celkovo za tú hodinu spáli menej.) Vďaka!

 53. Zdeno neviem odpovedať na takéto hypotetické otázky. Ako viete, laicky sa k nejakému meraniu metabolizmu veľmi nedostaneme. Je to otázka skôr na publikum z vedeckej komunity.

 54. Dobrý deň, nedávno som bol na meraní bazálneho metabolizmu. Namerali mi 1450 kcal/deň a povedali, že je to pomerne nízke. Bohvie, čo si mám o tom myslieť, pretože ja si predstavujem nízky metabolizmus okolo 500 – 700 kcal. Preto neviem kam sa mám zaradiť, či k tým ľuďom, ktorí priberajú aj “zo vzduchu”, alebo skôr k tým, ktorí pri racionálnej životospráve nebudú mať ťažké udržiavať si zdravú hmotnosť. Aký je váš názor, ľudia, čo priberajú “zo vzduchu” majú zvyčajne výšky bazálnych metabolizmov pod 1000 kcal/deň, alebo aj moja hodnota tam môže spadať? Ja osobne si myslím, že hodnota 1450 je skôr priemerná, než nízka – tak ma zaujíma, či mi to potvrdíte. Ďakujem.

 55. Zdeno možno lepšie by bolo poradiť sa u tých, ktorí vám metabolizmus “merali”. Ak to teda nie je nejaký predajca, čo vám potom nenápadne ponúkne nejaký huper super tuper produkt bratku len za 199 eur na mesiac.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najnovšie pridané

Obezita a COVID-19

Obezita je stav, ktorý výrazne zhoršuje riziká súvisiace s infekciou koronavírusu nového typu SARS-CoV-2. V tomto článku si povieme podrobnosti. Aj na tomto webe sme

Ako začať chudnúť (správne)

Človek roky priberá a priberá. Potom sa niečo zlomí a príde ono rozhodnutie, že nastal čas. Ako začať správne chudnúť? V tomto článku si ukážeme

Čo jesť, keď chcem schudnúť

Otázka čo jesť, keď chcem schudnúť je jednoduchá a odpoveď na ňu je logická, ale zdĺhavá. Teda presnejšie – jednoducho sa to dá povedať, ale

Kolobežkovanie ako šport pri chudnutí?

Kolobežkovanie pri chudnutí poslúži výborne. Kolobežkovanie je niečo medzi chôdzou, bicyklovaním a behom. Pri behu a bicyklovaní zvyčajne nejaké bolesti pri športovaní zaznamenáte. Na športovej

7 nástrah, ktoré oslabia pevnú vôľu

Po nejakom čase disciplinovaného chudnutia sa často stane, že sa vám prestane chcieť. Pevná vôľa oslabne, ochabne a prestáva byť pevnou. Aby sa to nestalo,

Prečítajte si

Motivačné citáty o diétach

Zozbireal som zopár motivačných citátov o diétach. Možno sa pri čítaní pobavíte. V každom prípade platí, že diéta nie je dobrý nástroj na chudnutie a

Vajcia

Vajcia sú potravinou, ktorá má vysoký obsah živín. Okrem plnohodnotných bielkovín obsahujú množstvo vitamínov, minerálov a iných látok. Neobsahujú však sacharidy. Preto sa vajíčka používajú

Arganový olej

Arganový olej používam už dávno. V tomto článku zhrniem svoje skúsenosti. Nepredávam ho, takže nie som motivovaný presvedčiť vás, ktorý konkrétny produkt si máte ihneď kúpiť.

Pozor na sladké nápoje

Zámer výrobcov sladkých nápojov je celkom jasný. Aby ste si kúpili viac, ešte viac a najlepšie pravideNne. Nič iné ich nezaujíma a keby som vyrábal nealko ja,

Cukor – náš zabijak

Kniha Cukor – náš zabijak má lákavý názov, ktorý u skúseného čitateľa nevzbudí veľa dôvery. Aj podtitul „Skrytá pravda o cukre, obezite a chorobách“ pripomína skôr konšpiračné

70 tipov na úspešné chudnutie

V tomto článku nájdete zoznam mnohých odporúčaní, ktoré sa osvedčili v praxi. Určite sa vám nepodarí uplatniť ich naraz a všetky. Ale to nevadí. Začnite

Cviky na chrbát

Ak sa rozhodnete pre niektoré cviky na chrbát, odporúčam vám, najskôr si dôkladne preverte, či pomáhajú. Ak máte známych, popýtajte sa ich čo cvičili a či

Jedálny lístok na chudnutie

Pri chudnutí je strava spravidla to, čo rozhodne o výsledku. Pozrite sa, ako môže vyzerať jedálny lístok, ktorý vám dá výsledky. Keby sme chceli byť

Doplnky výživy pri športe

Pre účely chudnutia a zdravia nepotrebujete žiadne výživové doplnky. Najčastejšie vám asi odporučia tieto doplnky pri športe. Kĺbová výživa. Konkrétne glukozamín sulfát, chondroitín sulfát, a

Plán na chudnutie

Tak, ako všetko, aj chudnutie si môžete naplánovať. Plánovanie vám potom môže dať celkom realistický pohľad na priebeh chudnutia. To vám hneď na úvod dá

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.